In om Bijlmer de huren is strijd ontbrand KAMERLEDEN BEZOCHTEN KIEUWERSLUIS üacht tegen vier artsen behandeld Den Uyl verheugd over onafhankelijkheids- uitspraak in Suriname voor e-doctoraat oningin Juliana PAARDEVLEES IN SNACKS ichtcollege voor het eerst in het openbaar BINNENLAND PAGING UWERSLUIS Negen eerste- weede-kamerleden, die 'n bezoek gebracht aan het depot voor ninklijke Luchtmacht over Nieuwer- sluis op verzoek van de staatssecre taris is uitgebracht. Hij noemde dit ipline in Nieuwersluis zijn tot de rapport overdreven vergeleken met lusie gekomen, dat het personeel de toestanden in burgergevangenis- Nieuwersluis geselecteerd zou sen. ten worden en een bepaalde scho- krijgen. Daarnaast moet er eer iding komen tussen slaap- er igelegenheid. De heer Van Wijk sprak van een reusachtig verschil met vroeger met uitzondering van de "barak met cel letjes, die een oud ding is". De heer Kleisterlee heeft verder nog opgemerkt, dat een paar jaar gele- invaardbaar zijn en dat daar- den al gepoogd is de slaap- en leef- andere methoden moet ruimten te scheiden, maar dat er len gezocht. De negen kamerle- toen de geldmiddelen niet voor waren. Hij meende nu echter, dat deze kwes tie hoge prioriteit moet hebben, zo dat zij niet steeds op hun (weliswaar grotere) kamer zijn aangewezen, maar daarnaast minder bewegings vrijheid hebben. Zijn mening werd ondersteund door de heer Kombrink, die sprak van een scherpe categorie scheiding, waarvan hij de rationali teit niet inzag. waren de voorzitters van de issies: J. van Eisen (KVP) en Kleisterlee (KVP), alsmede J. [ombrink, mr. K. G. de Vries, J. Spinks, allen PvdA, dr. W. de idsteniet (ARP), mevrouw mr. ioudsmit (D'66), mr. J. H. van (PSP) en J. H. Wolff (CPN), i andere conclusie kwam van de Kleisterlee, voorzitter van de udere commissie ge wetens be zwa- oordeel, dat de wet tensbezwaren gewijzigd zou moe- worden, omdat bijv. de Jeho- getuigen daar buiten zouden vallen. Het is ongelooflijk wat oor hun ideaal over hebben, ide hij. Maar daar zij geen be- op deze wet doen, verblijven zij het algemeen 21 maanden in rersluis, terwijl het normaal is. q er maar hooguit een dag of i is. heer Kleisterlee vertolkte verder ivoelens ten opzichte van 't per- Dit doet binnen de hem gege- ïogelijkheden wat het kan. Maar wel personeel nodig, zo luidde lordeel, dat voor deze baan moet uitgezocht en een opleiding Er zou in enkele jaren tijds at hij noemde opleidingspatroon komen. Nieuwersluis kan vol- m de toets der kritiek met een rgevangenis doorstaan, kamerlid Wolff noemde de iso- llen middeleeuws en was van istheid om deze te gebruiken ivertuigd. Ook de andere leden PARAMARIBO Minister-pre sident drs. J. den Uyl is samen met minister De Gaay Portman (belast met Surinaamse en Antilliaanse Za ken) verheugd over de uitspraak van de Surinaamse regering met betrek king tot de onafhankelijkheid. Zo verklaarde hij tegenover het Suri naamse persbureau Informa. In de Surinaamse staat onder 1975 onafhankelijk moet worden. regeringen van Suriname en de Antillen. De Nederlandse premier gaf wel toe dat door van de Suri naamse regering m.b.t. de onafhan kelijkheid de ontwikkeling hierover in een stroomversnelling is gebracht. Over een bilateraal overleg tus sen de Surinaamse en Antilliaanse regering over de kwestie van de regeringsverklaring zelfstandigheid wilde premier Den dat Suriname in Uyl geen uitspraak doen. Hij vindt dat eerst voldoende overleg plaats Premier Den Uyl wees er op, dat gevonden moet hebben tussen de Nederlandse zijde steeds gesteld drie regeringen van het koninkrijk de zelfstandig- alvorens een uitspraak hierover ge- is dat de kwestie 1 heid Suriname de Antillen daan zou kunnen worden. Onder het motto "Zelf lekkere "broodjes, bollen en koekjes bakken" heeft bakker Ruiters uit Dalf- sen kinderen tussen 6 en 12 jaar uitgenodigd om in zijn bakkerij de kunst van het kneden en bakken te leren. De enige warme bakker ter plaatse had aan belangstelling van de jeugd niet te klagen. een kwestie is van deze landen zelf en Nederland zal afgaan op het geen de desbetreffende regeringen zelf willen. Ten aanzien van de uitspraak van de Surinaamse regering zei de pee- mier dat de Nederlandse regering overleg zal plegen over de gevolgen die aan deze uitspraak verbonden moeten worden. Hij voorzag moge lijke gevolgen voor de koninkrijks commissie en voor een aantal rege lingen die noodzakelijk zijn om de onafhankelijkheid een feit. te doen worden. Premier Den Uyl is evenals minis ter De Gaay Fortman van mening Suriname dat ultimo 1975 een beetje krap ge- De premier onderschreef de uit spraak van de Surinaamse minister president Henk Arron, die in een tv- rede had gezegd dat het grootste streven van de huidige Surinaamse regering is om de Surinamers in Nederland weer terug te halen naar eigen land. De Nederlandse bewinds man noemde dit een historische uit spraak "die wel een beetje lang op zich heeft laten wachten". Drs. Den Uyl meende dat afzon derlijk overleg over het statuut tus sen Suriname en Nederland moge lijk is. Ook zou er op een gegeven moment bilateraal overleg tussen de Antillen kunnen „Suriname", aldus de noemd mag worden omdat er enorm premier, "heeft alleen toekomst veel te regelen is wil de onafhanke- wanneer Suriname haar eigen iden- lijkheid tot stand komen op een wij- titelt heeft en de Surinamers Suri- ze waarbij Suriname zelf er baat bij namers zijn en geen hindostaan of heeft. neger". De Nederlandse minister- Premier Den Uyl was niet de me- president meende dat bij de souve- koninkrijkscommissie op losse Over ongeveer zes weken zullen schroeven zouden zijn komen te de drie premiers staan. Hij zei dat de resultaten AMSTERDAM Deze avond zal blijken hoe groot de vuist is, die het Bewonerscomité Huurverlaging Bijlmermeer heeft gemaakt. In de eerste ronde van een gevecht, dat ook elders in ons land met grote interesse wordt gevolgd, ligt het aan de vaste kamercommis sie voor Volkshuisvesting antwoord te zoeken. Een goed deel van de Bijlmerbevolking wil de huren met een kwart verlaagd zien. In het betonnen aanhangsel van stuurd. Wij willen verlaging van de kwart. Amsterdam groeit sedert jaar in bezwaar tegen deze isoleer- H„„ u a. .a In de broeierige gebruikt zijn. Ook had men sloeg men de handen ineen, het co- i de kelders xnité werd in juni gekozen. ?oed woord Ie houten britsen, waar gesla- ïoet worden. "Dit is ee oet verdwijnen", sprak (w.v.). heer Van Eisen gaf verder zijn inlijke mening over het destijds irtsen uitgebrachte rapport, dat mer hebben zich doeld? Als oplossing voor de woning van '73 nood en als vervangende woonruim te voor al diegenen, die uit de oude Doolhof stad werden weggesaneerd. Nu, het Verkoopleider Niek ten Hagen, ge- merendeel van de flats (4 kamers) schoold organisator kon zich "doet" tussen de 350 en 400 gulden, voortaan voorzitter noemen en Met behulp van noodgrepen als in pakte de taken met blote handen dividuele subsidie, gewenningsbij- aan. dragen, pure lapmiddelen, wordt de gen!" •Ruim 3200 bewoners uit de Bijl- waarheid verdoezeld. Die waarheid En dan fiks deel hier een vijfde tot een kwart En het argument van de stichting, dat verlaging van de huren in dc be- Bijlmer een totale ommezwaai in 't na-oorlogse huurbeleid zou zijn". "In de statuten van de verenigin gen staat, goede en goedkope hui zen voor hoofd- en handwerkers. Als zij daar nu eens vanuit gin- bevestigingen inge- huur betaald. Iedereen weet dat de antwoord komen fins ere-stamhoofd vuistregel, door de overheid ingege ven is, dat men een zesde tot een ze vende van zijn salaris aan huur zou moeten uitgeven". Fase 1 Het comité heeft inmiddels fase één van het strijdplan laten in gaan, een kwart van de huur wordt door de 3200 gestort op een geblok keerde rekening bij een notaris. "Dat geld blijft daar tot wij in ge noegdoening vinden. Dat kan een maand duren, maar ook een jaar ,Wij beginnen geen huurstaking. We blokkeren een kwart van de huur en mocht er geen juist de overheid, dan gaan we door. Morgenmiddag hebben we een gesprek met wethou der en ambtenaren van Amsterdam". Die gemeentelijke overheid weet overigens goed, dat de Bijlmer een doolhof vol mislukte goede bedoelin gen is. De mensen uit de sanerings- wijken, die volgens onderzoekingen voor het overgrote deel thuishoren in de laagste of lagere inkomensgroe pen, staan nu voor een huur van plus minus 400 gulden. De gemeen te moet zelf veelal bijspringen. Het lijkt erop, dat het massale of langer. Ik vermoed "zegt Niek ten verzet in betonstad nummer één van Hagen", dat minister Gruyters met ons land, de minister voor grote pro- (ROVIA Een met veel cere- ;1 in de universiteit van Mon- uitgereikt eredoctoraat u ie letteren op het gebied itionale betrekkingen aan Ko- Juliana vormde het hoogte verlaging, maar niet genoeg. Dat betekent: doorgaan met de strijd. Onze massaliteit maakt ons sterk. Op de terugweg boststen enkele Gisteravond nog zijn enkele "zwak- tussenvoorstel zal komen. Wel blemen z Het is jammer, dat de talrijke bui tenlanders, Surinamers en Antillia- nen hebben afgehaakt. wagens op elkaar, waarbij de auto de met minister Van der Stoel geman- an geld werd. Minister Van der Stoel kroop ongedeerd uit de resten de auto, Vijf talen LU uil uc 1CÖUCI1 van Nu heeft de Stichting Onze Wo- «pti^LipmwL twee Liberianen in de ning" laten weten dat de actie wordt e de laatste dag lezoek aan Liberia, afgevaardigde van ide de koningin rd tot ere-stamhoofd. De ko- het auto, waarop de ministeriële wagen gezien als het begin ingereden, werden gewond, dorp Doel van deze toch Prins Mining Company, e omvangrijke wanprestaties" de Bong de huurverlaging zal leiden tot ont- Duits-Ita- slag van onderhoudspersoneel. plannen en de vijf talen ge drukt. Maar voor de buitenlanders is het moeilijk, ze staan zwakker, bijvoorbeeld door him verblijfsver gunning. Voor anderen wordt de huur door de werkgever betaald. Veel ra tot ere-stamnooia. De ko- uaans-moenaanse onaerneming, aie (Voleens het comité moeten de kreeg, als teken van haar dagelijks 18.000 ton Ijzererts produ- onderhoudskosten van binnenruim- i met brokaat gebor- ceert, dat ls ongeveer veertig procent ten en straten, evenals de bouwkos, de prins een mantel van de totale produktie in Liberia. ten daarvan niet in de huur worden kleurig hoofddeksel. Op de terugweg werd stilgehouden doorberekend. Door verhoging van en lange stoet van wagens in een inlands dorp. waar het ko- de zogenaamde objectsubsidie zou- het koninklijk paar en het nlnklijk paar zich in het stoffige aen de huren omlaag kunnen wnr. een rit over de hobbelige we- 1 Ju~ door het oerwoud. In de inde hitte wierpen de auto's van rood stof op, waar- dansende dorpsbe- den de woningbouwverenigingen niet Bijlmer staan de dupe). Niek ten Hagen: "Wij van de bijstand. Zij vallen dus af. Dat is Jammer". De acties in de Bijlmer zijn inte ressant voor de Amsterdammers en zij, die buiten de hoofdstad leven. huizen leeg. Wie een woning zoekt krijgt in het Amsterdamse stadhuis te horen: Er ter het personeel chauffeurs nauwelijks iets ningin en prins in het Ducor-hotel bouwverenigingen. Maar die lijden de woning- zi3n nog 19.000 wachtenden aanbood aan de regering geen schade in onze plannen". Een paar duizend Amsterdammers hebben maandag de fe bruaristaking van 1941, toen op 25 februari tienduizenden in de hoofdstad het werk neerlegden uit protest tegen de Joden vervolging door de Duitse bezetters, herdacht. In een lange stoet trokken zij langs de "Dokwerker' 'op het Jonas Daniel Meijerplein, waar vele bloemstukken van instanties en simpele tuiltjes van individuelen ervan getuigden, dat men die daad van verzet nog niet is vergeten. de Nederlandse Antil- volgd zal moeten worden voor de on afhankelijkheid van de rijksdelen. Dit verklaarde gisteravond de Su rinaamse minister-president Henk Arron (37, NPS) in de staten (par lement) van Suriname. De nieuwe Surinaamse premier zei dit in antwoord op de vragen die hem gesteld waren tijdens de be handeling van de regeringsverkla ring van zijn regering door de sta ten. RIJSWIJK Levensmiddelenwin kels e.d. mogen vanaf vandaag met paardevlees bereide snacks, kokswa ren, loempia's, nasi- en bamiproduk- ten, soepen en gerede maaltijden aan hun klanten aanbieden. Tot nu toe konden fabrikanten die dit soort pro- dukten met paardevlees maken ze alleen maar kwijt aan de horecasec- tor. Het produktschap voor Vee en Vlees heeft die beperking nu laten vallen. Wat blijft is de bepaling dat de fa brikanten het paardevlees alleen maar mogen verwerken als ze uit sluitend de hier genoemde soorten produkten maken en geen „gewone" vleeswaren. Voor de fabrikanten van „gewone" vleeswaren blijft het verwerken van paardevlees verboden, met de al be staande uitzondering voor rookvlees. Als motief voor het verbod blijft gel den, dat de belangrijke buitenlandse afnemers geen paardevlees in de vleeswaren wensen en dat men de export niet in gevaar wil brengen. Ook geldt de overweging dat het Nederlandse publiek zich misleid zou voelen als het zonder waarschuwing paardevlees voorgeschoteld kreeg. Dodelijke val HEIJTHUIJSEN De 21-jarige J. Luyten uit het Limburgse Heijthuij- sen heeft gistermiddag een dodelijke val gemaakt van een carnavalswagen. De jongeman stapte in een poging om zijn afgewaaide hoedje te grijpen van het dak van de auto en brak zijn nek. ADVERTENTIE HAAG Het Centraal Me- ruchtcollege heeft gisteren in aag voor het eerst in zijn be- zaak in het openbaar be- 1 Het ging om de zaak van atterdamse artsen, die betrok- |n geweest bij de beoordeling Westdijk, een jongen die op 1972 in een kraakpand aan enstraat in Rotterdam op 20- leeftijd overleed, rtsen hadden hem in de laat- m zijn leven onderzocht, erleed volgens de patholoog- Qi dr. J. Zeldenrust aan een infectie van keel en lucht- met als mogelijke bijkomen- aak zijn slechte algemene ge- idstoestand. de betrokken artsen it onderkend. De ouders van estdijk hebben een klacht te- artsen ingediend, omdat die hen bij de beoordeling Tan x>a fouten hebben gemaakt. Het Medisch Tuchtcollege verklaar de de klachten tegen de huisarts D. K. en tegen de internist van 't Dijk- zigtziekenhuis dr. J. G. ongegrond en gaf een waarschuwing aan de aan Dijkzigt verbonden artsen J. J. en mevrouw I. K. De twee laatsten wa ren in beroep gegaan tegen deze waarschuwing. De ouders van Jan Westdijk tekenden beroep aan te gen het ongegrond verklaren van hun klacht in de twee andere zaken. Een GGD-arts had Jan Westdijk in juli 1972, nadat Jan door zijn me debewoners in het kraakpand was ziek gemeld, als „ongevalspatiënt" voor onderzoek naar het Dijkzigt- ziekenhuis laten vervoeren. Daar stelde dokter J. als opname-arts de diagnose dat Jan een maagdarmin fectie had en een lichte psychische depressie. Telefonisch pleegde hij overleg met de internist dr. G. en liet voorts de assistent-psychiater mevrouw K. een gesprek mot Jan voeren. Zij vernam daarbij niets dat er op wees dat Jan in een slechte sociale situatie verkeerde en conclu deerde dat de jongen uit psychia trisch oogpunt bezien naar huis kon terugkeren. De opname-arts be sloot, met goedkeuring van dr. G. Jan per taxi naar de Rozenstraat te laten terugbrengen met het advies zonodig de volgende dag de huisarts te raadplegen. De huisarts onder zocht Jan de dag daarna en ook hij hield het erop dat zijn patiën een maagdarminfectie had en mogelijk 'n drugtoxipatie. Hij bond Jans vrien den op het hart de jongen 's nachts in de gaten te houden, maar toen hij de volgende ochtend terugkwam bleek Jan te zijn overleden terwijl zijn vrienden in de kamer ernaast lagen te slapen. De artsen zeiden voor het centraal college dat de aanleiding tot de dood wel de door dr. Zeldenrust genoem de infectie van keel en luchtwegen kan zijn, maar dat niet vaststaat wat daarvan de ooi-zaak is geweest. Dr. G. zei in dit verband dat nele- maal niet vaststaat wat er in het kraakpand is gebeurd in de nacht dat Jan's 'vrienden' op hem zouden passen. Uit de verklaringen van de ze jongens omtrent Jan's gedrag en het feit dat zij druggebruikers wa ren kan volgens dr. G. de mogelijk heid naar voren 'komen dat zij Jan de nacht voor zijn overlijden één of andere drug hebben toegediend, zo als ze wel vaker "voor de grap" de den. De raadsman van de ouders Vest dijk, de arts-jurist dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven, die in zijn pleidooi het ziekenhuis Dijkzigt had omgedoopt in "dijkmist", stelde dat ernstige communicatietekorten tot een onjuiste behandeling van Jan Westdijk hebben geleid. De opname afdeling in Dijkzigt wist niet van de ambulanceverpleger dat Jan uit een kraakpand kwam, de opname-a'rts hoorde van de opname-zusters geen gegevens, informeerde ook niet naar een eventuele huisarts van Jan en nam beslissingen op grond van te weinig gegevens, de assistent-psy chiater hoorde onvoldoende over Jan's sociale situatie en de inter nist nam genoegen met onvoldoen de informatie, zo stelde mr. Schuurmans Stekhoven. Volgens hem had Jan nog een kans gehad als hij wel was opgenomen in Dijk zigt voor nader onderzoek, maar de artsen oordeelden dat niet nodig. De internist verweet hij de opname-arts niet voldoende geïnstrueerd te heb ben hoe te handelen bij de behande- iing van een dergelijke patiënt. De huisarts die Jan de dag daarna had onderzocht (overigens niet diens eigen huisarts, maar die van de me debewoners in het kraakpand- ver zuimde volgens mr. Schuurmans Stekhoven de onderzoekgegevens v. Dijkzigt op te vragen. Hij vroeg het Centraal Medisch Tuchtcollege de zaak te verwijzen voor verdere be handeling naar het gerechtshof van wege de gecompliceerde aansprake lijkheidsverdeling. Op bepaalde pun ten zou daarna een uitspraak van de Hoge Raad nuttig kunnen zijn, meende hij. De raadslieden van de artsen stel den dat dezen allen met de vereiste zorgvuldigheid hadden gehan deld en hun medisch onderzoek op verantwoorde wijze hadden verricht. De voorzitter van het centraal college, Jhr. mr. P. J. W. de Brauw, deelde aan het slot van de zeven uur durende zitting mee dat de beslis sing van het college krachtens de wet niet openbaar mag zijn, maar dat het college 'kan besluiten de zaak met weglating van de persoonlijke gegevens te laten publiceren. Wel constateerde hij dat deze gang van zaken, gezien de openbare behande ling, in feite wat vreemd Ja.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7