(VNDERE EORGE 3RWELL NIEUWE BOEKEN OVER DE NATUUR „Lucfitvaartglorie" Mieterse tweede Godfried Bomans Wouter Slob schreef 9Groot Paarden Boek9 Duiven en haviken Naakt onder het leer: n klinische analyse Willeke.... er was eens )e Kleine Heilige van George Simenon 28 FEBRUARI 1974 EXTRA PAGINA 17 rge Orwell: Een olifant omleggen en De weg naar Wï- Uitgeverij: De ArbeiderspersPrijs: 18,90. irge Orwell is in de eerste plaats bekend om zijn boek 84" (Big Brother is watching you) en de sublieme die abel over de verloedering van de Russische revolutie: limal Farm". Met name 1984 was meteen een d'oor- nd succes. Beide werken maakten hem wereldberoemd ïaailden Orwell eindelijk aan het eind van zijn leven lit de geldzorgen. Encyclopedie van het Dierenrijk - Uitgeverij Elsevier - f 65.-, Plantengids voor Europa, Oleg Polunin, - Uitgeverij Zomer en Keuning f. 27.50. Aquariumvissen in kleuren, Zomer en Keuning, f 18.50. Het derde deel van de nieuwe Winkler Prins Dierenencyclopedie is uit. Daarmee is de helft be reikt, want in totaal zal dit na slagwerk zes delen omvatten. De ze drie nog resterende banden zullen nog dit jaar verschijnen. Lezend en kijkend in het derde deel moeten we herhalen, wat we ook al over de eerste twee delen hebben geschreven. De dieren encyclopedie van Elsevier is een imposant werk, dat zijn grote kracht put uit het schitterende fotomateriaal waarmee de uitga ve doorspekt is, maar niet minder door de heldere uiteenzettingen bij de verschillende onderwerpen. Geen hoogdravende verklaringen met bosjes moeilijke woorden, maar een eenvoudige toelichting, zonder dat daarbij noodzakelijk feitenmateriaal verloren gaat. Waar nodig wordt die tekst on dersteund met kaartjes en teke ningen. De waarde van het boek mag hoog geschat worden, om dat voor elk deelterrein deskun digen zijn aangetrokken uit bin nen- en buitenland. In totaal zo'n tweehonderd. Dezelfde uitgave wordt ook uitgegeven in meer dan tien andere landen, der de Verenigde Staten, Engeland Frankrijk en Duitsland. Het nu verschenen deel bevat dat gedeel te van het dierenrijk dat - alfa betisch gezien - ligt tussen kiew- alen en neuszalmen. Samenvat tend een bijzonder fraai naslag werk waar zowel de dierenliefheb ber als de student biologie waar devolle informatie uit kunnen put ten. De prijs van elk deel, dat 400 bladzijden omvat, is vijfenzestig gulden. Een ander naslagwerk, dat on langs op de markt kwam is de Plantengids voor Europa van Oleg Polunin. Het boek op paperback formaat bevat niet minder dan 1000 kleurenfoto's van in het wild voorkomende planten en bloemen, die hij op zijn tochten door binnen- en buitenland tegen komt. Determinatie via dit boek is bij zonder simpel, omdat de planten zijn ingedeeld naar kleur van een bloem en hoofdgroep. In de marge staat met eenvoudige symbolen aangegeven in welk natuurlijk mi lieu de plant voorkomt, hoe de bloemvorm is en waar hij te vin den is. Deze plantengids is de goedkopere en vereenvoudigde ver sie van het omvangrijke "Bloe men en planten van Europa" van Oleg Polunin, dat enkele jaren ge leden voor f 65.- op de markt werd gebracht door Zomer en Keuning. Tenslotte verscheen bij dezelfde uitgeverij in de serie De Natuur in kleuren het boekje "Aquarium vissen in kleuren" van dr. Erich Braum en Klaus Paysan. De fo to's, 135 in getal, van de hand van de laatste, zien er zeer natuurge trouw uit, terwijl Braum interes sante informatie geeft over groot te, familie, herkomst, natuurlijk milieu, speciale kenmerken en le venswijze. Verder geeft hij tips voor het kweken met deze vissoor ten, en wordt ook aandacht be steed aan de inrichting en de be planting van het aquarium. Een handige vraagbaak voor de aqua riumliefhebber. Bram van Leeuwen alleen deze twee boeken kent, het idee dat Orwell een echte e koude-oorlog rakker moet eweest. Zowel 1984 als Animal- voeden het vooroordeel, dat poging tot een radicale maat- ipijhervorming automatisch ot een corrupte wereld van en doodslag, martelingen, po- hysterie en systematisch lie- Dr een tyrannieke overheid. Orwell-kenner Martin Schouten rijft dan ook niet als hij ft dat Orwell meteen na 't ver- /an deze twee boeken is ïexeerd door "rechts", door soort intellectuelen dat in de vijftig publiceerde in het CIA idblad Encounter", veil weigerde echter zichzelf ischouwen als een man van r is bijvoorbeeld een brief bekend waarin hij een uit- voor een anti-communisti- .preekbeurt afslaat: "Ik kan me associëren met een in wezen rvatieve organisatie, die pre- ert de democratie in Europa te verdedigen, maar zwijgt over Iritse imperialisme", werking van dat imperialisme hij persoonlijk van zeer nabij emaakt in Birma, waar hij po- officier was in de tijd toen dat nog deel uitmaakte van Brits Zijn eerste roman gaat over leriode: "Birmese Days" (1934) >k het verhaal Een olifant neer waarvan de titel nu is ge- voor een bundel essays van Het is een selectie voor het rlandse publiek uit de Engelse el "The collected essays, Jour- m and letters", die in 1968 bij ïll's oude uitgever Seeker and burg verscheen. Het is 'n schit- de bundel voor mensen die ken- rillen maken met de andere Or de journalist Orwell, de zoeker, eëmotioneerd politieke bewegin- verdedigen die hij kort daar- afzwoor. rwell was geen politicus" schrijft insteller Martin Schouten in nawoord bij de bundel. "Hij was zeer eigenzinnig particulier, die :htig werd van groepsvorming, ;abewegingen, partijlijnen en 'n iek die gebaseerd was op reële lts ver houdingen. Zijn socialis- svas raar en verward, met een e hang naar het anarchisme heeft dat niet?)een soort conservatisme, als je het mij gt". Orwell lagen de zaken betrek- c eenvoudig. "Wordt de gewone .n de modder geduwd of Orwell heeft persoonlijk de ier bestudeerd waar de slacht- 5 van de maatschappij in te- kunnen komen. Hij heeft zes lang met onderbrekingen een inspectietocht gemaakt door de ilogementen in Engeland en ook iet vasteland van Europa, niet chrljvend journalist, maar als Hij sliep in de goedkope ho- van Parijs, bij het Lger des (waar hij geen goed woord ver heeft), waste borden en 1de. Het gruwelijke verslag van ervaringen is vastgelegd in and out in Londen and Paris, in 1970 vertaald door Joop sdorp is verschenen. In Een oli- omleggen staat een knappe be- IJving van de manier waarop ien weekeinde in 'n nacht- dichtgestopt en 's morgens stonk 't in de kamer als een konijnenhok. Als je opstond merkte je het niet, maar wanneer je de kamer uit ging en weer terug kwam sloeg de stank je tegemoet". De Amerikaanse schrijfster Mary McCarthy heeft gezegd dat Orwell volgens haar in zijn "heroïsche vroe ge periode" zijn beste werken heeft geschreven en het is ook wat mij be treft verheugend dat van deze schrij ver nu in het Nederlands meer dan alleen zijn overbekende klassieken te krijgen zijn. JAN VAN WIERINGEN Het vliegen heeft de mens reeds in de oudheid beziggehouden. Beroemd is het verhaal van de mythische vogelmens Icarus, die zijn probeer sels met de dood moest bekopen, evenals velen na hem. De ballon- vaarders begonnen reeds enige greep op de materie te krijgen en met de historische vlucht van de gebroeders Wright, op 17 december 1903 in het Amerikaanse plaatsje Kitty Hawk was de mens eindelijk pas goed "los van de grond". De twee grootste sprongen vooruit heeft de luchtvaart gemaakt onder well's reportage over het leven de mijnwerkers in het Noorden- ps industriegebied "De weg naar f an" is met iets meer afstand ge- even het was dan ook een op- - iht van een uitgever maar het grote aanklacht als zijn 'versboek. "Het is bijna vernede- mijnwerkers bezig te zien. Je er niet om heen dat beschaafde sen alleen maar beschaafd kun- blijven omdat mijnwerkers zich hart uit hun lijf zweten", effender nog dan zijn uitspra- zijn Orwell's beschrijvingen van mijnwerkershuizen en de loge- 'oor werklozen in 't indus- gebied. "Alle ramen werden licht gehouden terwijl de onder met een rode zandzak was TitelThomas Robert Spoon door Godfried Bomans. Uitgegeven bij El sevier Amsterdam. Prijs: f. 9.90. Het tweede en voorlaatste deel van het nagelaten werk van Godfried Bo mans is van een kwaliteit, die je je nauwelijks kunt wensen. Duiven en Haviken, door Brian Free- mantle; Uitgeverij: Hollandia,; Prijs: f 10.-. Een overloper uit het vijandige blok wordt zorgvuldig ondervraagd, zeker als het gaat om een Sowjet tóp-ge leefde en een specialist op het gebied van de ruimtevaart. Niet iedere overloper is een echte overloper. Zijn informatie kan op zettelijk onjuist zijn, om de tegen partij in verwarring te brengen; ook is het mogelijk dat de overloper door een analyse van de vragen een beeld kan krijgen van hetgeen de concur rent wil weten. Op dit thema zijn al vele boeken en boekjes geschreven. Het laatste is "Duiven en Haviken" van Brian Freemantle, een boek van een tientje dat zich lekker laat lezen in de trein of in de tram; verdere pretenties heeft het ook niet. De echte topper op dit gebied is ongetwijfeld „The spy who came in from the cold". De intrige van „Dui ven en Haviken" is wat mager en al dat gevraag wordt op den duur wat saai. De uitgever noemt het boek op de achterflap „een voortreffelijke studie van vriendschap en verraad tegen de eigentijdse achtergrond van diplomatieke intriges en onmenselijk heid van de moderne politiek." Dat is naar mijn mening wat te hoog ge grepen, maar dat neemt niet weg dat Brian Freemantle best een aardig boek heeft geschreven. J.v.W. Grote beschavingen Titel: Grote Beschavingen; Uitgeve rij: J. H. Kok, Kampen; Prijs: f 3,45. Bij de uitgeverij Kok in Kampen zijn vijf nieuwe deeltjes van de Glo be-reeks verschenen: „Grote Bescha vingen: Egypte"; .„Julius Cae sar": Hoe werkt de telefoon?"; „Transport door de eeuwen heen" en „Tijd, klokken en kalenders." De Globereeks telt al vele andere deel tjes over de meest uiteenlopende on derwerpen (Napoleon, Bomen. Zeevis serlj en noem maar op) Het zijn geen boekjes die Je koopt als je over een bepaald onderwerp eens iets meer wilt weten, want ieder deel munt uit door beknoptheid. Omdat deze boekjes voor kinderen bedoeld zijn en tal van aardige illustrities bevatten zijn ze echter toch wel eens aardig om in be zien. Geweldige grol-, grap- en geinver- halen volgen elkaar met een (veel te snelle) regelmaat op. Het boek valt uiteen in drie delen: het eerste is een "mystificatie" van Thomas Robert Spoon. Wie dat is, laat Bomans uiteraard geheel en al in het midden, maar middels verkla rende voetnoten en randbemerkingen weet hij aan het meer dan geweldi ge verhaal een simi-intellectueel verfje te geven. Het tweede deel is 'n sfeerverhaal uit het aloude Rusland, compleet met zeer ingewikkelde zinnen en echte duels, 't Speelt in de tijd rond Kerst mis en is heel erg knap geschreven. Het derde deel bestaat uit een der tiental schetsen en de oppervlakkige Bomanskenner kan z'n hart ophalen aan de meest geweldige gedachtes die ooit in het brein van de meester zijn opgekomen'. Vooral "de bakker in de Neder landse taal" en "de Nederlandse agent" zijn juwelen van verhalen. InderdaadBomansf ans houden zich of rustig, of ze Jubelen de ster retjes van de hemel. Bij het eerste deel van het nage laten werk merkte ik op dat Elsevier middenin de roos had geschoten. De tweede pijl zit muurvast op de eerste vast. Een mieters boek, dat iedereen moet kopen. PAUL WOLFSWINKEL druk van de twee wereldoorlogen. Vóór de eerste wereldoorlog was het vliegtuig een vreemd geval van houten spanten, verbonden door stalen draden, waar enkele zonder lingen zich de lucht mee inwaagden en veelal tot ieders verbazing nog levend terugkeerden ook. Na vier Jaar oorlog was het vliegtuig echter een geducht wapen, door de grond troepen met ontzag bekeken, door de generaals met graagte gebruikt. De Nederlander Anthony Fokker was het die voor de beruchte Jagd- staffels van baron Manfred van Richbhofen, de "rode baron", drie dekkers construeerde, die beschouwd werden als de meest geavanceerde jachtvliegtuigen van die tijd. Na de tweede wereldoorlog nam de wereld met verbazing kennis van straaljagers, die sneller vlogen dan het geluid. De straalmotor deed zijn intrede in het luchtverkeer, dat daarmee veiliger en minder arbeids intensief werd een straalmotor is betrouwbaarder en heeft minder onderhoud nodig dan een zuigermo- tor - en nu razen giganten als de Boeing-747 "Jumbo" en de DC-10-30 met vele honderden passagiers aan boord over de wereld met snelhe den, die dicht tegen die van het ge luid aanliggen. De Frans-Britse Concorde en de Russische Toepolew hebben al uitge breid proefgevlogen en zullen bin nenkort op lijndiensten worden in gezet. Deze toestellen vliegen met een snelheid van bijna twee maal het geluid. Een verbijsterend snelle ontwikkeling dus in een tijdsbestek van zeventig jaar. Deze ontwikkeling wordt in letterlijk alle facetten uit de doeken gedaan door een uitgave van Elsevier: "De glorie van de luchtvaart". Deze en cyclopedie, waarvan mr. J. de Soet, hoofd directielid van de KLM, in een voorwoord onder meer zegt: "Er zijn reeds vele boeken over de luchtvaart verschenen. Weinige, ge loof ik, kunnen erop bogen zo volle dig, overzichtelijk en boeiend te zijn als dit, zodat ook de geinteresseerde leek er volop van kan genieten", bevat 1300 illustraties en is 308 bladzijden dik. Het in prachtige kleuren uitgevoer de boek bevat de geschiedenis van de luchtvaart, een overzicht van de ontwikkeling van vliegtuigconstruc tie, bespreking van de verschillende type motoren, vliegsystemen, kor tom, alles wat maar enigszins met het avontuur van de mens in het luchtruim te maken heeft. "De glo rie van de luchtvaart" biedt ieder, die iets van luchtvaart, met alles wat er aan vastzit, wil weten, een overvloed van informatie. En dat voor f. 75,-. P.B.S. "De glorie van de luchtvaart" - Ui'tg. Elsevier - Prijs f. 75. Nauwelijks was het "Groot Paar den Boek" verschenen of wij ontvin gen een brief van de uitgeverij Am sterdam Boek BV. De auteur Wouter Slob had hevig bezwaar gemaakt, tegen enkele onjuistheden in de on derschriften bij de waarlijk schitte rende foto's, die men in het boek kan vinden. En nu waren die onderschrif ten net niet door hem gemaakt maar door de redactie van de uitgeverij. Herstellen van de fout was natuur lijk niet meer mogelijk (dat zal eventueel bij een herdruk gebeuren) maar de auteur stelde er wel prijs op te laten weten, dat hij die "mis sers" niet op zijn geweten had. Hij zal een Arabier geen Haf linger noe men. Daarvoor zit deze Wouter Slob te lang in de hippische wereld. Zijn vader was al een gepassioneerd paar denman en de liefde voor het paard werd Wouter als het ware met de pap lepel ingegoten. Hij genoot een vol ledige cavalerie-opleiding, begon reeds op 21 jaar over het hem zo be kende onderwerp te publiceren, en doet dat een halve eeuw later als "nestor van de Nederlandse hippi sche auteurs" nog altijd. De laatste jaren vooral ook veel in boekvorm. We zijn geneigd te zeggen "met de regelmaat van een klok" verschijnen er boeken van zijn naam. Nu weer dit op groot formaat uitgevoerde werkelijk voortreffelijk verzorgde paardenboek. (Op die enkele kleine foutjes na, natuurlijk, maar die kun nen aan de totale indruk geen af breuk doen). In de tekst draagt Wou ter Slob niet zo bijster veel nieuws aan. Eigenlijk is alles, wat hij schrijft in andere bewoordingen wellicht in zijn voorgaande boeken al eens gezegd. Hij praat over de ge schiedenis van het paard, over het fokken, over het verzorgen, over het aanrijden, over de ruitersport over het paard in de folklore en over de befaamde rijscholen. Vooral dat laatste hoofdstuk vonden wij interes sant door de vergelijking van be roemde scholen als de Spaanse in Wenen en de Ecole dé Cavalerie in Saumur (Frankrijk). De foto's ge ven de verschillen in stijl zeer dui delijk aan. En daarmee wijzen we op één van de grootste aantrekke lijkheden van dit boek, de keuze van de foto's. Vele fraaie platen, de meeste in kleur. Die zouden de aan schaffing van dit overigens niet eens zo bijzonder dure boek (f29,75) al kunnen rechtvaardigen. Maar beslist niet alleen, want dan zouden we geen recht doen aan Wouter Slob die met veel liefde en grote kennis zaken de onuitputtelijke materie het paardrijden weer eens op een rijtje zet. "Naakt onder het leer" door André Pieyre de Mandiargues, in een verta ling van Jenny Tuin verschenen bij de Arbeiderspers in Amsterdam (f 14.50). Het boekje kan al bekend zijn door de verfilming onder regie van Jack Cardiff met de welgeschapen Ursula Andress in de hoofdrol. Ze moet on geveer wel de Rébecca geweest zijn, die de auteur voor ogen had, toen hij zijn filosofieën over haar in intelli gent, soms zelfs wat hoogdravend proza aan het papier toevertrouwde. Er is nauwelijks een verhaal. De jon ge vrouw van een geschiedenisleraar stapt zo uit bed in haar leren pak om met haar machtige Harley-David- son haar geliefde in Heidelberg op te zoeken. Snelheid, erotische over peinzingen, machtgevoelens en bijna masochistische herinneringen vloei en tijdens die tocht in de kille och tenduren ineen en brengen haar in een toestand, waarin het einde als onvermijdelijk wordt ervaren. De Mandiargues (die later met "De dood in Barcelona" de Prix Concourt zou krijgen) geeft geen logisch opgebouwd paard-houden verhaal, maar schetst in zijn werk] de merkwaardige dubbel-relatie de vrouw - tot haar minnaar en haar KOOS POST motor. Vooral de bijna religieuze ge- kleine heilige" door Georges Si- on, in de vertaling van K. H. Ro- i verschenen bij A. W. Bruna en i in Utrecht (f. 8,90) Maigret zegt, zegt Simenon. En jekeerd. Het lijkt een onverbre- ]ke twee-eenheid. Wanneer men ook onvoorbereid aan "De kleine ge" begint verwacht men steeds de volgehde pagina een misdaad ai te komen. Men wacht vergeefs, want in dit subtiele fijn geschreven werkje tracht Simenon het raadsel van zijn eigen creativiteit en de crea tiviteit in het algemeen te ontsluie ren. Scheppingsdrang blijkt overal te kunnen gedijen. Ook in een PariJ- se volksbuurt rond de eeuwwisseling, waar een marktvrouw ondanks alle moeilijkheden het hoofd probeert bo ven water te houden. Boekjes over het opvoeden van kinderen heeft ze nooit gezien, laat staan gelezen. Haar man is in het niet verdwenen. Snel wisselende minnaars nemen zijn plaats in bed in. Maar het moe dersinstinct is sterk. In die "natuurlijke" omgeving groeit het jongste kind op, dat alles slechts passief in zich opneemt. Het bezorgt hem op school de bijnaam "De kleine heilige", maar het geeft hem ook de basis, van waaruit hij la ter zijn gevoelens als schilder kan uiten. Hij ontwikkelt zich tot een ta lentvol schilder. Het is een diep men selijk verhaaltje zonder schokkende hoogtepunten, maar zo zuiver van sfeer en zo intens gevoelig, dat het een waar genoegen is Simenon eens van een minder politionele zijde te leren kennen. "Willeke... er was eens" - Schrijfster: Mies Bouhuys - Uitgeverij Van Hol- kema en Warendorf, Bussum. "Willeke... er was eens" plaats mij voor een moeilijk dilemma. Willeke zelf natuurlijk niet, dat is een ro mantisch vlindertje met grote blau we ogen, voor sommigen misschien een sprookje op zich... Nee, het is de geschreven tekst van Mies Bouhuys, die doet twijfelen in waardering van dit boek. Aan de ene kant heeft de schrijfster de vijf oude sprookjes op een onnavolgbaar poëtische manier op papier gezet, lie ve en werkelijk heel mooie stukjes proza. Aan de andere kant mist men in deze bewerking de typerende een voud in verteltrant van sprookjes, zo als men die bijvoorbeeld wel vindt bij Bomans of Anton Coolen. Om zelf te lezen zijn deze sprook jes voor Jonge kinderen te moeilijk. Voorlezen valt beslist ook niet mee omdat de zinnen vaak erg lang zijn en voorzien van grote hoeveelheden bijvoegblijke naamwoorden. Echt niet alles op dit gebied met een grote gre tigheid verslindt. De nogal opzichtige foto's van voornamelijk Willeke, uit de televi siebewerkingen van de AVRO, zouden wat mij betreft gevoeglijk kunnen worden weggelaten. Ze zijn precies als de sprookjes zelf: te kleurrijk, en eigenlijk een beetje te mooi. ELISABETH TOLENAAR Handvaardig heid Titel: Wandkleden Auteur: Sa- rita R. Rainey Uitgeverij: Kos mos, Amsterdam-Antwerpen (prijs f 19,50). Een zeer uitgebreid boek over wandkleden, met beschrijvingen van geschiedenis zowel als het maken er van. Veel verschillende technieken worden aan de hand van duidelijke voorbeelden letterlijk uit de doeken het bed gaan... Voor iets grotere kinderen, die zich meestal al liever verdiepen in Arends oog of Lucky Luke, lijken de ver halen weer te zoetelijk en te lief. Rest eigenlijk alleen de "Ware KOOS POST Sprookjesliefhebber", zoals ikzelf, die Men hoeft beslist geen ervaren of zelfs maar overmatig geïnteresseerd wandkledenmaker te zijn: bij be studering van dit aantrekkelijke boek wordt men zeker één van beide. ELISABETH TOLENAAR Maar De Mandiargues blijft in zijn proza toch te intellectueel om echt te kunnen ontroeren. Het is meer een klinische analyse van gevoelens dan een menselijk benadering van het merkwaardige, dat zich op en om de paardekrachten van de Harley-Da- vidson afspeelt. KOOS POST Zelf schoonheids- preparaten maken Titel: Alternatieve schoonheids- verzorging. Schrijfster Greet Buch- ner. Uitgeverij De Driehoek, Am sterdam. Prijs f 12,50. Moeten we eigenlijk kapitalen uit geven voor aardige potjes met voor ons volslagen onbekende prepara ten? Eigenlijk niet, als we ons de tijd maar gunnen om zelf een en an der te fabriceren. Al eeuwenlang heb ben vrouwen (denkt u maar eens aan het oude Egypte, India en de Arabi sche landen) middeltjes bedacht om steeds mooier te worden. En ze had den echt geen laboratorium vol doc torandussen in de chemie nob een nieuwe peperdure crème uit te vin den, ze gebruikten wat de natuur te bieden had. Misschien herinnert u zich nog wel wat "huismiddeltjes", maar veel zal in de loop der tijden "verloren" zijn gegaan. Al die oude (en ook nieu we) natuurlijke schoonheidsmiddelen verzamelde Greet Buchner in bet boekje „Alternatieve schoonheids verzorging". In dit werkje vindt u de recepten voor zeep, fruitmaskertles, olie en voor het bad, haarverzorging, kortom het hele verzorgingspakket. Als u zich op grote schaal in het zelfmaken gaat storten niet alleen voor u zelf maar ook om eens aardi ge cadeautjes voor vriendinnen te maken doet u er wel goed aan 'n zuiver weegschaaltje te kopen want al werkt Gfeet Buchner uitsluitend met ronde getallen, als u het alle maal bij de drogist of groenteman precies moet laten afwegen kost dat veel tijd. Naast de recepten, die over zichtelijk per hoofdstuk een afeerond geheel vormen b.v. de badserie. al leen voor het haar enz .geeft Greet Buchner tios voor een goed figuur, en een goede huid. die door alle "mid- deities" misschien een beetle in het vergeetboek zün geraakt. De Alter natieve schoonheidsverzorging is 'n boekje dat z'n f 12.50 helemaal waard is, zeker voor mensen die eens van een experimentje houden. HENRIETTE V D HOEVEN

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17