)rie van Ireda iet vrij Arts benoemd voor hulp en advies op Dennendal Mr. Steketee: moties VVD zijn onwettig ïnister Van Agt: PPR: Dollard testcase voor milieubeleid rkiezings- pagne D'66 kamergebouw Van Agt beziet problematiek transsexuelen Twee jaar kleuter onderwijs voor ieder Studentenstop in Groningen Op advies commissie Langemeijer een miljoen gulden aan prijzen DICKSON pAG 23 FEBRUARI 1974 N HAAG De vrijlating van de drie wegens oorlogs aden in de gevangenis van Breda verblijvende Duitsers et op handen. Dat kan worden afgeleid uit enkele sum- mededelingen die minister Van Agt van Justitie gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. ntwoord op vragen over een an de Evangelische kerk in Island onthulde Van Agt, dat ime tijd geleden een medisch is uitgebracht aan de rege er de lichamelijke en geeste- steldheid van „de drie", ing niet in op de kenschets luitse brief, waarin op vrijla- fdt aangedrongen wegens de van het drietal. nog vrees voor hen te koste- ius de brief. ds Van Agt heeft niet alleen een brief ontvangen, maar Jverige" \ent ijgesproken iTRXCHT - De rechtbank astricht heeft de 23-jarige vam de Maastrichtse ge- lepolitie P. B. in hoger be niet strafbaar verklaard iet overtreden van een ver- er ordening en hem ont- van rechtsvervolging. De man kreeg op 27 januari et aifgelopen Jaar 's nachts n uur de melding dat een er bezig was een etalage Stationsstraat leeg te ro- )e afstand van het hoofd- van politie tot de Sta- traat is slechts gering, eer men de kortste weg door de Groote Straat, deze is voor alle verkeer oten. Toch nam hij, zich pend op zijn dlenstvoor- ten deze weg, doch liet met na de alarmsirene van zijn auto in te schakelen, zoals orgeschreven. „Als ik dat sdaan had kon die inbreker op een kilometer afstand aankomen en was hij al enen", verdedigde hij zich de Maastrichtse kanton- sr, die hem ondanks de be- dienstiiver tot een geld- van f. 40,- veroordeelde, in hoger beroep achtte de er van Justitie hem straf - Hij had echter zoveel be- roor de ijverige politieman ij slechts een voorwaarde- geldboete van f.25,- eiste. ook minister-president Den Uyl. Hij herinnerde aan de procedure die in maart 1972 is afgesproken door het toenmalige kabinet-Biesheuvel. Als de medische gegevens zouden wijzen in de richting van het beëindigen van de gevangenschap zou een breed samengestelde commissie uit de be volking om advies worden gevraagd. Daarna zou eventueel overleg met de Tweede Kamer plaatsvinden. Vragen of deze procedure in gang gezet zou worden ontweek Van Agt. „Ik betracht de uiterste terughou dendheid", zei hij. „Ik heb teveel leergeld betaald in deze zaak". UTRECHT De beslissing over de Dollard zal de PPR-fractie in de Tweede Kamer beschouwen als een testcase voor het milieubeleid van het kabinet-Den Uyl. Fractievoorzit ter De Gaay Fortman zei dit van morgen op een kerngroep vergadering Hij noemde drie milieukwesties die de PPR ails een samenhangend ge heel wil zien: de Dollard, de Ooster- schelde en de Nederlandse bijdrage aan het altoa-centrifuge-project (kernenergie) „Het kabinet mag niet gaan schip peren door bijvoorbeeld te besluiten in Groningen een milieubeleid te voeren, maar in Zeeland niet of om gekeerd. Dat zou een zigzag beleid zijn", zei De Gaay Fortman. Volgens hem staat onomstotelijk vast. dat er geen buitendijks kanaal bij de Dol lard mag komen. HAAG D '66 zal haar [ne voor de Statenverkiezin- ouit het Tweede Kamerge- oeren. De partij zal een actie- a inrichten in de kamers van i-fractie in het gebouw van toeede-Kamerfractie in Den pagne gaat de komende week art. Mevrouw Wassen-Van en zal de organisatie leiden, g zal dit Eerste Kamerlid ac- feacties op de politieke situ- preken en voorbereiden. DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) wil nagaan of zonder wetswijziging op korte termijn kan worden tegemoet gekomen aan de moeilijkheden voor de transsexuelen. Deze toezegging doet hij in ant woord op vragen van de kamerleden Roethoef (PvdA) en Koning (WD), die zyn aandacht hadden gevraagd voor deze problematiek. Zij wezen daarbij op de moeilijkheden voor transsexuelen bij al die gelegenheden waarbij het tonen van identiteitspa pieren een rol speelt, zoals huwelijk, het zoeken van werk, buitenlandse reizen en contact met de politie. In zijn antwoord maakt minister Van Agt gewag van het voornemen om opnieuw een adviesaanvraag te richten tot de gezondheidsraad, dit maal in het bijzonder met het oog op de vraag of medische ingrepen als hier bedoeld gevolgen moeten hebben voor het recht. Pas nadat van de huidige medische ..inzichten een duidelijk beeld is verkregen kan worden bezien of voor de trans sexuelen nadere wettelijke voorzie ningen kunnen en moeten worden getroffen, aldus de bewindsman. Beraad over nieuwe programmacommissaris HILVERSUM De ondernemingsraad van de NOS vindt, dat een nieuwe programmacommissaris televisie als opvolger van mr. C. A. Steketee, die vrijdag zijn functie heeft neerge legd, moet voortkomen uit de vertegenwoordigers van de cul turele organisaties en/of kroonleden in het bestuur. Bovendien wil de ondernemingsraad inspraak bij de benoeming van een nieuwe programmacommissaris. Uit het Bonnefantenmuseum in Maastricht zijn twee kunstwerken gestolen. Links een wollen wandtapijt van een onbekende kunstenaar, getiteld "Bathséba in het bad". Het doek meet 305 x 205 cm. Rechts een olieverfpaneel van Rh. Wouwermans, dat als titel heeft "Winter landschap" en dat 42 x 34,5 cm meet. Beide werken zijn vervaardigd in de zeventiende eeuw. Bond onderivijzend personeel: DEN HAAG Kleuters, die voor 1 oktober vier jaar wor den, dienen op 1 augustus van dat jaar toegelaten te worden tot de kleuterscholen. Daarmee wordt bereikt, dat iedere kleu ter de mogelijkheid wordt geboden om twee jaren kleuteron derwijs te volgen. Aan een beperking van de tijdstippen van toelating tot bijvoorbeeld eens per drie maanden is geen be hoefte. Het bestuur van de sectie kleuter onderwijs van de algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP) is in een nota (tot deze conclusies geko men. De nota zal op 15 maart op het sectiecongres in Amersfoort worden behandeld. In de nota wordt ook vastgesteld, dat het oprichten van goed geleide en praktisch voor iedere peuter toe gankelijke peuterspeelzalen moet worden bevorderd. Het inventarise ren van wat er op dit 'terrein al is, lijkt het sectiebestuur een taak voor regionale afdelingen. De driejarige eist veel meer ver zorgende begeleiding dan de vierja rige, al is er wat de aard van de be geleiding betreft natuurlijk geen ab solute leeftijdsaanduiding en al is de GRONINGEN Bij zeven sub faculteiten en afdelingen aan de rijksuniversiteit te Groningen zal voor het cursusjaar 1974/1975 een numerus fixus worden ingesteld. Dat ls het geval bij kunstgeschiedenis (22), Nederlands (60). pharmacie (50), biologie (140), geologie (6), ge neeskunde (275) en tandheelkunde (90). Dat besloot vrijdagavond de universiteitsraad van de rijksuniver siteit te Groningen. Bij de faculteit der sociale wetenschappen en rechts geleerdheid, de subfaculteit der soci ale geografie en de afdeling Duits, Engels en geschiedenis werd voorge steld aanvragen te doen voor een regulering van de toetsing van nieu we eerstejaarsstudenten door middel van een landelijke plaatsingscommis sie. Door de besluiten van de univer siteitsraad heeft de afdeling geschie denis, die het historisch instituut bezet hield omdat de historici tegen de studentenstop waren, die bezet ting opgeheven. verschuiving een geleidelijke, aldus de nota. Het aspect van de aard van de begeleiding is wel belangrijk als over de opleiding van de leidsters wordt gesproken. Ernstig twijfelt het sectiebestuur aan de effectiviteit van de uitbreiding van het kleuteronder wijs tot de driejarigen. Het vraagt wel aandacht voor de opleiding van de leidsters van groe pen, die in crèches, peuterklassen en kleuterdagverblijven meer moeten doen en kunnen dan op kinderen passen. De betreffende ministers zouden met spoed een degelijke studie met conclusies en voorstellen moeten laten maken om op dit terrein niet overspoeld te worden door alles wat zich zo spontaan en gedifferentieerd ontwikkelt, aldus de nota van het sectiebestuur kleuteronderwijs van de ABOP. Vondel en de hippies DEN HAAG B. en W. van Amsterdam hebben toestemming verleend om de komende zomer in het Vondelpark in 's lands hoofdstad temidden van de hip pies het treurspel „Adam in bal lingschap" van Vondel tien keer op te voeren. Dit heeft Carel Briels meegedeeld. Hij is de al gemene en artistieke leider van de onderneming, die door de stichting „Al het nog goede" op touw wordt gezet. De acht rollen in het drama over de ondergang van de mensheid zullen door beroeps acteurs worden vertolkt. Wie dit zijn is nog niet bekend. Er wordt onderhandeld met een Ameri kaanse ballet groep om de dan sen uit te voeren, die Job San ders gaat maken, aldus de orga nisator en regisseur. De tien voorstellingen worden 's avonds gegeven in de periode van 26 juni tot 15 juli. Er wor den telkens zitplaatsen in het Vondelpark gebouwd voor 1500 toeschouwers. Voor de voorstel ling wordt in het park een Hof van Eeden gebouwd, die is ont worpen door Sonneborn en waarschijnlijk wordt aangelegd door tuinarchitect Louis Leroy, aldus de heer Briels. De ondernemingsraad van de NOS zegt dit in een vrijdagmiddag tijdens een buitengewone vergadering aan vaarde motie. De ondernemingsraad betreurt het aftreden van de heer Stekekee in hoge mate en heeft be wondering voor de wijze, waarop hij de belangen van de omroep in Neder land heeft verdedigd. De onderne mingsraad is het bovendien eens met de mening van de heer Stekekee, dat een programmacommissaris van de NOS, die tegelijkertijd een omroep organisatie in het NOS-bestuur ver tegenwoordigt, voortdurend in een conflictsituatie verkeert. Om die re den wil de oj-, dan ook een program macommissaris, die uit de kringen van de culturele organisaties of de kroonleden wordt benoemd. Een ge hele of gedeeltelijke herverdeling van de portefeuilles in de raad van be heer zal volgens de ondernemings raad daarbij tevens in overweging moeten worden genomen. Ook is de ondernemingsraad van de NOS van mening, dat de omroepwet in zijn huidige programmatische en bestuurlijke uitgangspunten in het belang van de omroep als geheel dringend aan wijziging toe is. Het bestuur wordt verzocht, initiatieven in die richting te nemen. Zolang de huidige omroepwet evenwel van kracht is, vindt de or., dat er duide lijke afspraken over de taakverdeling tussen de NOS en de omroeporga nisaties moeten komen. De onderne mingsraad wil dat hierover voor 1 Juni een nota verschijnt. De nota zou, gezien de sociale gevolgen van een en ander voor he,t personeel, ook door de personeelsraad voor de gehele om roep en de ondernemingsraden van de verschillende omroep organisaties besproken moeten worden. De onder nemingsraad van de NOS is vam me ning, dat niet tot de benoeming van een nieuwe programmacommissaris mag worden overgegaan, zolang de betreffende nota niet door de diverse personeelsvertegenwoordigingen is besproken. Nota Mr. Steketee noemde vier redenen die mede aanleiding waren geweest voor deze beslissing. In de eerste plaats de moeilijkheid om op rede lijke wijze te communiceren met de omroeporganisaties, al gaf hij toe zelf ook wel eens onredelijk te zijn geweest. In de tweede plaats de be kende nota Steketee. (In deze nota behandelt hij de achtergrondinfor matie en de nieuwsanalyse die de NOS zou moeten geven. Ook gaat hij in op plaats en functie van NOS- programma's in hun totaliteit. Het heeft hem zeer verdroten dat hij deze nota onder druk van de om roepen heeft moeten in trekken. Te meer, zoals hij zei, omdat hij zich met de nota en de daarin gedane suggestie volledig binnen het kader van de omroepwet heeft bewogen. In de derde plaats de uiterst moei lijke besprekingen over de zendtijd indeling. Tot tweemaal toe hebben twee omroeporganisaties een poging gedaan de NOS afstand te laten doen van de woensdagavond (voetbal). De heer Steketee zei zich best te kunnen voorstellen dat de omroeporganisaties een graantje willen meepikken van de hoge kijkdichtheid van de voetbal wedstrijden, maar het een vreemde zaak te vinden dat de omroeporga nisaties twee weken nadat het voor stel was afgewezen, de zaak opnieuw ter tafel brachten. In de vierde plaats noemde de heer Steketee een artikel in de AVRO bode-Televizier, het omroepblad van de vereniging die hij in NOS bestuur en de raad van beheer vertegenwoor digt. Hierin werd het bestuursstand- punt van de AVRO vertolkt. Hoewel mr. Steketee formeel de rechtmatig heid van een dergelijk artikel wel erkende, vond hij het toch moeilijk om op grond van zo'n artikel zijn positie in de NOS-staf te kunnen verdedigen. Als laatste grief noemde hij de mo ties van het WD-tweedekamerlid Van Dijk. Hij noemde deze moties volkomen onwettig. Ze zouden de NOS geen enkele b elemmering in de weg kunnen leggen bij de uitoefening van haar taak. Ook vond hij het een droevige zaak dat de omroeporgani saties kennelijk zoveel mogelijkheden tot lobbyen in de kamer hebben dat ze in staat waren deze moties er door te drukken. Mr. Steketee zag de toekomst voor de volgende programmacommissaris-te levisie somber in. Naar zijn mening is het nu helemaal onmogelijk twee heren te dienen. Dat wordt volgens hem van de programmacommissaris verwacht. DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks van Volksgezond heid heeft op advies van de commissie-Langemeijer de arts R. W. Gay Balmaz, adjunct-directeur van de districtsgezond heidsdienst in in Veghel, tot 22 maart 1974 belast met enkele taken op de zwakzinnigeninrichting Dennendal in Den Dolder van de Willem Arntszstichting. De heer Gay Balmaz moet: de voorwaarden in stand houden voor een verantwoorde verzorging, leden (de pro-Muller ofwel nieuw- Demiendalgroep) die door het W.A.- bestuur op staande voet waren ont- verpleging en behandeling van de- slagen ingevolge een uitspraak van genen die in Dennendal zijn opge- de rechter in kort geding het ter- AD VERTE NTIE CARAVANS Een Dickson 808 LS sta-caravan is één van de hoofdprijzen In de Nationale Puzzelaktie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De caravan is ontworpen naar de meest moderne recreatie-eisen. De wanden, evenals het dak en zelfs de vloer zijn geïsoleerd. Wanden en meubels in teakkleur uitgevoerd. Waarde ca. 10.000.-. Aangeboden door Dick Wissink, die u uitnodigt de caravan bij een van de vele dealers te komen bezichtigen. U kunt 'm winnen wanneer u voor ƒ1.- meedoet aan de puzzelaktie. nomen; hulp, begeleiding en medisch ad vies verlenen in die gevallen waar in ouders of naaste betrekkingen overplaatsing van een pupil wen sen; Een woordvoerder van het mi- rein van de W.A.-hoeve hebben verlaten, is de situatie er volgens de heer Ligtelijn niet rustiger géwor den. „Integendeel, ze hebben zich in een Jeugdcentrum in de buurt geïn stalleerd en ze gaan gewoon door". De groepsleiders en andere mede- nisterie kon niet meedelen, of uit werkers die voor een „nieuw-Den- deze taakopdracht kan worden af- nendal" zijn (157 van de 210) blij- geleid, dat evacuatie van pupillen ven contacten met de ontslagen onder meer is ingesteld) alleen maar zal geschieden als ouders of familie leden dat willen. Zoals gemeld hebben het ouderco mité en de oudercommissie van Den nendal zich voor een ontruiming van drie paviljoens uitgesproken, ter wijl een andere groep ouders die na het plaatsen van een advertentie duizenden adhesiebetuigingen heeft ontvangen, ook van familieleden en voogden van Dennendalpupillen Jan Mulder, een van de zeven ont slagen stafleden, zei dat hij blij is dat de commissie-Langemeijer op deze manier evacuatie wil voorko men. Hij vindt het wel jammer, dat de heer Gay Balmaz is aangewezen zonder dat de zeven stafleden weer in dienst zijn gesteld, omdat de arts nu alleen te maken krijgt met de zes stafleden die nog op Dennendal zitten. Volgens hem zou de heer Gay Balmaz een betere indruk kunnen zeer nadrukkelijk tegen evacuatie is. krijgen als ook de zeven gewoon Het gaat om een tussentijds ad vies van de commissie Langemeijer, die ook tot taak heeft gekregen, structuren te scheppen om de ver nieuwingsgedachte in de zwakzinni genzorg te kunnen behouden. Voorzichtig De na het ontslag van drs Carel Muller als waarnemend directeur be noemde heer E. Ligtelijn, vindt het advies van de commissie-Langemeijer „heel voorzichtig". Hij neemt aan dat het de bedoeling is, dat de heer weer aan het werk gaan. Maar de commissie-Langemeijer heeft laten weten dat de arts vrij is om te pra ten met wie hij wil. Jan Mulder hoopt, dat de heer Gay Balmaz zich „neutraal" zal opstel len en dat hij zich niet zal verschui len achter het medisch beroepsge heim zoals de inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid. Staats secretaris Hendriks heeft twee we ken geleden tot ontruiming van de drie paviljoens besloten op grond van rapporten van de inspecteur die niet groep Dennendalbestuur, die op treedt als voorlopig bestuur van Nieuw-Dennendal, zei in een eerste reactie dat hij de benoeming van de heer Gay Balmaz ziet als een voort zetting van de de-escalatie van het conflict rond Dennendal. De heer J. A. Middelhuis, lid van het bestuur van de Willem Arntsz stichting, wilde nog geen commen taar geven op de benoeming van de heer Gay Balmaz. „Ik heb nog te weinig inlichtingen, we moeten de zaak eerst even aankijken", zei hij. De heer P. Huizinga, voorzitter van het overkoepelend oudercomité van Dennendal, sprak als zijn mening uit dat de heer Gay Balmaz een „ruime opdracht heeft gekregen in het ka der waarvan heel wat kan worden gedaan". Het blijft echter de vraag, hoe de Veghelse arts zijn taak gaat verwezenlijken en of hij kans ziet, de situatie weer in betrekkelijk nor male banen te leiden. De heer Huizinga verstaat daar onder „een goede communicatie tus sen de paviljoensleiding enerzijds en het wettige bestuur en de directie anderzijds", met andere woorden: de groepsleiding zal zoals hij zei niet meer moeten luisteren naar de directieven van de zeven ontslagen stafleden. De ouders zullen volgens de heer Huizinga individueel een be sluit moeten nemen over de even tuele overplaatsing van hun kind. Het comité kan niet voor hen be slissen. De hèer L. Speijer, die het initia tief heeft genomen tot de actie van de ouders en familieleden van pu pillen die tegen ontruiming zijn, verwacht dat maar weinig ouders om overplaatsing van hun kind zul len vragen. Hij vindt het advies van de commissie-Langemeijer niet on verstandig. Hij heeft de indruk, dat ze zichzelf door dit interim-advies de nodige rust wil geven om naar een oplossing te zoeken en een defi nitief standpunt te bepalen. Gay Balmaz zich vooral bezig houdt zijn gepubliceerd en waarvan ook de Onzekerheid met de drie paviljoens waar de situ atie volgens hem „niet meer beheers baar is". Nadat zeven van de dertien staf- vaste commissie voor volksgezond heid van de Tweede Kamer niet op de hoogte is gesteld. Prof. L. Hulsman van de werk- Wel is het zo, dat er veel onze kerheid blijft 'bestaan. De heer Speijer vrees bijvoorbeeld, dat te weinig rekening is gehouden met de positie van de zeven ontslagen staf leden gedurende de „overgangspe riode". Het bestuur van de W.A.-stichtmg heeft laten weten, wellicht bereid te zijn sociale uitkeringen aan de ont slagenen aan te vullen tot 80 pro cent van hun salaris. Dit bij wijze van „gift". Maar volgens de heer Speijer is dat een „schijnhandeling" omdat de zeven geen recht hebben op een werkloosheidsuitkering (ze zijn niet onvrijwillig werkloos) en omdat de bijstandswet maar tot een bepaalde norm uitkeringen verleent, waarvan andere inkomsten weer worden afgetrokken. Het is nog de vraag of de zeven een bijstandsuit kering zullen krijgen, want het gaat om jonge mensen die ook elders wel weer werk kunnen vinden. „Maar ze voelen zich moreel verplicht om voor Dennendal te blijven werken, aange zien driekwart van de groepsleiding hun steun blijkbaar nodig heeft", aldus de heer Speijer. „Bovendien is het moeilijk om een gift te aan vaarden van een bestuur dat ze niet erkennen". De advertentie van de ouders die tegen ontruiming zijn, heeft tot vrij dagavond ruim 5000 adhesiebetui gingen opgeleverd. Daarbij zijn er 179 van de ouders, curator, voogden en familieleden van in totaal 113 van de 325 Dennendalpupillen. De heer Speijer noemde het opvallend, dat meer dan de helft daarvan betrek king heeft op de drie met ontrui ming bedreigde paviljoens waarin 165 pupillen wonen. Dit temeer om dat van die 165 pupillen er 61 geen ouders meer hebben, terwijl er 74 zijn die nooit of zelden bezoek krij gen. DEN HAAG Tussen minister Lubbers van Economische Zaken en de oliemaatschappijen is nog geen akkoord bereikt over de nieuwe ben zineprijs per 1 maart. „De minister voert pittige onderhandelingen. Die gaan nog even door", zei vice-pre- mier Van Agt gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7