Konijntjes van Beatrix Potter springlevend Rode Heidi aanvoerster van jonge socialisten PALET Wo©So3(§(i PALET r -=5 BOi.'N Zij is weinig gebrand op interviews Heidemarie Wieczo- rek-Zeul (31), die zaterdag 26 ja nuari tot voorzitster van de 400.000 leden tellende "Jungsozia- listen" is gekozen. Want, zo weet dj, al te licht leidt dat soort ge sprekken tot folkloristische da- oesbladenpraat, waarbij details voor hoofdzaken moeten door gaan. Zoals het feit dat zij vrouw g en aantrekkelijk. Voor de lerares Engels en maatschappij- n een arbeiderswijk van Opel-stad Ruesselsheim zijn ge slacht en verschijning bijzaken. Haar eigen emancipatie be schouwt zij als vanzelfsprekend, i de vrouw in het algemeen ds vanzelfsprekende noodzakelijk heid. Natuurlijk is voor "Rode Heidi" (haar haar is kastanje kleurig) die verheffing van de trouw niet doel op zichzelf maar in van de algehele mense lijke emancipatie die alleen door socialistische systeemverandering teweeg gebracht kan worden. Haar politiek bewustzijn werd geschapen tijdens de discussies in je Bondsrepubliek over de wet ten op de uitzonderingstoestand, die de overheid in crisistijden ver gaande bevoegdheden toekennen. Een tweede beslissende Jeugdbe- levenis was de Spiegel-affaire, toen de toenmalige minister van defensie Frans-Josef Strauss met terzijdestelling van wet en recht redacteur van Der Spiegel wegens "verraad van militaire ge heimen" in Spanje liet arresteren. Heidi Wieczorek, getrouwd met tn lector economie, kinderloos, maakt naar buiten niet de indruk door twijfels gekweld te worden en zal die standvastigheid ln de toekomst hard nodig hebben, want 't recente congres in Mün- chen, waar zij voorzitster werd, toonde dat de jonge socialisten 'n in zichzelf verdeeld huis vormen, dat vervuld is van onbegrijpelijk Jargon. De discussies van de Jeugdige economen, sociologen en politico logen voltrok zich ver van de wer kelijkheid in de ijle ruimten van loutere theorie een voortduren de botsing van voorstanders van vernieuwing in etappes en de aanhangers van de zuivere socia- litische leer, die een compromis met 't bestaande burgerlijke stel sel afwijzen. Zeker kent zij het dilemma dil haar wacht. In de eerste plaats: de noodzaak om praktisch werk zaam te zijn in de politiek, de be sluiten van de sociaal-democrati sche moederpartij mede te vor men en tegelijkertijd de zuivel theoretische discussie niet te la ten verwateren of verstommen, en (buiten de partij) de basis van de arbeidsters te beïnvloeden. Tegenover 'n veelvoud van me ningen die "dubbele strategie" na te streven zal ook voor de doelbewuste Heidemarie Wieczo rek niet makkelijk zijn. Haar mannelijke voorganger, door vele "linksen" gesmaad, heeft zich niet herkiesbaar gesteld. Wil "Ro de Heidi" zich handhaven, dan zal zij niet terwille van populariteit bij een of andere fractie haar eigen standpunt door concessies mogen vervagen. Maar of in de wirwar van meningen haar grote populariteit zal kunnen standhou den? Beatrix Potter met haar vader en broer gefotografeerd voor hun Schotse zomerhuis waar ze in spiratie op deed voor haar dierenavonturen. Beatrix Potter illustreerde brieven aan neefjes en nichtjes met tekeningen van konijntjes. Ze werden de basis voor haar boekjes. LONDEN Deze week is 't precies dertig jaar geleden dat Engelands meest succesvolle kinderboeken schrijfster Beatrix Potter overleed. Na drie decennia is men haar nog steeds niet vergeten, want behalve dat haar boekjes in vele landen nog steeds worden herdrukt kan men bij winkels en ..warenhuizen zelfs Wedgewood kinderserviesjes vinden gedecoreerd met konijntjes, zoals zij die alleen kon schilderen. Pieter Koniin, Josien de Kwebbel eend, Diederik Wolmuis en vele andere dieren, die zij spannende avonturen liet beleven zijn, niet al leen in Engelad en op het Europe se continent, maar ook in Amerika onsterfelijke figuren geworden. De kleine, vierkante boekjes die Beatrix Potter rond de eeuwwisse ling schreef, zijn nog steeds in mil joenen boekenkasten terug te vin den als een dierbare Jeugdherinne ring. Net als de prentenboeken van Rie Cramer, zijn de fraai geïllustreerde avonturen van Beatrix Potter altijd populair gebleven. En omdat de „Peter Rabbit" rage nog onvermin derd voortduurt is in Engeland nu het boek „History of the writing of Beatrix Potter" verschenen. Een boeiende documentaire van Leslie Linder over de vrouw, die één van de eerste puur ontspannende kin derboeken schreef. Beatrix Potter werd in 1866 geboren als dochter van zeer welgestelde ou ders. Haar vader Ruppert Potter had zijn fortuin te danken aan de rijkdommen, die zijn voorouders in de 'katoenhandel hadden verworven. Schotland De zomervakanties, die Beatrix met haar ouders en haar broertje Ber tram in hun buitenhuis in Schot land doorbracht, waren even saai en vervelend als de rest van het jaar. wanneer ze in een statig huis in Kensington woonde. Het enige voordeel was, dat Beatrix in Schotland met allerlei dieren in aanraking kwam, die zij in de def tige Londense buitenwijk nooit zag. Ze begon konijntjes, eekhoorntjes en andere dieren na te tekenen. Na verloop van tijd met steeds meer succes, maar haar taJlent werd door haar ouders alleen als een passend tijdverdrijf voor een meisje van haar stand gezien. En ze stonden er op dat dat zo zou blijven. Maar Beatrix Potter, die zich in alle op zichten als een voorbeeldige dochter gedroeg, negeerde op dit punt de wens van haar ouders. Haar eerste stap op weg naar de zelfstandigheid was het illustreren van het kinderboekje met kreukel- rijmpjes van Frederic E. Weatherly. Het was de eerste en tevens de laatste keer dat zij werk van ande ren illustreerde. Slonzig Miss Potter, de altijd wat slonzig geklede vrouw met grote blauwe ogen, voelde precies aan hoe zij kinderen moest boeien. Met pen, penseel en tekenstift oefende zij een bijna magische aantrekkings kracht op hen uit. Ze verstond na melijk de kunst om kinderen op ge lijke voet te benaderen. En haar verteltrant miste dan ook geheel het superieure, welwillende en bele rende toontje waarvan volwassenen zich in sommige boekjes nog wel bedienen. Pieter In de brieven, die zij aan kinderen van familieleden schreef, vertelde zji altijd iets over de belevenissen van Pieter Konijn en illustreerde die met aandoenlijke schetsjes. En één van die brieven gebruikte zij jaren later voor haar eerste boekje „The tale of Peter Rabbit", dat zij op eigen kosten uitgaf om dat zij er geen uitgever voor kon vinden. Het boekje dat slechts in een be perkte oplage werd gedrukt, sloeg echter zo aan. dat de bekende uit gever Frederick Warne haar bena derde en haar vroeg of hij haar boekje met kleurenillustraties, mocht uitgeven. Zeer tegen de wli van haar ouders stortte Beatrix zich toen in „de za ken" en ging geld verdienen. Haar broer Bertram had het duffe plechtstatige ouderlijk huis toen al de rug toegekeerd en kocht een klein boerderijtje in Schotland waar Beatrix dikwijls kwam logeren. Daar in de landelijke omgeving groeide haar creativiteit tot onge kende hoogte. En dat uitte zich vooral in de poëtische weergave van allerlei details zoals bloeiende gera niums, een oud vervallen schuurtje en een met plavuizen belegde keu kenvloer. Details, die allemaal wer den gebruikt als achtergrond voor de avonturen van haar dieren. Naarmate er meer boekjes versche nen, werd haar verhouding met de uitgever inniger. Maar toen ze haar ouders op de hoogte stelde van hun voornemen om te trouwen, ontsta ken die in woede omdat zij hun schoonzoon-in-spé ver beneden hun stand achtten. Beatrix Potter die inmiddels tegen de veertig liep, beschouwde zich echter als verloofd en droeg uitda gend een ring. Tot een huwelijk kwam het uiteindelijk niet, omdat de uitgever plotseling stierf. Spoedig daarna besloot Beatrix Pot ter om een nieuw leven te beginnen en kocht van de opbrengsten van haar boeken een boerderijtje, dat zij tien jaar later verkocht om ei- var. een nabij gelegen te worden. De makelaar, die haar daar bij hielp werd in 1913, vlak voor haar vijftigste ver jaardag haar echtgenoot. Ze hield vrij kort daarna op met schrijven en stelde alleen nog een paar boekjes met onuitgegeven schetsen samen, want Beatrix wilde eindelijk zelf eens van het landelij ke leven genieten. Het is een heel gewone zaak gewor den dat op een moment, waarop de wintersportgeneugten nog in volle gang zijn, de fabrikanten van badmo- de al aan de deur kloppen om hun nieuws voor komend zomerseizoen te spuien. Als reden daarvoor ge ven ze onder meer op dat bad- en strandmode eigenlijk "seizoenloos" is geworden, vanwege de vele mo gelijkheden van warme zuidelijke va kanties in het winterseizoen. En zo zitten we tegenwoordig hartje win- ADVERTENTLE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08O-H2 LEIDEN ter verlekkerd te kijken naar het allernieuwste voor de in het verschiet liggende zomermaanden die, zoals afgelopen jaar is gebleken, ook in Nederland opeens nog "ouderwets- zomers" kunnen zijn Misschien heeft dat uitbundige sei zoen van afgelopen Jaar de ontwer pers mede geïnspireerd tot het klei ner maken van de bikini. De slipjes zijn aan de zijkanten hoog uitgesne den, veel beha's zijn super-klein en doen qua model soms onweerstaan baar denken aan twee vergrote drie hoekige ooglapjes. Vandaar de bij naam "Moshe Da Jan" voor zo'n in effen zwart uitgevoerde minieme bi kini. Niet alleen zwart, ook veel kleurig zijn die bikini's en niet zel den is er de mogelijkheid om een (laag-uitgesneden) eendelig bad pak in dezelfde kleuren en dessins erbij te kopen. De neksluiting (halsterlijn) is kenmerkend voor een flink deel van de bad- en strandcollecties voor ko mend seizoen. Bij de bikini's komt ook het "bandeau-model" naar vo ren waarbij de beha eigenlijk niet meer dan een rechte lap is. Aar zelend komt ook weer het "one shoul der badpak" om de hoek kijken. Het eendelige pak met een schuin oplo pende schouderband, daterend uit de Marilyn Monroe-tijd. De kleuren zijn vaak duidelijk aan het tropische kleurenpalet ontleend: warm en fel, met geel, groen en oranje als uit schieters. Geen badmode meer zonder alle mogelijke accessoires: er komen er ieder jaar meer bij. De blikvangers daarbij zijn dit jaar grote omslag doeken van glanzend materiaal in 'n kantpatroon met franjes, uitgevoerd in felle kleuren, en op allerlei ma nieren draagbaar bij bikini's in contrasterende tinten. Bij de biki ni's zijn ook extra broekjes in short model te koop, of kleine kimonojas jes van heel dune stof. Het mooiste zijn de lange strandjurken in war me drukdessins, waarin men zo uit het strandgewoel in het zomeravond uitgaansleven stapt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19