Laat de aarde lijn stem horen Gunstige balans van actie „Kom over de brug" aanvaardt ambt ÉMULjlll'HTJJ'MI ereldevangelisatiecongres 55 dkelijk project voor lijke arbeidskansen Beroepingswerk C. Timmer naar NCRV luisterapparatuur Jlandse Signaal? )nvaarder erdwenen Nieuw minima bij jeugdlonen Ijsberen doden dierentemster NIEUW FRONT IN VIETNAM Nieuwe uitgaven pr()£ Doeleman |nramp in Polen VOLENDAM EN VEENDAM UIT DE VAART MERENWIJK; VEEL HUUR- WEIGERAARS Veel doden bij treinramp India JAG 22 FEBRUARI 1974 JSANNE Het is mogelijk nog vóór het einde van deze iedereen op aarde met het evangelie van Christus te be- Met die gedachte op de achtergrond wordt van 16 tot in Lausanne (Zwitserland) een internationaal congres pereldevangelisatie gehouden onder het motto "Laat de Zijn stem horen". de organisatoren wordt het meest representatieve 'an de zgn. "evangel l- is gehouden. De uiterst arig gekozen 2700 deelnemers tweemaal zoveel als op het wereld evangelisatiecongre. 1966) komen uit onge- nden, verdeeld over alle iten. Zij hebben sleutelposi ties in diverges ec-toren van christe lijk werk. Bij het verzenden van de uitnodigin gen is gestreeft naar een zo gelyx- matig mogelijke verdeling over de verschillende vormen van evangeli satie, leeftijdsgroepen, enz. Uit Ne derland zal een delegatie van onge veer 30 personen naar Lausanne rei zen. Vast staat al dat drie sprekers inisatie van protestanten en itholieken in de Verenigde een campagne begonnen discriminerende praktijken Portoricanen, Indianen) in portoricanen,' indianen) in ote bedrijven. :mt zich „Kerkelijk project ijke arbeidskansen" en wil van de kerken als aan- 5 gebruiken om het be de ondernemingen te beïn- in grote concerns als IBM ral Motors hebben de ker- delen ter waarde van meer miljoen dollar. Deze on- igen hebben al een brief men wil ook op de aan- ersvergaderingen van Pord, Beneral Electric, Goodyear, Sears en Kraftco resolu- nen. soluties wordt gevraagd om van gegevens over de be trekkingen die vervuld worden door vrouwen en leden van minderheden. Gevraagd wordt ook naar de maat regelen die genomen worden om ge lijke arbeidskansen te verwezenlij ken. Een woordvoerder van het project zei in New York tegen het persbu reau Reuter, dat het „ironisch" is dat de bedrijven wel allerlei infor matie over het beleid in de Zuid- afrikaanse vestigingen willen geven, maar minder toeschietelijk zijn als het gaat over het personeelsbeleid in de verenigde Staten zelf. Van aandeelhoudersresoluities met een godsdienstige achtergrond ver wachtte hij wel wat, ook zal het de bedrijven enig geld kosten. „Deze ondernemingen willen geen strijd voeren met de kerk. Religie heeft invloed. Deze bedrijven beste den veel geld en energie aan hun beeldvorming bij het publiek, en die kan slechts schade lijden door een strijd met de kerk." op het congres de evangelische chris tenen zullen oproepen hun eenheid in Chrisus op een meer concrete ma nier dan totnogtoe te demonstreren Zo dringt de Duitse zendings-experf prof. Peter Beyenhaus aan op de vor ming van een wereldwijde associatie voor evangelisatie. Ook prof. Henri Blocher van de evangelische theolo gische faculeit in Vaux-Sur-Seine (Frankrijk) wil een "meer per manente" uiting van de eenheid der evangeliserende christenen dan al leen een congres. En prof. Donald McGavran van het Fuller Seminaria in Pasadena Calif orouië) spreekt over een "wereldwijde strategie" op het terrein van de evangelisatie. Omdat er voor de nogal ongebruike lijke mehodiek is gekozen waarbij de toespraken van tevoren aan alle deel nemers worden toegezonden, begint de discussie over wereldevangelisatie in feite al voordat het congres is ge opend. Vanuit hun uiteenlopende kerkelijke en culurele achtergronden kunnen de deelnemers al vele weken voordat zij naar Lausanne gaan, schriftelijk commentaar leveren op de beweringen van de inleiders. Tij dens het congres volgt dan ook niet meer de hele toespraak, maar een korte samenvating, waarna de leiders onmiddellijk op de vragen en com mentaren ingaan. Op die manier denkt men de discussie vruchtbaar der te maken. Behalve Beyerhaus, Blocher en Mc Gavran zullen dr. Rene Padilla (Ar- geninië), dr. Susuma Uda (Japan) bisschop Festo Kivengere (Uganda), dr. George Peters (USA)dr. Howard Snyder (Brazilië), Samuel Escobar (Peru) en Canon Michael Green (Engeland) het woord te voeren. Evenals Dij het wereldcongres in Berlijn het geval was (en by de daar op vogende "continentale" congres sen, o.a. het Europese in Amsterdam) kwam het initiatief van Billy Gra ham. Hij is benoemd tot erevoor zitter. De Anglicaanse bisschop A. Jaok Dain uit Sydney (Australië) is voorzitter van het congres. Een collectezak, sinds jaren vermist uit de Hervormde Kerk in Glanerbrug, blijkt al geruime tijd dienst te doen in een café aan de Duitse zijde van de grens voor het opvangen van "boetes" voor het vloeken. Iedere café-bezoeker de vloekt krijgt het verzoek een 10-pfennigstuk te offeren. Op de foto links een klant, die zijn boete betaalt, achter de tapkast midden dominee Van Ommering uit Glanerbrug en rechts caféhouder Heinz Smeing. In een oplage van ruim een miljoen exemplaren is de verslagkrant van de actie "Kom over de brug 1972" verschenen. Driehonderdduizend kranten wor den reohtstreeks toegezonden aan de bij "Kom over de Brug" bekende ge vers; de rest wordt via de plaatse lijke kerken verspreid. De krant geeft uitvoerige Infor matie over "de stand van zaken nu". Daaruit bbjkt om.: Her beira- ^an riften heeft in middels de 55,3 miljoen overschre den; een deel van de toegezegde be dragen moet echter nog binnen komen er 'Weeft" nog tenminste een miljoen gulden aan toezeggingen De gemiddelde grootte van de con tante bedragen is nog niet bekend; van de toezeggingen kan worden ge zegd dat gemiddeld een bedrag van 97 gulden werd toegezegd, verdeeld over gemiddeld 4 "termijnen". Van de 824 geaccepteerde projec ten zijn er inmiddels 551 volledig er 180 gedeeltelijk uitbetaald, waarmee meer dan veertig miljoen gulden ge moeid was. Tachtig procent van het projectprogramma is dus binnen een jaar na de actie afgewerkt; uitbe taling van de rest is aangepast aan het tempo van de behoefte per pro ject. De kosten bedroegen 7.5% van de totale ontvangsten; van elke gegeven gulden is dus 92,5 cent beschikbaar voor 't werk van de kerken in de der de wereld. Of anders gezegd: het "zaaigoed" (voorlichting, organisatie, etc.) kostte 4% cent en het techni- stratie, etc.) 3 cent per "geoogste gulden. Dat betekent dat de onkosten nog uitzonderlijk laag zijn geweest, al speelt de stijging van lonen, porti papier etc. t.o.v. 1968, toen de eerste ie tie gehouden werd, een belangrijke rol. Er wordt nog gewerkt aan een film over "Kom over de Brug", die de basis kan vormen voor groeps gesprekken over de relatie tussen de kerken hier en NED. HERV. KERK Beroepen te Katwijk aan Zee: O. Vos te Amersfoort; te De Lier: M. Schukken te Beesd. Bedankt voor Monster: A. Vlietstra te Doornspijk; voor Hoevelaken: E. F. Vergunst te Kapelle aan de IJs- sel. GEREF. KERKEN Beroepen te Amstelveen-Buiten- veldert: mej. E. G. Van Egmond, predikante algemene dienst voor evangelisatie te Baarn. Aangenomen naar HoltenG. W. H. Beddemors te Amersfoort; naar Eibergen-Rekken: A. van Vliet te Zuid-Beijerland-Klaaswaal. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Brunssum-Treebeek A. P. van Dijk te TielZaltbommeL GEREF. KERKEN (vrijgemaakt buiten verband) Bedankt voor Heemste de - Lisse K. B. Holwerda te Doorn. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zaandam: J. de Jong te Emmeloord. Beroepen te Boskoop: C. W. F. Kruis, kandidaat te Apeldoorn. Bedankt voor Den Haag: B. Witzier te 's-Gravendeel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zwijndrecht: J. van Haaren te Amersfoort; te Rotter dam: W. C. Lamain te Grand Rapids (USA)te Hardinxveld-Giessendam C. van de Poel te Yerseke. GEREF. GEM. in NEDERLAND REM. BROEDERSCHAP Beroepen te Alkmaar: mej. B. J. C. Too, prop. te Alkmaar, die dit be roep heeft aangenomen. De heer C. Timmer (42), directeur van het persbureau van de Neder landse Herv. Kerk gaat de dienst van He H°rvrwmHe Kerk veriaten. H'j is benoemd tot hoofd van de nieuw te vormen afdeling interne en exter ne 'betrekkingen by de NCRV, Onder deze nieuwe afdeling komen te valieaï alle activiteiten inzake public rela tions en voorlichting van de NCRV- omroep. De heer Timmer kwam or. 1 april 1966 in dienst by de Hes- vormde Kerk. Naast zrijn werk als directeur van het persbureau is hij van 1968 tot 1973 ook hoofdredacteur geweest van het weekblad Hervormd Nederland. !AAG (ANP) PvdA-ka- >ankert heeft de regering gevraagd of het waar is aan Philips verwante be- NV Hollandse Signaalappa- uisterapparatuur wordt ver- of althans apparatuur die idlge wyze voor afluisteren kan worden gemaakt, i Titend tot de ministers van i dse Zaken en van Econo- iken informeert hy naar de van berichten dat Philips paratuur aan Roemenië iverd voor de inbouw in de nieuw hotel in Boe- j verbindt hieraan de vraag iederlandse ambassade in by genoemde leveranties ddelaarsrol heeft gespeeld, voorden op eerder gestelde - Men heeft al drie dagen act meer met de Ameri- Ulonvaarder kolonel Gatch, Wging doet als eerste per Atlantische Oceaan over Dinsdagmiddag, toen hij eter oostnoordoostelyk van in Porto Rico was, heeft het laatst contact met lad. maandag in Har ren nsylvanie opsteeg, aoedt dat Thomas Gatch Srs is gedreven en ergens an zijn route zit. Volgens le Westelijke diplomatie- i in Dakar is Gatch mo- tuiden van Marokko in de hara geland. «ie Gisteren zijn in staats- en regerings- angekomen voor de grote conferentie die van- at. in totaal zullen afge- i van 36 landen aan de it deelnemen. "lp Het "World Food (WFP) van de Verenigde ift, naar te Rome is be- &t, 21 miljoen gulden be- Sesteld in de vorm van W de vijf Afrikaanse lan- hnge tijd van grote droog- 1 hebben gehad. De Russische minister inlandse Zaken Andrei 1 door Paus Paulus VI in ontvangen Het was de i in negen jaar. Gromiko «enteel een bezoek aan 8 rechtse katholieke «testeerden tegen de ont- »r pamfletten uit te de- schrifteiyke vragen ontkende de mi nister van Buitenlandse Zaken dat by Philips afluisterapparatuur wordt vervaardigd. Uit het antwoord bleek volgens Dankert niet of onder de term "Philips" ook de Hollandse Signaalapparaten begrepen kan wor den. Van de zyde van Philips is mee gedeeld dat de leverantie van mu- ziekapparatuur ten behoeve van een hotel in Roemenië wel heeft plaats gevonden. DEN HAAG (ANP) Als gevolg van de verhoging van het wettelijk minimumloon per 1 april 1974 'met 2,5 pet bedraagt mi.v. die datum t minimumjeugdloon voor werkne mers van 15 tot en met 22 Jaar: 22 Jaar (92,5 pet) 994.50 per maand (970,40) 229,50 per week (223,90; 21 Jaar (85 pet) 913,80 per maand (891,70) 210,90 per week (205,80); 20 jaar (7,75 pet) 833,20 per maand, (813,10) 192,30 per week (187,60); 19 Jaar (70 pet) 752,60 per maand, (734,40), 173,70 per week (169,50); 18 Jaar (62,5 pet) 671,90 per maand (655,70) 155,10 per week (151,30); 17 Jaar (55 pet) 591,30 per maand (577,- 136,50 per week (133,20); 16 Jaar (47,5 pet) 510,70 per maand (498,30) 117,80 per week (115,—). By part. leerplicht 408.56 per maand (398,64) 94,24 per week (92,—), 15 Jaar (40 pet) 430,- per mnd (419,60) 99,20 per week (96,80) Demonstratie In de Argentijn se stad Comodore Rivadavia zijn donderdag zeker twee mensen ge dood en 15 gewond toen de politie 't vuur opende op demonstranten. Dit is uit vakbonds kringen vernomen. Honger In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is het giste ren weer tot ongeregeldheden geko men als gevolg van demonstraties tegen de sterk gestegen prijzen. De betogers vochten met de politie, be kogelden auto's met stenen en ver lamden het openbare 1 WARSCHAU (AP) Ella Wil liams, dierentemster bij het West- duitse circus Althoff, is door haar troep ijsberen besprongen en dode lijk gewond geraakt, zo meldde het Poolse persbureau PAP. Het ongeluk zou gebeurd zijn tij dens de repetitis voor haar optre den in het plaatsje Oliwa, in de om geving van Gdansk. Het circuspersoneel kon de ijsbe ren slechts van hun slachtoffer weg krijgen door ne met stralen heet wa ter te bespuiten, zo meldde het Poolse persbureau. De dierentemster is kort na haar aankomst in een ziekenhuis aan haar verwondingen bezweken. SAIGON De Vietcong strydkrach ten hebben in de noordelijke provin cie Quang Ngai een nieuw front ge opend en in de Mekong Delta in het zuiden en de centrale hoogvlakten woeden hevige gevechten, aldus het Zuidvietnamese opperbevel in Sai gon vandaag. Volgens woordvoerder luitenant-ko lonel Le Trung zijn sedert gisteren 10 artillerie- en infanterie-aanvallen gedaan op de luchthaven van Quang Ngai. Dertig Vietcong-soldaten zijn gedood en aan de zijde van de rege ringstroepen vielen vijf soldaten en burgers en werden er 16 gewond. Tegengif, door Flann O'Brien. Uit geverij Meulenhoff, Amsterdam, f 19.50. Kapitein Bligh en Fletcher Chris tian door Richard Hough. Uitgeverij Hoilandia, Baarn. f32.50. Het groot vertelselboek, door Nienke van Hichtum, met platen van Rie Cramer. Uitgeverij Van Hol- kema en Warendorf. Bussum f 19.90. LEIDEN Met een rede getiteld 'Met geen Penn te beschreven' heeft prof. dr, F. Doeleman vanmiddag aan de Leidse universiteit het ambt aanvaard van gewoon hoogleraar in de sociale geneeskunde. Paddington de kleine beer helpt een handje, door M. Bond. Voor kinderen vanaf 6 Jaar. Van Holkema en Warendorf. f 6.90. Yoga voor vrouwen, door N. Phelan en M. Volin. Uitgeverij Wereld-Bi bliotheek, Amsterdam, f 14.90. Kluwers belastingg'ids 1974, voor de aangifte inkomstenbelasting 1973 en vermogensbelasting 1974. Uitgeve rij Kluwer, Deventer, f 6.50. De Belasting-Almanak 1974 van El- seviers Weekblad, uitgeverij Bona- ventura, Amsterdam, f 8.90. Moord op termijn, Kerncentrales ontmaskerd! door R. Graeub. Uitge verij Scheltens en Giltay, Den Haag. f 14.50. Wiersma over Sijbrands tegen An- dreiko. Ooggetuigenverslag en ana lyses van de match tussen uitdager Andreiko en wereldkampioen Sij brands. Prisma nr. 1609. Uitgeverij Het SpecUrum Utrecht, f 4.50. LEZERS SCHRIJVEN Geharrewar 'Tk geef het op". Deze, naar ik hoop, historische woorden sprak onze wethouder Kret uit tijdens 'n zitting, deze week, van de gemeen teraad. Bij het lezen hiervan dacht ik en ik denk velen met mij"Als dat zou kunnen, dan zijn wij in Lei den van veel en langdurig duur ge harrewar af". Dat mag (lees kan) in het zakenleven ook niet, zoals de heer Kret tijdens diezelfde zitting terecht opmerkte. H. J. MAAS, Burggravenlaan 114, Bom Gisteren is een 82-jarige man om het leven gekomen en een vrouw van veertig ernstig gewond geraakt toen in de Noordierse hoofd stad een bom ontplofte. Dit gebeur de voor een café in een katholieke wijk. WARSCHAU (AP) Gisteren is een deel van een kolenmijn in het zuidwesten van Polen ingestort. Acht mijnwerkers werden begraven, 's Avonds laat had men hen nog niet kunnen bereiken. Met het reddings werk heeft zich persoonlijk belast de Poolse vice-premier en minister van de steenkoolwinning, Jan Mitre- ga. Vier andere mijnwerkers, die ge wond raakten, konden worden gered. Samenwerking -- Het Christen- Democratisch appèl (CDA) wil op korte termijn tot samenwerking ko men met de Westduitse partij CDU. Na de verkiezingen in België wil men ook gaan samenwerken met de Belgische CVP. Dit is gebleken uit een gesprek in het Limburgse Born tussen een aantal eerste- en twee de-kamerleden van de KVP en de heren Schmitz en Meuffels, afge vaardigden in de Bondsdag en de landstag Nordrein-Westfalen van de CDU. ROTTERDAM (ANP) De Hol land Amerika Lyn in Rotterdam heeft besloten haar cruise-program ma ingrypend te wijzigen. Dat heeft tot gevolg dat de maatschappy de passagiersschepen „Veendam" en „Volendam", die vanuit New York lange cruises maakten, tydelyk bui ten gebruik zullen worden gesteld. Voor de „Volendam", die al tydelyk was opgelegd, zal dat leiden tot het annuleren van de reeds aangekon digde cruises. Voor de „Veendam" zal de maatregel op 4 mei van dit jaar ingaan, zo heeft de raad van bestuur van de Holland Amerika Lyn vanmorgen meegedeeld. Op beide schepen is ongeveer 700 man personeel werkzaam. Het is nog niet bekend of en in welke mate het opleggen van de „Veendam" en de „Volendam" de werkgelegenheid zal aantasten Pennenburg Met belangstelling en verwonde ring las ik het artikel van de heer Pennenburg, in dit dagblad van za terdag. Het enige positieve is, dat hij in de Jaren dat hij in Roodenburg heeft gespeeld 't erg naar zyn zin heeft Door een samenloop van omstandig heden is de sympathie die hij voor Roodenburg had totaal verdwenen. Dit is omgeslagen in aanvallen op mensen die hem 7 jaren in de gele genheid hebben gesteld zijn sport te beoefenen. De werkzaamheden die de heer Penneburg heeft verricht zijn niet gedaan voor enkele men sen maar voor de vereniging, ik denk hier vooral aan de jeugd. Als dat alles door een jeugdspeler was verteld had ik mij dat nog kun nen voorstellen, maar het komt nu wat vreemd over van een sportman van 30 Jaar. Ik hoop voor de heer Pennenburg dat in zijn toekomstige vereniging niet opnieuw zijn oogschellen zullen vallen, want dat zou de kijk op het verenigingsleven geen goed doen. A. DE BOLSTER, Huizingastraat 1, Public Health is een begrip met geen scherp omschreven betekenis, omdat de inhoud door tijd en plaats bepaald wordt. In Nederland heeft men tenminste twee termen nodig om aan te geven wat men elders met pu blic health of santé publique bedoelt, nl. volksgezondheid (het beleid van de centrale, provinciale of geweste lijke overheid ten aanzien van ge zondheidszorg) en maatschappelijke gezondheidszorg (de som van alle autonome organisaties, diensten, in stellingen en bureaus voor ambulante gezondheidszorg, hetzij uitgaande van lagere overheidsorganen, hetzij in handen van particuliere organisa ties). Dienovereenkomstig zal een "school of public health" in elk geval mensen moeten voorbereiden op uiitvoerdende (zorgverlenende) taken in de maatschappelijke gezondheids zorg. Daarbij sluit aan een derde taak, nL het trainen van managers voor het doen functioneren van indi viduele organisaties en voorzienin gen voor intra- of extramurale ge zondheidszorg. Deze drievoudige doelstelling van een "school of public health" laat zich moeilyk in een korte en goed in het gehoor liggende Nederlandse be naming vertalen. LEIDEN Volgens een woord voerder van de BHW weigeren op dit moment 277 van de 800 gezin nen in de Merenwijk een bedrag van 75 gulden aan hum- te betalen, waarvan "het merendeel dat al sinds 1 Januari doet. Deze actie is door de BHW georganiseerd om te komen tot lagere huren in de Merenwijk. Ge sprekken met wethouder Ham en een brief aan staatssecretaris Van Dam hebben in dat opzicht geen soulaas bunnen bieden. 252 van de 420 bewoners van wo ningen van de Protestant Christelij ke woningbouwvereniging zullen de verhoging van zestien gulden van de stookkosten blijven weigeren, zolang de PCW niet met cijfers op tafel is gekomen, aldus de BHW'er. De PCW zal dat overigens binnenkort doen, zo zei hij. Inmiddels is op de huurweigering noch van het rijk, noch van de ge meente enige reactie binnen geko men. Voor het opvangen van even tuele proceskosten, hebben de bewo ners van de Merenwijk een weer- NEW DELHI (AP) Gisteroch tend zijn 41 mensen om het leven gekomen toen een met pelgrims af geladen personentrein inreed op een stilstaande goederentrein, zo hebben de autoriteiten bekend gemaakt. De woordvoerder van de Indiase staatsspoorwegen vertelde dat zeven passagiers met ernstige verwondingen in het ziekenhuis zijn opgenomen. 56 licht gewonden konden na behande ling worden ontslagen. De sneltrein had het station van de ramp, dichtbij Moradabad op 160 km ten oosten van Delhi, zonder te stoppen moeten passeren, maar reed in volle vaart in op de goederentrein, die waarschijnlijk door een foutieve wissel op hetzelfde spoor stond, aldus de woordvoerder. nü verschenen De „ware" waarheid over de Watergate-affaire Wounded Knee „a deal is a deal" den Uyl versus Wiege. W.W.W. '74, een bundeling van nieuws ei. informatie, brengt u verder: alles over plastics, nieuwe religieuze stromingen, het nieuwe kabinet, automodellen 1974, het einde van de Vietnam oorlog. Wie? Wat? Waar? 1974 wordt gekompleteerd met handige naslagtabellen en een chronologische lijst met „nooit te vergeten data". Verkrygbaar aan ons kantoor WITTE SINGEL ad f7,50. Thuisbezorgd f 1,25 extra

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11