De slag om Engeland is nu begonnen Buurtvervoer in Duitsland staakt ONTVOERDERS PAT HEARST ZWIJGEN Olieschandaal in Italië Mijnen dicht; politici voeren campagne een miljoen gulden aan prijzen Ondanks hervatting overleg Palestijnen nemen deel aan vredesbesprekingen SOLZJENITSIN Helder Camara NEGEERT DAGVAARDINGOUnda en R20I,e ®ra*ulë) Kissinger wilde aftreden SKYLAB-TRIO IN PRIMA CONDITIE Europa verdeeld op energieconferentie Verloofde en ouders hopen nog op vrijlating PAGINA 4 BUITENLAND MAANDAG 11 FEBRUAE ADVERTENTIE GENUA In verband met een ham ster- en omkoopschandaal in Italië, waarbij enkele miljarden lires van eigenaar verwisselden, is een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen Vincen- zo Cazzaniga, een van de meest voor aanstaande industriëlen van Italië, zo heeft de politie bekend gemaakt. De 66-jarige Cazzaniga is vroeger directeur geweest van de Esso Italia- na, de Italiaanse dochtermaatschap pij van de Exxon. Ook heeft hij het voorzitterschap bekleed van de Ita liaanse vereniging van oliemaat schappijen. Hij wordt ervan beschuldigd de man achter de schermen te zijn in een omkopingsschandaal waarbij een aantal oliemaatschappijen en het Italiaanse staats-electriciteitsbedrij f Enel betrokken zijn geweest, aldus de politie. Een woordvoerder verklaarde dat het arrestatiebevel niet uitgevoerd kon worden omdat Cazzaniga niet in zijn woning in Rome is, en zich op het ogenblik in de Verenigde Staten zou bevinden. Het was het eerste arrestatiebevel dat in verband met deze zaak is uit gegeven. Vijf andere personen zijn genoemd als verdachten in het schandaal, waarbij oliemaatschap pijen, politieke partijen, douanebe ambten en belangrijke parlementa riërs betrokken zouden zijn. De politie onderzoekt op het ogen blik berichten dat functionarissen van de oliemaatschappijen 1,2 mil jard lire (1.9 miljoen dollar) aan de Enel hebben betaald om het staats monopolie er op die manier toe te bewegen aan de bouw van op olie werkende elektriciteitscentrales voor rang te geven boven de aanleg van kern-centrales. LONDEN De 280.000 Britse mijnwerkers hebben zaterdag door een landelijke staking de produktie van kolen geheel stopgezet, op het moment dat de politici begonnen aan hun campagne voor de algemene verkiezingen, die, naar verwacht wordt, de tegenstel lingen in het door crisis na crisis getroffen Engeland nog zullen verscherpen. De staking in de mijnen, die volgens plan zaterdag om middernacht begon, vormt het hoogtepunt van de al drie maanden durende actie van de mijnwerkers. Tot dusverre wei gerden zij overwerk te verrichten waardoor de produktie met 40 procent daalde en de industrie gedwongen werd tot de invoering van een driedaagse werkweek. Een woordvoerder 1 Premier Edward Heath, die donderdag werd stopgezet, de dag dat dwongen was de verkiezingen te vermoeid om zich daar nog iets van aan te .trekken". Wilson, die een toespraak hield in Middlesborough, in het noordooste de mijnwerkers het 28 februari uit te schrijven, begon de lijke industriegebied, beschuldigde de premier ervan dat hij gedurende drie de verkiezingsstrijd zaterdag met het 10 miljoen leden tellen- felle aanval op zijn belangrijkste te- maanden werkelooshad toegezien vakbonden (TUC), genstander Harold Wilson, de leider hoe de crisissituatie zich ontwikkel- van de Labour partij. Heaith zei dat het „droevig en schandelijk" was dat Wilson er niet samen met hem openlijk bij de mijn- hun het overkoepelend orgaan van de Britse vakbeweging. De mijnwerkers die normaal het kolenfront worden ingezet, den op die dag onmiddellijk overge- werkers op had aangedrongen plaatst naar het veiligheidswerk, dat staking uit te stellen tot van vitaal belang is voor het behoud kiezingen, van de mijngangen en schachten, al dus de woordvoerder. In Nottinghamshire, een doorgaan vrij gematigd gebied, werd zaterdag- Heath in de kaart zal spelen omdat Algemeen wordt aangenomen dat de. Volgens Wilson had a-1 in 3 ber een „eervolle" oplossing gevon den kunnen worden voor de kwestie van de mijnwerkers, die een gemid delde loonsverhoging van 15 procent ver- eisen. Inmiddels heeft Fred Graig, een an de voornaamste Britse deskundi- l twaalf uur voor het be gin van de staking, al gepost. De sta kers schreeuwden en joelden naar de veiligheidsarbeiders die voor de eerste zaterdag in 10 weken bij de licht, mijn arriveerden. In verband met de feite diens verkiezingsleus „Wie bestuurt Engeland de geko zen regering of de militante vakbon- geleverd, den?," op dramatische wijze toe deling van de kiesdistricten in Enge land de Conservatieven meteen al voordeel van 10 zetels heeft op- Op l bijeenkomst van jonge c meeste verdwenen kiesdis tricten waren stedelijke centra, waar de bevolking traditiegetrouw op La- -j j&y. Een sunflower zeilboot t.w.v. 795,- is een deel van de enormde derde weekhoofdprijs in de Puzzel Aktie Natuur deze week, beschikbaar gesteld door A. Jungerhans, magazijn van huishoudelijke en luxe artikelen, Rotterdam. Stuur dus puzzel 22 snel in! (Van onze correspondent) telijk personeel (DAG) en de b en politie percentages van 83 BONN In vele Westduitse steden is vandaag het openbaar vóór een staking uitgesproken buurtvervoer door een staking tot stilstand gekomen. Gister- stemming onder de leden avond konden in de staats- en stadsschouwburgen de voorstel lingen niet doorgaan, doordat het technisch personeel het werk gewoon geprikkeld, nadat teg« de eis van 14 a 15 procent 1 ■erhoging en verbetering y weigering overwerk te verrichten servatieven in Stockport, Lancashire, p0ur stemt. Deze districten zijn was er tot dusverre op zaterdag niet verklaarde Heath dat de Labour-le- mengevoegd met nabijgelegen kies- gewerkt. den „te oud zijn om te veranderen en districten vanwege de vermindering van de stadsbevolking. De nieu- we districten omvatten ook grote lan delijke gebieden waar de mensen op de conservatieve partij plegen te De laatste mijnwerker uit de Dodsworth-mijn komt naar buiten: de staking is begonnen. Piijs voor Dom BEIROET (AP) De Egypti sche minister van Buitenlandse Za ken Ismail Fahmy heeft in eer teren gepubliceerd interview klaard datt de Palestijnen zullen deelnemen aan de toekomstige vre desbesprekingen tussen Israël en de Arabieren in Genève. overleg in Genève. Gevraagd of er voor de besprekin- gis- gen weer beginnen een voorlopige Pa- ver- lestijnse regering zal worden ge vormd, zei Fahmy: „Dit is een zaak die de Palestijnen moeten beslissen en wij zullen de be slissing die zij nemen aanvaarden. volksvredesprijs uitgereikt •r-\ a y-n x r a a t-\ t-v ti* t Helder Camara, aartsbiss OSLO In Oslo is de Noorse mede een aantal vliegvelden had neergelegd. Deze acties maken deel uit van een zorgvuldig kantiegeld de werkgevers niet opgezet plan van de vakbond openbare dienst, transport en ver keer (OTV). Het bestuur heeft de staking gelast, ondanks het feit dat op de valreep de werkgevers van de openbare diensten Ï0^UU41UCI1 111B11BU de toezegging deden met een nieuw aanbod de vastgelopen bod Cvoor "de "arbeiders11! onderhandelingen weer op gang te brengen. niet-ambtelijke werknemers openbare dienst een achterui Morgenavond zal het tarievoverleg werk neerleggen. In afwachting van jn de reële betekent zou hebbe geleid door dit gevreesde ogenblik hebben de regering hield tot nu toe vast a Duitsers alles in het werk gesteld, opvatting dat een percentage se zaken, en de vakbond OTV in zich zoveel mogelijk van plastic huis- twee cijfers de inflatie zou aai Stuttgart beginnen. Maar in afwach- vuilzakken te voorzien om de eerste keren tot boven de tien procen! nieuwe aanbod van de reg :n de voorzitters van de vanavond in Stuttgart, zal vei OTV samenwerkenae delijk een royale verbetering vi j belangen der laagst-bezoldigdei houden, waarbij echter om i prestige de overheid formed minister Genscher van binnenland gen en het Bundes Presse Amt, als- nauw met der wilden gaan dan 9,5 procent i minimum-verhoging van 1! >r de laagstbetaalden) De vakbonden menen dat dit deze prijs is een bedrag joen Noorse kronen (750.000 gulden) vele punten de reinigingsdiensten MOSKOU De dissidente Rus- bijeengebracht. sische schrijver Alexander Solzje- In een toespraak, die hij bij die ge- nitsin heegt geen gehoor gegeven legenheid hield, vroeg hij zich af, of aan een oproep op het parket in de vrede naderbij komt dan wel zich Moskou te verschijnen. Dit is van verder van ons verwijdert. Als eigen bonden weten zich door het weldigende meerderheid van him le- van openbaar buurtvervoer aan de den gesteund. Tijdens de geheime J Voor beurt. Voor morgen, aldus voorzit- stemming hebben zich bij de OTV, de 9^5 "procent zal"Suen""va3 1.5 mil- ter Kluncker van de OTV, zullen op bij de Duitse vakbond van niet-amb- den. in6deTviB^deref fas^van d^Gcneef^ Maar het lijkt wel duidelijk dat het welingelichte zijde in de Russische belang de drijfveer blijft in de in- hoog tijd wordt dat de Palestijnen hoofdstad vernomen. ternationale politiek, als de macht- Het is niet bekend waarvoor de hebbers in de ontwikkelingslanden i de verdere fase van de Geneef- se onderhandelingen. Hierover is overeenstemming bereikt voor de conferentie in december vorig Jaar begon, aldus Fahmy tegenover het in Beiroet verschijnende dagblad An Nahar. Er is nog een datum vast gesteld voor het hervatting zich gaan voorbereiden op hun op treden als onafhankelijke partij bij de besprekingen in Genève". Het is bekend dat Egypte en de Sowj et-Unie voorstander zijn van kët Palestijnse regering- schap, te vormen door de guerrillabe' weging en vertegenwoordigers van in woniers v. d. door Israël bezette wes telijke oever van de Jordaan en d> Gaza-strook. Maar steeds verdeeld over deze kwestie hebben herhaaldelijk Palestijnse deelneming aan de onderhandelingen in Genève van de hand gewezen, 't Overkoepelend bestuurscomité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) is onder voorzitterschap van El fatah-leider Yasser Arafat sinds schrijver die in 1970 de Nobelprijs blijven samenwerken met de inter- voor letterkunde kreeg, moest ver- nationale monopolies, als de kloof schijnen. Solzjenitsin verwachtte 'n tussen de geïndustrialiseerde lan- dergelijke oproep sinds op 28 decern- den en de landen die grondstoffen ballin«- ber J1- 111 PariJs ziJn jongste boek en goedkope arbeidskrachten ver- "Goelag Archipel", was verschenen schaffen zich blijft verbreden, is er dat in de Sowjet-Unie niet mag wor- geen vrede mogelijk, den gepubliceerd. De oorlogen, waarin de grootste In welingelichte kringen in Mos- wreedheden worden bedreven onder kou meent men echter te weten, het mom van rechtvaardigheid, du- dat het parket hem wilde horen over ren dan ook voort en worden door guerrillastrijders zijn nog de diverse verklMingen dle MJ ""al* r"°° laatste tijd tegenover westelijke cor respondenten heeft afgelegd. HOUSTON De laatste Skylab-be- manning verkeert in een veel betere lichamelijke conditie dan haar voor gangers. Volgens de leider van de groep artsen van de NASA, dr Royce de voortschrijdende techniek laffer Hawkins, is dit des te verwonderlijker en weerzinwekkender. Zij zijn de aangezien Gerald Carr. dr Edward manifestatie van psychische onrust, Gibson en William Poque 85 dagen in de ruimte zijn geweest, terwijl de vorige twee Skylab-ploegen resp. na 28 dagen naar de aarde terug- valse culturele Volgens vriende van Solzjenitsin sociale wanorde wilde de tweede vrouw van de sohrij- waarden, ver, Natalja Setlowa, de oproep niet Voor de internationale in ontvangst te nemen, omdat daar- is oorlog de industrie die de meeste keerden, in niet stond vermeld waarvoor haar winst oplevert. De technici en de man moest verschijnen. Solzjenitsin militairen werken wel mee. Zeggen De Amerikaanse mi- ^dag in Damascus in vergadering heeft geen verblijfsvergunning voor zij niet dat er in oorlogen ontdek- CHICAGO Uister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger heeft in 1971, op 't •hoogtepunt van een geschil over het bijeen. Vernomen is dat het comité Moskou. Hij woont buiten de hoofd- kingen worden gedaan die het pprobeerit overeenstemming te be reiken over de kwesties van een re- de deelne- Genève. bezoekt wel regelmatig grootste belang uitlekken van geheime informatie, SerinS ballingschap over de aangelegenheden van presi - ming aan het overleg dent Nixon willen aftreden, zo schrijft Chicago Sun-Times. Nauw met dr. Kissinger verwante kringen, aldus het blad, vertelden, dat hij uit het feit dat het Witte Huis vier weken lang naliet hem in het openbaar te verdedigen tegen aan tijgingen dat hij voor de lekken verantwoordelijk was, de conclusie trok dat hij de schuld kreeg en niet meer kon rekenen op president Ni- xons steun. De minister heeft tegen vrienden gezegd dat hij er toen van overtuigd was dat een onderzoek naar de lek ken door de "loodgietersploeg" van het Witte Huis, een poging van Ni- xons toenmalige advieseurs in het Witte Huis, Ehrlichman en Halde- man, was hem in diskrediet te bren gen en aan invloed bij Nixon te doen inboeten, aldus de krant. Kissinger besloot als adviseur aan te blijven nadat een onderzoek als schuldige had aangewezen Charles Radford, toen een klerk van de mi litaire verbindingsdienst in het Wit te Huis. Het blad schreef zaterdag dat een typefoutje van Radford, een marineman, leidde tot de ontdekking dat militairen in het Witte Huis spio neerden. Een artikel van de hand van colum nist Jack Anderson waarin geheime informatie over de Indiaas-Paki- staanse oorlog werd onthuld, bevat te dezelfde fout die door Radford was gemaakt bij het typen van een document over de oorlog op het sub continent, aldus de Chicago Sun-Ti- stad, de flat waar zijn vrouw woont. Die woning ligt in het centrum Moskou. Overeenkomstig de verwachtingen zijn de drie mannen in de eerste him terugkeer weer „ge- zijn sing zijn? dat oorlogen de de mensheid krompen',nadat in de ruimte hun toegenomen. Gemiddeld de bevolkingsexplosie verminderde hun lengte met ander halve centimeter. WASHINGTON De negen feite achter West-Duitsland Westeuropese landen, die hopeloos plaatst. België steunt Franl verdi&eld voor de oliebesprekinge n naar Washington zijn gekomen, hebben de laatste 24 uur vergeefs getracht een gezamenlijke facade op te trekken. Ze waren het vorige week in Brussel eens geworden over een basis, maar die bleek te wankel om de uiteenlopende meningen van Duitsland en Frankrijk nog langer te kunnen dragen. Walter Scheel, de Westduitse minister van Buiten landse Zak-en, die tevens voorzitter is van de ministerraad wenst wel een vorm van samenwerking met de Verenigde Staten, Michel Jobert, zijn Franse ambtgenoot, is daar vierkant tegen. Nederland, dat de instelling van werkgroepen ziet als een haalbare kaart, heeft zich in nkrij Engeland schijnt zich hoe li hoe meer aangetrokken te tot het Amerikaanse plan or sectiegroep te vormen. De Amerikaanse minister v tenlandse Zaken Henri Kiss to evenwel niet door de Euroese deeldheid uit bet veld gesl£ opende de conferentie met roep tot samenwerking De verloofde van de ont voerde Patricia Hearst BERKELEY (AP) De verloofde van de ontvoerde Patricia Hearst heeft beloofd dat noch hij noch me juffrouw Hearst pogingen in het werk zullen stellen haar ontvoerders te laten vervolgen, als het meisje on gedeerd wordt vrijgelaten. De 26-jarige Steven Weed, wiens gezicht nog bont en blauw is van de afranseling die hij vorige week maandag van de ontvoerders kreeg, verscheen zaterdagavond in het por taal van het huis van de familie Hearst. „Als Patty ongedeerd blijft, zullen noch Patty noch ik daarna nog iets met de zaak te maken hebben, op welke wijze dan ook," aldus Weed in een gesprek met verslaggevers. Naast hem stonden de ouders van mejuf frouw Hearst. Weed zei verder: „Ik hoop dat de leiders van het Symbionese leger dat zullen geloven. Ik hoop dat hierom: bAls blijkt dat zij niet ongedeerd wordt vrijgelaten..of als wij worden gedwongen een verklaring af te leg gen. dan denk ik dat dat mogelijke onderhandelingen in de toekomst van dat soort zeer veel schade zal be rokkenen". Het radicale Symbionese bevrij dingsleger heeft beweerd verantwoor de dochter van de persmagnaat uit haar huis in Berkeley. In de brief delijk te zijn van de ontvoering van die van de groep is ontvangen, werd gezegd dat mejuffrouw Hearst studente aan de universiteit van Ca- lifornië. in leven is en gezond. Kogels Weed, wiens rechteroog zeer bloed doorlopen was, vertelde hoe de ont voering was verlopen toen hij maan dagavond de deur van het huis van mejuffrouw Hearst opende en twee gewapende mannen naar binnen drongen en de gillende jonge vrouw vastpakten. Ze gooiden mejuffrouw Hearst in de kofferruimte van een auto en reden onder een hagel van kogels weg. Ze waren erg militair, aldus Weed. Ze hadden het zo goed voorbereid dat ze bijna niets tegen elkaar hoef den te zeggen. Weed, die in Berkeley filosofie stu deert, had eerder verklaard dat hij met een wijnfles was geslagen en was gekneveld, op een gegeven ogen blik was hij opgesprongen en schreeuwend de deur uitgerend, zo zei hij. Moord Toen hem werd gevraagd of hij had gedacht dat hij zou worden ver moord, antwoordde Weed: „Op dat ogenblik dacht ik dat ze dat van plan waren. Anders zou ik niet zijn opge sprongen met twee geweren op mij gericht". Eerder zaterdag had Hearst, presi dent-directeur van de San Francisco Examiner en leider van de Hearst Corporation, verklaard te hopen dat de blijvende stilte van de zijde van de ontvoerders niet betekent dat zijn dochter dood is. „Misschien willen ze ons nog wat meer in de rats laten zitten, mis schien willen ze de publiciteit nog wat rekken, ik weet het niet," aldus Hearst. Verrijkt uranium In de Rhoneval- lei in Frankrijk zal een fabriek voor verrijkt uranium worden gebouwd zo heeft het internationale consortium dat de fabriek gaat bouwen Euro- dif bekend gemaakt. De fabriek, waarvan de kosten ongeveer 1.4 miljard dollar bedragen, moet in 1980 gereed zijn en zal 280 kilome ter ten zuiden van Lyon worden ge bouwd. Dit project, waaraan Frank rijk, Spanje, Italië en België deelne men, beconcurreert een Brits-Ne derlands-Duits plan voor de bouwvan een soortgelijke fabriek waarbij de centrifuge-methode zal worden ge bruikt. titie onder de ólieconsumerende den te voorkomen. Maar het dit moment de vraag of de rentie tot duidelijke afsprakei komen. Het is de mening vao| officiële zegsman dat er om d te brij" heen gepraat zal worden De kernvraag is namelijk oi dat niet een gezamenlijk proj ma moet komen, als het ops in werkgroepen, gedragsregels bilaterale onderhandelingen Arabische olielanden of het van een consumentenactiegroei afgevaardigden van de 13 li zitten in het Amerikaanse mi! rie van Buitenlandse Zaken alsnog maar verdeeld tegen mogelijkheden aan te kijken. Overigens is er gisteren wel eenstemming bereikt vier punten bestaande agenda de conferentie. Deze punten ten: de openingsredevoeringei energiesituatie en haar conse ties, initiatieven voor interna le samenwerking, bestudering nieuwe voorstellen qm tot slot zamenlijk communique Functionarissen, die aan d ferentie deelnemen, verklaardei de inhoud van de agenda bree noeg is om elk voorstel, elk werp door de deelnemers te Smokkelen van hasjiesj litie in Libanon heeft gistere Westduitse monteur en een landse studente gearresteerd van beschuldigd worden gep te hebben om 123 kilo hasji land uit te smokkelen. identificeerde de Westduitse Knutt Heinz Menttle, uit Fraü en de studente als mej. Eva Horning, uit Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4