./(IST/fR KVP: geen verdere afspraken agendi Vragen rond dependance van school in Leiderdorp Kandidaten voor Leidse CD A-lijst Eerste spinazie DIEFSTALLEN Discussie over vredespolitiek WOENSDAG 13 FEBRUAR W oensdag Stadhuis Leiden, Openbare Lssie stadsontwikkeling, 8 uur Ten Katestraat. speeltuingebo iHumanitas, 2- Geverstraat 65, Oegstgeest, s voor kamerbewoners en alleei den, 8—12 uur nam. Rapenburg 100, Leiden, avond Politieke Werkwinkel 8 Academiegebouw Leiden, lezt: Bevrijdingskerk Leiden, lede dering Ned Chr. Vrouwenbon Zuidwest. 8 uur nam Kreatlef Sentrum, Breestrai schilderen, boetseren, metaalbe ken, lassen, pottenbakken etc. nam., bestuursvergadering, 8 uu; Donderdag Breestraat 19 Leiden, sociëtf gehandicapten, 25 i Geverstraat 65, Oegstgeest, kamerbewoners en alle Kreatlef Sentrum, -Breestraat Leiden, Vergadering c Vrijdag De Burcht. Vergadering distri ien PvdA, 8 uur nam. Het Praethuys, Vrouwenkei Dennendal" BAVO-medewer] Apotheken De avond-, nacht en zondag der apotheken in de regio 1 wordt waargenomen door: Apotheek, Lammenschansweg den, tel. 23553. Apotheek v. Smallenburg, Loevéstein 7, I dorp, tel. 99211. Tevens zaterd 13 uur nam. Oegstgeestse Apc Wilhelminapark 8, tel. 53274 er theek Voorschoten, Leidseweg 01717—2525. Maatschappelijk werk Stichting Bureau Maatscha' Leiden, Oude Rij: 31. Spreekuur dap maandagavond woensdagochtend van 9.3010.30 SOS-dienst SOS-tel. hulpdienst, tel. 0 25202. Voor allen die ln moei! den verkeren dag en nacht te Vogelasiel Anna Paulownastraat 15, L Gewonde en uitgeputte vogels e.< 34687. Kinderopvang Stationsweg 28, tel. 46861. Geopei Dienstencentrum Noordelnpleln 2b, tél. 40483, al{ ne Informatie, dag. van 910 Hofdijck 32. Oegstgeest, tel. 01 Sociale raadsvrouw Maandag: 10.3011.30 uur, Van dorpstraat 36; dinsdag: 10.80— Driftstraat 49a; woensdag: 10 baar onder 26385. Zitting van 7.309.30 uur in het hems vi huis, Auothekersdilk 33. Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging voor Wi wen en weduwnaars, tel. Leids ad' bureau: 61112. Moeders voor moeders Informatiebureau werkgemeensc Actie „Moeders, vóór Moedèrs". Oi ven bij zuster E. anssenNieme Hofdijk 32, Oegstgéest, tel. 0171 Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Leii Aanvragen hulp bejaarden en Lang rig ziéfcen en gezinsverzorging, 8 45. tel. 49441 (ma. t/m vrij. 9—10 voorm). Gespreksavonden Gesp reksa vonden Baha-i genie schap. Di. 8.15 uur nam., Diama plein 27. Leiden, wo 8 uur nam.. K nedylaati 11, Oegstgeest, vrij. 8.15 Gemeenschap Zuidwest Hulpverienings- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B:V. Witte Singel 1 - Leiden Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie en administra tie 01710-25041. Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement f 10.26 Kwartaalabonnement f 30.26 Per Post f 32.65 Jaarabonnement f HOrj Losse nummersf Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving gèeD ad mtnistratie- en Incassokosten Nabezorglng van 18.00—20.00 6 Zaterdag vaD 16 00—18.00 u. Telefoon 01710—30500. -fce|e[oon 25260 Redaikitie Paul Wolfswinkel W ederopstanding Nou ja, zo erg was het nou qok weer niet hoor. Alleen een weinig last van het lijf. Geen griep. In elk ge val goed uitgeslapen en vandaag weer met frissé moéd aan de slag getogen. Tussen haakjes: ik heet geen Van Wolfswinkel, maar gewoon Zonder- Goed vrienden, aan de slag. Let vooral op het volgende bericht. Mededeling vooral bekend als voorzitter van het gewest Zuid-Holland van de PvdA. Met deze jonge ploeg meent men warme pleitbezorgers te hebben ge vonden voor de belangen van de Leidse regio in de staten van de provincie Zuid-Holland". Dit v Weven Een officiële mededeling van het distributiebestuur van de Partij van de Arbeid Leiden: „Vandaag zijn met enig ceremo nieel de lijsten voor de Statenver kiezingen van 27 maart ingediend. Voor de kieskring Leiden geschiedde dit bij het hoofdstembureau op het Leidse stadhuis. Burgemeester Vis nam als voorzitter van het stembu reau de lijsten in ontvangst. De PvdA- lijst valt op dóór het grote aan tal nieuwe gezichten ten opzichte van vier jaar geleden. In 1970 werden voor de PvdA in de kieskring Lei den gekozen dr. Van Praag uit Voor burg en Koos de Graaf. Van Praag, die de provincie vele jaren als ge deputeerde heeft gediend, besloot ge zien zijn leeftijd terug té trëdéri. Dé Graaf overleed vorige zomer. De lijst wordt nu aangevoerd door Marietje van der Molen, het Jonge dynamische raadslid uit Leiderdorp. Ook verkiesbaar is Leendert Jonker, oud raadslid van Leiden en zeer be trokken bij de Leidse problemen. Ge zien de electorale ontwikkelingen van de laatste tijd, moet ook Rien van der Laan uit Hillegom een statenzetel worden toebedacht. Op de opvolgersplaatsen staan Eng- bert Drenth, Leiderdorps wethouder en Frans Goudswaard uit Voorhout, Wie van weven houdt, moet de ko mende dagen toch ééns bij de Rijn landse Boekhandel aan de Lange Voort langs gaan. Daar wórden name lijk vanaf morgen werkstukken ge- exposeerd die de cursisten van me vrouw Wijmstra hebben gemaakt. Er zijn Juweeltjes van weeftechnieken te zien en op de vrijdagse koopavon den worden er bovendien demonstra ties met een weeftöestel gegeven. Afrika De wereldwinkelgroep in Leider dorp houdt op 18 februari in zaal "Irene", Hoofdstraat 82 een forum discussie over Zuidelijk Afrika. Aanvang 8.15 uur. Als onderwerpen zuilen o.m. aan de orde komen: de onafhankelijkheid van Guinee Bissau, de economi sche verhoudingen tussen de weste lijke wereld en Zuidelijk Afrika, de verhouding Zuid-AfrikaRhodesië Portugese koloniën, waarbij het Ca- bora-Bassaproject een rol speelt. Ook de rol van de NAVO t.o.v. Zuidelijk Afrika zal ter sprake komen. Als sprekers zullen optreden dé heren Berkhof, vicaris te Voorscho ten, van Waesberge, journalist, en Janzen, lid van het Angolacomité. De wereldwinkel verwacht een grote opkomst. Wttoolb Dennendal Er wordt aanstaande vrijdag éen informatieve avond gehouden in het Praethuys met als onderwerp: "Aksie redt Nieuw-Dennendal!" Het begint om 8 uur 's avonds. Aan wezig zullen zijn stafleden van Nieuw Dennendal en werkers van de Bavo. Het stencil vervolgt en sluit aldus: "Steun deze actie! Kom naar het Praethuys". Zoeterwoude Een bijeenkomst, waarop voorlich ting over de Veeziektebestrijding zal worden verstrekt, zal morgen avond om 8 uur in het Zoeterwoud- se Don Boscohuis gehouden worden. Het samenzijn wordt georganiseerd door dé Zoeterwoudse afdeling van de Land- én Tuinbouwbond. Nog twee berichtjes uit de goede gemeente Zoeterwoude: Zaterdagavond bingo-avond in het clubhuis van SJZ. Aanvang 8 uur. Eveneens zaterdag en eveneens óm 8 uur, maar dan in verenigingsge bouw Ons Huis zal een drive-in-show worden Techniek Als afsluiting geven wij vandaag wederom enkele stellingen weer die er niet om liègén. Lees zelf maar. "Alvorèns de tandheelkiindige stu dent patiënten gaat behandelen dient hij éen cursus gesprekstechniek te hebben gevolgd". Een waar woord van de heer van der Poel uit Nijme gen. Hij stelt verder: "De aan de behandeling in tand heelkundige centra verbonden voor- en nadelen voor patiënten en tand artsen zijn nog onvoldoénde onder zocht". Bijdragen: Pieter C. Rosier en Wim Wirtz LEIDEN Gisteravond hield het S.S.R. in het kader nav een serie avonden onder het motto "Moraal en politiek" een forumdiscussie over vre despolitiek. Daartoe waren een vier tal sprekers uitgenodigd: mr. S. Ro- zemónd, werkzaam bij het Neder lands Instituut voor vredesvraag stukken iN.I.V.V.) en mr. Ph. P. Everts, die verbonden is aan het in stituut voor Internationale Studiën ïh Lèidéh, liét kamérlid Böértién en de heer Kok van het Interkerkelijk vredesberaad. De laatste jaren is de belangstel ling voor de vredesproblematiek wat verflauwd. Recente politieke ontwik kelingen leiden de aandacht af van de Europese Veiligheidsconferenitie en de besprekingen, die in Wenen ge voerd worden. Toch betreft het hier een actueel probeem, wat duidelijk bleek uit de inleiding die de forum leden gaven. Everts höëïhdé het principe vah machtsevenwicht volstrekt onaan vaardbaar en sprak ook liever van "afschrikkingsevenwicht". Een aan tal argumenten hiervoor: de bewa peningswedloop, de uitputting van de grondstoffen, en de rol die de indus trie in de bovengenoemde wedloop speelt. Naast deze economische motieven werd ook de psychische kant van dé zaak bekeken. De wederzijdse angst, die volgens de forumleden voorname lijk in het oostblok zou bestaan, be lemmert het strevën naar ontwape ning. Vooral Rozemond legde de na druk op de angst van de U.S.S.R. voor vrije ideeën uit het westen, die de structuur van hét land zouden aan tasten. Allen waren er van overtuigd, dat een actieve Vredespolitiek wenselijk is. Na de pauze werd gesproken óver de mogelijkheden tot het voeren van een dergelijke politiek. Hierbij kwam de rol van Nederland ook in 't kader van de ontwikkelingshulp ter sprake. Oud-minister van Ontwikkelingssa menwerking Boerbien gaf hier wat achtergrondinformatie. Het publiek mengde zich sporadisch in de discussie, waardoor het gesprek te zeer tot de forumleden beperkt bleef. LEIDEN In een besloten afdelings ledenvergadering van de afdeling Leiden van de KVP werd van het verhandelde in een voorgaande ledenvergadering een besluiten-nota vastge steld, waarvan één passage luidt: Het overleg met ARP en CHU over de gezamenlijke lijst kan in de uit twee ARP-, twee CHU- en drie KVP-leden bestaande Leidse stuurgroep CDA worden voortgezet. Met andere partijén worden vóór de verkiezingen geeri af spraken gemaakt. Na de verkiezingen is overleg over de college-vorming met alle daarvoor openstaande fracties gewenst, waarbij moet wor den gestreefd naar een afspiegelings-college. Supermarkt Merenwijk LEIDEN Op woensdag 20 februa ri a.s. opent wethouder Kret van Stadsontwikkeling de korti-super- anarkt achter het flatgebouw "Me- rendonk" aan de IJsselmeerlaan. Deze supermarkt vo'rmt met de vestiging van de Algemene Bank Ne derland het tijdelijke winkelgebeuren in "De Merenwijk" als voorloper op 'het definitieve wijkwinkelcentrum, waarvan de eerste paal in het voor jaar wordt geslagen. De tijdelijke su permarkt heeft een oppervlakte van ruim 400 m2. Behalve het normale Bupermarktassortiment: kruideniets- waren, melk- en zuivelproducten, vers vlees en vleeswaren, aardappelen groenten en fruit, brood, diepvries produkten en een voor de woonwijk uitgebalanceerd assortiment non food, is in de supermarkt een slij terij ondergebracht. Doelbewust opent de VéGé organisa tie hier een nieuw type supermarkt onder de naam "korbimarkt". Deze supermarkt gaat een sterk verlaagd prijsniveau over het gehele assorti ment voeren, zonder dat de keuze van artikelen wordt beperkt. Om de ze prijsstelling mede mogelijk te ma ken is de inrichting van de super markt bewust sober gehouden. LEIDEN Op de Leidse groen- tenveiling is vandaag de eerste spi nazie aangevoerd door S. Brussee uit Leiderdorp. Koper was J. Schreuder uit Leiden, die f 2,47 per kilo betaal- Voor de plaatsen op de Christen De- mocratisch-Appel-lijst van de KVP zijn voorlopig kandidaat gesteld: mevr. M. C. van Akkeren-Straathof; A. C. Besteüünk jr., mr. H. E. A. Driessen, drs. W. F. J. Edelaar, J. G. Endhoven JZN, mevr. C. A. j. Gründeman-Plouvier, M. G. j. Ham, F. H. v. Rijn sr.. W. A. M. v. Rijn jr., ir. J. A. Sa-la, drs. P. L. Stroink, J. Vervoorn, P. J. v. Westbroek, A. W. v. d. Zon, J. v. Zijp. Over de volgorde waarin deze voor-; lopig aangewezen kandidaten bü de gemeenteraadsverkiezingen op de aan de KVP toe te wijzen plaatsen op de CDA-lijst van ARP, CHU en KVP zullen worden geplaatst, wordt waar schijnlijk op woensdagavond 13 maart schriftelijk gestemd. Aan deze stemming mogen deelnemen de leden van de KVP-afdeling, die op 1 ja nuari 1974 ld van de partij waren. Om de leden over de volgorde te ad viseren, is een adviescommissie sa mengesteld. Hierin zijn door het be stuur aangewezen S. V. Cörnelisse, W. Th. van der Holst, mevr. mr. R. Nota-Scheepers, B; C; Klein.- J. M. J. Werter, (plaatsvervanger M. J. van der Muit) en door de ledenvergade ring gekozen drs. H. J. van Bem-mél, G. P. Bergers, mevr. M. C. J. van Büei, próf. mr. W. L. G. Lemaire, J. Lij ten, S. Menken, (plaatsvervan ger mr. J. H. A. M. Peek.) De advies-commissie zal na de stem ming over de volgordé uit de kan didaten die zij voor een verkiesbare plaats heeft geadviseerd de kandidaat aanwijzen diie op de gezamenlijke CDA-lijst van ARP, CHU en KVP de hoogste van de aan de KVP toé te wijzen plaatsen zal innemen. LEIDEN/LEIDERDORP Wethou der Duy verman heft gistern tij dens een vergadering van de com missie onderwijs verklaard dat de stichting van een dependance voor de Louise de Coligny Scholengemeen schap in Leiderdorp enkele vragen heeft opgeroepen. Zoals bekend heeft het ministerie er in principe mee ingestemd dat er in Leiderdorp dependances verrijzen voor deze school, het Visser 't Hooft- lyceum, het Bonaventuralyceum en het Agneslyceum. Eén van de problemen is volgens de wthouder dat er bij de stichting van een dependance in Leiderdorp een aantal leerlingen die nu in Ledden zijn "ondergebracht" zal moeten wor den verplaatst. In tegenstelling tot 't Visser 't Hooftlyceum, dat bij een dependance in Leider-dorp erg gebaat zou zijn (dit lyceum heeft acht k ne gen klassen met leerlingen die uit Lei derdorp afkomstig zijn), heèït d'é Louise de Coiigny Scholengemeen schap 'n toereikende accommodatie in de dependance aan de Sumatra- straat. Wanneer er in Leiderdorp een de pendance voor de Louise de Coligny Scholengemeenschap zou worden ge realiseerd, betekent dit volgens de wethouder dat er "een goed gebouw" zöü moeten wórden verwisséld voor een "nood-behuizing". Wanneer dit echter niet gebeurt, is de kans groot dat een belangrijk deel van de leerlingen van de dependance aan de Sumatrastraat (die voor 50 procent uit leerlingen bestaat die uit Leider dorp afkomstig zijn) naar de depen dances van de overige scholen in Lei derdorp zal toevloeien. Overigens zou er voor de dependan ce aan de Sumatrastraat 'n bestem ming kunnen worden gevonden in de sociaal-cul- Een ander probleem is volgens de wethouder dat wanneer er 'n depen dance voor de Louise de Coligny Scholengemeenschap in Leiderdorp zou worden gesticht, dit repercussies kan hebben voor (openbare) Rem brandt Scholengemeenschap, die ten slotte een respectabel aantal leerlin gen betrekt van de gemeente Leider dorp. Uit de mededelingen van de wet houder bleek dat de gemeente Leiden er voorstander van is dat in Leider dorp ook het openbaar onderwijs een plaatsje krijgt. Ofschoon ervan wordt uitgegaan das de dependances vooi slechts enkele Jaren in z.g. koppel units gestalte zouden moeten krijgen is de gemeente Leiderdorp meer ge porteerd voor 'n permanent gebouw. Het gemeenteraadslid Elvi van Sche- ters (PvdA) zei het meest te voelen voor een samenwerkingsschool (chr., kath. en openbaar). "Wij hebbén Ja renlang opgedraaid voor de leerlin gen uit Leiderdorp. Nu moet de ge meente Leiderdorp dat maar eens doen". Volgens wethouder Duyver- man zijn er in 't verleden wel po gingen gedaan om tot een samen werkingsschool te komen. Het daarop betrekking hebben de overleg is ech ter stuk gelopen. ALKEMADE Vrijdagavond om acht uur is er in het dorpshuis „De Alkeburcht" een feestelijke bijeen komst van de Kath. Bond van Perso neel in de Handel, kring Alkemade. Op deze bijeenkomst zullen drie ju bilarissen worden gehuldigd, waarna er gelegenhéid is tot prijskaarten en spoelen. De avond wordt besloten met dansen. Leidse verkeer duidelijk te merken! in verband met de uitvoering van een om vangrijk rioleringsprogram ma op de singel en in de ach terliggende Zeeheldenbuurt. De oude rioleringen zijn weg gehaald en worden vervangen door onderheide rioleringen. Op de foto (van Jan Holvast) is iets van het werk te zien, dat pas in het najaar gereed zal zijn. Het kost meer dan anderhalf miljoen gulden. OEGSTGEEST Ophalen grof vuil. Donderdag 14 februari: Sumatra straat - Curagaostraat - Suriname- straat - Borneostraat - Celebesstraat Balistraat - Sóembastraat - Java- straat - Floresstraat - Rijnsburger- weg - Rijnzichtweg - Rhijnhofweg - Apolloplein - Apollolaan - de Voscuyl - Homeruslaan - Berlicumstraat Cartesiuslaan - Wilthoeflaan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN P. Koning en C. G. Tijsen; Rhody, dr. van W. H. van Leeuwen en J. Marree; Elzelien J. A., dr. van C. J. L. R. Vel- lenga en J. Kaptein; Jöyce A. F., dr. van A. G. Brandt en E. F. van den LEIDEN lil een sigarettenwin- kel aan de Haarlemmerstraat is gisteravond ingebroken. Behalve 'n geldbedrag van f 80,- werden er twin tig aanstekers met een waarde van f20,- per stuk buitgemaakt. Men heeft zich toegang tot de zaak ver schaft door de ruit van de toegangs deur te vernielen. In een Leids warenhuis werd gis termiddag een 19-jarige jongen uit Alphen betrapt op het stelen van grammofoonplaten ter waarde van Enkele uren later werd in hetzelf de warenhuis een 32-jarige inwoon ster van Leiden aangehouden, even eens ter zake van diefstal en winkel goederen. kerk; A. M. J. Hanselaar (85) vrouv P. M. Keukenmeester (73) echtgen. va P. M. Vrij; j. A. M. Weljers (45) echt gen. van N. Platteel; W. van den Hoe (77) geh. gew. met P. Fakkel. Verantwoording PvdA-kamerleden LEIDEN Vrijdag organiseert het district Leiden van de Partij van de Arbeid een openbare vergadering in de Burcht, aanvang 's avonds 8 uur. Belangrijkste onderwerp van gesprek zal zijn het verslag van de eerste en tweede-kamerfractie. De districtskamerleden De Rijk en Dol man zullen het gevoerde beleid toelichten en verdedigen. Na de pauze zullen de plannen voor de Statenveikiezingscampagne ont vouwd en besproken worden. VOORSCHOTEN Een toch ivel erg jonge "burgemeester"vergezeld van zijn niet minder jonde "echtgenote", verliet vanmorgen plechtstatig de nieuxvbouw van de J. M. van Kempenschool aan de Jan Steenlaan in Voorschoten, om het officiële startsein te geven voor de feestiveek, die ter gelegenheid van de opening van de twee nieuwe leslokalen en de gemeenschapsruimte zal ivor- de gehouden. De burgervader prikte mét grote doortastendheid een ballon door, waarna de leer lingen zo'n 200 ballonnen overgaven aan het vrije spél der elementen. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2