Joeken voor kinderen OLTMANS KRONIEK VAN HOLLAND Kostelijke selectie oud politienieuws Antiek speelgoed bbeh van een -ïeeld volk dat bijna .verdwenen is Den Vaderland Getrouwe" Huwelijk... rillingen langs mijn ugdosis verrukkelijke humor Beter avonturenwerk in Crime de la crime Kerstverhalen om ook nu nog eens te lezen PAGINA 21 99 De Nederlandse journalistiek onderscheidt zich van ondermeer de Engelse door de betrekkelijk geringe bekendheid van haar be oefenaren. De paar Journalis ten van de t.v. danken hun faam meer aan de verbreiding van het medium dan aan hun, vaak niet te onderschatten, bekwaamheden. De basis van hun populariteit iof het tegendeel) is dezelfde als die van vader Abraham, Ba rend Barendse of dominee Glas houwer. Er zou mee te maken kunnen hebben dat de beoefening van de journalistiek in dit land be langrijk lager wordt aangeslagen dan in de Angelsaksische wereld. Het zou ook kumien zijn, dat Nederlandse Journalistieke pen- nevoerders pas heel laat uit de anonimiteit zijn getreden. En dan gold het nog meestal lieden met litaraire ambities. Een man als Willem L. Oltmans is een uitzondering op die regel. Men hoeft hem maar eenmaal in nature hebben zien functio neren om daarover niet ver- baasr te zijn. Een extroverte, zeer geestige man met verve en een onfeilbaar gevoel voor thea ter. Om zijn optreden hangt een licht geparfumeerde vleug enter tainment. Om en in zijn laatste boek „Den Vaderland Getrouwe" hangt die ook. Een dikke (meer dan 600 oladzijden) verzameling dag boekbladen over Luns, Soekarno, de Telegraaf, de Hollandse bin nenkamers, waar Willem Olt mans nauwelijks in past. Vele pa gina's argumenten en anecdo tes worden aangedragen, waarom Oltmans recht van spreken meent te hebben. De zeventien jaar die het boek beslaat geven een kroniek van Holland, op z'n kop, op z'n kant en op z'n smalst. Oltmans claimt de rol die veel vaderlandse hu moristen zich in de loop der Ja ren hebben toegemeten. Hij speelt mee, maar blijft tegelijkertijd buitenstaander: Hildebrand en de politieke familie Stastok; mr. Luns als de charmante Van der Hoogen. Oltmans is zeer trots op zijn cosmopolitische aanleg. De ge ne dat hij zioh zo dilcwijls met on dermaatse baasjes op het erf der vaderen heeft moeten inlaten, den vaderland getrouwe, kan Oltmans soms maar ternauwernood on derdrukken. Dat is natuurlijk wel een gemakkelijker methode van werken, dan diezelfde politie ke baasjes projecteren op het continue politiek schouwtoneel- tje van Nederland met daarop weer andere, gelijkgestemde baasjes. De index van het boek beslaat zestien bladzijden. Wie niet ten minste éénmaal in het boek wordt genoemd, telt niet mee. Het streelt de ij delheid van de ge- boekstaafden en zet hen tot ko pen aan. Daarmee is dan ook weer uitgeverij Bruna van harte gediend, want het werk is niet goedkoop. Met Oltmans' jfngste geschrift is natuurlijk lang niet het laat ste woord geschreven over het Nederlandse gefröbel in de ooii- tiek Jegens Indonesië rond Nieuw -Guinea. Een bijdrage voor het totale beeld is het echter zeker wél. In deze dagen van olie-mi sère is menigeen snel geneigd, de dagen vati weleer te idealise ren, toen mr. Luns op het vader land paste. Men ziet iets derge lijks in Amerika, waar een steeds meer in de grilligheden van de geluidstechniek verward rakende president, doet verlangen naar 't recht-toe-ïecht-aan karakter van mr. Harry Truman, van wie men zelfs een dérde-handsauto zonder risico kopen kon. Welnu, mr. Luns krijgt niet de behandeling van tragische held, wiens goede bedoelingen door het noodlot en boze machten verpul verd worden. Oltmans zet hem neeer als iemand die leefde te midden van ficties, het waan idee dat Amerika Nederland te hulp zou komen om het handje vol papoea's voor de westerse cul tuur te behouden. Die fictie kostte ruim twintig Nederlandse militairen het Jon ge leven. Hun oude tantes blij ven in deze barre tijden zelfs doordeweeks van een bloemetje verstoken. H. MULDER Willem L. Oltmans: „Den Va derland Getrouwe" (uitg. Bruna f25,-). .1 de aarde is onze moeder, McLuhan; Uitgeverij: ^Vdia NV prijs: f 15,-. LU altijd meer dan genoeg; kinderen huilden nooit van hon- ods volk leed nooit gebrek.De mversnellingen van de Rock Ri- lorgden voor een overvloed aan 6jke vis, en daar het land bij- vruchtbaar was produceerde iltijd goede oogsten van graan, d, pompoenen en kalebassen, rp was gezond en nergens 1(%s in het land was een streek te die zoveel voordelen bood of [gronden bezat die beter waren, 12 telke wij hadden. Als er in die een profeet in ons dorp was ge en ons gezegd had dat er zouden gebeuren die sindsdien (jjfcrd zijn, zou niemand van ons geloofd hebben". schreef het opperhoofd van de >n Fox indianen nadat de kolonisten het land van zijn in bezit hadden genomen. Wij wat er sindsdien is gebeurd, we weten niet of nauwelijks. Mie si uatie in Noord-Amerika toen de indianen het er nog voor Eggen hadden. samensteller van het boek: de aarde is onze moeder kan ook niet geweten hebben maar hij heeft met een stapel authentieke foto's en een flinke voorraad cita ten een bundel samengesteld, die 'n indrukwekkend beeld geeft van een wijs natuurvolk dat nu vrijwel ver dwenen is. De foto's in het boek zijn bruin af gedrukt en ook de keus van de teks ten is wat romantisch getint. Natuur lijk zijn de indianen niet alleen maar zielig. Zij voerden onderlinge stam- menoorlogen en zaten uiteraard niet de ganse dag over het verstan dig gebruik van de aardse goederen te peinzen, zoals het boek enigszins suggereert. Verder waren ook de in dianen natuurlijk in de eerste plaats men^gn, die het erg druk hadden, met in leven te blijven. Dit laat ste blijkt duidelijk uit de vele voor treffelijke foto's, die rond de eeuw wisseling zijn gemaakt door een zeke re Edward S. Curt. Juist de menselijke kant van de Amerikaanse indianen maakt dat de lezer al bladerend in dit platenboek door een gevoel van woede over het feit, dat dit gevariëerde en bijzon dere volk zo definitief uitgeroeid is, wordt overmand. Het is niet te hopen dat er ooit weer dit soort boekjes over een of ander nagenoeg verdwenen volk zal moe ten worden gemaakt. JAN VAN WIERINGEN Drie nieuwe titels in de "Crime de la crime"-serie van de Arbeiders pers in Amsterdam (f 14,50 per stuk)"Bloedrode oogst" door Das» hiell Hammett, "Twee kwartjes voor kaarsen" door Josephine Tey en „Lau ra" door Vera Caspary. Veelal het betere avonturenwerk in deze serie van de Arbeiderspers. Niet altijd het zuivere detectiveverhaal. Dat blijkt wel in "Bloedrode oogst". De wat bloeddorstige titel dekt de door Dashiell Hammett gecreëerde lading wel. Al tientallen Jaren terug zette de schrijver „Continental Agen cy" in zijn korte verhalen op poten een detectivebureau, dat voor niets of niemand terugdeinst. In dit, zijn Huwelijk..rillingen langs rug:. Auteur Charlotte Bigham. I «rij Ad. M. C. Stok Zuid-Hol- Uitgeversmaatschappij bv Haag. boek in de trant van Germai- Greer's Female Eunuch, zoals ihien de titel een beetje doet oeden, maar een kostelijk ver over de perikelen van een die is getrouwd met een wat facteur. Charlotte Bray Bing- doet in dit boek verslag van de gebeurtenissen in haar prille huwe lijksleven met de acteur Terry Bra dy, die zij in het hele boek de Oude Versierder pleegt te noemen. Het boek is geschreven met een veruk- kelijk dosis humor, soms mild soms ironisch maar vooral vrouwelijk, 't Is heerlijk om in ieder hoofdstuk weer iets van de dingen tegen te ko men die Je in het dagelijks leven ziet gebeuren. Vrouwen die meestrijden, met echtgenoots worsteling om er kenning, babys krijgen, met weinig geld rondkomen en feesten bezoeken omdat het nu eenmaal moet. Iede re vrouw zal bij het lezen van Hu welijkrillingen over m'n rug denken: "Gut, Ja, dat heb ik ook uogeens meegemaakt", of „als ik het toen ook gedaan hadDat het boek in Londen speelt en een ty pisch Engelse sfeer heeft, doet aan het amusante ervan niets af want vrouwen zijn vrouwen, waar ze ook wonen, al zullen ze dat niet altijd willen erkennen. Henriëtte van der Hoeven eerste boek (1929) laat een van de bikkelharde employé's van dit bu reau de vuile was opknappen in een provinciestadje. En daar is nogal wat. Het hele leven wordt daar be heerst door gangsters en corrupte politie. Maa'r de man gaat geen zee te hoog. Hij intimideert, intrigeert domineert, maar boven alles corri geert. Met harde vuist en vaste (schiet) hand. De gangsters moorden elkaar uit. Het gaat niet volgens het politionele boekje, maar het is wel effectief. En Hammett vertelt het heel bondig. Hoe anders is "Twee kaarsen". Het bijna klassieke gegeven van een mooie vrouw, die in de vroege och- tendueren dood op strand wordt ge vonden. In badpak. Is ze zelf 't water ingelopen? Zo niet, hoe kan ze dan zijn vermoord, vraagt de sympathie ke inspecteur Grant zich af. Een vlot leesbaar verhaal met duidelijk om schreven hoofdpersonen. Een beetje erg fantastisch met een tikkeltje ge forceerd slot, maar voor liefhebbers van misdaadlectuur een brok leuke ontspanning. "Laura" beviel ons het beste van de drie. Vooral door de wijze waar op Vera Caspary haar werk heeft opgezet. Er is steeds een ik-figuur aan het woord, maar wel verschil lenden. Het gaat om de mooie, Jon ge vrouw Laura, die dood in haar flat wordt gevonden. Onherkenbaar verminkt. Haar vrienden kunnen niet ir. haar dood geloven. De gevoelige politieman, die het raadsel most trachten op te lossen, eigenlijk ook niet. De dichtst betrokkenen krij gen achtereenvolgens gelegenheid hun zegje te doen. Sterk uiteenlo pende persoonlijkheden. Duidelijk verschillend van toon. Knap geschre ven en erg goed leesbaar. KOOS POST Een fascinerende selectie uit de jaargangen 1873-1883 van het Geïl lustreerde Politienieuws, dat voor 21.50 te koop is. Nico Polak stel de het samen en uitgever is Skara- bee in Laren. „Het niet behoorlijk sluiten der bui tendeur, is oorzaak, dat deze week door insluiping bij een inwoner, twee parapluiën uit den gang zijn ont vreemd geworden". "Een zieke verpleegd in het gast huis alhier was thans zoover her steld dat hij dit gesticht kon verla ten. Hem werd dan ook daartoe de vergunning verstrekt. Om zijne waar achtige dankbaarheid te betoonen. voor al het goede daar genoten en bovenal voor de geheele kostelooze verpleging stal hij eenige goederen uit dit gesticht". Twee stukjes uit het werkelijk fascinerende Politie boek. léO bladzijden lang kunnen we kos telijke verhalen lezen en werkelijk schitterende prenten bekijken. Want de photographie was in die tijd na tuurlijk niet bekend, of stond aan het ploffend begin. De meeste afle veringen laten dan ook gruwelijke moordpartijen, tragische ongeluk ken, straatberovingen en spoorweg ongelukken zien ("De hoofdconduc teur die bij deze ramp zwaar aan de borst verwond was, is reeds overle den; de conducteur Jacobs die behal ve een beenbreuk inwendige kwet suren had gekregen, ligt in beden- kelijken, toestand in het gasthuis". Het geschiedde in 1878) De samenstelling van de Wekelijkse Kroniek Van Buitengewone voorval len, Misdaden en Ongelukken is een vers), Pijger maken (doden) loensche zeer zorgvuldige. flepjes (valse coupons)treifel ver- Tot slot enkele bargoense woor- schut (op heterdaad betrapt), hande den en de ware betekenis ervan. Ze len (stelen), ossenpooten (dobbel- moeten maar weer in zwang komen stenen) en uitgesabberd (ontvlucht), vind ik. Kopen. En genieten. Bassis (dubbeltjes), biesjes (stui- PAUL WOLFSWINKEL Kerstverhalen, uitgegeven door bu reau Zespeka (vereniging van zes protestantse kinderbeschermingsin stellingen) in samenwerking met Prisma-lectuurvoorlichting Voor burg. Opbrengst van dit boek be stemd voor de zes kinderbescher mingsinstellingen. Een bundel kerstverhalen, waar van de inhoud zeker niet aan het kerstfeest alléén gebonden is. Niet alleen, omdat deze verhalen mis schien een hulpmiddel kunnen zijn, om in ons eigen gezin, onze dage lijkse gemeenschap, eens wat meer broederschap te beoefenen, zoals H. Prins in zijn voorwoord aangeeft, maar vooral omdat deze bundel voor wie er van houdt tenminste, een ver zameling van de meest uiteenlopen de verhalen is, die stuk voor stuk le zenswaard zijn. Het begint met het verhaal van de evangelist Lukas over de komst van Christus in deze wereld. Het tweede verhaal, De engel in het warenhuis, van Aart Romijn, verhaalt over de jonge engel Gustaaf die door God naar de aarde wordt gestuurd om te zien of die aarde nu inderdaad hopeloos verloren is, dat het toch nog de moeite waaro Is cm er een kerstfeest aan te wagen. Verreweg het grappigste verhaal, uit deze bundel van tien. Een ander verhaal, dat mij althans erg aansprak, is "De accordeola" van Mies Bouhuys. Het vertelt over -en orgelwijsje dat de ik-figuur al van haar vroegste jeugd af door het hoofd heeft gespeelt. Later blijkt rat haar grootmoeder het speelde voor de matrozen op een oude accordeola, die zij op zolder vindt. Helaas is er nog slechts één klagelijke toon uit dit instrument te krijgen, hetgeen niet voldoende is om de weemoedi ge klanken uit het verleden op te roepen. Als zij dan, vele Jaren iater natuurlijk aan de vooravond van Kerstmis toevallig in contact komt met een oude zeematroos aie het wijsje voor haar zal spelen, komt er een kink in de kabel, omdat. enfin dat moet u zelf maar lezen. ANNEMIEK RUYGROK I: „Orla de Kikkerslikker", au- 01e Lund Kirkegaard, versche- bij N.V. Uitgeversmaatschappij (f 8,90). „Lutje Giel" en „Albert" heeft lund Kirkegaard een derde „iie- ]e" op de wereld gebracht. Dit WJe wijst de lezer erop dat het 'altijd even leuk is om klein tc Want als er een grote lefgozer *t dorp woont, moet Je voort- op Je tellen passen. Het is blijkt steeds weer - gelukkig niet moeilijk om een grote lefgozer iün af te wezen. Ons lieverdje dan ook toe dat het soms erg kan zijn om klein op de wereld Kan. de Kikkerslikker" is een ver- eHjk boekje, dat voor kinderen ttn Jaar of tien een blijvende van vermaak ende lering, Drlijk) zal kunnen zijn. Iieelepelvrouwtje" ofwel „De 'trtijke avonturen van het "tje dat regelmatig, maar op de onverwachte momenten, zo wordt als een theelepeltje". Au- Alf Proysen. Uitgever: Bet Het „Theelepelvrouwtje" is een wonderlijk boekje, dat vertelt over een mog wonderlijker wezentje. Het vrouwtje dat zo klein kan worden als een theelepeltje maakt de meest wonderlijke avonturen mee en haar incidentele geringe omvang maakt dat zij zichzelf ook regelmatig heel wonderlijk voelt. Kortom: een boekje dat heel ge schikt is voor alle kinderen die van wonderlijke dingen houden en voor alle kleine televisiekijkertjes, die via de zaterdagmiddaguitzen ding al hebben kennisgemaakt met het theelepelvrouwtje. ELISABETH TOLENAAR. „De avonturen va3 Peppi en Kok- ki" door Nan de Vries, uitgegeven door De Gooische Uitgeverij, Bus- Peppi en Kokki zijn alom bekende snaken van de (KRO)-televisie. Hun dikke-en-dunne-amonturen worden, het is bijna overbodig daa'r nog eens op te wijzen, door het Jonge volkje met evenveel aandacht als plezier gevolgd. En daar zit hem dan meteen de kneep bij dat boek over hun kol derachtige belevenissen: Je mist sterk het visiouele, gewend als Je was door de tv-taferelen. Daarmee wil ik verder niets ten ongunste van het boek zeggen, alleen dat ik de tv- streken van het duo wat opwinden der vond overkomen. 1) „Millicent de paaspoes", door Meindert de Jong 2) „Vlek de zwerfhond", door He len Griffith. 3) „Hannes Strokop en de onzicht bare indiaan" door Janosch. Al deze boeken zijn uitgegeven door „West-Friesland" in Hoorn. Meindert de Jong is al eerder in deze kolommen geprezen voor zijn kinderlectuur. Toen gold 't een ver haal over een verbond tussen een zwerver en een stinkdiertje. Ditmaal heeft De Jong het relaas getekend van het meisje Millicent met haar poes. Ze mag de Siamees een aange lopen zwervertje, eigenlijk niet hou den, omdat haar moeder allergisch voor katten- is. Maar Millicent, dol verliefd op de kat, geeft zich niet zo gemakkelijk gewonnen. Nogmaals: een goed verhaal, niet overdreven dramatisch. De vertaalster, Hannie v. Till, had er goed aangedaan de zaak iets meer te vernederlandsen. In ons land geef Je elkaar uitzonderin gen daargelaten niets met Pasen. Dat wekt bij kinderen "wellicht wat verwarring. Ook erg goed is „Vlek, de zwerf hond", het boeiende, om beurten har de en plezierige leven van een bas taardhond. Het boek leert kinderen goed (en zonder al te veel sentimen- taliteiten) met dieren mee te voelen. Vlek, de jongste zoon van de arme Nena, komt voortreffelijk en zeer overtuigend tot leven. Iets minder aardig (maar die me ning word weer niet gedeeld door mijn zes-Jarige zoon) vond ik „Han nes Strokop", een jongetje dat van alle kanten geplaagd wordt op school en daarbuiten. In zijn wan hoop richt hij zich dan tot zijn oom overzee, die hem een onzicht bare indiaan tot steun zendt. Het verhaal is niet onaardig, maar het heeft naar mijn gevoel toch wat te veel absurde kanten. RUUD PAAUW. Lappendekens maken met Jean R. Laury Boek: Lappendekens - Auteur: Jean Ray Laury - Uitgeverij Kos mos, Amsterdam-Antwerpen (f 19,50) Jean Ray Laury, bekend door haar eerder verschenen uitgaven over Appliqueren en Lappenpoppen, heeft met deze Lappendekens weer een fijne bijdrage geleverd aan de rijke verzameling literatuur over handvaardigheid. Dat een lappendeken bepaald niet louter lapjes hoeft te zijn, blijkt al heel gauw uit dit waardevolle boekje, dat overigens weer overvloedig is ge ïllustreerd. Allerlei oude technieken met nieuwe ideeën, historisch over zicht van de lappendeken, motieven, lapjeswerk, doorstikken, èlle moge lijke nooit-vermoede onderwerpen snijdt Laury met grote vanzelfspre kendheid aan om uiteindelijk tot de conclusie te komen, dat men hele maal niet bijzonder handig of door- zetterig moet zijn om zo'n leuke bon te dekbedekking te kunnen maken. Je moet er gewoon aan beginnen, en dan komt het vanzelf wel eens af. ELISABETH TOLENAAR. De Krankzinnigen-tekeningen, Schrijver: Jan van Herwijnen, UitgeverijHeuff; Prijs: 10,-. De Amsterdamse schilder Jan van Herwijnen heeft in 1920 veel suc ces gehad met een serie tekenin gen van krankzinnigen. De uitge verij Heuff heeft deze tekeningen gebundeld en voorzien van een in leiding en wat herinneringen van Jan van Herwijnen zelf voor een tientje op de markt gebracht. Volgens de psychiater die de inlei ding schreef is aan iedere teke ning precies te zien waaraan de patiënt leed, maar ook voor men sen die niets van psychiatrie we ten is het een ontroerende bundel die na al die jaren nog sterk aan spreekt. J.v.W. Titel: Antiek Speelgoed. Auteur A. Burkij-Bartelink. Uitgeverij Van Van Dishoeck Bussum. Prijs f 5,90. Dat antiek speelgoed en er iets van weten boeit, bewijst de tweede druk van het boekje Antiek Speelgoed. In dit werkje vertelt de schrijfster ons iets over het speelgoed door de eeuwen heen. Natuurlijk zijn er veel hiaten want speelgoed is iets heel vergankelijks. Bedenk maar eens wat er is overgebleven van het for-, nuisje dat u als vijfjarige kreeg of de bromtol die zelfs 's avonds mee naar bed moestJuist niets. Misschien staat het poppenhuis zwaar geha vend nog ergens op zolder maar dat is dan ook alles. Toch is de schrijf ster er in geslaagd een goed beeld te geven van speelgoed in de loop der In een fijne verteltrant met aardige details over eigen ervaringen in speelgoedmusea. Pas laat heeft het kind, echt kind mogen zijn en eigen speelgoed mogen hebben. Wat nu als speelgoed wordt beschouwd, had vroeger voor de ouders vaak een heel andere betekenis. Neem nu de rammelaar. Dit "speelgoed" is 2000 Jaar oud. Het exemplaar van klei werd aan kinderen uit de gebie den van Centraal Azië gegeven om de geesten uit de buurt te houden. Dit is maar een van de talloze voor beelden uit het met tekeningen en foto's geïllustreerde boekje dat z'n geld zeker waard is. HENRIETTE V. D. HOEVEN.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21