EEBDSCH DAGBLAD "FLUOR-WET DEUGT NIET" Jongetje kwam om bij brand in huis vandaag Raad van State: ORECAPERSONEEL IL OOK 15,- ussen tOOgden Strijd R.K.P.N. jij 7 duurt voort Drie branden in enkele uren LEIDSCH DAGBLAD Partij Brandt verliest veel aanhang Geruchten plan tot ontvoeren Zwolsman Akkoord over schulden Chili „Kissinger zal slagen in Syrië' Sadat optimistisch over vrede in M.O. gehoord bif 148^^ iNDAG 25 FEBRUARI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34256 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN een radio en in België IRUSSEL Tot vanmiddag' uur zond de Belgische radio televisie BRT-RTB door een kingsactie alleen muziek uit, en 1 uur 's middags on- broken door een nieuwsuit- ding en de berichten voor de nenscheepvaart. actie was bedoeld als irschuwing en wordt gevoerd »r het personeel, dat is aan- loten bjj de algemene cen- le der openbare diensten. Politie gewond bij popfeest PARIJS By een optreden van de Engelse beatgroep The Who in de Franse stad Lyon is het gisteravond tot hevige ge vechten gekomen tussen politie en jongelui die geen plaats in de zaal meer hadden kunnen krij gen. De fans bestookten de poli tie met stenen en in benzine ge drenkte brandende lappen. Een aantal jongelui werd tijdelijk aangehouden. Vijf gewonde agenten belandden in een zie kenhuis. Dajan naar Den Haag DEN HAAG Mosje Dajan komt in maart naar Den Haag om te spreken op de bijeenkomst van het Joods Wereldcongres dat die maand in Nederland wordt gehouden. De voorzitter van het congres, dr. Nahoem Goldman, heeft in Tel Aviv bekend gemaakt dat Dajan de uitnodiging met ge noegen heeft geaccepteerd. Zoals bekend weigert Dajan zitting te nemen in het nieuwe Israëlische minderheidskabinet. roep op minister ECHT De voorzitter van erlandse Bond van hotel-, ca- restaurantgeëmployeerden (N. de heer J. A. Wagener, heeft Boersma van Sociale Za- ndaag in een telegram na- e drie vakbonden om een on- op zeer korte termijn ge- De bonden zijn er zeer ont- over, dat de horecawerkgevers de in het kader van de pngswet vastgestelde toeslag 15 per maand uit te betalen rsoneel dat onder het .edie- ildsysteem werkt. Dit systeem log voor naar schatting 15.000 uiers, bijna de helft van het totale personeel in het horecabedrijf. De vakorganisaties hebben de toe slag de afgelopen weken al verschei dene keren aan de orde gesteld bij de werkgevers, hetgeen tenslotte leid de tot een soort „ultimatum" per 25 februari. Maar vanmorgen lieten de werkgevers weten, dat zij bij hun weigering blijven. Zij menen dat uit kering van de f 15 in strijd zou zijn met het bedieningsgeldsysteem, dat is gekoppeld aan een „juridisch salaris" van maar f 1 per week. De heer Wagener zei vandaag dat een beroep op de minister nu de laat ste mogelijkheid lijkt. Volgens hem heeft het horecapersoneel evenwel recht op de uitkering als andere werknemers en misschien nog wel meer, aangezien de inkomsten van degenen die het van bedieningsgeld moeten hebben onder meer tenge volge van de autoloze zondagen flink zijn i uitreisvisum 'J- LA/ DEN HAAG De machtsstrijd bin nen de Rooms Katholieke Partij Ne- DU (AP) Een twaalftal derland duurt voort. De groep Klaas van de Sowjet-Unie die Beuker die in kort geding het recht uitse oorsprong zijn en naar werd ontzegd namens de RKPN op te )uitsland willen emigreren treden, beschuldigt de wederpar- f an daag een demonstratie ge- tij ervan de hand te hebben gehad in een inbraak in de kamer van de heer Beuker in het gebouw van de Twee de Kamer. Bij die inbraak zouden re gistratiebewijzen zijn verdwenen, no dig om de partij te kunnen inschrij ven voor deelneming aan de komen de Statenverkiezingen. bij de Westduitse ambas- Moskou, aldus hebben oogge- irerklaard. nonstratie duurde slechts 12 ti. Toen verschenen 20 geuni- de politieagenten en agen- burger die de demonstran- esteerden. en met leuzen als „Wij willen de Bondsrepubliek" werden politie in beslag genomen en surd. demonstranten zouden af zijn uit Litauen. fgelopen maand hebben reeds demonstraties van etnische in Moskou plaatsgevonden. 373 hebben meer dan 400 et- Duitsers toestemming ge- zich bij hun familie in de epubliek te voegen, maar an 40.000 zouden om een uit- tm hebben verzocht. Vlammen sloegen vanochtend uit de Pipobar en de daarboven gelegen Hogere Polytechnische School in Rotterdam. envelden weer met wolkenvelden, maar en toe zon. Vannacht hier en lsthanken. Zwakke tot matige, fdzaak noordoostelijke wind. mi temperaturen van plus 2 gra- k aan zee tot min 2 graden ijk in het binnenland. Maxima circa 4 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 26 FEBRUARI 13 uur; onder: 18.13 uur. ip: 8.31 uur; ouder: 23.40 uur. ter te Katwijk te 5.41 en 17.53 agwater te i.34 en 13.53 uur. DEN HAAG Op drie plaatsen in ons land zijn vannacht en van ochtend branden uitgebroken. Een brand in Hardegarijp (Fries land) eiste het leven van het negen jarig zoontje van de familie Hiem- stra. Bij de andere branden in Sche- veningen en Rotterdam was er alleen materiële schade. 'er kennismaking 4 weken voor de halve prijs. J lk word abonnee per 12 maart 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. idres: taats: gironummer: lokje zwart maken, bon invullen In open envelop zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, intwoordnummer 214, Leiden. Hoe de brand in de woning van de familie Hiemstra ontstond is nog onduidelijk. Vannacht omstreeks twee uur waren de ouders bij een schaap dat een lam moest krijgen, toen het licht plotseling uitviel. Op weg naar de woning zagen zij dat het pand al in lichterlaaie stond. De moeder kon twee kinderen, die beneden sliepen, uit het brandende huis halen. De vader ging naar bo ven, waar de twee andere kinderen sliepen. Het lukte hem een kind te redden. Het negenjarig jongetje bleek al te zijn overleden, vermoede lijk door rook verstikking. De vader liep brandwonden op. Het voor de sloop bestemde Grand Hotel aan de Gevers Deynootweg in Scheveningen is vanmorgen gedeel telijk door brand vernield. Hoewel de schade als gevolg van de op handen zijnde sloop pihil is en het publiek van de brand weinig meer dan alleen rook kon zien, is de Haagse brand weer er urenlang mee bezig geweest. Volgens brandweer en recherche is de brand opzettelijk veroorzaakt. Toen de brandweer met veel ma terieel bij het voormalige hotel arri veerde, ontdekte men op een aantal plaatsen een forse rookontwikkeling. Gevolg daarvan was dat de brand weerlieden bij de blussingswerkzaam- heden een groot aantal persluchtmas kers moesten gebruiken. De brandhaarden zelf vaak tussen vloer en zoldering werden met in totaal zeven stralen te lijf gegaan, waarbij twee stralen werden geleid via de hoogwerker en de auto ladder. Kortsluiting is vermoedelijk de oor zaak geweest van de brand, die van morgen voor ruim 200.000 gulden schade heeft aangericht aan een bar en de daarboven gelegen Hogere Po lytechnische School in Rotterdam. De brandweer had bijna twee uur nodig voor het sein „brand meester" kon worden gegeven. Een brandweer man raakte door glasscherven aan zijn pols gewond. BONN De SPD van bondskanse lier Willy Brandt, die in 1972 de par lementsverkiezingen won met de grootste meerderheid uit haar ge schiedenis, heeft veel van haar popu lariteit bij de Westduitsers verloren. De regeringspartner FDP daaren tegen en de oppositievoerende CDU— CSU zien hun aanhang snel toene men. Volgens een opiniepeiling van het in stituut Allensbach zou op dit ogenblik slechts 35 procent van de kiezers op de Sociaal-Democraten stemmen 50 procent op de CDUCSU en 13 pro cent op de FDP. Het weekblad Der Spiegel, dat dit overzicht van opiniepeilingen publi ceert, geeft er de volgende verklarin gen voor: de berustende houding van de regering ten opzichte van de eco nomische situatie en de prijsstijgin gen, de geruchten over een on han den zijnde aftreden van Willy Brandt, de dreigende werkloosheid, en het gebrek aan solidariteit binnen de So- cialistisch-Liberale coalitie en bin nen de SPD zelLt Politie: Storm in glas water „Een storm in een glas water", noemt inspecteur B. Stokking van de Wassenaarse politie de geruchten over een op handen zijnde ontvoering van de heer R. Zwolsman, direkteur van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen. „Ook de heer Zwols man maaibt zich niet ongerust zodat wij geen reden hebben om er dieper op in te gaan", aldus de heer Stok king. Hugo Verhagen Metman, zoon van de vroegere EMS-direkteur, werd vrijdagavond laat opgebeld met de mededeling dat de heer Zwolsman dezelfde nacht zou worden ontvoerd. Verder werd hem gevraagd of hij de heer Roesli Noor, voormalig pers attaché van de Indonesische ambas sade, kende. Zaterdag bleek dat de heer Noor tijdelijk is benoemd tot ambassadeur van Nederland in af wachting van zijn benoeming in De nemarken. Hij is vrijdag J.l. in ons land aan gekomen. Zowel de heer Verhagen- Metman als de heer Zwolsman wa ren van deze ontwikkeling niet op de hoogte. De Exploitatie Maatschappij Scheveningen heeft nog ongeveer 6 miljoen gulden van de staat Indo nesië te vorderen, „maar er is geen reden om aan te nemen dat dit met elkaar in verband staat", aldus de heer Zwolsman, die verder stelt dat er üi het verleden alleen prettige contacten waren met de heer Noor. De Wassenaarse politie deelde mee geen extra surveillance rond de villa van de heer Zwolsman aan de Rijks straatweg in te stelen. In de nacht van zaterdag op zon dag zag het er even naar uit dat de geruchten bewaarheid zouden wor den. Twee „onguur" uitziende man- nen morrelden geruime tijd aan deu ren en ramen van het rusthuis Rust en Vreugd, eveneens aan de Rijks straatweg. De nachtzuster vond het niet nood zakelijk hier enig ophef van te ma ken, „daar het wel meer gebeurt, dat mensen zich vergissen in de villa van de heer Zwolsman en het rusthuis". Terechtgesteld zondag zijn in Perzië zeven drug handelaren voor het vuurpeloton gebracht en geëxecuteerd na te zijn berecht door een militaire rechtbank, bank. 18 PAGINA'S DEN HAAG De Raad van State vindt dat het wetsont werp tot fluoridering van drinkwater niet deugt. Ondanks dit negatieve advies heeft minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne het wetsontwerp half december bij de Tweede Kamer ingediend. Het nu uitgelekte geheime advies van de Raad van State kan een be langrijk wapen betekenen voor de te genstanders van fluoridering. Van daag is in de Tweede Kamer een hoorzitting gehouden waar meer dan 30 delegaties van voor- en tegenstan ders hun standpunt hebben uit eengezet. In de Tweede Kamer loopt de verdeeldheid dwars door vrijwel alle partijen heen. Volgens het door minister Vorrink genegeerde advies van de Raad van State zijn in het wetsontwerp zowel principiële als medische bezwaren verwaarloosd. In de afwijzende uit spraak over fluoridering, die de Hoge Raad vorig jaar juni deed, was aan het principiële karakter juist groot belang toegekend, aldus de Raad van State. De uitspraak van de Hoge Raad was ook de aanleiding tot het indienen van het wetsontwerp. Bij elk wetsontwerp dient het ad vies van de Raad van State te wor den gevraagd, maar de rege ring hoeft een uitgebracht advies niet op te volgen. Nederland tekent niet PARIJS Chili heeft met zyn voornaamste schuldeisers in beginsel overeenstemming bereikt over een re geling voor terugbetaling van vier miljard dollar. Het akkoord is ver bonden met een Chileense toezegging voor schadevergoeding van de Ameri kaanse kopermaatschappijen die door de regering-Allende zijn gena tionaliseerd. Drie landen hebben de overeen komst niet ondertekend, namelijk Ne derland, België en Zwitserland. Dat heeft volgens de zegslieden in Parijs te maken met regeringswisseling of politieke opvattingen in die landen. Volgens zegslieden in Parijs is de Chileense delegatie heel tevreden over het resultaat van de onderhan delingen, ook al moet het land nu meer betalen dan waarop het had gehoopt. Van het bedrag van een miljard dollar dat in 1973—'74 zou moeten worden betaald behoeft Chili maar vijf tot tien procent af te los sen. Dat komt overeen met het be drag dat Chili op het oog had. De overeenkomst heeft de goedkeu ring van de voornaamste Chileense schuldeisers, West-Duitsland, Frank rijk, Engeland en de Verenigde Sta ten. De Amerikaanse vordering op Chili maakt ongeveer vijftig procent van de totale schuld uit. De bierkranen hebben dit week einde in het zuiden roodgloeiend gestaan. Het was weer carnaval. De straten daverden van de druk te. De optochten zaten vol sjeiks in alle soorten en maten. De alaafs waren niet van de lucht. De glazen bleven tot de rand toe gevuld. Zelfs een moord schijnt een trieste traditie te zijn in deze verder zo uitbundige tjjd. En niet alleen meer onder de rivieren. PAGINA 5 Bloedige rellen om slooppanden in Frankfurt. Honderden betogers, die vochten met de politie, werden gearresteerd. PAGINA 4 Zeven pagina's sport. Met natuur lijk veel aandacht voor Atje Keu len-Deelstra, de inmiddels wereld bekende laatbloeister, die giste ren haar grandioze schaatscar- rière (welke slechts vijf jaar duur de) afsloot met een vierde we reldtitel. Inmiddels weten we ook, dat we PSVFeyenoord voor de beker te goed hebben. De Rotterdamse ploeg kwam langs FC Amsterdam met 10, PSV bereikte tegen Ex celsior niet meer. Ajax huppelde wat gemakkelijker langs FC Twente. De „groten" hebben het dus weer versierd. Maar de sportvelden van de mindere sportgoden waren ook druk bezet in onze contreien. PAGINA'S 9—15 Die Kees blijft maar zeuren. Nu zijn het weer die Pioneer versterkers die we sinds zater dag voor de weggooiprijs van f 599,(samen met een stel Heco boxen 2x25 Watt) de deur uit doen. En Kees, die aan het verbouwen is, schiet maar niet op. Hij had liever gewild, dat we de zaak maar zouden sluiten. Onzin natuurlijk, want dan mist U dat buitenkansje. Schiet nou maar op, Kees. Over 'n dikke week is het voor mekaar. hi-fi centrum overgaauw BREESTRAAT 148 LEIDEN LAHORE (AP) De Egyptische president Anwar Sadat heeft voor speld dat de Amerikaanse minister Kissinger waarschijnlijk zal slagen bij zijn pogingen te komen tot troe penscheiding tussen Israël en Sy rië tijdens zijn komende reis naar het Midden-Oosten. „Dr. Kissinger komt vandaag en ik meen dat wat aan het Egyptische front is gebeurd, ook aan het Syri sche front kan worden bereikt", aldus Sadat op een persconferentie in de Pakistaanse stad Lahore, waar hij de Islamitische topconferentie heeft bijgewoond. Sadat waarschuwde dat de Geneefse conferentie niet zal wor den hervat voor er troepenscheiding zal zijn bereikt tussen Israël en Sy- Gestaakt De Zuidafrikaanse omroep heeffc besloten zijn radio- uitzendingen naar Nederland en West-Duitsland te staken. Volgens welingelichte kringen in Johannes burg zal dit per 1 april gebeuren. Het besluit hiertoe hangt samen met plannen om de uitzendingen naar de negerstaten in Afrika uit te breiden. rië. opdat Syrië ook aan de vredes onderhandelingen kan deelnemen. „Als het niet tot troepenscheiding komt aan het Syrische front, zal er minder kans, of helemaal geen kans zijn op vrede", zo waarschuwde de Egyptische president. Hij verklaar de echter .optimistisch te zijn over de pogingen van Kissinger en zei dat troepenscheiding tussen Israël en Sv- rië „een zeer goede stap" zal zijn in de richting van het opheffen van het Arabische olie-embargo tegen de Verenigde Staten. President Nixon heeft gisteren ge sproken met Henry Kissinger en gaf hem instructies voor diens vandaag te beginnen reis naar het Midden- Oosten, de vierde van de minister naar dat deel van de wereld in de. laatste maanden. ADVERTENTIE MANDWERK Corry Hagoort Doezastraat 14

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1