1EESTE GELUK VOOR AJAX \e hebben ns nn iel door ;port Roffel trekt zich terug ANDAAG nobel: „Twente wil eerst goed voetbal en dan pas scoren Arbitrale griep Geel voor Gerrie Aerlaag Amsterdam SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT IN DEZE KRANT PAGINA 9 ■u.im AMSTERDAM Otto Roffel, directeur van het Olympisch stadion en sinds vorige week maandag assistent van super visor Rinus Michels voor het toernooi om het wereldkam- - pioenschap voetbal heeft zich gisteren teruggetrokken. Ton Zwikstra, lid van het sec- tiebestuur betaald voetbal en het bestuur w.k., verstrekte giste'ren het volgende communiqué: „Vo rige week is mededeling gedaan dat de heer Otto Roffel zou fun geren als medewerker van de heer Michels bij het wereldkam pioenschap. Nadien heeft een gesprek tussen de heren Roffel en Michels plaats gevonden over de Juiste inhoud van de te ver vullen functie. Dit gesprek en 't feit, dat het de heer Roffel ge bleken is dat niet iedereen, die bij de benoeming betrokken is, zijn aanstelling ondersteunt, as voor hem aanleiding geweest zich terug te trekken. Het be stuur w.k. betreurt dez egang van zaken in hoge mate, te meer omdat de heer Roffel op geen enkele wijze naar de functie heeft gesolliciteerd, maar zich uitsluitend op een verzoek daartoe ter beschikking heeft gesteld. Thans is nog niet be- ENSCHEDE De kater kwam voor FC Tw ente al vóór het carnaval. Want terwijl het sup porterskoor met zijn gangmakers "De Diekmennekes" het "Wie holt van mekoar" nog maar weer eens over de tribunes het rollen, lapte Ajax iedere liefdesbetuiging aan zijn slof en (g)oude(n) schoen. FC Twente, dat 52 minuten baas in eigen huis was geweest, werd in zeven minuten uit de bekerstrijd gestoten. Met de geflatteerde cijfers 02. Bovendien kregen de Enschedeërs de eervolle, zij het niets opleverende vermelding "onfortuinlijk". Kick van der Vall en Frans Thijssen schoten de bal immers op de paal en lat. Maar het was, met uitzon dering van de momenten, waarop achtereenvolgens Johan Zuidema en Thijssen op doelman Heinz Stuy strandden, wel gevaarlijk van afstand. AMSTERDAM De Amsterdamse scheidsrechter Ger Berrevoets heeft gisteren driekwartier als F IF A-scheidsrechter over het gras van het Olympisch Stadion gelopen. Berrevoets namelijk verving in de rust van FC AmsterdamFeyenoord arbiter Van Gemert en moestom te kunnen optreden de spullen met FIFA-badge van de Dordtse arbiter dragen. Alles paste perfect. Teruggekeerd in de kleedkamer kreeg Van Gemert na de eerste helft last van een griep-aanval, icaardoor alles hem zwart voor de ogen werd. De scheidsrechterscommissie betaald voetbal, door de heren Martens en Stouthandel sterk vertegenwoordigd, had drie reserves achter de hand, namelijk de Amsterdammers Ger Berre voets, Bart Ram en Louis Beukman. Berrevoets, als hoogst geklasseerde van het trio, werd via de om roepinstallatie van de tribune geplukt om voor het eerst sinds steven jaar weer eens een wedstrijd in de hoofdstad te leiden. Hij deed het voortreffelijk. Misschien dat Feyenoorder Peter Ressel er enigszins anders over denktdie namelijk kreeg enkele minuten voor tijd een officiële waarschuwing wegens het uiten van kritiek op de leiding. ENSCHEDE Scheidsrechter Charles Corver heeft voor een primeur gezorgd door tijdens FC TwenteAjax Gerrie Mühren de eerste gele kaart in diens carrière te presenteren. De Volendammer, tot zaterdagavond een toonbeeld van sportiviteit, kreeg de kaart ivegens "het neerleggen van een tegenstander zonder de bedoeling de bal te spelen". Die tegenstander was Theo Pahlplatz, die na rust gevaarlijk dreigde te worden, maar juist buiten het strafschop gebied "plat" ging. Mühren: "Pahlplatz ging door, ik stak mijn been uit, en Theo viel toen over me heen. Het ivas echt niet de bedoeling hem te blesseren." Direct na de wedstrijd meldde Mühren zich bij de leiding. Corver: "Gerrie zei eerlijk tegen me, dat hij niet anders kon doen. Maar wat moest ik? Ik kan zijn naam niet zoals in het amateurvoetbal zomaar doorstrepen en zeggen, laten ive het maar vergeten." Opvallend was dat Corver zo lang met het uitdelen van de boete wachtte. "Dat klopt. Ik keek wie de overteding had begaan, zvaarschuwde Mühren toen dat hij een kaart zou krijgen en stak die toen op voor het publiek" Jacques Hogewoning op de tribune bij FC weiman Piet Schrijvers van FC Twente heeft voor de tweede maal het nakijken na een inzet van im van Dordt: 02. Ajax-trainer George Knobel, die zijn ploeg een gelukkige winnaar noemde, vatte het optreden van de oostelijke équipe kernachtig samen: "Je krijgt van FC Twente wel eens het idee dat het eerst goed wil voet ballen en dan pas doelpunten wil maken". Die opmerking was vooral van toepassing op de eerste helft, waarin Fc Twente zich uitleefde op het middenveld, dolde met een ver strooid Ajax, maar niet verder kwam dan een "zege op punten", omdat de laatste linie van de Amsterdammers, met Pim van Dord als verdienstelij ke stand-in van Barry Hulshof, niet eenmaal uiteengedrukt kon worden. Ook al omdat Gerrie Mühren als een extra breker van de Twentse aan valsgolven vaak als vijfde verdedi ger fungeerde. Thijssen, Van der Vall, René Notten en de voortvaren de vleugelverdediger Cees van Iers- sel kregen daardoor nogal eens vrij entree op het middenveld waar Nees- kens ditmaal leek te bezuinigen op zijn tackles. Haan nauwelijks opviel en Mühren meestal verstek liet gaan. Tegenover de beweeglijkheid en ex plosieve kracht van de middenlinie van Twente stond echter de honk vastheid en besluiteloosheid van aan zetting (Dekker, Visser), en de nog actieve aanvallers (Ramijak had veel moeite met Jansen; Rijsbergen met Meijer) voor het verwachte spekta kel kunnen zorgen. Als linkerspits Meijer maar niet zo geschrokken was van twee plotseling opdoemen de kansen, die hij op een onbezonnen manier "mishandelde". Na een fel le, moeilijk verwerkte schuiver van "veteraan" Jan Fransz was de Am sterdamse FC trouwens al na een half uur door de voorraad aantrekkelij ke acties heen. Niet al te best voetballend Feyen oord bleek na de verlengde pauze het elders beschreven "geval" Van Gemert beter uitgerust. De Rotterdammers, die daarvoor zel den hadden kunnen imponeren, za- Door Jan Preenen vaftlers als Diiefcer Schwemmle en Zuidema. wat nog eens werd geac centueerd door de konsekwente mandekking. Ajax, dat zich aan vankelijk zo slofrdig van zijn offen sieve taak kweet, voorzag doelman Piet Schrijvers eveneens slechts van afstand van werk. De voormalige reservist van 't Oranjeleger behoefde overigens al leen maar zijn talenten te etaleren bii inzetten van Keizer en Nees- kens. De grootste kans op 10 for ceerde Theo Pahlplatz kort na de rust. Even verlost van zijn schaduw Suurbier "zette" hij Zuidema vrij voor Stuy. De hoog genoteerde schut ter stuitte echter op de Amsterdam se sluitpost, die vervolgens ook een sta-in-de-weg betekende voor Thijs sen. De eens voor NEC-spelende half wilde de terugspringende bal langs de grond retourneren, in plaats van met een lob over Stuy te wippen. Twente-trainer Spit® Kohn: "In de rust zei Knobel tegen me dat we maar moesten afwachten wie het neeste geluk zou hebben. Voor het zelfde geld zou het 1-0 voor ons zijn geweest". Waarom het verschil in doelsaldo tussen Ajax en FC Twente in de competitie 22 punten bedraagt toonde de landskampioen echter in de zevende minuut na rust aan. Met de eerste Keizerlijke pass van de wedstrijd werd Johnnie Rep op de linkervleugel weggestuurd, waar hij handig Van Ierssel passeerde en ver volgens de bal in de "kortste hoek" van het Twente-doel deponeerde toen Schrijvers zich instelde op een voorzet: 0-1. Twente deed prompt af stand van alle taktische wapenen, verloor aan overtuigingskracht op het middenveld en zette de deur naar 0- 2 door verwaarlozing van de dekking voor Ajax wagenwijd open. Temeer omdat de Amsterdammers hun dui zelende tegenstander op vakbekwame wijze snel wensten te elimineren en daarbij wel enig risico wilden nemen. Zeven minuten na de openingstref fer dook centraal verdediger Van Dord dan ook in de punt van de aan val op, juist toen de bal daar na een pass vam Mulder (op maat achter Drost en De Vries om) arriveerde. FC Twente, vorige week nog goed voor een zevenklapper tegen De Graaf schap, dreigde toen zelf volledig in te klappen, omdat de beste kansen nog door Ajax werden opgeëist. Door Rep, die soepel langs Drost en Schrijvers danste, maar tenslotte door de te ruggekomen Thijssen werd afgestopt en door Van Dord, die tot doelman Schrijvers mocht soleren. FC Twen te, met rouwbanden om de arm we gens het overlijden van hoofdbe stuurslid Henk Olijve, kwam in het redelijke duel niet verder meer dan een bal op de paal van Zuidema, om dat voor het overige geen plaats meer kon worden ingeruimd voor vloeien de combinaties. Ook niet toen Jeu- ring Schwemmle kwam aflossen en Achterberg opdraafde als vervanger van De Vries. Kohn: "Ik heb een verdediger opgeofferd, omdat het geen enkele zin meer had om voor zichtig te spelen. In de competitie zou je nog kunnen mikken op een gelijk spel. Nu het een bekerwedstrijd be trof moest er een winnaar komen. Die gelukkige heette Ajax". Het was aan de drankomzet na afloop te mer ken. In Enschede werd het carnaval dan ook één avond uitgesteld. Jongbloed toonde zich ook gistermiddag weer een bekwaam doelman. De be trouwbaar uierkende Amster dammer was herhaaldelijk (zoals hier) een te groot ob stakel voor de Feyenoord- aanvallers. gen de bal na drie minuten uit een vrije trap van Kristensen, via Flin- kevleugel op het hoofd van Van Dae- le landen. De verdediger knikte het voorwerp simpel langs de uit posi tie gebrachte Jongbloed0—1. Kortstondig geïnjecteerd Amster dam stond via Dekker nog wel even oog in oog met de gelijkmaker, maar toen die uitbleek, had Feyen oord geen kind meer aan de Lie verdjes, omdat de Amsterdamse middenvelders te vaak in de verde diging moesten assisteren. De Rot terdammers slaagden er echter ook niet in het duel een boeiender aan zien te geven. Met afwisselend De Jong en Boskamp in de spits, be paalden zij zich voornamelijk tot het consolideren van de voorsprong. Hoewel Ressel toch herhaaldelijk dicht bij 02 kwam. Het gaf Van de Meent gelegenheid te stellen: "Wat heeft Feyenoord nou eigenlijk laten zien? Lange lellen, spelen op buiten spel en terugtikken op de doelman". Met Schoenmaker als invaller voor Kristensen (Van der Lem was bij Amsterdam al eerder Meijer ko men vervangen) had Feyenoord de laatste periode inderdaad wat al te nonchalant doorgebracht. Het was de houding van een ploeg die wist, dat er maar weinig gevaar viel te duchten. Trainer Coerver: "Na dat doelpunt hebben we het te gemakke lijk opgevat, maar ik had ook ver wacht dat Amsterdam,meer zou ko men". Hij was de enige niet. Otto Roffel kend wie als medewerker van de heer Michels zal gaan optreden. Wel staat vast dat eefrst in be gin mei nadere mededelingen over dit onderwerp zullen wor den gedaan". Voor de wedstrijd Amsterdam Feyenoord heeft het gesprek tussen de heren Roffel, Michels en Zwikstra (rnr. Jacques Hoge woning, voorzitter van de betaal de sectie, was verhinderd) plaats gevonden. De heren Roffel en Zwikstra weigerden later ieder commen taar. Rinus Michels -liet door schemeren het niet helemaal eens te zijn geweest met de ge volgde procedure. Hoewel de heer Zwikstra met klem verze kerde dat Michels tijdig en of ficieel op de hoogte was gesteld van de aanstelling van de heer Roffel, was uit de woorden van Michels te concluderen dat hij bekend was met de namen van een aantal kandidaten, maar niet met de definitief gekozene. Michels vertelde: „Op dit mo ment is het helemaal niet zeker dat ik per sé een assistent no dig heb. Misschien zal in de ko mende maanden blijken, dat al les zo goed loopt, dat een derge lijke functie helemaal niet ver vuld behoeft te worden. Maar het is natuurlijk wel zo dat ik in de eerste plaats de man ben, die met een assistent te maken krijg en daarom verwacht ik dat een eventuele benoeming via mij zal lopen". Eerder kon Michels nadat hij samen met bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc de beker ontmoeting FC Twente —Ajax had bijgewoond, weinig con creets mededelen over de te vol gen gang van zaken rond Oran je. „Voor de vriendschappelijke interland tegen Oostenrijk wor den 16 spelers geselecteerd. Deze groep is er ook zeker van mee te gaan naar het wereldkam pioenschap. Dan moeten er nog zes spelers bij komen. Voor 1 mei moeten alle 22 namen bekend zijn maar hoe en wie, daar wil ik me verder nog niet over uit laten. Ik zal voor begin mei ook niet met de clubs, die spelers aan het Nederlands elftal gaan leveren, gaan praten. Er is links en rechts mis schien u*el gesuggereerd dat ik dat zou doen om de verstand houding tussen de verenigingen en het Nederlands elftal te ver beteren. Maar ik weet niet wie dat gerucht verspreid heeft". Mi ohels kon ook nog geen uitsluit sel geven cp de vraag wanneer hij naar Nederland kan komen om zich volledig op de nationa le ploeg te concentreren. "Met 't bestuur van Barcelona ben ik druk doende de zaak te regelen maar in dit stadium is er verder nog niets over te zeg gen". [STERDAM Hoe anders toch kunnen trainerswoorden en na een voetbalwedstrijd klinken. Nadat FC Amster- •Feyenoord alles behalve het aangekondigde bekerspek- had opgeleverd, zag Pim van der Meent de betrekkelijk- /an een aantal zaken duidelijk in. Met: "Wat is nou mat it is nou aantrekkelijk?", strooide de trainer van de Lie- es na de verloren (01) partij twee relativerende vragen lijn betoog. Hij beantwoordde ze zelf: "Je ziet Amsterdam iaad niet meer zo voetballen als eerder in dit seizoen. :h. De tegenstanders gaan anders spelen; ze krijgen ons oord had de partner in de futlozer derde rondepartij in val erg goed door. De Am- e Lieverdjes kregen maar maal de gelegenheid "stout" !en daar in het met 26.000 lelijk bezette Olympisch Sta- -koploper van de vader- eredivisie had tenslotte ook i simpele treffer voldoende sprong naar de laatste acht. het doelpunt van de ver op- i Joop van Daele zoog het restje overtuiging uit de of- acties van de opponent. FC lam wist zich een paar mi- de pauze al uitgeschakeld roeg zich daar ook naar. Door Pau! de Tombe Slechts incidenteel nog vlamde het jeugdige vuur binnen het team dat zo vaak als karakterploeg kon wor den omschreven; uiterst sporadisch nog maar konden de frontspelers 'n fatsoenlijke combinatie aangaan. Wel licht ook omdat het aanvalstrio: Meijer, Jansen, Husers vorige week al veel energie had verloren op het Jeugdtoernooi in Italië. Van eventue le vermoeidheid wilde Van de Meerit echter niets weten. "Welnee, het zijn toch kerels.Hij had een andere verklaring: .Meijer, Hu sers, Jansen ze krijgen geen kau- sen meer. Er wordt tegenwoordig een mannetje bij hen gezet, ze worden consequent gedekt. Dat hebben we in ieder geval al bereikt. Vroeger zag je toch niet dat Feyenoord dat tegen Amsterdam deed? Het onder- grondje is er dus, het grote verschil is nog dat Feyenoord aan zo'n klein kansje genoeg heeft. Wij kunnen zelfs van reëler kansen niet profite- De mogelijkheden waarop de oefenmeester doelde, dateerden uit de eerste periode van de beker tweekamp, waarin het voetbal dan nog wel acceptabel was. In dat be drijf had initiatiefrijker Amsterdam met de toen betere middenveld-be-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9