de politiek vervelend' Gemanoeuvreer LUBBERS IS WEL IN HUIS, MAAR NOOIT ECHT THUIS. rjjCStna p«rs,ü.- Extra exclusief INISTER LUBBERS HAAG Heeft Lubbers politieke ambities gaat hij straks verder in de politiek? De '-bewindsman van Economische Zaken nog geen jaar geleden nagenoeg een onbe- le in het politieke leven maar nadien pijlsnel geklommen naar ongekende popula- J en aanzien door zijn bekwaamheid, integriteit en vaardige presentatie van zijn be- ge larzelt met zijn antwoord. eet het niet", bekent hij. „Ik niee. Politiek gemanoeu- vind ik ronduit vervelend. Het paleren1 van allerlei dingen s te bereiken wat je wilt, niet. De democratie func- Jt toch ook als de 41 deid voeren, goed luisteren i 3 |Tzer Sommetje „Ik heb één ding ook te laat ontdekt" zegt hij, ,ik ben lang van uitgegaan d toegewezen benzine zou worden verbruikt. Maar dat sommetje klopte te hakken nodig hebben", weet hij. De gehele situatie van dit moment leidt er volgens hem toe, dat de heel Machtigingswet, het zware instru- alle ment waarmee het kabinet inko mens, prijzen, dividenden e.d. in een vaste greep heeft voorlopig niet. Ook uit reacties uit mijn buurt moet blijven. Hij voegt daar wel is me gebleken dat de magie van de onmiddellijk aan toe dat hij de bonnen de benzine naar een nieuwe Machtigingswet ziet als een laatste waarde heeft getild. De spaarzame veiligheid. Overeenstemming het Burgers de rest van dit Jaar te volgen economisch beleid heeft verre de voorkeur. Nederlander dacht vaak: de bonnen die hou ik zolang mogelijk vast'. In de meest directe zin is de oliecrisis voorbij. Wat blijft zijn de prij zenproblemen, een schaarste aan Inflatie dus dit to dat de over de inflatie zit minister Lub- komende zomer een eerste energie- bers nje^ zegt hij. „Maar in 1972 tegen' ^en^verdere nota Presenteren, waarin de basis pa?r jw gïede^voerden^we"Ï5t f>- Poging het peloton kort met een klein clubje lukte benzinedistributie, moei- rond het prijsbeleid cente aanrijding. Egt zijn populariteit ondanks Ststireks^ra^Tovè^fu !£enS!,n ls het tafIatte<*h>PO iets vervlakt Lt. henzinediatributie. moei- rechtstreeks praten over fundamen- vorig Jaar zaten we Mht tele politieke beleidsvragen. Reeds zijn adviezen van de Raad voor het Wetenschapsbeleid verschenen over een gewijzigde economische struc tuur en het energiebeleid. De komende nota zal ook ingaan op bepaalde graad de organisatie van het energiebeleid gebeurd is Dat op langere termijn. Lubbers: .Bet inzit. Dat is het kernprobleem" basisvraagstuk is hoe Je de Economische beïnvloeding van de energievoorzie- in politiek Den Haag nogal eens moeilijkhe- Ijn binnen het kabinet, die plaatsen tegenover het zo bedreven duo Den aersma. Zijn er spanningen, Lubbers: „Spanningen, ;n minister vorig jaar zaten we zelfs achter in het peloton". Zelfs in Januari van dit jaar is de prijsstijging nog stabiel gebleven. Hij zegt ten slotte: „Hoe wen Je de mensen eraan dat het met een van welvaart wel niet zoveel meer Prijzen: 7,50 -15,- b.L Voorverkoop dagelijks 10.00 -18.30 uur tel. 11.00 18.30 uur tel. 548.000 staat tak op wat forsere toon te dan een normaal vriendelijk doet. Er zijn wel eens Hen van inzicht; ning en het verbruik van energie in de praktijk vertaalt. Daarbij gaat om zaken als de afhankelijkheid het buitenland, het effect op de maar industrieeën, d/ werking ook prijsmechanisme, absolute gebods- of verbodsbepalingen en de tarief stelling." Onzekerheid nsis is praat over de oliecrisis. ;er Je denkt in termen van Bnde produktie en welvaarts- dan is de oliecrisis voorbij, irat blijft is de factor prijs. Er kun je tot wel een energiecrisis, maar raming komen" zegt hij, Een raming voor de prijsstijging van dit Jaar? Minister Lubbers waagt zich er (nog) niet aan. „Onder normale omstandigheden Mevrouw Lubbers, echtgenote niet kwalijk als ik ;n vervangingsproces kan schmink, maar in het echt valt het inderdaad de imponerende persoon- het niet belangrijk vind of men in Hij constateert dat de allemaal best mee". Rudolph Frans lijkheid, die zovelen voor het scherm mij nou wel of niet een mooie de de indruk geeft dat je op hem kunt Jongen ziet", zegt hij zelf, „denk Je Een uurtje later echter, als de ministerie van redelijk betrouwbare lands Jongste minister heeft gedeel- minister van Economische Zaken je steeds weer dat telijk gelijk. „Ach wat", heeft ze eens vriendelijk, maar heel beslist de handtekening rtaald in grote "veranderingen olie-effect geeft een extra onzeker- gezegd, „mijn man een playboy? Op deur heeft uitgewerkt, is dat beeld wordt gevraagd, zengebied, die een kegeleffect heidsmarge omdat bijvoorbeeld in de televisie misschien, mét al die volledig veranderd. Ruud Lubbers is „Maar economie hebben". bedrijven innert aan het succes dat de optreden" om op het energieverbruik te taak van het Centraal Planbureau, Marie Lubbers (34) is bij 5 gen heeft gehad. De particu- dat binnenkort met ramingen zal kennismaking inderdaad niet euinigingen hebben geleid tot komen, zeer moeilijk is. „Wij hebben mooie Jongen, die verlichting van de pro- geen historische ervaring op dit veel „In Januari, tijdens de punt". o de benzinedistributie, is Lubbers verwacht dat de komende olatig procent benzine minder gesprekken tussen vakbeweging. Ik denk dat Januari werkgevers en regering over het géis de maand is. waarin de voor de rest van dit Jaar te voeren energie is bespaard". sociaal-economisch beleid qua sfeer 5 erkent grif dat er binnen goed zullen zijn. „Maar over het De kracht ibinet taxatieverschillen zijn invullen van de cijfertjes heb ik duidelijk teleur, hij is lang niet aanzien van de zorgen" zegt hij. De onzekerheid bruin als op de plaatjes en de vefdistributie. Vast is komen te betekent een flinke handicap, vooral donkere streep door zijn grijze pak in de ogen kijkt, dwingt domweg tot Economische Zaken zit ik er nogal eens, omdat de kinde- momenten sta ik werkelijk dan ook door het huis darren, Ruud Lubbers Achter in de tuin is het dan zalig helemaal los van mijn werk", zegt Ruud Lubbers, „dat komt, omdat ÖW1 werkelijke ontspanning volgens mij Het echtpaar Lubbers heeft elkaar altijd gepaard moet gaan met wel meer verrast. Dat gebeure al inspanning. Je helemaal leeg lopen bij de kennismaking. Zij rolde op bijvoorbeeld, dat is heerlijk. Maar de bouwen, verschrikkelijk in hem zien. Openheid studentenfeestje, dat dreef eens in: als de vrouwen, die mij op het bier, pardoes de trap de televisie zien, zouden zeggen dat Beneden stond ene Ruud Lubbers, rot vent vinden, achttienn Jaar Jong, die geen poot gedragen ook de geest inspannen is ontspan ning. Woordspelingen, grappen met vrienden. Maar alsjeblieft geen Door Daan Overhoff haar uitstak. Haar woede die onbeschaamdheid maakte plaats iets heel moois toen Ruud later Geen wonder dat de man twaalf zou ik daar dan veel van merken? jaar geleden cum laude, met twee Nee, want als minister leef Je tienen voor de hoofdvakken, slaagde geisoleerd en dus merk Je het ook voor zijn doctoraal economie. Het niet als ze je wel mogen. Dat zijn excuses maakte. gemak, waarmee hij over de alleen staan als minister, dat vind Sindsdien is er wel iets veranderd, ingewikkeldste zaken praat alsof hij ik wel belangrijk. Een nare zaak", zijn handdruk stelt het over het weer heeft, is Al was het maar voor het gezin het gezin", zegt de econoom, „en wat verbluffend. De volstrekte openheid, Lubbers, dat duidelijk onder de erger is, ze komt me te vaak tegen, hij Je langdurig en recht abnormale hoeveelheid werk Aan de ene kant ziet Ruwe zee MemaT aüecn'Toör De ontspanning staat bi] minister ai alleen voor T.nliWe «nnvlnnln nehtne «Ja»- dat het niet zinvol is met ook omdat alle betrokken partijen met vest S» tie te werken wanneer het au"on denken dat hun beleid daarop snlt erva< beperkt is tot zo'n tien tot het best is afgestemd. „Voor deze zien met onduidelijk als de respect, o. De kam, die hij bij het Het is die de fotograaf nog snel energiecrisis opgezadelde nooit en als ik er ben, dian ben ik nog niet vaak gespannen, waardoor ze zelden vader lijdt. „Het ongelooflijk soepele zozeer, dat Je maar weinig thuis op mij kan terugvallen. Maar benadering, waarin een geregeld bent", zegt Ruud Lubbers, „in het de andere kant ziet Lubbers voorlopig echter niet in verhouding tot het werk, dat zijn leven vrijwel volledig beheerst. Vrienden van hem zeggen dat hij de grens van het fysiek toelaatbare de afgelopen maanden allang heeft overschreden. „Ach, het is nu een aardige tijd zo'n ruwe zee, dat Je procent. Want: hoe geringer gesprekken zal het kabinet wijsheid door de net niet te lange haren terugkerende, ontwapenende glim- weekend bijvoorbeeld houd ik vast voortdurend in de krant, op de foto 6 Bkort, hoe geringer de en een vasfce hand om kn°Pen door haalt, maakt hem er ook nauwelijks lach precies past, die het heel aan het hockeyen en zijn er altijd en op de televsie, zonder dat ze een J®. iang duidelijk maakt knapper op de greep op me heeft. Dat verschrikkelijk. beter drie maanden echt weg zijn en zeggen: nou, red je zelf maar". -S-«ft b-LXTS Geestelijk Maar het is vooral de geestelijke contact betreurt, is het Buud belasting. Je staat niet meer open tfbbers wel. Bijna triest klinkt het de probleempjes van alledag. Misschien dat er op den duur wat rust komt aan het front, zodat Je niet meteen in bed wil duiken, omdat je bekaf thuis komt. Dat zou wel fijn zijn". Paul (10), Bart (8). Helene (6) en Lubbers (32) hebben het als hij zegt: „Mijn altijd mijn haar. Dat ii betere momenten in huis' Korzelig korzelig reageert geweten, dat papa minister werd. En confronteert met de lovende karak- moet doorgaan", zegt hij. rv„ Een vermoeidheid, die wellicht een Dan kan je nog oorztlak is geweest van het auto-ongeluk van een minister, die tegen een paaltje klapt en doorrijdt. Ruud Lubbers aarzelt even, mompelt dat hij dat allemaal al tegen de politie heeft gezegd en dat het geen zin heeft in afwachting van een eventuele vervolging daarover te praten, maar gaat de vraag tenslotte niet uit de weg. 'f oQf „n. „Natuurlijk heeft het alles met »P,t 1 Je hem vermoeidheid te maken. Ik heb pas je nem een paar keer eep ongelukje gemaakt, gelukkig zonder llchame- al ailw. 6""ao,tv, gciuxviug bUUUCl ZiüHmilC- Hjk letsel, en achteraf was steeds oververmoeidheid herkenbaar. Het Je niet alleen, omdat Ruud tertrekken, die hem Lubbers in alle beslommeringen al toegedicht: intelligent. IJzersterk, twee keer zijn sleutels is vergeten, goede contactuele eigenschappen, ""«ïken "ón "'^wSS "niet" waardoor hij in nachtelijke uren opvallend concentratievermogen, tijdig op Je rem staan enpats. Op die bewuste dag had ik helemaal niet de bedoeling zelf te rijden. Ik geheim eigenschappen tegenover zetten", zegt voorgenomen naar die hii. miin maat. vinnen in mün receptie te gaan vanuit het Catshuis. Ik zou wel op en neer kunnen rijden met een van mijn collega's, maar Den Uyl hield me „Daar kan ik wel een aantal slechte door een raampje zijn huis in het zucht naar perfectie, sterke wil Rotterdamse Kralingen moest bin- efficiënt werkend nen klimmen. Huize Lubbers heeft telefoonnummer. Uit pure noodzaak, „Dat ding bleef minister, „dat was al een enorme belasting voor mijn vrouw. Maar hij, mijn maat vinden in mijn gaan", zegt de werk bijvoorbeeld. Dat kan ik nog maar moeilijk met alle gevolgen van dien. En overgevoeligheid. Aantjes met de energiecrisis werd het vooral heeffc eens gezegd: Lubbers heeft een must voor de kinderen. Met die *een eelt op zijn ziel. Dat is scheldpartijen door de telefoon kreeg je toch hele gekke dingen". Gek, maar al evenzeer uit noodzaak, is misschien dat er achter in de tuin in Kralingen regelmatig aan 's lands economie wordt gedokterd. Daar staat een ruw houten huisje. °en soort veredelde caravan met douchecel, electrische verwarming, heb het heel moeilijk met beslissingen, waarvan ik weet dat anderen er ongelukkig door worden. Toch moet Je die beslissingen riemen en dat vind ik rot". Minister Lubbers accepteert met tegenzin de nare kanten van zijn vak. Hij kan er in eigen kring voorlopig nog maar weinig positiefs slaapbank en werktafel. Gebouwd op teeeuover zetten. De tijd ontbreekt initiatief van mevrouw Lubbers om Zelfs soms voor de kerk, die hij als haar man rustig te kunnen laten gelovig rooms-katholiek graag be werken zonder dat de kinderen zoekt- »Dat vind ik fijn", zegt hij, ..dat heeft te maken met het vak Wil Je niet opgeslurpt worden door je werk, wil je geen slaaf van de Zalig stil materie worden door Je werk, wil Je ceen slaaf van de materie worden, toen op reis naar China", dan moeten er andere dingen zijn Dat kan Je gezin zijn, literatuur of een brok geloof beleven". Of de ontspanning in de sport. zegt de minister, terugkwam stond dal opeens. We hadden het over gehad, maar ik wist niet dat 'ie waaraan hij zich krampachtig toen gebouwd werd. Een aardige vastklampt. Boksen vroeger, cricket, verrassing. Vooral in het weekend tennis nu hockey. „Op die nog evei zag ik ging. Achteraf weet Je dat Je op dat moment de volkomen verkeerde beslissing neemt om zelf te rijden. Natuurlijk moet je altijd Ie chauffeur te nemen. Terugrijdend aarzelde ik naar huis te rijden of naar het Catshuis. En boem, je wordt wakker bij dat paaltje. Ja, en dan doorrijden. Ook fout. Maar als ik het nu rus tig bekijk, weet ik wel dat de beslissing om zonder chauffeur te rijden een hoop stommer is dan het doorrijden na het ongeluk. Een beoordelingsfout op het moment dat Je zelf achter het stuur kruipt Ik ben ervan overtuigd dat overver moeidheid daarbij een rol heeft eespeeld. Een verkeerde beslissing. Stom". Je kan wel raden hoe een perfectionist als minister Lubbers daarover maart '74: 5 Jaar Congresgebouw nederlands congresgebouw NACHTCONCERT zaterdag 2 maart 12.00 uur tPAG 23 FEBRUARI 1974

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19