EIDSCH DAGBLAD omplete verkeerschaos 111 lili mma Duitsland BOND MOET STAKING ZELF FINANCIEREN vandaag hor staking groot deel openbare diensten Brits conservatief manifest: Een dode en erg veel schade door de storm BEDRIJFSAUTO RAI LEID5CH DAGBLAD JONGEN BRAK RUGGEGRAAT NDAG II FEBRUARI 1974 OPGEROT T KMART I860 34244 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 18 PAGINA'S BONN Het verkeer in de meeste grote steden in West- Duitsland zat vanmorgen volkomen in de knoop door de staking van het personeel van de openbare diensten, dat een loonsverhoging van 15 procent wil hebben. Doordat de meeste stadsbus-, tram- en metrodiensten stillagen, versche nen veel Duitsers met hun auto op de weg of bestormden taxi s, wat tot gevolg had dat toegangswegen tot stadscen tra volledig dicht kwamen te zitten en vanaf dat moment was de chaos compleet. 'olitie maakte icht op paard AT WIJK Een op hol gesla- paard heeft gistermiddag de oederen in Katwijk eenl tijd- beziggehouden. Het paard gesignaleerd op de Hoor- aan. Een Katwijkse politie hof het dier aan op de?Bou- rd. Achter het paard i reed auto, waarin een pass&gier, igens zonder succes, pro- de de ketting te grijpen, dat het dier met moeite in wang te houden was, werd vastgebonden aan één van banken op de Katwijkse Bou- ard. Toen het gekalmeerd vertikte het een been te ver in. De Katwijkse veehande- en -vervoerder De Vreugd It het paard toen in zijn wa- geladen en in zijn stallen tij- Ijk onderdak gegeven, ntussen meldde zich op het bu- aan de Voorstraat de heer der Plas. Hij was op z'n ken zijn huis uitgerend om 't te grijpen. De ketting sloeg :r om het been van Van Plas, die daardoor kwam te llen en zijn sokken en broek Tegen de avond ft zich de Noordwijkse eige- 'rvan het paard gemeld. (lelijk minder wind De zeesleper Boreas (rechts op de fotois dit weekeinde bij Hoek van Holland vastgelopen. Dat gebeurde bij een poging om de sinds 14 december vastzittende Liberiaanse vrachtboot Dona Ou- ■ania (12.000 ton) los te maken. De sleper was op weg met een bak zand dat rond het schip was weggezogen. De baggerbak dreef echter weg en trok de sleepboot op de bank Alleen in de waar het openbaar culiere handen is, heerste een nor male situatie. De meeste Duitse huis vrouwen hoefden de vuilnisemmers ook niet buiten te zetten of te kijken „of de post er al is", want het perso neel van de gemeentereiniging en de postbezorging staakt ook. De treinen liepen daarentegen van morgen nog normaal, maar de vak bonden van spoorwegpersoneel berei den een staking voor. Voor de ingang van de luchthaven van Frankfort werd vandaag gepost, waardoor zo wel binnen- als buitenlandse vluch ten vertraging opliepen en hier en daar zelfs moesten worden geannu leerd. In de loop van de dag zullen over heid en vakorganisaties opnieuw aan tafel gaan zitten om te proberen door een compromis de stakingsac ties te beëindigen. Volgens sommige berichten zou de regering plaatsen zijn loonsverhogingen van meer parti- dan 11 procent toe te staan. In Bonn waren deze berichten echter ont kend, tenzij er spoedig een akkoord wordt bereikt zal West-Duitsland komen te staan voor de eerste alge mene staking na de Tweede Wereld oorlog. In 1958 legde het overheids personeel het werk een dag neer om de looneisen kracht bij te zetten. Zie verder pagina buitenland. Utrecht legt zich neer bij zege Leiden LONDEN Vakbonden, die sta kingen uitroepen, zullen zelf finan cieel voor hun leden moeten zorgen Dit is een van de voornaamste pun- Het voorstel wordt beschouwd als te hebben: als de kas van een sta ren van de meestcontroversiële pun- kende vakbond leeg is, kunnen UTRECHT (ANP) De Utrechtse bereid veemarkt die vorig Jaar toestemming kreeg om per 1 Januari een extra veemarktdag op dinsdag in te stellen, heeft sinds enige weken geen enkele aanvoer meer gehad op die extra dag. De handel is voor het overgrote deei uitgeweken naar de Leidse veemarkt. Ook de aanvoer van runderen op de maandagse markt is geheel stil ko men te liggen. In de eerste weken van dit Jaar werd al duidelijk dat Leiden de slag om het Rotterdamse vee had ge wonnen. De ontwikkeling van de laatste weken wijst uit dat de vroe gere Rotterdamse handel naar Leiden en Den Bosch is gegaan. Volgens ir. T. Krijgsman, directeur van de Utrechtse Reinigings-, markt en Havendienst, is het mislukken van de extra dag "Jammer". ten het conservatieve manifest ten het dat de Britse conservatieve partij van daag heeft gepubliceerd. Het komt er op neer dat een eventuele toekom stige conservatieve regering wettelijk zal gaan bepalen dat gezinnen van stakers in eerste instantie geldelijke steun zullen moeten ontvangen van de eigen vakbond en pas daarna van de regering. Het zal bovendien grote prioriteit hebben als een conservatieve rege ring wordt herkozen. Reeds enige Jaren oefenen een aantal kiesdis tricten, alsmede een grote groep La gerhuisleden druk op het kabinet- Reath uit om dit punt te realiseren. Tot dusver heeft de regering-Heath het steeds tegengehouden. Zij ge looft nu een compromis gevonden gezinnen ra a de stakers een beroep doen op de staat. De nationale mijnstaking in heel Groot-Brittawiië is vandaag pas goed ingezet. Bij alle mijnen, ko- lendepots en electriciteitscentrales zijn stakingsposten gekomen. Hoewel het in het weekeinde, op één uitzon dering na, tamelijk rustig is ge weest, zijn de politiekorpsen in de verschillende mijngebieden in pa raatheid gebracht. Alle verloven zijn ingetrokken. In Londen heeft de Britse politie een inlichtingencentrum ingericht waar alle bnichten over de stakings activiteiten worden gecoördineerd. van combi tot combinatie nZl 7-l6J=EBRUARI '74 Gewijzigde openingstijden: 10 -19 uur. Zondags gesloten. Treinrtoegangbiljetten bij NS stations veel bewolking en op de een krachtige tot kust tijdelijk storm t wind ruimend Temperaturen omstreeks 10 gr. (Opgemaakt te 11.15 uur) AMSTERDAM De storm van net afgelopen weekeinde heeft voor zo ver bekend in ons land een men senleven geëist. In Amsterdam werd de 83-Jarige zuster H. W. Koek za terdagmiddag op slag gedood toen op Den Helder mo^st een 12-jarige Jon gen in 'n ziekenhuis worden opgeno men toen nij bekneld raakte hissen een door 6e wind dichtwaaien- de deur. In Eiikhuizen werden van twee flats gedeeltelijk de daken ge- ZL-idt'oSt tot de Lijnbaansgracht stukken uit de rukt, hierbij werden vijf auto's onbewoond waaiden. Op de afbouwpier van de N.D.SM. in Amsterdam-noord waaide een bouwkraan omver. Vooral in Noord-Holland heeft de storm grote schade aangericht. Ir» Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 26 febr. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. V. Stuur mij'4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld én noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: 9'fonummer: Hokje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. beschadigd. In Leiden kreeg de politie nogaj wat meldingen van losgeslagen deu ren en ramen te verwerken. Van een bouwkeet aan de Milanenhorst >n de Merenwijk werd het dak afge rukt. De harde wind betekende ook een strop voor de kooplieden op de zaterdagse markt. Enkelen zagen hun handel in het water van de Nieuwe Rijn verdwijnen. Tweehonderd kilometer ten oosten van de Noordkaap zijn dit weekeinde elf Noorse vissers verdronken in een poolstorm. Slechts twee van de der tien opvarenden van het 378 ton me tende schip Lance Two dat was vast gelopen konden worden gered. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Met een gebroken ruggegraat en ernstige verwondingen moest de 18-jarige bromfietser J. M. van der N. uit Hazerswoude gisteravond wor den opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Omstreeks half zeven kwam de jongen op het Rijn- diijk-gedeelte bussen de Gemeneweg en Stervoetballer Johan Cruijff hotel Groenendijk in Hazerswoude, heeft een zoon. Zijn vrouw Danny netL?1"8 met tW6e anderG br°m" schonk zaterdag het leven aan De 27-Jarige G. J. uit Koudekerk Johan Jordi. Het gezin Cruijff moest eveneens worden vervoerd heeft al twee dochters die Chan- naar Leiden terwijl het 15-jarige m en s heten. Op de foto LEIDEN meisje M. G. Z. uit Hazerswoude 1_C,L dat bij hem achterop zat, twee gebro- het gelukkige echtpaar met de WASSENAAR km. benen opliep. nieuwe aanwinst. VAN DER VELDE Citroen Op zestigjarige leeftijd is zater dagnacht in het Amsterdamse zie kenhuis de komiek Cees de Lange overleden. Vier maanden geleden kreeg Cees de Lange voor het eerst last van pijn in zijn been, een ziekte die later fataal bleek te zijn. Cees de Lange kreeg in Nederland gTote bekendheid door zijn optre den in de Bonte Dinsdagavond- trein van de AVRO en de Show boat van de VARA PAGINA 17 O In Engeland is de grote verkie zingsslag begonnen. PAGINA 4 O Het sportweekeinde stond bol van sensationele gebeurtenissen. Het begon zaterdagavond al met de thriller op het hoogste vaderland se voetbalniveau: bij PSVFeyen- oord miste Willy van der Kuylen een strafschop en Feyenoord won met 02. Op diezelfde avond verrichtten de basketballers van BS Leiden het "onmogelijke" door Transol RZ in de Leidse Vijf Mei-hal uit te scha kelen in de bekerstrijd. Zaterdag en zondag beleefde de amateur sport vervolgens de onttroning van Göran Claeson als wereldkam pioen. Voor Harm Kuipers pakte de Noor Sten Stensen de titel, ter wijl Tveter (ook een Noor) in Sa- valen van zich deed spreken bij de schaatsprofs. En dan was er natuurlijk nog die unieke prestatie van Starlift Blok keer, dat imponeerde tegen Oost- europese ploegen en de finale van de Europacup bereikte. PAGINA'S 9, 10, 11, 12, 13, 14 en 15 Zo simpel als het Britse parle mentaire systeem aan de bui tenkant lijkt is het in werkelijk heid niet. De Conservatieven hebben een absolute meerder heid van 15 in 't Lagerhuis, dus wat haalt premier Heath alle maal overhoop met nieuwe ver kiezingen, is een redenering die niet opgaat. In het kamp van de Tories zou ongetwijfeld de splijtzwam voortvarend zijn gaan woekeren, indien Heath in zijn confrontatie-politiek met de mijnwerkers volhard zou hebben zonder dat de volkswil zulks overtuigend via het stem hokje zou schragen. Of het Britse volk inderdaad in groten getale Heath dat ruimere mandaat gaat geven, is een gro te vraag. De premier mag dan zijn verkiezingsstrategie toe spitsen op het harde conflict met de kompels, maar weinigen zal het ontgaan dat de echte problematiek die aan de orde is, de structurele klassentegen stelling in de Britse samenle ving is. De Sunday Times van gisteren acht het zelfs plausibel dat Heath van den beginne af, V/2 jaar terug, heeft toe gewerkt naar de crisisverkiezin gen van straks, waarbij de kern vraag moet worden beantwoord, wie het land bestuurt. De oogst van Heaths bewind is niet zo indrukwekkend. De in flatie is onverminderd en ver hevigd doorgegaan, de anti-sta- kingswet heeft ook de gematig der vakbondsleiders gestaald in in hun afweermechanisme. De vasthoudendheid waarmee Heath Groot-Brittannië de EG binnen loodste maakte welis waar in Europa indruk, maar de presentatie binnen eigen land stond en staat in groeiende mate borg voor allerlei anti- continentale gevoelens. De eco nomische chaos tenslotte waar in het land momenteel verkeert zal nog veel meer als een frag- mentatiebom onder het volk huishouden en Heath's mooie wachtwoord "One nation" een gotspe maken. Enoch Powell, verklanker van al datgene dat een zich te kort ge daan voelend imperium met pensioen heilig is, heeft zich van deze verkiezingen afge wend. De man is overtuigd van zijn eigen taak als heilsbrenger en heeft zich als een Britse De Gaulle in zijn "Wolverhampton- les deux-eglises" teruggetrok ken, op afroep beschikbaar voor de natie. Voorlopig zal Powells terugtreden de Conservatieven een paar miljoen stemmen kun nen kosten. Labour en met name leider Wilson kampen met een stuk slecht geweten. Ook in hun zes jaren bewind hebben zij de tegenstel lingen in de Britse klassenmaat schappij niet kunnen verzoenen. Pogingen om de vakbonden meer in de pas te doen lopen, mislukten. Ook tóén voortsnel lende inflatie. Misschien alleen dat Wilson wat meer de Engelse mentaliteit aanvoelde dan de starre, wat eenzelvige vrijgezel Heath. De uitslag van de verkiezingen lijkt open. Op dit moment lig gen de Tories een klein beetje op Labour voor. Heath zal pro beren de angst te bespelen voor communistische celvorming in de top van enige grote vakbon den en hij zal Wilson keer op keer eraan herinneren dat deze de afgelopen weken niets heeft gedaan om met zijn gezag de rampzalige arbeidsmoeilijkhe- den af te zwakken. En Wilson zal de vraag van Heath „wie re geert het land" sarrend beant woorden met „op het ogenblik niemand". Beide heren zullen wakker liggen van de derde partij in de arena, de liberalen (enigszins verge lijkbaar met ons D'66), die de laatste tijd verrassend tussen tijdse verkiezingen wonnen, deels wegens ergenis over de grote twee, deels door een fris programma, waarin daadwerke lijke participatie van de burger aan het grote democratische gebeuren centraal stond. De kans is niet denkbeeldig dat noch Conservatieven noch so cialisten een absolute meerder heid halen en de Liberals nodig zijn. Misschien dé oplossing in een land dat sinds de burger oorlog van Cromwell niet zó verdeeld schijnt te zijn geweest. Van Zuylen van Nijeveltstraat 3,72 Zoeterwoudseweg 23 tel. 1441 tel. 33741 Jok aan de energie van jonge mi nisters zijn grenzen. De druk van het regeren vergt dat men die energie zorgvuldig besteedt. Een kundig man als minister Lubbers, die trouwens ook nog vaardig hockeyer is, zal dat best weten. Geltkkig was 't pro millage alcohol ver ^er wat straks bij de invoering van de nieuwe wetr ving oi: aar wordt evonden. Desondanks voortaan maar ex tra oppassen met het naar huis sturen van de chauffeur. Een goede raad intussen voor al die industriëlen, fractieleiders, hoogleraren (in Lelden schijnt er één te zijn!), rijke lieden, die over zo'n functionaris beschik ken. Nu verder maar dit incident ver geten. Er zijn belangrijker zaa ken om met gedimd groot h i te beschijnen. -al'

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1