1ELGIE iTAAT OOR ihaos Labour is onderling verdeeld ISRAELI'S WEG BIJ SUEZKANAAL President Nixon afzetbaar is De feiten bewijzen het... ookvoorjongeren ishetNW onmisbaar! bon Uiekraan dicht? Imiraal itkent ionage Laatste soldaten naar huis Fransen niet naar Amerika Harold Wilson voert een dubbele strijd mgenen laten ilaars vrij Meteoor raakt aarde net niet DAG 22 FEBRUARI 1974 BUITENLAND JSSEL Als d'e demissionaire Belgische regering van- weer geen besllissing neemt over de verhoging van de en van benzine en stookolie, zullen ook Shell en BP evoorrading van de binnenlandse markt staken. Dat is ren namens de twee grote oliemaatschappijen bekendm aakt. Gezamenlijk hebben Shell en BP in België een ;taandeel van circa 30 procent. Bij Esso had men gis- fond nog geen beslissing genomen. Als ook deze olie- meedoet, valt de helft van de benzine- en oliebevoor- ig van België weg. Drie van de vijf grote Antwerpse naderijen werken op het ogenblik op halve kracht. De uitgewezen Russische schrijver Alexander Solzjenitsin is gisteren per trein vanuit Zurich naar Kopenhagen gereisd. Op het station inFrankfort bleef de schrijver in zijn eerste klasse coupé zitten en verborg zich achter een trein foldertje voor fotografen en journalisten. Er zijn geruchten dat de schrijver zich in Denemarken of Noorwegen zal vestigen. Al eerder werd gemeld dat de Franse maatschappij Total en het verkoopkantoor van Seca de Belgi sche pomphouders alleen nog uit de aanwezige voorraden zouden bedie nen. Deze twee kleine maatschappij en raffineren niet zelf in België (wat Shell, BP en Esso wel doen), maar voeren afgewerkte produkten in. Zij hebben deze invoer gestaakt omdat zij naar hun zeggen ruim 7 cent per liter verliezen op de benzi ne. Hoe het precies gesteld is met de eventuele verliezen van Shell en BP is niet duidelijk. Shell schijnt tot nu toe alleen te hebben geleverd uit de wettelijk verplichte voorraden, EINGTON De Amerikaan- draal Robert Weiander heeft a senaatscommissie van on verklaard, dat de voormali- lewerker van het Witte Huis nog tegen een lagere prijs waren i Shrlichman vergeefs gepoogd hem een verklaring te laten imet een bekentenis, dat hij te Huis bespioneerd had. gekocht. BP claimt een verlies van 17.5 miljoen gulden sedert het begin van dit Jaar, maar ook dit cijfer wordt aangevochten omdat deze ader sprak ook ten stelligste maatschappij deelgenoot is in een een ondergeschikte opdracht vai* de grootste raffinaderijen in i te hebben uiterst geheime Antwerpen, die bij de uitvoer van i te stelen van Henry Kissin- zijn produkten nog belangrijke win- destijds hoofd was van pre- sten kan boeken. Nixons nationale veiligheids- i stukken van diens medewer- De demissionaire premier Lebur- ieraal Alexander Haig. ton heeft inmiddels ontkend dat de Ddergeschikte van Weiander Christen-Democratische ministers, rde woensdag evenwel, dat die dinsdagavond bij een gesprek er een van de twee admiraals met de oliemaatschappijen verstek c8f^veVraaf u fui^rst lieten gaan, niet tijdig van de bij- m Witte Huis eenkomst op de hoogte zouden zijn - Jg geweest. Het ziet er naar uit dat de SUEZ (UPI) Israël heeft gisteren een einde gemaakt aan een 129-daagse bezetting van de westelijke oever van het Suezkanaal met een feestelijk vertoon dat hoop op vrede bij de vertrekkende soldaten weerspiegelde. Terwijl honderden tanks, troepenvoertuigen en vrachtwagens over de laatste Israëlische brug op Sinaï terugvielen, zwommen grinnikende parachutis ten in hun ondergoed door het kanaal en lieten kameraden duiven los. Het formele vertrek van de Israë li's had plaats op het middaguur plaatselijke tijd - gisterochtend elf uur Nederlandse tijd - met het strij ken van de Israëlische vlag door de parachutistencommandant die uitgedunde Egyptische en Israëlische troepen langs nieuwe linies in het Westen van het schiereiland Sinaï, afgesloten. De Israëlische militairen dansten aan de Sinaïkant van het brugge- 'toder.'dat hiThfdSÏÏ B®»8011" die met het oog iervraagd werd door Ehrlich- &rt nadat de journalist Jack een geheim document van male Veiligheidsraad had ge- tvoerders m meer 1 voor \ien in VS op de naderende verkiezingen een beslissing over de benzine- en olie prijzen uit de weg wilde gaan, van daag onder druk van de grote maat schappijen toch de beslissing zal moeten nemen die zij op de lange baan wilde schuiven. By de SIBP in Antwerpen, de raf finaderij die voornamelijk BP, Fi- na en Shell van geraffineerde pro dukten voorziet, heeft men nog maar voor een week werk. De tankers die voor déze raffinaderij moeten arri veren worden doorgestuurd naar el ders. troepen op ^16 en 17 oktober was hoofd de hora en anderen besproei- l, -*■ den elkaar met champagne. De tanks „schoten" rood-wit-blauw-groene rookbommen. De Israëli's hebben Aanvankelijk had ook nog een volgens militaire kringen alle instal- symbolische houten sleutel van een laties die van strategisch belang meter overhandigd zullen worden aan de officieren van de Verenigde Naties die het gebied tijdelijk over namen, maar het gebaar viel min of meer in het water. De Egyptische troepen begonnen gistermiddag om vijf uur met het overnemen van het gebied van de V.N.-officieren. Met het vertrek van de laatste Is raëlische troepen van de westelijke oevdr van het kanaal werd fase-4 van het Israëlisch-Egyptische troe- penscheidingsverdrag dat op 5 maart de Verenigde Naties ten noorden van zouden kunnen zijn, vernietigd, maar hebben de Egyptenaren enkele ver laten stellingen intact nagelaten. Niet alle Israëlische militairen kunnen na bijna vijf maanden re serve dienst afzwaaien. Er zijn er die gestationeerd worden aan de nieuwe Israëlische linie op ongeveer twintig kilometer ten oosten van het Suezka naal. afloopt met het legeren van de sterk China Volgens betrouwbare kringen in Rome zijn de Chinese ambassadeur in Italië, SJen Ping, en de correspondent van het Chinese persbureau Nieuw China, Hsoe Tsjia-hsjien, naar Peking terugge- voornamelijk Aral bevoorraadt, doet roepen Het nog niet mogeUJk ge. Bij de raffinaderij Albatros, (AP) De zich dezelfde situatie voor. Bij ïers van Patricia Hearst RBP, die Oxy, Mobil en Seca be t. haar vader laten weten dat voorraadt werkt men nog maar voor sluit heeft geleid."Waarnemers ëciu- roor hem toegezegde 6 mil- een kwart van de normale capaci- ven dat het verband houdt met de Men voor gratis voor gratis teit. De helft van de tankauto- recente reeks van aanvallen op de Het chauffeurs heeft men daar ander film "China" van Michelangelo Antioni. onvoldoende vinden. tuouii bevrijdingsleger eist werkgegeven, s 12 miljoen extra van haar krantenmagnaat Randolph laatste boodschap van het Bevrijdingsleger, dat de 20-Jarige Pat Hearst als svangene" vast te houden, toezegging van 6 miljoen als „enkele kruimels die folk toewerpt". stelt dat het ver de familie in de honder- bnderden miljoenen dollars als hij zijn gehele ver- het volk zou schenken nooit het verlies van him en het huidige leed kunnen zo werd in de bood- Fayid op de westeiyke oever om met hun Egyptische collega's de laatste details over de troepenscheiding te regelen. De twee legers zullen in Si naï door een nauwe V.N.-bufferzone gescheiden zijn. Krachtens het desbe tref ende verdrag van 18 jan. zul len zij beperkt zijn tot 7.000 man, 30 tanks en 36 kanonnen van zwaar ka liber. Een legërwoordvoerder in Tel Aviv zei dat 22 Egyptische krijgsgevam- Israëlisch soldaten halen de genen die na de wapenstilstand van Israëlische vlag neer tijdens de 24 oktober gegrepen waren, door be- eenvoudige ceremonie die gisteren middeling van het Rode Kruis op een werd gehouden vlak voor de laat- punt aan de weg van Baluza naar ste troepen het bezette gedeelte ADVERTENTIE (achter ieder lid staan meer dan 665.000 andere leden) Deze BON in gesloten envelop (zonder postzegel) zenden aan: NVV-Antwoordno.5570-Amsterdam Ik geef mij hierbij op als lid van de NVV-bond voor mijn beroep: S«Z>I Geboortedatum: Nationaliteit; Ook zonder veroordeling WASHINGTON (Rteur) De Juri dische medewerkers van de commis sie voor justitie uit het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden! zijn van oordeel, dat president Nixon uit zijn ambt kan worden gezet, zonder dat hij noodzakelijkerwijze de strafwet behoeft te hebben overtreden. Dit betekent dat het staatshoofd in ner, staan achter het rapport, staat van beschuldiging kan worden gesteld, als bewezen is dat hij in ernstige mate misbruik heeft ge maakt van het regeringsstelsel ein de integriteit van het presidentschap Voor energie gesprek heeft ondermijnd. De juridische medewerkers van ge noemde huiscommissie hebben hun mening neergelegd in een rapport van 50 pagina's, dat vandaag bij de commissie zal worden ingediend. Het oordeel van de Juristen is niet bin dend voor de commissie, bestaande uit 21 democraten en 17 republikei nen, die naar aanleiding van het Watergate-schandaal uitzoekt of er gronden zijn voor een ambtsonthef fing van Nixon. Eind april zal de ken zijn geweest bij risten wijkt af van het standpunt van coördinatiegroep aanstaande maan- verontachtzaming van constitutione le plichten en ambtseed, toeëf ge- ning van macht, misbruik van de re geringsprocedure en op nade'ige beïnvloeding vain heit regeringsstel sel". Alle juridische medwerkers 'in de commissie, met inbegrip van de Republikeinse advocaat Albert Jen- de aanhangers van de president, die en dinsdag in Washington bu stellen dat een procedure tot afzet- eenkomt voor haar eerste vergade- ting van het staatshoofd gebaseerd ring. moet zijn op zodanige schendingen Tijdens de energieconferentie beslo- van de bestaande wetgeving dat een ten de aanwezige landen, tegen de gewone gerechtelijke instantie tot wn Van Frankrijk, een dergelijke een schuldigverklaring kaïn komen. groep in te stellen. Tot op dit mo- Volgens de Congres juristen zou het ment hebben zes van de dertien be- onlogisch zijn aan te nemen, dat de trokken landen gunstig gereageerd, opstellers van de grondwet de gron den voor "impeachment" wilden be perken tot handelingen die in strijd op het voorstel van de regering in Washington. Het voorstel voor het instellen van van de Verenigde Staten en Enge land de nadruk lag op "ondermij ning van de integriteit van het ambt, Toen Harold Wilson, de Britse leider van de Labour-party, vorige week tijdens een van zijn vele verkiezingsreizen in de trein naar Manchester zat, schoot een Britse persfotograaf een aardig plaatje. Naast de werkende politicus stond zijn aktetas met daarop de tekst „Prime Minister". De tas dateerde nog uit de tijd dat Wilson premier was en was geen uiting van over moedigheid. Want als geen andere Britse politicus weet de slimme Labour-leider dat de strijd om de macht door zijn partij op dit moment eerder verloren dan gewonnen kan worden. zijn met het wetboek van strafrecht. een coördinatiesroen was afkomsti" "Impeachment is een constitutionele van de Verenigde Staten. De groep remedie voor ernstige inbreuken, m0et ondermeer pogingen in het op het regeringssysteem", aldus het werk stellen om een conferent;1e „an rapport van de Juristen. Arabische en andere olienroduce- 2ij herinneren er aan dat bij soort- rende Ianden met de olleverbruiken. gelijke kwesties uit_de geschiedenis de natlcs tot stand te brengen Vol_ gens het voorstel van de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Henrv Kissinger, dienen ook de ont wikkelingslanden bij de bijeenkomst aanwezig te zijn. Bij de landen die nog niet hebben gereageerd op het Amerikaanse voor stel behoort Frankrijk, dat zich he vig heeft verzet tegen de instelling van de Coördinatiegroep. Volgens Amerikaanse regeringsfunctiona rissen is het de bedoeling dat de lan den binnen de groep door hoge rere- ringsafgevaardigden, vermoed^ ik staatssecretarissen, zullen worden vertegenwoordigd. In tegenstelling tot Heath voert Wilson een dubbele strijd. Enerzijds - Gevangenen van de om de van de kiezer ander- gevangenis in San Juan op zi^ met de roerige elementen bm- hebben veertien gijze- nen z^n PartiJ en wat erger is bin- maar een gevange- nen zUn schaduwkabinet. Hoewel de Maris nog vastgehouden. De grijze oppositieleider voortdurend willen hervormingen in vertelt van de grote eenheid van afdwingen. de Labour-party is hy niet erg over gelaten gijzelaars zijn twee tuigend. verschei- 7, Vleugel De moeilijkheden binnen zijn par tij zijn eigenlijk al in 1970, direkt na het verliezen van de verkiezingen, begonnen. De linker- en de rechter vleugel van de partij, die altijd min of meer heeft bestaan, begon zich toen pas goed te manifesteren. Het duurde niet lang of de eerste ruzies lekten uit. Wat in Westminster de schijnen té" zijn' De" ge- Londense regeringswijk, al vroeg hadden sleutels gestolen en publiek geheim was, bleef echter geopend. lange tijd voor het kiezersvolk ver- Door Ton Schuurmans en zeven journalis- werden gevangen genomen Met de gevangenen bespre- voerden over hervormin- 'onder beter eten en levens De journalisten wa- geroepen om als getuigen en. de vrijgelaten journalis- verklaard, dat bij de e vierhonderd borgen, niet het minst door de vaak briljante zetten van de doorgewin terde Wilson zelf. De eerste jaren, waarin de Labour- partij opnieuw in de oppositie was, heeft het vuurtje van de onenigheid heid, maar het eerder op doen waaien dan doen uit gaan. Tot een echte openlijke ruzie, die breeduit aandacht kreeg in de voornamelijk conservatief getinte Britse dagbladen kwam het pas vo rig Jaar juli. De linkervleugel, nei gend naar het Marxisme, vond de ge matigde Wilson vierkant op zijn weg toen zij het nationaliseren van de 25 grootste Britse bedrijven tot officië le Labourpolitiek wilden maken. Het verkiezingsprogramma van de partij getuigt van grote duidelijk- De strijd om Downing street 10 (Deel 2) Harold Wilson praat met zijn kiezers. de vraag of het gantische prijsstijgingen in Enge- ook politiek aantrekkelijk genoeg is om de verkiezingen te winnen. Na tionalisaties op grote schaal, hogere belastingen voor iedereen, voorstel len om het privé-onderwijs af te schaffen, vrye loon-onderhandelingen en een nieuwe vergaande discussie, over het vraagstuk Engeland en de EEG zijn de voornaamste punten. Behalve het lidmaatschap van de EEG (dat volgens de Labour-par tij, naast het falen van de conservatie- ook vele kinderen van erkende La- bour-aanhangers len bezoeken, on ge reden dat ze vaak beter zijn dan de gratis staatsscholen. Wilson is overtuigd van zijn over winning, maar de fanatieke liberalen onder aanvoering van hun kandidaat LONDEN (AP) Een meteoor „even krachtig als de atoombommen die Nagasaki en Hirosjima hadden verpletterd" heeft op een haartje na 18 maanden geleden de aarde ge mist, aldus meldt het voOraanstaan- dure privé—scho— d^ blad „Natura ^lagazine de doodeenvoudi- land) zijn er weinig punten in het Neil Snowden (24) hebben programma die zich aantrekkelijk laten verkopen. Nationalisatie mag voor een oer-so- cialist een ideale zaak zijn, de gemid delde Brit is bekend met nationalisa ties, evenals het betrekkelijk gerin ge resultaat dat er mee bereikt is. Hogere belastingen zijn ook al geen lokkertje en het afschaffen van het privé-onderwijs is maar voor een deel van de Britten interessant. Men ven, de grote oorzaak is van de gi- moet namelijk niet vergeten dat kondigd er een erezaak van te ma ken. Snowden heeft onlangs grim mig aangekondigd met het verove ren van de veiligste Lagerhui-zetel van heel Groot-Brittannië „politieke historie te zullen schrijven". Hoe wel het hoogst onwaarschijnlijk is, dat dit zal gebeuren zou het beteke nen dat Harold Wilson bij winst van zijn partij een Brits premier zou zijn, die geen recht heeft om in het Lagerhuis te komen» In een artikel geschreven door R. D. Rawcliffe van de Aerospace Corporation te Los Angeles stond dat de „buitengewoon grote en heldere" meteoor het eerst boven de Amerikaanse staat Utah werd gezien, in augustus 1972. De meteoor verdween toen in noor- delyke richting en passeerde de aar de op 'n afstand van slechts 58 kilo meter, aldus Rawcliffe, en sprong klaarblijkelijk niet uit elkaar. „Als het monster de aarde met een iets andere invalshoek had benaderd dan zou een schade zeer groot zijn geweest. „Gelukkig," aldus de schrij ver, „zijn meteoren van deze afme ting buitengewoon zeldzaam".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9