IHC verliest in VS f 65 miljoen itrandverwoesting oor boren in zee? Rover beschuldigt bankier van medeplichtigheid [ER-advies: 5 weken ikantie voor de erkende jongeren onflict er arissen &D-kader Amerikaans avontuur debacle Sleepboot gezonken: man zoek HERD AG 16 FEBRUARI 1974 <*rjnr i Een meerderheid van de I-Economische Raad vindt dat ie jongeren recht moeten op een vakantie van vijf we- staat in een gisteren uitge- advies van de SER over de s voor werkende jongeren, die minumum-vakantieduur vier weken. Een meerder- i de SER gaat er verder van de maximale werkweek voor leerplichtigen 32 uur (bij tg onderwijs) en 24 uur (bij agen onderwijs) moet zijn. De- De vakbonden in de detail de directie van Vroom ïann zijn slaags geraakt ft salarisbeleid voor het 2000 Wke kaderpersoneel van V en de bonden wil de directie argenomen salarismaatregelen voorleggen aan de bonden, iden 'n reactie kunnen geven ce beslissing zou voorbehouden in de directie. De bonden gaan jende maand praten met het lersoneel, van wie de helft is oiseerd, over het verder te beleid. ze maximale werkweek zal tijdens de onderwijsvakantie niet mogen werken. Over de financiering van het z.g. partiaipatieonderwijs (een onderwijs vorm met een school- en bedrijfsele- ment) heeft de SER een interim-ad vies uitgebracht. In principe is de fi nanciering van deze onderwijsvorm een zaak van de overheid, maar het is redelijk dat werkgevers bij die fi nanciering een handje helpen omdat zij er ook belang bij hebben. De SER meent dat de overtieid en alle bedrij ven in de toekomst moeten bijdragen aan een fonds voor de financiering van het participatie-onderwijs. Enig« geschilpunt: de werkgevers vinden zo'n fonds met bijdragen van alle bedrijven niet nodig in het expe rimentele stadium. De vakbeweging vindt dat wel met het oog op de snel le opbouw van deze onderwijsvorm. Op dit punt staakten de stemmen in de SER (20-20). Amsterdam: geen fluoridering Amsterdam De gemeente Amster dam moet de fluoridering van het drinkwater uiterlijk met ingang van 23 februari stopzetten, zolang zij niet aan de eisers ongefluotrideerd drink water aflevert tegen dezelfde prijs als water met fluoride. Dit bepaalde de civiele kamer van 1 gerechtshof in Amsterdam in zijn uitspraak in hoger beroep van het kort geding, dat zes Amsterdammers tegen de gemeente aanspanden. ROTTERDAM IHC-Holland gaat zijn vestiging in de Verenigde Staten afstoten. De raad van bestuur van het scheepsbouw concern heeft di't gistermiddag in Rotterdam meegedeeld. Het totale verlies dat IHC-Le Tourneau op drie booreilanden zal lijden wordt door de directie geraamd op f 65 miljoen. Gezien de grote omvang van het verlies zal IHC-Holland over 1973 geen dividend uitkeren. Solzjenitsin ook in ons land welkom DEN HAAG De uitgewezen Russische schrijver Alexander Solzjenitsin is ook in ons land welkom. Premier Den Uyl heeft dit gisteravond verklaard. De regering vindt de uitwijzing van de Russische auteur in strijd met de grondrechten van de De drie industriebonden hebben gis teren eerder op de dag van de IHC- directie de garantie gekregen dat dit ken. verlies geen invloed zal hebben op de ©werkgelegenheid bij de IHC-be- Overeenkomst drijven in Nederland en dait het ook geen gevolgen zal hebben voor het pakket arbeidsvoorwaarden van het ruim 5000 man tellende IHC perso neel. Volgens NVV-bestuurder Bos is het concern financieel voldoende DORDRECHT Op het Hollands Diep is gisteren de „Theodora W" in aanvaring gekomen met het Franse schip „Delacroix". De aanva ring ontstond toen het Fran se schip tijdens een zg. op loopmanoeuvre te veel uit week, naar bakboord. Bij de botsing deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Vier maanden voor ontvoering na Chinese moord DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de 36-jarige Jafoe T. uit Eindhoven wegens ont voering van de Haagse organisator Jacques Senf veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 4 maanden waar van 2 voorwaardelijk en een proeftijd van 2 jaar. De procureur-generaal bij het hof had tegen Jafoe negen maanden geëist. Jafoe had samen met zijn broer Pieter en met een vriend in de nacht van 12 op 13 juni Senf ontvoerd en hem hardhandig ondervraagd over de moord op Jafoe's ouders, gepleegd op 18 april in Den Haag. Uit aanwij- rimgm van "n pargno&t had Jafoe afgeleid dat Senf in de moordzaak als tussenpersoon had gefungeerd en zou weten wie de moord gepleegd had. Senf werd in een auto gesleept. Om hem onder druk te zetten had Jafoe gezegd: "Beken maar, want anders komt dadelijk de baas, dat is een psychopaat en die zal Je aan stuk ken snijden. Senf had geroepen: "Ik heb haar alleen maar geslagen'. Binnen een half uur waren de ont voerders ervan overtuigd dat Senf over een heel andere zaak sprak en van de moord niets afwist. Toen de ontvoerders zeiden Senf te zullen 'wegbrengen', had hij dat niet gewild. Maar ten slotte was hij toch ergens op straat in Den Haag afgezet. UITLATINGEN V. D. LOUW AANLEIDING TOT VRAGEN DEN HAAG De WD-kamerleden Keja en Vonhoff hebben minister Vredeling (defensie) schriftelijke vragen gesteld over de uitlatingen van PvdA-partijvoorzitter Van der Louw tijdens een demonstratieve VVDM-bijeenkomst in Utrecht. De beide kamerleden vragen het oordeel van de minister over in het bijzonder de uitspraak dat de voorstellen van staatssecretaris Mommersteeg over de compensatie van langdurige dien sten als volstrekt onvoldoende moe ten worden beschouwd. Zij hebben de minister gevraagd te bevestigen dat hij achter die voorstellen staat. In augustus 1971 sloot IHC een overeenkomst met de heer Le Tour neau die ervaring had opgedaan met de bouw van kleine booreilanden. Deze bracht een staf van enkele tientallen ervaren mensen in de dochteronderneming I. H. C. Hol land Marine Corporation, die zich vestigde in Texas. De heer Le Tour neau zou zorgen voor het ontwerp, de bouw en de verkoop van boor eilanden in Amerika. De dochteron derneming sloot in korte tijd na el kaar contracten af voor de bouw van drie booreilanden, één voor Ame rikaanse, één voor Braziliaanse en één voor Noorse rekening tegen de toen geldende marktprijs. Deze transactie werd de dochter onderneming van IHC noodlottig. Voor de overeengekomen bedragen het ging om een totaalsom van 27 miljoen dollar konden de boor eilanden niet worden gebouwd. De heer O. L. H. Smit, president-direc teur van de raad van bestuur zei dat dit geval niet op zichzelf stond. Er zijn nog meer bedrijven, die der gelijke contracten in die tijd afslo ten, in moeilijkheden geraakt. Twijfel Eind 1972 bwgon men op het hoofdkantoor van IHC in Rotter dam te twijfelen aan de rentabiliteit van de Amerikaanse dochter. Daar kwam nog bij, dat de organisatie niet vlot van de grond kwam. De werf was op primitieve wijze opgezet. De directie van IHC Holland stel de begin 1973 een onderzoek in. Hier uit bleek, dat de heer Le Tourneau over onvoldoende kwaliteiten be schikte om een dergelijke onderne ming te leiden. IHC verzocht hem het bedrijf te verlaten en zijn aan delen over te doen. De man vertrok tenslotte met enkele tonnen, die het bedrijf hem aan inkomen schuldig was. Een andere fout die IHC had begaan, was, dat de controle vanuit Nederland onvoldoende was georga niseerd. Twee jaar en 6 maanden voor valsemunter DEN HAAG He>t gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de 55-jarige J. van der P. uit Rotterdam wegens het vervaardigen van valse dollar biljetten veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. De procureur-generaal bij het hof had drie jaar geëist. Van der P. had vorig jaar met enkele anderen in een drukkerijtje in Oegatgeest voor anderhalf miljoen dollar aan valse biljetten gemaakt. Voor zy de biljetten in omloop kon den brengen, rolde de politie de val- ssmuntersgroep op 12 april op. Van der P. had als verweer aangevoerd daft hij eerst dacht dat de biljetten voor reclamedoeleinden gedrukt wer den. Toen hij begreep waar het m feite om ging. zou hij niet meer heb ben teruggedurfd. EIS 3V2 JAAR VOOR BANKOVERVAL ROTTERDAM In de Sint-Lau- renshaven in het Botlekgebied van Rotterdam is gisteravond de sleep boot Neptunes door nog onbekende oorzaak gezonken. De politie in Rotterdam verklaarde gisteravond, dat kapitein Freek Goe- ree uit Hellevoetsluis, die zich aan boord van de Neptunus bevond zoek is. Duikers zijn thans bezig een onder zoek in te stellen. Het schip is van de maatschappij Aegir. De 58-Jarige stuurman-matroos J. Blom uit Rotterdam, heeft zich in veiligheid weten te stellen, toen de boot op nog onverklaarbare wijze zonk. Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG De rover beschul digt de bankbeheerder van medeplich tigheid aan de overval. Dit novum in criminele verdedigingstactiek doet zich voor ter zitting van het Haag se gerechtshof, waar de Goudse sex- clubexploitanten Ludwig (24) en zijn broer Albert (20) in hoger beroep te rechtstaan omdat zij op 15 juni vorig jaar onder bedreiging met een pistool en een mes vijftienduizend gulden hebben afgeperst van de beheer der en een employé van het Amro- bankfiliaal aan de Stadhoudersweg te Rotterdam. Ludwig beweert net als destijs voor de Rotterdamse rechtbank dat banikbefheerder V. als klant in zyn sexzaak een afspraak met hem had gemaakt om de bankoverval te en- scèneren. Maar omdat ten tijde van de overval onverwacht ook nog een employé aanwezig bleek, moest de beroving een realistischer aanzien krijgen en werden beide bankmen sen door de overvallers neergesla gen en gekneveld. Als getuige onder ede verklaart de bankier ook in hoger beroep dat het verhaal gelogen is en dat hij Ludwig vóór de overval nog nooit eerder had gezien. Ludwlgs broer Albert weet evenmin ergens van. Hij beweert in alle on schuld met zijn broer te zijn meege reden naar de Maasstad. Pas voor de deur van het bankkantoor ver nam hij dat hij moest assisteren bij een overval. Ludwig had de bero ving beraamd om een Investerings schuld van 17.000 gulden voor zijn sexolub te kunnen afbetalen. De Rotterdamse rechtbank had Lud wig en Albert veroordeeld tot respec tievelijk 3% en 2% jaar, straffen die door de broers en hun verdediger mr. K. W. Zieleman veel te hoog wor den genoemd. Maar de procureur-ge neraal bij het Hof, mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst eist dat deze vonnissen zullen worden bevestigd, onder het motto „volkomen ver diend". Het verhaal over de malafide ban kier wordt door e procureur-gene raal bestempel als absoluut ongeloof waardig, omdat Ludwig er pas een maand na zijn arrestatie mee kwam én omdat de banikbeheerd'er anders heus niet een stapel honderdjes zou hebben meegegeven waarvan de nummers waren genoteerd. Tijdens de bespreking van dit laat ste punt komt de pikante bijzonder heid aan het licht dat bijna elke bank in Neerland een speciale sta pel briefjes van honderd heeft klaar liggen voor eventuele overvallers. De nummers van deze bankbiljetten staan genoteerd om later de opspo ring van de rovers te vergemakke lijken. Advocaat mr. Zieleman acht niet temin twijfel mogelijk omtrent de vraag of de bankier wel of niet in het complot zat. Want Ludwig wist toch maar diens naam en telefoonnum mer te noemen. En Ludwig zou heus niet in zijn eigen auto op pad zijn ge gaan als het een echte en riskante bankroof had betroffen. Uitspraak iterbouwkundige Elhorst: let op uw zaak ex-topman van Rijkswater die vertelt dat het misgaat irand en zeewering, heeft gelijk wil waarschuwen. Het is in- fd tjjd om te zeggen: Neder - uw zaak. Er is wel de iets aan de hand, waarover de |de autoriteiten liever zwijgen. r spoedig en op grote iets aan strand en zeewering ïorden gedaan staat even ver paal boven water als de pa- i loverkoop Iielderd ^ERDAM In januari van zijn in ons land bijna 23.000 verkocht; dat is nauwelijk de het aantal auto's dat in 1973 werd verkocht. Dit blijkt regisbraftiecijfers van de RAI len op het strand, waarvan je anders alleen maar de koppen ziet". Aan het woord de heer B. J. El- horst, waterbouwkundige van beroep. Functie: hoofdadviseur aan het bu reau grondmechanica van de dienst Publieke Werken te Amsterdam. In 1969 publiceerde hij zijn op zienbarende plan „Stad in zee". Een plan om voor de kust van Den Haag en Kijkduin over een lengte van zes kilometer en een diepte van twee kilometer de zee (vijf tot vijftien meter diep) te dempen. Naar het voorbeeld van de Maasvlakte voor Rotterdam. Daar kan Den Haag, meende de ontwerper, de ruimte vinden voor staduitbreiding en recreatiegebieden. Het plan, dat aan de gemeente Den Haag en aan de Tweede Kamer werd aangeboden, werd later uitvoerig be schreven in het Polytechnisch Tijd schrift. Maar daarna is er niets meer van gehoord. „Jammer", zegt Elhorst, „maar misschien vond men het te duur. Overigens heb ik het alleen maar opgesteld als hobby". Breuklijn Zoals hij ook in zijn vrije tijd en Door Jek Kleijn niet als ambtenaar van een techni sche dienst zich zorgen maakt over wat er aan de kust verwoest is. Niet alleen in Scheveningen en Kijkduin, maar ook bij IJmuiden en bij Ber gen aan Zee. „Mijn theorie is, dat de bodem ver zakt. Met name ten zuiden van de geologische breuklijn, die uit Duit land op een paar kilometer diepte loopt via Roermond, Noord-Brabant en tussen de Utrechtse heuvelrug en het Gooi door over Amsterdam tot aan Bergen aan Zee. In het gebied tussen Delft, Rijswijk en het Westland loopt dan volgens de heer Elhorst nog een plaatselijke breuklijn. Een afscheiding tussen ver schillende geologische grondgesteld- heid. „In de ene ondergrond vindlt je bodemschatten als olie of aardgas. Op die plekken zie je dan de boor torens of de ja-knikkers. Daar wordt iets aan de grond onttrokken waar niets anders voor in de plaats komt. En daar kunnen verzakkingen gaan optreden. Zoals die zich ook voordoen in Limburg de mijnstreek en zoals ook geconstateerd wordt in de omgeving van Slochteren, waar enor me hoeveelheden aardgas aan de bo dem worden onttrokken. Verzakkin gen van tien centimeter per jaar zijn niet zo maar iets". Zeebodem Het wil er bij de heer Elhorst niet in, dat de verwoestingen aan de Ne derlandse stranden uitsluitend een gevolg zijn van ide stormen van de laatste maanden. „Mijn vermoeden is heel sterk, dat het ook met verzakkingen van de bodem te maken heeft. Ook verzak king van de zeebodem. Wie van ons weet hoeveel er nu precies in de Noordzee wordt geboord? Welke hoe veelheden gas of olie er al uit zijn gehaald? Daar zwijgen de oliemaat schappijen over". „Stel je maar eens voor, dat de zeebodem voor onze kust maar tien centimeter is verzakt. Dat betekent een enorme inhoudsmaat aan een ex tra hoeveelheid zeewater die op onze kust aanrolt". Peinzend port hij met een stokje in de zwarte veenkoröt, die over flin ke oppervlakten nu het „Strand" van Kijkduin vormt. „Weg zand. Dit is geen strand meer. Natuurlijk ligt dat zand nu ergens anders, zoals een autoriteit geruststellend heeft ge zegd. Maar dat is nu Juist het punt: 't ligt ergens anders. Maar het hoort hier te liggen". Wat er gedaan zou moeten worden? „Ik ben geen waterstaatsman, zoals die ex-topman, die gewaarschuwd heeft. Maar naar xpijn smaak zou er gezocht moeten worden naar andere methoden om het zand vast te hou- Waterbouwkundige Elhorst: weg zand, dit is geen strand meer. den. En waar nodig zou een bekle ding met klei of basalt de duinen moeten beschermen". We wandelen terug naar de scheef gezakte en geknakte betonnen trap in de buurt van het zeehospitium. Een fotograaf staat opnamen te ma ken. Informatie leert, dat hij dat doet in opdracht van enkele Duitse bla den. Dat de Nederlandse stranden voor een groot deel geen stranden meer zijn blijft voor de Duitse toe risten geen geheim.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7