'De Grof' 138 jaar in Leiden verankerd Liberale wethouders niet terug in raad KNG: nieuwe toekomst Meer dan 700 zwerfdieren in 1973 in Leids asyl gebracht Plukje Puur Pijpje Puur Puur Lekker Voortrekker Gebruikte auto's in Groen oordhal LEIDEN De N V. Koninklijke Nederlandse Grofsmederij gaat een nieuwe toekomst tegemoet. Morgen wordt in „De Grote Pol der", het in Zoeterwoude gelegen industrieterrein van Leiden en Zoeterwoude, de eerste paal ge slagen voor een nieuwe fabriek. Geen uitbreiding, zoals in vroeger jaren, maar vervangende nieuw bouw. want de KNG laat in Lei den twee terreinen achter. Dat is geen luxe. Het is gewoon nodig om het bedrijf, dat moei lijke jaren achter de rug heeft, te laten voortbestaan. Nodig om werk te blijven bieden aan 200 man. De vette jaren van de Grof smederij zijn achter ons. De glo rietijd van een portefeuille vol op drachten. De tijd ook van 700 man personeel en dus Leidens grootste bedrijf. De uitbreidingen van het bedrijf in het verleden geven nu een ba sis voor een wellicht gezonde toe komst-. De fabriek heeft zich in de loop van haar bestaan genesteld op twee plekken in de stad, twee terreinen, die nu bij het verlaten als hoogwaardige grond kunnen worden aangemerkt. Het ene ligt binnen de singels: de oorspronkelijke plaats van ves tiging aan de Zuidsingel en aan het water van de Zijlsingel. Dit terrein ligt in het saneringsgebied Herengracht-Zijlsingel. Er is on enigheid over de bestemming van dit in de schaduw van de Meel fabriek-kolos gelegen grond en er zal waarschijnlijk nog heel wat water door Herengracht en Zijl- singel stromen voordat de zaak rond is. Het andere ligt buiten de singels, maar gunstig ten opzichte van het centrum. Het is het z.g. Waardeiland onder de rook van Leiderdorp, waar de kettingfa- briek van de Grofsmederij is ge vestigd. Leiderdorp ligt eigenlijk letterlijk onder de rook van de Grofsmederij en de inwoners zien het Waardeiland dus graag van bestemming veranderen. Die nieuwe bestemming is een woonwijk in een parkachtige om geving. Een luxe wyk. waar weinig Leidenaren zullen kunnen wonen, omdat de prijzen er hoog zullen zijn. Op het Waardeiland wordt nu afgebroken om ruimte te ma ken voor deze huizen. „Huizen, die gebouwd worden op ons zweet", zegt een gepensioneer de van de Grofsmederij. „We heb ben er hard moeten werken. Vijf enzestig gulden per week voor het hete vuur. Het loon? Anderhalve cent per uur". Herinneringen. Die staan ook in het herdenkingsboek „125 jaar Grofsmederij", dat in 1961 in beperkte oplaag verscheen. Onze redacteur Hans Melkert bla derde erin aan de vooravond van een nieuwe toekomst van wat in Leiden on eerbiedig „De Grof" heet. ADVERTENTIE WINTER 18351836. Over ons land hangt de trieste sfeer van een verloren oorlog en een verscheurd koninkrijk. De strijd met België is zonder hoop geëindigd. De handel kwijnt, de defensielasten drukken zwaar. Overal in het buitenland is de techniek in opmars. In Nederland gebeurt vrijwel niets. Initia tieven lopen dood in het drijfzand van onwil, onbegrip en wan trouwen. In ons land gaat de trekschuit nog steeds snel genoeg. Zo is de sfeer als Willam Archibald huis, kleinere werkplaatsen en twee trum manifesteert zich de malaise produktie begonnen, vooral door een ontstellende werk- Begin januari 1838 loosheid. Van de 30.000 moeten er vele duizenden tot de komt de hamer i dears zijn militaire carrière gaat leverantie 1 Uit de Kettingstraat komt men over de kettingbrug bij de Ketting fabriek. De brug blijft, op de plaats van de fabriek komen huizen. (Foto's Jan Holvast) oral uit naar de ijzersmelterijen, ijn gedachten gaan uit' naar een nderneming, die op het vasteland og maar weinig voorkomt: een grof- AmsterdamHaarlem, de eerste in ons land. De Grofsmederij biedt een prdoukt dat tot ver over de landsgrenzen be- LEIDEN De stichting „Nieuw Leids Dierenasyl" meldt over het afgelopen jaar het volgende: Door de gemeentepolitie te Leiden werden als zwerfdieren aan het asyl gebracht 156 honden en 18 poezen. Door inwoners van Leiden werden als zwerfdieren gebracht 184 honden en 176 poezen. Vanuit de gemeente Alphen a/d Rijn werden door de gemeente politie gebracht 25 honden en 8 poezen. Vanuit dezelfde gemeente door inwoners gebracht 6 honden en 3 poezen. Uit de gemeente Leiderdorp kwamen totaal: 32 honden en 18 poezen. Uit andere gemeenten, t.w. Alkemade, Zoeterwoude, Hazers- woude. Noordwijkerhout, Katwijk, Voorhout, Voorschoten enz., wer den gebracht 49 honden en 51 poezen. In totaal werden dus als zwerfdier aangenomen 452 honden en 274 poezen. In 36 gevallen lukte het de eigenaar van het zwerfdier te vinden. Rekening houdend met het feit dat een zwerfdier minstens 14 dagen in het asyl verblijft komt het aantal verzorgingsdagen op 10164. Naast deze zwerfdieren werden aangenomen 173 honden en 42 poe zen waarvan de eigenaar/eigenares afstand deed i.v.m. verhuizing, ziekte e.d. Deze dieren worden eveneens opgenomen daar zij anders toch vermoedelijk als 'zwerfdier' worden gebracht. Tijdens de vakan tieperiodes worden er ook dieren ter verzorging opgenomen. De jaarrekening beloopt ongeveer f80.000,- waaronder o.a. begre pen voeding en medicamenten voor de dieren; verwarming; verlich ting; water: salaris en soc. lasten asylhouder; belastingen; verzeke ringen; waterschapskostenontsmettingsmiddelen; veterinaire ver zorging enz. 15 juli geeft Koning Willem I zijn drijf het predikaat „koninklijk". En goedkeuring voor de oprichting van een minder verheugend: in 1840 grofsmederij. De koning wordt neemt Bake onitslag na onenigheid benoemen Bake tot directeur en zijn zoon tot adjunct-directeur. Ze krij gen recht op een jaarsalaris van echte Hollander richt de een periode van experimenteren. In 1841 bouwt de Grofsmederij een ijze ren trekschuit voor de stad Leiden. n een zwaar gefundeerde werk- wordt uitgekeerd0,2 pet. Het loopt een machinekamer met ketel- op tot 8 pet. 'in 1856. Tientallen schepen worden ge bouwd op de hellingen van de Grof smederij vracht- en salonboten, ijze ren zeilboten, stoombarfcassen, sleep boten, kranen, baggermolens. De schepen worden op den duur te groot voor het smalle water van de Zijl singel. In 1889 kan de Grofsmederij stoomschepen en alle onderdelen in eigen beheer vervaardigen. Er vinden meer dan 200 arbeiders werk. Hoogtepunt van de expansie ligt in 1897. De kettingfabriek wordt ver plaatst naar De Waard. Er wordt een recordomzet van f 900.000 gemaakt. De winst bedraagt f 175.000. De nieu we kettingfabriek is hypermodern met een verlichting van koolspits lampen. Enkele feiten: in 1883 wor den de eerste premievrije pensioenen toegekend, in 1895 worden strenge straffen ingesteld voor drankmis bruik, in 1910 is er een staking van enkele maaaiden. De oorlog brengt slapte. Er is materiaalgebrek en al leen al daarom moet een deel van de arbeiders op wachtgeld. Goede jaren volgen na de oorlog. In 1930 komt de klap. Er valt niets meer te verdieneai in de crisistijd en arbeiders worden ontslagen of gaan op wachtgeld. In 1936 komt de ver betering van de conjunctuur. Nieuwe opdrachten komen binnen. De Grofsmederij overleeft de twee de wereldoorlog. Het personeel wordt in leven gehouden. Samen met ande re bedrijven worden aardappelen ge haald, er is een eigen gaarkeuken en een tabaksplantage op het Waard eiland. Na de oorlog volgt een bloeiperiode. Wat het 100-jarige bestaan in 1936 eenvoudig gevierd, het 125-jarige be staan in 1961 valt in een betere periode. Nu weten we, dat opnieuw magere jaren voor de deur stonden Er ivordt al flink gebroken op het Waardeiland. De kettingfa briek verdwijnt. ADVERTENTIE Verwent uzelf en uw gasten met onze overheerlijke RIJSTTAFEL of SPECIALITEITEN Indisch restaurant Doea Koentji Baroe tegenover Stadsgehoorzaal 1 ïortrekker is een pure, natuur zuivere tabak, met een smaak t helemaal van zichzelf. Heeft [een toevoegingen nodig en is liet te vochtig. Daarom trekt-ie licht en brandt-ie makkelijk. :en geur en een smaak die verveelt. Dat waardeert a e ware pijproker. 1,60 LEIDEN De twee liberale wet houders in het huidige college ke ren niet terug in de Leidse raad. Die conclusie kan worden getrokken uit de kandidatenlijst van de VVD voor de gemeenteraadsverkiezing. Mevrouw Elly den Haan-Groen (midden) staat niet op deze lijst. Ze heeft acht jaar een wethouderspor tefeuille beheerd, de eerste vier jaar die van bedrijven en verkeer (bin nenstad), de laatste vier jaar die van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk. Dr. J. P. Duyverman (links) t al lang raadslid, maar pas vier jaar ge leden als 65-plusser wethouder van onderwijs geworden, staat wel op de lijst, maar op de twintigste en dus een onverkiesbare plaats. Lijsttrekker is Cor Elzenga (rechts), die nog niét zo lang geleden tussen tijds zijn intrede deed in de raad. Het was bekend, dat fractieleider Anne- lien Kappeyne v. d. Copollo niet zou terugkeren, omdat zij het raadslid maatschap niet te combineren vindt met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Off de tweede plaats staat Theo Wessels, de bekende kolonel b.d. en de derde N. P. Langerak, die het kortst deel uitmaakt van de raad. De overige kandidaten zijn: 4. K. van Duyn, 5. J. B. Wicherts, 6. F. J. Kuijers, 7. B. J. Boobstra, 8. P. H. Schoute, 9. M. Zonnevylle, 10. J. A. L. Schaaij, 11. mevr. A. Broekers- Knol, 12. W. A. J. Zwart. 13. R. B. C. Huygens, 14. J. W. van Lith de Jeug- de, 15. J. P. Sigmond, 16. J. W. Jon- gejans, 17. mevr. G. v.d. Heide-Sorg- drager, 18. B. Schuurmans, 19. mej. A. Roos en 20. J. P. Duyverman. Er komt een show van gebruik te auto's in de Groenoordhal. In het weekeinde van 5, 16 en 17 maart. Dat staat voor 99 procent vast. De definitieve beslissing moet vanavond nog vallen, maar de kans dat het plan van de Bo- vag-garages alsnog wordt getor pedeerd lijkt uiterst gering. Het plan werd geboren tijdens de energiecrisis. De organisatie werd m handen gelegd van me dewerkers van de firma's Kam steeg, Den Hollander en Het Mo torhuis. Zij werken onder auspi ciën van het district Leiden van de Bovag, dat zich uitstrekt van Alphen aan den Rijn tot Hille- gom en Voorschoten. De organisatoren vonden vooral in de eerste tijd veel enthousiasme bij de Bovag-garages. Binnen een week was de helft van de be schikbare ruimte al besproken". Vooral in die crisisdagen zaten vele garages met ongewenst grote voorraden gebruikte auto's. Inmiddels is de handel weer wat meer op dreef gekomen, maar half maart zullen er toch zo'n tweehonderd gebruikte auto's in de Groenoordhal worden opge steld. Zij zullen stuk voor stuk duidelijk worden geprijsd en wor den verkotht onder tenminste Bovag-garantie. Het is niet de eerste maal, dat in de Groenoordhal een show van gebruikte auto's ivordt gehouden. Buitenstaanders probeerden eens een wekelijkse autobeurs van de grond te krijgen. Het lukte niet. Onder meer door gebrek aan medewerking van de Bovag-garages. Die nu zelf zo'n shoiv op touw zetten. „Nood leert bidden", zei de voorzitter gisteren. Het plan dateert namelijk uit de energiecrisis(Archieffoto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3