Werkgroep verbijsterd over aanleg van Trekvlietweg „Sluiting school is Leonardus- waanzinnig Opheffing Leonardus school te voorkomen? )uiventil iaat weg fc Nu gouden dak van de Groenoordhal af is Hoe geïnteresseerd is raad in burger? Kritiek op nota Bejaardenbeleid Lcf Draai vui het licht Vag maar aan.. LEIDEN In een brief aan de yneenteraad spreken leden van de trkgroep Milieubeheer aan de Leidse liversiteit hun verbijstering: uit het feit, dat een begin is ge naakt met het aanleggen van een snel) weg op de gedempte Trek- WOENSDAG 13 FEBRUARI 1974 LEIDEN Tassstraat, het bouwen van de Gal- universiteitsbibliotheek, voor groen lid Waal (PvdA) liet weten zich de leerlingen van de avondscholen gewaterbrug, het doorsnijden van het en plaatselijk voor parkeren. Over ..vernaggeld" te voelen, maar de dis- terrein van de Zeevaartschool, sa- de beste ligging en het verloop van cussie over deze zaak zal op een an- mengaand met het slopen van 't ge- de weg, tesamen met de mogelijkhe- der tijdstip worden voortgezet, wan- aanleg van een parkeerterrein be neer een betere oriëntatie mogelijk vordering van het autoverkeer ziet. is geweest. De commissie ging in meerderheid bouw, 't slopen van de huizen langs den voor nieuwbouw, zullen nadere de Kastanjekade (en ook langs An- plannen moeten worden gemaakt", drie Schotkade?) en 't maken van 'n De werkgroep noemt het aanleg- liet Daarmee zou wethouder Kret aansluiting aan de De Sitterlaan gen van een snelweg op de gedemp- akkoord met het uitgeven in erf pact vijf jaar) van een stuk grond na- toezegging, dat geen nieuwe we- Burggravenlaan. Deze laatste aan- te Trekvliet een ongehoorde ontwik- van een stuk grond aan de Hout- bij de Hoge Morsweg aan de bouw- meer zouden worden aange- sluiting betekent tevens een cynische keling en dringt er bij de raad met laan aan het Diaconessenhuis. Het maatschappij I.B.B.-Kondor, die er led, alvorens de resultaten van het trkeers- en vervoersonderzoek in Leidse regio in de raad bespro- til zijn, schenden, aldus de werk- Deze resultaten worden in laarfc bekend gemaakt. tegenover de kinderen die iedere klem op aan de uitvoering van het terrein zal vooral als parkaargele- over deze wegen naar school volgende bestek, de asfaltering, uit genheid worden gebruikt en verder fietsen", zo vervolgt de brief. te stellen en de daarover voor uitbreiding van de polikliniek definitief kantoor (hetzij aan de Volgens de werkgroep Milieube- af te wachten. In een eerste reactie en in een later stadium voor uit- Hoge Morsweg, hetzij op het Waard- heer zijn er andere oplossingen voor zei wethouder Kret —de brief werd breiding van het beddenhuis. Ampt- eiland). Alleen maakte Driessen (K. meijer (PSP) en Waal behielden hun V.P.) bezwaren tegen de huurprijs, die B. en W. willen vragen. Hij vond -- die veel te laag. Waarom werd niet an een (snel) weg op de gedempte rechte racebaan worden aangelegd, zetten van de werkzaamheden niet dat de parkeerplaatsen ook voor niet- erg duidelijk, maar dat is later, toen de gedempte Trekvliet mogelijk: „Een gisteravond onder de leden tweebaansweg is daar hoe dan ook de raadscommissie voor stadsont- werkgroep ziet het aanleggen voldoende, die moet dan niet als een wikkeling verspreid dat stop- ïekvliet een stap in een keten. „Tot Er is dan verder ook nog ruimte mogelijk is, omdat op de aanleg bezoekers van het Diaconessenhuis de commissie in besloten vergadering jezelf de keten behoren ook het voor bijzondere bebouwing, voor een van de weg reeds een ministeriële op tijdstippen, waarop dat njiogelijk verder ging, wellicht wel het geval lopen van huizen aan de Van der uitbreiding van het terrein van de subsidie is verstrekt. Het commissie- is, toegankelijk zullen zijn (b.v. voor geworden. LEIDEN Vandaag is een begin «naakt met het slopen ran het be- jenlngshuisjr voor de verkeerslich- en op de kruising Breestraat, Gan- ftje, Korevaarstraat en Hoge woerd. Dit bedieningshuisje, beter bekend 3s de „duiventil" werd in 1956 in ebruik genomen om tijdens de pitsuren het verkeer op dit drukke kruispunt te kunnen regelen. Dit raai opvallende glazen huisje op de koge betonnen voet, was in Leiden enige in zijn soort. Het bedie- jshuisje werd in 1972 buiten ge- gesteld omdat een automa te verkeerslichtinstallatie de be- jlienlng met ae handoverbodig maak- I Het gevaarte (zowel het huisje als ie pilaar) wordt nu afgebroken om ie weggebruikers meer zicht op het te geven. I Tevens zullen na afloop van d< werklieden van ie afdeling hestratingen de bocht Hogewoerd-Korevaarstraat „afdak- Het gen die karwei zal ongeveer (en week duren. LEIDEN Het gemeeenteraads- heven, blijft er nog maar één voor te leggen wat er met de scho- lid mevrouw Elvi van Seters school over. "Ik vind het bijzonder len moet gebeuren, ongeacht of er (PvdA) heeft gisteren ernstige ernstig dat de stichting, die dit een gebrek aan leerlingen zou zijn. kritiek geleverd op het feit dat de toch kon weten, niet in een vroeg- Wethouder Duyverman: "Komt er Stichting Katholiek Onderwijs tijdig stadium met de gemeente geen brief van de stichting dan zonder enig overleg met de ge- daarover heeft gesproken". Het zullen we alert moeten zijn". Me- meente heeft besloten de St. Leo- raadslid noemde het besluit en de vrouw Van Seters stelde voor dat nardus- en de St. Franciscusschool handelwijze van de stichting wanneer er na een week geen voor basis- en kleuteronderwijs in "waanzinnig" en "iets krankzin- brief van de stichting is binnen- Leiden-zuid op te heffen. kwalijk, omdat het Haagweg- kwartier gerenoveerd zal worden, waardoor het niet ondenkbaar nigs" en vroeg zich af of de stich- gekomen, het gemeentebestuur Het raadslrö vond ^dit vooral erg ting soms een eigen onderniming stappen gaat ondernemen. "Er moet een overleg op gang komen. Daar is grote haast bij". dat zich daar weer Jonge gezinnen leden wel contact met de stichting Duyverman: "Er is haast bij ge- zullen vestigen. Wanneer de St. geweest. Zij is toen geadviseerd ----- Leonardusschool nu wordt opge- aan het gemeentebestuur de vraag vertegenwoordigde. Volgens een ambtenaar van de gemeente is er nog niet zo lang ge- Rectificatie LEIDEN In het bericht over het verdwijnen van een drietal r.k.-scho len in Leiden (deze krant van giste ren) is een storende fout geslopen. LEIDEN De commissie voor het onderwijs is er gisteren mee akkoord gegaan dat het gebouw van de gemeentelijke sociale werkvoorziening aan de Gabriël Metzustraat zie foto Jan Holvast) wordt verbouwd tot een school Het gaat om de zinsnede: "De Sticn- voor woonwagenkinderen. In dit ting Katholiek Onderwijs wil via de- gebouw zouden in totaal zeven ze weg der geleidelijkheid voorko- 'klaslokalen moeten worden gecre- men dat het aantal leerkrachten in eerd, t.w. vier lokalen voor de zg. een bepaald kalenderjaar wordt be- kernafdeling, twee lokalen voor de paald door het aantal teerlingen van zeer jeugdigen en een lokaal voor bewegingstherapie. De bestaande (bijzondere) school voor woonwa- is namelijk gewoon zo maar wel genkinderen, die op het terrein dat het aantal leerkrachten min- van het woonwagencentrum is der wordt dan het aantal leerjaren, gevestigd, is te klein. Met de over- Dit laatste is per vergissing wegge- name en de verbouwing van het vallen. LEIDEN De gemeente ziet geen kans om de Koord Studio "hoewel wij er sympathiek en met waarde ring tegenover staan", aldus wet houder mevrouw Den Haan, subsidie te verlenen. De Koord Studio, een sociëteit, waar iedereen binnen kan wippen, had om een gemeentelijke bijdrage van 50.000 gulden gevraagd. De 42Ó0 van de Leidse veemarkt van gisteren vormden het grootste "koor", dat ooit in de Groenoordhal heeft "gezongen". Met de maandagse aanvoer mee kwamen er deze week over de 7000 dieren en dat is een respectabel recordaantal voor de vijf weken oude markt, ook met de blik op de cijfers van de nu toch echt helemaal overgenomen Rotterdamse veemarkt. Het wekelijks gebeuren onder de het gouden dak van de Groenoordhal is toonaangevend gewor den voor de vee- en vleesprijzen in de Randstad. De grootste opti misten en ik hoorde niet tot hen hadden dit niet verwacht. Met aanvoercijfers, die in de loop van het jaar waarschijnlijk alleen nog maar zullen oplopen, zal dat gouden dak gauw van de veelbesproken Groenoordhal af zijn. Met de inkomsten aan marktgelden; wordt daar flink de bijl in gezet. Uitgaande van een kostendekkende veemarkt blijft over een tekort op de exploitatie vajn de ruim vijf jaar oude hal, dat aanvaardbaar is. Dat tekort wordt voor een stukje veroorzaakt door de evenemen tenfunctie die komt evenwel beter uit de verf door het weg vallen van de vrijdagmarkt en daar zit dus ook muziek in en voor het grootste deel door de sportfunctie. Denk dat cijfer in de orde van grootte van een aanvaardbaar tekort op een stuk of vijf kleine sporthallen, die het ook op dit gebied niet ryk bedeelde Leiden nodig zou hebben als er geen Groenoordhal was. De wethouder, die de Groenoordhal in zijn portefeuille meetorst, praat opgelucht over een te verwachten winst van drie ton op de veemarkt en dat is wat anders dan een half miljoen verlies, zoals nog maar kortgeleden. Daartegenover staan uiteraard uitgaven, die nodig zijn en zullen zijn om de veemarkt goed te laten draaien. Want we zijn er natuurlijk nog lang niet met de outillage van nu. Nog steeds ligt er het plan voor de bouw van een runderhal, waarvoor de raad ruim een half miljoen uittrok, aan de besteding van welk bedrag gedeputeerde staten nu wel hun goedkeuring willen geven. Moet die loods er komen? Met de aanvoercijfers van nu in het hoofd kan men constateren, dat zo'n onderdak voor 900 koeien te klein is. Dat zou een nieuw en duurder plan betekenen. Is dat de manier? Ingewijden in het marktwezen zien liever goedé voorzieningen in de hal, die h.i. groot genoeg is en die het voordeel heeft van alle handel onder één dak. Wat er in de hal precies moet gebeuren weet ik niet, maar één ding springt je als bezoeker van de gezellige markt direct in het oog: de restauratieruimte is veel te klein. De bezoekers zitten "bij elkaar op schoot" voor koffie of een borrel. De galerij boven de ingang is ook al in gebruik. De andere galerij is geen trekpleister, zo is de exploitant gebleken, die spreekt over een verdubbeling van het aantal stoelen als hij aan noodzakelijke uitbreiding denkt. Dat is ruimte, die je wel in een aanbouw zal moeten vinden. De markt-onder-één-dak, al is-ie dan succesvol, gaat een ander succesvol gebeuren in Leiden in de weg staan. Dat is de Leidato, verreweg de eerste "klant" van de Groenoordhal, die er al was voordat de hal officieel geopend werd. De kleine vrijdagmarkt ging er altijd enkele weken voor naar buiten. Met de grote markt op maandag en dinsdag kan dat niet. Gaat Leiden de Leidato de deur wijzen? Een beleidsvraag van de eerste orde. En niet de enige .want in een beschouwing over Groenoordhal en veemarkt kun je gewoon niet heen om wat er momenteel ge beurt (of niet gebeurt) rondom de hoogste stoel in de hal: de directiezetel. De enige zekerheid is, dat directeur Daey Ouwens bijna zes weken geleden vlak vóór de operatie M(arkt) gedwongen met verlof ging. Het nietszeggende bericht, dat toen van het stad huis naar de krant ging, suggereerde zelfs het gedwongen karakter niet, maar dat is inmiddels wel komen vast te staan. Voor de rest is de zaak een gesloten pot. Er schijnt "aan de top" druk over vergaderd te worden en er is een geheime raad geweest, maar daarmee houdt het op. De commissie van onderzoek "naar het intern en extern functioneren van de directeur", die de zaak in zes weken zou bekijken, is er nog altijd niet. Uit de lange periode van zwijgzaamheid kun je concluderen, dat er óf dingen aan het licht zijn gekomen, die zwaar op de maag liggen, óf niets bijzonders. Maar misschien zijn het foutieve conclusies. Hoe dan ook, het is de hoogste tijd, dat er iets gebeurt. De on gewisse situatie van dit ogenblik is niet goed voor het personeel van de hal, dat Juist nu een flink stuk extra werk moet verzetten. En de zaak is ook onduidelijk voor de gebruikers van de hal, althans de mensen, die met de directie in aanraking komen. Zonder dui delijk vervolg op het bericht "Daey Ouwens is met verlof" kan het gewoon niet langer. Het gaat over het functioneren van de directeur los van de persoon zit ik met de vraag. Heeft Leiden er goed aan gedaan de functie van "bedrijfsleider" en "vertegenwoordiger" in één hand te leggen? In het bedrijfsleven weet men al lang en men plukt er de vruchten van dat je die functies moet scheiden, waarbij je de organiserende man de leiding geeft. Waarschijnlijk is er niet serieus aan een opzet als deze gedacht, omdat men in het stadhuis de Groenoordhal nog nooit heeft gezien als een bedrijf, dat veel meer dan andere gemeentelijke diensten overeenkomsten vertoond met een particulier bedrijf. Zeker op het gebied van evenementen moet er geconcurreerd kunnen worden, want er staan nog enkele hallen in dit land. Dat vraagt een andere aanpak dan de ambtelijke. De vele malen in deze krant gestelde vraag "Waarheen met de Groenoordhal?" wordt beantwoord door de loop der dingen. Een flink aantal andere vragen staat nog open. Welk antwoord geven burgemeester en wethouders daarop en vooral wanneer? HANS MELKERT ADVERTENTIE U houdt nog van de originele INDISCHE RIJSTTAFEL met pittige scherpe kruiden. INDISCH RESTAURANT D06a Koeiltji BafOG fSverASTtad5sgehoorIa!fl de laatste week van januari heeft in zestigtal bewoners van de z.g. oge Mors, zich gewend tot de ge- eenter aad, met het verzoek, op het tige nog aanwezige tongetje van de- buurt, net braak liggende pleintje de Smaragdlaan/Carneoolstraat vele verdiepingen hoge flat voor neer te zetten, zoals de annen luidde, maar een laagbouw met veel groen, e zinvol kan integreren in de wijk. ADVERTENTIE LEZERS SCHRIJVEN (Geef de bejaarden geen plek om dood te gaan, maar een plaats om te teven). Afschriften van dat stuk gingen naar alle fractieleider,? in de raad en ee» paar dagen later werd het als inge zonden brief opgenomen in de rubric "Lezers schrijven" van dit dagblad. De tijd drong een beetje omdat de raad inmiddels de garantie voor een krediet (groot 5% miljoen) had goed gekeurd. Hoe hebbèn de Leidse partijen nu op onze brief gereageerd? Twee raadsleden zijn zo fatsoenlijk geweest, iets van zich te laten horen. Toen de zaak in de raad van 4 fe bruari 1974 aan de orde kwam, heb ben zij daarover ook het woord ge voerd. De rest produceerde - tot op heden - alleen doodse stilte. Geen briefje, geen telefoont je, niets. Dat werpt weer eens de vraag op, hoe dat nu eigenlijk zit met de plaat selijke democratie. Kun je als indivi duele burger met redelijke argumen ten iets op gang brengen, of maalt het "stadhuis" voort: als een tank die remloos de heuvel afkomt? Wanneer dat laatste waar is - en er zijn in Leiden heel wat burgers die er zo over denken, kyk bijv. maar naar het opkomstpercentage by de laatste gemeenteraadsverkiezingen - dan kun Je Je inderdaad afvragen of het nog wel zin heeft om straks naar de stembus te gaan. Uit gesprekken met deskundigen en een paar raadsleden is ons gebleken, waarom er een vele meters hoge steenklomp op dat pleintje aan de Smaragdlaan moet verschijnen: in het verleden heelt de gemeente hier Jubilaris onderscheiden LEIDEN Op 7 februari Jl. was het 40 jaar geleden, dat de heer P. van der Mark in dienst kwam bij de B.V. Fabriek van verduurzaamde levensmiddelen van het L. E. Nieu- wenhuizen (Sleutel Conserven). Bij dit bedrijf is hij als allround bedie ningsman van de sluitapparatuur werkzaam. Vanmiddag heeft directeur A. D. Nieuwenhuizen Segaar hem namens de Maatschappij van Nijverheid en Handel, de penning ter ere van het 40-jarig jubileum overhandigd. De burgemeester speldde hem de ere- medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons op. LEIDEN De .raadscommissie, voor maatschappelijke aangelegen heden en gezondheidszorg bleek gis termiddag niet ondersteboven te zijn, van de nota Bejaardenbeleid 1973, die B. en W. recent het licht hebben doen zien. Lamers (prot. dhr.) vroeg zich af, waarom het tussen de M.C.O. voor ganger van de welzijnsraad en de ge meente niet tot een betere coördi natie was gekomen. De MCO bracht twee Jaar geleden al een rapport over bejaarden uit. Wethouder me vrouw Den Haan: "Maar de onze is meer toegespitst op Leiden". Me juffrouw Van Buel (KVP) vond de term bejaardenbeleid misplaatst: "Ook in de conclusies en aanbevelin gen komt de nota niet verder dan va ge kreten. Wat wilt U er nu mee doen?" Ook Duivestein (PvdA) uitte soortgelijke kritiek: "Twee jaar geleden hadden we al een start met een beleid kunnen maken" en Zun- derman (DS'70) was ook al niet zo tevreden: "Eigenlijk zou hier weer een rapport op moeten volgen". Dat zal dan ook wel gebeuren. Me vrouw Den Haan: "Het is de bedoe ling dat we nu samen met de men sen, die voor bejaarden werken (be jaardentehuizen, stichting Diensten centra) nu gaan bekijken, wat we verder gaan doen". De belangrijkste conclusie, die B. en W. overigens uit de nota, die het resultaat is van een enquête onder 638 Leidenaars boven de 65, trokken was dat de dienstver lening aan bejaarden, die thuis wo nen, dient te "worden uitgebreid. LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis hebben de volgende kan didaten de aantekening Kinderver- pleging behaald: P. J. Barnhoorn, A. M. Bodaaa. T. Koning, N. Schoo, W. J. v. Beuningen-v.d. Stelt. K. Va der en J. v.d. Vijver. ADVERTENTIE ongunstige erondtransacties gedaan en omdat financieel recht te breien moet elke vierkante meter worden bezet. De kwaliteit moet dus voor de zoveel ste keer het veld ruimen voor de grote hoeveelheid. Dat de wijk een triest record bezit op het gebied van het ontbreken van groen, doet kennelijk niet ter zake; dat de wijk een vreugdeloos geheel gaat worden, blijkbaar evenmin. Het oorspronkelijke bestemmings plan - kennelijk ontworpen door iemand die Juist kampte met een enorme kater - ziet er vreselijk uit, maar in het stadhuis heeft men offi cieus een wijziging gereed, waarvan de haren Je eenvoudig te berge rijzen. Enfin, er is nog geen paal geheid, geen bouwvergunning afgegeven en op 18 februari a.s. krijgt de raad nogmaals de kans er over te praten. Hoop doet leven. W.A. TROUW, Carneoolstraat 16, Leiden. W. A. G. GIEZEMAN, Berylstraat 12, Leiden. J. P. A .LAMB, Carneoolstraat 16, Leiden, Vorige week is het oudercomité van de Leonardusschool door het bestuur van de Stichting Katholiek Onder wijs Leiden op de hoogte gesteld van het besluit de Leonardusschool af te bouwen, d.w.z. dat voor het nieuwe schooljaar geen leerlingen voor de eerste klas meer kunnen worden aan genomen en dat terwijl er op dit mo ment reeds 23 aanmeldingen voor de eerste klas binnen zijn. Deze beslissing is grotendeels ge nomen op grond van financiële mo tieven, waar wij begrip voor hebben. Het bestuur is met deze beslissing echter voorbij gegaan aan de sociale funktie, die deze enige school in deze buurt vervult. De schooladviesdienst van de ge meente Leiden begeleidt reeds sinds 3 jaar het onderwijs op deze school met een direct aanwijsbaar resultaat. Het oudercomité van de Leonardus school is het dan ook helemaal niet eens met deze beslissing. De plannen tot renovatie in deze buurt zijn in een vergevorderd sta dium. Hierdoor zal verjonging in de ze buurt ontstaan, waardoor de da ling van het leerlingen-aantal voor deze school het dieptepunt bereikt heeft. Mede op grond van deze overwegin gen heeft het comité een brief ge stuurd aan de welzijnsraad. Hierin vraagt het deze raad de actie te steu nen voor behoud van de school voor deze wijk. Kan de gemeente Leiden hier de taak van de Stichting Katholiek On derwijs niet overnemen? Namens het oudercomité Mevr. M. Hogeboom- van Dinten Groenhovenstraat 21 L^idpri. Een lamp uit de,De Lichthal' mag gezien worden. Grootste keus laagste prijzen. 'De Lichthal' HAARLEMMERSTRAAT 293, LEIDEN tegenover de Overdekte.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3