loger wil naam )e Vlaeminck in herstellen )e grensrechters moeten meer lef krijgen 55 gewonden in stadion in Lima UE BLUNDERS VAN DRIE TOPSCHEIDSRECHTERS BEÏNVLOEDDEN UITSLAGEN ERDOVENDE MIDDELEN MAAKTEN VAN RIC GEESTELIJK EN LICHAMELIJK WRAK Prognoses Pit Alphen tobbend tegen Postduiven Heinekentrofee R.C.L.-MAASDIJK NEGEN DAGEN ZONDER RUST blJDAG 22 FEBRUARI 1974 vraag lijkt gerechtvaardigd of topscheidsrechters niet meer nodig en wenselijk is de com- tie beïnvloeden door hun (fou- beslissingen. Ik wil u van opeenvolgende zondagen drie jders voorleggen van onze drie fheidsrechters: Arie van Ge il, Charles Corver en Leo van Kroft. In alle drie gevallen be- jgden de tv-beelden de eerste algemene indrukken van de journalisten. Scheepmaker drie gevallen werd ook het ad- de grensrechter veronacht- ind of niet alsnog ingeroepen, of bleef domweg achterwege. In drie gevallen betrof het ook he iende doelpunten, die doorslag- ind kunnen zijn voor het kam- nschap of voor meespelen in Europa-cupcompetitie, en die in geval beslissend waren voor de strijdpremie van de spelers. tl. FC Twente-Ajax. Jan der kopt een hoge bal in, rijvers komt te laat uit zijn doelpunt, afgekeurd door Van iert omdat Mulder in Schrijvers' gehangen zou hebben. Verba- Grensrechter had al naar het :n gewezen. TV-beelden en twee verschillende föto's op het mo ment suprème genomen, bewezen Van Gemerts ongelijk. Geen hand in Schrijvers' nek. Het bleef 0-0, Ajax verspeelde hierdoor wellicht een belangrijk competitiepunt. Geval twee. Sparta-FC Amsterdam. Kowalik kopt in, Jongbloed slaat de bal van de lijn, de toegelopen Heijer man klemt Jongbloed vast tussen zichzelf en de paal, waardoor Jong bloed niet uit de voeten kan. Kowa lik jaagt de weer opgevangen bal in het doel, Corver geeft doelpunt. Hij had voor twee overtredingen moeten fluiten: 1. free-kick van Heijerman die Jongbloed vasthield: 2. buiten spel van Heijerman die op de doel lijn staand toch op zijn minst „de aandacht van Jongbloed afleidde". Argument van Corver na afloop: „Er stonden ook een heleboel FC Amsterdammers op de doellijn". Ook al hadden er Amsterdammers op die doellijn gestaan, dan zou noch het vasthouden van Heijer man, noch diens buitenspel zijn op geheven: gelijk is immers buiten- snel? Maar wat wezen de tv-beel den en de foto's uit? Er stonden helemaal geen andere spelers behal ve Jongbloed en Heijermans in de buurt van de doellijn. FC Amster dam verloor deze wedstrijd met 1-0. Geval drie. Feyenoord-Al ax. Het staat 1-0 voor Feyenoord. Feyenoord beheerst de wedstrijd, een pass op Van Hanegem middendoor, hij gaat door en scoort: 2-0, maar hoewel de grenrechter niet vlagt, fluit Van der Kroft voor buitenspel. Een opsteker voor Ajax, dat na de rust 1-1 maakt en uiteindelijk met de 2-2 niet ontevreden mocht zijn. Ook hier bewezen de tv-beelden dat de grensrechter gelijk had en de scheidsrechter ongelijk. Krol stond op dat moment van spelen precies op de kalklijn van het strafschop gebied, en Van Hanegem bevond zich nog een tweetal meters voor die lijn, toen hij de bal kreeg toe gespeeld. Van vertekening van het beeld kon in dit geval dus geen- sprake zijn. Dat Van der Kroft ook na het tweemaal vertraagd vertonen van de beelden bleef volhouden dat het buitenspel was, doet het ver moeden rijzen dat hij al Jarenlang de oude buitenspelregel hanteert, waarbij het buitenspel niet door twee verdedigers, maar door drie wordt opgeheven. Een korte om scholingscursus kan hier baat bren gen. Zijn grensrechter zei na af loop, dat hij het niet zo goed had kunnen waarnemen, omdat zijn uit zicht door een speler werd belem merd. Dat moet dus Krol zijn ge weest. die zijn uitzicht echter niet kon belemmeren (hij bevond zich, staande op de rand van het straf schopgebied. minimaal 25 meter van de grensrechter af), maar wel diens inzicht had kunnen verrijken. Wat is nu het resultaat van deze drie blunders op drie achtereen volgende zondagen door onze drie toparbiters? De FC Am sterdammers heeft het de gelijk spel-premie gekost, maar dat werd, kosmisch gezien, weer opgeheven door het feit dat de Spartanen nu een overwinningspremie kregen. Bij Ajax, Feyenoord en FC Twente zijn de gevolgen ingrijpender. Hadden van Gemert en Van der Kroft de geldige doelpunten toegekend, dan zou Ajax nu samen met Feyenoord bovenaan hebben gestaan, en er zou een gat van twee punten zijn ge vallen tussen Feyenoord en Twente. Helpt u me onthouden dat ik aan het eind van de competitie nog even naga in hoeverre deze scheids rechterlijke blunders van invloed zijn geweest op de uiteindelijke stand, inclusief Europa-cupvoetbal en andere consequenties voor de spelers. Nu zullen u en Arie en Charles en Leo in koor uitroepen: „it's all in the game". Waarop ik (want ik spreek ook mijn talen) zo vrij ben te repliceren met: „ammehoela". Natuurlijk heeft een scheidsrechter alle recht om fouten te maken, net als ieder ander. Ik maak in mijn stukjes ook wel eens fouten (zelfs taalfouten), ik vergis me ook wel eens (verkeerde naam, foutieve uit slag, onlogische redenering)maar als een van de veiligheidskleppen op een krant (een redacteur, een corrector) mij daarop attendeert, zal ik zijn advies nooit in de wind slaan, van hoe weinig wezenlijk be lang het ook is of ik Zwitserland met 3-2 of met 2-1 van Nederland laat winnen. Het staat wat slordig, maar er zijn geen grote financiële of sportieve belangen mee gemoeid, dus ook als ik zo'n advies zou nege ren, zou er nog geen man over boord zijn. Des te wandelijker vind ik het dat onze topscheidsrechters, die wel met grote belangen te maken hebben (het voortbestaan van een club, het in komen van tientallen mensen), zo dikwijls weigeren advies in te win nen of naar goede raad te luisteren. Net als ik heeft de scheidsrechter immers enkele correctors langs de lijn staan, die ervoor betaald wor den (of minstens ervoor zijn aange steld) om hem te helpen een goed produkt af te leveren. Natuurlijk heeft de scheidsrechter de uiteinde lijke beslissing net als ik, als het om wijzigingen in mijn artikelen betreft. Natuurlijk mag de scheids rechter ervan uitgaan dat hij van het arbitrale trio de beste beoorde laar is en daarnaar handelen, zoals ik in mijn meest optimistische ogenblikken ook meen dat ik een beter journalist ben dan de correc tor en zelfs, potztausend, dan de redacteur. Maar ik weet ook don dersgoed dat de corrector beter weet dan ik hoe je bepaalde namen moet spellen en bepaalde begrippen moet gebruiken, zoals de redacteur weer beter weet hoe je een stuk moet indelen en wat over een be paald onderwerp inmiddels allang achterhaald is. Zo zfjn er ook bepaalde waarnemin gen die de grensrechter beter kan doen dan de scheidsrechter, te weten uitballen (over zijlijn of uitlijn). Soms ook free-kick, bijvoorbeeld bij vasthouden als een duel zich vlak voor zijn neus afspeelt. Zo goed als de umpire bij tennis voor „out" en „net" afgaat op de waarnemingen van zijn linesmen, zo goed zou de voetbalarbiter voor uitballen en bui tenspel in principe altijd moeten af gaan op zijn grensrechters, omdat je ervan uit mag gaan dat het per centage foutieve buitenspelvergissin gen door grensrechters toch nog al tijd kleiner is dan het percentage foutieve buitenspelbeslissingen door scheidsrechters. Wat moet er dus gebeuren om het aantal arbitrale dwalingen te ver kleinen? De scheidsrechterscommis- sie moet zich wat meer gaan be moeien met de grensrechters, deze mensen meer moed, lef en persoon lijkheid inpompen, zodat zij niet langer als ledenpop en vazal van de scheidsrechter hoeven op te treden („ik kon het niet zien, want mijn uitzicht werd belmmerd", wat een vernederende uitvlucht), maar meer medezeggenschap krijgen. De Belg Vital Loraux, die Spanje-Joegoslavië floot, had bijvoorbeeld een uitste kende samenwerking met zijn grensreothers, die het veld inkwa men om de plaats van een vrije schop aan te geven en zelf ook na drukkelijk voor handsbal of free-kick vlagden (het was de grensrechter die Joegoslavië de vrij trap bezorg de, waaruit gedoelpunt werd). En dat is natuurlijk iets heel anders dan de Nederlandse gewoonte om je grensrechters te negeren en te wei geren hen te raadplegen in dubieu ze gevallen. Hoezeer een scheidsrechter bij be langrijke wedstrijden onder spanning staat (waardoor het niet alleen on verstandig, maar ook onredelijk is hem in zijn eenitje alle verantwoorde lijkheid te geven en die niet te laten delen door zijn twee secondanten), bewijst het verhaal van referee Clive Thomas uit Wales, die tot de 35 uit verkoren scheidsrechters voor het wereldkampioenschap behoort. Bij West/ham UnitedBirmingham, een wedstrijd tussen twee degradatiekan didaten, begon de menigte na een beslissing die niet in goede aarde viel, te zingen: „Oh, my what a referee". Zoiets als: „O mijn hemel, wat een scheidsrechter". Clive Thomas ver telt: „Ik weet niet hoe het kwam, maar in de spanning van het mo ment, begon ik uit volle borst mee te zingen. De camera's hadden het in de gaten en daar hep ik luidkeels op televisie te zingen. Ken Aston van de FIFA was er en die zei na afloop dat ik goed gefloten had. Maar ik vraag me af of hij me wel heeft zien zingen. Ik ben bang dat ze daar niet op zaten te wachten". LO/ROTTERDAM Begin vorig jaar begon de aftakeling van Eric de Vlaeminck. scheelde maar weinig of de oudste van het illustere Belgische duo mocht, na zes re- (oogtruien in het veldrijden, niet eens naar Londen om daar een nieuw wereldkam- nschap in zijn specialiteit te beslissen. nog de Vlaeminck behaalde verwinning op zichzelf. Mochl; ïr laat herstel toch nog Engeland en kreeg na een sen- ele rit, waarbij hij zijn grote rrent en favoriet voor de titel, 3 Damme opnieuw een des- bezorgde, een nieuw tricot met urige regenboogstrepen. i Coolegem was het met Eric de Vlae- gebeurd. Daarna ging de vaak elde wereldkampioen in de lo- Iten van zijn woonplaats Eeklo over de tong. De trage- zich snel. Verdovende Ben maakten van Eric geeste- lichamelijk een wrak. Totdat een eind maakten üjn duistere handelingen om bemachtigen. jVlamingen begrepen niet dat grote kampioen aan de zelf van het leven terecht kon ko- Ook zijn jongere broer Roger aeminck, de „panieker," zoals sor zijn supporters wordt ge- i, omdat hij altijd Eddy Merckx koers dwars zit, trok zich het ran Eric aan. En toen Albert op de televisie nog eens het vuur gooide, door te stel- at hij Eric de Vlaeminck toch id verpletterd, was voor Roger vol. dend 26-Jarige supersnelle sprinter, ch in 1968 als amateur met in het crossen tooi- de bijzondere carrière van iroer voort te zetten.Sponsor Nederland zal op het wereldkam pioenschap veldrijden bij de profes sionals niet worden vertegenwoor digd door Cees Zoontjens. Nadat de nieuwe Nederlandse titelhouder Hennie Kuiper de invitatie voor de regenboogstrijd niet aannam, werd de oud-kampioen uitverkoren. Zoontjes, kon evenwel bij zijn werk gever geen week vrij krijgen, om in Spanje de oranje kleuren te verde digen. Bij de amateurs is ook een wijzi ging. Naast de weer herstelde Ger tie Wildeboer, kampioen Albert Scheffer en Sjaak Spetgens zal niet de Apeldoorner Bennie Meyer deel nemen. Hij is geblesseerd en wordt vervangen door Wil Brouwers uit Deurne, die als reserve was aange- Brooklyn, de laatste Jar enhuiverig voor een volledige concentratie op de cyclecross, toonde begrip toen Roger woedend sprak: „Eric kan er nu niet meer bij zijn. Maar laat Van Damme het maar eens met een andere De Vlaeminck proberen". En de 33-jarige Albert van Damme, beter bekend als „De Leeuw van Laarne," devalueerde als favoriet voor het wereldkampioen schap, dat zondag in het Spaanse grensplaatsje Vera di Bidasoa wordt gehouden. Omdat alleen al 't deelne men van Roger Van Damme het zelfvertrouwen zou ontnemen. Telkens opperde de zesvoudige Bel gische kampioen dat de zenuwen hem in de belangrijkste titelstrijd van het jaar altijd parten zouden spelen. Bar-eigenaar Van Damme, die uit liefhebberij azalea's kweekt en ach terbout van kikkers voor consumptie gereed maakt, staat weer voor een moeilijke taak. „Laat „de leeuw" nu maar briesen." roept men in Oost- Vlaanderen, omdat Roger de Vlae minck middels een uitgekiend trai ningsprogramma eerst de Belgische titel en misschien zondag ook het wereldkampioenschap voor zich opeist „We hopen er allemaal op, maar het zal niet gemakkelijk zijn," ver telt zijn vrouw, Marleen de Vlae minck, een geboren Amsterdamse, die met 3-jarig dochtertje Nadja in Eeklo is achtergebleven. „Het par cours in Spanje ligt hem heel slecht. Roger vertelde, dat 't zwaarste tra ject is, dat hij ooit heeft bereden Nochtans heeft Roger de Vlae minck vertrouwen in een machts overname. Hij sprak drie weken ge leden met broer Eric in diens tijde lijke verblijfplaats in Gent over de mogelijkheden. Waarbij hij hem ver telde over de speciale training, die hij volgt om z'n benen nog sterker te maken. Strijdlust Want Roger de Vlaeminck die zich maandag direct op de wegkoersen zal storten, vindt het zesde prof jaar waaraan hij begint even belangrijk. Zijn speelsheid is verdwenen, de ve dette lijkt volwassener geworden. Zijn strijdlust in de klassiekers zal nog groter zijn, omdat hij weet, dat alleen in de eendagsritten "het won der op de fiets" Eddy Merckx is te verslaan. In die klassiekers heeft Roger al een indrukwekkende erelijst opge bouwd. Met Palmares in Gent-Gent, Luik-Bastenaken-Luik, De Waalse pijl, ParijsRoubaix, MilaanSan Remo en talloze niet-klassieke koer sen. Een wereldkampioenschap veld rijden bij de profs moet er dit jaar bijkomen. Om de schade aangericht Roger de Vlaeminck, op deze archieffoto in actie op de weg, zal zich voor de laatste maal intensief inzetten voor een wereldkampioenschap cycle-cross. door zijn labiele broer, overigens te herstellen. Marleen: "Wel of niet wereld kampioen in de cycle-cross, Roger zal zich niet meer intensief op deze specialiteit inzetten. Dit is de laatste keer. Hij doet het alleen voor de naam De Vlaeminck. ZATERDAG Afdeling Leiden: Randstad Sport MVKV 1; Spel. Lisse—Valken '68 1 Hazerswoudse BoysVWS 1; Lei den—WSB 3; Sleutels—GWS 1; Al- phiaKagia 2; SJZMeerburg 2; SVLVVNL 1: LSVV'70—Stomp- wijkse Boys 1; Unitas LeidenKic kers '69 3. ZONDAG KNVB: RKDEO—ASC 3; De Post duiven—Alphen 3; VTLPDK 2. Hil- legom—Foreholte 3; Altior—SJC 3; RijpweteringDOCOS 1. Afdeling Leiden: DOSRAlphia 3; BernardusStompwijkse Boys 1 SVLVMMO 3; Alphense Boys VVOA 1; Oranje Groen—VNA 3; Unitas LeidenMeerburg 3; VNL KRV 1; ZLC—Leidse Boys 1. Gewichtheffen De Rus Leonide Jabotinski heeft gisteren in Moskou het wereldrecord trekken in de ca tegorie super-zwaargewicht verbe terd. Hij bracht 185.5 kilo omhoog. Het oude record stond op naam van de Fin Lahdenrenta met 185 kilo. LIMA Nadat het afgelopen weekeinde bij een catastrofe in het Zamalek-stadion van Cairo 88 mensen om het leven kwamen, heeft zich gisteren in Lima opnieuw een ernstig ongeval voorgedaan in een voetbalstadion, zij het dat deze keer de afloop minder fataal was: bij het instorten van een muur werden 55 mensen gewond, van wie vijf zwaar. Het ongeluk ontstond doordat ruim honderd supporters over een van de muren van het San Martin de Torres-stadion in Lima klommen. De muur begaf het en de brokstukken verwondden ook mensen, die al in het stadion aanwezig waren. Dodelijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. ALPHEN AAN DEN RIJN Vier de klasser Alphen maakt een moei lijke periode door. In de beslissende fase van de competitie, waarin om promotie naar de derde klas gestreefd wordt, kampt trainer Hijnen met problemen rond de teamopstelling die veelal verband houden met bles- Afgelopen zondag tegen Archipel liep de oranje-zwarte formatie zijn zoveelste tegenslag op toen midden- AMSTERDAM Henk Portengen uit Diemen heeft gisteravond op de Jaap Edenbaan in Amsterdam de ze vende ontmoeting om de Heineken trofee gewonnen en daarmee zijn lei dende positie in het algemeen klas sement versterkt. Bij de dames triomfeerde Sophie Westenbroek. De uitslagen zijn: A-rijders (96 ronden in een uur): 1. Henk Portengen (Diemen) 10.1 pnt, 2. Gerrit Woudenberg (Alk maar) 9, 3. Dries van Wijhe (Ooster- wolde) 8. 4. Johan Wardenier (Mark nesse) 7, 5. Sjors Rotteveel (Oudewe tering), 6. Marcel Pennings (Nw. Vennep) 5,. Algemeen klassement na zeven ont moetingen: 1. Portengen 51,3 punten, 2. Hoekstra 44,2, 3. Wardenier 42,1, Dames (25 ronden in 17 minu ten): 1. Sophie Westenbroek (Steg- gerda) 10,1 pnt., 2. Trijnie Roozen- daal (Oostzaan) 9, 3. Grietje Bakker (De Valom) 8,. Algemeen klassement: 1. Westen broek 59,5 punten, 2. Annie Borkinck (Eibergen) 47,1. Zwemmen Roshwitha Beier, wereldkampioene op de 200 meter vlinderslag is alsnog toegevoegd aan de Oostduitse ploeg, die deelneemt aan het vierlandentoernooi, dat op 23 en 24 februari in Drachten wordt gehouden. ADVERTENTIE Voetbalwedstrijd a.s. zaterdag 2 uur. Sportpark de Bloemerd. Olympia's Ronde: AMSTERDAM Olympia's inter nationale ronde voor amateurs, die meetelt voor de competitie om de wereldbeker, is dit Jaar langer dan ooit tevoren. Negen dagen zonder rustdag. Aan dit evenement zullen maximaal 102 renners (17 ploegen van 6 man) deelnemen. Uitgenodigd zijn België, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Polen, Rusland, Engeland, Tsjecho-Slowakije en West-Duits- land. Het routeschema van Olym pia's Ronde ziet er als volgt uit: 24 april: Den Haag (Herman Cos- terstraat) croterium over 60 km; 25 april: AmsterdamZoetermeer óver 140 km; 26 april: ZoetermeerAr- cen (Limburg) 170 km, 27 april: hal ve etappe Arcen—Arcen over 120 km. Tweede halve etappe Siebengewald —Arcen ploegentijdrit over 25 km; 28 april: UlestratenUlestraten over 150 km. (De koninginnerit door Zuid- Limburg; 29 april: Ulestraten— Schijndel over 130 km; 30 april: hal ve etappe Schijndel—Oss over 80 km tweede helft: individuele tijdrit over 30 km in Oss, 1 mei: Didam—NiJ- verdal over 150 km, 2 mei: Nijverdal —Amsterdam over 170 km. Volleybal De Nederlandse kam pioen Starlift Blokkeer zal het fi nale-toernooi om de Europa Cup, dat op 1, 2 en 3 maart in het Stade Pierre de Coubertin in Parijs wordt ge houden, beginnen met de wedstrijd tegen bekerhouder CSKA Moskou. Ski Oost-Duitsland heeft giste ren in Falun zijn derde gouden me daille op de wereldkampioenschap pen Noordse 'nummers gewonnen. De ploeg won dit keer de 4x10 kilo meter cross country voor heren. De Sowjet Unie werd tweede, Noorwe gen derde. velder Klaas de Bruin geblesseerd 't veld moest ruimen. Hij is voorlopig een aantal weken uitgeschakeld. Klaas zelf: "Het gaat niet best. Ik heb een behoorlijk verstuikte enkel die zo dik is als een biljartbal met daarbij een hinderlijke bloeduit storting. Ik moet minimaal drie we ken met het been rusten. Toen het gebeurde dacht ik zelfs dat het ge broken was maar dat viel gelukkig Om de lijst verder te complemen teren is Alphen Bert van Eijk vrij wel zeker de rest van het seizoen kwijt door een beenbreuk. Grote vraagtekens worden er geplaatst rond Jan Binnenkamp (voetbles sure), Jan Ykema (ziek) en Frits v< Geen. Bovendien speelt Jan Ver boom niet in verband met een schor sing. Dit alles met de belangrijke (in-« haal) wedstrijd van aanstaande zon dag tegen Postduiven in Loosduinen voor de boeg. Er moet gewonnen worden om de kans op promotie in eigen hand te houden. Daarom zal er vermoedelijk weer een beroep worden gedaan op een aantal jeugd spelers in wie men bij Alphen overi gens veel vertrouwen heeft. Dat men er, met een team dat er elke week anders uitziet, toch niet helemaal gerust op is zal duidelijk zijn Klaas de Bruin Enkel zo dik als een bil jartbal

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17