'AKISTAN ERKENT BANGLA CRISIS BEDREIGT ARBEIDERSPARTIJ VAN GOLDA MEIR Russische jeugd misdadig Opin iepeilers verwachten zege Labour jeik Moedjiboer nu toch naar Lahore Rentespaarbrieven met 9% rente ian en EG len meer ïenwerken ie Gardisten [ken naar platteland Overweegt groep Dajan breuk Dode leefde nog in vogelvlucht in vogelvlucht TERDAG 23 FEBRUARI 1974 BUITENLAND ADVERTENTIE iSKOU Het hoofd van de monistische Partij in de Sow- publiek Azerbeidsjan heeft een "wijdverbrei- isdadigheid onder studenten en republiek", en heeft - doodveroordeling van twee stu- bekendgemaakt. inval werd gedaan in het dag- akinski Rabotsji van 19 fe- 1, dat donderdag in Moskou fcbf:ijgen was. De twee terdoodver- elde Jongelui, K. Jamalow en jibekow hebben volgens partij - Geidar A. Aliew, deelgenomen aan een reeks roofovervallen met ge weldpleging die eindigden met vuurgevecht met de politie. Aliew noemde de zaak tegen "Ziel en geweten van ons volk "Deze corrvipte studenten studeer- een den in het geheel niet en hoopten dat worden vergiftigd en de onjuiste in- ze voor hun examens zouden slagen druk wordt gevestigd dat wij het dankzij de invloed van him geld. twee studenten "een voorbeeld van Azerbeidsjan geeft veel geld voor misdadige trekken in onze - hun opvoeding uit, maar men mag Hij wees erop dat onder wegens Het roken van hasj is er vol- zich afvragen wat voor pijlers van de corruptie gearresteerde studenten, gens hem ook bij. In de instituten van hoger onder wijs zijn volgens Aliew zaken als om koperij, afpersing en onvrijwillige "bescherming", schering en inslag. Veel leraren nemen volgens hem beidsjan zelf. Aliew deed zijn twee- samenleving zij later zullen zijn", al- leden van de Communistische Par tij zijn. Aliew zei dat hij de leden van het centrale comité van de Komsomols (de communistische Jongeren) "ern stig terecht moet wijzen", "omdat zij nog steeds niet het belang inzien Hij zei dat de wijdverbreide corrupt- tie het volk cynisch maakt over de Communistische Partij van Azer- steekpenningen aan in ruil voor goe- de grote aanval op schandalen in de van actieve deelneming aan de cijfers. republiek in een en dezelfde maand, strijd tegen de corruptie". Die extra hoge rente is er ook voor U kunt nu óók van die extra hoge rente profiteren. Zorgeloos, risikoloos. Laat uw geld groeien met GWK-rentespaarbrieven. Dat zijn spaarbewijzen aan toonder (dus niet op naam gesteld) met een looptijd van 5 jaar en een rente van 9%U kunt ze zonder administra tieve rompslomp voor f 500,- of voor f 1000,- kopen bij elk GWK-kantoor. De brief van f 500,- groeit in 5 jaar naar f 770,- en aan de aanbieder van een brief van f 1.000,- betaalt GWK na 5 jaar f 1.540,- uit. Tussentijdse uitbetaling is mogelijk. Over de fiskale voordelen informeert GWK u graag. Bij GWK ligt een folder voor u klaar. U weet toch dat vrijwel alle GWK-kantoren - op de stations en aan de grenzen - doorlopend geopend zijn, meestal ook 's avonds en in het weekend? Hoofdkantoor: Centraal Station Amsterdam, Postbus 721, tel. 020-221324 De Grenswisselkantoren N.Y (samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pier son, Heldring Pierson) hemier Bhoettho van Paki- \an. j IO Japan en de Europe- aeeaischap willen nauwer sa- 51 rken in het streven naar be- ïgen met olieproduceren- den en ontwikkelingslanden ai oplossing van de wereld- onende energiecrisis, ens een communiqué dat gis- 5 uitgegeven na afloop van 'n van een EG-afvaairdiging on ding van de voorzitter van de se Oommissie, Francois-Xa- rtoli, aan Japan zijn beide q het erover eens dat meer ïorden samengewerkt bij de teling van nieuwe energie- a (in het bijzonder kemener- !G-missie voerde in de afge- ïeek besprekingen met pre- anaka van Japan en met le- 1 diens regering. Hierbij werd overeenstemming bereikt over tiging in Tokio van een EG- owoordiging op diplomatiek ?t communiqué staat verder pan en de EG denkbeelden i uitgewisseld over de ontwik- 0 op het gebied van de ener- ds eind 1973, over de resulta- 1 de energieconferentie die be- maand in Washington is len en over toekomstige maat- 1 met betrekking tot energie- kheden. pvoedinig in China ING (AFP)' Er schijnt een ontwikkeling op komst te de campagne die op het ogen- 5 China wordt gevoerd tegen èn van Lin Piao en Confucius, de uittocht op grote schaal de Gardisten naar het Chine- eland. ontwikkeling Is aangekondigd i publikatie in het Pekingse igblad van drie brieven van 1 krdisten die naar het platte- stuurd willen worden. In Pe- »den de Rode Gardisten de tijd steeds luidruchtiger op. in ze vaak in optocht en met voorop naar bijeenkomsten ïcheren. lijk willen de Chinese macht- i dat deze Jonge mannen en o die tijdens de Culturele Re- van 1966—1968 vooral in de optraden, nu hun revolutio- Qthousiasme gaan uitdragen boeren die hen echter op hun «loeten "heropvoeden". Het fgaan om een fase in de cam- iegen het revisionisme die ten «ft de verschillen tussen hand en intellectueel werk, tussen f en boer en tussen stad en ileidelijk op te heffen. «rder pagina 15: Volksrepu- hlna verwacht tweede cultu- putta. LAHORE Pakistan heeft Bangla Desj erkend als onafhanke lijke staat. Dit heeft premier Zoelfi- kar Ali Bhoetto van Pakistan be kendgemaakt op de Islamitische con ferentie in Lahore. Bhoetto sprak op een bijeenkomst van de nationale en provin ciale parlementairiers. Hij zei dat de delegatie van Bangla Desj vandaag in Lahore zal aankomen ter bijwo ning van de Islamitische topconfe rentie. Met de erkenning van het voor malige Oost-Pakdstan door de rege ring van Pakistan staat de weg open voor het lidmaatschap van Bangla Desj van de Verenigde Naties. Bangla Desj werd in december 1971 onaf hankelijk na een bloedige strijd te gen de Pakistaanse strij'dkrachten. Een delegatie van Islamitische mi nisters van Buitenlandse Zaken is naar Dacca gereisd nadat Bangla Desj "had laten weten niet aan de conferentie te zullen deelnemen als het niet eerst door Pakistan was er kend. Voor sjeik Moedjiboer Rachman van Bangla Desj betekent het een terug keer naar het land waar hij In 1971 negen maanden gevangen zat, ter wijl zijn land om vrijheid vocht. Bhoetto liet hem 8 januari 1972 vrij. Bhoetto zei niets over de 195 Pakistaanse krijgsgevangenen die Bangla Desj wil berechten wegens oorlogsmisdaden. Deze kwestie is het voornaamste struikelblok tussen bed de landen voor de erkenning ge weest. Bhoetto benadrukte dat hij Bang la Desj heeft erkend nadat sterke druk daartoe op hem was uitgeoefend door de Islamitische leiders die voor de topconferentie naar Lahore zijn gekomen. „Onze moslem-broeders die ons door dik en dun hebben ge steund hebben ons aangeraden nu deze beslissing te nemen," aldus Bhoetto. Na zijn verklaring werd Bhoetto toegejuicht door aanwezige par lementsleden en verslaggevers. De nieuwe ontwikkeling opent het voor uitzicht op een blijvende stabiele de tente op het subcontinent. India is tijdens de Pakistaanse burgeroorlog in 1971 Oost-Pakistan binnengetrok ken ter ondersteuning van de on afhankelijkheidsbeweging van Bang la Desj. Na 13 dagen van strijd ga- v enzich 90.000 Pakistanen in Bang la Desj over. JERUZALEM Premier Golda Meir van Israël, die twee dagen geleden liet weten dat zij een minderheidsregering zou vormen, staat nu voor de mogelijkheid van een scheuring in haar eigen Verenigde Arbeiderspartij en de vorming van een regering door de rechtse oppositie. Radio-Jeruzalem meldde gister- Partij en andere orthodoxe religieu- avond dat het rechtse Likoed-blok ze groeperingen zou over 60 zetels ln is, de Nationale Re- het parlement beschikken. Mocht de rechtse oppositie er inderdaad in slagen een regering van nationale eenheid te vormen, dan betekent dit het einde van de overheersende positie in de Israëlische politiek van de Arbeiderspartij. In feite heeft de Arbeiderspartij het 25 jaar lang voor het zeggen gehad in Israël. Kunstschatten De parlementscommissie voor interduit- se betrekking wil niet ingaan op het Oostduitse verzoek om teruggave van alle kunstschatten die zich voor de oorlog op het grondgebied van de huidige DDR bevonden. De DDR had teruggave als voorwaarde ge steld voor het begin van onderhan delingen tussen Oost- en West- Duitsland over een cultureel ak koord. Mosje Dajan, de Israëlische minister van Defensie, houdt vol dat hij geen zitting wil nemen in het nieuwe Israëlische kabinet. Hij is inmiddels begonnen met het weghalen van zijn bezittingen uit zijn kantoor. Er dreigt nu een scheuring in de Arbeiders-partij waar Dajan lid van is. ligieuze Partij, het religieuze Agoe- dah-bloek en bepaalde groeperingen binnen de Verenigde Arbeiderspar tij overleg hebben gepleegd over de vorming van een regering van na tionale eenheid. Eerder was al bekend geworden dat de aanhangers binnen de Arbei derspartij van minister van Defen sie Dajan, bekend als de groep-Ra- fi, bijeengekomen zijn. Dajan en de eveneens tot deze groep behorende minister van Ver keer, Peres, hadden laten weten dat zij geen deel willen uitmaken van 'n minderheidsregering onder mevrouw Meir. Volgens radio-Jeruzalem hebben de zeven parlementsleden die tot de groep-Rafi behoren, op him bijeen komst van gisteren nog geen besluit genomen, hoewel zij eerder te ken nen hebben gegeven dat zij achter Dajan zullen blijven staan. Van de zijde van het Israëlische ministerie van Defensie is meegedeeld dat me vrouw Meir ook gisteren gepoogd heeft Dajan over te halen tot haar regering toe te treden, maar dat zij nog geen succes heeft gehad. Mevrouw Meïrs minderheidsrege ring zou op 58 van de 120 afgevaar digden in het parlement kunnen re kenen, vooropgesteld dan dat haar Arbeiderspartij de eenheid bewaart. Een blok, bestaande uit de Rafi, de Likoed, de Nationale Religieuze Groot-Brittannië heeft, door de er varing wijs geworden, geleerd niet al te veel aandacht te schenken aam verkiezingsvoorspellingen. In 1970 schreeuwden de opiniemakers van de daken dat het Labour zou zijn dat met vlag en wimpel zou winnen en het waren de Conserva tieven die weidelijk zegevierden. Toch is de opmerkelijke eensgezind heid in de opiniepeilingen ten aan zien van de forse winst die de Brit se Liberalen zullen behalen, niet iets waar men omheen kan. De Li beralen zelf verkeren in duidelijke hoera-stemming, hoewel hun leider, de onvermoeibare Jeremy Thorpe, de zaken wat genuanceerder bekijkt. Deze week verklaarde hij voor de televisie: „De opiniepeilingen tonen in ieder geval aan dat zij een baro- ATHENE Vergeefs wacht ten verwanten en vrienden op een kerkhof in Salonika op de aankomst van de kist met het stoffelijk overschot van een 72- Jarige vrouw, wier dood in het plaatselijk ziekenhuis was vast- Tot hun verbazing vernamen zij dat de beambtfe van de be- grafmisondernemang die het lijk uit de koelruimte wilde halen, de vermeende dode zittend op de baar had aangetroffen. De vrouw werd naar die ziekenafde ling teruggebracht, waar artsen zich nu bezighouden met haar genezing. Harttransplantatie In het Brugmann-hospitaal in Brussel is de tweede harttransplantatie van België uitgevoerd. Het medisch team stond onder leiding van dokter Pri mo, onder wiens leiding ook de eer ste harttransplantatie was verricht. Solzjenitsin De verbannen Rus sische schrijver Alexander Solzjenit sin is per schip uit Kopenhagen ver trokken naar Oslo. de Noorse hoofd stad, waar hij vandaag is aangeko men. Botsing Twee helicopters van de Spaanse marine zijn in de lucht in botsing gekomen. Hierbij kwa men vier militairen om het leven, zo heeft de Spaanse marine bekend ge maakt. De beide helicopters raakten na de botsing in brand. Sinds Engeland zich in 1971 terug trok uit de Perzische Golf heeft Iran (Perzië) de rol van toeziend voogd overgenomen. Namen als Koeweit, Bahrein, Qatar, Aboe Dhabi, Oman en natuurlijk Saoedi-Arabië zeggen genoeg om de betekenis van dit ge bied aan te duiden. De regering in Teheran beoogt de beveiliging van de internationale scheepvaart en van de handel voor alle landen, die van deze waterweg gebruik willen maken. En dat zijn er nogal wat, want meer dan de helft van de olie voor de vrije wereld wordt in deze contreien ge produceerd en per dag varen 120 tan kers door de Straat van Ormoes, toe gangsportaal tot de Perzische Golf. Een belangrijke industriestaat als Ja pan is zelfs nog sterker van de vrije doorvaart afhankelijk: 90% van zijn olie betrekt het uit de Golf-landen. Van de aangetoonde oliereserves in de gehele wereld wordt de helft hier gevonden, al is het mogelijk dat de nieuwe vondsten in Spitsbergen, de Noordzee, Alaska en Nieuw-Guinea enige verandering in dit percentage zullen aanbrengen. Eén naam is in tussen nog niet genoemd: die van Irak, dat tussen Perzië in het noordoosten en Koeweit in het zui den met een kleine gebiedsstrook eveneens aan de Perzische Golf is gelegen. Welnu, tussen Perzië en Irak botert het weer eens niet. Dat is ze ker niet voor het eerst. Groot is het aantal grensincidenten in het verle den geweest en in 1971 en 1972 zette Irak zo'n veertigduizend Perzen, die al geslachten lang op Iraaks gebied woonden, over de grens, wat de span ning tussen deze landen niet weinig vergrootte. Er zijn trouwens nog meer haarden van onrust. Irak beschuldigt de Perzen ervan te streven naar he gemonie in het Golfgebied en verder is er verschil van mening over het gebruik van de grensrivier de Sjatt- al-Arab, samenvloeiiing van Eufraat en Tigris (in Irak). Perzië zou ook steun verlenen aan de Koerden in het noorden van Irak, met wie de rege ring ln Bagdad tot overeenstemming over zelfbestuur probeert te komen (waarvoor 11 maart a.s. als beslissen de datum is aangewezen). Mag men Irak geloven, dan zouden de Perzen erop aansturen die regeling te dwars bomen en de Koerden tegen Bagdad op te zetten. Tenslotte is Irak ook nog zeer gepikeerd over de steun van Perzië aan de kleine rijkjes aan de Golf en ergert het zich nog altijd aan de bezetting door Perzië vah de kleine eilanden in de Straat van Or moes aan de ingang van de Golf. Om gekeerd zijn er eveneens verwijten: niet Perzië, zegt de regering in Tehe ran, maar het door de Sowjet-Unie gesteunde Irak streeft naar over heersing in de Perzische Golf. En verder: door een "pathologische haat campagne" via de radio wakkert Bagdad het separatisme aan onder de Koerden, die in Perzië wonen, en onder de Arabieren en Baloetsji's, eveneens minderheden op Perzisch gebied. Bovendien onderhoudt de Iraakse "socialistische" eenheidspar tij, de Baath, betrekkingen met de Perzië. Dat zijn zo een paar van de aantijgingen over en weer. Intussen heeft Perzië voor enige miljarden aan wapens in Amerika besteld en Irak krijgt een wapenprder van drie miljard uit de Sowjet-Unie. Dat nu zijn gevaarlijke ontwikklingen, die de spanning tussen beide landen en de locale strijd dreigen te ver scherpen tot een conflict tussen we reldmachten. Toen de Jongste oorlog tussen de Arabische staten en Israël uitbrak, deed zich een tijdelijke verbetering in de verstandhouding tussen I/rak en Perzië voor. De betrekkingen, die in december 1971 door Bagdad waren verbroken, werden althans formeel hersteld. Perzië is géén Arabisch land, maar zijn inwoners zijn wel mohammedanen en om die reden bleek Teheran bereid Irak te helpen, dat daarop een divisie naar de Sy- riërs op de hoogten van Golan kon sturen zonder gevaar te lopen door de Perzen ln de 'rug te worden aan gevallen. Maar die verbroedering was slechts van voorbijgaande aard: op 24 december, op 3 en 4 februari en tenslotte weer op 10 februari deden zioh bloedige incidenten voor. Bij de Jongste botsingen zouden de Per zen 41 doden en 81 gewonenden heb ben verloren en Irak 14 doden. Vol gens Peïrzië vielen Iraakse tanks en gevechtswagens Perzische stellingen aan de grens aan en schoot de Iraak se artillerie op een belangrijke stuw dam, de Kanjam Chan. Dat alles speelde zich af op ongeveer 160 km van Bagdad, bij Mehran en Reza A-bad op Perzisch gebied. Opmerke lijk is, zo schreef de Perzische am bassadeur in Londen in een ingezon den stuk in de „Times," dat de tele visie van Bagdad op de dag na de botsingen een uitvoerige reportage van de gevechten uitzond: een dui delijk bewijs, dat 't niet om een to- va-Uig incident ging, maar om een grondig voorbereide aanval van de Iraakse troepen, waarbij grote televi sieploegen aanwezig waren om de heldendaad vast te leggen. Tot zover de Perzische opvatting. Nu kan het zijn, dat deze incidenten alsnog wer den geregeld, maar de toenemende bewapening aan beide zijden doet toch wel het ergste vrezen. Zou er tussen Irak en Perzië een oorlog uit breken, dan kunnen het Westen en Japan, beide ste'rk afhankelijk van de olielevering uit de Perzische Golf, in grote moeilijkheden geraken. Bo vendien zou een land als India ge vaarlijk in de knel komen, omdat het voor zijn kunstmest in sterke mate op Perzië is aangewezen. Intussen rijst de vraag welke rol de Sowjet- Unie in deze affaire speelt. Nu de olielevering aan West-Europa min of meer hersteld is en de vrije wereld zich ontworstelt aan de verwikke lingen, die het gevolg waren van de sterk verminderde leverantie, zou een conflict in de Perzische Golf wel eens tot gevaarlijke consequenties kunnen leiden. Moskou roert zich krachtig in deze omgeving en niet alleen door zijn invloed ln Irak. Per zen en Russen zijn eikaars indirecte tegenstanders in het westelijk deel van Oman, eveneens een Golfstaat, waar rebellen via Aden van Sowjet- russische wapens worden voorzien. Van zijn kant heeft Perzië, om Oman te steunen, 1500 man elite troepen naar dat land gestuurd om het regeringsleger van elfduizend man te steunen in zijn strijd met de opstandelingen. Dit bewijst hoe be langrijk Perzië's positie in deze stre ken is. Het fungeert er als politie agent en zorgt tegelijkertijd sinds het vertrek van de Engelsen- voor een nieuwe verbinding tussen het Midden-Oosten en het Indische subcontinent, met dien verstande, dat onder de Engelsen het zwaarte punt in Nieuw-Delhi lag, terwijl dat nu in Teheran is gelegen. Hoe dit alles zij, de ontwikkeling van de toe stand aan de Perzische Golf is van grote betekenis voor de gehele vrije wereld en terecht schreef de „Times" dezer dagen in een hoofdartikel, dat „geen inspanning groot genoeg kan zijn om de betrekkingen tussen de Golfstaten te bevorderen". R.L meter zijn van het werkelijke den ken van het Britse volk, dat genoeg gaat krijgen van de voortdurende confrontatie tussen d-e twee grote partijen, de Conservatieve en de Labour-partij." De Liberalen gaan met grof geschut de verkiezingsdag tegemoet. In 517 districten (in totaal zijn het er 635) hebben zij kandidaten. Bij de vori ge verkiezingen behaalde de partij (slechts) zes zetels, maar bij de acht tussentijdse verkiezingen won nen zij er vier bij. Zoals bij veel kleinere partijen het geval is, kunnen de Britse Liberalen gemakkelijker bepaalde standpunten verkondigden dan hun twee grots broers, die alles wat ze zeggen waar moeten maken als ze eenmaal aan het regeren zijn. Een van de voor naamste punten van de Liberalen is dat ze een partij van het midden willen zijn. Hier en daar hoort men in Engeland dat de winst van de Liberalen zal moeten komen van die mensen die diep teleurgesteld zijn in de grote partijen. Jeremy Thorpe gelooft dat die groep gróót is. Hij schat het aantal zetels dat de Liberalen in het Lagerhuis zul len veroveren op zeker zestig, maar vermoedelijk meer. Hij gelooft dat de Liberalen, samen met de gema tigde leden van de andere partijen, het machtigste blok in het Lager huis zullen gaan vormen. Het oude standpunt, dat er onder geen be ding een formele coalitie met een van de beide andere partijen zal worden aangegaan, blijft overigens gehandhaafd. De grote broers gaan voorlopig nog niet uit van de mogelijkheid dat de Liberalen dit keer wel een groot aantal zetels zullen behalen en nog minder van de gedachte dat de liberale glorie dagen van de negentiende eeuw zullen terugkeren, waarover Jeremy Thorpe en de zijnen diep in hun hart dromen. De vaak arrogante Conservatieven praten ©r zelfs niet over. In geen enkele conservatieve verkiezingsrede valt het woord „Li beralen". Een van de liberale Lagerhuiskandi daten, de ongelooflijk zwaarlijvige Cyrill Smith, schaduw-minister van economische zaken, zinspeelde dezer dagen op de mogelijkheid dat de Conservatieve partij of Labour een minderheidskabinet zou moeten vor men. Het was tijdens een drie par tijen-gesprek. Terwijl William Whitelaw, de huidi ge Conservatieve minister van ar beid, zwijgend voor zioh heenkeek, was het James Callaghan, een voor aanstaand Labour-politicus die rea geerde. De schaduw-minister van buitenlandse zaken en voorzitter van de Labour-partij stoof op als door een adder gebeten en zei: „Wij zullen ten eerste nooit een minderheidsregering krijgen en een tweede zullen we nooit met de Li beralen in zee gaan..." Het was daarop Cyril Smith, die uiterst minzaam glimlachte.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9