)amesiudo staat ïog in de kinderschoenen Geen degradatie uit eerste klasse VIER VERLIESPARTUEN HORT [ad van Polanen trainer/coach nationale ploeg: ototips 1 1 1 1 1 1 1 B BI 1 BI 1 BI 1 IB! 1 1 1 IB IB! 1 1 Bi I.V. de Spartaan en Hercules FLUKS MAAKT ASPIRATIES WAAR: 8-16 Yan Helden schaart zich bij kanshebbers KOERSEN IN HILVERSUM kaaUoud haar=jong Schaaksimultaanséance van V D in Stadsgehoorzaal INITIATIEF VAN TRAINERS JANSEN (RVC) EN VAN DER LUBBE (VUO fSDAG 13 FEBRUARI 1974 ii- j J, lEN Anderhalf jaar geleden werden de vrouwelijke judoka's eindelijk geaccep- door de Budo Bond Nederland. Toch werd pas vorige week bij Leidse Aad (,,de tan Adri is geloof ik wel voorbij") van Polanen de post besteld, dlie hem duidelijk ite dat hij was aangewezen als trainer/coach van de nationale damesploeg. Waar- zo'n veertien mede-kandidaten langs papieren weg waren gevloerd. Tegelijkertijd èn de vrouwen in hun jacht naar volledige emancipatie in de sport een nieuw suc- pboekt. Al duurde het wel erg lang voor de trots van de mannen in de houdgreep kon :n genomen. Polanen: "Judo voor dames leuk, dacht men bij de bond alleen recreatief. Net zo- Is damesvoetbal. Er werd al- an uitgegaan dat vrouwen gin- Idoën om zich te kunnen verde- Het wedstrijdelement kwam tweede of derde instantie. Nu et voor een deel ook wel aan mes zelf. Velen hebben altijd eemd tegen wedstrijdjudo aan- m. Ze beoefenden de sport wel, fs ook jiu jitsu en karate maar .n de zin van knokken, en de meesten niets hebben". een klein percentage wilde chte weg van de waarheid" zo- vertaling van Judo luidt, tot bewandelen. Van Polanen zag pperea vorige week in Amers- aan het werk tijdens selectie- ijden: Velpse Mary Schilder, dan en vorig Jaar winnares tt goud tijdens de open Duit- iploenschappen, Haagse Gerda k, tijdens diezelfde krachtme- haar klasse goed voor zilver Amsterdamse zusjes Hennie en Matteman. baring lk daar zag was een openba- Aioor me. Er waren dames aan èrk, die binnenkort iets op ees niveau kunnen presteren". 11 dames, twee in iedere ge- 1 klasse, hielden aan het bezoek lem-Utrecht fcsv noord-Ajax MVV 'te-Graafschap Sparta |Q srdam-Telstar iugen-Den Haag JC-GA Eagles SC-Vitesse ning.-Cambuur |H| Sp.-Excelsior Vl.-Dordrecht L,.. van Van Polanen een plaats in de nieuw gevormde selectiegroep over. "Het staat allemaal nog wel in de kinderschoenen, maar in ieder geval is het een stap vooruit dat de da mes in het vervolg eenmaal per maand bijeenkomen. In het verle den zagen ?,f elkaar drie, hoogstens vier keer per jaar. Een damescom missie had toen de leiding in handen. Mevrouw Odinot uit Hoogvliet was er de initiatiefneemster van. Zij heeft er oox naar gestreefd dat er een centrale training kwam. In Amersfoort, omdat dat het meest centraal gelegen is. Papendal lag in dat opzicht wat ongunstiger". De commissie, bestaande uit drie vrouwen, zal zich voortaan beperken tot het adviseren van Van Polanea die het alleenzeggenschap heeft ge kregen over het damesjudo. "Dat heb ik tenminste begrepen" tekent de Leidenaar voorzichtig aan. Met de benoeming als trainer/coach maakt hij zijn comeback aan de Ju- ADVERTENTIE Bpduel om de le plaats tussen (Dordrecht) Zaterdag aa. Clubgebouw larsenmakersstraat, Leiden. Aanvang 3.00 uur. BARENDRECHT Derdeklasser Fluks heeft gisteravond duidelijk zijn titelaspiraties waargemaakt te gen het in degradatiegevaar verke rende Vitesse uit B«rendrecht. Fluks dat met 2 invallers de strijd aan ving - Jan Verloop en Liesbeth Haas broek vervingen Peter v. d. Berg en Maartje v. d. Haak had één helft nodig om zich aan de gewijzigde op stelling aan te passen en won tenslot te met 810. De eerste helft had dan ook een geheel ander verloop, dan wat er allemaal in de tweede helft zou gaan gebeuren. Fluks nam een 41 voor sprong, die via de rust stand van 42 heel even na de pau ze werd bedreigd 3-^-4. Vanaf dat mo ment ging Fluks beter spelen. Het gevolg was een 38 voorsprong bin nen korte tijd, welke klap Vitesse niet meer te boven kwam. Daarna "lukte" bij Fluks bijna alles. Jan van Drongelen (5), Jan Ver loop (4), Hans Passchier (3) Tineke Korbee (2), Lenie v d Plas en Lies beth Haasbroek scoorden. Inmiddels is bekend geworden, dat die indertijd gestaakte wed strijd TempoNieuwerkerk (76), vrijwel zeker moet worden overge speeld. Over bet al of niet overspelen zal meer duidelijkheid zijn, na het a.s. zaterdag in Noordwijk te spelen duel tussen Fluks en Tempo, die bei de nog volop titelkansen hebben. Voor de overgangsklasse C werd gisteravond in Den Haag de inhaal wedstrijd tussen Fortuna en Amers foort verspeeld. Fortuna won met 147 en plaatste zich daardoor naast Oost Arnhem op de eerste plaats. dotop. Van Polanen, die vijf maal Nederlands kampioen werd in het middengewicht en in 1966 de Europe se juniorentitel naar zich toetrok, bedankte in 1973 voor de eer nog lan ger deel uit te maken van de Neder landse ploeg, nadat in eerste instan tie op zijn aanwezigheid geen prijs meer werd gesteld. In mei van het vorig jaar werd hij het "slachtoffer" van 'n door Wim Ruska doorgevoerde verjongingskuur in de selectiegroep van de heren. Van Polanen, 27 Jaar, werd te oud bevonden, evenals Mar tin Poglajen, Joop Koning, Jan Bos man, Theo Schneider en Jan de Graaf. "Zonder vorm van proces wer den we aan de kant gezet en werden we voor de wereldkampioenschappen in Lausanne gewipt. Later, in sep tember, is dat uitgepraat en konden we weer in de ploeg worden opgeno men. Ik heb toen gezegd dat ik ver stek moest laten gaan. Ik kreeg het te druk in mijn dagelijkse werk. Vier eneenhalf jaar geleden ben ik n.l. me de-compagnon geworden van sport school Luijten. Dat was de voornaamste re den. Daarbij kwam nog eens dat ik maar moeilijk kon vergeten wat Rus- ka had gedaan. Goed, we hebben el kaar een hand gegeven, maar daar mee veranderde niets aan het feit dat ik een jaar voor niets had getraind". In september wil Van Polanen terug keren in de wedstrijdsport. "In no vember zijn de nationale kampioen schappen. Dan zal ik me waarmaken tegenover de Jeugd". Naar nationale erkenning zullen ongetwijfeld ook de vrouwelijke judoka's streven wanneer op 6 en 7 april in Kerkrade de eerste open Nederlandse kampioenschappen Aad van Polanen: Alleenzeggenschap over nationale dames- ploeg judo. mét dames worden gehouden. Van Polanen: "Het is Jammer dat er nog geen Europese kampioenschappen worden georganiseerd. Nederland zou zeker geen slecht figuur slaan. De meeste concurrentie zou dan te ver wachten zijn van de Oostbloklanden waar het dames-judo al vijf, zes Jaar wordt beoefend. Westeuropese landen als Frankrijk, Duitsland en Engeland zijil nog niet zo lang bezig en zouden zeker niet voor tegenstandsters van kaliber kunnen zorgen. Denk nou niet dat onze meisjes van die superzwaar gewichten zijn. Ook de dames, die in de klasse boven 68 kilo zitten zijn echt geen evenbeelden van bijvoor beeld Geesink. Ze zijn bijzonder krachtig, zonder dat ze nu manwij ven zijn". INZELL Tamelijk onverwacht heeft Hans v. Helden zich geschaard bij de kanshebbers voor het wereld kampioenschap sprint, zaterdag en zondag, aanstaande in Innsbruck Gisteravond, twee dagen na het we reldkampioenschap van de allroun- ders te kort eigenlijk om te her stellen van de inspanningen op de tien kilometer reed de Friese Bra bander. die naar Innsbruck mag, om dat Nederland maar over drie spe- ciefieke sprinters beschikt en vier deelnemers mag afvaardigen, bij test wedstrijden in Inzeil met 40.14 se conden en 1.18.95 persoonlijke records op de 500 en 1000 meter. Vooral de 1000 meter was van grote klasse. Het is de op één na beste wereldprestatie van het seizoen. Alleen de Russische sprintkampioen Valeri Moeratov reed in november in het onvergelijkbare Alma Ata sneller: 1.18.1. Voor het overige is niemand dit seizoen nog beneden de 1.20 minuten gekomen. De tijd van Van Helden ligt slechts 0.15 seconden boven het Nederlandse record van Ard Schenk, dat eertijds als wereldrecord gold, tot de inmid dels gestopte Noor Lasse Efskind in Davos vorig jaar een handgeklokte tijd van 1.17.6 liet noteren. Ook Eppie Bleeker en de zondag in alle haast als vervanger van John Olof opgeroepen Piet de Boer reden persoonlijke records. De Boer, een 27- jarige veehouder uit Jellum, die werd gekozen omdat hij in drie weken tijd van 40.9 naar 40.0 sec. was gegaan, dook voor het eerst onder de 40 se conden-grens f39,81) en knabbelde van zijn 1000-metertijd een volle se conde af: 1.24.00 tegen 1.23.00. Deze laatste tijd is overigens te zwak om hem bij de favorieten voor Innsbruck te rekenen. Dat geldt niet voor Eppie Bleeker. Hij werd op de 500 meter tweede achter de snelle Japanner Norio Hirate: 39.55 tegen 39.15, tweede op de 1000 meter, achter van Helden (1.20.36) en voelde zich toen nog fit genoeg om in te schrijven voor de direct volgende 1500 meter. Met een tijd van 2.04.59 verbeterde hij zijn persoonlijk record met bijna drie seconden. De allrounders Piet Kleine en Jan Derksen bleven daar met 2.07.16 en 2.07.70 ver bij ten achter, reden waarom zij schampere opmer- Keesprijs (le afd.), 2000 m.: 1. Kam pioen Khan (M. van Leeuwen) 1.24.0, 2.47.9, 2. Kalopanax, 3. Kate Performer. Winn. 16, pl. 2.70, 2.00, 2.10, kop. 32.90, trio 1013.50. Dandie Dinmontprys, 2000 m: 1. Mi chel Nimble (J. Wagenaar) 1.24.5, 2.48.9, 2. Kairos II. 3. Kolomac. Winn. 1.50, pl. 1,50, 6.40, 11.70, kop. 5.10. Amateur winterkampioenschap V, 2040 m: 1. Koncorde (W. Goedhart) 1.24.8, 2.52.9, 2. Isls du Coq d'Or, 3. Jewiel fan Thabor. Winn. 2.80, pl. 2.20, 19.30, 2.30, kop. 7.50, trio 1188.20. Keesprijs (2e afdeling), 2000 m.: 1. Javelin (W. Strooper) 1.24.6, 2.49.1, 2. Leon van Ymuiden, 3. Little Hadie. Winn. 5.70, pl. 1.70, 1.50, 2.80, kop. 12.- Samojeedprijs, 2440 m.: 1. Ivan Ax- kit (J. S. van Leeuwen) 1.21.7, 3.19.3, 2. Ideal Dear, 3. Indra Shadow. Winn. 5.70, pl. 1.80, 2.30, 4.90, kop. 13.70, trio Finse Keesprijs (le afdeling) 1.21.1, 2.09.8, 2. Kensington, 3. Jonker Jan. Winn. 6.80, pl. 3.00, 1.70, 1.50, kop. 16.60. Huskyprijs, 2040 m.: 1. John Buiten zorg (R. Hom) 2.47.-, 1.22.7, 2. Harold Signal, 3. Herwouter Trix. Winn. 9.30, pl. 3.50, 2.50, 6.80, kop. 6.90, trio 1079.40. Finse Keesprijs (2e afdeling) 1600 m: 1. Korry Buitenzorg (J. R. de Boer) 2.10.6, 1.21.6, 2. Jasji, 3. Jean Buiten zorg. Winn. 2.70, pl. 1.40, 2.40, 1.70, kop. 9.90. Elandhoofdprijs 2000 m.: 1. Ivan (W. Strooper) 1.22.5, 2.44.9, 2. Kaballus, 3. Janny P. Winn. 20.50, pl. 3.80, 3.10, 1.90 kop. 3.30, trio 414.90. Sydney Silkprijs, 2440 m.: 1. Leos H (A. van Deuren) 1.26.4, 3.30.7, 2. Kwin- tus Harvester, 3. Kairolo D. Winn. 2.-, pl. 1.80, 3.10, 2.20, kop. 3.60. Totalisatoromzot f 392.684.-. ADVERTENTIE LEIDEN Vladimir Hort, de grote trekpleister van de V D-sohaak- simultaanséance in de Leidse Stads gehoorzaal, heeft het gisteravond vrij moeilijk gehad. Opvallend was de nederlaag, die hij leed tegen jeugd speler Leon Konings. Hort, voor wie de openingszet op het eersite bord was gedaan door burgemeester Vis, moest voorts nog verlies incasseren, tegen C. A. de Ru, Luchthart en De Jong. Kemperman en Meehelsen dwongen de Tsjechische grootmeester boven dien nog remise af. De resterende 34 partijen leverden voor Hort whist op. Van de overige simulitaangevers verraste Joop Piket met een honderd procent-score tegen 30 opponenten. De Nederlandse Rus Sosonko raasde als een bezetene langs de borden. De eerste verliezer was de negenjarige Erik Oosterom. Na hem moesten al snel vele anderen hun koning om leggen. Anderhalf uur ,na de start had Sosonko dan ook al 25 tegen standers bedwongen. Daarna ging het duidelijk minder goed. De Al- phenaar Jan de Wi'tt wist de Neder landse kampipen op overtuigende wijze op de knieën te dwingen en hetzelfde presteerde d'e „vechter" W. Posthumus, die zijn materiële voor deel ondanks het hoge tempo van Sosonko slim wist ui't te buiten. De Philidor-speler A. Geyer wist nog een remise te bewerkstelligen, waarna Sosonko om half tien zijn collega's kon gaan bewonderen. Van hen kwam Coen Zuidema op dertig bor den tot een percentage van 90, twee procen't minder dan Sosonko. Rau- denlusch, Van Ewijk, Olivier en Vlie- gerink dwongen Zuidema remise af. De LSG-speler Van Vliegen haalde zelfs het volle punt binnen. De Ne derlandse kandidaat-grootmeester Jan Timman reikte tot 93%. Hij startte sterk, kwam toen remise over een met 'tafelleider Mieremet en moest vervolgens Tolenaar en Vrieze de volle winst toestaan. R. Groene- Tienduizenden heren gingen u voor en dragen met succes een Pelatti toupet. De grootste kollektie in elke prijsklasse vindt u dan ook bij Pelatti (vanaf 89.-) Deskundige en vrijblijvende voorlichting. Pelatti haarspecialist. De Tsjech Vladimir Hort aan zet kort na de opening van de weg voegde daar nog ©en punten- d-eling aan toe. Grootmeester Jan Hein Donner, vorig jaar nog opzien barend met een honderd procent- score in Leiden, werd ditmaal tegen 40 simultaannemers met drie verlies- punten geconfronteerd tegen Van Hoogenhuizen, R. v, d. Aardweg en Cremer. Mr. T. v. Rijn, H. P. v. Kampen, P. L. Zwetsloot en Bergei*s forceerden remise. De Leidse kam pioen Ad v. d. Berg leek op een 100% score af te gaan. De Katwijker J. den Hollander voorkwam dat echter door voor zijn laaiend enthousiaste aan hangers de winst op te eisen. Dick van Geet tenslotte moest tot in de late uurtje knokken. Zes partijen wist hij niet tot winst te voeren. Hesusius, Tazelaar en Bannink bewerkstellig den een puntendeling en A. Walter, Ver burg en Van Djjk eisten 'het volle punt op. Den Haag VUC-trainer John van der Lubbe gaat, in samenwerking met zijn collega Karei Jansen van RVC, op zeer korte termijn de oe- fenmeesters benaderen van de ove rige clubs in de eerste klasse van het district West II. Hun concrete Door Wim Schild vraag zal luiden: zijn jullie het met ons eens dat het enigszins onrecht vaardig moet worden genoemd dat in de (zes) eerste klassen toch nog een club moet degraderen terwijl ©r liefst zeven promoveren? Even een korte toelichting: door het sectiebestuur amateurvoetbal zijn met ingang van het volgende seizoen drie hoofdklassen ingesteld van elk veertien clubs, te formeren uit de 6 x 7 clubs die aan het einde van het nu aan de gang zijnde sei zoen de eerste zeven plaatsen bezet ten. Voorts werd bepaald dat uit de eerste k'lasse nummer laatst degra deert naar de 2de klasse dus. Van der Lubbe: "Wij willen van 0x12e collega's voorlopig alleen uit ons eigen di strict, weten of ze met ons een der gelijke opzet niet irreëel vinden. We hebben geen enkel bezwaar tegen de regeling dat zeven clubs promo veren. Wel dat er een degradeert. Dat zou voor zo'n club een dubbele degradatie betekenen". Het kan erop lijken, dat Van der Lubbe voor eigen parochie preekt. Ook VUC immers is er nog lang niet zeker van of het straks bij die eerste zeven zal behoren, of dat het wellicht het onderaanstaande slachtoffer wordt. Maar dat is dan toch niet geheel waar. Het is juist het VUC-bestuur geweest dat. on middellijk nadat het met de desbe treffende (degradatie) regeling werd geconfronteerd, een brief naar de KNVB heeft geschreven. Daarin werd gevraagd die stap alsnog onge daan te maken, althans dat was de strekking van het verzoek. Schrik Van der Lubbe: „Misschien dat er nog meer clubs een dergelijke brief hebben geschreven. Dat weet ik niet. Wel weet ik, dat destijds weinig clubs zich toen het gevaar hebben gerealiseerd. Nu, op de helft van de competitie, is vrijwel elke club de schrik om het hart geslagen. Alleen de ongelukkigste kan degraderen, niet de zwakste. De laatste drie jaar eindigde, in ieder geval in deze westelijke afdeling, steeds de num mer zeven op 21 punten, de clubs met 18 en 19 punten gingen eruit. Slechts twee of drie punten verschil dus. Veronderstel dat dat nu weer zo is. Alles wijst erop. Dan zou Je ge lijk twee klassen lager komen te spelen. Heus, het is per se niet uit eigenbelang. Ik zou het meer in het principiële vlak willen trekken. Het gaat gewoon om de club die dit noodlot straks treft". In de afgelopen maanden hebben Van der Lubbe en Karei Jansen al heel wat van hun collega's gepolst, mondeling. Van der Lubbe: „Ze vinden het allemaal een beroerde zaak. Vandaar dat wij nu ook hun- reacties op schrift willen hebben, zo snel mogelijk, om te vernemen of ze er nog zo over denken. Wellicht kunnen ze dan meteen ook hun be sturen nog eens op deze onbevredi gende stuatie attenderen". AI eerder Het Haagse duo Van der Lub- be/Jansen heeft al eerder invloed rijke KNVB-officials hun bezorgd heid overgebracht. Dat gebeurde zo'n dag of tien geleden, toen VUC en RVC teg enelkaar speelden en vele bondsgrootheden onder wie voorzitter Wim Meuleman die wed strijd bijwoonden. Van der Lubbe: „Het is mij toen gebleken, dat ze ker niet iedereen in de KNVB er helemaal afwijzend tegenover staat." De VUC-trainer, die momenteel door griep annex buikloop een paar dagen zijn sport- en schoolactivitei ten heeft moeten staken, en collega Jansen wachten in spanning de di verse naar zij hopen adhesie-betui- gingen van hun confraters af. Van der Lubbe: „Mochten we veel in stemmende geluiden ontvangen, dan willen we op eveneens zo kort mo gelijke termijn ook de clubs in de overige districten hierbij betrekken. Dat doen we dan via onze landelij ke trainersorganisatie (de WON). Jaap van der Leek (de secreta ris/generaal) heeft 'zijn medewer king al toegezegd, in die zin dat hij de clubs een hint wil, geven via ons vakorgaan". Gedoe De oefenmeesters, ja, zij vinden er wekelijks de weerslag van. Van der Lubbe: „Het hééft al een trainer zijn baan gekost (Pim Visser van Xerxes). Menselijk beschouwd een nare zaak. Het hele spelpeil ook wordt beinvloed door dit gedoe. Vroeger kon je dan nog wel eens twee degradatie-of promotiewed- s tri j den moeten spelen, aan het eind van de competitie. Dit seizoen speel je er 22. Een heel seizoen. Dan weet je wel wat voor stemming ontstaat. Er zijn overal enorme spanningen. De ene week denk Je: ik hoor in de hoofdklasse, de ande re week waan je je gedegradeerd". Zijn verzoek aan de KNVB gaat d-an ook worden: beste KNVB, laat in ieder geval geen club degraderen en stel voor volgend seizoen zes eerste klas-afdelingen in van der tien clubs in plaats van twaalf.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13