EENS BLOEIDEN ER BOTERBLOEMEN... egionale samenwerking jan de hervormde jeugd Fleur terug in Leidse Jordaan tnam m .lethuys Politieke rkwinkel Basketballers Bonaventura landskampioen lANDAG 25 FEBRUARI 1974 LEIDEN Door John Kroon SIDEN Waar eens de was over rustieke brugleuningen werd gehangen. Waar eens huisvrouwen met de armen in de zij genoeglijk keuvelden. Waar eens opa's in een oei op de stoep van de zon zaten te genieten. Waar eens slordige huisvaders hun met 3rde arbeid verdiende centen voornamelijk in spiritualiën omzetten (m.a.w.: hun week- ^on in de kroeg verzopen). En waar eens zorgzame echtgenotes al dan niet voorzien mattekloppers of deegrollen daar luidruchtig hun misnoegen over uitten. Kortom: 730e Leidse Jordaan, het eiland dat omringd wordt door Herengracht, Nieuwe Rijn, Zijl- ngel en Haven. Waar eens de boterbloemen bloeiden (vorig jaar nog). Daar ligt nu affe klei, vies afval en grof vuil. En dat laatste is een forse doorn in het oog van Ed Vijsma, sinds zes jaar bewoner van de Groenesteeg, getrouwd, char mante echtgenote, twee kinderen, twee honden en een poes. Liefhebber van bloemen en platen; werkzaam als tekenaar op het Rijksherbarium in Leiden, instituut voor plantensystema tiek. De Leidse Jordaan is nu voornamelijk een kaal, somber gebied. Platgeslagen. Om tot wederopbouw te komen, heeft de gemeente een ontwerp-bestemmingsplan in elkaar getimmerd. Waar niet iedereen gelukkig mee is, want er zijn vijf bezwaar schriften tegen ingediend. En sommige ondertekenaars daar van hebben de intentie om hun strijd tegen de gemeentelijke plannen tot op een zo'n hoog mogelijk niveau door te zetten. Zij vinden dat er te veel aan de auto en te weinig aan de (voor namelijk toekomstige) bewoner is gedacht. Deze dia maakte Ed Vijsma vorig jaar zomer van één der terreintjes in de omgeving Waard- geur en fleur. )EN OEGSTGEEST In de Leiden is de samenwerking de Hervormde Gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest en hoten al een tiental jaren aan De pogingen om tot één le gemeente te komen konden niet gerealiseerd worden, op één terrein werken de ge tijen samen: het kerkelijk jeugd- igswerk. voornaamste drijfveer om tot ilisering te komen van het erk was de precaire financiële van Leiden. In het verleden Leiden steeds over een jeugd- int beschikt doch vanwege de iele tekorten is die predikants- opgeheven. Het gevolg was dat 1 igdwerk in Leiden, dat toch al en was door het vertrek van ader naar de randgemeenten moeilijke situatie verzeild f olidariteit met Leiden besloten gemeenten te gaan samen- en werden gelden beschik- esteld om een half-time jeugd- int en een jeugdwerkleider stellen. Deze beroepskrachten den in samenwerking met de ile Jeugdraad het beleid voor !j iigdvormingswerk in de regio Deze regionale raad bestaat afgevaardigde van de Cen- [erkeraden van de 4 gemeen- een afgevaardigde van de iljjke jeugdraden. Elke plaatse- lervormde Jeugdraad bepaalt in?en beleid. De regionale jeugd- beleidsvormend ten aanzien van het inzetten van het beroeps team, het is een coördinerend en be geleidend orgaan. Tijdens het seizoen '72'73 bleek het echter dat de half-time jeugd- predikant en de full-time jeugdwerk- leider onmogelijk de gestelde taak konden verrichten. Het absolute mi nimum bleek gesteld te moeten wor den op twee full-time krachten. Aan gezien genoemde functies vacant werden, moesten opvolgers worden gezocht. Zo werd als regionaal Jeugdpredi- kant beroepen ds. H. J. Hemstede, thans werkzaam als vlootpredikant, daarvóór jeugdpredikant in Vlissin- gen. Op 17 maart a.s. doet ds. Hem stede zijn intrede in Leiden. Zijn be vestiging vindt plaats tijdens een re gionale jeugddienst in de Hoogland se kerk. Met hem en Jan en Ploni Robbers die beiden half-time werkzaam zul len zijn maakten wij kennis in het Gemeentecentrum in Oegstgeest. Jan Robbers studeert theologie in Am sterdam en Ploni Robbers-Van Ber- kel andragologie (een voortzetting van pedagogie). Beiden hebben veel ervaring opgedaan in het Utrechtse jeugdwerk. Zij zijn zich thans bij de jeugdraden in de vier gemeenten aan het oriënteren. De Hervormde jeugdraden (in Oegstgeest en Leiderdorp Hervormd/ Gereformeerde Jeugdraden) hebben een wensenpakket samengesteld op basis waarvan men aan het werk denkt te gaan. Zij zullen hun krach ten gaan geven aan de zuiver gods dienstige vorming o.a. kinderdiensten, zondagsschool, Jongerendiensten, luisterclubs, sociëteiten en clubs. Voorts zullen zij belangstelling op wekken voor maatschappelijke pro blemen: de naaste. By dit alles gaat het om de kerk nog kerk te laten zyn, de jeugd moet het aandurven. N. VAN WELZEN Dat betekent dat de wederop bouw nog wel even op zich zal laten wachten. En intussen is het gebied HerengrachtZijlsingel kaal, dor, maar niet verlaten. Ac tiviteiten rond de Waardgracht, die ten dele gedempt is. Een oude- liedentehuis is er in aanbouw, de voormalige sociale werkplaats in de Kaarsemakersstraat is omge bouwd tot sportcentrum. De pan den aan de Oranjegracht en Waardgracht zijn grotendeels ver dwenen. Braakliggende terreinen vormen nu het uitzicht. Maar wel fleurig, ten minste de afgelopen zomers. Vraag het maar aan Ed Vijsma. Hij heeft een brief ge schreven, namens de buurtbewo ners. De inhoud daarvan volgt hier integraal. Mijne Heren, In aansluiting op de bespreking van het bezwaarschrift Plan Heren gracht-Zijlsingel, welke de buurtbe woners hielden op 14 februari JJ. is er één probleem naar voren gekomen, dat om een onmiddellijke oplossing vraagt. Ondergetekende, als bewoner van de Vierde Groenesteeg, en vele an deren met hem, zijn getuige van een toenemende vervuiling van de braakliggende terreinen tussen de Langestraat en de Waardgracht, de Zuidsingel en de Oosterkerkstraat. Hoewel die terreinen bestemd zijn voor toekomstige bebouwing is dat nog geen reden om deze over te la ten aan vervuiling en verwaarlozing. Trouwens, de bouwplannen staan nog niet vast en het bezwaarschrift van de buurtbewoners kan dat nog verder uitstellen. Er zullen wellicht twee of drie zomers voorbijgaan voordat de grond 'bouwrijp wordt ge maakt. In afwachting 'hiervan willen de buurtbewoners het volgende aan de gemeenteraad voorleggen: POSITIEF 1. Na afbraak van vele panden aan de Oranjegracht en de Waard gracht, ontstond er een natuurlijke vegetatie, die fleur bracht tussen de nog bestaande bebouwing. 2. Ondergetekende is werkzaam op het Rijksherbarium te Leiden. Hèt instituut voor plantensystema- thiek Uit een floristisch onderzoek blijkt dat dit terrein uniek is voor een binnenstadsdeel. Er groeit daar: witte- en rode klaver, rolklaver, paardebloem, kleinhoefblad, vogel wikke, zuring, melganzevoet, ka mille, dovenetel, bruiskruid, wilge roosje (zeer talrijk), harig wilge- roosje, knoopkruid, weegbreeriet, veertien grassoorten, herdertasje en nog 26 andere wilde planten. 3. Daarnaast hebben er zich kruip- gewassen gevestigd, die afkomstig zijn uit voormalige tuinen. Zoals: rogge, haver, gerst, tarwe, maïs, vlas, aardappel, tomaat, pronkboon, zonnebloem, herfstasters, kool, vlier, wilg, esdoorn enz. 4. Het gevolg is dat door deze rijke verscheidenheid aan planten vele nuttige insekten de landjes be zoeken. Gesignaleerd zijn: honing - ADVERTENTIE Overheerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer en met prettige bediening INDISCH RESTAURANT \)qQQ KoGIltji BafOC "egf genover Stadsgehoorzaal) i" Ho i het Praethuys •fenkerkkoorsteeg) wordt een „Indochina avond" ge- ter gelegenheid van het feit februari een jaar geleden een bestandsovereenkomst de V.S. en Noord-Vietnam iesloten. Wat daar nu eigen- a terecht is gekomen, zal on- worden aangetoond aan de van de dia-serie „The Post war". Verder zal Fred Volmer, de Brede Vietnam Bewe- medewerking verlenen. Aan- cht uur. Ifde dia-serie zal woensdag in itieke Werkwinkel van de Stu- Ekklesia (Rapenburg 100) vertoond. Jan Boonstra, van 'e Brede Vietnam Be- Nederland zal er commentaar eren. Te midden van zwijgzame, doch heldhaftig uitgeruste poppen traden Peter Koelewijn en zijn Rockets zaterdagochtend in het Leidse Legermuseum op. Een cameraploeg van de NCRV maakte er opnamen van. Ze zullen te zijner tijd in het programma "Muziek in uw straatje", dat gepresen teerd wordt door Gerard v. d. Berg, worden uit gezonden. (Foto Jan Holvast) bij, hommel, wesp, gaasvlieg, kre kel, sprinkhaan, lieveheersbeestje, dagpauwoog, koolwitje, atalanta, kleine vos, kleine beervlinder. Vele hiérvan zijn elders in de stad niet te vinden. 5. Door dit van zelf ontstane ecolo gische evenwicht en met medewer king van de buurtbewoners, die tus sen de bestaande vegetatie, andere kruiden en bloemgewassen hebben gezaaid (zonnebloemen, o.i. kers. pa paver, lathyrus enz.) is in de laatste jaren dit gebied een tuin- en plant soenfunctie gaan krijgen. Gepaard gaande met het luchtzuiverende ge volg hiervan (geen verkeer, wel plantengroei) moet de betekenis als recreatie voor de buurtbewoners niet onderschat worden. 1. Tijdens de zomer van 1973 is men met de voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van het Oudeliedenhuis begonnen. Uit de bouwput hiervan zijn oude zeeklei gronden, slib en puin gestort op de landjes begrensd door de Oranje gracht en de Waardgracht. In hoe verre hier toestemming door de ge meente is verleend, is ondergeteken de niet bekend. De gevolgtrekking, dat het is gebeurd uit financiële overweging, lijkt vrij logisch. Im mers, puin en klei storten op de daartoe bestemde plaats bij de Roomburgerweg, is veel duurder dan 100 meter van het werk. 2. Het fleurige karakter van de landjes is hierdoor aangetast. De bestaande vegetatie is bedolven door meterhoge klei en puinlagen. De kans dat deze gewassen de ko mende lente zulen opbloeien is nihil. Op de kleihopen wil alleen "verve lend onkruid" groeien, zoals distel, brandnetel en wat gras. Bij warm zomers weer zullen de kleihopen uit drogen en de reeds gekiemde plan ten vernietigen. 3. Nu al wordt er tussen de kleiho pen, 's avonds laat, op stiekeme wij ze puin, afval en zelfs huisvuil ge stort. En zeker niet door de buurt bewoners. Men komt zelfs uit ande re stadsdelen met auto's om karre- vrachten vuil te storten, de buurt bewoners worden er op aan gekeken. 4. Door deze klei- en puinhopen heeft dit gebied een onaantrekkelijk karakter verkregen, waardoor de neiging om daar afval te gooien steeds toeneemt. Wie daar afval ziet, zal nog eerder geneigd zijn er rom mel bij te gooien. Conclusie: de buurtbewoners wil len hier een eind aan maken. Zij stellen de gemeente Leiden een oplossing voor. Deze oplossing is doeltreffend, eenvoudig en goedkoop. OPLOSSING De buurtbewoners dienen het vol gende verzoek in 1. Met een bulldozer puin- en klei hopen zodanig omploegen dat die zich kunnen vermengen met het on derliggende zand. Met dien verstan de, dat niet zomaar gedozerd wordt. Op sommige plaatsen staan name lijk reeds uitgegroeide jonge boom pjes, zoals vlier, wilg en liguster. Op andere plaatsen is er geen sprake van vervuiling en hoeft het niet te gebeuren. Daar ondergetekende het terrein door en door kent vanwege zijn dagelijkse ervaring ermee, wil hij zich beschikbaar stellen om ter plaatse aanwijzingen te geven. 2. Na het bewerken met de bull dozer met het terrein geëgaliseerd worden d.m.v. een tractor en eg. Dit om grote kluitvorming tegen te gaan. 3. Meer is niet nodig. De zaden van alle gewassen hebben nu de kans om tot ontkieming te komen. Echter, het moet snel gebeuren, omdat het voorjaar al in aankomst is. 4. De buurtbewoners hebben tij dens voriggenoemde vergadering besloten om individueel in dit terrein bloemzaadjes te strooien en toe te zien dat er geen afval wordt gestort. 5. Op deze wijze zal het tuin/ plantsoenkarakter van de landjes, door de werking van de natuur zelf, binnen een jaar terugkeren. Daar door zal de neiging om daar afval te storten verdwijnen. 6. Onze vraag is dan ook of de gemeente Leiden het plan in over weging wil nemen en ons zo snel mo gelijk van haar besluit wil verwitti gen. Namens alle buurtbewoners, Ed Vysma. Een stortvloed van argumenten. Wie kan het daar nog mee oneens zijn? Inmiddels hebben diverse buurtbewoners al geïnformeerd bij Vijsma hoe en wat ze kunnen plan ten. Hij is gaarne bereid van advies te dienen. De brief, die hij aan de gemeente heeft gericht, is op de ta fel van wethouder Kret beland. Ho- penlijk komt er op korte termijn een positief antwoord. Een kijkje op terreinen (ook elders in de wijk) leert dat er nodig iets aan gedaan moet worden. Al was het maar om dat een belendende voddenman ons toevoegde: „De ratten zingen hier het Wilhelmus". Couperus in bibliotheek WASSENAAR In het kader van de boekenweek zal Albert Vogel morgenavond om kwart over 8 in de Wassenaarse bibliotheek aan de Luifelbaan een lezing houden over: "De man met de orchidee: Couperus". Albert Vogel geeft aan zijn voordracht de ondertitel: "Couperus de onbekende". In vogelvlucht zal hij het leven en enige belangrijke werken van de Haagse romancier bespreken en daarbij de nadruk leggen op de mens Couperus zoals die zich zo dikwijls achter zijn vele metamorfosen verschuilt. De veelzijdigheid van een auteur die de Haagse fin-de-siècle, het oude Nederlands-Indië, de Cote d'Azur en Italië inbeeldend proza doet herleven, komt tot uiting in de presentatie van de voordrachts kunstenaar Albert Vogel, die een zeldzame verwachtschap met Cou perus heeft ontwikkeld. Verscheidene boeken van Couperus, die Albert Vogel zal signeren zullen in de bibliotheek te koop worden aangeboden. LEIDEN Het herenteam van de Bonaventura Scholen gemeenschap heeft een formidabele prestatie ge leverd door Nederlands scholenbas- ketbalkampioen te worden. Dit heeft voor deze scholieren misschien uiterst prettige consequenties, daar zij nu, mits zich een sponsor aanbiedt, van 1 tot 6 april in Barcelona kunnen mee doen aan de Europese schoolkam- pioenschappen. Het kampioenschap kwam tot stand door een eerste plaats in de poule met de Limburgse, Groningse en Gelderse kampioen door overwin ningen van resp. 49-40; 68-15 en 99-8! In de finalepoule ging het iets min der gemakkelijk. Eerst werd gespeeld tegen de Noordhollandse kampioen (de winnaar van vorig Jaar) met spelers uit Levi's Flamingo's en Typsoos- Lions. Die wedstrijd werd gewonnen met 27-19 en daarna werd het geheel nog gecompleteerd met een overwinning van 30-21 op de Brabantse kampioen. Topscorers bij Bonaventura waren (totaal van die vijf wedstrijden)' Hans van Rooden 52; Eric-Jan Be- rendse 42: Benjamin Ruysenaars 28; Peter Paul Maassen 27; Wil Moe- rer en Kees Plonk 24; Rinus van den Nieuwendijk 23. Het damesteam heeft het niet zo goed gedaan, maar dat is niet ver wonderlijk, want het deed voor de eerste maal mee. Deze debutanten slaagden er zelfs in poulewinnaar te worden via overwinningen van 31- 14 en 45-15, maar in de finales lieo het mis, met nederlagen tegen de Noordhollandse en Noordbrabantse kampioen. Het basketbalteam van de Rem brandt Scholengemeenschap be haalde een duidelijke overwinning op Die Leythe: 57-41. Het moet nu mogen aantreden tegen het team van Bonaventura op het schoolbasket- baltoernooL Dit is de elfjarige Robbie Schlemper uit Leideneen feno meen in het zg. "Go-spel", een in gewikkeld gebeuren, waar een bord en stenen aan te pas komen. Vierduizend jaar geleden werd het al driftig in Chinese hofkringen beoefend en sinds vijf jaar ook in Leiden. Er bestaat een Leidse Go- club, die ter gelegenheid van zijn eerste lustrum het afgelopen week-end Go-wedstrijden organi seerde en dat ook komend week end zal doen. De ivinnaar van dit toernooi zal uitkomen tegen landskampioen Max Rebattu jr. (tevens nationaal top-bridger), die zijn titel al enige jaren lang met verve verdedigt. Dezelfde Re battu speelt 't aanstaande week end simultaan in het gebouw van de Sterrewacht tegen wie het maar met hem roil opnemen. De wedstrijden worden zowel zater dag als zondag vein 2 tot 10 uur gehouden. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3