Eerste verpleeggetiucht van de Bergh-Stichting bijna gereed Jammer dat Katwijk niet op NBT-Rijnboot present is HERSTRUCTURERINGSPLAN MAAKT GOEDE VORDERINGEN CHU-deskundige voor recreatie en toerisme Advies commissie van CHU wil de "dwars- Jiggers kwijt PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 22 FEBRUARI 1974 NOORD WIJK Op het gebied van de zorg en de verpleging van de zwakzinnigen uit onze samenleving is gelukkig de laat ste jaren hier en daar het nodige veranderd. Duidelijk is dat waar te nemen in de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting aan de Zwarteweg in Noordwijk. Daar is men al jaren bezig met de uitvoering van een ingrijpend herstructureringsplan. Oude paviljoens gaan verdwijnen en er komen nieuwe van een geheel andere opzet en indeling voor in de plaats. Verpleeg- gehuchten noemt men dat. In mei hoopt men met de bouw van het eerste gereed te zijn. Een paviljoen met 144 bedden, dat bestaat uit 6 onderling met elkaar verbonden afdelingen voor 24 kinderen. Elke afdeling telt dan weer 2 "woningen" voor 12 kinderen. Eind 1972 is men met de bouw begonnen. In dit paviljoen krijgt men de gelegenheid tot verkleining van de groepen, hetgeen, zo stelt geneesheer-directeur mej. dokter T. Pouwels nadrukkelijk, in het belang van de kinderen zo worden de verpleegden van jong tot oud genoemd drin gend noodzakelijk is. Door Cees Combee Foto Jan Holvast De in 1923 gestichte Dr. Mr. Wil lem van den Bergh-Stichting is een onderdeel van 's Heeren Loo", ver eniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen, in Amersfoort. Deze vereniging heeft zich vanouds vooral ingezet voor de dieper gestoorden, voor wie 'n geheel eigen leefgemeenschap moet worden geschapen, omdat ze er meestal hun leven lang verblijven. Partiële voorzieningen De behoefte aan nieuwe plaatsen in leefgemeenschappen voor dieper gestoorde zwakzinnigen - met deze naam worden de inrichtingen tegen woordig aangeduid - zou ongetwij feld veel groter zijn geweest als in de laatste decennia niet zo'n grote uit breiding was gegeven aan wat in de wandeling "partiële voorzieningen" wordt genoemd. Dat zijn voorzie ningen voor minder diep gestoorden, die kunnen wonen in leefgemeen schappen, welke meer in de "gewone maatschappij" zijn ingebouwd. Kleu terdagverblijven en gezinsvervan gende tehuizen, onder andere. In die laatste tehuizen kunnen bijvoorbeeld zwakzinnigen wonen, die overdag ar beid verrichten in een sociale werk plaats. Het gevolg is wel, dat degenen die in inrichtingen, zoals de Dr. Mr. Wil lem van den Bergh-Stichting, wor den opgenomen, steeds dieper ge stoord zijn. Dat stelt hoge eisen aan personeel en outillage. Vandaar, dat men druk bezig is met herstructure ringsplannen in het belang van de verpleegden en van de verplegenden. De Dr. Mr. Willem van den Bergh- Stichting is dus aan het vernieuwen. Men is daar al sinds 1966 mee bezig. Het voorbereidende werk en het aan vragen van garanties bij het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland - er zijn vele, vele miljoenen mee ge moeid - kostte veel tijd. De nu reeds enige jaren gepensioneerde genees heer-directeur dokter C. Steketee heeft daar een belangrijk aandeel in gehad. Hij mag er wel de "geestelijke vader" van worden genoemd. Zijn werk werd voortgezet door mej. dok ter T. Pouwels en de economisch-di- recteur A. Faber, die vorig jaar met pensioen ging en werd opgevolgd door door M. van der Meij. Het Rotterdamse ingenieurs- en ar chitectenbureau Drexhage, Sterken- burg, Bodon en Venstra maakte het ontwerp voor dit herstructurerings plan, dat in fasen wordt uitgevoerd. Er werd namelijk besloten, dat alle uitvoeringsfasen een op zichzelf staand geheel zouden moeten vor men, zodat men telkens na elke ge reedgekomen fase in het licht van de dan bekende omstandigheden tot het wel of niet realiseren van de vol gende fase zou kunnen besluiten. Tweede fase Fase I werd in 1972 afgerond. Ze bestond uit 3 moderne zusterhuizen met in totaal 300 kamers en studie- en recreatieruimten, een woonpavil- joen voor 48 observatiepatienten en een restaurant voor het personeel met een moderne centrale keuken voor gehele leefgemeenschap. Direct daarop werd met fase II begonnen: de bouw van een verpleeggehucht met 144 bedden. Daarmee vordert het Katwijkse aannemingsbedrijf Ouwehand en Zoon, dat ook het res taurant met de centrale keuken bouwde, met bekwame spoed. Door de zachte winter heeft men weinig ver leturen gehad. Is deze fase klaar dan hoopt men, wanneer er financiën be schikbaar komen, te beginnen met de derde fase. Deze beoogt de bouw van een verpleeggehucht voor ongeveer 120 verpleegden en de uitbreiding van het huidige hoofdgebouw tot een echt medisch-pedagogisch-psy- chologisch en administratief centrum met behandelingsruimte voor de be wegingstherapie en uitbreiding van de ruimte voor fysio-therapie. Momenteel beschikt men in de be staande paviljoens over in totaal 1274 bedden, waarvan er in de toekomst 669 vervangen dienen te worden, om dat de paviljoens niet meer voldoen aan de eisen, die men tegenwoordig aan de verpleging mag en kan stellen. Overleg met de hoofdinspectie van de Geestelijke Volksgezondheid en de Ziekenhuiscommissie heeft reeds in 1971 ertoe geleid, dat, voor wat de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting betreft, gestreefd dient te worden naar een toekomstige capaciteit van 1200 bedden. Uitgaande daarvan zou den er dus 695 nieuwe bedden moeten worden bijgebouwd ter vervanging van de bedden in de paviljoens, zoals „Ruimzicht" en „Wintertuin", die moeten sneuvelen onder de slopers hamer. Er werd toen uitgegaan van de bouw van drie verpleeggehuchten met een capaciteit van elk 144 bed den en uitbreiding van het paviljoen "Zonneoord" met 63 bedden. Voor de bouw van die verpleegge- Met de bouw van het eerste verpleeggehucht voor 144 ver- pleegden van de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting aan de Zwarteweg in Noordwijk. maakt men goede vorderingen. In mei hoopt men met de bouw gereed te komen. Er zullen nog twee van deze gehuchten verrijzen op het terrein van de leef gemeenschap voor dieper gestoorde zwakzinnigen. huchten heeft men het achterste deel van het stichtingsterrein be stemd, omdat men dan met de te handhaven en reeds modern van op zet zijnde in de na-oorlogse jaren gebouwde paviljoens een fraai geheel krijgt, zonder dat er sprake is van het hermetisch scheiden van de ver pleging en de overige stichtings bestemmingen. Daarom hebben de ontwerpers de voor de patiënten be stemde centrale gebouwen, als scholen en ontvangstcentrum, met het centrale hoofdgebouw gesitueerd in een „groen hart", dat men zoveei mogelijk wil vrijhouden van gemo toriseerd verkeer en rijkelijk wil KATWIJK AAN ZEE Hoewel Lou Haasnoot (49 en nu twee perioden zitting hebbend in de Katwijkse raad voor de CHU-Katwijk aan Zee met als specialismen toerisme en recrea tie) met geen woord nader wenste in te gaan op de geruchten, dat hij voor de komende raadsverkiezingen op een onverkies bare plaats terecht zou komen als de indeling van de advies commissie wordt gevolgd, wilde hij nog wel wat kwijt over verschillende aspecten van het toerisme in Katwijk. v> Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn Hij zegt met klem: „Het is jam mer, dat Katwijk niet meedoet aan de presentatie van het Nederlandse toerisme langs de Rijn. Daar moeten onze gasten vandaan komen. Hon derdduizenden in West-Duitsland we ten nog niet waar Katwijk ligt. Vraag het maar aan de trein reizigers op een station als Keulen. Je staat versteld hoeveel mensen de schouders ophalen. Dat reclame ma ken in Amerika zet voor een V.V.V. als die van Katwij - beslist geen zoden aan de dijk. Het is bovendien een veel te kostbare geschiedenis". Wanneer we met Haasnoot wat doorborduren over de „Amerika-pro- motie" door de Katwijkse delegatie, bestaande uit burgemeester A. G. Vermeulen, V.V.V.-voorzitter mr. J. van der Plas en V.V.V.-directeur Christ Verplancke, gaat de hoteleige naar recht op zijn stoel zitten en begint dan te doceren. Het blijkt, dat Haasnoot bepaald geen hoge ver wachtingen koestert over de merkbare resultaten van deze reis. Wel neemt hij direct aan, dat er door het drie manschap goede contacten zijn ge legd, maar of deze veel revenuën zul len opleveren meent hij te moeten betwijfelen. Zo'n „Tulip Time Inter national Music Festival" vindt hij aardig, doch hij ziet het nog niet zitten, dat dit Katwijkse muziekfeest veel Amerikaanse toeristen zal trek ken en zal uitgroeien tot wat Kerk- xade bereikt heeft. Daar wordt het trouwens ook niet ieder jaar gehou den. Haasnoot: „We moeten van die ac tie in Amerika beslit niet teveel verwachten. Uit ervaring weet ik, dat Amerikaanse toeristen zelden of nooit het strand betreden, maar zich rich ten op bezoek aan grote steden, zoals Amsterdam, Den Haag en Rotter dam. Amerika beschikt zelf over grote stranden. Bovendien is het zo, dat de Amerikanen rusteloos zijn. Ze willen in een paar weken zoveel mogelijk van Europa zien en zullen nooit lan ger dan twee, drie dagen in Neder land blijven. Op het strand, de grote trekpleister van Katwijk, zullen ze nauwelijks een voet zetten. Daarom meen ik, dat de onze zeer actieve V.V.V. de beschikbare gelden veel en veel beter kan uitgeven aan meer promotie in West-Duitsland en dan met name in het Rijn- en Roerge bied. Ik betreur het daarom in hoge mate, dat Katwijk niet meedoet aan die Rijn-presentatie van het N.B.T. Temeer, omdat uit uitlatingen van V.V.V-functionarissen gebleken is, dat de deelneming aan de bootreis in 1972 fantastische resultaten heeft op geleverd. Waarom is men er nu ook niet ingesprongen? Het aantrekken van gasten uit Amerika is naar mijn oordeel geen taak voor een kleine V.V.V., omdat de geldmiddelen daar voor ten enemale ontbreken. Dat moet worden gedaan door het Na tionaal Bureau voor Toerisme, dat van de overheid subsidie ontvangt om het toerisme, onder andere uit Amerika, te bevorderen. Hetzelfde geldt voor Joegoslavië. Naar mijn mening is het zinloos hiervoor ge meentelijke subsidies aan te wenden. Dit alles houdt niet in, dat ik geen Wanneer de CHU-leden in Katwijk aan Zee het voorstel van de adviescommissie aanvaarden keert Lou Haasnoot (deskun dige voor toerisme en recreatie) niet meer in de Katwijkse gemeenteraad terug. Men wil hem namelijk met L. C. van der Plas op een onverkiesbare plaats zetten. Dit houdt verband met het feit, dat zij zich tegen de meerderheid van de fractie in hebben verzet tegen het OD 205-Centrumvlan. grote waardering zou hebben voor wat de plaatselijke VW aan wer vingsactiviteiten aan de dag legt. Wel, dat men het oog nog meer moet rich ten op West-Duitsland, waar we het als Katwijk van moeten hebben en uit welk gebied ongeveer 85 procent van onze gasten komt. Die goed uit gevoerde kleurenfoto folder draagt zeker veel bij tot de promotie van onze plaats, nu reeds merkbaar door de aanvragen voor het hoogsei- Ten aanzien van het voorjaars- toerisme is Haasnoot niet zo optimis tisch. Het zal zich toespitsen rond Pasen en het corso-1 mei-weekeinde. Buiten deze periode verwacht hij belangrijk minder gasten, die de bloeiende bollenstreek en Keukenhof willen bezoeken. Er is buiten de „top pers" nog weinig vraag naar lo- giesruimte. De vaste relaties komen terug bij de hotels en pensions, maar daat is het mee gezegd. Er is 'n grote terughoudendheid en een sfeer van afwachten te bespeuren. Daarom denkt Haasnoot, dat het een matig voorseizoen zal worden. Wat 't hoog seizoen betreft is hij beslist niet som ber gestemd. Hij merkt op, dat dit nu in augustus zal vallen, omdat de Duitse vakanties lopen van 27 juli tot en met 7 september. Dus niet juli, zoals vorig jaar toen het seizoen louter en alleen door de gunstige weersomstandigheden nog wat verlengd kon worden. Augustus dus de topmaand. Daarom hoopt men dat juni en juli ook goed strand weer zal brengen, want daardoor worden de mensen naar de kust ge lokt. Wanneer we Haasnoot vragen of hij al een pachter gevonden heeft voor zijn hotel „Atlanta" schudt hij het hoofd en constateert: „Het ziet er heus wel naar uit, dat we dit tar die waren naar onze mening niet geschikt. Er waren er, die er een café of bar van wilden maken. Dat is onze bedoeling niet. We willen, dat het bedrijf op dezelfde voet wordt voortgezet. Tot nu toe hebben we in het voorsei zoen veel Engelsen gehad. Die blij ven thans door de ongunstige econo mische toestand thuis. Het aantal annuleringen is legio. Bovendien is de koers van het Engelse pond dus danig laag, dat het voor hen veel te kostbaar wordt de vakantie op het vaste land van Europa door te bren gen. Neen, een cafetaria of café wil len we beslist niet laten maken van Badcentrum Als het woord badcentrum uit onze mond valt zegt Haasnoot, die één van de fervente tegenstanders van het OD 205-plan mag worden ge noemd, met stemverheffing: "Ik be treur 't, dat er nog steeds geen con crete besluiten zijn genomen. Toch tember begint is de zaak volgend sei- de grootst mogelijke spoed te komen tot een nieuw ontwerp, dat naar de mening van zeer veel raadsleden be ter past in de bestaande bebouwing van Katwijk aan Zee. Mijn bezwa ren blijven gericht tegen die hoge flat met daarachter een bovengrond se parkeergarage in twee lagen, het geen, mede door belemmeringe van uitzicht en benzinedampen, proble men oplevert voor de bewoners van de panden aan de Emmastraat en de Koningin Wilhelminastraat. Tegen de hoogbouw ben ik, omdat bewezen is, dat op dezelfde oppervlakte bij laag bouw eenzelfde aantal woningen met winkels kan worden gebouwd. Voorts ontstaat er geen tijdverlies. Het bou wen van een flat van zeven, acht hoog duurt veel langer dan laag bouw. Wanneer men daarmee in sep tember begint is de azak volgend sei zoen klaar. Prettig zou ik het bo vendien vinden als er een onder grondse parkeergarage kwam onder de gehele bebouwing van het nieuwe centrum. Anders krijgt men toch weer parkeerproblemen, want de mensen willen met hun auto's zo dicht mogelijk bij de winkels komen. Bovendien zouden de zakenmensen van bijvoorbeeld Princestraat en Voorstraat profijt hebben van zo'n parkeergarage, want nagenoeg alle maal beschikken ze helaas niet over een garage". Haasnoot wil aan het slot nog wel even kwijt, dat hij in de eerstvolgen de raadsvergadering B. en W. met spoed zal vragen de zeereep voor de boulevard af te laten schuiven. Er is namelijk door de stormen van de afgelopen maanden veel zand weg gezogen en opgewaaid. Door dat T KATWIJK AAN ZEE Hoe- wel het nog geheim moest biy. ven tot na de besloten vergade. ring van maandagavond is toch bekend geworden, dat de com missie, die de CHU-Katwyk aan Zee moet adviseren over de 8 menstelling van de kandidaten» lijst de komende gemeen Sociale eenheid Men is in de Noordwijkse Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting erg blij, dat het eerste verpleegge hucht gereed is. Ervaringen heb ben namelijk geleerd, dat een groep van 12 kinderen met eigen slaap-, dag-, was- en kleedruimten en een keukentje als meest gewenste socia le verpleegeenheid kan worden ge zien. Doordat deze eenheden onder ling met elkaar zijn verbonden wordt voldaan aan de noodzaak van een zoveel mogelijk centraal toezicht tijdens de nachtelijke uren en van de centrale distributie van maaltij den en andere goederen. Bovendien ontstaat de mogelijkheid tot het sa menvoegen van deze groepen van 12 tot grotere voor spel en recreatie. Er staan naast die gehuchten en de uitbreiding van het hoofdgebouw nog meer punten op het verlang lijstje van het bestuur van de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stich ting: een schoolgebouw voor verple genden en eventueel verpleegden, een ontvangstcentrum voor bezoekers- (sters) van de patiënten, welke ge bouwen in de centrale middenruim ten zouden moeten komen en nieuwe werkruimten voor arbeidstherapie en technische diensten, beide zoda nig gesitueerd, dat zij langs een af zonderlijke industrieweg voor zwaar transport bereikbaar zijn. Ook de „Theetuin" zal worden ver groot. Daarmee hoopt men over enke le maanden te kunnen beginnen en voorts komt er een nieuw gymlokaal. In de „Theetuin" bestaat tweemaal in de week gelegenheid voor de fa milieleden om met de verpleegden te praten en daar een kopje koffie of een meegebrachte boterham te nuttigen. Dit gebouw voldeed even eens niet meer aan de eisen en bo vendien was 't op drukke bezoekda gen veel en veel te klein. Tegen het duin, op de gronden die vroeger in gebruik war enbij de opgeheven boerderij, die als object van arbeids therapie door de veranderde ziens wijze niet meer tot haar recht kwam, is een prachtig wandel- en recreatie gebied verrezen met speelwerktuigen en een soort kinderboerderij. Daar aan bestond grote behoefte. Uit dit alles blijkt dus wel, dat de Dr. Mr. Willem van den Bergh- wijk, zoals burgemeester mr. J. M. Bonnike het eens noemde alles doet om een zo goed mogelijke ver zorging en verpleging van de bewo ners te waarborgen. Daarbij wordt niet geschroomd zich aan te passen aan de nieuwe gezichtspunten, die er op dit gebied ontstaan. schuin afschuiven van de hoge zee- reep krijgen de bewoners meer zicht en de strandexploitanten wordt meer veiligheid gewaarborgd als door ruw weer het water hoog ruist. Ook be hoeven de cabines niet zo dicht bij elkaar gezet te worden. Dit werk zal met de grootste spoed moeten worden aangepakt. In Noordwijk gaat men het ook doen. Van het strand af ge zien liggen de duinen er zeer onbe hoorlijk en verwaarloosd bij. Daarin zal de gemeente spoedig verandering moeten brengen, meent Haasnoot die blij is, dat aan zijn verzoek het strand schoon te maken al voldaan is. liggers" in de fractie op een on. verkiesbare plaats wil nestelen Die "dwarsliggers" zijn de raadsleden L. J. Haasnoot en L. C. van der Plas. Zeker zou J. C. Berkhey, de andere oppo. nent in de CH-fraotie tegen het OD 205- Centrum plan, er ook bü zijn geweest als hij niet lang ge. leden te kennen had gegeven niet meer voor een herverkle- zing in aanmerking te willen komen wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. In die adviescommissie heb- ben onder andere zitting de niet meer in de raad terugkerende wethouder van openbare werken C. van der Plas hij was het ook die enige tijd geleden voor. stelde mr. J. van der Plas, die is toegetreden tot de gelederen van de CHU, op de kandidaten lijst te plaatsen en raads- nestor A. Pronk. In een maan dagavond te houden besloten ledenvergadering zal de definij tieve kandidatenlijst worden sa- mengesteld. Gaat het CHU-be- stuur op het advies in en ver- klaren de leden zich daarmee akkoord, dan komt er waai- schijnlijk een einde aan het raadslidmaatschap van Haas- 'd noot en Van der Plas. Of, ei 8 dat is ook nog een mogelijkheli 5r ze zouden met voorkeurstemnw 'Jl moeten worden gekozen. Hoewt 55 beide raadsleden zich niet willei te: uitlaten over een mogelijke ter. zijde-stelling valt het te beztajrk of zij genoegen zullen met niet kansbiedende plaats, heeft er alles van, dat zij zidj dan van de kandidatenlijst len laten schrappen. Politiek Katwijk praat dmk over deze "sprong van adviseurs. Je staat er versteld o'n manipulatie kend is. Duidelijk is, zo'wordt nadrukkelijk door insiders ge steld, dat dit alles heeft met het OD 205-plan waartegen het driemanschap Berkhey-Haasnoot-Van der Plaj (i in de afgelopen zittingsperiodi heftig heeft geageerd. Tegen de meerderheid van de fractie en daarmee ook tegen wet houder C. van der Plas, die c de actie van z:in drie fractie- met SGP, CCP Van Duijn (PvdA) tot groot verdriet "zijn" plan, wa hij jaren heeft geijverd, in rook zag opgaan. In ieder geval is het zeer dubieus of bi) het slaan van de eerste paal in zijn laatste zittingsperiode als J wethouder en raadslid nog zal meemaken. Wanneer de CHU-ledenverg< dering Haasnoot en Van dei inderdaad op een onver kiesbare plaats zet, blijven van oude ploeg alleen nog frac tie-voorzitter J. Vink houder J. Bergman ov< het overige nieuweliil gen op de zetels in de plaatsnemen. Zo'n groot aanta komt niet ten goede continuïteit van de fractie Haasnoot en Van der Plas heb ben gedurende de tijd, dat zjj in de Katwijkse raad zaten, e«n actief aandeel gehad in de be raadslagingen. Dat staat vast. het er mee eens is 0! niet, het getuigt van moed ander standpunt in te ne dan de meerderheid van de frac tie. Wanneer men het met be paalde voorstellen van de zijde de collegetafel niet eens is zou het tegen alle normen in druisen als men "terwille van de smeer de kandeleer zou likken Trouwens Haasnoot heeft ziel die plannen nooit met een "Jantje van Leiden" afgemaakt Hij heeft in deze zittingsperiod zelfs alternatieve plannen voo het centrum en de Tramstraa ingediend, die echter geen ge nade konden vinden in de 1 de meerderheid van de Kat wijkse raad. Hoe het ook zij, Haasnoot en Van der Plas laten niets 1<# het advies van de de samenstelling van de kandidatenlijst voor de ko mende verkiezingen. Ze ontken* nen niet, dat dit gerucht tot hen is doorgedrongen. "Vei* der geen commentaar", zeg Haasnoot politiek, "ik zie maa» dagavond wel wat er gaat g« beuren." CEES COMBf

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4