Willem y. d. Ploeg stond aan de wieg van de W.B.V. 'Voorhout' Toeristische arrangementen worden 9 Vijfentwintig jaar geleden was het niet eenvoudig om sociale woningbouw van de grond te brengen Bakker werd wakker Ashram- college gaat voor 1 mei bouwen RECONSTRUCTIE PAPEGAAIENLAAN KOST f175.000 PAGINA 4 STREEK DINSDAG 26 FEBRUARI 19' Het is al jaren de gewoonste zaak van de wereld, dat de Neder landse toeristische managers in het Rijn- en Roergebied propagan da gaan maken voor wat ons land de Duitsers aan vakantiemogelijkheden Door Cees Combee te bieden heeft. Zee, strand, duinen, ♦bossen, heidevelden, polders met karakteristieke molens en meren en •plassen om de watersport te beoefe- •nen. Ze ondervinden voor al die ac tiviteiten veel medewerking van de •Duitse toeroperators, want die zien in het maken van reizen naar de Ne derlandse kust en de prachtige Velu- we een aardig stukje brood. Er zijn in de loop der jaren stevige contac ten gelegd. Nu worden de rollen even omge keerd. Duitse steden werpen zich na melijk op de Nederlandse toeristi sche markt. Het heeft allemaal te maken met de wereldkampioen schappen voetbal. En..ze maken daarbij dankbaar gebruik van de me dewerking van hun toeristische col lega's aan de andere zijde van de grens. Eén van hen is "verkehrsdi- rektor" Eugene Schaokmann, hoofd van de informatie- en persafdeling van het stadsbestuur van Dort mund. Hij zag in die wereldkam- pienschappen voetbal Neder land speelt in deze stad aan de Roer op 19 Juni in de voorronden tegen Zweden en op 23 Juni tegen Bulga rije een mogelijkheid om de aan dacht van de Nederlanders te vesti gen op zijn mooie stad. Schackmann trad in contact met Jaap Vet, directeur van de V.V.V. "Arnhem", en Chris Verplancke de topfiguur van de V.V.V. "Katwijk". Beiden hebben reeds lang goede con tacten met de "toeristische man" uit Dortmund. Er werd besloten rond die voetbalwedstrijden, waarvoor men vooral vanuit Nederland grote be langstelling verwacht, verschillende attracties te organiseren, zodat de supporters van de Oranje-elf en an dere kennis kunnen maken met 't Dortmund van thans. Er worden bij voorbeeld van 5 tot en met 14 juni de Dortmundt-Nederland culturele da gen gehouden. Uit de gesprekken met Vet en Verplancke resulteerde onder ande re, dat men de beschikking kreeg, over een groot aantal plaatskaarten '•nor de in het nieuwe Westfalensta- V.^1 te spelen wedstrijden van Neder- ic> tegen Zweden en Bulgarije. Wat VeiV^ncke betreft worden die in samei.* 'ring met het Leidsch Dagblad vei :ht. Men heeft er al meermalen over kunnen lezen op on ze sportpagina's. Dus daarover be hoeven we hier niet verder uit te wijden. Het gesprek met Schackmann kreeg een nog wijdser perspectief. Besloten werd namelijk veel intensiever te gaan samenwerken. Op het gebied van de propaganda en op dat van het maken van arrangementen. Met het doel te bewerkstelligen, dat bij voorbeeld de inwoners van Katwijk en omgeving op aantrekkelijke voor waarden een bezoek van enkele da gen kunnen brengen aan Dortmund en dat de Dortmunders kennis kun nen maken met Katwijk, de fami liebadplaats aan de Nederlandse Noordzeekust. Het eerste resultaat van die con tacten is, dat Eugène Schackmann in overleg met de directeur van de VVV Arnhem en de Zuid-Veluwe, Jaap Vet, een groot aantal toeris tische managers en mensen, die nauw bij het toerisme zijn betrokken ook uit Katwijk en omgeving heeft uitgenodigd voor een informa tie-weekeinde op 2 en 3 maart over de activiteiten rond het wereldkam pioenschap voetbal. Daartegenover staat, dat Katwijk wil proberen in oktober in Dortmund een Neder landse culturele avond te organise ren. waarbij wordt gedacht aan de medewerking van onder andere het chr. mannenkoor „Jubilate" onder leiding van Sander van Marion. Of het allemaal zal lukken dient nog te worden afgewacht. Er zal het ko mende weekeinde wel over worden gesproken, onder andere door V.V. V.-voorzitter mr. Jan van der Plas, die deze reis ook meemaakt. Bloemenstad nauwe banden met Dortmund. Nu deze stad dit jaar volop in het teken van de wereldkampioenschappen voetbal staat, waarvoor onder an dere een groot, nieuw stadion in aan bouw is, is het begrijpelijk, dat Schackmann in Nederland bijzon der aandacht voor Dortmund, de bloemenstad wil vragen. Verplancke en ik hebben volledige medewerking toegezegd. Er vaflt voor toeristen veel te beleven in deze vlak over de grens gelegen Universiteitsstad met zijn be roemde Westfalenpark met rosarium, waarin waar liefst 100 soorten ro zen te zien zijn, en zijn draaiende televisietoren, zijn warenhuizen, zijn dierenpark en zijn vele groen, want niet minder dan 53 procent van de oppervlakte van deze 660.000 inwo ners tellende stad bestaat uit par ken, bomen, heersters en bloemen. Beslist de moeite van een bezoek waard. Wij van onze kant krij gen weer mogelijkheden propagai te maken voor Holland. Katwijk v de kust en wij voor de Veluwe. I{ een mooier promotiemiddel mc lijk?". Schackmann wil de Nederlanc in twee dagen al dat moois la zien en Katwijk en Arnhem zul zeker nog gelegenheid krijgen 1 toeristische gebieden te „verkop» Momenteel vertoeft Verplancke weer in Noord-Duitsland om daar zoeken af te leggen bij toeroperal in Hamburg, Hannover etc. In Rijn- en Roergebied is hij al weest. Vandaar, dat hij het niet dig acht met de N.B.T.-Rijnl mee te gaan. Hij noemt dat ki baar geld 'uitgeven voor niets, laties en nieuwe contacten, die bewerken moest in dat gebied, hi hij bezocht. Dubbelop, zegt Verpl cke, is beslist niet nodig. VOORHOUT Gisternach waren de Voorhoutse Bokkei na hun carnavals-escapades o weg naar huis toen zij in d etalage van bakker Ammerlaa, 'n foto van de carnavalsvereni ging zagen, ondersteboven. De hele Boeren blaaskapel m< daarachter de prinses en de raa van elf bleven net zo lang bla zen en lawaai schoppen, tot ti bakker in kwestie met een sis perig gezicht naar buite kwam. De deur was niet ope of de hele vrolijke meute stonr de naar binnen voor 'n polonai se. De bakker was niet boos o de middernachtelijke onrustsU kers. integendeel. Maar iemand er in al dat rumoer nc aan heeft gedacht het portret i de etalage goed op te hangen, niet bekend. ALPHEN AAN DEN Rijn terlijk 1 mei zal de eerste paal den geslagen voor het nieuwe schi complex van het Ashram-coll Deze school is nu gevestigd ln 1 ten noodlokalen aan de DIami straat en Paradijslaan. Directeur Chamuleau verwa dat eind december van dit Jaar anders begin Januari van het 1 gende Jaar het eerste gedeelte de in totaal drie "schoolhuizen" reed komt. De school bestaat uit delen waarvoor elk een bouwtijd dig is van ongeveer zeven a s maanden. De gebouwen, drie "schoolhui» een vleugel waarin de aula komt nevenruimten en drie gymnast! lokalen, vergen een bedrag van r de zes miljoen gulden. Hierbil n nog worden gevoegd f 1,358.610 het koDen van de grond aan Marsdiep (Ridderveld ten w« van de Herenweg). Drs. Chamuleau hoopt, dat grootste gedeelte van de nieuwb omstreeks augustus 1975 gereed Nieuw voor het Ashram-college is ets. die aan de onderwilsinrlcht wordt toegevoegd. Bovendien wor er onderhandelingen gevoerd om i te starten met een LHNO. Donderdag moet de gemeenter de grondverkoop goedkeuren. A vankelijk had men deze gehul DUBBELZEGE VOOR AVANT HAZERSWOÜDE Op het M petitiefront bevonden zich afgelo weekeinde slechts enkele teams de tafeltennisvereniging Avanti Hazerswoude. Het tweede damesk kwam tot een 55 stand te ATTC Boot 1 doordat Liest) Smits ongeslagen bleef en ssa met Conny de Boer, die een pu won. het dubbelspel ook won. I tweede herenteam won met 6—4i Steeds Vooruit 1. dank zij wim i Steenbergen. Aartjan Pannebat en Gertjan de Ruiter, die elk tl punten scoorden. Bij de Jons speelde Avanti 2 met 55 gelijk DHC 2. Paul Stolwijk zegevie twee maal, tegen Peter de Groot Peter Streng elk een keer. De dl belzege bracht Avanti het gel) Ik ben blij, dat hij zijn rechtenstudie heeft kunnen voltooien en nu een goede positie heeft". Tegenwerking Over dat verleden en de uitgespro ken tegenwerking van het toenmalige college van B. en W. wil Van der Ploeg liever niet veel meer praten. Die tijd is voorbij, zegt hij. Wel blijkt uit zijn woorden, dat het een uiter mate trieste tijd is geweest in de ge schiedenis van Voorhout. Tot diep in de nacht hebben Van der Ploeg en Jansen gewerkt om de woningbouw vereniging "Voorhout" van de grond te krijgen. Ze hebben het graag ge daan. Het ging om een gemeenschaps belang. Nu zien ze de vruchten van dat doorzettingsvermogen. Snel werd begonnen met het opstellen van het eerste bouwplan. Het betrof zes wo ningen aan de Prins Be'rnhardstraat. 't Was een aardig plan, maar men ontmoette niets dan tegenwerking. Zelfs in Den Haag. De vergunning kwam nooit af. Wel werden er uitein delijk op datzelfde stukje grond 7 koopwoningen gezet door een parti culier.... Van der Ploeg: "In 1950 konden we eindelijk met de bouw van dertig wo ningen aan de Julianalaan beginnen. De eerste woning werd in oktober 1951 opgeleverd. Dit complex I baarde het bestuur en de raad van commissarissen van "Voorhout" veel zorg en pijn. De aannemingsssom werd namelijk belangrijk overschre den. 't Is allemaal gelukkig op z'n pootjes terecht gekomen. Ons ideaal was jaarlijks tot verdere bouw te ko men. Door tegenwerking kwamen we helaas niet aan bod. Intussen was met volledige steun van burgemeester De Graaf wel een stichting in het leven geroepen, die snel zestien eigenbezits- woningen zonder moeite kon en liet bouwen. Uiteindelijk verdween de burgémeester onder het mom van ziekteverlof en werd burgemeester Kolfschoten van Alkemade (nu Leid- schendam) waarnemer. Aan zijn be leid en inzet is het te danken, dat de sociale woningbouw in Voorhout ge stalte kreeg. Toen hij wegging kon den we zeggen, dat er een plan voor zeventien huizen op tafel lag. Het werden er tenslotte negentien. Die kwamen in 1957 gereed. Burgemees ter Smolders (nu Alkemade) werd zijn opvolger. Van hem en daarna van burgemeester Stolwijk hebben we zonder meer steeds alle medewerking gehad en ook van de andere leden van het college van B. en W. en niet te vergeten van de raad. Het resul taat is, dat we nu 14 complexen be zitten met in totaal 214 woningen en dat er 117 in aanbouw zijn in het plan "Spoorlaan", waarvan de eerste huizen over enige maanden zullen worden opgeleverd. Onder die wo 't Valt in het begin niet jnee de nog zeer vitale Willem van der Ploeg bij een bezoek in zijn gezellig ingerichte bejaardenwoning aan de Vermeerstraat aan het jfraten te krijgen. Hij zegt: "Ik maak al vV?r Jaar geen deel meer uit van het In stuur en fungeer alleen nog als "klachtenbureau". Dat wil zoveel zeggen, dat de huurders van de hui zen bij mij terecht moeten komen als ze iets gerepareerd willen hebben. Zeventig jaar was een mooie leef tijd om emit te stappen. Ik ben 21 Jaar voorzitter geweest. Je moet jongeren ook een kans geven. Nu stop ik ook met dat in ontvangst ne men en nagaan van de klachten. M'n vijfentwintigjarige activiteit voor de woningbouwvereniging "Voorhout" heb ik vol gemaakt, 't Is welletjes. Een fijne tijd was het. Dat wel. De samenwerking in het bestuur en met het gemeentebestuur sinds burge meester De Graaf "verdween" is steeds optimaal en prettig geweest. Met mr. Jansen noem die naam gerust maar een paar keer heb ik *t die eerste twaalf jaar van het be staan goed kunnen vinden. Die heeft wat voor de woningbouwvereniging gedaan". Moeilijk begin Zo dat is eruit. Van der Ploeg (hij Door Cees Combee Foto's Jan Holvast WASSENAAR B. en W. van Wassenaar hebben aan de leden van het Verkeersoverleg een plan voor reconstructie van de Papegaaienlaan aangeboden. Langs de Papegaaien laan is aan één zijde een rijwielpad geprojecteerd op de plaats van de voormalige trambaan. Aan de andere kant van de Pa pegaaienlaan komt een parkeer- strook, die kan worden aangelegd zonder dat er bomen behoeven te worden gerooid. Van de Backersha- genlaan naar de zuidelijk gelegen grindweg komt een wandelpad. De uitrit van deze grindweg zal worden verplaatst van de Schouwweg naar de Papegaaienlaan. Bovendien zal door deze verbete ringen de openbare verlichting moe ten worden aangepast. Er komen kwiklampen van 6.5 meter hoog op onderlinge afstanden van 25 meter. DEN HAAG Volgens voorlopige tellingen werden vorig jaar 2543 fail lissementen uitgesproken. Dat is 2 pet minder dan in 1972 (2605). Dit heeft het centraal bureau voor de statistiek meegedeeld. De daling deed zich voornamelijk voor in de sectoren industrie en am bacht (excl bouwnijverheid) (351 te gen v.J. 427) en handel (707 tegen 742). De sector landbouw vertoon de een lichte stijging: van 51 tot 63. Gespreksavonden over beleid jeugd- en jongerenwerk ALPHEN AAN DEN RIJN De Jeugdraad organiseert een aantal open gespreksavonden over een be leidsplan voor het Jeugd- en jonge renwerk. Het ligt in de bedoeling om op zeer korte termijn de grote lijnen van dat beleidsplan op papier te heb ben. Het resultaat van de gespreks avonden krijgt de Jeugdraad in een volgende vergadering voorgeiegd. Woensdag 6 maart (acht uur) praat, men in Madonna over dit onderwerp; woensdag 13 maart in het geöouw van de Jeugdhaven aan de Willem- straat en donderdag 14 maat in het bureau jeugd- en culturele zaken. was ook 21 jaar gemeenteraadslid en stopte er in 1966 mee) haalt 'n voor- gerold "drummetje" uit een blikken doosje, gaat er eens gemakkelijk bij zitten en steekt dan van wal. Hij wil tóch wel wat over die moeilijke be gintijd vertellen. Hoe kan het ook anders? Die woningbouwvereniging "Voorhout" is een belangrijk stuk van zijn welbestede leven in het be lang van de Voorhoutse gemeen schap geworden. Van der Ploeg kan zich nog als de dag van gisteren de oprichtingsvergadering in café "Boerhaave" herinneren. Dat was op 24 februari 1949. Een week daar voor hadden de inwoners een uitno diging ontvangen, de vergadering bij te wonen. Het resultaat was, dat de vereniging inderdaad werd opgericht en dat zich 26 leden-aandeelhouders opgaven. Dat hield in, dat ze f25,- voor een aandeel betaalden en f 1,- aan administratiekosten. Begrijpelijk, dat Van der Ploeg en Jansen de initiatiefnemers blij waren met deze start. In die tijd waren er in het kleine, landelijke Voorhout 120 woningzoe kenden. Voor hen werd door het ge meentebestuur niets gedaan. Van der Ploeg trok zich hun lot aan. Zijn ogen schieten nog vuurbals hij over die periode praat. Fel komt het eruit: "Burgemeester De Graaf was één van de kopstukken, die destijds de woningbouwstichting "Demavo" heb ben opgericht. De ingezetenen vam Voorhout kwamen er niet aan te pas. Behalve als zij zo'n woning wil den kopen. Dus als ze voldoende geld hadden. Een trieste zaak. Er kwam in het begin van dat jaar een raads vergadering, waarin ontzettend fel werd gedebatteerd over de woning bouw en tegen het beleid van B. en W Toen liet de burgemeester uit zijn mond vallen, dat sociale woningbouw alleen kon worden gerealiseerd via een woningbouwvereniging. Dat was tegen geen dovemansoren gezegd. Toen de vergadering afgelopen was stapte ik naar De Graaf en vroeg hem op de man af of dat serieus was bedoeld. Hy zei: "Ja". „Ik weer „Geef u daar uw hand op?". En warempel hij deed 't. Toen ben ik als man. die niet meer dan een iagere schooloplei ding heeft gehad aan de slag gegaan. Het moest. De toestanden waren he melschreiend. Ambtenaar Jansen was bereid me te helpen. Een fijne vent. De woningbouwvereniging 'Voorhout' bouwt in 't plan 'Spoor laan' momenteel 117 royale woningen. Over enige maanden zullen de eerste worden opgeleverd (foto boven/. Willem van der Ploeg (74) stond aan de wieg van de Woning bouwvereniging 'Voorhout'. Hij ivas maar liefst 21 jaar voor zitter. Nu. bij de viering van het 25-jarig bestaan, beëindigt hij zijn activiteiten (foto onder). VOORHOUT Willem van der Ploeg (74) heeft aan de wieg gestaan van de nu vijfentwintigjarige Woningbouwvereniging 'Voorhout'. Sterker nog: hij was er met ambtenaar van sociale zaken J. W. Jansen de oprichter van. Jansen, die in die tussen tijd de meestertitel rechten behaalde, verhuisde rond 1961 naar Rheden-De Steeg en is daar nu wethouder. Het getuigde in die tijd van moed om in Voorhout zoiets als een woningbouwver eniging op te richten. Het college van B. en W. met aan het hoofd burgemeester De Graaf zag er niet veel heil in en werkte meer tegen dan mee. Van der Ploeg (raadslid voor de K.V.P.) nam dat niet. Hij zette door. Aan hem en aan al die werkers van het eerste uur is het te danken, dat Voorhout nu een zilveren woningbouwvereniging bezit met een bestand van 214 woningen en nog eens 117 huizen in aanbouw in het plan Spoorlaan. Het ledental bedraagt om en nabij de driehonderd. Op 14 maart zal het jubileum met de leden worden gevierd in "Klein Leeuwenhorst" in Noordwijkerhout. ningen zijn twee complexen bejaar denwoningen: Margrietstraat 4 en Vermeerstraat 8 en in "Spoorlaan" komen er zo'n 20". Veel waardering heeft Van der Ploeg voor het huidige bestuur, waar van A. W. de Groot voorzitter is en H. P. L. Standaard secretaris-pen ningmeester-administrateur. Hoewel hy niet actief meer meewerkt aan 't wel en wee van de woningbouwvere niging "Voorhout" zal hij, nu hij zijn laatste functie van "klachtenbureau" ook heeft neergelegd, de verrichtin gen toch nauw blijven volgen. 't Mag hier wel eens worden ge zegd: Wat Van der Ploeg en na tuurlijk ook Jansen in die moeilijke beginjaren hebben gedaan om de so ciale woningbouw op gang te bren gen grenst aan het ongelooflijke. Ze hebben zich volledig ingezet voor de gemeenschap en in 't bijzonder voor hen, die zo dringend een woning no dig hadden en niet in staat waren er één te kopen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4