oego-Slavië op lille fronten jeter dan rg zwak Spanje Kemperman alleen op kop r\ im van der Gijp ordt trainer RVC Verwarring in WISO mi HAPPIE Iseni: 'We misten een man als Johan Cruyff rel Jansen coordinator Ton Sijbrands bondstrainer LEIDS JEUGDSCHAAKKAMPIOENSCHAP FRBB TWEEDE BILJARTBOND V it 1974 NKFURT - Ladislav Kubala voelde zich voor de tweekamp in het imposante tfurter Wald-stadion niet bepaald geremd door bescheidenheid: „het is zeker, wij winnen", bazuinde de Spaanse bondscoach overal rond. „Domweg omdat we over terkere ploeg beschikken en onze teamgeest ook beter is". isek Fadrhonc, op papier nog steeds Nederlands eerste trainer, hoorde het gebral ijn oude vriend Kubala. Fadrhonc, met de wijsvinger waarschuwend omhoog: „laat lav zijn grote mond maar houden. Volgens mij redt Spanje het nooit". ging de Kubala^forma- eravond volledig af tegen een alle linies beter draaiend en iek en conditioneel veel ster- goslavië. Fadrhonc na de veld- ïet een tikje leedvermaak in ,wat heb ik gezegd? Span- eggespeeld. En met een 10 ag kwam het er nog geweldig Ladislav Kubala. schouder- nd: „wij hebben geen geluk Kijk, als je in zo'n wedstrijd, zulke enorme belangen op staan, snel met 10 achter- ta je al meteen voor een ont- ondankbare taak. Vooral als moet opboksen tegen een mee- hard ingrijpende verdedi- iie waarover Joego-Slavië lauds supervisor Rinus Mi- uiteraard ook present in irt, sprak andere taal: „Span- gewoon erg zwak gevoetbald. voorhoede kon geen kracht en. Ergens niet zó verwon - overigens. Er zat namelijk rsoonlijkheid in". Michels noemde met op- de naam van zijn miljoenen- er Johan Cruyff niet. Zijn TSensi deed dat wel. De Spaan- envelder, die lang de zwakste Kubala-.elf niet was: „bij ons celona regelt Johan Cruyff ie geeft instructies, leidt in ke aanval, ook al komt hij niet aan de bal. Zo'n man nationale elftal. En wat dat hebben we nu ondervonden. Derder Amancio, de oude held Madrid, had de persoonlijk- krachtfiguur, inde front- oeten zijn. Maar Amancio as. Tegen de sterk spe- Door Rob Ven te lende Bul jan kwam hij er totaal niet aan te pas. Een kwartier voor tijd liet Ladislav Kubala zijn captain zowel letterlijk als figuurlijk afgaan. Amancio later, namokkend: „ik kon niet in mijn spel komen. De Joego- slaven flikten van alles. Schoppen, trekken, duwen. Er viel gewoon niet tegen te spelen". Inderdaad wilde het team van trai ner Miljanic nogal eens tegen de regels zondigen. De Belg Vital Lo- raux, die ongetwijfeld wel eens beter leidde dan hij gisteren deed, moest 31 maal tegen de Joegoslaven fluiten en» slechts 15 keer ingrijpen bij on reglementaire Spaanse acties. Maar behalve (te) hard spel, voetbalde de Joegoslavische formatie zo nu en dan ook razend knap. Waarbij de ploeg het grote voordeel had dat er in el ke linie uitblinkers te vinden waren. Zo verdedigde keeper Maric zijn doel feilloos leverde vóór hem Katalinsci en de reeds genoemde Bul Jan voor treffelijk werk af. Op het midden veld excelleerde de onvermoeibare ki lometervreter Oblak en in de voor ste linie schitterde het 19-Jarige ta lent Surjak, de Joegoslavische belofte voor de toekomst. Bovendien was zoals gezegd de conditie van de Balkanspelers veel beter. In het laatste halfuur kampten enkele Spanjaarden met kramp. Van pure uitputting. De Joe goslavische equipe daarentegen gooi de er in de slotfase nog een schepje bovenop. Jack van Zanten, die toch van der Gijp IAAG Karei Jansen zal aan tóe van dit seizoen zijn trai- aP bij de Rijswijkse amateur- lasser RVC beëindigen. Hij zal tó voetbal jaargangen in die hoogstwaarschijnlijk worden Igd door de 45-jarige Wim Gijp, nu trainer van het Olympia, in de vier jaar °r succesrijk in dienst van de lamse zaterdag voetbalclub Wit '28 en al eerder nog eens lr bij Olympia. Het besluit van Jansen om als actief trainer houdt overigens niet in. metterdaad RVC zal verla- blijft bij RVC als coördina- jk leider, of manager), efinitieve beslissing over de ling van Wim van der Gijp zal et RVC-betsuur vrijdagavond bij het Nederlandse elftal betrokken blijft al zal hij tijdens de WK niet permanent bij de ploeg zijn: „onbe grijpelijk dat conditie-verschil. En dat. terwijl de Joegoslaven in hun land in een winterstop zitten en in Spanje de competitie in volle gang is". Het Joegoslavische elftal, waarin vedette Dzajic eigenlijk te weinig zijn grote klasse etaleerde, greep de zege in de 14de minuut van het eerste bedrijf. Volgens Vital Loraux beging Martinez in die minuut een overtreding tegen de felle Oblak. Bul jan schoot de vrije trap hoog voor het Soaanse doel. De opgerukte, lang centrale verde diger Katalinsci kopte in, keeper Ir- ribar greep weinig overtuigend in, waarna Katalinsci de teruggespron gen bal voor de voeten kreeg. Snoei hard schoot hij Joegoslavië naar 1 0 en een k.'eine 20.000 landgenoten van hem, die thans in den vreemde hun loonstrookje ontvangen, konden een vreugde-explosie beginnen. Ciric, die na afloop voor Miljanic het woord voerde-: "dat doelpunt de primeerde Spanje enorm. We kon den er van profiteren". En Kubala: "de Joegoslaven kon de daarna meer strijdlust opbrengen, leken toen ineens ook veel sneller dan mijn spelers. Het enige positieve dat wij nog deden was: schieten uit de tweede linie". Kennelijk had Ladislav Kubala ech ter niet zo goed opgelet op welke ma nier zijn frontlinie de onsamenhan gende, doorgaans te pietepeuterig op gezette aanvallen afwerkte. Want. zegge en schrijve één afstandschot kreeg Maric vóór de rust te verwer ken. Van Claramunt, de Joegosla vische keeper toonde ook bij die in zet zijn klasse. Fel Voetbal De eerste divisie ver eniging SC Cambuur heeft gister avond besloten uit de FBO (Federa tie Betaald Voetbal Organisaties) te treden. Oorzaak daarvan is dat men vindt dat de belangen van de clubs uit de eerste divisie niet voldoende v/orden behartigd in deze organisa- Het is gebeurd met Spanje. De lange Joegoslavische verdediger Katalinsci schiet 10 in, langs doelman IrrïbarAsensi (10) en Uria (4) kunnen niets meer doen, Dzajic (11) kan het volgende moment -juichen even leek de Joegoslavische defensie nerveus te worden. Maar Miljanic, greep onmiddellijk in. "Aanvallen, aanvallen", gebaarde hij driftig van het bankje. Zijn bevelen werden prompt uitgevoerd. Joegoslavië ging opnieuw in het. offensief en Span je móést terug. Of het wilde of niet. In het laatste halfuur ontstonden er slechts kannen voor de ploeg van Miljanic. Een schot van Asimovic vloog evenwei net naast en een kop bal van Surjak flitste 'rakelings over. En de sterke staaltjes die Surjak langs de zijlijn uithaalde, leverden geen rendement, maar slechts ap plaus op. En wat deed Spanje in die laatste periode? Wemig of niets meer. Ku bala verving weliswaar de uitge bluste Amancio en Juan Carlos voor Marcial en Quini, maar dat had to taal geen positieve gevolgen. Ster ker, al ver voor het laatste fluitsig naal legden de Kubala-pupillen zich bij de nederlaag neer. Spanje niet bij de laatste zestien tijdens de wereldkampioenschappen. Heeft dat gevolgen voor supervisor Rinus Michels? Is een van de con sequenties dat hij daardoor later bij de Oranje-p'.oeg komt, doordat nu in Spanje na de competitie het natio nale bekertoernooi wordt afge werkt? De supervisor himself: "Barcelo na is mijn baas. Ik kan onmogelijk zeggen wanneer ik in staat zal zijn, bij het Nede, lands elftal te komen. Maar ik krijg in elk geval niet het probleem dat Oranje tegen Spanje moet voetbal.en". Jack van Zanten: "ik zie het met Michels allemaal wel goed komen. Kijk, Johan Cruyff mag als buiten lander niet aan de Spaanse beker meedoen. Die komt dus normaal op tijd bij de Oranje-groep. En voor Barcelona moet het dan toch een ge ruststellende gedachte zijn als Mi chels steeds in de buurt van zijn bes te speler is. Heus, Michels is er wel op tijd. Miar ja, Barcelona moet natuurlijk wel kampioen worden". Tot slot het commentaar van Wil ly Ormond, de bondscoach van Schotland, op overwinnaar Joegosla vië. Ormond. "Joegoslavië was veel sterker en won dik verdiend. Het heeft een erg goede ploeg. Toch zien wij we zitten met Joegoslavië in één poule niet tegen ze op. Want Schotland beschikt ook over een goede condihe, heeft óók een harde ploeg". En daarna: "tijdens het eindtoernooi zullen heel wat gele kaarten vallen". Een prognose die wel eens uit aon komen. DEN HAAG De eerste prijs van sporttoto nummer 30 (9 en 10 februa ri), groot f. 112.333,58, zal door vier winnaars moeten worden gedeeld. Zij krijgen elk f. 28.083,30. Voor de twee de prijs kwamen 88 mensen in aan merking, zij ontvangen f. 1.276,50. De derde prijs zal moeten worden ge deeld door 959 winnaars. Zij krigen elk f. 117,10. De cijfers van sporttoto no. 30 zijn: deelnemers: 457.755. Prij- zenbedragf449.334,29. Eerste, tweede, derde prijs en de pre mie elk f. 112.333,58, eerste prijs: 4 winnaars, die elk bruto f. 28.083,30 ontvangen, tweede prijs: 88 win naars, die elk bruto f. 1.276,50 ont- ontvangen, derde prijs: 959 winnaars, die elk per kolom f. 117,10 ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn (woensdag 6 maart 1974) bij loting toeewezen aan een van de eerste prijswinnaars. De premie van toto no. 27, ten bedra ge van bruto f. 111-661,30, is ten deel gevallen aan de houder van het for muliernummer n. 1085193. Hij ont vangt nu aan prijs en premie totaal bruto f. 119.637.12. AMSTERDAM Ton Sijbrands, de wereldkampioen dammen is door de KNDB als bondstrainer aangesteld. Hij zal zijn werkzaamheden op 23 februari a.s. starten met een training in Arnhem. Een tweede bondstrai- ning vindt op 16 maart a.s. plaats. Tevens zullen er, met het oog op de landenwedstrijd tegen de Sowjet Unie twee trainingsweekeinden plaatsvinden, 11/12 mei en 8/9 juni a.s. Voor de bondstraining zijn uitgenodigd: de grootmeesters Wiers- ma en Kuyken en verder Hermelink Drost, De Ruiter, De Jong, Varke- visser, Bronstring. Hostvoogd, Scho tanus, Goudt, Visser en Toet. Harm Wiersma is als bondstrainer aangesteld voor de subtop en Jan de Ruyter voor de jeugd. Hiermede, heeft de KNDB plotseling 3bonds- trainers gekregen. Opmars Fiks onderbroken SCHIEDAM Fiks zag gister avond in Schiedam zijn succesvolle opmars gestuit door de plaatselijke club ODI, dat daardoor zijn titel kan sen behield en zich naast Albatros op de eerste plaats nestelde in III C. Fiks verloor met 9—6. De wedstrijd werd gekenmerkt door hard spel, waartegen arbiter Kunst niet altijd voldoende optrad. Mede daardoor, werd het een rommelig duel, waarin het favoriete ODI zich moeilijk van de Oegstgeestse derdeklasser kon ontdoen. Dat kwam vooral tou uiting in de eerste helft, die met een 32 stand in het voordeel van ODI werd afgesloten. Toen ODI zich aan vankelijk ook na de pauze niet kon waarmaken, trachtte het Fiks met: hard spel te intimideren. Dat luk te gedeeltelijk, ook al omdat arbiter Kunst zich vrijwel niets aantrok van de provocaties van de Schiedammers. Bij 75 probeerde Fiksibrainer Paul Mekking de kansen nog te doen ke ren door Picter Heyboer en Marjan Huizing te vervangen door Cees v d Mey en Agda Mulder, echter zon der het gewenste resultaat. ODI won het onvriendelijke duel tenslotte met 96, waarbij Jack van Berkum (2) Fred De Gruil (2) Trineke Paauw en Herma Tobé voor Fiks het half dozijn goals bijeenschoten. Schaatsen - Tijdens schaatswed-* strijden in Inzeil heeft de westduit- se sprinter Erhard Keller, cüe kort geleden aankondigde weer amateur te willen worden, gisteren de 500 me ter gewonnen in de tijd van 39.20 se conden. tie. NIJMEGEN Op initiatief van de Biljartbond Kring Nijmegen is de federatie van regionale biljartbon den (FRBB) opgericht. In de fede ratie hebben zich negen regionale bonden aangesloten. Totaal bestaat de federatie uit 4700 leden. Maar de verwachting is dat het aantal over enkele maanden tussen de zes en ze ven duizend lecfen zal liggen. De federatie kan men beschouwen als een soort tweede bond naast de Koninklijke Nederlandse Biljart bond. Omdat de leden van de fede ratie niet kunnen deelnemen aan wedstrijden om de Europese en we reldtitel heeft een werkcommissie be sloten dat er door de leden jaarlijks gestreden zal worden om de zoge naamde Federatie Cup. LEIDEN De vijfde ronde van de strijd om het Leidse jeugdschaak- kampioenschap heeft één van de drie koplopers duidelijk doen terug vallen naar een lagere plaats. Het slachtoffer was Leon Konings die zijn kansen reeds aanmerkelijk had zien dalen door de weinig overtui gende remises tegen Folkert Geert- sema en Casper Zwetsloot. Leek hij hij zich in de voorgaande ronde met een knappe zege op John van der Wiel te herstellen, in de vijfde ronde moest hij door een, tegen Hans Kem perman opgelopen pak slaag defini tief afhaken. De met wit spelende Kemperman bleek de traditiegetrouwe Pirc-ver- dediging van clubgenoot Konings goed te beheersen en ging er met 'n stukoffer al meteen hard tegen aan. De uitstekend volvoerde witte aan val verliep zelfs zo gladjes dat Ko nings al spoedig onder de voet gelo pen werd en van verder verweer moest afzien. Daarmee kwam Hans Kemperman met 4 punten uit vijf partijen alleen aan de leiding, eeu wige rivaal Johan Baart was toen echter nog bezig tegen de in "eigen huis" spelende John van der Wiel. Deze partij werd gekenmerkt door rustige manoeuvres op de toch altijd zo kwetsbare koningsvleugel. Uitein delijk brak Baart ln een Iets betere 6tand af, het nog onduidelijke eind resultaat zal via een tweede zitting tOit stand moeten komen. Modlit Joihan Baart tot winst komen, dan deelt hij de eerste plaats met Hans Kemperman, Baart heeft dan voor de twee laatste ronden een aanmerkelijk zwaarder programma, maar een beslissing op weerstands- punten zal hem niet ongelegen ko men. De Leiderdorpse Jeugdspelers blij ven altijd voor verrassingen zor gen; was 't vorig jaar Herak van Os- nabrugge die voor sensatie kon zor gen, dit jaar liegen de prestaties van Biek Verra er ook niet om. Bijna on opgemerkt voor de favorieten be landde hij in een mum van tijd op een derde plaats. Verra maakte van de gemoedelijke Guus van Dijk een gedemoraliseerd iemand door hem in een uitzonderlijke korte partij wat openingstheorie bij te brengen. Het komedianten-duel tussen "clown" David Schweizer en "goo chelaar" Folkert Geertsma, die nu weieens bleek te kunnen klok-lezen, leverde het volle punt op voor eerst genoemde. Geertsma verkeerde nl. in de mening al zijn materiaal op de onderste rij te moeten deponeren, wat hem deze keer zowaar een pion verlies opleverde. Het niet profiteren van de mogelijke kansen verklaart de logische zwarte nederlaag. De par tij tussen Wim Roëll en de redelijk goed debuterende Sassenheimse jeugdspeler Hans de Ruyter leek op een zuivere remise af te stevenen. Een schoonheidsfoutje kostte Hans de Ruyter echter een pion en een puntendeling. Aan Casper Zwetsloot viel deze keer de twijfelachtige eer Partij Pa-rtij: Guus van Dijk (Lisse)Biek Verra (Leiderdorp koningsgambiet. wit: 1. e2-e4, en zwart: e7-e5, 2. f2-f4, d7-d5, 3. e4xd5, e5xf* 4 P.bl-c3?, Dal-h4t 5. g2-g3, f4xg3. 6. Pgl-f3, g3ï! 7. Pf3xDh4, g2xThl D. en wit gaf na luttele zetten op. DEN HAAG De verwarring in de kringen van professional schaatsorganisatie WISO lijkt groter dan ooit te zijn. Buiten me deweten van de meeste bestuursle den heeft de Amerikaanse miljo nair John Tyler in Oslo de Scan dinavische rijders van de WISO benaderd. Tyler kwam met het voorstel een nieuwe profgroep op te richten. WISO-bestuurslid Klaas Schenk verklaarde gistër- morgen: "Tót nu toe hebben we noch met Tyler noch met de rij ders contact gehad over die be spreking. Tyler komt echter dezer dagen naar Nederland en dan ho pen we de kwestie op te kunnen lossen". Inmiddels verkeert men bij het ijssportcentrum Alkmaar in grote onzekerheid over het al of niet doorgaan van de wedstrijden om het wereldkampioenschap voor professionals, die al eerder wer den verschoven van 15 en 16 fe bruari naar 8 en 9 maart. "Het lijkt nu wel of we ineens twee profgroepen krijgen", aldus een woordvoerder van de kunstijsbaan "De Meent". "We wachten maar af of er nog iets van de wedstrij den terecht zal komen. Maar de voorbereidingstijd wordt op die manier wel erg kort". Voor de strijd om het wereld kampioenschap schaatsen voor dames, die op 23 en 24 efbruari in Heerenveen wordt gehouden, blijkt een redelijke publieke be langstelling te bestaan. Thialf- baandirecteur Roeper vertelde, dat er tot nu toe per dag ongeveer 1500 kaarten waren verkocht. 'De hoofdtribune met duizend plaatsen is voor beide dagen reeds uitverkocht", zo zei hij. Het stadion biedt plaats aan ongeveer 12.000 toeschouwers. De ijslaag van Thialf heeft de laatste weken door de onwinter se temperaturen wel veel te lij den gehad. Deze week moesten mede door de storm regionale wedstrijden worden afgelast. Roe per: „Ik maak me er nog -niet veel zorgen om. bij rustig weer, kunnen onze machines met een temperatuur van 20 graden nog redelijk ijs maken, met veel wünd ligt de grens ongeveer op 11 gra den. In 1972 hadden we de wed strijden voor het wereldkampioen schap pas op 4 en 5 maart. Toen Is het ons ondanks de hoge tem- oeratuur ook gelukt". worden genomen. Dan komt het op nieuw in vergadering bijeen, waar na Van der Gijp zaterdagochtend te lefonisch het ja- of "nee"-woord zal ontvangen. Afgelopen dinsdagavond kwamen RVC-bestuurders en Van der Gijp vrijwel tot volledige over eenstemming. Van der Gijp: "De za ken zijn rond op een enkele futili teit na". Toch zou er nog een spaak in het wiel kunnen worden gestoken door de Rotterdamse eersteklasser DRL van wie Van der Gijp eveneens een aan bieding heeft. Van der Gijp: "Maar het zit er niet in dat het mét DRL doorgaat. Tenzij die club financieel erg hoog over de brug zou kernen". Saillant detail: zonrt^g spelen RVC en DRL tegen elkaar 2h RijswM* |ZA<5 JE Hoe 8UUENZoes |OIE d.o.d.-ER VOORLIET* EM KOK 'S HOE--IE DE Bal vooa 'T hok (öoovr; icohi op pqgstu l/tj loop Dooc met Die kmikkEP.'/ DA'S SHoKKepe^J..' ZE MOËTEM we ACME MELAN60LIS HEBBEM VAM DAAeS.' W 'n IÜDIPECTS urje. f SCHOP VOOR OCXS 2E&TEÊEM T/K-nK-THeo DAT-IË 'M MEEMT VOL6£Wf MUM TECHWSCHE EJ1 - Tpcrucne TIP fiJUMI-r&e

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15