Noord Tg duur 'rotest tegen nieuwbouw C&A ienovatie WELKE RAMPEN ZOUDEN ER GEBEUREN? Rijnlands start met zege Jongemonumenten Is noodwoning keet en moet ze verdwijnen? ERKGROEPEN D'66 EN PSP: „VERWOESTING EN ONTVOLKING" Griep te pakken? Aspro Bruis lost bruisend op werkt daardoor sneller en is beter voor de maag. Jiaefer in Leiden: NOEMINGEN ONTSLAG Kalkar: SLF dreigt Gaslekkage in Leiden? Jehova's in Leiden sier tfDERDAG 21 FEBRUARI 1974 LEIDEN ADVERTENTIE DEN In een brief aan de nteraad protesteren de werk- n Stadsontwikkeling van D'66 PSP tegen de nieuwbouwplan- ie C. en A. in de Breestraat wil ren en waar de gemeente tot welwillend tegenover staat, rkgroepen spreken echter van jesten en ontvolken" en drin- op aan C. en A .geen bouw- ming te verlenen, ens de werkgroepen van D'66 P is het al vrijwel zeker dat: i stuk Breestraat wordt afge- i om voor nieuwbouw plaats :en; tuinen achter het Gulden Vlies en de Raad van Arbeid ver dwijnen, en daarmee enkele oude bomen, waaronder een Ginko biloba; óf C. en A. een parkeergarage gaat inbouwen voor 70 auto's, of de gemeente in de binnenstad voorzie ningen zal treffen, die het autover keer bevorderen, men denkt al aan het bouwen van een parkeergarage op het huidige terrein bij de brand weerkazerne, aldus de werkgroepen. "Waar blijf je dan met een autovrije, of tenminste autoluwe, leefbaarder binnenstad". De werkgroepen vra gen zich verder met vrees af wat verder gaat gebeuren met de pan den aan de Langebrugzijde, waar- Betonblok Men vindt dat het argument dat Leiden een aantrekkelijk winkel centrum moet blijven houden niet mag leiden tot afbraak van oude ge vels en panden en nieuwbouw, die niet in het stadsbeeld past (zoals 't gebouw van de ABN "een afschu welijk betonblok", aldus de werk groepen). "De Leidse binnenstads winkels kunnen juist concurrentie blijven bieden aan centra, zoals Leidschenhage, omdat hier een be paalde sfeer heerst, die geschapen wordt door de mooie, gezellige bin nenstad die Leiden (nog) heeft. Wij Leidenaars mogen niet tolereren dat opnieuw een gedeelte van de Bree straat tot één stuk beton en glas wordt". Ook het argument van de werk gelegenheid vindt men misplaatst: "Het wordt door C. en A. gebruikt omdat het C. en A. goed uitkomt. Wie regeert er eigenlijk, gróte on dernemingen zoals IBB Kondor (denk aan het Waardeiland) en C. A. óf de gekozen gemeenteraad"? De werkgroepen zijn geschrokken van de stemming in de raadscom missie Stadsontwikkeling, waarvan de meerderheid C. en A. de ruimte wil geven en dat terwijl "C. en A. nagenoeg alle bezwaren verwerpt, die het hoofd van Gemeentewerken in een rapport had vervat (aantas ting van monumenten, oude bomen, steeg)". Zij eindigen de brief aan de raad met: "Wij vinden dat je beter zo vroeg mogelijk kunt protesteren, voordat het te laat is en er al te veel lijkt vast te staan. Wij hopen dat- veel Leidenaars, die net als wij de stad niet verder willen laten ver woesten en ontvolken, bij het ge meentebestuur zullen protesteren tegen deze uitbreiding van C. en A". li 'EN Staatssecretaris Schaefer was gisteravond in :n op uitnodiging van de Liberale Studentenvereni- en er werd uitgebreid gepraat over 't Witte Singel- waarover de staatssecretaris een brief heeft geschre- >m discussie op gang te brengen. Als reactie daarop is e universiteit een werkgroep ingesteld om de diverse :ten te onderzoeken. betreft de renovatieplannen rd werd aangedrongen op een beslissing. De bewoners willen waar zij aan toe zijn. Schae- dat men er hard aan werkt, iat het er voorlopig niet zo tziet. Het voegwerk en de lenten van de woningen in zijn veelal erg slecht. Reno- «u wel eens ontzettend duur i worden. Wellicht zou dan bouw beter zijn. De zaak is eds in onderzoek, taatssecretaris van Volkshuis- en Ruimtelijke Ordening zet- ?n dat de overheid zich in het n weinig met de stadsver- Qg had beziggehouden. Voor- 3e oorlog lag de nadruk meer cwantiteit dan op de kwaliteit. Ie intensieve bewoning en het toezicht op de kwaliteit van ouwing werd de situatie in de stadswijken steeds slechter, ezinnen trokken uit de bin- ien weg naar de buiten wij- aardoor er een onevenwichti- lenstelling van de bevolking id van voornamelijk jongeren, len en bijzondere groepen jast arbeiders, die geen duur- oning in de buitenwijk kon talen. Hoewel de winkeliers in nenstad het daardoor steeds ker kregen, meende staats- ris Schaefer dat er voor klei- especilaiseerde winkels altijd zal zijn. "Het aantrekkelijke binnenstad is dat je in vijf n lopen een onsje kopspij- int kopen en ook enkele goud aak liet stadsbeleid zal het gaan •nieuwing van de hele leefsi- De bevolking in de oude wij- ieft vaak een achterstand op happelijk terrein en door de wichtige samenstelling ont- er gemakkelijk sociale span- Door het ontbreken van kheden om over de eigen beslissen ontstaat er of po- prótest of apathie. De in- irocedure moet dan ook gro- dacht krijgen, het moet een htige, gefaseerde aanpak zijn. ijken zijn zozeer verslechterd i geleidelijke vernieuwing on- lk is, de overheid zal hier i helpen om een geconcen- aanpak mogelijk te maken. Iiuidige Juridische middelen ernieuwing, de woningweg en 1 op de ruimtelijke ordening, te weinig mogelijkheden of een te lange procedure om 'engenoemde problemen aan ten. In de nieuwe wet zal het om een gevarieerd pakket gelen, met nadruk op de so- ontext, de huidige regelingen )EN Bij Koninklijk Be- J. H. Loenen benoemd tot ge- loogleraar cultuurfilosofie en 'ige waardeleer aan de Leidse iiteit. omers is benoemd tot gewoon raar röntgen- en electronendif- aan dezelfde universiteit, dr. G. R. Fraser, gewoon hoog- aan de Leidse universiteit, is ontslag verleend. zullen versterkt moeten worden. De diverse belangen zullen als een sa menhangend geheel moeten wor den gezien. Bruine kroeg "Het leven in de stad is altijd een compromis, niet iedereen kan er 'n tuintje hebben. Het is de uitdaging van deze tijd om steden te maken waarin geleefd kan worden. Als een soort hobby probeer ik zoveel moge lijk bruine kroegen in stand te hou den. maar in nieuwe buurten heeft men er vaak zelfs helemaal niet aan gedacht om er een kroeg neer te zet ten. Ook de straat moet weer bezit worden van de bewoners, de leef ruimte in de stad is kleiner gewor den doordat de straat is afgepakt door het verkeer". Het ligt in de bedoeling om de dis cussie over het voorontwerp van de wet op de stadsvernieuwing en de daarover reeds gepubliceerde nota half Juni af te sluiten, om dan in 't najaar een definitief ontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen. DEN HAAG Tot de 136 rooms-katholieke bouwwerken uit de periode tussen 1825 en 1925, die onder bescherming van de mo numentenwet zijn gebracht, be horen enkele kapellen. Eén daar van is de 'kapel van de rk begraaf plaats bij de Zijlpoort in Leiden (op foto Jan Holvast). Uit deze regio staan verder op de lijst de kerken O.L. Vrouw Ge boorte in Alkemade-Rijpwetering, OJj. Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Leiderdorp-Zoeterwoude, St. Ad-rianus in Ter Aar-Langeraar en St. Laurentius in Voorschoten. Het plaatsen op deze lijst, die overigens nog maar een ontwerp is, waartegen gedurende twee jaar op- en aanmerkingen kun nen worden gemaakt, betekent niet, dat volgende week de res taurateur voor de deur staat. Dat blijkt uit de eerste monumenten lijst monumenten van vóór 1840 waarop er liefst 40.000 staan. De Monumentenraad en de rijksdienst voor de Monu- mentezorg willen graag méér ge restaureerd zien. maar het budget ls te klein, nog afgezien van de huidige subsidiestop. Daarnaast is van belang, dat er een initiatiefnemer moet zijn voor restauratie. Die ontbreekt bijv. nog dn het geval van de Pie terskerk in Leiden. Monumenten zorg zegt in het algemeen heel ver te willen gaan als het een be stemmingswijziging betreft. Het belangrijkste is, dat het gebouw gehandhaafd blijft. Dat laatste is ook duidelijk de bedoeling van het plaatsen van de "jonge" rk kerken op de lijst. Hiermee zouden de afbraak van de Koningskerk in Rotterdam en de dreigende afbraak van de Gou- wekerk in Gouda, om enkele voor beelden te noemen, voorkomen kunnen zijn. Begonnen is met registratie van rk kerken, omdat hierover alle gegevens beschikbaar waren. Er zijn veel kerken bij in neo-ro- maanse en vooral neo-gotische stijl, waarin architecten zich uit leefden nadat in 1850 de bisdom men zelf weer kerken bouwden, in tegenstelling met de periode er vóór, toen het rijk dat deed (de z.g. waterstaatskerken) Het zijn niet alleen kerken, die op de "jonge"-monumentenlijst moeten. Uiteraard is de registra tie van andere dan rk kerken ter hand genomen, maar ook die van stations, woonhuizen, watertorens en bruggen. Daarmee wordt het mogelijk he le straten of buurten te bescher men. Volgens Monumentenzorg is dit streven er onder de bevolking, zeker waar het binnensteden en dorpskernen betreft. Men wil "dat van vroeger" gaaf houden. Dat sluit aan bij stromingen, die ook sterk in Leiden leven. DEN HAAG/LEIDEN Zowel de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid als de raadsman van Leidenaar C. J. M. Laken hebben gisteren bij Gedeputeerde Staten aangedrongen op een praktische oulossing voor een hou-ï. ten noodwoning op een tuindersbedrijf aan de Vlietweg in Leiden. Op dit gebied rust een agrarische bestemming en er mag niet worden gebouwd. Laken kreeg van de ge meente dus geeti vergunning om een huis te bouwen bij zijn tuindersbe drijf. Dat deed hij toch. Hij zette zonder vergunning een prefab-huis neer, wat hem f 40.000 kostte. B. en W. gelastten hem het huis af te breken. Hiertegen ging Laken in beroep bij de door de raad ingestelde commissie van de beroepschriften. Dit gebeurde achtereenvolgens enke le malen. Het laatst besliste de com missie, dat Laken niet-ontvankelijk was in zijn beroep, maar ze vernie tigde wel het besluit van B. en W., cmdat die de vergunning niet had den moeten weigeren, maar appellant op grond van een bepaalde regel niet-ontvankelijk hadden moeten verklaren. Volgens de gemeente - en dat werd gisteren voor gedeputeerde staten op nieuw aangevoerd - is dit geen zaak voor GS. De eindbeslissing ligt bij de gemeente, omdat het huis volgens haar geen woonkeet is in de zin van het woonketenbesluit. De hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting vindt de woning qua verschijningsvorm nauwelijks een woonkeet. Uit planologisch oog punt vindt hij de bouwplaats niet on aanvaardbaar. De toekomstige ve- creatieve bestemming van de grond wordt zeker niet binnen vijf jaar ge realiseerd. Laken is bereid het huis dan te verwijderen. Volgens volks huisvesting geeft dit voldoende grond om alsnog een bouwvergunning te verlenen. Gedwongen afbraak levert de tuinder een schade op, die volgens volkshuisvesting in geen verhouding staat met het door hem gepleegde vergrijp, het bouwen zonder vergun-1? ming dus. I De provinciale planologische dienst; is van oordeel, dat hier sprake is- van een permanente woning. Laken, bestrijdt dat. Zijn raadsman legde* een verklaring over van een make-- laar-taxateur, die het bouwsel geen; permanente woning vindt. Volgens de raadsman is het huis te" vergelijken met de recreatiebunga lows op een terrein ernaast. Het! bouwsel zal nog meer in de omgeving; passen als het gebied zijn nieuwe be-* stemming krijgt: met volkstuinen en' wellicht sportvelden, waarop ook hou* ten bouwsels komen. Als de bestem-, ming van het gebied zodanig wordt/ veranderd - de raadsman haalde uit-I spraken aan van wethouder Kret is er geen reden meer om het huis af. te breken. De raadsman vroeg GS" daarom het huis bij wijze van uit zondering als woonkeet te beschou-; wen. De commissaris der Koninging wens-I te alle betrokkenen wijsheid toe om; tot een verstandige regeling te ko men. LEIDEN In vragen stelt PSP- raadslid Herman Amptmeijer, dat het bureau militaire zaken van de ge meentesecretarie aan aankomende dienstplichtigen enige zakelijke infor matie over de dienstplicht stuurt, ter wijl daarnaast het ministerie van de fensie enige voorlichtingsboekjes over zichzelf heeft gepubliceerd. Het is volgens Amptmeijer uiteraard ternauwernood aan te nemen dat hierdoor een objectief, compleet beeld ontstaat van de onderscheide ne problemen, met name de dienst weigering betreffende. Het is dan ook hierom dat zich organisaties hebben gevormd die een aanvullen de voorlichting geven. Dat zo'n leemte in de voorlichting bestaat en opgevuld moet worden wordt onder andere onderschreven door mr. Stempels, voorzitter van de commis sie van advies (aan de minister van Defensie) inzake gewetensbezwaar den militaire dienst. In Leiden is werkzaam de Werk groep Defensievoorlichting Leiden. Deze werkgroep heeft onlangs aan 't Leidse gemeentebestuur verzocht om toekomstige dienstplichtigen niet al leen het officiële propaganda- en voorlichtingsmateriaal ter hand te stellen, maar hen ook op de hoogte te stellen van het bestaan van de Werk groep Defensievoorlichting. Hierop is een karig beargumenteerde weige ring van de burgemeester gekomen. Amptmeyer vraagt: Wie is verantwoordelijk in Lei den voor de informatie verstrekt aan toekomstige dienstplichtigen? Ziet deze aanleiding om af te wijken van het oordeel van mr. Stempels over een tekort schietende voorlichting? Zoja, op welke gron den? Welke rampen zouden er alle maal kunnen gebeuren indien de ge meente vertelt aan toekomstige dienstplichtigen dat er een Werk groep Defensievoorlichting is? (Let wel, ik vraag dus niet dat de ge meente propaganda voor dienstwei gering zou moeten maken, al zou ik zulks niet betreuren) Kan alijsnog worden teruggeko men op de weigering aan de Werk groep? Indien een en 't ander een zaak is van de burgemeester alleen, en hij zich weigerachtig blijft opstellen, is het college dan bereid de begrotings post van het bureau militaire zaken te schrappen? LEIDEN Naar de mening van PSP-raadslid Herman Amptmeijer zijn er gelukkig in Leiden vele mensen die hun verzet tegen het onzalige kalkar project vorm geven door hun weigering de 3% heffing op de elektriciteite rekening te betalen. Het college (of de betreffende wethouder) heeft toe gezegd, dat deze weigeraars niet zouden worden afgesneden hangende de rechtszaak die hierover elders in Nederland gevoerd wordt. Toch is mij gebleken dat dezer dagen ettelijke weigeraars een dreigbrief van de SLF heben gekregen met het bericht: betalen of afgesneden worden. Amptmeijer vraagt: Indien het college op zijn toestemming is teruggekomen, kan dan eerst overleg met de raad of de raadscommissie plaatsvinden? Indien het college geen ander beleid voert, is het dan niet onzinnig om wel te dreigen met afsnijden zonder het voornemen te hebben dit dreigement uit te voeren? Is het college bereid in het laatste geval om a. de verzending van deze dreigbrieven stop te zetten b. een rectificatie te sturen naar degenen die reeds een dergelijke brief ont vangen hebben? LEIDEN Onder andere in Amstelveen hebben zich ernstige explosies voorgedaan van lekkend gas doordat de gasleidingen door de hoge grond waterstand waren aangetast. Ook Leiden kent zijn buurten waar het water geregeld tot de vloeren komt (Leiden-Noord, Bakker Korffstraat e.o.). PSP-raadslid Herman Amptmeijer vraagt B. en W.: Hoe is de toestand van de gasbuizen in dit type gebieden in Leiden? (met name onder de huizen) 9 Kunnen de gasbuizen zonodig intensief gecontroleerd worden zolang de wateroverlast in deze gebieden nog bestaat? LEIDEN Voorbereidingen zijn aan de gang om duizenden Jehovah's getuigen a.s. zaterdag en zondag in de Groenoordhal te ontvangen. Uit 21 gemeenten zullen ze aanwezig zijn. Tot ver in de omtrek van Leiden zijn de bewoners uitgenodigd om zondagmiddag om 2 uur te komen luisteren ADVERTENTIE Overheerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer en met prettige bediening INDISCH RESTAURANT Qogg |(0enfjj genover Stadsgehoorzaal) CARNAVALSPRIJZEN VIER WEKEN LANG FEESTPRIJZEN. JONGE JENEVER, extra zacht liter f8,95 NAPOLÉON "1769 Franse brandy, fles f8,95 PONTE'S WHISKY 100 rj, Scots, fles f 10,95 TEENAGER-WINE knalt als champagne, fles f 1,98 MARTINI VERMOUTH de enige echte fles f4,95 PILSENER-G1LDE 12 Euro flessen f6,25 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 TEL 3 0069 HAARLSTR 204 TEL. 21611 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend 1 LEIDEN Dat het schaakzestal van het Rijnlands Lyceum het als lands titel-verdediger in de eerste ronde van de landelijke competitie niet zo gemakkelijk zou gaan krijgen kon reeds van te voren vermoed worden. Als gast moest namelijk het sterke Felisium-Gymnasium uit Velzen ont vangen worden. Dit team beschikt over 4 zeer gedegen spelers, terwijl de capaciteiten van de 2 overige schakers ook niet onderschat mogen worden. Vorig jaar miste dit zes tal door pech net de finale. Gezien de gunstige perspectieven op de eindzege nam „schwinde" kampioen van vorig Jaar Potter van Loon geen enkel risico en kwam enige tijd later in iets betere stand tot een remise. Debutant Rietveld, invaller voor een afwezige Luyen- dijk, zette echter een domper op de feestroes. Leek hij eerst een stuk te gaan winnen, al spoedig vond zijn opponent een weerlegging en won de kwaliteit tegen een pion. Door een minder secure verdediging moest Rietveld toen al spoedig alle illusies laten varen. Leon Konings, net te ruggekeerd van het harde prof be staan, vond de zich opofferende Vel- zener „captain" Maarten Mostert te genover zich, welke bepaald niet wist waar Abraham de mosterd vandaan haalt. Tegen de sterkste speler van het vijandelijke kamp moest David Schweizer het opnemen. Een hiaat in zijn theoretische kennis deed hem al spoedig een pion verliezen, waar na hij uiteindelijk ondanks heftig verweer zich toch gewonnen moest geven. Als laatste was toen nog Joan Baart bezig; in een uiterst gecompli ceerde stelling had hij een doorbaak weten te forceren op de damevleugel. De tijdnoodfase leverde hem toen het volle punt op. Daarmee was er een krappe 3%2% overwinning door het Rijnlands Lyceum bereikt; be zien het feit dat het Velzense zestal als de grootste concurrent be schouwd moet worden en de lands kampioenen de volgende ronde tegen het sterke Lyceum uit Rijswijk weer compleet zullen aantreden, mo gen de kansen op plaatsing in de finalepoule bijzonder hoog aangesla gen worden.Een nadeel is wel dat in eerste instantie alleen de bordpunten meetellen. Het Chr. Lyceum uit Rijswijk ver sloeg het Spinoza Lyceum uit Am sterdam eveneens met de cijfers 3% —2 Vs. Als tweede Leids afgevaardigde moest het zestal van de Louise de Coligny Scholengemeenschap het in de niet al te sterke zuidelijke poule opnemen tegen het Zeldenrust College uit Ter- neuzen. De op het eerste bord spélende Geertsma omzeilde alle winstgangen tegen de Zeeuwse kopman en ging zelfs in de tijdnoodfase ten onder. De Boer leek tegen oud Jeugdkam pioen van Zeeland De Vreede op een regelrechte remise af te gaan; ook hier bracht tijdgebrek echter de be slissing, met De Boer als overwin naar. De in het Leids jeugdkampi oenschap goed draaiende Biek Verra won al spoedig een pion en wist met enige moeite te zegevieren. De met veel moeite weer tot het schaken ge brachte Peter Jansen slachtte zijn tegenstander genadeloos af, terwijl de oerdegelijke Jonge tot de gebruikelij ke remise kwam. Hetzelfde deed het jeugdige talent Hans de Boer. Daar mee behaalde het Louise een royale 2-4 zege. De komende ontmoeting te gen het licht favoriete Marnix Col lege uit Ede, dat het Vlaardingse Prof. Cazimir Scholen gem. met 4-2 klopte, zou wel eens van beslissende betekenis kunnen gaan worden, kampioenschap van schoolteams tot 16 jaar speelde een zestal van het Rijnlands Lyceum uit tegen het ge meentelijk Atheneum van Utrecht. De jonge garde van het Rijnlands bleek de tegenstander speltechnisch volledig te overklassen, maar Rijn landse blunders veroorzaakt door routinegebrek en te snel spelen be zorgden de Utrechtenaren toch nog een gul geschonken gelijk spel. Daar het Zaandamse Pascal College slechte met 21,L'-3,l- van het Wassenaarse St. Adelbert College won, blijft de strijd in deze zwakke poule open en is het Rijnlands bepaald niet kansloos.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3