EIDSCH DAGBLAD Leiden met Alphen „zelfstandig gewest m Halitran helpt olzjenitsin is W.-Duitsland Houdt Oosterschelde open vandaag Energieconferen tie een dag verlengd Centrumfunctie Leiden krijgt alle eer I-AR: Pas na rkiezingen Verhandelen HOOPVOL ADVIES AAN MINISTER WESTERTERP: Ons land boekt wereldrecord met borstkanker ÜH FRANKRIJK BLIJFT DWARS LIGGEN Exploitanten moeten extra „olie-geld" terug betalen CEBUTO ENSDAG 13 FEBRUARI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34246 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ussisclie I ssident ite ^%en zijn wil re; )W jet-Unie ne st itgezet ÜSSELDORF (AP) Alexander Solzjenitsin, die gisteren foskou werd gearresteerd, is volgens berichten uit Düssel- ïr op weg naar West-Duitsland voor een bezoek aan mede- k lelprijswinnaar, de auteur Heinrich Böll. De minister van ïenlandse Zaken van de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen, Willi Weyer, heeft bevestigd dat Solzjenitsin e Bondsrepubliek is. DEN HAAG Nederland zal binnen afzienbare tijd wor den ingedeeld in 44 gewesten. Dat althans zijn de plannen van het ministerie van Binnenlandse Zaken, neergelegd in een ontwerp-structuurschets. ,,Over de precieze grenzen wordt nog steeds druk overlegd", aldus meldde vanochtend de Volkskrant, „maar het grote raster is al klaar. Er moet alleen nog worden ingevuld". niet bij Den Haag en Zuid-Holland zal volgens het voor stel van minister De Gaay Fortman Noordiwijk wil niet bij Leiden en worden opgedeeld in zes gewesten; daar bijgevoegd. Rotterdam, Den Haag (met Wasse naar), Gouda, Dordrecht en Leiden. Het laatste gewest omvat onder meer de gemeenten Ledden, Leiderdorp, Koudekerk, Zoeterwoude, Hazerswou- de, Alphen a. d. Rijn, Oegstgeest, Wat opneming van Alphen betreft in een gewest met Leiden wees voor zitter Vis op de goede contacten tus sen het gewest Leiden en het overleg orgaan Midden-Holland. Overigens betekent 't méér dan 't grootst mo- - trklaring van ilzjenitsin >SKOU Hier volgt de tekst de verklaring van de schrij- Alexanider Solzjenitsin, die hem gereed is gemaakt eval hij gearresteerd zou wor- en die door zyn familie is inbaar gemaakt nadat de rijver dinsdag werd meegeno- verklaar al van te voren dat tribunaal voor de Russische erkunde of een Russisch boek elke auteur dan ook, niet Degd is. gevangenschap, waaraan ik nijn beste acht Jaren heb eofferd met dwangarbeid de staat en waar ik kanker opgelopen, zal ik voof mijn erdrukkers zelfs geen half werken- die manier zal ik hen het ipele genoegen verschaffen nlijk de tirannie te kunnen Irjjven, en mij snel te doden dat ik de waarheid schrijf de Russische geschiedenis". ARP en CHU in Zuid-Holland pas na de statenverkiezingen rhandiien over een beleidspo- una voor het college van Gede- irde S*uten. Dit zeggen de pro- ale voorzitters van de twee par te een gisteren uitgegeven ver- ng. ARP en CHU gaan de ver- flgen in met een eigen, gemeen telijk program. "Het spreekt aard vanzelf dat zij niet bereid bun eigen program in te wisse- por een nu reeds vast te stellen aldus de par- Minister Wever zei dat- Solzjenitsin door de So w j et - autoriteiten het land is uitgezet. De Russische Nobelprijs winnaar krijgt voorlopig onderdak in het buitenhuis in de Eifel van Hein rich Böll, eveneens winnaar van de Nobelprijs voor literatuur en voor- Leiden zitber van de internationale Pen- club. Warmond, Lisse, Sassenheim, Kat- gelijke gewest Leiden, zoals de Ver wijk, Noórdwijk, Voorhout, Voor- eniging van Nederlandse Gemeenten schoten en Valkenburg. Hillegom dat in haar studie heeft geschetst, wordt onderdeel van het gewest Haarlem. De nieuwe bestuurslichamen, die pas deze zomer officieel in omvang bekend worden, zullen boven de ge meenten staan en krijgen een groot gelijk aantal bevoegdheden en taken. Alphen "Ik wil niet op voorhand zeggen, dat een gewest Leiden/Alphen onrno- want de Rijnstreek heeft toch wel betrokkenheid met Leiden. Maar een gewest met Midden-Hol land wil ik niet direct insluiten", al dus de Alphense loco-burgemeester Als eerste indruk zei Leidens bur- Duin (PvdA) vanmorgen. gemeester Vis vanmorgen, dat het Duin was van mening, dat waarneer ontwerp de centrumfunctie van Lei- de gewestvorming werkelijk gestalte den alle eer aandoet. "Die is bepaald moet krijgen, dit niet van onderaf niet krap geïnterpreteerd", aldus de moet gebeuren, maar de initiatieven burgemeester, die als vermoeden uit- hiertoe duidelijk van bovenaf gefor- Minister Weyer verklaarde tegen journalisten dat de Russische auteur zonder zijn gezin per vliegtuig op de luchthaven van Frankfort is aange- komen. Vandaar reist hij per auto sprak, dat bij het tekenen van dit muleerd zullen moeten worden. De structuurschets voor 44 gewes ten, zoals die vandaag in het nieuws is gekomen, biedt wat hoop voor de toekomst. Te lang hebben allerlei plaatselijke be langen, vermeend of niet, de zaak opgehouden. Zonder een strakke begeleiding van de lan delijke overheid uit, blijkt het niet te lukken. Voor deze regio heeft men een gelukkige hand van schetsen gehad. Een gewest moet een flinke omvang hebben met een sterke centrumgemeente. Dat zou Leiden kunnen zijn, met Alphen aan den Rijn als een stevige tweede. Het gemeente bestuur van Alphen heeft te recht zonder aflaten aange drongen op betere verbindingen met Leiden: een treffende illu stratie van hoe men in Alphen de sociaal-economische relaties met Leiden ziet. Te wijzen valt voorts op de samenwerking in de Kamer van Koophandel voor Rijnland, die nu reeds Lei den en Alphen in harmonie ver enigt. Behalve de sociaal-economische belangen is er een cultureel as pect. Een gewest van de nu voorgestelde omvang zou me nige gemeente van zijn slaap plaatskarakter kunnen verlos sen en er het dagelijks leven en werken kunnen bijkleuren. De expansiedrang, die nu per ge meente afzonderlijk met soms angstige verve wordt beoefend, en onherstelbare schade aan het recreatieve groene hart van Holland dreigt te berokkenen, kan door een met sterke vol machten bekleed gewest in een wijder kader worden geplaatst. Het vergt bestuurders die van den beginne af verder denken dan de gemeentegrenzen verwijderd liggen. Het vergt bovendien eigenschappen als besluitvaar digheid en doortastendheid. Het zou van gebrekkig inzicht in het functioneren van menig be stuurder getuigen om de aan wezigheid van voornoemde ei genschappen op voorhand aan te nemen. naar het huis van Böll. Dit verrassende bericht kwam van morgen nadat uit vele delen van de wereld protesten kwamen tegen de arrestatie van de schrijver. In West- Duitsland zei de schrijver Günther Grass dat de arrestatie een gebruik maken was van Stalinistische metho den om kritiek te smoren. Grass ver geleek het geval Solzjenitsin met de val van de Chileense president Sal vador Allende en zei dat de Russi sche terreur zijn Westerse tegenhan gers heeft. In Engeland zei Nicolaas Tinbergen, die in 1973 de Nobelprijs kreeg voor zijn onderzoek naar diergedrag, dat „de onderdrukking van de vrijheid van mening een slechte zaak is". International Pen, een organisatie van Engelse schrijvers en toneel schrijvers heeft een telegram ge stuurd naar de Russische partijleider Leonid Brezjnew waarin om vrijla ting van Solzjenitsin wordt gevraagd. In New York heeft de internationale liga voor de rechten van de mens om een onderzoek door te gewest aandacht is besteed aan de samenwerkingsverbanden Leiden-Al- phen op het gebied van BB en brand weer. Om op de toekomstplannen in te spelen heeft een aantal Rijnstreek- gemeenten een overlegorgaan ge creëerd, "Er zal veel moeten worden Als voorzitter van de raad van het gepraat voor alles rond is. Maar tot huidige gewest Leiden dacht hij na- au toe wijst nog niets er op, dat het mens alle elf gemeenten te spreken vormen van gewesten in een stroom- als hij zijn blijdschap betuigde over versnelling zal komen. Een punt, dat het feit, dat wordt gedacht aan een apart gewest Leiden en niet aan op neming in een groot gewest Den Haag. Aan standpunten van raden is naar het oordeel van Vis weinig Noordwijk aandacht besteed: Wassenaar wil in deze zaak zeer sterk financiële vraagstuk en dat is niet zo maar opgelost", vertelde Duin. commissie-; die juli vorig lagere UTRECHT In Nederland ster- Verenigde Staten naar de arrestatie ven ieder jaar ongeveer 3000 vrouwen k vertragend var. S/ïVHoni+cir. on Am oon o-ocnrol.- oor, Krvcftonlror Vnlp-ens de AmPlH- e aUee" "laar Vertragend. "We zullen de plannen goed blij ven volgen en dan zien welke afweer- maatregelen we zullen nemen", zei de Noordwijkse loco-burgemeester Van Leeuwen (KVP). "Noordwijk heeft een samenwerkingsverband istreek en in onze ogen is die ideaal. Daarom zitten we niet te dringen om ons bij Leiden aan te sluiten." Van Leeuwen vroeg zich echter ook in Zuid-Holland mr. Klaasesz, 'kreeg af wat een gemeente moet doen om opdracht te onderzoeken of de Oos- zich te verzetten als de gewestvor- terschelde inderdaad, zoals i ming een opgelegde zaak is. "Eigen- Deltawet vastligt moet worden lijk voelt Noordwijk helemaal niets sloten. Vanuit milieugroepen en vis- voor het vormen van een gewest. Het serijkringen laaide het verzet tegen betekent een vierde bestuurslaag en een dam door de Oosterschelde de DEN HAAG Houdt de Ooster- Volgens de Volkskrant van van- schelde open. Dat zal het advies zjjn morgen zal de commmisie-Klaasesz dat minister Westerterp van Verkeer de minister het idee aan de hand en Waterstaat krijgt van de zgn. doen, in plaats van een dam een veel De commissie onder voorzitterschap van oud-commissaris der Koningin Literfles KLERKS VIEUX Ie zachtste Hollandse cognac Géén 11,55. NU 9,95 IRISH WHISKY JOHN JAMESON - whisky voor Irish coffee Géén 17,95. NU 12,95!! Originele SHERRY VAT 99 Rechtstreeks uit Spanje geïmporteerd. Per fles 4,95 3 flessen 13,95 Literfles Kramers BESSENJENEVER of CITROENBRANDEWÏJN Uitstekend om mee te mixen. Adviesprijs 7,95. By ons 5.50. SLIJTERIJ-WIJNHANDEL KLERKS Kennedylaan 7, tel. 63123. uiige perioden perloden en op de meeste droog weer. Zwakke tot mati- wind later ruimend Minimum temperaturen F vriespunt, maxima rond 8 gra- Ner te Katwijk: 8.28 en 20.59 ÏJJjj'gwater: 4.06 en 16.35 uur. van Solzjenitsin en om een gesprek met minister Kissinger over stappen om de situatie „recht te zetten". Een van de bekendste Russische dis sidenten, Andrei Sacharow, heeft de veiligheidspolitie op straat getrot seerd om een bezoek te brengen aan het huis van Solzjenitsin om diens vrouw te steunen en te troosten. Sacharow zei tegen Westerse verslag gevers in het huis dat de arrestatie van Solzejnitein een belediging voor de gehele wereld was en dat de Rus sische autoriteiten „de internationale opinie in het gelaat spuwden". Jour nalisten die de flat van Solzjenitsin verlieten werden de hele stad door aan borstkanker. Volgens de Ameri kaanse vereniging voor de kanker bestrijding boeken wij daarmee een wereldrecord, want percentage-gewijs worden in geen enkel land zoveel vrouwen het slachtoffer van deze ziekte als bij ons. Onze over het algemeen veel te vette voeding is er waarschijnlijk de belangrijkste oorzaak van dat er in ons land, percentage-gewijs, aanzien lijk meer vrouwen aan borstkanker overlijden dan in andere landen. Tot deze conclusie komt de aan het Ko ningin Wilhelmina-Fonds verbonden biochemicus J. Poortman, die deze week aan de rijksuniversiteit in Utrecht met een proefschrift over it whet verband tussen de produktie van gevolgd door auto's van de geheime hormonen en borstkanker tot doctoi politie. promoveerde. laatste jaren in alle hevigheid op. vloeddrempel te bouwen, waardoor de Oosterschelde in open verbinding met de zee blijft en tege lijkertijd de verschillen tussen eb en vloed binnen aanvaardbare grenzen blijven. Zo zouden zowel veiligheid 'de als "ïHieubehoud kunnen worden ge garandeerd. Mr. J. Klaasesz, de voorzitter van de commissie, weigerde vanmorgen commentaar te geven. Uiterlijk op 1 maart, zo zei hij, zal het rapport aan minister Westerterp worden aange boden. De Studiegroep Oosterschelde, de eerste die pleitte voor het openhou den van deze zeearm, is niet bij voor baat gelukkig met het compromis van de commissie-Klaasesz. Voorzitter ir. J. J. Loeff: „Het hangt er maar van af hoe men zich die vloeddrempel voorstelt. Kunnen de vissers van Co- lijnsplaat er overheen? 22 PAGINA'S Het bestuurshuis van de VV.A. Stichting is opnieuw bezet. De bezetters willen inwilliging van de eisen door de bevoegde instanties. Ook maken zij bezwaar tegen het feit dat het bestuur nog steeds opdrachten geeft tot politicingrij- pen. De bezetting vindt plaats op het tijdstip dat het kortgeding te gen de ontslagen stafleden be gon. Op de foto Carel Muller di recteur van Dennendal. PAGINA 7 De "romantiek van Demis Rous- sos" vliegt de platenzaken uit. PAGINA 5 Ad van Polanen, de nieuwe trai ner van de dames judoploeg: „Het damesjudo staat nog in de kin derschoenen. PAGINA 13 't Is in principe een aardige oplos sing, maar we moeten ons wel reali- meentebesturen" seren, dat als er eenmaal iets ligt, het ophogen niet zo'n grote stap meer is. Het advies van de commissie-Klaa sesz behelst behalve de vloeddrempel, beperkte dijkverhoging, afdamming van het Keeten en bescherming van het Schelde-Rijn-kanaal. De totale kosten zouden 1 miljard gulden be dragen minder dan de afsluiting met DEN HAAG Zo spoedig moge- lyk moeten de exploitanten het extra oliegeld van het rijk aan de bewoners uitkeren, bij voorkeur als een bedrag ineens. Dit heeft staatssecretaris Van Dam (huren) meegedeeld aan de ge- ALPHEN AAN DEN RIJN Een dronken Alphense automo bilist (50) ramde gisteravond, toen hij zijn cafébezoek afsloot en in z'n auto naar huis wilde rijden, een juist passerende po litiewagen. Enkele seconden eer der was hij ook tegen een ge parkeerde auto gereden. Zonder zich ook maar iets van beide botsingen aan te trekken probeerde de man te vlucncen. Maar nog geen honderd meter verder had de politie hem al klem gereden. Zijn roes mocht hij achter de tralies uitslapen. De rijksbijdrage in de hogere kos ten als gevolg van de stijging van de prijzen van de huisbrandolie moet door de exploitanten worden aange vraagd op formulieren die bij het mi nisterie van Volkshuisvesting te ver krijgen zijn. De bijdrage bedraagt f. 60,- per wo ning en f.30,- per bejaarde in een verzorgingstehuis. Zij geldt in het al gemeen alleen voor woningen of be jaardentehuizen van: corporaties en gemeenten; particulieren, voorzover zij na 1960 met rijkssubsidie zijn ge bouwd. De bijdrage geldt alleen voor het stookseizoen 1973—'74. Studenten kunnen in beginsel ook in aanmer king komen voor oliegeld eveneens een bijdrage ineens van f.30,-. Hun woonruimte moet dan tot een com plex behoren met een peüjfce oliestoökinstallatie. WASHINGTON (Reuter/AFP/UPI) De ministers van de dertien lan den die in Washington deelnemen aan de energie-conferentie zijn van ochtend om half een uiteengegaan zonder dat zij erin slaagden de kloof met Frankrijk over de wijze waarop de oliecrisis het hoofd moet worden geboden te overbruggen. Vanmiddag om 15.00 uur zullen zij opnieuw bij eenkomen om een slotcommuniqué op te stellen. deuren gehouden tussen de negen landen van de EG, maar alle misluk ten. Frankrijk bleef zich fel verzet ten tegen Amerikaanse voorstellen voor de instelling van een coördina tiecommissie die latere bijeenkomsten zou moeten voorbereiden met de Arabische en andere olie-produce rende landen en met de minst ont wikkelde landen. Na afloop verklaarde de Franse minister van Buitenlandse Zaken Michel Jobert het volkomen oneens te zijn met het standpunt van de Verenigde Staten, maar dat Frank rijk en de VS vrienden blijven. Minister Jobert verwierp de veron derstelling dat Frankrijk de ergste crisis in de geschiedenis van de Europese Gemeenschap zou hebben veroorzaakt. Hij verklaarde niet te weten of de andere acht EG-landen met de Verenigde Staten zouden sa menwerken bij de energie-vraagstuk ken. „Dat zult u hun moeten vra gen", zo zei hij. Hij sloot de mogelijk heid niet uit dat hij morgen enkele onderdelen van het morgen te publi ceren communiqué zou ondertekenen. BETER UIT MET reisbureau Doezastraat 30, Leiden Tel. 43612-25971 blijf Sit, de hele winter door... met natuurlijke vitaminen A+D HAAL NU DE VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1