errorist blijft in Frankrijk reen btw- erlaging Gruijters wil steden een impuls geven Italiaans onderzoek diefstal van auto's SCHAKEL BLIJFT VECHTEN TEGEN FLORA MOTIECA mensen zwart ld voelen .ttigheid Gebruik „onzichtbare vetten" stijgt enorm WISENBERG: TOCH NAVO- POSTZEGEL Minister fel tegen sluiting vliegveld Rotterdam Negenduizend abortussen DAG 22 FEBRUARI 1974 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT De regering wil de verarming van de steden tegen gaan en maatregelen treffen om de woonfuncties in de binnenstad te versterken. Het beleid met be trekking tot de stadsvernieuwing wil zij vooral dienstbaar maken, aan verbetering van de levensom standigheden van de bevolking in de oude wijken. Dit zei minister Gruijters gisteren op een studie dag in Utrecht van 't Nederland se instituut voor Ruimtelijke Or dening en Volkshuisvesting. On derwerp was de door de regering uitgebrachte oriënteringsnota, 'n deel van de derde nota ruimtelij ke ordening. Het tweede deel van de derde nota, gewijd aan het verstedelijikingsbeleid, zou eind dit Jaar verschijnen. De stad moet in ere worden gehouden, zei mi nister Gruijters en verdere subur banisatie moet worden tegenge gaan. Drs. E. D. J. Kruijtbosch, se cretaris van de voorlopige weten schappelijke raad voor het rege ringsbeleid miste in de oriente- ringsnota vooral de behandeling, van alternatieven. Hij wil tevens 'n studie hoe Nederland zich ont wikkelt als vestigingsplaats ten opzichte van het buitenland. Re gionale consequenties van een be paald nationaal-economisch be leid en de nationale consequenties van een regionaal beleid blijven onbekend, zei hij. Alleen de pro vincie Groningen en Rijnmond, doen hier iets aan. Het bedrijfsle ven moet weten waar het aan toe is. Drs. Kruijtbosch wenste te vens een studie over de waar de toenemende werkloosheid zich zal voordoen. Ook bepleitte hij delegatie van Rijksbevoegdhe den aan de nieuw te creëren ge westen. Kritische geluiden liet vooral ook prof. dr. W. Steigenga horen. De oriënteringsnota werpt volgens hem geen discussiepunten op, maar stelt een aantal beleids voornemens vast. Bovendien, zei hij, is de tijd van twee maanden, waarin het publiek over de nota kan praten veel te kort. Als de regering een vruchtbare dialoog wenst dan zal deze reeds in een vroegtijdig stadium moeten plaatshebben. De discussie die jarenlang is voorbereid door een goed uitgerust en georganiseerd ambtelijk apparaat, daarna enkele maanden mag worden gevoerd zonder een behoorlijke uitrusting om tenslotte te worden afgesloten door het besloten gezelschap, van de raad van advies ruimtelij ke ordening, geeft onvoldoende waarborgen voor 'n werkelijk de mocratische dialoog. Prof. Stei genga bepleitte een ombuiging van het beleid, waar het het ge bruik van de open ruimte in ons land betreft. Concentratie van de bevolking en niet de spreiding is het uitgangspunt ter voorkoming van een verdere degradatie van de weinige open ruimten die ons land nu nog heeft, zei hij. De keuze voor een ruimtelijk programma is tegelijkertijd een financiële 'keuze, zei drs. G. Hup- kes, directeur stiohtingscentrum voor vervoersplannen. Een alge meen verkeers- en vervoersfonds zou, volgens hem, zeker een voor uitgang zijn, maar kan slechts gebaseerd zijn op de bereidheid in de samenleving hogere kosten te dragen. De keuze van een ruim telijke structuur 'kan ook bespa rend werken. De investering in en gebruikskosten van de infrastruc tuur variëren naarmate de ruim telijke ordening gespreid dan wel gebundeld geschiedt. Drs. Hup- kes ziet veel in het effect van de doorbraken op het gebied van de tele-communicatie, die een deel van de verplaatsingen zullen vervangen. De gevolgen voor per sonenverkeer sn vervoer zullen, als het tele-contact eenmaal is in geburgerd, aanzienlijk zijn. vol gens hem. KARNAVAL 1974 1AAG De Franse regering •jarige Algerijnse machine- fer Lamri Bouhadiche, in 1972 in Parijs gearres- verband met de bomaansla- i aardgas-distributiestations asunie in Ravenstein (N-B) le& (Ov) (februari 1972) niet erland uitleveren. Dit is be- todat het hier een politiek betreft. 'de hoofdofficier van Justi- fo Bosch, mr. A. Messchaert, meegedeeld. Eefe bij laten weten, dat over cm uitlevering nog beslist zou worden, door de Franse autoriteiten. De offi cier was toen nog onkundig van de op het ministerie van justitie in Den Haag reeds bekende weigering tot uitlevering. In de diverse uitleve ringsverdragen is uitlevering vanwe ge politieke misdrijven gezochte ver dachten uitgesloten. De Nederlandse regering had uitlevering gevraagd van de man, die na zyn arrestatie tegenover de Parijse poli tie bekend had bij de bomaanslag op het station in Ravenstein betrokken te zijn* De Algerijn, die lid zou zijn van de Palestijnse verzetsorganisatie „De Zwarte September-beweging", werd er door de Parijse politie van ver dacht betrokken te zijn geweest bij de moord op de Syrische journalist, Khodr Kan Nou, in november 1972 in de Franse hoofdstad. Tezamen met de Algerijn werd destijds in Pa rijs gearresteerd de Franse journa liste L. Uit het onderzoek van Interpol was gebleken dat deze Francaise in ver band kan worden gebracht met de bomaanslagen op de gasstations in Ommen en Ravestein, zo werd in een verklaring van de hoofdofficier van Justitie in Den Bosch gisteren meegedeeld. Nederlandse politie functionarissen zijn in november 1972 aanwezig geweest bij het verhoren van de Algerijn en de vrouw in Pa rijs. Aangezien de Franse wetgeving zich evenals die van andere landeh, ver zet tegen uitlevering van eigen onder danen is de uitlevering van de Fran caise niet verzocht. Een beslissing omtrent een eventuele strafvervol ging tegen haar berust bij de Fran se justitie. In België werd, zoals reeds eerder werd bericht, als gevolg van het on derzoek in Frankrijk een Belg Stefan van den B. in Brussel aangehouden, die bij de twee aanslagen betrokken zou zijn geweest. Een uitvoerig dos sier is door de Nederlandse justitie aan de procureur des konings in Brussel (de officier van Justitie) ter beschikking gesteld met het verzoek de behandeling van de zaak te wil len overnemen. Ook de Belgische wet laat uitlevering van landgenoten niet toe. Groot Karnavalsfestijn waarin U diverse attrakties en verrassingen kunt verwachten o.a. verloting van diverse FLESSEN SHERRY en GRATIS KOUD BUFFET Wij hopen U ZATERDAGAVOND van 20.00 tot 4.00 uur al of niet gekostumeerd in de juiste karnavalsstemming te mogen brengen! ZONDAGMIDDAG tijdens de Sherry-time tussen 17.00 uur en 20.00 uur Gratis Franse kaas eten Keuze uit assortiment van verschillende van de bekendste soorten, w.o. Camembert, Boursin, Brie-Poivre, Danish Blue, Port Salut, uiteraard geserveerd met knappend stokbrood van een van onze WARME BAKKERS Zondag en maandag geopend tot 2.00 uur. BAR - DANCING - CLUB HAAG Minister Duisenberg van Financiën heeft nogelijke verlaging van de btw (omzetbelasting) on- tlzinnig van de hand gewezen. In de Tweede Kamer ij gisteravond„Zo'n verlaging zal de zwakkeren nau- b helpen. Er zijn betere belastingen". jeleider Drees van DS '70 d btw-verlaging in combina- de toepassing van een infla- ctie op de loon- en inkom- jsting aanbevolen om de icht te verstevigen, enzineprijs en ook de prijs i idere olieprodukten als zwa- I tolie en huisbrandolie gaat maart omhoog. De kans, dat i nog een tweede prijsverho- igt één of anderhalve maand - I niet groot. Ster Lubbers (Economische II wist gisteren aan de Tweede nog niet te vertellen hoe groot de prijsverhoging per 1 maart zal zijn. Daar is nog overleg over met de oliemaatschappijen. Wel zei hij, dat de regering in de overwegin gen betrekt de prijs in de omringen de landen. Maar ook de kwestie of de gevraagde verhoging van de olie maatschappijen (tien cent per li ter) wel gerechtvaardigd is. Minister Duisenberg (Financiën) sprak gisteravond in de Tweede Ka mer de verwachting uit, dat er eer der van een dalende dan van een stijgende tendens van de olieprijzen sprake zal zijn. gezien de ontwikke ling op de wereldmarkt. DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Van Huiten toch binnenkort een NAVO-postzegel op de markt zal brengen ter herden king van het 25-jarig bestaan van deze organisatie. Met de fracties van PvdA, D'66 PPR, PSP en CPN tegen nam de Ka mer gisteren een motie van het Ka merlid Jongeling (GPV) aan. De staatssecretaris had dit ten sterkste afgeraden omdat het hier volgens hem gaat om een contro- verseel onderwerp. Bovendien is er bij het 10-jarig bestaan van de NAVO al een postzegel vervaardigd. "En toentertijd werden brieven met die postzegel die naar Oostbloklan den werden verzonden weer gere tourneerd", zo stelde de staatsse cretaris. haag Belastingontduikers nattigheid sinds minister Dui- van Financiën deze week in ede Kamer een jacht heeft ndigd op mensen die "zwart eken in allerlei luxe con- [oederen, zoals bijvoorbeeld lartuigen. linisterie van Financiën is feallen mensen opgebeld met wat ze moesten doen als zij allige belasting wilden beta- Weef-hemelbed-van-morgen is te zien op de nationale woonmanifestatie "Binnenshuis '74" in Rotterdamse Ahoy. Voor een bedrag van 5000 gulden bent u de trotse eigenaar van dit bed \vele mogelijkheden biedt. moest er toch weer hoofdelijke stem ming worden uitgevoerd. De uit slag: 62 voor en 62 tegen. DEN HAAG Minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat) heeft zich gisteren in de Tweede Kamer met hand en tand verzet tegen een eventuele sluiting van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. „Ik zou niet kunnen begrijpen dat de grootste havenstad ter wereld zou besluiten om haar luchthaven te slui ten. Dat zou ik een schoolvoorbeeld willen noemen van het weggooien van het kind met het badwater", al dus de bewindsman tijdens de begro tingsbehandeling van zijn ministerie. Aanleiding voor deze felle aanval was de toespraak van het Tweede Kamerlid De Ruiter (PvdA) die uit de vervoerscijfers van de afgelopen jaren had geconstateerd dat er sprake was van een teruglopend belang van Zestienhoven. De Ruiter verwees naar het bui tenland waar het normaal is dat een luchthaven op vele honderden kilometers van grote bevolkingsag glomeraties wordt aangelegd. „En dankzij Zestienhoven hebben vele tienduizenden in de omgeving van Rotterdam last van dit vliegveld", zo meende hij. Dat dit vliegveld naar zijn mening overbodig was onderstreepte hij bovendien door te stellen dat iemand per auto binnen 35 minuten van Rot terdam naar Schiphol kan rijden. Minister Westerterp reageerde hier op met: „Nou, dan rijdt die auto mobilist wel te hard en dan zal hij best in de kraag worden gegrepen". ARNHEM Sinds de openstelling in '71 zijn in de Arnhemse abortus kliniek ruim negenduizend vrouwen geaborteerd. Slechts in circa twintig gevallen traden bij de ingreep com plicaties op. De tarieven voor abor tering zijn in Arnhem sinds '71 ge daald van f. 400.— naar f 300.—. Vol gens de kliniek kan ook bij dit lagere tarief financieel rond worden ge draaid. "Zou er een vermoeden moeten worden geuit, dan zou men mogen verwachten, dat het wat de olieprij zen betreft eerder in neerwaartse dan in opwaartse richting zou gaan", zei Duisenberg. Hoogseizoen DEN HAAG (ANP) Het hoog seizoen voor het verhuren van re creatiewoningen en zomerhuisjes mag dit jaar niet verlengd worden. Dit is het gevolg van het besluit huurmatiging, getroffen op grond van de machtigingswet, aldus staats secretaris Van Dam van Volkshuis vesting gisteren in de Tweede Ka mer tijdens het mondeling vragen uurtje. reactie was," zei minister irg gisteren, "ga naar de jzijnde belastinginspecteur en lies. Als de inspecteur geen én heeft van opzettelijke hg, zal men in staat worden lsnog de verschuldigde belas- voldoen. Slechts een gerin- 1 dan in rekening worden er Duisenberg deelde mee, wogen wordt een vaartuigen- in te voeren. In elk geval tiverheid overgaan tot regi- pleziervaartuigen, gekop- invoering van een W.A.- Voorzitter Produktschap DEN HAAG De voorzitter van de Voedingsraad, prof. dr. C. den Hartog, vindt dat direct moet wor den begonnen met het wijzigen van de aard van de door de consu ment gebruikte vetten. Het vetge halte in de voeding is te hoog, maar een verlaging van het vetgebruik lijkt hem binnen korte tijd niet mo gelijk. Prof. den Hartog vindt het me- disch-ethisch niet toelaatbaar eerst te wachten tot wetenschappelijk wa terdicht is vastgesteld welke relatie ve invloed een te hoog cholesterol gehalte in het bloed, te veel roken, te weinig lichaamsbeweging, erfelij ke aanleg en overgewicht elk heb ben op het ontstaan van hart- en vaatziekten. Verbetering van de vetconsump- tie kan volgens hem met een zeer grote mate van waarschijnlijkheid de hart- en vaatziekten terugdrin gen en daarom vindt hij het niet verantwoord langer met die maat regel te wachten. Prof. den Hartog zei. dat het ge middelde totale vetgebruik per hoofd van de bevolking sinds 1938 in ons land met ruim veertig procent is ge stegen. Nu wordt bijna 140 gram per dag gebruikt tegen 102 toen. De grootste stijging van het totale vet gebruik is ontstaan door de sterk toegenomen consumptie van marga rine. Dat verbruik daalt overigens weer sinds 1960. De voorzitter van het produkt schap voor margarine, vetten en oliën, de heer J. Pasman, wees er in dit verband op dat de stijging van het vetgebruik de laatste jaren voor namelijk komt van de zogenaamde "onzichtbare vetten", die de consu ment binnenkrijgt via chips, frites, koek, gebak, brood en andere voe dingsmiddelen. "Het spekvet dat vroeger over de bruine bonen of aardappelen werd geschept, was aanzienlijk minder dan wat wij nu aan vetten en oliën binnen krijgen via borrelhapjes, dipsauzen en ge bakjes", aldus de heer Pasman. Drs. A. W. J. Caron, vice-voorzit- ter van de raad van bestuur van Unilever NV, zei te verwachten, dat "de ongezonde prijsstijgingen van margarine in het afgelopen Jaar geen blijvend karakter zullen heb ben". Hij meent dat de prijzen op 'n nieuw niveau terecht zullen komen waar vraag en aanbod van grond stoffen elkaar dekken, "maar dat hoger zal liggen dan het lage peil van de jaren zestig". hadden gewezen die heerst onder het Nederlandse goederenvervoer naar aanleiding van de tientallen diefstal len van vrachtwagens. Veelal wordt de wagen zelf enkele dagen later leeg weer teruggevonden, maar de syste matiek waarmee deze brutale dief stallen worden uitgevoerd deed hen vermoeden dat hier sprake is van georganiseerde misdaad. De minister bezit geen aanwijzing hierover, maar hij kon niet ontken nen dat door deze diefstallen voor enige honderdduizenden guldens schade is en wordt aangericht. Vol gens hem bestaat er ook geen aan wijsbaar verband tussen de diefstal len en de trage behandeling van de douane die de Nederlandse chauf feurs bij de Italiaanse grens onder vinden. Het enige bekende gegeven is dat de meeste diefstallen in Milaan wor den gepleegd. Of er sprake is van een „lek" bij de Italiaanse douane of hier in Nederland kan ik niet zeg gen". De aandeelhouders van de Exploitatie Maatschappij Sche- veningen zijn gisteren niet veel wijzer geworden over de finan ciële positie. De pas benoemde accountants, zo werd meegedeeld, zijn nog niet gereed met een on derzoek vom de boeken. Zoals be kend werden de Haagse bezittin gen van de EMS vorig jaar ver kocht voor 56 miljoen aan het Bredero-concern. Voor de reste rende bezittingen en activiteiten wordt door het bestuur toch nog toekomst gezien. Reinder Zwols- man (links) en Maup Caransa rechtskeken tenminste bepaald niet pessimistisch toen ze gisteren de EMS-vergadering bezochten. DEN HAAG —Het ARP-tweede- kamerlid Schakel heeft gisteren zijn actie tegen de motie-inflatie voort gezet. Tijdens de begrotingsbehande ling Verkeer en Waterstaat was hij eerder deze week al woedend uitge varen tegen zijn collega's die in enkele uren niet minder dan 26 mo ties hadden ingediend. Daarna had hij aangekondigd te overwegen om voor al deze moties hoofdelijke stemming aan te vragen; dat zou dan zeker drieëneenhalf uur in beslag hebben genomen. Vlak voor de stemmingen sprak hij gisteren dreigend: „Ik overweeg nog steeds het gebruik van deze spuitbus met anti-groeimiddel. Dat zou eigenlijk nodig zijn nu er spra ke is van een tropische wildgroei van de Flora motieca in deze parle mentaire broeikas". En kort nadat voorzitter Vondeling de stemming over de eerste motie- Van der Lek over de NS-tarieven had aangekondigd rende Schakel naar de interruptie-microfoon en vroeg inderdaad hoofdelijke stem ming aan. En dit terwijl er vrijwel geen enkele twijfel was over de uit slag, zoals later bleek: 14 voor en 110 tegen. Bij de aankondiging van de tweede motie-Van der Doef (eveneens over NS-tarieven) keek iedereen gespan nen naar Schakel die weer naar vo ren rende, maar die deze keer ak koord ging met Vondelings voorstel van stemmen bij zitten en opstaan. In de Kamer klonk een zucht van verlichting. Deze verdween echter onmiddellijk toen het aantal „staan ders" vrijwel even groot bleek als 't aantal „zitters". Noodgedwongen DEN HAAG Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft het volste vertrouwen dat de reeks dief stallen van Nederlandse vrachtwagens in Italië zal ophouden. „De Italiaan se staatssecretaris voor buitenlandse zaken heeft beloofd dat hij een op lossing zal zoeken en dat daartoe een interdepartementale werkgroep in 't leven zal worden geroepen. Staats secretaris Brinkhorst (Buitenlandse Zaken) heeft dit tijdens zijn bezoek aan Rome voor elkaar gekregen," al dus Westerterp gisteren in de Twee de Kamer tijdens het „vragenuurtje". Bovendien kondigde hij aan dat als deze Italiaanse belofte geen gun stige resultaten zou hebben, hij als nog deze massale vrachtwagendief stal bij de Europese Commissie in Brussel aanhangig zal maken. Westerterp reageerde hiermee op vragen van de KVP-Kamerleden Van Zeil en Cornelissen die op de angst

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7