)e arbeiders staken, de rijken jagen ZES MAANDEN MISSCHIEN OPEN ederlandse baggerbedrijven in startblokken voor Suezkanaal UAB RPAG 16 FEBRUARI 1974 PAGINA 15 lV" NDEN De 260.000 Britse mijnwerkers vannacht om twaalf uur precies een In even zovele gezinnen is er gisteravond iken loonzakje op tafel gekomen. De mijnwer- jouwen hebben hun huishoudgeld bij de elijke sociale dienst moeten halen. Met in een lange rij voor het loket van de ieuning. Nottingham, Kent, Wales, Schotlandeigen- ,eral in gebieden waar Groot-Brittannië en somber. De mijnstreken. Waar man oor 170 gulden per week zonder applaus het meest inspannende, ongezonde en gevaar lijke werk van alle Britse arbeiders verrichten. En daar willen ze beter voor betaald worden. Dat is nu probleem en daarom gingen ze in staking. In een ander deel van Engeland, het graaf schap Sussex, dat zo mooi is, dat het er altijd zondag lijkt te zijn, had men van de week in een klein dorpje ook problemen: hoe houd ik bijvoorbeeld op mijn paard mijn sherry droog, terwijl het regent? ezingen, economische chaos en bittere politieke strijd n Ansty, in het graafschap Sussex (Zuid-Engeland) bestaan. Het zal wel ergens goed voor zijn, is daar :nering. Heath weet het heus het beste en met de ar- het toch altijd hetzelfde. Zo geef je ze opslag en iden ze weer een nieuwe staking voor. De bewoners isty hebben andere, belangrijkere dingen aan hun De vossenjacht bijvoorbeeld. Zo'n drie keer per jworden de paarden gezadeld en de honden voor de ld om op zoek te gaan naar de vos van de dag, die s onder luid gekrijs van de jagers door de honden :en wordt gereten. enjacht is de geliefde sport superrijke Brit, wiens al rijk was. De riches missen er vaak de aheden voor. Zij werkten jaren dag en nacht om uin te vergaren. Tijd om paard te rijden en zo het ze spel met de vos, de en de paarden te leren, K zeniet. ng.f i vooral de rijke industrie le grootgrondbezitters die de icht beoefenen. Een exclusie- f igelegenheid? Welnee. Een laander is van harte welkom, cpk geen paard heeft, zal ik u e plezier indelen bij het Dat is uiterst nuttig werk, ster van de Jacht heef Gestoken in rood en wit op een schitterende De andere Jagers hebben jndom hem verzameld cn zijn teken om de vochtige bossen in te 'rtigtal Jachthonden steekt i nerveus in de lucht. De nde staarten vormen als het igolvend korenveld. int zachtjes te regenen. De iele sherry vooraf gaat rond. «huurmans De vrouwelijke jagers bedekken de kristallen kelken met hun wit-ge- handschoende handen. Sherry-drin ken is op een paard een heel karwei, omdat men twee handen nodig heeft en daardoor de teugels niet vast kan houden. De Jagers knechten, David en Reg, die de kleuren van de Master dragen, wachten zonder sherry, opzij. Bij de vossenjacht is de Master absoluut oppermachtig. In de regel bezit hij tevens de meeste paarden, alle honden en heeft hij het meeste geld op de bank. De Master in Ansty is de enig overgebleven telg van de Sandeman- dynastie, die al zo'n kleine anderhalve eeuw voornamelijk in sherry handelt. Hij heet David Sandeman en verdeelt zijn tijd tussen ziJTi kantoor in Londen en de vossenjachten, mits hij niet in Spanje is, waar Davids Jacht te allen tijde zeilklaar ligt, omdat hij ook van vissen houdt. De Master is de enige die volgens een oud, uit de 17de eeuw daterend recht een jacht in zijn gebied mag uitroepen. Vroeger gingen de jagersknechten rond om de Jagers uit te nodigen, tegenwoordig gaat het per telefoon. Duivel Op het moment dat de stoet uitrijdt, nadert in de verte in galop een tweetal ruiters. Mrs. Jones en haar man, wordt er gefluisterd. Dichterbij gekomen blijkt het een oud echtpaar te zijn. Pas als ze beiden heel dicht bij zijn is te zien wie de vrouw is. Ze zit in een eigenaardige ineengedoken houding op haar paard. Toch heeft ze iets fiers. Net Churchill, maar dan zonder sigaar. Het is een bijzondere vrouw. Iemand vertelt me dat ze tachtig jaar is en bijna blind. Geen vossenjacht slaat ze over. Ze rijdt als een duivel en hoewel ze vrijwel niets ziet van de eigenlijke jacht is haar vreugde te luisteren naar het „spreken" van de honden. De andere ruiters zijn voornamelijk oudere mannen, met uitzondering van de Master, die 44 is en de twee jagersknechten, die omstreeks de dertig zijn. De jagersknechten zijn in elke jacht onmiddellijk te herkennen, omdat zij de enigen zijn die uitsluitend bij de voornaam worden genoemd en de jagers toespreken met „meneer", „mevrouw" of „Juffrouw". De afkomst van de mannelijke ruiters is ook gemakkelijk vast te stellen. Alleen grootgrondbezitters zijn gerechtigd een cap te dragen tijdens de Jacht. De Master zelf draagt een zijden cap en heeft doorgaans een verguld pistool in de zadeltas om de vos af te schieten als de honden het dier niet snel genoeg hebben afgemaakt. De andere heren zijn geheel in het zwart en dragen een hoge hoed. Zij worden de „gentlemen" genoemd. De dames, allen zeer zorgvuldig opge maakt en in kostbare rij kleding, dragen een cap, of een hoge hoed. Knecht David blaast op de hoorn en de stoet zet zich in beweging. Het is een schitterend gezicht. Het voetvolk twee oudere dames, de dorpsdwaas, een onduidelijke man in plus four en met een ■thermosfles, alsmede de vriendin van de Master en uw verslaggever - loopt weldra alleen. De paarden en de honden zijn in het dichte woud verdwenen. De bospaadjes zijn drassig en Je zakt vaak tot aan je enkels in de zuigende modder. Wat inderdaad gebeurt. Een plotse linge duw tegen mijn schouder luidt het kostbare ogenblik in: een vos steekt razendsnel de weg over. De dorpsdwaas is de eerste die reageert. Hij zet zijn handen aan zijn mond en maakt een hoog geluid. Vrijwel direct daarop klinkt van tamelijk dichtbij de hoorn van knechit David. Vriendin Jenny ver telt dat de hoornstoten in feite mor seseinen zyrn iin vereenvoudigen vorm. Ze vertellen jagers, die van de groep zijn losgeraakt, waar ze naar toe moeten. Links, rechts, rechtdoor, enzovoorts. In een oogwenk zit iedereen die tot het voetvolk behoort onder de modder als de paarden in galop voorbijdraven. De Master schatert, Jenny is woedend. Alleen de dorpsdwaas is drooggebleven. Hij was op het Juiste moment in het struikgewas langs het pad gekropen. Na enige minuten komt mrs. Jones en haar man aangegaloppeerd. Ze was wat achtergeraakt. Opnieuw spat de modder alle kanten heen. In het voorbijgaan zie ik dat ze een zwarte voile over haar hoge hoed heeft gespannen. Ze ziet er spookachtig uit. Haar man is precies Dikke Deur uit de Pipo-serie. Jachthonden blaffen niet ,zespre-k en. Dat moet een beginneling weten. David, de eerste jagers knecht, kent elk geluid en zelfs dat van elke hond afzonderlijk. Hij weet exact of ze inderdaad een vos op het spoor zijn, of dat ze maar doen alsof. De twee Jagersknechten zijn in vaste dienst van de Master. Ze zorgen dagelijks voor de paarden en de honden, die wekelijks bij wijze van spreken meer kosten dan een klein kindertehuis. Eén hond eet per dag meer vlees dan een mijnwerker in veertien dagen. Om hun jachtinstinct voor afstomping te behoeden worden zij met rauw vlees gevoederd. De Jacht is nu ruim anderhalf uur bezig. Het voetvolk ziet bruin van de modder, die al aardig begint op te drogen. De dorpsdwaas gelooft dat ze een vos op het spoor zijn. Hij luistert ingespannen en beduidt het voetvolk hem te volgen. De honden spreken. Een leek zou janken zeggen. Na een klim tegen een steile heuvel komen we bij een bomengroep waar de honden een oorverdovend lawaai maken. De Master ,het vergulde pistool in de hand. schreeuwt onophoudelijk te gen de honden. De vos is in een hol in de grond gekropen. David laat de vier terriers, die aangelijnd zijn, het gat in. De honden gaan zo mogelijk nog harder spreken. Het is net een soort muziek die pijn aan je oren doet. En dan ineens gebeurt het. In een flits komt de vos eigens vandaan. Vermoedelijk uit een andere ope ning. Hoewel een vos vijf keer sneller kan lopen dan een jacht hond, is er geen ontkomen meer De Master tiert en slaat met de achterkant van zijn zweep op de bondenruggen in. Eem groot exem plaar zet by na voorzichtig zyh tanden in de hals van de trillende vos en het is alsof Je iets hoort kraken. De vos maakt een paar stuiptrekkingen. Dan is er weinig meer te zien dan een kluwen honden en wat bloed. Het prachtige vosje is een bloedige massa geworden. De dorpsdwaas lacht, de Master schatert. Jenny heeft zich omgedraaid. Later zegt ze: „Ik vind de vossenjacht prachtig. Ik houd van het spreken van de honden Ik houd van de spanning. Maar als het eenmaal zover is kan ik het niet meer aanzien". Beneden aan de heuvel wachten de overige dames. Ze praten in groepjes van twee op hun paarden. Wat hun eigenlijke taak in de jacht is, wordt niet duidelijk. Het zijn stuk voor stuk rijke dames, vertelt Jenny. Een paar keer per week rijden ze mee uit en nemen tijdens de jacht de schandaaltjes door. Het is eigenlijk een andere vorm van koffie drinken bij elkaar. Opnieuw zijn mrs. Janes en haar man te laat gearriveerd. Ze blijkt ergens gevallen te zijn toen haar paard een onverwachte beweging maakte en ze is weer opgestegen. Haar hoge hoed zit onder de modder, de voile is gescheurd. „Maar ik heb de honden gehoord, luid en duidelijk. Beautiful", zegt ze. Haar man rijdt op een schimmel. Jenny vertelt waarom. Vanwege haar slechte gezichtsver mogen gebruikt mrs. Jones het paard van haar man als baken. Het is haar witte streep. De meute en de paarden zijn weer verdwenen. De onduidelijke man in de plus-four drinkt uit de thermos fles. De dorpsdwaas, die Brian blijkt te heten, geeft voor zichzelf commentaar op de slachtpartij. De twee dames blijken de voorzitster en secretaresse van de vereniging van footfollowers (het voetvolk) te zijn. Zij dragen met hun club, die tweehonderd leden heeft, een steentje bij om de hoge kosten voor de Master wat te drukken. Ze doen dit door regelmatig hondenshows te geven of de terriers tegen elkaar te laten hardlopen. Dit brengt een aardig bedrag op. Vorig jaar kon de vereniging de Master een veewagen aanbieden voor het vervoer van de honden en de paarden. Het enige contact tussen de dames te paard en de dames te voet is een knikje vanaf het paard. In vroeger jaren moet dit gevolgd zijn door het gooien van goudstukken, maar tegenwoordig beledig je de mensen zo snel. Wij lopen nu zo'n twee uur zonder de stoet te hebben gezien. Het Js vrijwel onmogelijk de dichte bossen nauwkeurig af te zoeken. Het grondgebied van kolonel Clarke, waarop wordt gejaagd, is vele hectaren groot. Soms is heel in de verte het „spreken" van de honden te horen, maar volgens Brian is het loos alarm. Jenny vertelt van de noodzaak van de vossenjacht. „Het zijn wrede dieren. Ze stelen bijvoorbeeld een lam en vreten eerst een been en peuzelen vervolgens net zo lang tot het diertje op is. Het kan soms uren duren voordat zo'n lam dood is en dan meestal nog door bloedverlies". De boeren zijn zeer ingenomen met de sport van de heren grootgrondbe zitters. Enerzijds omdat de vossen zoveel schade aanrichten, anderzijds omdat het een goed pachter betaamt sporten van zijn meester op de juiste wijze te waarderen, ook al kost het je vaak aardig wat schade aan het gewas. De stoet is wederom voorbij getrokken en opnieuw was het alleen Brian die in het struikgewas was gekropen. De Master had voorop gereden en naar een punt in de verte gewezen. Het voetvolk had weer een doel, en wat meer modder op de jas. Dank u Master. Mrs. Jones komt ditmaal niet voorbij. Brian vermoedt dat ze een andere weg heeft genomen. Na drie kwartier lopen blijken we als voetvolk te laat te zijn. De sporen van de finale zijn duidelijk te zien: paardenhoeven in de modder, uitwerpselen, hondensporen en bloed. Later terug in het dorp verzamelt de stoet zich voor een laatste sherry. In de verte nadert onmiskenbaar het echtpaar Jones. Mrs. Jones zit nu helemaal onder de modder. Ze is andermaal van het paard gevallen. Haar hoge hoed is een beetje gedeukt. Ze wendt haar paard tot bij die van de Master. Ze spreken samen. Later zei Master Sandeman wat mrs. Jones had gezegd. Ze had het over de vossekop gehad, die niet was begraven. De Master moest het voetvolk maar eens terdege toespre ken, was haar advies geweest. erlandse bagger- en aannemingsmaatschappijen staan in de startblokken om hun wereld- iü aan materieel naar Egypte te dirigeren. Want er bestaat een goede kans dat binnenkort ;den begonnen met het weer bevaarbaar maken van het Suezkanaal, eens 's werelds be- ^jkste verkeersader. i Egypte een karwei te hten, waarmee in totaal een rag van honderden miljoenen ^^pdens is gemoeid. Er wordt op ogenblik internationaal nog onderhandeld over het l8ttkrijgen v n opdrachten. Bij lerlandse maatschappijen be lt echter groot optimisme dat Door Jan Kees Kokke een flink deel ervan hier terecht zal komen. „Als het moet staan we morgen al in Suez", zegt men bij de Rotterdamse bagger- en aanne mingsmaatschappij Adriaan Vol- ker. „We zitten echter nog steeds te waohten op een besluit van de Egyptische regering. De hele situatie staat nog sterk in de politieke sfeer. En je moet natuurlijk wel een regering achter je hebben staan, die meewerkt." De Papendrechtse baggermaat- schappij Bos Kalis Westminster Dredging Group zit al even gespannen te wachten op een bericht uit Egypte. Topdirecteur Kraaijeveld van Hemert: „Ik verwacht zeker dat we een graantje zullen meepikken. Wij kunnen economisch en snel werken, met modern materiaal. Ik verwacht zeker dat het Suezkanaal over zes maanden voor kleinere schepen open gaat." T opnaam De Nederlandse baggerbedrijven hebben een topnaam in de wereld. Maar andere landen komen steeds meer opzetten. Zo is het zo goed als zeker dat ook Japan een deel van de opdracht krijgt. Bovendien zullen de Egyptenaren zelf ook een deel van het karwei ter hand nemen, weliswaar met gedeeltelijk in Nederland gekocht materieel. Voor men aan het verdiepen en verbreden van het Suezkanaal kan beginnen, m oeten eerst de scheepswrakken en bruggen ge ruimd worden. Tijdens de juni-oorlog in 1967 blokkeerde Egypte het Suezkanaal door er tien schepen tot zinken te brengen. Bovendien liggen er ook nog steeds veertien schepen opgeslo ten in het grote Bittermeer, die intussen dermate zijn aangetast, dat het ook min of meer wrakken zijn geworden. De Hamburgse onderneming UIrich Harms, een zelfstandige dochter van de Rotterdamse Smit Tak Internationale Ber gingsmaatschappij gaat dit kar wei waarschijnlijk opknappen, in samenwerking met de Joegoslavi sche bergingsmaatschappij Bro- dospas uit Split. De kosten zullen ongeveer 20 tot 25 miljoen gulden bedragen. Maar ook in Hamburg heeft men nog steeds geen bevestiging uit Egypte gekregen voor een contract. Enthousiasme In de scheepvaartwereld bekijkt men de heropening van net Suezkanaal met minder groot enthousiasme dan te ve'rwachten vied. Een woordvoerder van de Neder landse Scheepvaart Unie, die lijndiensten op het Midden- en Verre Oosten onderhoudt, zegt: „Het varen door het Suezkanaal biedt ongetwijfeld voordelen. Maar het is de vraag of de tol niet te hoog wordt. Bovendien speelt het prijsverloop van de bunkerolie een rol. Ik betwijfel overigens of het kanaal binnen afzienbare tijd geschikt zal zijn voor containerschepen en grote vrachtschepen. Maar voor de kleinere rederijen kan de herope ning een impuls zijn om weer die kant op te gaan varen." Shell met een vloot van een kleine 200 eigen tankers en nog een 200 a 250 in charter vraagt zich eveneens af of schepen van 200.000 ton wel door het Suezkanaal kunnen. Een groep internationale bagger- maatschappijen waaronder Bos Kalis heeft een plan ingediend, waardoor het Suezka naal in twee fasen weer bevaarbaar zou moeten worden gemaakt. Het plan strekt zich uit over een periode van vijf jaar. Tijdens de eerste stap moet 300 miljoen kubieke meter zand uit het kanaal worden gebaggerd, waardoor schepen tot 150.000 ton, met een diepgang van 53 voet, door het kanaal kunnen varen. In de tweede fase zal er nog eens 350 miljoen kubieke meter zand gebaggerd moeten worden waar-door schepen tot 260.000 ton, mot een diepgang van 67 voet het kanaal kunnen Anderzijds betekent de route door het Suezkanaal voor het scheepvaartverkeer tussen West- Etfropa (Rotterdam) en Zuid oost-Azië (Singapore) een ver korting van niet minder dan 7.000 kilometer, ten opzichte van de weg langs de zuidpunt van Zuid-Afrika dat is circa een week varen. En melt die huidige hoge bunikerolieprijzen scheelt dat wel even een slok op een borrel. Hoewel men daarover in scheepsbouwkringen nog geen definitief oordeel heeft, zou hierdoor wel eens een halt kunnen worden geroepen aan de trend om steeds grotere schepen te bouwen. Intussen waait al zes en een half Jaar het woestijnzand in hefc Suezkanaal, zonder dat er iets aan het onderhoud wordt ge daan. Het kanaalwater verzilt steeds meer en de oevers brokkelen af. En Egypte derft jaarlijks bijna een half miljard gulden aan tolinkomen uit het kanaal. De Franse diplomaat Ferdinand de Lesseps die het Suezkanaal in 1859 ontwierp had nooit kunnen vermoeden dat zijn schepping tot een dergelijke chaos zou vervallen. De aanleg van het Suezkanaal dat in tien jaar tijd, aanvankelijk geheel met de hand, werd gegraven heeft indertijd zo'n 300 miljoen gulden gekost. De totale restauratiekosten schat men op het ogenblik op ruim anderhalf miljard gulden. ADVERTENTIE T ragisch Het tragische voor Egypte is natuurlijk dat de koopvaardij schepen van de wereld steeds groter worden en dat het kanaal Zilveren jubileumtientjes bestellen tot 28 februari De door 's Rijks Munt met gepolijste stempels van gepo lijste muntplaatjes geslagen zilveren jubileumtientjes 1973 kunnen nog tot en met 28 februari 1974 besteld worden. Bestelling vindt plaats door overmaking of storting van f. 30 per munt op postrekening 90.91.92 ten name van „Jubileumtientje 1973" te Utrecht onder vermelding van het gewenste aantal, naam en afleveradres in blokletters. Het bestelde aantal munten wordt binnen twee weken aan getekend toegezonden door 's Rijks Munt te Utrecht. Aflevering vindt uitsluitend binnen Nederland plaats.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15