POLITIE VECHT MET BETOGERS MOED JIB EN ALI ZIJN VERZOEND Geen bond VS-Latijns Amerika Tsjoe verklaart Confucius-actie Rellen in Frankfort ;VLIEGPRIJZEN NOG HOGER? HEATH WIL NIET SAMENWERKEN MET LIBERALEN ITALIAANSE KRANTEN DUNNER Pleidooi voor opheffing van Cuba-blokkade 111 Uuartier Latin aan zijn vertrouwen dat de dringende kwesties die zich op het Amerikaanse continent mochten voordoen, voortaan "in samen werking en solidariteit" opgelost zullen worden. Maar het zou volkomen onjuist zijn te ontkennen dat er tussen Latijns- Amerika en de VS problemen bestaan, aldus Kissinger. I MAANDAG 25 FEBRUARI i ADVERTENTIE FRANKFORT (DPA) Bij felle straatgevechten in Frankfort tussen enerzijds huizenkrakens en studenten en aan de andere kant de politie hebben dit weekeinde tenmin ste 30 politiemannen en talrijke burgers deels zware ver wondingen opgelopen. De aanleiding tot de strijd was de ontruiming twee dagen tevoren van vier huizen die sinds 1971 waren bezet. De panden moeten plaats maken voor een kantoorgebouw. Tegen-paus gek verklaard VENETIE (AFP/ UPI/ ANP) De Franse ex-priester Miohel Collin, die zich zelf heeft uitge roepen tot Paus Clement XV, loopt de kans als hij weer in Italië komt voor twee jaar in ee psychiatrische inrichting te verdwijnen. Dit heeft een rechtbank in Ve netië beslist, waar de anti-paus bij verstek terecht moest staan wegens het beledigen van paus Paulus VI. De 58-jarige Col lin heeft vorig jaar maart in de Dogenstad en andere Italiaanse steden pamfletten uitgedeeld die beledigend voor de paus werden geacht. De rechtbank was van oordeel dat de ex-priester zijn daden niet konden worden aan gerekend omdat hij niet begreep wat hij had gedaan. Daarom ge lastte de rechtbank opneming in 'n psychiatrische inrichting voor de duur van twee jaar, zodra de anti-paus weer in Italië zou opduiken. Gevangenen in Chileense spookstad SANTIAGO In een oude spook stad zoals er in de woestijn van Chili veel zijn, zijn 646 linkse militanten bijeengebracht in het gevangenen kamp van Chacabuco op 1.496 kilo meter ten noorden van Santiago, de hoofdstad van Chili, zo is in Anto- fagasta vernomen. Volgens het dagblad El Mercurio wachten de gevangenen op hun berechting door een militaire recht bank. Tweehonderd werden vorige week vri j gelaten en nog eens twee honderd zullen in maart him vrij heid herkrijgen. 'De gevangenen komen uit alle la gen van de bevolking en waren woon achtig in Santiago, Cöncepcion, Val paraiso, Aconcagua en Copiapo. Bin nen het kamp zijn de gevangenen geheel vrij. Zij kunnen aan sport don en werk verrichten dat hen ligt. Ze hebben him eigen regering, voorgeze ten door een raad van ouderlingen, bijgestaan door barakkenoudsten, al dus El MeTcurio. TJXICO (Reuter) Een aantal internationale luchtvaartmaat schappijen wil de tarieven met nog eens 5 procent verhogen boven de w-hoging van 7 procent die de In ternationale Organisatie voor Lucht vervoer (IATA) in januari van dit jaar al heeft goedgekeurd. "Mgens een woordvoerder van de IATA in Mexico heeft de organisa- t^ in tegenstelling tot anderslui dende berichten nog niet tot ver dere tariefsverhoging besloten. De tariefsverhoging van 7 procent zou op 1 maart ingaan, maar daar èr IATA-leden waren die 't hier niet mee eens waren, zal de verhoging niet vóór april van kracht worden, aldus de IATA-woordvoerder. Hij voegde eraan toe dat er bovendien noe maatschappijen zijn die in ju ni nog eens een verhoging van 5 procent willen. In de loop van de gevechten tussen naar schatting 3.000 dmonstranten en de politie vernielden kleine, voor een deel gemaskerde groepen ruiten van kantoren en bankgebouwen, in de omgeving van de universi teit haalden de betogers stenen uit de straat waarmee zij de politie be kogelden. Na het hoogtepunt van de ongeregeldheden op het terrein van de universiteit trokken de studenten naar het plein voor het stadhuis waar zij probeerden de traditionele carnavalsoptocht te verstoren. Bur gemeester Rudi Arndt werd daarbij met eieren bekogeld, maar niet ge troffen. De politie nam vele militante be togers in hechtenis, onder wie de voorzitter van het .Algemene Stu dentencomité" van de universiteit van Frankfort, Michael Krawinkel. Het was de hevigste botsing tussen demonstranten en politie sinds een klein jaar geleden toen eveneens bij de ontruiming van een gekraakt pand ongeveer 50 mensen werden ge wond. Van de demonstranten zijn 100 men sen, merendeels studenten, gearres teerd. Volgens de hoofdcommissaris van po litie, Knut Müller, zijn tijdens de rel len 26 politiemannen gewond ge raakt. Het aantal gewonden onder de demonstranten is niet bekend. De gevechten met de politie ont stonden toen een groep van ongeveer 100 jongeren .overwegend studenten, zich van de rustig verlopende de monstratie afscheidde en de politie mannen die voor de te ontruimen kraakpanden op post stonden, met stenen ging bekogelen. Na de komst van politieversterkingen woedde ln de omgeving van de universiteit een ware veldslag, waarbij de politie ge bruik maakte van waterkanonnen en een miljoen gulden aan prijzen Iedere week 26 weken lang! kunt u voor 1 dit prachtige geschenk van Philips winnen, wanneer u deelneemt aan de Natio nale Puzzelactie in deze krant ten bate van de Stichting Natuurbe houd en Natuurbeschermingseducatie. «oc V Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart het kristalheldere geluid u als u straks de gelukkige winnaar bént comfortabele bediening. Dit is pas èchtTVI van deze fantastische Philips kleuren- Deze luxe Philips all-transistor heeft i ontvanger. U geniet van het royale 66 cm. winkelwaarde van 2.595,- en is een grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren, geschenk van Philips Nederland B.V ROME (AP) Met ingang van morgen zullen de Italiaanse dagbla den nog maar 10 pagina's dik zijn. Het besluit hiertoe is zaterdag ge nomen door de vereniging van dag bladuitgevers. Journalisten en druk kers hebben de maatregelen scherp Politieagenten in Frankfort Beschermen zich met schilden tegen rondvliegende stenen die de monstranten hen naar het hoofd gooien. De rellen ontstonden Bij demonstraties tegen het ont ruimen van vier huizen vorige week. Tijdens Islamitische conferentie LAHORE (AP) De premiers van Pakistan en Bangladesj, Ali Bhoetto en Moedjiboer Rachman omhelsden elkaar gisteren voor 'n menigte van duizenden mensen, die bijeen waren geko men ter gelegenheid van de verzoening tussen de twee moslem naties. Tijdens hun officiële verzoeningsgebaar in de tuinen van Sjalimar, die 300 jaar geleden werden aangelegd door keizer van Moghoel.sjah Jahan, riep de menigte luid Moedjib- Bhoetto bhai bhai (broeder broeder) en Moejib-Bhoetto zinda- bad (lang leve Moedjib en Bhoetto). De vereniging van dagbladuitgevers heeft in een verklaring laten weten dat de Italiaanse dagbladen een verlies van ongeveer 6,6 miljoen gul den per week lijden. De uitgevers zijn verder van mening dat de dag bladen 60 cent per stuk moeten kosten in plaats van 45. Onder druk van de regering zijn de prijzen ech ter niet verhoogd. De Journalistenbond en de grafische bonden hebben een onderhoud met de dagbladuitgevers aangevraagd. De grote dagbladen komen gewoonlijk dagelijks uit met 20 tot 30 pagina's per editie. De twee leiders waren sinds de af scheidingsoorlog van 1971 tussen west- en het toenmalig Oost-Pa- kistan bittere vijanden. Monarchen, presidenten en pre miers van moslem-staten, kwamen even voor de sluitingsceremonie van de Islamitische topconferentie naar de tuinen van Sjalimar om de ge- >onrtenissen bij te wonen. President Anwar Sadat van Egyp te heeft er bij het vertrek van de topconferentie van Islamitische lan den in Lahore in Pakistan krachtig op gezinspeeld dat Bangla Desj zal c-*'en van het voornemen 195 Pa kistaanse krijgsgevangenen wegens vermeende oorlogsmisdaden te be rechten. De Islamitischetopconferentie in Lahore heeft in een resolutie aan gedrongen op de onmiddellijke ont ruiming van Jeruzalem door Israël. Herstel van de Arabische soeverei niteit over de heilige stad werd een voorwaarden voor welke oplossing den-Oosten genoemd. Over deze voor denoosten genoemd. Over deze voor waarde zou niet mogen worden on derhandeld, terwijl er ook geen con cessies op dit gebied mochten wor den gedaan. Voorts besloot de Conferentie alle mogelijke steun te geven aan Egyp te, Syrië, Jordanië en het Palestijn se volk bij hun strijd om alle bezet te gebieden terug te krijgen. In dit verband beloofden de deelnemende landen door acties op alle gebieden Israël te dwingen tot ontruiming van alle Arabische gebieden die het sinds juni 1967 bezet houdt. De Palestijnse bevrijdingsbe weging werd erkend als de enige wettige vertegenwoordiging van het Palestijnse volk. Alle Islamitische landen waar nog geen bureau van genoemde beweging bestaat, werd gevraagd aan de Palestijnse organi satie alle faciliteiten te verlenen. Portugese olie Het Portugese ministerie van Economische Zaken heeft twaalf nieuwe concessies voor de oQie exploratie langs de Portuge se kust verleend aan Texaco en drie consortia, waarin oon. Shell, Che vron en de Chalilengeiyenergy groep zijn vertegenwoordigd. Kissinger in Londen De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, vertoefde vandaag dn Londen voor besprekin gen met de Engelse leiders. Hij was op weg naar het Midden-Oosten om daar opnieuw een poging te doen tot een blijvende vrede te komen. BONN (UPI/ DPA/ AFP) Pre mier Heath van Engeland heeft in een gisteren gepubliceerd vraag gesprek met het Westduitse blad „Welt am Sonntag" verklaard niet te gelovèn dat z'n Conservatieve par tij met de Liberalen zal samengaan als de Conservatieven bij de verkie zingen op 28 februari geen duidelijke meerderheid mochten 'behalen. Hoewel de Liberalen over heel wat politieke problemen hetzelfde de 'ken als wij, aldus Heath hij noemde in dit verband de kwestie van Engelands lidmaatschap van de EG en de noodzaak de loon- en prijspolitiek in een of andere dui delijke vorm te gieten gelook ik niet dat de Liberalen als politieke party 'n sterke regering in Engeland kunnen helpen vormen en een der gelijke regering heeft het land nu juist nodig. Heath twijfelde niet aan een flinke overwinning voor zijn Conservatieve partij bij de komen de verkiezingen. „In het onwaarschijnlijke geval dat dit niet mocht gebeuren, zullen er nieuwe verkiezingen op korte ter mijn uitgeschreven kunnen worden, omdat het van bijzonder groot be lang voor Engeland is dat het in deze moeiiyke tyden 'n krachtige re gering heeft". De resultaten van de jongste pei lingen van de publieke opinie in Engeland stemmen lopen nogal uit een. Eén ding staat achter vast: de aanhang van de Liberalen blijft groeien. Uit een onderzoek van de onaf- hankeiyke Britse televisie, waarby 2 000 mensen werden ondervraagd, bleek dat als er nu gestemd zou wor den, 38,5 procent op de Conservatieve partij zou stemmen, 31,5 procent op Labour en 28 procent op de Libe ralen. Acht dagen geleden kwamen de Liberalen met een dergelijk onder zoek van de Britse televisie nog met 17,4 procent uit de bus. De reBelse Conservatief E\ Powell spoort de Britse kit aan op LaBour te stemmen, dat die partij tegen de EG is. Maar andere peilingen, van „f g ness Decisions", Gallup en nion Research Center" gavel Conservatieven een voorsprong Labour van resp. 1,2 en 4 pro Een tweede onderzoek van ness Decisions" gaf Labour een voorsprong van 1,5 percenljj- Liberalen zouden volgens deze! iingen tussen de 16 en 23 pei van het aantal uitgebrachte stem krijgen. Als dit beeld van he gedrag van de Britten juist zijn, dan kunnen de Liberale wel op rekenen' dat zij in het ni Lagerhuis op de wip komen te ten. Hevige gevechten PARIJS De Parijse politie heeft 82 personen gearresteerd tijdens 'n oproer in het Quartier Latin, waar bij geparkeerde auto's en een busje van de politie in brand gestoken werden. Zeven politiemannen en 'n onbekend aantal burgers liepen ver wondingen op. De oorzaak van het oproer is niet bekend, maar vrijdagavond was al hevig gevochten in Montparnasse - aanleiding van betogingen te gen de komst van een nieuwe Chi- se ambassadeur naar Parijs. Basken in arrest De Franse po litie heeft zaterdag acht Basklsche nationalisten gearresteerd nadat zij hun de opdracht had gegeven de Notre-Dame, waar zij een zit-de- monstratie van twee dagen wilden houden, te verlaten. De Basken pro testeerden tegen verbanning van Basken uit Baskdsche gemeen schappen in de buurt van de Frans- Spaanse grens. teerde inter-Amerikaanse conferen tie in Mexico". In zekere zin heeft de Cubaanse premier Fidel Castro al op deze ver klaring van Kissinger gereageerd. Hu deed op een massa-byeenkomst in Clenfuegos ter ere van de Oostduitse panty-leider Erich Hanecker een felle aanval op de VS. Hy zei dat Was hington nog steeds tracht de Cu baanse revolutie ongedaan te maken. "Wu hebben nu al vyftien Jaar lang de blokkade en daden van agressie weten te weerstaan en wy zullen dit, zolang het nodig is, met succes vol houden." Cuba Politieke waarnemers wezen erop dat de Cubaanse premier drie weken digd over de kwestie of de activiteit kaanse^ continent zullen mengengeie£jen tydems een bezoek van de Russische partyleider Brezjnew een veel gematigder toon tegenover de VS aansloeg. Men schruft nu Castro's felle aanval toe aan het feit dat Kis singer op de conferentie in Mexico niet over de zaak-Cuba heeft willen MEXICO (AFP/DPA/REUTER) De conferentie in Mexico van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, en zijn 24 Latijns-Amerikaanse collega's heeft tot een "beter begrip" van de problemen van beide partijen, maar niet tot concrete resultaten geleid. Dit laatste werd overigens ook niet verwacht. Kissinger, die inmiddels naar Washington f\ t is teruggekeerd, gaf op een persconferentie in Mexico uiting In conferentiekringen is meege- politieke meningen en verlangens deeld dat Kissinger en zqn Latyns- zullen opdwingen en zich niet meer Amerikaanse collega's onderling af- wükende meningen hebben verkon- van de Amerikaanse ondernemingen in Latyns-Amerika scherper dan tot nu toe door het gastland gecontro leerd moet worden. Kissinger heeft echter wel be loofd dat Washington de Latyns- Amerikaanse landen voortaan gere geld zal raadplegen over politieke problemen die van wereldomspan nende betekenis zyn e? voor hen van byzonder belang, alvorens een be slissing te nemen. Inmenging Volgens de Mexicaanse minister van Buitenlandse Zaken, Emilio Ra- basa, is de beloft van Kissinger, dat de VS voortaan "niemand meer hun de belangrijkste resultaten van de conferentie. Voorts is Rabasa van mening dat de conferentie een "aanknopingspunt" is voor een betere coëxistentie van de Amerikaanse landen. zyn Venezolaanse collega Artisti- des Calvani sprak van "het begin van een nieuwe dialoog en nieuwe ver wachtingen". Op zyn persconferentie gaf Kissin- gerger ook te kennen dat de VS in beginsel bereid zyn hun politiek te genover Cuba te herzien, maar hy legde er de nadruk op dat de kwes- tie-Cuba "in een groter verband be handeld moet worden dan dat van de overwegend economisch geöriën- De Latyns-Amerikaanse ministers hebben op de conferentie in het by zonder gepleit voor gunstiger voor waarden voor de uitvoer van hun grondstoffen naar de VS. Büna een dag nadat de conferen tie in Mexico officeel was gesloten is gisteren geiyktydig in Mexico en Washington het slotcommuniqué ge publiceerd. Hierin zeggen de minis ters van Buitenlandse Zaken dat "ieder land zonder inmenging van buiten af het recht heeft zyn eigen politieke, economische en maatschap- peiyke stelsel te kiezen". Dit staat in duideiyke tegenstelling -tot de resolu tie van de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) van 1962 toen Cuba uit de OAS werd gestoten op grond van het feit dat "het marxis- me-leninisme onverenigbaar is met het inter-Amerikaanse systeem". Verzoening Op voorstel van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zullen de Latyns-Amerikaanse mi nisters verzoeningsprocedures op gang brengen om de bestaande ge schillen op het westeiyk halfrond op te lossen. Verscheidene Latyns-Ame rikaanse landen hebben de laatste jaren met de Verenigde Staten over hoop gelegen wegens het onteigenen van Amerikaanse ondernemingen en het in beslag nemen van Amerikaan se vissersschepen in de door deze landen eenzüdig uitgebreide terri toriale wateren. In het slotcommuniqué wordt Cu ba, dat niet op de conferentie ver tegenwoordigd was, niet genoemd. In zün persconferentie na afloop zei minister Kissinger dat de kwestie- Cuba "alleen in een groter verband behandeld kan worden". Hy legde er echter de nadruk op dat de Verenig de Staten in beginsel bereid zyn hun politiek ten aanzien van Cuba nog eens nader te bekyken. Tijdens rede in Peking PEKING (AFP) De campagne voormalige minister van die in China aan de gang is tegen Lin Piao heeft ten doel de resullf^1 de oude wijsgeer Confucius en de van de Culturele Revolutie te solideren en verder te verdiepen!116 „zal tot het einde worden gevo Dit zei premier Tsjoe En-lai g1 ren in Peking tijdens een staats r° ket in het Volkspaleis ter ere president Kenneth Kaunda van 5 n- bia. Het is de eerste maal dat de regeringsleiders gewag m van de campagne. Tsjoe week i bij af van de gewoonte niet te i ken over binnenlandse aangelege den tijdens het bezoek vi landse gasten. In zijn toespraak aan het St banket, waarbij ook vertegenwol gers van het corps diplomatique wezig waren, zei premier Tsjoe lai verder dat „het Chinese volk sterkt door de grote proletar culturele revolutie en met' rendheid strijdend onder leiding het centrale comité en bezield^ onze grote leider voorzitter Ml het gehele land een krachtige pagne van kritiek op Lin Pia Confucius is begonnen". De buitenlandse diplomaten gen zich af waarom de prenül ro< uitvoerig en zo heftig op de hi|en' campagne was ingegaan. Men erop dat zo iets sinds de driej van de Culturele Revolutie aam einde van de Jaren zestig niet was voorgekomen. De diplomatojNe ook de aanwezige buitenlandse nalisten zagen ln de woorden V^q premier een nieuwe mobilisatie de massa's met het doel tot een we fase in het Chinese socialist komen. Men vroeg zich echter 1 wat Tsjoe En-lai bedoelde met opmerking dat de campagne i! Mc Lin Piao en Confucius „tot het $iu< zal worden voortgezet". Op de conferentie hebben ver scheidene landen, met name Peru en Argentinië, gepleit voor een ophef fing van de in 1964 door de OAS af gekondigde politieke en economische blokkade van Cuba. Voor een derge- Üjk besluit is echter een meerderheid van tweederde nodig en zoveel te genstanders van de blokkade zyn er binnen de OAS nog niet. Mexico heeft nooit aan de blokkade gehou- den. Verder heeft een aantal Cara- ibische leden inmiddels de betrekkin gen met Havanna hersteld. De "harde" koers van Washington tegenover Cuba wordt gesteund door een negental staten, die merendeels een rechts militair bewind hebben. Dit zyn Brazilië, Chili, Paraguay, Uruguay, Nicaragua, Guatemala, E] Salvador en de Dominicaanse Repu bliek. In conferentiekringen was men echter van mening dat als Washing ton zün "harde koers" laat varen, de andere landen wel zullen volgen- In het slotcommuniqué de "ver klaring van Tlatelolco", zo genoemd naar de vergaderzar in het Mexi caanse ministerie van Buitenlandse Zaken doet de Amerikaanse rege ring de toezegging dat zy nog in de huidige zittingsperiode van het con gres zal komen met voorstellen in zake verzachting van de handel met de Latyns-Amerikaanse landen. Ver der zal Washington de buitenlandse hulp aan de landen van het weste lijke halfrond op minstens hetzelfde peil handhaven. Distributie Met ingani ba morgen geldt in de staat New l]o een benzinedistributie, waarmtffge autoriteiten een einde willen i aan de lange rijen wachtende bij de benzine stations.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4