Alphens gezin houdt vijf tot zes weken unieke kano-vakantie WERKGROEP CONTRA WETHOUDER I] DEBAT OVER NIEUWE RIJKSWEG 11 Na vier jaar Frankrijk nu naar Friesland LISSE VRAGEN OVER KRUISING IN PAGINA 4 DONDERDAG 14 FEBRUARI ALPHEN AAN DEN RIJN Reisfolders en vlieggidsen: je kunt je in deze tijd genoeg vergapen aan exotische stranden en ongenaakbare rotsgebergten, waar de zon op het glanzende kleurendruk papier van de vakantie-brochure altijd schijnt. Er zijn tallozen die zo hun zomerreisdoel uitzoeken. De reisbu- reau's helpen graag mee door met gulle hand uit hun stapel folders te delen. Maar er zijn ook mensen die heel anders te werk gaan. Zoals de Alphense familie Nieuwland uit de Van Brakelstraat 14 die er een unieke manier van vakantie beste ding op na houdt. Het hele gezin trekt er vijf tot zes weken lang met tweemans kano's op uit. De Nieuwlanders zijn zo een paar jaar achtereen van Frankrijk af naar Alphen komen zak ken, dit jaar blijven ze in eigen land. Friesland is nu het doel. Door Henk de Kat Foto's Wim Dijkman zo Hoe raak je nu verslingerd aar vakantie? Mevrouw Nieuwland ,We gingen eerst altijd naar Zeeland, a j Uoo.mrtflHa Tlarf -ir ol maar r.GAiCllLICll komen. Vader Nieuwland: „Vooral omdat Je dan twee keer het zelfde traject aflegt. Heen en terug". Aan de Franse Ardennen zelf zijn de Nieuwlanders overigens wel ver knocht geraakt. Ze zijn er verschei dene jaren achtereen naar toegereisd, om vanaf hun vaste campingplaats in het Franse stadje Montherné aan het riviertje de Sémoy uiteindelijk met de stroom mee weer naar Alphen af te zakken. uur op een dag kanoën. Soms nog wel langer, ails het moeilijk was om een kampeerstekkie te vinden. In Frankrijk levert dat vinden niet zulke enorme problemen op. Gewoon in het wild langs de rivier, en water tappen uit een bergstroompje. Frans: „We liepen daar altijd op blote voe ten. Totdat we een keer hoorden dat daar nogal vergiftige slangen voor kwamen. Vanaf dat moment hebben we steeds onze laarzen aangehou- Pr o viand In de vouwkano's wordt ook de hele bagage weggestopt. De boten hebben een draagvermogen van 300 kilo. Op die manier kunnen de Nieuwlan ders twee dagen zonder winkel. Daar na moeten ze wel weer proviand in slaan in één of ander dorpje, waar ze altijd veel bekijks trekken. Veel van dit soort vakantiegangers zijn er na melijk niet. Wel eens een Duitser. Maar die lijken meer op prestatie- jacht dan op vakantie, vindt de fa milie Nieuwland. Op een speciale stempelkaart wordt precies bijgehou den hoeveel kilometer wel niet wordt ken en er je kleren in wassen. Maar dat wordt in België wel even anders. Bij Namen begint het. Frans: „Daar komt de Sambre bij de Maas. Links van je doemt dan ineens een pik zwart waiter op. We hebben vóór Namen nog wel eens een ankerket ting opgedoken. Daar hoef Je na die stad -niet meer over te denken". Vetzooi Verderop wordt het nog smeriger: „Na Luik wordt het een onbeschrijf lijke vetzooi. Daar wordt van alles geloosd zonder zuiveringsinstallatie. Je ziet gewoon de dampen van het water opstfigen. Langs de kanten zit het vuil wel een halve meter hoog op de kaden en zo'n drie tot vier centi meter dik. De kano's worden daar zo vuil, dat we ze met boter want het canvas met rubber verdraagt geen benzine moeten schoon maken". Op de Maas in Nederland valt het dan ook wel weer mee, zijn de Al phense ervaringen. Na Sittard en Roermond krijg je dan weer een stuk vervuiling mee, maar van lieverlee gaat de waterkwaliteit er weer op vooruit: „Dan kun Je zelfs wel weer De nieuwe polyester boot waar de Jamiliê Nieuwland uit de Van Brakelstraat in Alphen dit jat mee op "pad" wil. Haamstede. Dat jaar of tien geleden hoor. Met de hele familie op de fiets daar naar toe. Toen was het we stonden er met een soort voetbalveld. Maar op de duur werd het er druk, de wc's raakten er vies Vader Nieuwland: „Toen ging Dan Frans (nu 20) een keer mee met een imeea vriend naar de Nieuwkoopse plassen boot op, die dat vlees met de kano. Hij was er wild van. „Het eerste Jaar Mevrouw Nieuwland: „Een mach- „.g gebied daar. Je hebt er ook nog j veel grote roofvogels. Er vlogen ver- tenten op SCheidene arenden rond. Frans vult iar op de aan; charleville had je ook een verschrikkelijk slachterij die zo maar darmen en ander vleesafval op de rivier loosden. je daar en dan doken er enorme roofvogels naast je oppikten". Frankrijk", De Maas in Frankrijk is erg mooi, luidt het oordeel van de Nieuwlan ders over de vaarwateren die zij heb ben bedobberd. Schoon ook. Je kunt er zonder zwart uit te komen in dui- Dan volgt, onder Nijmegen, de zij tak van het Maas-Waalkanaal. „En daar slaat de chemische lucht je ge woon tegemoet. Maar het water is er helder op de Waal, je vindt er weinig vuiligheid". Sensationeel Vier jaar achtereen is deze kano- ende familie langs dit traject ge reisd. Afgelopen jaar besloten ze het eens bij Nederland te houden. Waait om op te stappen in de Franse Ar dennen, dat vergt altijd een inves tering om daar eerst per auto te ko men. En niet alleen dat. De Hollandse wateren zijn ook zeer aantrekkelijk als je de vaarroute met enig overleg kiest. De Waal bijvoorbeeld wordt door de Nieuwlanders in waarderende bewoordingen bezongen. Dat brede, snel stromende water: „Sensationeel gewoon". Om tegen de stroom op te komen op de Waal moet je „kribbetje va ren". Van pier naar pier (de krib ben), onder de wal blijven, want daar staat een tegengestelde stroom méé. Dan uit alle macht roeien de kop van de kribbe ronden en zo weer verder. En overal zandstramdjes ge noeg om te kamperen. Terug gaat makkelijk genoeg. Dan wordt je wel meegesleurd met een stroomsnelheid van 15 kilometer per uur. Alleen heb je in Nederland meer kans op slechter weer. Afgelopen zomer trof de familie Nieuwland het die eerste twee weken. „Maar daarna kwamen de hondsdagen. Soms gingen de boteen wel erg te keer. Bij Spaken burg, waar we in de buurt kampeer den, was het gewoon angstig als de twee jongens naar het stadje gingen om eten te halen. Dan heb je er een beetje een idee van hoe de Zuiderzee vroeger tekeer moet zijn gegaan". Deinen, en niet zo zuinig, doen de Alphense kano-vaarders soms ook als er grote boten voorbij gaan. Vader Nieuwland: „Bij die grote duwboten en vooral oo'k bij die toeristmschepen spring je dan wel tot aan het pla fond van deze kamer zo hoog. Dan zie je ook al die mensen kijken hè. Als je dan je hand opsteekt vliegen er ineens 200 armen tegelijk om hoog". Over enkele weken gaan vader moeder, Frans, Karei en Kim al weer trimmen ter voorbereiding op hun komende Friesland-vakantie. Met Pinksteren volgt een soort „generale" naar Wassenaar. Inderdaad een ge nerale repetitie dit jaar. omdat men nu met nieuwe polyester kano's wil gaan, die achter in de tuin aan de Van Brakelstraat opgeslagen zijn. Deze boten zijn im elk geval snel Boeggolven Maar toch nog slakken, vergeit bij de razende speedboten diie 1 boeggolven achter zich trekken v de familie Nieuwland het wel een kwaad mee heeft. „De aardigste n sen op het water zijn de echte scl pers", aldus vader Nieuwland. „n de mentaliteit van de waterspot benadert die van de automobilis aardig". Zijn vrouw tenslotte, bel oprecht dat de kano-vakantie altijd zo bevrijdend is als in de i halen achteraf altijd wordt uil dragen. „Soms, als je met slecht lang hebt moeten zoeken naar kampeerplaats, ben Je het wel t zat. Dan zeg je: waar doe je 't v Maar als je alles met alles neeml het 't toch wel waard. Liever mee Er zullen niet veel vrouwen zijn op deze leeftijd ik ben 52 ji vijf jaar jonger dan mijn man - doen. Maar ik kan thuis blijven meegaan. Nou, ik ga liever meej hou van zwemmen en v vrijheid". hij vond het zo heerlijk dat wü ook dat onder een berg door stuk) zodat we zeiden: we gaan er dan ook mee met vakantie, dan ver dienen ze zich eigenlijk zelf terug". broeken en in die tunnel sijpelde het ijskoude rotswater zo over je rug". Avonturen. De Nieuwlanders heb- Tot nu toe is de familie Nieuwland ben er genoeg beleefd. Ze hebben to- steeds met Klepper vouwkano's van taal geen moeite om er een hele het type Aerius II er op uit geweest, avond over te verhalen. Dan komen Die hebben een houten geraamte met de gedetailleerde waterkaarten op ta- een canvas huid. Behalve dat Je ze fel plus de meestal vanuit de boot gemakkelijk in drie tassen kunt gemaakte foto's. Zoals van de kano's, meenemen, is een belangTijk voordeel wachtend voor een hoog oprijzende dat de kano helemaal rondom de rand sluis. Want dat had je nogal eens in een luchtgordelbamd heeft. Omslaan Frankrijk, kan dus niet. En dat was wel een vereiste zekerheid, want zes Jaar terug was de Jongse dochter Kim nog maar vijf toen de boot kroop. Franskes Zwaar Pa Nieuwland: „Ja, daar heb je in achter bij vader in de Maas wel om de 2,5 tot 3 kilome ter een sluis. Vaak nog van die ouder wetse die Je met de hand moet draaien. Daar hielpen we soms ook ie. omdat de sluizen niet altijd Dat eerste Jaar was overigens niet phense gezin toen met de oudste wachter, totdat we een Belg tegen dochter er ook bij bootsleden kwamen die ook per kano vakantie sterk koers naar Limburg. Tegen hield. En die zei: „Jullie domme Ol- de stroom in. „Maar dat is zwaar landers, je moet een paar frankskes hoor, zo'n eerste keer. Vanuit Alphen laten zien vóór je er door gaat". En 500 kilometer het ook. Daarna vlógen afgelegd. Maar toch zeiden we by de open", lacht hy. „Ik beloof dat Je thuiskomst: volgend Jaar gaan we _,'J J A" En zo is de kano-vakantie-tocht by elkaar wel 45 sluizen op de route •anaf Montherné had". Dat weer naar Alphen terug pedde- stapta de familie zo om negen uur 's morgens op, tot ongeveer elf uur. Dan was het tyd voor de koffie. Daarna weer varen, een broodje eten. weer terug. Oók een reis- varen en de warme prak. Dat be- LT men van is terug ge- tekende by elkaar toch vaak acht de avonturiers moeder Nieuwland „Ik noem het elke keer maar wee: een expeditie" in België op. Van daar ging het naar de Franse Arden nen. En maniA-r HAZERSWOUDE „De beslissing of de nieuwe Rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen wordt aangelegd, is, vrees ik, geen kwestie van beleid, maar een zaak van rijk en provin cie die elkaar het balletje toespe len". Deze wat sombere voorspelling deed de Leidse wethouder Kret in „Het Anker" in Hazerswoude aan het slot van een ruim drie uur du rende discussie over de vraag of de nieuwe snelweg er al dan niet moet komen. De avond was belegd door de plaatselijke PvdA-afdeling. Als voorstander van deze weg kreeg wethouder Kret fel tegenspel van Udo de Haes, een lid van de Werk groep Milieubeheer aan de Leidse universiteit, die zich fel verzet tegen een nieuwe autoweg in het „groene hart". Wethouder Kret toonde zich gister avond voorstander van twee, volgens hem, belangryke zaken: in de eer ste plaats de totstandkoming van een wegenvierkant rondom de Leidse ag glomeratie en in de tweede plaats de opheffing van de achterstand in de verkeersontsluiting van Rijnstreek- west en de kuststreek met het oosten en miden van het laaid. Hij stelde vast, dat de noord-zuid - verbindingen nu goed zijn, maar dat voor de oost-west-verbinding alleen gebruik kan worden gemaakt van de „al eeuwen bestaande Rijndijk langs de Oude Rijn". De doorkruising van de dorpen door deze weg noemde hij „ver uit de tijd". Andere argu menten, die pleiten voor de aanleg van een nieuwe weg, vond hij, de aanzienlijke wijziging van de ver voersstroom, de toename van de be volking van deze streek van 50 pet. gedurende de laatste 25 jaar en de vrees, dat het ontbreken van een goe de oost-westverbinding wel eens een gevaar zou kunnen betekenen voor het sociaal-economische leven in de Rijnstreek. Vooral op het laatste punt legde hij sterk de nadruk. Verder achtte hij de verkeerson veiligheid van de Rijndijk een on houdbare zaak. „Deze weg kent vrijwel in heel Nederland zijn gelijke niet", aldus Kret. „We moeten daar voor naar, de wat het verkeer be treft, gevaarlijkste provincie van Ne derland, Noord-Brabant, waar nog tweestrooks wegen voorkomen met aan beide zijden bomen". Naast de reeds genoemde sociaal- économische factoren zijn volgens Kret ook planologische en maat schappelijke argumenten te vinden, die maken dat de aanleg van RW 11 noodzakelijk is. „Deze rijksweg zal de functie van de nu al Jaren over volle Rijndijk goeddeels moeten over nemen, al hoeft het wat mij betreft geen snelweg te worden". Udo de Haes voerde in de eerste plaats een aantal milieubezwaren te gen de nieuwe snelweg aan. „De weg zal lopen vlak langs een van de meest gave landschappen, die er nog bestaan in deze omgeving, namelijk het Rietveld. Bovendien is er een zware betonconstructie nodig over de Vliet, loopt de weg dwars door het geplande recreatiegebied en snijdt hij bovendien een stuk af van het landgoed Berbies. De vertegenwoordiger van de Werk groep Milieubeheer plaatste grote vraagtekens bij de opmerking, dat de nieuwe Rijksweg 11 de bestaande pro blemen van de Rijndijk zal oplossen. Hij stelde vast, dat de nieuwe weg nauwelijks ontlastend zal gaan wer ken, ook al omdat langs de Rijndijk tal van bedrijven zijn gevestigd - die blijkens een enquete - ook in de toe komst van de oude weg gebruik zul len blijven maken. Bovendien zal de nieuwe weg de verkeersgroei stimule ren, zodat na enkele jaren de oude Rijndijk weer evenveel problemen geeft als nu. Hij pleitte derhalve voor het zoeken naar andere mogelijkheden. Zijns in ziens zouden die gevonden kunnen worden in een voorrangspositie voor het openbaar vervoer. Als concrete punten noemde hij een verdubbeling van de frequentie op de spoorlijn Lei- den-Alphen v.v., het maken van vrije busbanen en het onderzoeken van de mogelijkheden van een fietsroute plan. De door een werkgroep uit Zoeter- woude gedane suggestie om als alter natief voor de RW 11, een twee- strooksweg aan te leggen vlak langs de spoorbaan Leiden-Alphen achtte Udo de Haes alleen een oplossing als er van uit gegaan wordt dat de groei van het autoverkeer geen belemme ring in de weg gelegd mag worden. We' blyft volgens hem dan de vraag of het autoverkeer niet toch de weg langs de Oude Rijn blijft prefereren, en of het noodzakelijke grote aantal aftakkingen geen ernstige aantasting van het gebied betekent. Sprekend over de verkeersonveiligheid op de Rijndijk constateerde Udo de Haes, dat het probleem niet wordt opgelost met een nieuwe weg. De Rijndijk blijft ook dan gevaar lijk. De nieuwe weg zal bovendien weer nieuwe gevaarlijke punten cre ëren met name in Voorschoten. Ver betering van de verkeersveiligheid op de Rijndijk achtte hij mogelijk door plaatselijke maatregelen, zoals het -n voetgangerstunnels, verkeerslichten en be tere controle op de snelheidsbeper kingen. Ook zou er volgens Udo de Haes een gunstig effect kunnen uitgaan i --en selectief vestigingsbeleid voor dastrieën door Alphen. "Daar is geen sprake van, omdat de nieuwel drijven niet zijn afgestemd op plaatselyk aanwezige werkgelegt heid. Het forensenverkeer wfl daardoor alleen maar versterkt." i opmerkingen van de beide oppom ten, op de lange reeks vragen van aanwezigen na de pauze maakte' duidelijk dat er in elk geval een is die de heren Kret en Udo de ffi duidelijk scheidt. voor de betrokkenen onnodig duuri maken. Hij kreeg van het colli van B. en W. de toezegging dat i worden gestreefd naar een zo P mogelijke doorstroming. De 1M betaalden zullen voor de leegkom de woningen in aanmerking koffii Van de raad kreeg het college B. en W. mandaat om het veri garantstellingen voor particulier ningbezit in de toekomst af te tój delen zonder vooraf toestemn^ van de gemeenteraad te vragen, j Tijdens de rondvraag werd de aij dacht van het college gevrasj voor de steeds drukker wordflj kruising Heereweg/Kanaalstraj Berkhoutlaan. Burgemeester rends deelde mee dat over deze 0 terie reeds overleg gaande is 0 rijkswaterstaat. LISSE Voor de verbouw en uit breiding van het kantoor voor Open bare werken is gisteravond door de Lisser gemeenteraad een half mil joen gevoteerd. Het zat mevrouw Pothof, toen het ging om de aan koop van de woning van oud-notaris Hogervorst, dwars, dat er geen exact bedrag van de koopsom is vast te stellen. Vanover de B. en W.-tafel kreeg zij te horen dat zulks niet mo gelijk is, omdat nog niet bekend is. welk gevolg de verkoop heeft voor de belastingen. Raadslid Harry Mens vroeg toen 't ging over de verkoop van gronden aan de stichting eigen woningbezit. de stichting zo veel mogelijk speel ruimte te laten. Uitstel zou de bouw

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4