Communicatie oefeningen bij Rijnlands 99 agenda Inbraken in het weekeinde p 2 Geen spijkers op laag water zoeken Leiden: dans vloer voor duizenden Gerard v.d. Ham Wetswinkeitje weer de snelste KANDIDATEN OPEN APPEL hengel SPORT PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 18 FEBRUARI n LEZERS SCHRIJVEN Opnemen^van Drieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te telgeren daD wel in te korten Morgenavond houden de Leidse af delingen van PSP, PPR en D'66 een gemeenschappelijke ledenvergadering in „De Vroolijcke Arke". Deze verga dering dient om eindelijk eens uit de welhaast onontwarbare knoop te ko men waarin deze partyen geraakt zyn by hun besprekingen over een gezamenlijke lijst voor de raadsver- k.ezingen. De talrijke vergaderingen die de drie besturen hieraan gewijd hebben zijn op niet veel meer uitge lopen dan nogal uitzichtloze discus sies over de samenstelling en volg orde van de lijst. Wie wordt er lijst trekker, komen er één of drie lijst trekkers, hoe worden de volgende plaatsen verdeeld? Dit waren de vragen waarmee de besprekingen tel kens verzandden. De wijze waarop dit gebeurde en ondergetekende was daar tot 15 februari als afde lingsvoorzitter van D'66 ook bij be trokken betekende slechts spijkers op laag water zoeken. Toch zijn er wezenlijk meer zaken waarbij de partijen wél op één lijn staan dan waarbij zij van mening verschillen. Indien men met drie verschillende partijen de verkiezingen ingaat, be tekent dat een groot verlies aan rest- stemmen (wellicht zelfs goed voor twee z etels) die zeer waarschijnlijk naar de gigant P.v.d-A. gaan, waar mee zij overigens loyaal doch kritisch zullen samenwerken. Hierover is men heit eens. En dit brengt mij meteen bij de tweede kwestie. Van de drie kleine partijen wordt vaak gezegd dat zij zich afzetten tegen de P.v.d-A. Het gaat daarbij niet zozeer om de P.v.d.A. zelf als wel om de techno cratische visie van een deel van die partij, de gedachte dat je mensen als objecten kunt „plannen"; verder om de soms voorkomende grootheids waanzin. in de trant van „Leiden in de vaart der volkeren': denk aan het streven naar grote kostbare sport- objecten inclusief luxe accomodatie die wel milieuschadelijk autoverkeer aantrekken, maar verder weinig nut tigs bieden voor de burger van Lei den; verder grote kantoorgebouwen a la Schuttersveld- Projecten die de P.v.d.A. wanneer ze er al niet vóór is. toch niet zo rigoureus alwijst als de kleine progressieve partijen. De opvattingen van PPR, PSP en D'66 zijn in zulke zaken veel duidelijker. Zij geven de voorkeur aan een klei ner, maar dan wel evenwichtig opge bouwd Leiden van ca. 80.000 inwo ners, met krachtige bevordering van het opknappen van oude woningen, hetgeen voor hen uitsluit sloop en verdere flatbouw, rustige „auto-luwe" straten, dus geen al dan niet kost bare „doorbraken" meer ten behoeve van het autoverkeer. Zulke kwesties dienen centraal te staan in de ko mende verkiezingsstrijd. Inspraak van burgers in alle zaken die hen aangaan, van meet af aan, is een derde punt waarover de kleine par tijen een uitgesproken mening heb ben. Dit óók, en dit is de toetssteen, wanneer inspraak ten koste gaat van de „efficiency" in het stadsbestuur. Om al deze redenen is het dringend gewenst dat PPR, PSP en D'66 tot overeenstemming komen. Iedere par tij heeft wel iets waar zij zich in de besprekingen over een gezamenlijke lijst op kan laten voorstaan: de PPR goede resultaten in AVRO-enquetes en in verkiezingen (Zaanstad, Amers foort), de PSP een zekere mate van activisme en contact met de bevol king, en D'66 bekendheid en popu lariteit van hun raadsleden Ooster man en Van Rooyen, alsmede erva ring met en inzicht in de stadspro- blemen. Geen enkele partij heeft doorslaande argumenten om op een gezamenlijke lijst een sterk overwegende positie te kunnen eisen (bijv. drie van de eer ste vijf plaatsen)Op geschillen hier over mag de samenwerking niet stuklopen. Waar wou anders één van deze partijen nog het recht vandaan kunnen halen om hier in Leiden te pleiten voor politieke vernieuwing, voor een openere en eerlijker aanpak in de politiek? De zaken die PPR, PSP en D'66 ver binden zijn van veel groter belang dan de zaken die hen scheiden. Daar om een pleidooi, opdat de partijen verder kijken dan hun neus lang is: voor een redelijke, evenredige verde ling van de plaatsen op de gezamen lijke lijst, voor een lijsttrekker die op grond van zijn persoonlijke kwali teiten gekozen wordt en niet om zijn politieke afkomst, en wat ondergete kende betreft: ook een gezamenlijk programma en een gezamenlijke ver kiezingscampagne. Pas dan is er een goed en duidelijk alternatief voor onze coalitiepartner: de wel tamelijk progressieve maar vaak dominerende en technocratische Partij van de Ar beid. R. DE GROOT, Lid D'66, Vlet 36, Leiden. Door Hans Melkert Foto's Jan Holvast LEIDEN Het van zichzelf niet zo uitbundige Leiden is vaak het toneel van vrolijke dingen. Denk aan het volksdansfestivai in de Groenoordhal en aan de muziekconcoursen in de Stads gehoorzaal. Daar is nu het dansen bijgekomen, "happenings" van honderden jongeren die ballroom- dancing en latin-American zien als hun sport. Gisteren "danste" de Gehoorzaal, volgende maand gebeurt het weer en op 5 mei staat Leiden een bijzonder dans- gebeuren te wachten. Reden genoeg om eens te pra ten met de organisatoren van de ze dansdagen. Dat is de Neder landse Danssport Organisatie u ziet het, opnieuw die sport en de grote leider is Albert van Lingen, een vermaard dansleraar uit Amsterdam, internationaal ju rylid en vooral bekend geworden door de AVRO-danstests, die Lei den zich ook nog wel herinnert. Van Lingen, gesecondeerd door bondssecretaris Ton van Esch en wedstrijdsecretaris G. B. Har laar, kan boeiend over zijn vak en het dansen vertellen. Hij staat ermee op en gaat ermee naar bed. Zijn leven moet een aaneengeregen feest zijn en zo ziet hij er ook uit. Volgens hem is de belangstelling voor dansen er altijd geweest en zal ook altijd blijven. De animo onder de jeugd is momenteel wat groter, maar ook in de glorietijd van rock, pop en andere soorten muziek, die wellicht meer noden tot luisteren dan tot dansen, is de belangstelling gebleven. Overi gens zijn rock en pop ook door gedrongen tot de zalen van de dansleraren. Van Lingen daarover: Elke dans is geschikt als ie met vreugde wordt gedaan en als het esthe tisch verantwoord is. Vooral de vreugde zit hem hoog. Volgens hem is dat een eerste vereiste cm goed te kunnen dansen. Is het wedstrijdelement nood zakelijk? De bestuursleden van de organisatie, waarbij 500 dansscho len zijn aangesloten, geloven daar heilig in. Van Lingen: "Het meten van eikaars kunnen Is de sport". Hij kan zich kwaad maken op mensen, die het geen sport vinden. De danssportorganisatie verge- hij met de judo-organisatie. "Waarom wordt judo wel als sport aangemerkt en dansen niet? In Duitsland gebeurt dat wel Daar zit onze zusterorganisatie zelfs in het Olympisch comité." Wedstrijdleider Harlaar al 25 jaar vertelt dat er twee afde lingen zijn: de nieuwelingen (ver schillende "jaars") en de ama teurs. die een stuk verder zijn en vaak al internationale ervaring hebben. Op drie, vier plaatsen in het land worden de wedstrijden gehouden, byna om de week. Lel den is één van die plaatsen. Waarom? Omdat Leiden centraal ligt, de Stadsgehoorzaal een uit stekende gelegenheid is voor een gebeuren als dit en de deelnemers graag naar de Sleutelstad komen. Op die zondagen komen er meer dan duizend deelnemers en ze brengen honderden supporters zelfs met spandoeken mee. Soms zijn bijna alle zalen bezet om iedereen te kunnen laten dan sen. Ton van Esch: "Vaak worden de gangen gebruikt om te oefe nen, zó enthousiast zijn de deel nemers". De amateurs dragen de kleding hij in het zwart, zy in het lang die u kent van de televisie- Dat Is niet goedkoop, maar vol gens de organisatoren niet duur der dan de uitrusting voor andere takken van sport. Van Lingen: "Wat kost voetballen met alles mee? Een tientje in de week? Dansen is goedkoper." Dat geldt zeker voor de nieuwelingen, die in hun gewone "outfit" op de gladde vloer komen. Gisteren ruisten in de Gehoor zaal de rakken met rushes, maar over vier weken, op 17 maart, steken de benen weer uit de ge wone minirokken, want dan zijn de nieuwelingen aan de beurt. De nationale kampioenschappen voor deze categorie zijn ook in Leiden. Dat gebeurt op 5 mei en belooft een dansfeest van de eerste orde te worden met veel deelnemers, veel publiek, orkesten in plaats van mechanische muziek en bui tenlandse demonstratieparen. OEGSTGEEST Deze week is in de vierde klassen van de HAVO-afd. van het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest een interessant project van start gegaan dat als onderwerp heeft: „Oefeningen in communicatie, in taxatie van situaties en in in vloed". Een groot deel van zijn leven brengt de mens door in groepen. Tn groepen die hij zelf kiest, maar ook to groepen waar de keuze minder vrij is of de aanwezigheid meer een nood zakelijk of toevallig karakter draagt. Voor middelbare scholieren zijn die groepen vooral te vinden in ds schoolsituatiede schoolklas en de Voor het goed functioneren in alle soorten groepen blijkt het van groot belang te zijn inzicht te hebben in de gang van zaken binnen de groep Dit inzicht zou b.v. kunnen zijn: we ten waarom de verschillende perso nen deelnemen aan die groep, wat ze verwachten, wie de leiding heeft of wenst te krijgen, en wat de eigen doelstellingen zijn. De vraag is waar dat inzicht te leren is en hoe men dat inzicht ef fectief leert gebruiken. Veel dingen leert men door ze te oefenen zo is ook het leven en het functioneren in groepen te leren door dit te oefenen. Prof. dr. M. Mulder, verbonden aan de Stichting Bedrijfskunde en aan de Erasmus Universiteit te Rot terdam, en zijn stafleden drs. P. de Bel en drs. KL de Zoete, hebben nu voor de leerlingen van de 4 HAVO- klassen van het Rijnlands Lyceum een projekt opgezet dat ten deel heeft oefenmogelijkheden te creëren om daadwerkelijk te leren functione ren van groepen. Naast deze concrete oefensituaties als: inleiding geven bij een groeps- opdracht, oiscussie leiden, in het openbaar je standpunt verdedigen, om te leren gaan met ongelijkheid in invloed en macht, wordt er een stuk achtergrond-informatie gegeven. Vanuit een ruime ervaring met soortgelijke programma's binnen de Stichting Bedrijfskunde en andere management-trainingen zal 't bege leidingsteam trachten het inzicht op dit terrein over te dragen op de school. Tijdens de oefeningen worden met de video-apparatuur opnamen ge maakt, die direkt daarna aan de groepen worden vertoond. Het project neemt per klasse groep drie niet opeenvolgende schooldagen in beslag. De schoolleiding acht het een goe de zaak dat in een tijd, waarin goede onderlinge contacten en verhoudin gen zo belangrijk zijn. een dergelijk project op het Rijnlands Lyceum ge realiseerd wordt. Maarxlag Charlotte de Bourbonhof 1/ hoek \ci lem de Zwijgerlaan, "Honk", spreeku reisvereniging "De Wijde Vlucht". 7.j Praethuys. Vrouwenkerkkoorstraat Cursus "Inleiding in de beeldentaal v* Zaal "Irene", Hoofdstraat 82. n derdorp. forumdiscussieavond over Zn del ijk Afrika. 8.15 uur nam. Stadhuis Leiden. Vergadering g( meenteraad, 7.30 uur nam. Stadhuis Leiden. Vergadering cos missie bedrijven, 4 uur nam. Rapenburg 24. Forum over Dq nenaal-conflict, 7.30 uur nam. Artsen Leiden Wijk I: Morswegkwaitfc Binnenstad tot Cityring: H. G. j Aelbers, Noordeindseplein 2a, tefe 22268. Wijk n: Groenoord, Kooi t Merenwijk: F. F. W. Kehrer, Bu» gravenlaan 1, tel. 25820. Wijk U Waard Professorenwijk en Tuia stadswijk: G. E. J. Pieterse, Zoete woudse Singel 109, tel. 24403. Wjj IVZuidwest en Haagwegkwarüe H. C. Wegma-n, Paganinistraait 8, té 26509. De weekenddienst geldt vti zaterdag 10.00 tot zondag 24.00 u« Leiderdorp F. Kemme, MereJ straat 184a, tel. 91000. Oegstgeest H. A. Reterink, Te weeweg 152, tel. 50394. Voorschoten A. Tromp, Baron va; Ghentlaan 5, tel. 62159 (zaterdag; A. M. Kostense, Voorstraat 23, 2493 (zondag). Warmond A. de Gijzel, Sweilaaj straat 16, tel. 2866 (zaterdag)F. Wi lenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 221 (zondag). Apotheken De avond- nacht- en zondagdiea der apotheken in de regio Leide? wordt waargenomen door: Havg Apotheek, Haven 18, Leiden, telcj 20085, Apotheek Voorschoten, Leid» weg 66, tel. 01717-2525. Tevens zafo dag tot 1 uur nam. Oegstgeestse Apo. theek, Wilhelminapark 8. tel. 532K Wijkverpleging Leiden Zr. A. v. d. Zeeuw, stiel tjesstraat 52, tel.-21669. Zr. M. Prins Snuverink, Maredijk 161, tel. 2301 Leiderdorp Zr. M. Neggers, tf 01720-93006. Oegstgeest Zr. M. L. Hofland,], H. Tromplaan 72, tel. 54662, bt 54500. Voorschoten Gezond heidscentnj Van der Waalslaan 25, tel. 4641. Warmond Zr. R. v. Velzen, Ha tuslaan 25a, Sassenheim, tel. 1241 Moeders voor moeders Informatiebureau werkgemeenschi Kindercentra Leiden. Welzllnsraad 8t tionsweg 28, tel. 0171046861. GeoDt dl. en vr. 9.30—12 uur v.m wc Hofdijk 32. Oegstgeest. tel. 01710 Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Leldl Aanvragen hulp bejaarden en langd SOS-dienst SOS-tel. hulpdienst, tel. 01716 25202. Voor allen den verkeren dag OEGSTGEEST Voor de tweede keer zijn rol schaatswedstrijden gehouden, die werden georga niseerd door de openbare lagere school "De Springplank" in Oegstgeest. Met groot enthou siasme (zie foto Jan Holvast) werd gestreden om de felbegeerde prijzen en kwalificaties. Edouard Laurent (Dito voor intimi) werd de winnaar bij de jongens van 10 jaar en ouder. Sandra Donkervoort legde beslag op de eerste prijs bij de meisjes van 10 jaar en ouder. Rudi Laurens en Monique Wegman werden de besten bij resp. de jongens en meisjes van 8 en S jaar, terwijl Martijn Vermeeren en Saskia Nauta zich meesters konden en kunnen noemen bij de groep van 6 en 7-jarigen Koordstudio Intermenselijk imoetingsrulmte v3 )-Jarigen. Oude Rijn I Zaterdag geslot L- LEIDEN Inbrekers zijn de afge lopen week weer actief geweest in Leiden. Uit een zaak op de hoek van de Korevaarstraat en de Hogewoerd verdwenen negen oosterse tapijten met een gezamenlijke waarde van veertienduizend gulden. De daders verschaften zich toegang door een glasruit te vernielen. Voort zijn in de nacht van zaterdag stond in beide gevallen uit een Friese staartklok. op zondag inbraken gepleegd in wo ningen aan de Meijerskade en de Vain VoUenhovenkadle. De buit be- WASSENAAR De partij Open Appèl heeft de defini tieve kandidatenlijst voor de gemeen teraadsverkiezingen vastgesteld. De fractie Open Appèl bestaat nu uit vier leden, waarvan de heer J. G. Stegeman die twee jaar geleden van de groep-Oosterling overging naar Open Appèl niet meer op de nieuwe lijst voorkomt. De kandidaten zijn: J. Breddels, E. H. Schuyer, G. J. Gordijn; J. C. M. Greep, H. J. Goulooze, mevrouw M. de Beaufort, R. A. Nieuwenhoven, Chr. Theil, A. Nagelkerke en mevr. J. K. Stegeman. Vrijdag LEIDENZaterdag werd het feit gevierd dat het exact 50 jaar geleden was dat "de Valkeniers werden opgericht. Ze maken deel uit van het jeugdwerk in de hervormde gemeente "de Molen wijk". De oprichter Van Weizen (rechts) schudt voorzitter Bogaarts de hand op de feestelijke bijeenkomst, die zaterdag werd gehouden(Foto Jan Holvast) Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg, Da Costastraat. Klikspaanweg, De Genestetstraat. Nic. Beetsstraat, Potgieterlaan, Tol lensstraat, Schimmelstraat, Olt- mansstraat, Hasebroekstraat, Bor- gerstraat, de Lennepstraat, ten Ka- testraat, Toussaintkade. Staringka- K neppelhoutstraatMultatulistraat. Fred, van Eedenlaan, Lod. van Deysselstraat, A. Verweystraat, Jacq Perkstraat, H. Gorterstraat, L. Cou perusstraat, Hoflaan, Willem Kloos- laan, Boshof, Duinhof, Meerhof Akkerhof, Weidehof. Telderskade Mulderetraat, Gerrit Kasteinstraat, Segaarstraat, van Diemeistraat. Rooseveltstraat. LELDEN Ook in de derde loop van de crosscompetitie van de atle tiekvereniging AV Holland toonde Gerard v. d. Ham zich bij de heren de sterkste. Van de Ham moest za terdag in het Wassenaarse Duinrel'. echter hard voor de zege knokken want Martien van den Hoorn, die de laatste weken veel aan conditie heeft gewonnen, bood felle tegenstand. Met deze derde zege haalde Van de Ham de crosstitel definitief binnen. Ook Jac Smits bij de veteranen, Wim van Rijnswou bij de jongens A Rob Zand bergen bij de jongens C, Marco Schelvis bij de jongens pupillen, Ineke Altona bij de dames en Alice Saat bij de meisjes C kunnen ae titels niet meer mislopen. In de ove rige groepen zullen de beslissingen in de vierde en laatste loop valen. De voornaamste uitslagen van zater dag: Heren 8400 m: 1. Gerard v. d. Ham, 2 Martien v. d. Hoorn, 3 Ge Mulders, 4 Dré de Wit: Veteranen. 8400m: 1 Jac Smits. 2 Herman Ho1- tus; Jongens A, 6000m: 1 Wim v. Rijnswou, 2 Frans Feitsma; Jongens B. 6000 m: 1. Wim Karlas, 2. Rudi v. Schooten: Jongens C, 3600m1 Rob Zandbergen 2 Tom Saat; Jongens D. 2400m: 1 Chris Winkel, 2 Walter Botman; Jongens Pupillen, 2400nr 1 Marco Schelvis, 2 Kenneth Halt; Dames, 3600m; 1 Ineke Altona, 2 Anne Riek Roosing; Meisjes AB, 2400m: 1 Annelies Deyn, 2 Gerrie v. Oosterhout; Meisjes C. 1200m: 1 Alice Saat, 2 Helma v. Venetiën. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Barbara, d. v. L. Monsbeek en M. Ser iier. Leonie Anna Maria Francizca. d. v. A. M. Wolf. A Schaap. Jan E. Brouwer. Volkshuis, Apothekersdyk ningstijden, dinsd woensd. dond. 16- Morskwaxtler. clubhuls N Morsweg 59, tel. 60580 LEIDEN Hengelsportverenig „V.O.P. '74" viste in de Ringvaart Resultaten 1. J. v. d. List 40 stuks 4070 gra 2. J. Mark 21 2190; 3. S. Verstegen 2080; 4. R. v. d. Zeeuw 19 1570; 5. Veltman 15 1750; 6. A. Dubbelde® 12 1680; 7. J. van Kampen 11 14! 8. S. Kukler 9 1330; 9. F. Veltman I 800; 10. H. Roeloffs 7 1160. LEIDEN „Visvereniging Zal berg" viste zijn 8e wedstrijd Spaarnedam-dorp, met een uit# kende resultaten, de stand: 1. N. Gressi 72 st. 10.035 gr.: 2. Holswilder 36 5400 3. R. Kop 42 4! 4. J. Minke 32 4670; 5. G. Iiterson 4050; 6. E. Vogenlenzang 23 G. P. v. d. Vaart 28 3760; Bronmyer 24 3700: 9. A. Rijsdam 3660; 10. P. Fasel 25 3395. OVERLEDEN D. Splinter (77), LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leldsch Dagblad Witte Singel 1 - Leiden Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie en admlnlstr* tie 01710-25041. Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement t 102 Kwartaalabonnement t 302 Per Post f 32.# Jaarabonnement f HO.- Losse nummers f Abonnementsgelden by vooruif betaling te voldoen Bij automa tische- overschryving geeo ad' mlnlstratle- en incassokosten Na bezorging van 18.0020.00 Zaterdag van 16.0018.00 ü- Telefoon 01710—30500.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2