Fides Pacta met opgeheven hoofd uit hoofdklasse mssm 1 BS LEIDEN VERLIEST VAN TYPSOOS OP LENGTE LEEDS ACCEPTEERT EERSTE NEDERLAA ERG MOEILIJK: Ons Eiland na zege kampioen MAANDAG 25 FEBRUARI 1974 SPORT SPORT I SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT 5: "Met Reggy erbij hadden we de wedstrijd gewonnen Leidse supporters: ZANDVOORT De conclusie zaterdagavond na het spranke lende duel Typsoos Lions tegen BS Leiden, gewonnen door de Zandvoortse ploeg met 9688, lag voor de hand, en het geluk kig weer grote aantal Leidse supporters sprak die dan ook veelvuldig uit: Met Reggie (Ro yals) erbij hadden we de wed strijd gewonnen Natuurlijk, het ontbreken van deze geblesseerde speler (voor ongeveer twee weken) scheelde bij Leiden een slok op een bor rel, maar Juist het feit dat hij er niet bij was, betekende voor de overige spelers een enorme sti mulans om ook eens een wed strijd zonder hem tot een goed einde te brengen. En dat heeft BS uit alle macht geprobeerd. Kei en keihard vechtend van de eer ste tot de laatste minuut heeft BS alles gedaan wat het kon, maar tegen dit geroutineerde Typsoos, met veel meer lengte in de ploeg, kon BS Leiden niet op. Geen winst dus en derhalve nu een met dit Typsoos gedeelde vierde plaats, maar wel heeft BS weer eens laten zien wat het werkelijk kan en dat was al weer een hele tijd geleden. BS Leiden startte met van Dijk, Kop, Heuts, Webster en De Jong in de basis. Dit vijftal ging fu rieus weg en nam zelfs een 18— 13 voorsprong voordat Typsoos besefte dat het wel eens niet zo'n makkelijke wedstrijd zou wor den. De punten kwamen vooral van Bob Heuts, die weer eens frequent doeltrof en Butch Web ster, de absolute uitblinker van de avond. Ook Peter de Jong, Pe ter Kop en Ane van Dijk waren erg goed op dreef, maar tegen mensen als Bartholomee en Free man komt Ane van Dijk door ge brek aan ervaring duidelijk te kort. Bij 2425 voor Typsoos was het gedaan met de Leidse voorsprong. De wissel Chris Ver- hoekx voor Ane van Dijk lever de weer lengte verlies op, en Typ soos kon heerlijk de bal hoog hou den zonder dat BS er veel kon doen. Het gemis aan lengte compenseerde BS wel door een maximum aan inzet, wat de Leidse ploeg in staat stelde goed bij te blijven, maar ook al door dat Roy Leisner Butch Webster goed stond te verdedigen was het verschil bij de rust negen punten: 4738, Webster scoorde in de laatste seconde van die speelhelft nog met een prachtig schot van zeer grote afstand. De tweede helft begon met Wim Petrici in de basis. Hij werd door het Leidse publiek als redder ver welkomd (hij is ongeveer twee maanden uit de Leidse ploeg ge weest) maar het bleek wel dat hij op het ogenblik nog wat tekort komt aan spelervaring, hoe tegen strijdig dat ook mag klinken voor een speler die zo lang al op hoog niveau basketbal speelt. Petrici scoorde wel de eerste Leidse pun ten in die tweede helft, maar liep daarna al vrij snel tegen 5 P's op, waarvan zeker twee erg on gelukkige. Ook Bob Heuts moest met 5 fouten het veld verlaten en ook dat was min of meer een la chertje, vooral zijn laatste P was een zeer zwak moment van de scheidsrechter. Tot twee keer toe kon BS Lei den tot drie punten bij komen: 56-59 en 64-67, vooral door de scoringslust van Webster die met zijn 46 punten meer dan de helft van de hele Leidse produktie voor sijn rekening nam. Op zulke mo- nenten, als BS dichtbij Typsoos was, sprak het voordeel van de thuisclub ook duidelijk een woordje mee: schoten van de Zandvoortse spelers verdwenen schijnbaar moeiteloos door de ring, terwijl Leidse doelpogingen soms miraculeus weer net uit de basket draaiden. Na het wegvallen van Heuts en Petrici speelde Typsoos een ge wonnen strijd, Heuts' vervanger Hans van Rooden was de enige Leidse speler die niet helemaal uit de verf kwam wat wel te verkla ren was, want Hans had die dag een toernooi gespeeld en ver scheen dus al behoorlijk moe aan de start. Een verloren wedstrijd voor Lel den dus maar het team bleef knokken voor een beter resultaat en vond een relatieve beloning in de laatste minuten, toen 68-81 dor middel van een furieuze full press werd ingelopen tot 86-92. Alweer was Webster hier de afronder; op een gegeven moment scoorde hij zes punten, zonder dat Typsoos ook maar op de Leidse helft was geweest. Al met al een fascinerende wed strijd waarbij door beide partijen bergen werk is verzet, veroorzaakt door de goede verdediging van BS waarbij de spelers van Typ soos ontzettend moesten lopen om zioh in een vrije positie te ma noeuvreren. LEIDEN Tweedeklasser Ons Eiland en derdeklasser Fluks Noordwijk zijn de .Leidse" promovendi in de microkorfbalcompetitie geworden. Hoofdklasser De Danaiden greep de derde plaats achter AKC en Ons Eibernest door een zege op Westerkwartier, Fides Pac ta won, nu het niet meer van belang was bij Het Zuiden en de titelstrijd in de overgangs klasse B, kreeg een verrassende ontknoping in Leiden. De DanaïdenWesterkwartier 117. De derde plaats, overigens op res pectabele afstand van de koplopers, was gisteren inzet van het duel in de Viif Meihal. De Danaïden liep aanvankelijk vlot weg van Westerkwartier. Binnen 12 minuten keken de Amsterdam mers tegen een 3—0 achterstand aan en een gezapige partij micro-korf bal lag in het verschiet. De tot dan toe sfeerloze wedstrijd werd echter enerverender, toen Westerkwartier met goed aanvalsspel langzaam maar zeker het initiatief van De Da naïden overnam. Het tempo ging duidelijk omhoog, vooral toen routi niers Borghols en Siebenlist de nul hadden weggewerkt en de rustig, maar bekwaam spelende Jan Blok in de 18de min. zelfs gelijkmaakte. Van het aanvankelijke Leidse over wicht was toen niets meer over. De 34 ruststand was dan ook geens zins tegen de verhouding in. Tot hal verwege de tweede helft bleven De Danaïden en Westerkwartier el kaar keurig in de gaten houden: 6 6. Op dat moment zou de ploeg van trainer Bos echter doordrukken. De drie goals binnen drie minuten van Filemon, Nap en Van Nierop waren niet het gevolg van sterk, maar wel van bijzonder effectief aanvalsspel en deze snelle achterstand verwerk te de hoofdstedelijke ploeg slecht. Westerkwartier kwam naarmate het einde naderde duidelijk in conditio nele moeilijkheden. Daarvan profi teerde De Danaïden uitstekend waar bij het voortreffelijke steunende werk van met name Trudy Nap en Yvonne Devilee aan Leidse zijde opviel. Keer op keer zorgden zij er voor, dat de bal in het vak bleef, waardoor de Westerkwartier-verdedi- EK dammen in Italië DEN HAAG De strijd om het persoonlijk kampioenschap dammen van Europa zal dit jaar worden gehouden in Italië. Plaats van han deling is Arco, nabij Trento, van 18 tot en met 24 mei. Aan het kam pioenschap mogen de nationale ti telhouders deelnemen, in dit geval de vertegenwoordigers van de Sowjet Unie, Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland, Tsjechoslowakije, Mo naco en Italië. Door Wim van Vliet ging volkomen uit elkaar gespeeld werd. Scoreverloop: 10 en2ONap; 30 v. Nierop; 31 Borhols (s.w.) 3—2 Siebenlist; 3—3 Blok; 3—4 Borg hols (s.w.) Rust44 v Nierop; 4 5 Blok; 55 Filemon (s.w.) 65 v Nierop (s.w.)6—6 Borhols (s.w.) 7 6 Filemon; 86 Nap; 96 v Nie rop; 10—6 v d Leek: 10—7 Blok (s. w.); 11—7 Filemon. Het ZuidenFides Pacta 69 Nu het niet meer van belang was, won Fides Pacta en nog wel met overtuigende cijfers (in Rotterdam van Het Zuiden, dat dit seizoen vooral in de thuiswedstrijden flink van leer kon trekken. Alleen daarom is het al een prestatie, dat de Leid se ploeg tot winst kwam. Ruud Nie sing cs. zorgden er in ieder geval voor, dat men met opgeheven hoofd de hoofdklasse kon verlaten. In te genstelling tot het eerste bikkelhar de duel in Leiden, was het gisteren een aardige partij microkorfbal waar bij wel duidelijk was, dat beide par tijen geen belang meer bij het re sultaat hadden. Het intimidatiekorf bal van Het Zuiden, vorige keer zo'n geslaagd "nummer", bleef dan ook achterwege. Alleen „véteraan" Theo Korperaal vertoonde af en toe neigingen in die richting, maar Ruud Niesing hield de oud-Die Haghe speler keurig in bedwang. Opvallend was het groot aantal afstandschoten aan Leidse zijde. Vooral Dik Onderwater had met zijn drie goals (van afstand gescoord) een belangrijk aandeel in de winst. Twee treffers liet de dienst plichtige militair vlak na de rust no teren, daarmee zijn ploeg na de kleine voorsprong uit de eerste helft (01, 12 en 23) voor het eerst op 2 punten brengend: 46. Dit bleek naderhand de beslissing. Het Zuiden miste de inzet om terug te komen. Via 56 bepaalden de ge broeders Niesing de voorsprong op 3 punten. Onderwater (3) Ruud en Wim Niesing (2). Nandy v. Helden en Co de Haas scoorden. OVERGANGSKLASSE De Algemene-Rust Roest 57 De strijd om de titel in de Over gangsklasse B heeft een verrassende ontknoping gekregen. Niet Oost Arnhem, dat veruit de beste papieren had, niet Fortuna, maar het zater dag in de Leidse Universitaire sport hal van De Algemene winnende Rust Roest uit Eindhoven heeft zich na een seizoen overgangsklasse verze kerd van een plaats in de hoofdklas se. Rust Roest dankte dit aan ver schillende factoren. De eigen con stante vorm, de nederlaag van kop loper Oost Arnhem gisteren tegen Fortuna maar ook aan arbiter Geutjes uit Dordrecht. Deze arbiter nam zaterdag in het duel met De Algemene vlak voor tijd een aan vechtbare beslissing door de gelijk maker van De Algemene af te keu ren. Geutjes speelde daarmee onge wild een belangrijke rol in de titel strijd. Door het verlies van De Al gemene was namelijk Fortuna dat zelf van Oost Arnhem won, kansloos geworden Aanvankelijk zag het daarna zaterdag niet uit. De Alge mene nam in de eerste helft met goed spel duidelijk het initiatief te- een de traag spelende Eindhovense formatie, die tot 11 kon bijblijven, maar via 41 halverwege weinig uit zichten had op goede uitslag: 52. Rust Roest kwam evenwel sterk te rug in de 2de helft, vooral toen De Algemene een groot aantal opgelegde kansen miste. Rust Roest kwam op 5—4 en ging door. Bij 5—6 en vlak na de omstreden doorbraak van Wim v. Vliet, strafte Rust Roest het spel van de veel risico nemende Leidse verdediging bekwaam af. waarna het een etmaal moest wachten voor het zich als hoofdklasser in het car naval kon storten, Wim v. Vliet (2), Ruud v. Vliet Aad en Henny Rus man scoorden. SOSZuiderkwartier 9—6 Het duel der degradanten werd een on interessante wedstrijd, die gewon nen werd door SOS. dat daardoor 3 punten boven Zuiderkwartier ein digde. Zuiderkwartier is er dus niet in geslaagd van de onderste plaats af te komen en dat lag wel in de lijn der verwachtingen. Sinds de degra datie een feit was geworden, miste Zuiderkwartier de inspiratie voor de laatste duels. Ook het duel van gis termiddag werd plichtmatig afge werkt. Vooral de eerste helft was niet best, omdat er voor het publiek ook al niet veel doelpunten te zien wa ren: 3—1. De tweede helft ging het scoren de ploegen wat gemakkelij ker af, maar het bleef een matige en sfeerloze wedstrijd, waarin Jimmy v. Daim 10 min. voor tijd geblesseerd vervangen werd door junior Hen- STOKE Stoke City, in de league een matige middenmoter uit de Midlands, heeft de re definitief gebroken. Na een schitterend, honderd procent Brits voetbalduel versloeg Sti zaterdagmiddag Leeds United met 32. De machtige ploeg van Leeds, vier dagen eerder o rigens voor de beker op eigen veld verslagen door tweede divisieclub Bristol City, mi daardoor net het ruim halve eeuw oude record van Burnley ,dat in het seizoen 1920/'21 dertig competitiewedstrijden zonder nederlaag bleef. Leeds verloor zijn dertigste duel. Spain je een 1312 overwinning op Gym nasiasten micro-korfbalkampioen geworden van de tweede klasse. De Leidse ploeg is daardoor na één seizoen teruggekeerd in de eerste klasse. Op nevenstaande foto van Jan Holvast het succes volle achttal. Staand v.l.n.r. trai ner Cees SommelingNan Deege naars, Wim Nijenhuis, Pieter Ve ra en Piet Beekman. Gehurkt v.l.n.r. Sary v. d. Meeberg, Coby Deegenaars, Barry van Duyn en Julia Smits. Voor de stand in de eerste divisie had het nauwelijks gevolgen. Met al meer dan drie-kwart van de com petitie achter de rug heeft Leeds nog zes verliespunfcen minder dan Liver pool, dat bij Newcastle doelpuntloos speelde. Derby County is derde op veertien punten. StokeLeeds was een strijd met de sfeer van een Britse bekerfinale. Leeds begon geweldig. De club leek niets meer te merken, noch te voe len van de nederlaag tegen Bris tol City. In ruim een kwartier stond Stoke City met 0-2 achter door tref fers van aanvoerder Billy Bremner en Allan Clarke. Maar weer een kwartier later had Stoke de achter stand weggewerkt. Verdediger 1 Pejic scoorde uit een vrije sc mede doordat de bal van rich werd veranderd en vlak daarna n te Alan Hudson voor 1.500.000 den gekocht zijn eerste doel| voor Stoke City. De spanning groeide na rust en halverwege de tweede per werd Stoke City winnaar dank stopper Dennis Smith, die uit pass van Geoff Hurst de be jut derde treffer maakte. Leeds wild nederlaag niet aanvaarden. De f gooide, net als in de beginfase i op de aanval, maar strandde o] fots ingrijpende verdediging Stoke. Leeds kon het verlies moeilijk accepteren en in de slot kregen de doelpuntenmakers Leeds, Bremner en Clarke, een i ciële waarschuwing wegens wa drag. Wim van Vliet scoort het vijfde doelpunt van De Algemene in het duel tegen Rust Roest. (Foto Jan Holvast) sen. V. Daim (4), Albert de Groot en Hansen scoorden de laatste over gangsklasse doelpunten. EERSTE KLASSE KNSSwift (M) 7—5 KNS is dan toch nog op de tweede plaats ge ëindigd. Zelf wonnen de pupillen van trainer Bram Zirkzee van Swift (M) terwijl HKC van GKV in Gor- kum verloor. Overigens ging het zaterdag in Oegstgeest niet zonder slag of stoot. Swift (M) bleek best bereid de tweede plaats te verdedi gen, hetgeen ten koste van het spel ging. De wedstrijd kreeg een bikkel hard karakter. KNS bezat geregeld een voorsprong die bij 55 verloren ging. Hen Slegtenhorst en Ton Bey, die 4 x scoorde, beslisten toen de strijd. Henny en Janny Brakel scoorden de andere goals. TWEEDE KLASSE Ons EilandGymnasiasten 13 12 Ons Eiland is na één seizoen terug in de eerste klasse, maar wat heeft de ploeg van trainer Cees Som meling ontzettend veel moeite gehad met het Haagse Gymnasiasten. Toch komt de titel de Leidse ploeg toe. Er werd niet eenmaal verloren en voor al de zeges op de naaste belagers be stempelden de ploeg al vroeg in het seizoen tot de favoriet. Zaterdag te gen het tegen degradatie vechtende Gymnasiasten dat onbegrijpelijk laag op de ranglijst staat moest het dan gebeuren, maar het duel leek aanvankelijk door het niet opkomen van de scheidsrechter uitgesteld te worden. De nog aanwezige De Al- gemene-trainer en Danaïden speler Eric Filemon bleek echter bereid de leiding op zich te nemen en hij kweet zich voortreffelijk van die taak. Ons Eiland had vooral in de eerste helft moeite met GKV; 66. Tot 1110 ging het daarna gelijk op, waarna 13—10 de beslissing leek. Twee strafworpen brachten GKV 2 min. voor tijd nog tot één punt ach ter Ons Eiland, dat door treffers van Nan Deegenaars (5), Coby Deege naars (2), Sary v. d. Meerburg (2), Wim Nijenhuis (2), Barry v. Duyn en Piet Beekman de noodzakelijke winst voor het kampioenschap bin nenhaalde. TOP—DES 11—10 TOP besloot het microseizoen op waardige wijze en smaakte het genoegen kampioen DES de enige nederlaag toe te bren gen In een wedstrijd met twee ver schillende speelhelften. TOP was de eerste helft de betere ploeg en sloot die periode dan ook verdiend met een 6—4 voorsprong af. In de tweede helft kwam DES uit Delft beter voor de dag, maar bleef niettemin tot vlak voor tijd tegen een achterstand aankijken. Bij 10— 10 was dat verschil weggewerkt, maar toen besliste Rob Meyer de strijct alsnog in TOP's voordeel. Dirk Meyer (4) Dik Imanse (3), Rob Meyer (2), Selma Baak en Cees Zuurmond scoorden. OlympiaanCrescendo 97 Crescendo besloot de zaalcompeti tie met een nederlaag tegen Olym piaan, dat daardoor alle 4 punten te gen Crescendo in de wacht sleepte. Het was een gelijkopgaand duel, waarin Crescendo voor rust 5 maal een achterstand van een punt wist weg te werken. De ploeg bleef het antwoord schuldig, toen de thuisclub vlak na de pauze 2 punten voor sprong nam. Via 76 kwam Crescen do even terug, maar bij 9—6 was de strijd definitief beslist. Leny Kok (3) Joke Geyer, Ouwerkerk, Cornelissen en L'Ami scoorden. DERDE KLASSE FluksNieuwerkerk 1311 Fluks is weer tweedeklasser. De 13—11 ze ge op Nieuwerkerk maakte dit moge lijk, omdat de nummers 1 en 2 pro moveren. In eerste instantie moest. Fluks afrekenen met de eigen ner vositeit, waardoor de bezoekers tot 55 goed konden blijven volgen. Nog voor de eerste helft verstreken was, had Fluks orde op zaken gesteld (7 5). Hoewel de Noordwijkers na de pauze uitliepen naar 9—6, bleef het duel moeilijk voor Fluks, omdat Nieuwerkerk hardnekkig volhield. Via 98 en 1211 bereikte Fluks 13 —11. Peter v. d. Berg (4x), Hans Passchier (3x), Tineke Corbee (3x), Jan van Drongelen (2x) en Liesbeth Haasbroek scoorden. Jodan BoysFiks 87 Fiks heeft het Goudse Jodan Boys heel lang in het onzekere gelaten. Pas vlak voor tijd kon Jodan Boys de lei ding nemen (met 8—7)wat goed was voor het kampioenschap. Zoals ge zegd bood Fiks, dat een uitstekende tweede gedeelte van de competitie heeft afgewerkt, zo goed partij, dat het nerveuze Jodan Boys vrij lang tegen een achterstand heeft aange keken. Een greep uit het score ver loop: 10 24, 45 (rust) 46, 6 .7 Jodan Boys wisselde toen twee speelsters, wat een gunstige uitwer king had: 87 Jack v Berkum (4> Fred de Gruil, Trineke Paauw en Marjan Huizing scoorden. De gemiste strafschop van Müller, twee minuten voor rust, tekenend voor het vriendschappen voetbalduel SpanjeWest Dl land, zaterdagavond ln Bareel Müller beeldde de Duitse instel van zaterdagavond uit, een bi nonchalant, een tikje ongeïnte seerd, een gebrek aan absolute ij Iribar echter, die door het stoj van de strafschop verantwoordt was voor Spanje's overwinning1 1-0, manifesteerde zich zoals de1 hele Spaanse ploeg. Fel, ambit! geladen om ten minste iets van gezichtsverlies uit Frankfort van rige week goed te maken. H bewoog te Vroeg, voorkwam n daardoor Duitslands gelijknu •naar verweerde zich tot het uitej Spanje leek veel beter dan Frankfort tegen Zuid-Slavië, nj dat was mÜIsleidend, de tegensta namelijk was veel zwakker. Mannschaft" van Heümuth So was naar Barcelona gekomen voor, zoals bleek slechts 12.000 schouwers, een vriendschap; ke wedstrijd te spelen. Dat nu wiJ de Spanjaarden juist niet. De feil die tien dagen eerder in Fran! had ontbroken, straalde van de p af. Feitelijk speelde Spanje onge hard voor een vriendschapp duel. En omdat bleek dat de Tsji sche scheidsrechter Jursa zich had ingesteld op een vriendscha lijke wedstrijd en dus veel over kant liet gaan, deden de vooral ge Duitsers een stapje terug, ta de Spanjaarden er juist een a boven op gooiden. Ook na het ningsdoelpunt van Asensi. in de gentiende minuut gemaakt met goed schot na een hoekschop Churruca. Spanje kon dat gemakkelijk want de tegenstander bezat ploeg. Het middenveld met Hoe Helmut Kremers en Overath zwak bezet, Beckenbauer speelde voor de ploeg, maar voor ziel Zijn passes gingen uitsluitend zijn clubgenoten Hoeness en Mi van wie de laatste door Benito „gebonden" en in anderhalf slechts tot drie doelpogingen De Duitse vleugels werden in het spel betrokken en met i nieuweling Herzog uit Dussel werd voortdurend buiten de 8 gehouden. Deze Duitse ploeg kon zich sl< zelden kansen scheppen, al rf Weber na ongeveer een half ui paal naast de op dat moment 1 loze Iribar. Vlak voor rust liet slotte Müller de gemakkelijkste van de wedstrijd ongebruikt i hij zelf de strafschop had ver door Capon tot een „handige" ding te dwingen op een moment Iribar de bal onmogelijk kon b ken. Het was de laatste kans Duitsland, dat aan harde acties Benito en Sol wat gebless« (Grabowski en Müller) overbid de slotfase trad Jursa eindelijk0 gen het harde spel van de Span den. Rexack kreeg de gele kaart

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14