Jestuurshuis van WA lichting weer bezet ïlserp. RIJSCHOOLHOUDERS DREIGEN MET ACTIE Grote brand na explosie KEMA VdA en KVP willen NOS-zendtijd beknotten Machtsstrijd in RKPN weer voor de rechter Een occasion koopjebij Kamsteeg ''Bezetters willen eisen ingewilligd zien atrekken f opnieuw oodzaak itleggen Drink Claeryn als't jonge moet zijn Meer long klachten industriewijken PTT verhoogt snoer van f 2 naar f7.50 ^lENSDAG 13 FEBRUARI 1974 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE j-rECHT Een groep perso- ileden van de Willem Arntsz- ting en een aantal medestan- hebben gistermiddag omstreeks drie opnieuw het bestuurshuis de W.A.-stichting aan de Oude- in Utrecht bezet. In de ei bt van maandag op dinsdag had olitie dit ontruimd, bezetting geschiedde op hetzelf- dat in het gebouw van de Itbank het door het bestuur van (fA.-stichting tegen zeven ont- stafmedewerkers van Den ial aangespannen kort geding De bezetters zeggen in een laring onder meer dat zij tot hun zijn overgegaan, omdat de de medewerkers gestelde eisen steeds niet zijn ingewilligd door ^voegde instanties. Ook maken bezwaar tegen dat het bestuur steeds opdrachten geeft tot po- ingrijpen. De bezetters hebben oor- en achteruitgang van het lurshuis gebarricadeerd. hebben telegrammen verstuurd bewindslieden Vorrink en driks. waarin ze meedelen het urshuis bezet te houden tot eisen zijn ingewilligd. Voorts den ze een telegram aan de de-kamerfractie van de PvdA, n et PvdA-bestuur, waarin ze van l-zijde een duidelijke stelling- eisen in het Dennendalcon- personeelsleden en bewoners, let Willem Anrtszhuis in Utrecht van de WA.-stichting die idagavond betrokken waren bij ezetting van het bestuursbureau 1 de stichting in Utrecht worste- met de vraag wie wie vertegen- digt. Zij willen morgen tijdens hearing nagaan hoe de zaken lig- Binnen het personeel heerst de de bezettingsactie gerecht was. De ex-bezetters heb- hun verontwaardiging uitge- ier het bestuursbeleid om D over de ichtigingsivet: AAG De WD vindt dat Üngingswet zo spoedig mo- iiten werking moet gesteld, regering daar niet voor voe- Ldan moet men in ieder geval |uw uitleggen waarom het ka- in de huidige economische si- dergelijke grote volmachten [acht. schriftelijke vragen zeggen de ••kamerleden Wiegel, Van Aar- f en Portheine dat er sinds de faarding van de Machtigings wei is veranderd. De kwanti- >e energievoorziening is sterk evallen en datzelfde geldt ook de prijsontwikkeling in Januari, 'argument voor intrekking pleit VVD ook dat inmiddels bij de haven -cao - er toch een ruimte in de loon- •ing is. t VVD-tweede-kamerlid Porthei-. I dat de regering alsnog de on-, tijdens het prij zen-debat aan een motie-Schouten (ARP), dn wordt voorgesteld om de de- todel uit te zonderen van het toerpte prijsbeleid, uitgevoerd, •hheine zal dit morgen tijdens wekelijkse vragenuurtje in de *r aan de minister van Econo me Zaken voorleggen. de bezetting met inzet van de politie te beëindigen. Over deze laatste kwestie heeft PAK-fractievoorzitter drs. Sjef Theunis in de Utrechtse gemeenteraad schriftelijk aan B. en W. van Utrecht vragen gesteld. Ook vroeg hij of B. en W. op de hoogte waren van de situatie die aanleiding gaf tot het optreden of van het voor nemen de politie in te schakelen. Het bestuur van de W.A.-stichting is door staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) gistermiddag voor een ijlgesprek ontboden. Na af loop van de gesprekken hebben zo wel het W.A.-bestuur als de werk groep Nieuw Dennendal-bestuur ge weigerd iets mee te delen over wat er besproken is. Beide delegaties, hebben afzonderlijk met Hendriks gesproken. Bestuurslid Drechsel van het W.A.- bestuur zei wel dat hij nu stappen verwacht van de staatssecretaris. *n Groep van vijftig ouders van Den nendal-pupillen heeft vanmorgen een petitie aangeboden aan de vas te kamercommissie voor Volks gezondheid. In de petitie zeggen de ouders dat zij het vertrouwen hebben opgezegd in "de opstandige staf en groepsmede- werkers" en dat zij geheel achter het beleid van het bestuur van de W. A.-stichting staan. Zij verzoeken de kamerleden dringend een einde te maken aan de situatie op Dennendal, zonder de bemiddeling van allerlei groepen. De ouders hebben ook een telegram gestuurd aan staatssecre taris Hendriks. Het Utrechtse Statenlid mevrouw W. Sprij-Meijering (PvdA) heeft voor gesteld op de kortst mogelijk termijn een aantal mensen aan te trekken die alle middelen en bevoegdheden krij gen om het conflict op Dennendal op te lossen. Tegelijkertijd moet volgens haar hard worden gewerkt aan een nieuwe organisatiestructuur en nieu we statuten. Ze meent dat er geen oplossing meer kan worden verwacht uit de W.A.-stichting zelf. In een urenlange discussie hebben de leden van de W.A.-raad zich gister middag beraden of het nog wel zin vol is in de huidige situatie door te gaan. Besloten werd tenslotte dat men het Dennendal-bestuur, het stichtingsbestuur en staatssecretaris Hendriks zou laten weten dat de in dividuele leden van de raad bereid zijn op verzoek bijdragen te leveren om uit de bestaande moei lijkheden te komen. "Het is een erns tige en grove onwaarheid dat het bé stuur van de W.A.-stichting het con flict groter heeft gemaakt en dat er een soort draaiboek zou zijn om na Muller en de zeven stafleden van Dennendal ook de groepsleiders en andere medewerkers die een humane benaderingswijze van de zwakzinni gen voorstaan weg te krijgen". Aldus mr. D. Runia, raadsman van het W. A.-bestuur in het kort geding gister middag tegen de zeven ontslagen staf leden van Dennendal. Hij eiste dat hen wordt verboden het terrein van Dennendal te betreden op straffe van een dwangsom van vijfduizend grilden per overtreding per persoon. De president, mr. A. G. H. Beljaars, zal zo snel mogelijk deze week vonnis wijzen. De zeven stafleden hebben volgens mr. Runia ieder contact geweigerd met de waarnemend directeur van Dennendal. De raadsman van de stafleden mr. Kretzschmar verklaarde dat enkele van de stafleden via de radio hebben moeten horen dat ze waren ontsla gen. Een van hen heeft de ontslag brief zelfs nooit ontvangen. Hij wilde verwerping van de eis van 't bestuur. Een poging van de president om "via een gesprek in kleine kring tot een zeer voorlopige oplossing op heel kor te termijn te komen" wezen beide raadslieden af. Glas gratis Tijdelijk geeft uw slijter u dit leuke borrelglas gratis bij elke hele liter Claeryn. Personeelsleden en medestanders hebben opnieuw het be stuurshuis van de Willem Arntszstichting bèzet, nadat dit maandag door de politie was ontruimd. Voor- en achterzijde van het gebouw is gebarricadeerd. Uit de ramen hangen span doeken, waarop de bezetters hun eisen uit de doeken doen. De heren Beuker en Auwers, res pectievelijk tweede kamerlid en fractiesecretaris van de Rooms Ka tholieke Partij Nederland, hebben aan de vice-president van de Haag se rechtbank mr. G. Philipse ge- EINDHOVEN De belangengroep van beroepsrijschoolhouders zal zich op 20 februari opnieuw tot enkele ministeries en het Centraal Bureau voor de afgifte der Rij vaardigheids- bewijzen wenden met een aantal eisen. Worden deze niet of onvol doende ingewilligd voor 8 maart a.s. dan zullen op maandag 11 maart in de 27 examen-rayons in Nederland harde acties worden gevoerd. Gedacht wordt o.a. aan de bezet- AMSTERDAM Schoolkinderen in de Amsterdamse industriewijken hebben meer aandoeningen van de luchtwegen dan in andere delen van de stad. De klachten komen vooral uit de wijken met de hoogste con centraties van zwaveldioxyde ten oos ten van het Noordhollands kanaal. Deze conclusies komen uit een on derzoek naar de invloed van lucht verontreiniging in Amsterdam-noord op de luchtwegen van tien- en elf jarige kinderen. ADVERTENTIE ting van autosnelwegen. Ter on dersteuning zullen ook die dag hon derd lesauto's uit geheel Nederland naar Den Haag trekken, waar peti ties zullen worden aangeboden. Vertegenwoordigers van de Ne derlandse beroepsrijschoolhouders zijn gisteravond in Eindhoven bij een geweest. Er zijn vier directe eisen geformuleerd. Bovenaan staat de invoering van een Rijschoolwet, waarin de vakbekwaamheid van de rijschoolhouders wordt vastgelegd. Progressieven slechts in één provincie met combinatielijst DEN HAAG Bij de proviciale statenverkiezingen van 27 maart doen de "progressieve drie", PvdA, D'66 en PPR alleen in de provincie Utrecht mee met een gecombineerde kandida tenlijst. Vier jaar geleden waren er lijsten van het progressief akkoord in vijf provincies. Een tegengestelde ontwikkeling la ten de christen-democratische par tijen KVP, ARP en CHU, zien. Z« doen nu in vijf provincies mee met gemeenschappelijke CDA-lijst (chris ten-democratisch appel)in Gronin gen, Friesland, Noord-Holland, Noord-Brabant en Limburg. Vier Jaar geleden waren er gecom bineerde christen-democratische lijs ten in drie provincies. In alle provin cies zijn afzonderlijke lijsten inge diend door WD, DS'70, CPN, PSP en Boerenpartij. Tweede-kamerlid Koe koek is in de meeste provincies lijst aanvoerder van de Boerenpartij. Hij kan alleen in Gelderland gekozen worden. Daarnaast wordt geëist dat alle rij schoolhouders ingeschreven dienen te zijn bij de kamer van Koophandel. Niet ingeschrevenen zullen voortaan worden gesignaleerd en deze ge gevens zullen door de rijschoolhou ders openbaar worden gemaakt. De belangengroep eist van het CBR dat alleen examenkandidaten mogen worden ingeschreven van rijscholen die kunnen aantonen bij de Kamer van Koophandel te zijn ingeschreven. Als het CBR hier niet op ingaat, zullen de rijschoolhou ders bij de aanvraag van herexa mens voortaan gebriGk maken van de examinatoren van Rijkswater staat. Hierdoor zal naar alle waar schijnlijkheid een chaos ontstaan omdat het aantal rijks-examinato ren numeriek ver in de minderheid is bij de CBR-examinatoren. Tot slot eisen de beroepsrijschool houders een verlaging van de we genbelasting tot het tarief dat ook geldt voor taxi's. Op 19 februari zul len in alle 27 examenkringen verga deringen worden belegd, waarna landelijk handtekeningen zullen worden ingezameld. vraagd om opschorting van diens eigen vonnis, waarin deze rechter op 5 februari had bepaald dat Beu ker en Auwers zich niiat langer meer bestuursleden van de RKPN mogen noemen. In kort geding tegen de club Lee man en Tel, die in hetzelfde vonnis door de rechter tot wettig RKPN-be- stuur werd verklaard, betoogde ad vocaat mr. L. van Heijningen giste ren namens Beuker en Auwers dat de executie van het vonnis moet wor den geschorst omdat de verwarring binnen de RKPN door deze rechter lijke u itispraak juist groter dam ooit is geworden én omdat uitvoe ring er van op praktische gronden ondoenlijk is. Gelijktijdig is bij het Haagse ge rechtshof een hoger beroep aanhan gig tegen het vonnis van mr. Philip se, waarbij eveneens is gevraagd de executie van het vonnis te staken. Namens Leeman en Tel voerde mr. Ph. de Ruijter de Wildt gisteren aan dat de rechter in kort geding niet kan terugkomen op zijn eigen vonnis, te meer niet nu een hoger college hier toe is geroepen. Een van de voornaamste achter gronden van het nieuwe korte ge ding is het fedt dat gisteren de kan didatenlijsten moesten worden inge leverd voor de provinciale staten verkiezingen. Mr. Van Heijningen, vroeg de rechter uiterlijk vandaag of morgen uitspraak te doen omdat morgen de laatste kans is om de bij behorende machtigingen in te leve- Omdat het vonnis van mr. Philipse alleen was gewezen tegen Beuker en Auwers, gaan de overige negen im pliciet "onwettig verklaarde" be stuursleden rustig door met hun ac- tivöifceiiten. In hun opdracht heeft 'n Haags beheersinstituut dan ook ge weigerd te voldoen aan *t tegen Beu ker en Auwers gerichte bevel tot afgifte van alle RKPN-bescheiden, aan de club van Leeman en Tel. Te vens zou bij de regeringsgevolmach tigde voor de omroep verwarring zijn gewekt omtrent de vraag wie de politieke zendtijd moet vullen. Mr. Van Heijningen beschouwt de ze gang van zaken als een bewijs, dat het vonnis praktisch onuitvoer baar Is. Doch tegenpleiter mr. De Ruijter ziet er alleen een bewijs in dat de club van Beuker en Auwers, met een totaal gebrek aan respect, het rechterlijke vonnis aan zijn laarzen lapt en nu het lef heeft daar voor ook nog toestemming te vragen aan de rechter! Mr. Philipse bepaalde de uitspraak op 19 februari, of zo veel vroeger als mogelijk is. DEN HAAG De PvdA-tweede- kamerleden Nagel, Hartmeijer en Epema-Brugman hebben de minister van Economische Zaken gevraagd hoe het kan dat de PTT per 1 januari voor een bepaald soort telefoonsnoer 7,50 gulden per meter berekent ter wijl het daarvoor slechts 2 gulden kostte. ARNHEM Grote zwarte rook wolken dreven gistermiddag bo ven Arnhem, nadat in het splin ternieuwe kortsluit-laboratorium van de KEMA een groot hoog spanningsschakelaar was ontproft Na de explosie ontstond er een enorme oliehrand: de 1500 ''ter olie in de schakelaar vatte vlam en zorgde voor zo'n vuurzee, dat de bedrijfsbrandweer van de KEMA voor een hopeloze taak stond. Direct na het eerste alarm werd ook de Arnhemse brandweer er bij gehaald, die de brand met groot materieel te lijf ging. Bemoeilijkt door de grote rook ontwikkeling waagden met as- besthelmen en perslucht be wapende brandweermannen zich in de buur* van de uit elkaar ge knalde scnakelaar. Na ruim een uur wist men met schuimblussers het vuur meester te worden. De schade aan het gebouw lijkt aanzienlijk. Behalve een beproe vingsunit die verloren ging, was een van de twee hallen in het op 19 december officieel geopende laboratorr.m, helemaal zwart ge blakerd. Ook aan de buitenkant was duidelijk te zien hoe fors de brand had huisgehouden. De 5EMA schat de schade aan het gebouw riet zo hoog. "Het is er speciaal voo1* gebouwd. Het is een betonnen doos die een klap moet kunnen hebben. Het blijft bij schoonmaken waarschijnlijk". De explosie ontstond toen de heer H. Kr-ihe een Amerikaanse hoogspanningsschakelaar be proefde. De schakelaar moest een minuut aanstaan maar voor de tijd om was sprong hij uit el kaar bij een spanning van 71.000 volt. N HAAG De grootste fracties Tweede Kamer, PvdA en de vinden dat de zendtijd van de moet worden ingekrompen, zendtijd kan dan aan de om- rganisaties worden toege- ^behandeling van de begroting in de Kamer zei de PvdA- "Alleen meer zendtijd voor ipverenigingen kan de ge- aan verscheidenheid waarma- I <Ne aan de omroepwet ten r^ag ligt". ïKVP-er Van der Sanden: 'De p61" heeft onze zegen als hij 'Kndtijd van de NOS afhaalt". Van Dijk kritiseerde ptoud van de NOS-programma's. Naar zijn mening heeft de omroep- stichting zich in de afgelopen jaren ontwikkeld tot een nieuwe zuil. "Be paalde programma's zijn steeds meer uitlaatkleppen geworden van bepaalde individuele medewerkers" vond Van Dijk. Beuker van de RKPN zei: 't Is gewoon 'n link se zuil". Van Dijk en Van der Sanden namen stelling tegen het streven van de NOS om de eindverantwoordelijk heid van de radionieuwsdienst over te nemen van het ANP. Van der Sanden: "In deze tijd lijkt het de KVP-fractie gelukkig, dat het ANP ten behoeve van de radionieuws dienst voor een klein stukje verschei denheid in de omroep kan zorgen". Kosto (PvdA) stelde zich neutraal op in deze kwestie. "Het staat de NOS vrij uit te maken hoe zij haar verantwoordelijkheid draagt". Zowel het AR-kamerlid De Boer als de liberaal Vonhoff hebben moei te met de "ingrijperigheid" van de minister op het gebied van welzijn. Vonhoff:. „Geen enkel kabinet kan mensen gelukkig maken en tot welzijn brengen". Van Leijenhorst hield een pleidooi voor betere voorzieningen voor de weduwnaars, die met de huidige wet geving financieel tussen de wal en het schip dreigen te raken. De Boer (AR) zei over de CRM-begroting: "Voor ons staat het streven naar de opheffing van ongelijkheid en achi terstelling, hoe nastrevenswaard ook, niet gelijk met het zich echt wel bevinden". De AR ziet de levensbeschouwing als uitgangspunt voor het welzijns werk. "Maar we krijgen de indruk dat levensbeschouwelijk nog wel even mag omdat die ouderwetse lui dat willen, maar dan wel als een soort bijwagon achter de overheids- locomotief". De liberale fractie meent voorts dat de wereldomroep moet worden bekostigd uit de omroepbijdragen, terwijl de KVP van mening is dat de 31 miljoen uit de CRM-begroting moeten komen. Verdere onderwerpen die in dit debat centraal stonden waren de permanente vorming, het Jeugd- en Jongerenwerk, de werkende Jonge ren en de algemene bijstandswet. In de KVP wordt verschillend ge dacht over de optrekking van de bij standsuitkering tot de hoogte van het minimum loon. Veel bezwaar bestond bij de frac ties in het algemeen tegen de onover zichtelijke hoeveelheid in de parte- mentale werkgroepen. De KVP drong aan op jaarverslagen en over zichten van de bestaande groepen. Volgens Wilbers (D'66) moet het beleid op het gebied van het maat schappelijk en cultureel welzijn op de helling. "Thans wordt het wel zijnsbeleid nog teveel bepaald door oude machtsposities, vastgeroeste personeelsbestanden, prestige-over wegingen en competentieproblemen. Noch de volksvertegenwoordiging noch de kunstenaars hebben een to taalbeeld van de miljoenen die op dit gebied besteed worden." Ook aandacht voor de lotto. Zowel de WD als PvdA drongen aan op *n invoering van de lotto, uiterlijk in september, met oog op de sportbelan- gen. Een fel pleidooi voor betere voor zieningen voor de bejaarden kwam van het AR-kamerlid Hannie van Leeuwen. "Met het bejaardenbeleid hebben we enjge moeite gehad. Ja, ons zelfs ongerust gemaakt. Dat is ook niet weggenomen door het mon deling overleg met de minister. Er is nauwelijks sprake van enige vooruit gang op dit gebied. De tweede vijfja- rennota over het bejaardenbeleid moet in september op tafel liggen. Hieraan moet vooral een behoefte onderzoek ten grondslag liggen. Op welke wijze vinden deze voorbereidin gen plaats?" HetAR-kamerlid zegt nergens in de begroting een verant woording terug te vinden van het werk van de interdepartementale stuurgroep Bejaarden over de afge lopen periode. De AR was evenmin als de VVD voor optrekking van de bijstandsnorm tot het minimumloon. Hierdoor wordt de arbeidsprestatie onvoldoende ge waardeerd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7