hoeft als een »anneling niet in doofpot ONTVANGST IN ZURICH Tito is moe Protest van Nederlandse regering Grote prijsstijgingen nadelig voor Heath Eis ontvoerders komt neer op een miljard in vogelvlucht in vogelvlucht tylab-trio aan dood ontsnapt BUITENLAND e QRICH/MOSKOU Een menigte juichende en applaudis- nde Zwitsers heeft gistermiddag de Russische schrijver jander Solzjenitsin verwelkomd bij zijn aankomst in Zü- ,Het gejuich ging op toen de 55-jarige verbannen auteur Ie expressetrein stapte die hem in zeveneneenhalf uur van- Keulen had gebracht. Hij had de reis gemaakt in het gezel- ap van zijn advocaat Fritz Heeb en een vrouwelijke tolk, avens een twintigtal politiemensen. Buiten het station id een auto klaar die hen naar het buis van Heeb bracht in voorstad van Zürich. v; olgens een bekendmaking van de Zwitserse regering is rjenitsin naar Zwitserland gekomen om te rusten en heeft een verblijfsvergunning gekregen voor drie maanden. Maar is gebonden aan de regels van het land die het buitenlan- verbieden openbare verklaringen af te leggen die de be langen van Zwitserland met andere landen kunnen aan- I ei en zijn neutraliteit in gevaar kunnen brengen. rde toezegging van de maar als factor van betekenis in de autoriteiten dat Solzle- Russische oppositie lijkt hij (voorlo pig?) uitgeblust te zijn. Datzelfde geldt voor Brodski. Tsa- lidze en anderen. Als „bacteriën" in Russi- intrige- rende, zich steeds uitbreidende, de familie zich bij hem kan zijn daartoe nog geen stappen gedaan. De vrouw teur vertelde westerse verslag- de voedingsbodem var it nog steeds geen functio- sche volk vormden zij bij haar zijn geweest ertrek te bespreken. Ze wist niet aandacht trekkende „cultuur", maar oor procedure er zal volgen of nu zij met het pinoat van de Op- documenten benodigd zijn voor perste Sowjet uit die voedingsbodem irtrek van haar vier zoons, haar en haarzelf. Vermoedelijk zij dan van hun Russische burgerschap moeten afzien, nouw SoUzjenitsin zei niet als contact te zullen opnemen. Ze ..vrije westen", beroofd iplan te wachiten tat men bij Sen taalgebied anklopt. Russische pers is gisteren be- schrijven gaven, tegen met het publiceren van brie- monddood gemaakt is? op 'n vliegtuig naar West- snd werd gezet, werd in de vele „Judas", „verrader", goedbetaald agent ropagandamachine" ft anti-communisme" genoemd. methoden nssische autoriteiten beschik- rer verschillende middelen oppositievoerende dissiden- ontdoen. Zij kunnen hen in rangenis zetten (Petrow-Aga- kamp stoppen (Boe een psychiatrische in- Df vastzetten (Gregorenko). kunnen zij hen verbannen Siberië of een ander ver In al die gevallen verwijderd hebben, hebben zij hun werking ogenschijnlijk verloren. Staat Solzjenitsin eenzelfde lat 'te wachten? Dat van de man die, ge vangen in de isolatiecel van het /an zijn ei- die landge noten en bronnen die hem stof tot zijn wil Enerzijds De Nederlandse regering heeft op ondubbelzinnige wijze de rege ring van de Sowjet-Unie laten weten dat het in ernstige mate de recente gebeurtenissen rond de persoon van de schrijver Alexander Solzjenitsin betreurt. Dit heeft minister van Buitenlandse Zaken, mr. Max van der Stoel (PvdA) gisteravond geantwoord op de schriftelijke vragen die hem door twaalf van de veertien fractie leiders, de heren Bakker (CPN) en Van der Lek (PSP) onderte kenden de vragen aan de minister van Buitenlandse Zaken niet. Minister Van der Stoel heeft, zo wordt van welingelichte zijde ver nomen, het standpunt van de regering gistermiddag ter kennis gebracht van de Russische ambassadeur in Den Haag, de heer A. Romanov. In het antwoord aan de fractievoorzitters zegt minister Van der Stoel verder dat de regering het vooral betreurt dat de Russische schrijver van zijn staatsburgerschap vervallen is verklaard en on der dwang zijn land heeft moeten verlaten. „Hoewel de universitaire verklaring van de rechten van de mens ontneming van nationaliteit niet in alle gevallen uitsluit, geeft de omstandigheid dat de beslissing van het presidium van de Opperste Sowjet der USSR duidelijk lijkt genomen in reactie op het gebruik dat de heer Solzjenitsin heeft gemaakt van het in artikel 19 van de universele verklaring verankerde recht op vrijheid van meningsui ting, de regering aanleiding de beslissing van het presidium in de strijd er mee te vinden". Minister Van der Stoel heeft sprekend namens de Nederlandse re gering niet nagelaten de Russische ambassadeur erop te wijzen, dat hoezeer zij ook van plan is te blijven zoeken naar mogelijkhe den tot dialoog en ontspanning, deze maatregelen schadelijk kun- zijn voor het voor ontspanning in Europa noodzakelijke kli maat. Solzjenitsyn (links) bij zijn aankomst in Zürich met geheel rechts zijn advocaat Fritz Heeb. Weer rijden op zondag in België BRUSSEL (ANP) De Belgische zjin weliswaar een riant uitzicht op de regering heeft besloten dat de auto- BELGRADO Het bezoek dat pre sident Tito van Zuidslavie zondag en maandag aan Hongarije zou bren gen is uitgesteld, zo is Belgrado meegedeeld. i lezers uit de hele Sowjet- omdat hij, zoals de dominee het die de Nobelprijswinnaar i werd boulevard met al zijn geneugten zonder de mogelijkheid te ren? Anderzijds, omdat wat hij ook zegt of schrijft het loze zondag in België tot het verle den behoort. Ze kwam tot dat be sluit tijdens het wekelijkse kabinets beraad. Een aantal maatregelen, die Eerde", „lasteraar", „prulschrij- westen minder interessant is gewor- in verband met de energieschaarste Dit risico is bij Solzjenitsin klei ner dan bij welke andere Russische dissident ook. Ondanks alles Solzjenitsin za»t toch ail jaren lang geïsoleerd in Rusland, hij was toch altijd al veel moeilijker te be reiken dan bijvoorbeeld Saoharow en andere dissidenten, voor zover die vrij waren. In zijn boek „Goelag öórd Archipel" heeft hij desondanks de ruim tweehonderd 'dissidenten "uit~ 'hun eigen ex^on^ntratiekamp-gevangenen weggehaald, geïsoleerd genomen, blijft behouden. Zo blfjft gehandhaafd de regeling tot verdeling van peJtroleumproduk- ten op grond van prioritaire behoef ten, het verbod om benzine ln jerry cans af te leveren en de regeling tot beperking van verwarming in open bare gebouwen. Ook het stelsel van uitvoervergunningen voor petroleum- produkten blijft bestaan. De beper- ge dat nog nooit eerder in" dit land Stembusstrijd op kostenfront Van betrouwbare zijde wordt ver klaard dat de maarschalk moe is en op advies van zijn dokters tot het uit- officieel in stel besloten heeft. De reis die bij de komende weken in Afrika zou gaan maken, zou eveneens zijn uit- Een woordvoerder van het Joego slavische ministerie van buitenland se zaken verklaarde, dat Tito's be sprekingen met de Hongaarse partij leider Janos Kadar zouden worden gebruikt „als gelegenheid voor net bilaterale aangelegenheden en za ken die het internationale commu nisme betreffen". kende regelingen voor gebruik elektriciteit voor reclame en etalage verlichting zijn echter ook opgehe- ,werkingssfeer", tnschadelijk gemaakt. linsfc gebruikelijke en op het leest humane methode om ie- isoleren is deportatie naar buitenland. Ook daarin zijn Toch zal het nauwelijks moeilijker zijn om zulk soort ontmoetingen (voor zover hij daar nog behoefte aan mocht hebben) vanuit het wes- verschillende vormen te onder- ten te arrangeren. Hoeveel Joden die geëmigreerd zijn hebben niet verzoek indienen naar kun kampervaringen, en ook op uitenland te mogen emigreren schrift zijn er altijd mogelijkheden Russische Joden doen die getuigenissen uit de Sowjet-Unie naar het westen te krijgen dat heeft Solzjenitsin zelf bewezen. Israël willen). Eenmaal geëmi- verliezen zij het Russisch burgerschap. toestemming vragen ,J zai zelfs in staat zijn som- istcollege in het buitenland te mlSe historische onjuistheden in geven, men krijgt men eenmaal hoog lerika of Engeland zit, wordt paspoort ingenomen en kan iniet meer naar Rusland terug- een dergelijke toe weigerde Solzjenitsin in de Nobelprijs in Stockholm ontvangst te gaan nemen, leogst enkele gevallen staan de iteiten ook toe dat een dissi- „uit vrije wil" gedeporteerd „Goelag Archoep" (en ook „Augus- breed tus '14") te- corrigeren, omdat hij in het westen, bijvoorbeeld op het In stituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam gemakkelijk bij de ori ginele bronnen kan komen dan in de Sowjet-Unie.... Toch al Solzjenitsin is, als de Reus onder de Russen, een veel te grote per- 5 dichter Brodski "kreeg^.de soonlijkheld. een man ook met een veel te beeldend schrijfvermogen, om zich door zijn niieuwe omgeving automatisch te laten isoleren. Wat hij de laatste Jaren geschreven heeft, werd in de Sowjet-Unie toch het grootste deel opgevan gen dankzij de radiozenders Free Europe, Deutsche Welle, The Voice of America, etc. Het is heel goed - overeen met alle voorgaande denkbaar dat hij. als een soort „ko- tóes om zich van dissidenten nm^n Wilhelmina in Londen", vla verzoek in te die- te mogen emigreren, en de heeft zelf in voor emigratie naar Frank- Badat hij het grootste deel van Jaar kamp-streng-regime a*M litgezeten. portatie (want dat is het) van Solzjenitsin komt Bonn straft naar inkomen BONN In West-Duitsland zal voortaan meer dan tot dusver bij het opleggen van geldelijke straffen de omvang worden aangepast aan het inkomen van de gestrafte. Ook zullen boetes meer in de plaats komen van korte vrijheidsstraffen. Deze maatregelen vormen een belangrijk onderdeel van een hervorming van de strafwetge ving waarmee de bondsraad de vertegenwoordiging van de deelstaten zich gisteren ak koord verklaarde. Volgens het ministerie van Justitie in Bonn in deze herziening een van de omvangrijkste wetgevingsmaat regelen in de Bondsrepubliek. De herziening houdt ook in dat een reeks geringe misdrijven voortaan zal worden beschouwd als overtredingen. Met ingang van 1 januari 1978 zullen er in richtingen komen voor de be handeling van veroordeelden met stoornissen in hun per soonlijkheid. Hat jntieuwe wets ontwerp moat volgen jaar van kracht worden. LONDEN De voedselprijzen in van de arbeiders, en in het bijzonder Engeland zijn ln een jaar tijds met die van de mijnwerkers, laag te hou- "1,1 procent gestegen, een percenta- den. De weigering van de mijnwer- dat n°8 nooit eerder in dit land kens in hat gareel van de anti-tafla- s voorgekomen. tiepolitiek van de regering-Heath te lopen heeft tot het uitschrijven van Deze ontwikkeling betekent met de vervroegde verkiezingen geleid algemene verkiezingen voor de deur een flinke tegenvaller voor de rege rende conservatieve partij. Sinds de conservatieven in juni 1970 aan de macht kwamen stegen ev^nsonderhoud, het de voedselprijzen met 53 procent en in ST verkiezingen, de prlJzen het algemee* met 371 fgelope" iaar met 12 procent. Premier Heath kan echter procent omhoog geschoten, eveneens noB steeds aanvoeren dat vele Brit. ppn rprtmvï cfnHc Trrxm,i0«rï sreeas aanvoeren aat veie Brit ten welvarender zijn geworden door dat de lonen onder het conservatieve bewind meit 50,5 procent bruto zijn De nieuwe inflatieschok. ln het pstegen. De tegenstanders van Heath bijzonder de voedselprijzen spiraal, is zeer waarschijnlijk een flinke steun in de rug voor Labourleider Harold zen in Engeland met 18,6 procent om hoog zijn geschoten sinds het land dertien maanden geleden hd van de ,„0 Europese Economische Gemeenschap dar bracht ^uli 1973 een bezoek De 82-Jarige Tito heeft Hongarije >or het laatst in 1967 bezocht. Ka- Joegoslavië. echter dat de werknemers netto op achteruit zijn gegaan, fdiiinike portie van dllt sociale premies is opgeslokt. BERKELEY (AP) De terroristen die Patricia Hearst hebben ontvoerd hebben gedreigd haar te zullen doden giganti- Wilson in de twee weken die Enge- Percentage door hogere belastingen indien haar vader niet land nog van de algemene verkie- zingen scheiden, zo menen politieke waarnemers. nog steeds een neuslengte op de c servatieven achterligt, heeft niet gelaten er steeds weer op te hameren feld met voldoening hebben kennis genomen van de berekening van het onafhankelijke economische tijd- nanciert lifornië. De vader Randolph A. Hearst heeft reeds laten weten, dat hij aan deze Californië bericht, dat de autoritei ten de mogelijkheid onderzoeken dat een uit de gevangenis ontsnapte man de leider is van de terroristen-groep die Patricia Hearst heeft ontvoerd. De San Francisco Chronicle en een televisiestation hebben de man ge ïdentificeerd als Donald David De- freez, 30 jaar oud. Defreeze ont- dat de regering de prijzen maar laat schrijft „The Grocer", dat tot de con- vergen, stijgen en intussen probeert de lonen clusie is gekomen dat de voedselprij- Van verschillende zijden wordt in ques. tóoen, dat hij er op even radi- van zijn „werkings- gëïsoleerd wondt als wanneer een gevangenis, kamp of psy che inrichting was opgeslo- nig gehoord le (niet zo dissidente)' schrij- Koeznetsow na 'tte, gaf dat veel fse pers maar teinig meer Prij's van goud steeds hoger LONDEN De goudprijs blijft alle records breken. Op de goudmarkt in het zachtjes uit te drukken, zijn Londen was de prijs gisteren bij „fi- land uitgewezen, en weliswaar heb- xing" 149 dollar per ounce (31,1 ben de Russische autoriteiten in gram), drie dollar hoger dan donder dag. Onmiddellijk daarna werd 148 tot 150 dollar per ounce genoteerd. De energieconferentie dn Washing-Atlantische staten, maar, door het ton is, ondanks het dwarsliggen van deelnemen van Japan, een mondiaal de Franse delegatie, een redelijk sue- karakter draagt. Bovendien wordt in i geworden. Twaalf van de dertien punt 10 van het communiqué ge- die zenders zijn landgenoten regel matig zal toespreken. Weliswaar is hij tegen zijn zin, deelnemers (Amerika, Canada, Ja- zegd, dat ook monetaire pan, acht van de negen Europese mische kwesties ter tafel zullen ko- dat de activiteiten van het Fonds >or Econo- Ontwikke- ling (OESO) en de Wereldbank aan gewakkerd dienen te worden. In punt 15 tenslotte wordt zelfs gespro. landen, en Noorwegen) zijn overeen gekomen de oliecrisis gezamenlijk op Internationaal Monetair te lossen en ook op monetair en eco- (IMF), de Organisatie vo nomisch gebied nauwer samen te mische Samenwerking werken. De gangmaker van het over- leg, de Amerikaanse minister vai Buitenlandse Zaken Kissinger toon de zich na afloop allesbehalve onte- ken over initiatieven van de Vere- lopende gebieden. Na de reizen van president Nixon en minister Kissin ger naar Peking en Moskou as dat voor de Amerikanen een vanzelf - econo- sprekende zaak. Maar de Fransen zijn beducht voor Amerikaanse over heersing van de Westerse coalitie en voor vergroting van Washingtons invloed via de oplossing van de ener- lingslanden een bevredigende oplos sing biedt. Deze conceptie is op het ogenblik nog betrekkelijk vaag en dat is iets, wat Parijs weinig aanstaat. De Fransen zijn gesteld op 'n nauwkeu rige formulering, houden zich graag aan de letter van de plannen, willen precies weten waar zij aan toe zijn, wensen scherpe contouren en afge- gieproblemen. De andere deelnemers bakende paden. Vreemd is dat aller- het buitenland uit te Het i Engeland wijzen in plaats van hem, inhu- op te sluiten (wat een wes- daarna heeft terstorm van verontwaardiging zou zich laten ho- hebben opgeroepen), maar in de ge vangenis, in een psychiatrische in- r het eerst dat de goudprijs in Londen het peil van 150 dollar heeft bereikt. Aanhoudende geruch ten betreffende de monetaire goud prijs (de prijs die de centrale banken berekenen), het te verwachten om- van Sinjawskl hebben we, hij in Frankrijk is aangeko- nagenoeg niets meer gehoord, chrijft ongetwijfeld, zoals Solz- richting of in een concentratiekamp vangrijke betalingsbalanstekort voor hij alleen nog maar als sym bool werkzaam zijn geweest, en zou hij toch na al enige maanden uit de to aldoor geschreven heeft directe aandacht zijn verdwenen. de grote industrielanden en aankopen door beleggers als dekking tegen in flatie, waren volgens handelaren ae factoren die het goud deden stijgen. vreden. Geen wonder overigens want de Amerikanen hebben hun doelein den bereikt, behoudens een kleine correctie. Er is nu een coördinatie commissie ingesteld, die de s: werking op het gebied van de gie gaat verwerkelijken. Dat samen gaan strekt zich niet alleen uit tot de grobe olieconsumenten, maar ook tot de Arabische producenten en de ontwikkelingslanden. Aanvankelijk wilden de Amerikanen, vóór de menkomst van afnemers en leveran ciers, nog een bespreking tussen de landen van de eerstgenoemde cate- enigde Naties voor de oplossing van de problemen op het gebied van de grondstoffen. Het karakter van de- confrontatie is dus allerminst van het overleg hebben dat mis schien ook zo gezien, maar, voor de keus gesteld, toch de voörkeur gege ven aan de onontbeerlijke medewer king van de Verenigde Staten. Ge zamenlijk zijn de Westeuropese landen op economisch gebied bij zonder sterk. Militair zijn ze echter i- beperkte aard geweest. Niet alleen de zwak en kunnen ze niet zonder geografische basis, maar ook de vang van de werkzaamheden getuigt van een brede aanpak, waarbij de energie-kwestie een aanloop kan vor men voor uitbreiding tot tal van an dere terreinen. Dit nu zien de Fran- bijstand van Amerika als een twee supermogendheden. Amerika enerzijds en West-Europa en Japan anderzijds zijn Dartijen die elkaar nodig hebben en aanvullen. Daarbij komt dat het, ter zake van de ener- - sen „niet zitten". Het is hun te vaag, gie-crisis, niet alleen om de belangen te breed en daardoor te breekbaar. Toch staan zij er niet helemaal „bui- want de Franse minister van JSTON Het laatste uur dat de ruimtevaarders "d Carr, Edward Gibson en William Pogue op fruari in de ruimte hebben doorgebracht is het lelijkst gebleken van alle 84 dagen die zij „boven" test zyn in skylab. 11 by hun terugkeer buiten radiocontact met de te waren raakten de stuurraketjes gedeeltelijk on- zo is gisteren van officiële zijde in Houston drie mannen konden daardoor niet langer de hoek van hun Apollo-cabine beheersen en hadden niet vol doende controle over de slingeringen van hun ruimte schip. Door toevallige omstandigheden liep het alle maal goed af. De mannen liepen gevaar ofwel met een te grote hoek de dampkring in te duiken, waardoor zij zouden zijn verbrand, of terug te kaatsen by contact met de bo venste luchtlagen. In dat laatste geval zou de dood onvermijdelijk maar langzamer gekomen zijn omdat de Apollo rond de aarde zou blijven draaien. gorie. Maar toen er gewezen werd op Buitenlandse Zaken, Jobert, bleek het gevaar, dat de Arabieren dit als blokvorming van de consumenten zouden kunnen beschouwen en een keihard tegenblok zouden kunnen legden de Amerikanen zich bereidheid de conclusie getrokken dat zijn verzet bereid een ver tegenwoordiger naar de coördinatie groep te sturen. Als waarnemer, heet te het, maar hier en daar is uit die bij deze wijziging neer. Er zal aus van tevoren géén klantenvergadering worden gehouden, tenzij die nodig is, maar dat wordt niet waarschijnlijk geacht. Hiermede werd het mogelij ke gevaar van twee scherp tegen over staande clubs voorkomen. Der halve géén polarisatie. de Franse tegenwerking niet al te weliswaar zwaar opgevat moet worden, te min der omdat Parijs niet in staat bleek consumenten niet mindere mate om die van de producenten en van de ontwikke lingslanden. Die producenten zijn immers ook afhankelijk van het gedrag van de afnemers. De geva ren van uit de pan rijzende inflatie worden in de Arabische landen maar al te duidelijk gevoeld. Zij incasseren lorme bedragen als op- hun oliebronnen, maar verdwijnen door een bevredigend alternatief te bie- schrikbarende geldontwaarding, De grondslag van de conferentie i minst. Dat ligt in hun aard en standeldjke aanpak, ja, komt zelfs overeen met hun geografische situa tie: duidelijke grenzen. Bij het afwe gen van voor- en nadelen hebben de anderen de steun van de supermo gendheid Amerika kennelijk zwaar der laten wegen dan eventuele nade len van de Amerikaanse invloed, die de de Fransen pogen te ontlopen. Boven dien kon minister Jobert zijn colleg's onvoldoende tegenwicht bieden. Er was dus in feite geen keus. Dat Jo bert toch nog een waarnemer naar de commissie stuurt, is door sommigen uitgelegd als een aanwijzing, dat het verzet van de Fransen meer voor het (Gaullistische) binnenland dan voor de anderen bedoeld is geweest. Hoe dit zij, voor het ogenblik is de samen werking van Amerika en West-Euro pa op een concreet punt duidel'.Jker naar voren gekomen dan in het "Europajaar 1973" bereikbaar bleek. Verheugend is, dat de Amerikanen, in de actieve gestalte van Kissinger, de zaken krachtig hebben aangepakt. Men verge te namelijk niet, dat de Verenigde Staten, ook op het terrein van de energie, wel degelijk in staat zijn op eigen benen te staan, terwijl West-Europa in aanzienlijke mate Van belang is, dat de samenwer- Washington is dus gelegen in de on waardoor het voordeel van dit ogen blik steeds meer vervluchtigt. De voornaamste taak van de coördi natiecommissie is nu het organiseren afhankelijk van f'e buitenwereld, van een conferentie, die voor proau- ktng zich niet alleen uitstrekt tot de derlinge afhankelijkheid op uiteen- centen, consumenten en ontwikke-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9