erste paal voor nieuwe Grofsmederij Jonge Bols w EZERS SCHRIJVEN Reinigingsagenten eerst naar de overheid" 9 DitisNeerlands zachtste borrel Griep te pakken? Projekt projektieop school Aspro Bruis lost bruisend op werkt daardoor sneller en is beter voor de maag. DERDAG 28 FEBRUARI 1974 Leids ingezetene, heb ik met en vreugde in uw blad wijdag jl. kennis genomen van feit, dat de G..R.D. enkele men- in dienst heeft genomen ter be- en voorkoming van de toe- stadsvervuiling. Voordat zij ter de burgerij trachten op te Jen in schoonheidsleer, zou ik als ter hen aanraden éérst eens aan lellen bij diverse overheidsinstel- jen. Deze zijn, zoals het nu gaat, mij de grootste vervuilers door ltsverzuim. Gemeentewerken en stadsver- wring met aan het hoofd on- te stuiten binnenstad ver ster, Kret. die met zijn renovaties nlang open gaten hakt, die door burgers dankbaar gebruikt voor vuilnisstortplaats. Die hten en straten vernieuwt met erlating van ontelbare stenen, te- trottoirbanden ter verfraai- van het uitzicht. De politie, die lijdzaam toeziet Ie talloze loslopende honden, die bijdragen aan schoonhéid van stad. De G.R.D. zelf, die straffeloos iat, dat er op elke willekeurige de stad, open vlicobakken len neergezet met alle gevolgen dien. staat geen bord bij waarop „Wie mij weghaalt, ruimt ook chtergelaten vuilnisvaalt, hoop van harte, dat de contro- "t advies van de G.R.D. „Houdt [stad schoon,"ook goed onder het brengen van de diverse heidsinstellingen en wens hen veel succes. J. P. MANK Oostdwarsgracht 9a Leiden. Wel correcte kleding Elke zondagochtend herhaalt het zich. Bezoekers van een bar aan de Sta tionsweg gaan om 2 uur naar huis. Hun automobiel staat gestald op een ruimte tussen huizen en flats, die aan Stationsplein en Morssingel staan, en waarvan bewoners en huisdieren reeds lang ter nachte zijn. De met alcohol volgestouwde barbe- zoekers laten op dat nachtelijk uur hun aanwezigheid, met botte agressie gevulde duidelijkheid aan omwonen den merken. De hoge driehoek van gebouwen vormt een goede echoput en geeft een geweldadige galm aan iedere kreet die geslaakt wordt. Het vuur water gooit alle remmen los, er wordt weergaloos gezongen en geschreeuwd. Ook kunnen de toehorende omwoners vanuit hun bed luisteren naar de claxonconcerten die de verzadigde autobezitters aan elkander met ver ziekt enthousiasme laten horen. Luide uitlaten en soms de vreemd ste overigens verboden sirenesere nades vullen het rumoerige geheel nog lange tijd op. Onder luid gejoel scheuren zij tenslotte de stille nacht in. Een sterk staaltje van onverschil ligheid door mensen met oogkleppen op. die een allesbehalve medemense lijk, nadenkend en correct gedrag ten toon spreiden. Op een bordje naast de deur van de bar valt te lezen: correcte kleding verplicht. Met de goddelijke autoloze zondag nog vers in het geheugan vraag ik A. JANSEN Morssingel 4 Leiden. Wat is woord Kret waard Bij het lezen van diverse artikelen betreffende de Gedempte Trekvliet, komt onwillekeurig de vraag bij mij naar boven „Wat is het woord van de wethouder waard?" Of heeft de wethouder soms zo'n neurotische be hoefte aan een snelweg, dat hij zijn eerder gedane toezeggingen en belof ten niet gestand kan doen? Dan zou hij beter het water langs de Van Brandelerkade kunnen laten dem pen, en daar een 4- of nog beter 6-baans snelweg scheppen, dan heeft hij een snelweg dag en nacht vlak bij en blijft de rest van de stad ho pelijk voor verdere snelwegplan nen gespaard. Maar nu in ernst: Zou het niet mogelijk zijn om, in aanwezigheid van wethouder Kret. alle vóór en tegenstanders van een snelweg bij elkaar te laten komen om deze zaak met alternatieve plannen van alle zijden te bekijken? Ik hoop dan dat wethouder Kret langzamerhand een meer democra tische houding krijgt en niet de oude regentenmentaliteit van: „bij U, over U. maar zonder U". Overigens ben ik ook wel nieuws gierig naar de namen en adressen van de vóórstanders van een snel weg, behalve de naam van de heer Kret, is mij geen enkele bekend; wel van zeer veel tegenstanders. M. KOOLHAAS Rijn en Schiekade 25 Leiden. Genieten van de oase N.a.v. Flora in de Leidse Jordaan, wil ik u even vertellen dat ik spe ciaal langs de onkruidvelden fietste en wandelde om te genieten van de rust, bekoring en schoonheid die daar van uitging. Ik had zelfs een stille hoop dat een deel gehandhaafd zou kunnen worden. Jammer was dat milieuschenders er hun vuil, al of niet in plastic ver pakt, deponeerden. Ik hoop van harte dat het plan van Ed Vijsma en de andere be woners daar doorgaat en dat ook dit jaar de braakliggende terreinen weer in bloei zullen staan en op nieuw een oase vormen in de steen woestijn. FRED VOS, Haarlemmerstraat 301, Leiden. Sociale aspecten in De Kooi In het kader van de voorbereiding van de renovatie en rehabilitatie in "De Kooi" heeft de commissie so ciale aspecten, van de gemeenten een schrijven ontvangen dat zij als gesprekspartner erkend is wat bete kent dat ze in de verdere ontwikke ling van dit project betrokken zal worden. De taak van deze commissie is 't meedenken en meesturen in het ver der uitvoeren van de plannen, de be woners voorlichten over de wettelijke mogelijkheden van subsidies, bij moeilijkheden verwijzen naar die organen waar deze kunnen worden opgelost. In het kort: ze moet de brug zijn, welke de bewoners kunnen gebruiken om hun moeilijkheden op te lossen. Zij zal er op moeten toezien dat de inspraak in de wijk goed verloopt. Er is één vraag die nog moet wor den beantwoord: of de bewoners en de bouwverenigingen deze commis sie willen erkennen? Het werk van deze commissie kan alleen maar goed worden als de bewoners en bouwverenigingen met hun proble men komen. De commissie is van mening dat 'n project als dit alleen maar een suc ces wordt als het gedragen wordt door de bewoners We hebben het gevoel dat de mees te bewoners nog niet precies in de kieren hebben wat er nu gaat ge beuren. Eenvoudig gezegd: renova tie houdt in, dat de woningen opge knapt gaan worden en wel zo, dat ze weer 25 jaar mee kunnen, dat ze, zo mogelijk aangepast worden aan de eisen van nu. Rehabilitate houdt in, dat de buurt in zijn totaliteit verbeterd wordt wat kan betekenen; een ander verloop van het verkeer, het op een andere wijze parkeervoorzieningen treffen, het maken van speelstraten enz; voor al deze dingen hebben we de bewoners nodig en moeten zij mee helpen denken om tot een goed re sultaat te komen. De enquêtering is begonnen dus vroeg of laat komen ze ook bij U, denk er eens over na wat U wilt, praat er eeiis over met de buren, in formeer eens bij de begeleidings commissie, blijf de ontwikkeling vol gen. Het contactadres van de begelei- dings-commissie is: R. H. Kreuse, Floresstraat 29 tel. 21159. Als U. bewoners, Uw medewerking geeft, krijgt deze commissie het druk, en daar vertrouwen we op. A. VERBOOM Javastraat 34, Leiden. Geen rust-roest in Staalwijk Er is in de buurtschap Staalwijk een openbare vergadering gehou den. Vele bewoners uit deze wijk kwamen bijeen en spraken hun ver ontwaardiging uit over het toene mende lawaai van de RMM, HCW en NEM fabrieken. Bovendien maakt met name de RMM zich schuldig aan een onaanvaardbare milieuverpesting door het uitstoten van fijne roest- deeltjes, die auto's, verf, ramen en wasgoe in ernstige mate aantasten. Het verwijderen van deze roestaan- slag op ramen en verf moet bv. met behulp van zoutzuur geschieden, 't Ontbreken van broodnodige rust en in het inademen van roeststofdeeltjes is niet te tolereren. In de vergadering, die in sa menwerking met de afdeling Leiden van liet Milieu Actiecentrum Neder land gehouden werd, is een motie aangenomen om een handtekenin genactie langs de huizen te voeren, waarbij in twee delen het volgende geëist werd. Ten eerste: de directies van RMM, HCW en NEM ontvan gen een brief, waarin met klem ge vraagd wordt het werken in de avond- en nachturen onmiddellijk te staken en aan de milieuverontrei niging een einde te maken. Ten tweede: veel jonge mensen vestigen zich in deze wijk doordat er veel huizen door ouderen verlaten wor- en. Voor de jonge gezinnen met kinderen is ep geen mogelijkheid om hun kinderen buiten te laten spe len. Veel straten zijn levensgevaar lijk geworden door het snelverkeer. Men eist een speelplaats/speelruim te of een snelverkeer-vrije straat in deze wijk. Men wil met de gemeen te op korte termijn tot zaken komen over de plaats en de vorm van deze speelruimte. In deze actie door het buurtschap zijn vele honderden handtekeningen verzameld en men wil van de ge meente Leiden een spoedoplossing voor een speelgelegenheid. Aan de directies van RMM. HCW en NEM is een brief gestuurd met de eis: Stop de geluidshinder en stop de uitstoot van ijzerstof. Wij willen met u in overleg treden, zo niet, dan nemen wij andere maatregelen. Zo is in dit buurtschap een grote actie op touw gezet en dit zal geen rust-roest actie worden. De maat is vol. Te vol. Buurtschap Staalwijk, contactadres W. A. WENDT. Leuvenstraat 48. mz^fy Die eerste paal werd gistermiddag onder „groot ceremonieel" en voor de ogen van vele belangstellenden de „Grof" had z'n werknemers met drie bussen naar het kille en (nog) verlaten terrein vervoerd gesla gen door de heer F. Bennink, de oud ste werknemer van de K.N.G. LEIDEN Alle kinderen van de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt hebben zich gedu rende een week gestort op het wonen en het "doen en laten" van de mensen in het dagelijkse leven. Projekt projektie" werd de naam. Gisteren hebben ouders en belangstellenden kennis kunnen nemen van de resultaten van de bijzonder goed gelukte iverkweek. Een tentoonstelling verlevendigd met video-casseterecorderbeelden en dia's, liet een goed beeld zien van de manier waarop is gewerkt. De leerlingen hebben muurkranten gemaaktmaquettes van oude en nieuwe stadsivijken, opstellen over beroepenpolitie, brandweerjournalist) en een extra-editie van de schoolkrant "Het Aaltje" gemaakt. Het onderwijzend personeel toonde zich moe maar blij. De gasten konden alleen maar bewondering hebben. (Foto Jan Holvast) LEIDEN/ZOETERWOUDE Gis teren is in „De Grote Polder", het in Zoeterwoude gelegen industrieter rein van Leiden en Zoeterwoude, de eerste (officiële) paal geslagen voor de nieuwe fabriek van de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Grofsmede rij. In deze nieuwe fabriek, die werk zal bieden aan ruim tweehonderd werknemers, worden de draaierij, bankwerkerijconstructiewerkplaats en de ankerfabriek geconcentreerd. Ook zal de reparatie-afdeling van de kettingen en takels hierin worden ondergebracht. ADVERTENTIE Overheerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer en met prettige bediening INDISCH RESTAURANT |(0entjj gaiTO (tegenover Stadsgehoorzaal) Op de foto links slaat de oudste werknemer de eerste paal voor de nieuwe Grofsme derij, die op het industrie terrein in Zoeterwoude gaat verrijzen. De Grofsmederij verlaat de terreinen aan de Zuidsingel en op het Waard- eiland in Leiden. Op dit eiland onder de rook van Lei derdorp komt een Italiaans aandoende woonwijk. Velen - vooral in het aangrenzende - Leiderdorp vragen zich af of het niet mogelijk is de grote hal (op de foto rechts) in deze ivijk in te passen en in te richten als sporthal met toebehoren. De hal is niet zo oud en biedt veei ruimte. (Foto's Jan Holvast) Na afloop van de geslaagde „ope ratie" in 't open geld. waar medio april 1975 vijf produktiehallen, een fabriekskantoordeel en een directie kantoorgebouw zullen staan, werden in de op het terrein opgetrok ken „grote tent" de gebruikelijke welkomstwoorden, felicitaties en be dankjes uitgewisseld. De algemeen directeur van de Grof smederij, ir. K. Bouwman, opende de lange rij van sprekers, onder wie ook vertegenwoordigers van de gemeen ten Leiden en Zoetermeer. Daarna was het de beurt aan de werknemers van de „Grof" om zich te werpen op de talloze hartige hapjes en de zÖ mogelijk nog pittiger drankjes. En natuurlijk ook aan de IBB-Kondor Groep NV. die het komende jaar het ontwerp van architect ir. M. P. Schutte zal gaan verwerkelijken. Collecte-opbrengst LEIDEN De in Leiden gehouden collecte ten bate van de Groesbeek- se Tehuizen heeft f4000 opgebracht.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3