.fUzquK "Afbraak woningen enige oplossing" agenda Wethouder over Vernèdepark: Montessori onderwijs nu ook in Leiderdorp Historische namen in Warmonds JEndepoel 11 IMPERIUM IN OOSTERKERK? opgespoord PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 14 FEBRUARI VOORSCHOTEN De bewoners van het Burgemeester Vernèdepark te Voorschoten kwamen gisteravond vrijwel allemaal naar het Cultureel Centrum om voorlichting te vragen over de voorgenomen beslissing van de gemeenteraad tot afbraak van de bestaan de woningen en nieuwbouw op dezelfde plaats. Wethouder W. J. Iestra moest de bewoners mededelen dat de burge meester verhinderd was de voorlich tingsavond te leiden, maar wel wa ren de wethouders Koetser en Pels aanwezig en naast vele raadsleden ook de architect van de Nationale Woningraad. Wethouder Koetser zet te uiteen dat alle onderzoekingen voor de woningen negatief uitgeval len waren en alleen afbraak de eni ge oplossing zou zijn. De afbraak wordt gefaseerd gedacht en wel in blokken van vijf woningen. De hui dige bewoners zouden allemaal het recht krijgen om ongeveer op dezelfde plaats weer in een nieuwe woning te mogen wonen. Het stratenplan zou ongewijzigd blijven met hier en daar een kleine verbetering. Zestig woningen staan er nu en dat zullen er weer zestig worden. Wethouder Pels zette uiteen de di verse randverschijnselen welke ge paard gaan met de afbraak en de nieuwbouw. Iedere bewoner krijgt f2500 inzake "beschikking geldelij ke steun krotopruiming", daarnaast kan maximaal f750 verstrekt wor den voor gedane verbeteringen in de oude woning en nog f750 voor vergoeding van verhuiskosten. In de praktijk kan iedere huidige be woner een maximaal bedrag krijgen van f 4000 indien na de tijdelijke verhuizing weer een nieuwe woning in het Vernèdepark betrokken wordt. Zeven vragen Na de pauze bleek dat er maar ze ven vragen ingediend waren. Enige hadden betrekking op de huurwaar de van de nieuwe woningen. Wet houder Pels gaf de verzekering dat met alles rekening gehouden zal worden. De te betalen huur houdt verband met het inkomen. Ligt dat inkomen beneden de f9000 per jaar dan wordt de te betalen huur f 107 De voorlichtingsavond aan de bewoners van het Vernede- park over de voorgenomen afbraak van hun woningen ver liep zeer tam. De drie aanwezige wethouders vertelden over het door de raad te nemen principe-besluit, in welk besluit o.a. door de koppeling van inkomen aan huurprijs de zeker heid ligt dat geen enkele bewoner in ernstige financiële moeilijkheden zal komen. Toen deze zekerheden doordrongen bij de aanwezige bewo ners en tevens alle instanties genoemd werden die onafhan kelijk van elkaar de woningen onderzocht hadden, kreeg de meerderheid van de bewoners, die hun voetbaltelevisie-avond opgeofferd hadden, eindelijk die broodnodige informatie, waarop zij lang hadden gewacht. Te lang en daarom pro beerden zij o.a. via de Bond van Huurders en Woningzoeken den hun recht te krijgen en hadden zij twee afgevaardigden van deze bond de zaal ingesmokkeld. De BHW zal er wel niets van begrepen hebben, want toen zij constateerden dat er slechts zeven vragen waren, trokken zij aan de bel. Wet houder Iestra behoefde ze niet te beantwoorden, want een bewoner deed het al. Met een klap kwamen alle gebreken van de huizen naar voren maar ook de angst, welke door de voorlichting weggenomen was, over niet te betalen nieuwe wo ningen. De meerderheid van de bewoners bekende dat hun woningen niet deugden, nadat zij de sociale inbouw in het afbraakplan vernomen hadden. Het ontbreken van voorlichting heeft de bewoners jaren lang in angst doen leven. Wethouder Pels meende een sneer naar de pers te moeten geven omdat deze niet volledig was in zijn voorlichting. Hij trok zijn woorden in nadat hij ver nomen had dat de gemeentesecretaris geweigerd had de pers informaties te verstrekken omdat volgens deze functionaris de pers ook eerst geïnformeerd zou worden tijdens de voor lichtingsavond. Voorlichting is helaas op de gemeente-secretarie nog een vreemd woord en "pers" zelf voor sommige ambtenaren een vies woord. JOOP PEETERS LEIDERDORP Voordat het weer augustus is zal een groot aan tal ouders uit Leiderdorp en om geving voor him kind een school moeten kiezen. Die ouders kunnen sinds vorig jaar ook het Montessori onderwijs tot him keuze-alternatie ven rekenen. Een Montessorischool is geen school voor buitengewoon on derwijs. Het gewone lesprogramma van iedere andere lagere school wordt er wel op een bijzondere ma nier afgewerkt. De kinderen werken vaak geheel op eigen houtje, soms in kleine groepjes en meestal in hun eigen tempo. Reken, taal, of aardrijks- kundetaken, het werk aan een teke ning of een handwerk worden uitge voerd onder het toeziend oog van de leerkracht, die voor dit werk spe ciaal is opgeleid. Ieder kind wordt bij een nieuwe taak op gang gehol pen in een kort individueel "lesje", waarna het zelfstandig weer een tijdje verder kan. In een Montesso ri klas komt de aansporing tot be- zig-zijn vooral van het kleurrijke en voor het kind boeiende leerma teriaal, dat met zorg is ontworpen en op grond van ervaring steeds wordt verbeterd. Het is dan ook min der de leerkracht dan het mateiraal dat vragen stelt die het kind moet beantwoorden, waarbij het op een plezierige manier allerlei zaken leert. Daardoor kan ook de overgang van BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN den Berg; Gerritjan z venvoorde en D. vai dr v. J N. Sloos en H. M Boot; Maar ten Frans Redmar zn v. R. Struikmans en A. C. H. van de Rovaart; Machteld Maria Louise dr v. R. D. H. van Barch- iansen en E J. Havers; J<jrg Henricus Wilhelmus zn v J. W. H. Golsteljn en E J M Engelen; Jeroen Willem zn v. A. M. L Sterling en D. L Schumacher. Gehuwd: A. Krui* taS.fi, Roman. kleuterschool naar lagere school soe pel verlopen; Montessori-kleuters werken volgens dezelfde uitgangs punten met materiaal, dat in het eerste jaar van de lagere school niet plotseling heel anders wordt. Het Montessorie-onderwas volgt niet de strakke indeling in Jaar- klassen. De kinderen werken daar entegen in klassen die verschillende jaargroepen omvatten. Zo wordt het mogelijk dat de oudere kinderen de jongere helpen en aldus hun ver antwoordelijkheidsgevoel ontwikke len. Er zijn in Nederland nogal wat lagere Montessori scholen, maar nog slechts een handvol van zulke scho len voor voortgezet onderwijs. De De overgang naar een ander type voortgezet onderwijs heeft echter in de ervaring van velen tot nog toe bij weinig kinderen problemen opgele verd. Dat komt gedeeltelijk omdat 't voor 'n kind natuurlijk is om zich op jongere leeftijd "lekker" te voelen in een meer concrete omgeving, terwijl het bij het ouder worden zich ook gemakkelijk beweegt in een meer verbale en abstracte omgeving. De Jonge "Stichting voor Montes sori Onderwijs te Leiderdorp" gaat uit van de overtuiging dat dit type onderwijs voor heel veel kinderen 'n goed ding is. Om inwoners van Lei derdorp en omgeving verder te in formeren organiseert de stichting op dinsdag 19 februari a.s. vanaf 20.15 uur een materiaalavond, waarop be langstellenden kunnen kennis ma ken met leidsters en lesmateriaal voor het lager- en kleuteronderwijs. De dag daarop, woensdag 20 febru ari, heeft men de gelegenheid om tussen 912 uur gedeelten van een openbare les bij te wonen. Woensdag na schooltijd kan men dan nog vra gen stellen aan het hoofd der lage re school en de kleuterleidster. Alles zal zich afspelen in het tijdelijk on derkomen van de school (die nog dit Jaar naar de Binnenhof verhuist) in de Houtkampschool, Van Diepenin- genlaan 4a. Leden v^n het school bestuur zullen aanwezig zijn om u op te vangen. Het secretariaat van de Stichting is Zuilestein 2, tel. 91086. Men kan er voor verdere in lichtingen terecht» en dat loopt steeds op. Bij een inko men van f13.000 wordt de huur f 149 per maand. Op de vraag wanneer met de af braak en de nieuwbouw begonnen kan worden, konden de wethouders geen concreet antwoord geven. Al lereerst gaat de principe-uitspraak van de gemeenteraad voor afbraak naar de minister toe en nadat deze zijn goedkeuring verleend heeft kun nen de bouwplannen eerst worden uitgevoerd. Wethouder Pels was niet benauwd dat er een bewoner zou weigeren zijn oude huis voor een nieuwe te ruilen. De woningen vol doen niet meer aan de normale eisen en de gehele sanering wordt uitge voerd in overleg met de bewoners en de wijkraad Vlietwijk. Zodra de ministeriële goedkeuring er is, dan eerst kunnen de nieuw- bouwplannen vaste vormen gaan aannemen. Enige afgevaardigden van de Bond van Huurders en Woningzoekenden (BHW) probeerden het op te ne men voor de oude woningen. Vanuit de zaal en daarna door Van Herwaar den van de Nationale Woningraad werd overduidelijk aangetoond dat de woningen inderdaad slecht zijn. Een huismoeder is maandelijks bezig om de voordeur aan de onderzijde af te schaven. „Iedere maand een stukkie en straks moet je kruipend Je huis binnen en zit een deel onder de grond", merkte een bewoner op. De voorlichtingsavond bleef zeer tam. Hoofdmotief van de bewoners om tegen nieuwbouw te zijn, bleek gelegen te hebben in de zeer drasti sche huurverhoging die daar een ge volg van zou zijn geweest. Nadat de drie wethouders duidelijk uiteen ge zet hadden dat het rijk subsidie ver leende en de huur aangepast zou worden aan het inkomen, bleek een toekomst in een huis met een douche en goede keuken toch wel voor de meerderheid een aantrekkelijke zaak. De gemeenteraad heeft volgende week vrijdagavond het laatste woord. Troepenscheiding Egypte heeft gisterochtend bepaalde gebieden weer onder beheer genomen die eer der door Israëlische eenheden wa ren ontruimd. Hiermee is de vierde fase van de scheiding der Egypti sche en Israëlische troepen aange vangen. Op 21 februari, als ale Is raëlische troepen van de westelijke oever van het kanaal zullen zijn te ruggetrokken, zal de troepenschei ding een feit zijn. Auto-pyromaan De pyromaan die in Parijs in verloop van nog geen twee maanden ruim 60 auto's met linnen dak in brand heeft ge stoken, heeft navolgers gekregen. In het Oostfranse Montbeliard gingen de afgelopen twee nachten vier voer tuigen in vlammen op, maar de drie vermoedelijke daders zijn aange houden. Donderdag Breestraat 19 Lelden, sociëteit defensievoorlichting, 89 uur nam Geverstraat 65, Oegstgeest, soclj voor kamerbewoners en alleen^ school, ANWB-ci 7.30 uur nam. Stadhuis Lelden, Vergadering corru sie VOW, 4 uur nam. Vrijdag Vergadering district; Dennendal" Lelden.Actie „Redt Nie .m.v. stafleden Nie BAVO-medewerketi Apotheken De avond-, nacht en zondagdj der apotheken in de regio Ld wordt waargenomen door: Zn Apotheek, Lammenschansweg 7; den, tel. 23553. Apotheek v. Br Smallenburg, Loevestein 7, Lei dorp, tel. 99211. Tevens zaterdag 13 uur ni M^ÊÊËÊÊÊÊÊêM LEIDEN De "duiventil" is niet meer. Ijverige werk lieden maakten gisteren een rigoureus einde aan het be diening shuisje voor de ver keerslichten op het kruispunt Breestraat - Gangetje - Ko- revaarstraat - Hogewoerd. Het bedieningshuisje, dat al gauw "duiventil" werd ge noemd, heeft van 1956 tot 1972 gefunctioneerd. Daarna was het overbodig, omdat een automatische verkeerslich teninstallatie in gebruik werd genomen. Het glazen huisje is nu afgebroken, zodat weg gebruikers een beter over zicht op het kruispunt heb ben. 01717—2525. Maatschappelijk werk Stichting Bureau Maatschapp Werk Leiden, Oude Rijn 44c, tel. 0 20931. Spreekuur dagelijks van 3 3 uur. maandagavond van 78 uui woensdagochtend van 9.3010.30 u SOS-dienst SOS-tel. hulpdienst, tel. 0171 25202. Voor allen die in moellljl den verkeren dag en nacht te bi Kloosterivei, Ganzenivei, en Vlietwei rvrr 1 1 1 TT Vogelasiel WARMOND B. en W. stellen de raad voor het!; noordelijk Kinderopvang gebied van het bestemmingsplan Endepoel II "Kloosterwei" te noemen, het westelijk gebied "Ganzenwei" en het zuidelijk ge bied "Vlietwei". De eerste woningen in Endepoel II komen volgende maand gereed. Stationsweg 28. tel. 46861 Geopend LEIDEN De christelijke toneel groep Imperium heeft plannen om in de Oosterkerk aan de Herengracht een nieuw theater te exploiteren. Im periums Bert Dronkert noemt publi catie van deze plannen "voorbarig", omdat ze nog op hun financiële haal baarheid moeten worden getoetst. Hij geeft echter toe, dat een Amsterdam se architect bezig is een voorlopig schetsplan uit te werken. De kerk voogdij van de hervormde gemeente staat naar het schijnt niet afwijzend tegenover de plannen. Wanneer de plannen doorgang zul len vinden ligt het volgens Bert Dronkert in de bedoeling om in het leegstaande kerkgebouw twee thea terruimten te creëren, waarvan er één verhuurd zou kunnen worden. Imperiums eigen Micro-theater is op het ogenblik gevestigd in een sloop- pand aan de Vestestraat. Het be staande contract met de gemeente loopt in 1975 af, reden waarom Im perium een uitwijkmogelijkheid zoekt. Teruggeroeppen De Syrische re gering heeft haar ambassadeur in België teruggeroepen omdat de Bel gische autoriteiten niet voldoende haast zouden maken met een onder zoek naar een aantal incidenten, waaronder het plaatsen van afluis terapparatuur in de Syrische am bassade in Brussel. Het college heeft zich bij dehet af gezande deel i naamgeving laten adviseren door de sen de Herenweg Dienstencentrum Noordelnplein 2b tel. 40483. alRt heer A. G. v. d. Steur, voorzitter lijk gelegen polders. De grens tus- ne informatie, dag Historisch Genootschap "Warmelda". De grond, waarop En depoel II verrijst, behoort tot een deel van Warmond, dat vele historische herinneren oproept, met name aan het middeleeuwste kasteel Teijlin- gen en het klooster Mariënhaven. De ze namen zijn echter reeds ver- noemd: Teijlingerkade en verpleeg- ^ermd'e"'terrSn' de polders heette de Actie "Moeders tehuis Mariënhaven. Daarom heeft de heer v. d. Steur zich laten leiden door de namen, waaronder de per- celen grond, waar nu gebouwd wordt ""1.1 Ij. mond duidelijk zal zijn, waarom dit welk De heer v. d. Steur heeft verder voorgesteld en B. en W. willen zijn suggesties overnemen om het voet pad dat van de Mgr. Aengentlaan in noord-westelijke richting loopt gendorpstraat 36^dlnsdag: J0.30—1 "Oude Dam" te noemen en het be- J~~" de noordelijke hoek van plan Endepoel II officieel Teijlingen te noemen, zodat 't voort- w-w—uur ook nieuwe inwoners van War- Architecten Sociale raadsvrouw Maandag; 10.3011.3 Driftstraat 49a; woensdag; 10.( ir. Stadhulsppleln 1; vrijt Herenstraat 45 beschermd terrein is van wanuuiiu ucts-enu zijii. xiet, uuor- ka{-tppl daa_ hppff pp.tfl.n delijk deel is eeuwenlang in tran- Kasteel daar heeft eestaan- sportacten omschreven als "het Grote Klooster" en het westelijk ge bied werd op dezelfde wijze aange- duid als "de Ganzenwei". Aan het Pla,-, zuidelijk gebied is geen oude land- V^ldllLlCo LJLCIIC naam verbonden. Het ligt vrijwel geheel op de zgn. (Warmonden geest zendd* LEIDEN In de woning van een 28-jarige Leidenaar aan de Pasteur straat is in de afgelopen nacht een clandestiene zender opgespoord. De Leidenaar was al vier keer eerder wegens het clandestien zenden in de kraag gepakt. De politie is met de PTT-opsporingsdienst bij de zend amateur aan de deur geweest en heeft de apparatuur in beslag geno- i weduwnaars, tel. Lelds ad* Portacabin In afwachting van de bouw van een bijpostkantoor in het geprojecteerde winkelcentrum in de Merenwijk zal binnenkort aan de Merendonk als tijdelijke postale vestiging een zgn. "portcabin" worden geplaatst. Zo dra de datum van ingebruikneming vast staat, zal in een huis aan huis te verspreiden folder nadere infor matie worden verstrekt. v -fcelehoon 25260 Redaktie Paul Wolfswinkel Duur plezier Enige tijd geleden hebben we al eens melding gemaakt van het feit dat er in Le^cien een bioscoop is, die constant „bezet" verkoopt, wanneer het om de goedkope rangen gaat. De argeloze burger, die voor zijn pret 'n avondje uit wil, gelooft dat natuur lijk meteen en betaalt een fors be drag extra om het plezier te zien. We hebben bet in de vorige be richtjes altijd gehad over „een" bio scoop, maar een goed ingelicht lezer wist meteen om welk theater het ging Nu hebben we gisteren van pen meneer Van der Veen, Vijf Meilaan 100 hetzelfde verhaal te horen ge kregen. We moesten e'r maar eens over schrijven en mochten gerust zijn naam en adres gebruiken. Het Is naai ons idee meer dao kwalijk als mensen die naar een grote topper willen gaan, die mo menteel in Let Trianontheater in de Breestraat u^aait. op onjuiste wijze voor voldongen feiten worden ge steld. Vooral als ze vijf minuten voor aanvang van de voorstelling aan de kassa nog eens twee dubbeltjes moe ten betalen voor het plaatsbespreken. De heer Otje. directeur van het theater met de hekken, was niet op te sporen voor een commentaar, zo hij dat al zou kunnen hebben. De film die momenteel te zien is, is voor alle leeftijden een lust voor het oog. Kinoeren die met gespaard geld aan de kassa komen, worden rustig weer teruggestuurd. Kennelijk moet plezier duur wor den betaald, (zie de foto). Slaapkoppen Verder belde van de week mevrouw en maandag de 18de van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Op zaterdag de 16de is er eveneens van 9 tot 12 ge legenheid tot het inleveren. Verboden zijn alle DDT-bevatten- de middelen. Andere middelen zoals Aldrin, Endrin, Heptachloor, en Chloordaan zijn voor practisch alle gebruiksdoeleinden verboden. Dit geldt eveneens voor het gebruik van kwikhoudende middelen. De middelen dient men zoveel mo gelijk in originele verpakking met bijvoorbeeld een stevige plastic zak er omheen in te leveren. In bijzon iere gevallen kan men overleg plegen met het Landbouw schap in Den Haag, telefoon: 070— 185376. 26385. Zitting op do. i 9.30 uur ln - - - - bekersdilk 3 Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging wen en weduwr bureau; 61112. Moeders voor moeders Informatiebureau werkgemeenscl Kindercentra Lelden. Welzijnsraad. I tlonsweg 28. tel. 0171046861. Geop dl. en vr. 9.30—12 uur v.m.. wo en .Moeders i zuster E Hofdtlk 32. Oegstgeest. 53652 Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Lek Aanvragen hulp beiaarden en lan@ rlg zieken en gezinsverzorging, El 45. tel. 49441 (ma. t/m vrij. 9101 voorm). Gespreksavonden Gespreksavonden Baha-1 geme schap. Dl. 8.15 plein 27. Leiden. nedylaan 11, Oegstgeest, vrij. 8.15 i Fred. Hendrikplantsoen 25. 1 derdorp. Gemeenschap Zuidwest - Hulpverlenlngs- en informatiedie Verbod En de gemeente Hillegom heeft een teeltverood ingesteld in verband met het tulpestengelaaltje. Uiteraard stond het bericht in „De Hillegommer". Pingelen Dorrepaal van de Eerste Leidse Wek- centrale op. Ze maakte trots mel ding dat via haar nummer 49397 da gelijks zo'n 25 mensen worden wak- kergemaakt.Zelfs voor de grote knok partij tussen Clay en Frazier moest ze het bed uit om 40 lieden wakker te porren. Nou, en da+ voor drie gulden per week. het is geen geld. Haar collega in Den Haag is stom verbaasd, maar vindt het erg leuk. Houen zo. Sjeemie Voorcultuur Komende dinsdag om 8 uur vindt in het Praethuys een lezing plaats met als onderwerp „Nieuwe sporen naar het verleden; op zoek naar een verdwenen beschaving". De heer T, van der Veer zal dan Tot en met 22 februari vindt in de hele provincie Zuid-Holland een actie plaats voor de inzameling van chemische bestrijdingsmiddelen. Het gaat om restanten of voorraden van bestrijdingsmiddelen die niet meer mogen worden gebruikt, of toegesta ne middelen, die men niet meer wil of kan gebruiken. Deze middelen worden per gemeente ingezameld en gaan via provinciale opslagplaatsen naar diverse vernietigingsinstallaties. Niet alleen boeren en tuinders maar ook bijvoorbeeld volkstuinders en andere bewoners kunnen bestrijdingsmiddelen in Leiderdorp inleveren bij het Poldergemaal aan de Tollenaersingel op vrijdag de 15de Kolonel b.d.Wessels (zoals de mees ten van ons zullen weten hèt ge meenteraadslid voor de VVD) moet op het voetbalveld een plaatsje wor den toebedacht ln de verdediging. De kolonel is daar de evenknie van Epi Drost. Hij pingelt voor zijn sigen doel. (Typering van mr. J. W. ten Napel gisteren bij zijn afscheid als direc teur van de Gemeentelijke Sociale Dienst). Bijdragen: Hans Melkert, Ronald Veeren, Jan Westerlaken, mr. J. W. ten Napel en Jan Holvast LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singel 1 - Lelden Telefoon directie en administra tie 01710-25041. Hoofdredacteur Hap Mulder Teleloon redactie 01710-21507. Postbus - Giro 67055 Maandabonnement f 10,2: Kwartaalabonnement f 30,2! Per Post f32,6! Jaarabonnement f 110,. Losse nummers f 0,50 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving geeD admi nistratie- eD incassokosten. Na bezorging tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur TelefooD 01710-30500 Verspreidingsgebied stadseditie: Benthuizen Lelden, Leiderdorp Oegstgeest Voorschoten. War mond Wassenaar eD Zoeterwoiidi Correspondenten Oegstgeest: N van Weizen Ha- zenboslaaD 2 tel 01710-51402 Leiderdorp: R. Veeren, Luyken- dreef 32, tel. 01710-92222. Voorschoten; J Ceelera LeldM- wee 139 tel 01717 2421 WARMOND Bram Schavema ker, Dorpsstraat 20. tel. 01711— 2370 en Selma Schavemaker, Jan Steenlaan 12. tel. 01711—2395 ttusMMiuar. c Zonneveld vat Dulvenvoordelaan 414 tel 01761 8387 Zoeterwoade: R Kalsei Oraaje- laan 20 Boee Rtlndllk tel 01710 83694 Zoeterwoode: Q M j de romt* Menslnk Burg Brandtstraat 10 Tel 01715—1877 Verspreiding overige edities: Duin- Bollen- en Rijnstreek.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2