loog Catharijne oorlopig het aatste woord ip gebied van dnkelcentra PALET PAGINA 21 Britse vroed vrouwen pleiten voor uitbreiding van aantal moedeimelk banken Londen - In het landelijk orgaan van de Britse vroedvrouwen, de Midwives Chronicle, heeft dr. Chris topher Holles van het instituut voor kindergezondheid, verbonden aan de universiteit van Birmingham, ge pleit voor een stevige uitbreiding van het aantal moedermelkbanken. Op dit ogenblik zijn er in Engeland vier van dit soort bamlken. Dr. Hol les vindt dat er tenminste vijfen twintig moeten zijn, om te kunnen voldoen aan de grote vraag naar moedermelk. In Engeland zijn ge middeld zo'n 50.000 baby's, die niet aan de moederborst gevoed kunnen worden. Meestal wegens ziekte, of doordat ze te vroeg geboren zijn. De melkbanken leveren echter maar voor 2000 baby's. Dit komt voorna melijk doordat de melkbanken niet zo bekend zijn bij de Britse vrouw in het algemeen, laat staan dat ze weet dat er nog wat mee te verdie nen valt ook. Een pint (ruim een halve liter) moedermelk brengt een rijksdaalder op. Een kraamvrouw met een goede melkproduktie kan per dag ongeveer aan zes pinten komen. Haar baby heeft er aan drie genoeg, zodat de drie anctere pinten nkelen heeft zich zeer lange tijd volgens klassieke ge- j onten ontwikkeld. De boodschappen van de dag werden «rinkels in de buurt betrokken, voor de meer dluurzarne dukten trok men naaT de stad, waar grotere en kleinere kien standers in hun zaken, meestal gevestigd aan nauwe I Ie straten, een grote keuze konden bieden, waren in het verleden natuurlijk ook wel ontwikkelingen bespeuren. Sommige zaken groeiden uit tot warenhui- De uitbreiding van onze steden in deze eeuw bewerk- ligde bovendien dat buurtcentra meestal winkels ge- dgd aan één centrale straat meer gewicht kregen. Catharijne Men ziet hier overigens de over gang tussen twee ideeën, de win kels lijken hidr nog wat als bijna toevallig binnen in een totale doos te zijn geplaatst. In Hoog Catharijne, dat in zijn lang gerekte vorm over het Utrecht se Centraal Station is geplaatst ligt dat alweer een beetje anders. Daar zijn de winkels alweer veel vanzelf - sprekenden in hun totale beschut ting opgegaan. Of om het eens para doxaal te formuleren: door buiten binnen te brengen komt het bin nenste buiten, Dat wil zeggen de winkelfacades sluiten niet meer zo af, de winkels komen met hun aanbod in een grote levendigheid van vormen op de passanten af. Voor nog een stapje verder moet men bijvoorbeeld naar Frankrijk, waar (in kleinere eenheden) de drug i>r 11 Ruivenkamp I ar die ontwikkeling is toch ze niet zo stormachtig geweest als rich in de laatste twintig Jaar l voltrokken. De formules, aen op dit moment hanteert voor bouwen van winkelcentra, lijken er vervangen te worden door an- wanneer de eerste uitwerkingen i nauwelijks zijn gerealiseerd, arbij mag men dan wat be- d kijken naar de oude centra oor 'n reeks van oorzaken drei- te sterven. En zij boden Juist un verwevenheid van historie, artsleven en winkelgebeuren 'n t ontmoetingsgelegenheid die de e winkelcentra, bepaald niet te q hebben. grond in de cities werd zo duur a goede balans verbroken werd li het stadsleden weinig amime- instellingen als banken en kan- een overhand kregen, t groeiende leger van automobi- i kon en kan niet gemakkelijk 9 in die cities doordringen. Die [ebruikers voelen zich wel aan vervoermiddel gebonden om- e woonafstanden vaak meer dan ibbeld zijn. winkelsluitingswet heeft zeker fnuikend gewerkt voor de bin- eden. t er door de enorme groei iets t gebeuren is wel zeker. Op dit ilik is er een interessante :aart voorhanden van oplossin- die men in de laatste twintig heeft ontwikkeld en die er nog- schillend uitzien. Helemaal zui- vergelijkingen zijn natuurlijk te maken, omdat ieder cen- aan andere eisen, aan een an- atuatie beantwoordt. Maar een iijke draad loopt er door de mei wijzigende vormen wel. baan grote verandering is begonnen de Rotterdamse Lijnbaan van der Broek en Balkema uit 1953. a 1940 verwoeste centrum kreeg en winkelgebied mee terug, lit het verkeer nu was ver- sn. Met zijn nuchtere eenvoud en bijna steeds gehandhaafde in twee lagen in kontrast met ogbouw aan flats ertussen trok lieuwe centrum tot in het bui ld de aandacht. i kreeg nog een zwakke echo in elveen, dat zich na de oorlog uitbreidde. Maar de axchitec- :he uitwerking doet hier wel «moediger aan, de situering is sr aantrekkelijk. Op een wat elige manier is er echter wel uiting met de woongebieden di- daaromheen. Een deel van de 1 is is te geïsoleerd over een bre- rkeersstraat geplaatst, d is natuurlijk altijd de moei- puzzel voor de ontwerpers: zij Intern Tot hiertoe verliep het winkelen als een buitengebeuren. Het cen trum aan het Zuidplein in Rotter dam veranderde dat. Grote en kleine zaken wdrden hier in een gebouw ondergebracht gekoppeld aan een metrohalte en geplaatst boven een parkeergarage met een grote capa citeit. Dichtbij het nieuwe Ahoy- complex en de schouwburg als het centrum van het stadsgedeelte van de zuidelijke Maasoever. Wat moei lijk geknepen tussen vele verstren gelingen van het verkeer, maar zeker wat het openbaar vervoer betreft ideaal bereikbaar, is het van buiten verre van een wonder van architec tuur. Inwendig is er echter heel wat meer te beleven, de meerdere mo gelijkheden, die er binnen een ge bouw te bereiken zijn met winkel puien, versieringen, niveauverande ringen e.d. zijn vaak levendig ont wikkeld. Een Jaar na opening lijkt dit centrum mede door nevenactiviteiten als een markt, een zwembad e.d. zijn pu bliek wel gevonden te hebben. In één opzicht hebben de architecten zich vergist: de gaanderijen een ni veau hoger dan het hoofdniveau heb ben geen aantrekkingskracht op het publiek uitgeoefend. Ook duidelijke, rustpunten, noodzakelijk in een zo bont en besloten gebéuren ontbre ken teveel, zodat er zeker wel eens huisvrouwen, aangedaan door alle indrukken even naar buiten zullen willen vluchten. Maar de algemene indruk voor binnen is zeker positief. moeten zich trachten te verplaat sen in de toekomstige gebruikers van het centrum en hen tot een ge drag proberen te verleiden, dat het hele centrum in 't gebeuren betrekt Dat lukt lang niet altijd, de psy chologie van de wandelaar laat zich nauwelijks bevroeden, er is hoogstens achteraf een verklaring te zoeken voor barrières, die hij blijkbaar niet wenst te nemen. Het zijn soms heel eenvoudige dingen, die dat bepalen, als wel of niet in de zon lopen. Of het obsta kel van een dode kantoorwand, die hem op zijn schreden doet terugke ren, waardoor een volgend winkelge bied tot een dode hoek of straat wordt. Amstelveen moest natuurlijk be perkter eisen stellen dan Rotterdam kon doen, maar als randgemeente laat het zich wel vergelijken met Rijswijk en Leidschendam. waar de winkelcentra In de Bogaard en Leid- schenhage solide blokken van mid denstandsvestigingen zijn geworden in een vierkant van aanvoerwegen en losgemaakt van het woongebied door grote parkeerterreinen. Een Amerikaanse invloed heeft zich hier zeker doen gelden, maar ook in de States was men er al spoedig achter dat ze te eenzijdig als win kelfunctie waren opgezet en buiten de winkeluren zo dood waren als een pier. Zij zijn te uitsluitend ge richt op de vraag: hoe krijg ik mijn kratje bier het gemakkelijkst in auto? Een aardigheidje als een stilte centrum helpt daar weinig aan. De overheid had hier een taak een ver vlechting van functies tot stand te brengen, die er helaas niet van ge komen is. Men laat zich te zeer door harde economische overwegingen leiden. stores nog veel meer verwevenneid tot stand brengen. Drugstores, die hier vreemd genoeg vooralsnog geen opgang hebben gemaakt. De winkel passages, die in Den Haag in het centrum de één na de ander in oude doorgetrokken panden worden inge richt wijzen wél enigszins in die richting. Het zeer omstreden plan Hoog Ca tharijne is nog niet helemaal vol tooid, maar het winkelcentrum is wel zover in gebruik dat men er 'n voor lopig oordeel over kan vellen. Bij al le bezwaren die men kan aanvoeren tegen de verhouding zoals die tussen uitvoerder Brederode en de gemeen te is ontstaan, moet men toch zeker toegeven, dat er iets bijzonders is ontstaan, dat nu al een toeristische trekpleister van de eerste orde kan worden genoemd. De hoofdvorm is een langgerekte Kronkelende promenade op twee ni veaus, die dn verruimingen tot bin- nenpleintjes en aftakkingen links en rechts een animerende afwisseling van ruimtelijke indrukken versohaft, zeker ook door een knap gebruik van die twee niveaus. In grote lijnen strekt dit nieuwe winkelgebied zich uit van de oude stad (Achter Clarenburg) over de Ca- tharijnebaan en het Stationsplein met een doorloop over het station heen naar sportzaal en Jaarbeurs- complex. Een enorm contrast met de oude binnenstad. Of die onder de zuig kracht van de betonnen mastodont zal bezwijken? Ik waag het te be twijfelen omdat de consument zeker de grote afwisseling in beleven zal blijven waarderen en het nieuwe centrum voor een zeer aanzienlijk Eve is een wérkelijk charmante sigaret. Een wolkje schoonheid een proeve van goede smaak. 20/1.75 deel zeker zijn cliëntèle per trein aangevoerd zal' krijgen. Utrecht was voor een dergelijke centrumpo sitie tot dusverre bepaald achterlijk ontwikkeld en deze verandering kan als een injectie voor de hele stad gaan werken. Overigens hebben de architecten de overgang van oud naar nieuw met veel gevoel voor harmonie tot stand gebracht. De grote maten van de nieuwe complexen zijn aan de noord zijde zo verzacht dat er een soepele aansluiting is gevonden. Hoog Catharijne is niet eenzijdig op het winkelen gericht, een bio scoop, een theatertje e.d. kunnen een bredere ontplooiing helpen op gang te brengen. Het is zeker een duur centrum geworden, dat vindt men ook terug in het gebruik van vele materialen, maar daar 6taat tegen over dat men ook de eenvoud niet heeft geschuwd. Aan de zuidzijde heeft men eenvoudige (rood geschil derde) binten zo consequent open lijk laten zien, dat daar een zeer aardig effect mee is bereikt, waar dat elders op een kostbaarder manier is nagestreefd. Een verdienste van het complex is dat er hier en daar duidelijk rustiger punten zijn ge creëerd (met een uitzicht op de autobaan bijvoorbeeld) en dat men de bezoeker ook een beetje buiten lucht op een terrasoversteek gunt. Maar daar is dan weer niet aan de gebruikelijke steriliteit van veel stenen onherbergzaamheid ont komen. Kortom Hoog Catharijne is de moeite waard om het zelf te gaan ontdekken. Het is voorlopig het laatste woord op het gebied van winkelcentra. verkocht kunnen worden. Dit sy steem volgend kan zij gedurende haar kraamtijd maandelijks 225 gulden verdienen. Er is een geval bekend van een vrouw die op deze manier met vier zwangerschappen ongeveer 4000 gulden verdiende. De melkbanken zijn er echter niet zo happig op om te adverteren. Een van de voornaamste problemen van de melkbanken is, dat het vaak moeilijk is te bepalen of de aange boden moedermelk voor honderd pro cent te vertrouwen is. In het verle den is het een aantal malen voor gekomen dat donors hun natuurlij ke produktie aanlengden met koe melk, zich niet realiserend dat het dikwijls bedoeld is voor baby's die juist allergisch voor koemelk zijn. Daarnaast moeten de melkbanken er van overtuigd zijn dat hun do nors geen overmatige rokers zijn, geen regelmatige aspirine -sliksters en dat ze geen anti-conceptionele pillen gebruiken, waarvan dokters aannemen dat ze schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid van de zui geling. In het algemeen zijn de Britse art sen er niet zo van overtuigd dat moedermelk te allen tijde te verkie zen is boven industriële produkten op dit gebied. Volgens dr. Holles is er echter nog nooit een goed onder zoek geweest naar de feitelijk? voordelen van moedermelk. En zo lang dat niet gebeurt houdt hij het voorlopig op de natuur. „Toen de dokter Wallis Waïtield in de armen van haar moeder legde zei hij„Uw dochter is een koning waardig. Een kleine 40 jaar later werd Wallis verliefd op de toekom stige koning van Engeland". Zo be gint in Ladies' Home Journal een serie artikelen over het leven van het meisje uit Baltimore wier lief desgeschiedenis later de hele wereld in opschudding zou brengen. Men beschrijft de nu 76 JaaJr oude Wallis als een uitstekende gastvrouw die scherp en geestig kan converseren als een „vrouw van formaat", on danks haar frêle verschijning. Over wijlen haar echtgenoot de Prins van Wales zegt ze: „Hij was zo halsstarrig. Als hij een besluit •had genomen stond dat vast Ik noemde hem de muilezel". ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08Q-1I2 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21