)ntketend BS orgt in Vijf Leiden Meihal sensatie oor enorme WELKOM VAN 14CT! Eindelijk weer zege Zijl/LGB behaalt iruime winst op EBHV Knappe zege van NOVO HU Scorebord Nederlaag voor Transol RZ BUDL!y AV HOLLAND- JEUGD SUCCESVOL Petrosjan ziek DAG 11 FEBRUARI 1974 laalhandbalcompetitie LEIDEN De dames van Bax- ■ntforeholte behaalden in Breda n van ruime 17—12 zege op het thuis al- igeiüld moeilijk te kloppen EBHV. de In de eerste helft probeerde de er yoorhoutse ploeg een variant in zie defensie, de 51 naar Zweeds ter concept. Dit, teneinde de gevaar- rtsteiijke afstandschutters van EBHV (in Leiden werd het 1616) af te stoppen. Het systeem werkte niet goed en Foreholte liep dan nok een 74 achterstand op. b Tien minuten voor rust stapten 5 Voorhoutse dames terug op het vertrouwde 60 defensie-systeem. Dat. had meer succes en zo kon TC Foreholte nog met gelijke stand (7-7) gaan rusten. Na de her vatting nam de Voorhoutse ploeg touwtjes stevig in handen. Na een snelle treffer van Elly Hoek 3e EBHV nog even tegen Door Frank Bonte <8—8), maar daarna stootte Bax Foreholte door met flitsende binaties. Nora van Niekerk Han nie Boskamp, Elly Hoek er Geerlings droegen het voor naamst bij in de 1712 zege van de Voorhoutse formatie. De stand aan kop van de rang lijst (waar Walcheren in feite al zeker is van kampioenschap en promotie) luidt nu: Walcheren 15 —28, SVM 15—22, Foreholte 15— 21, Schutters 1520. Foreholte, mikt op de tweede plaats. Royaal In de afdelings tweede klasse, MMO zeer royaal, van een zwak en ongeïnspireerd spelend EHC 2: 17—6. Cobie (9) en Marge (5) Elsgeest waren bij MMO topscoorsters. Sanocel/HVL zegevierde in de Vijf Mei Hal zonder moeite over SOS (102). Bij rust was de zaak al bekeken: 7—1. SOS speelde zon der enig patroon en ordening in de aanval. Nu bezit HVL ook niet zo veel "patroon", maar er zit wel beweging in en met de vaste centrale aanspeelster Gerda Stadt kon de SOS-defensie constant on der druk worden gezet. De gas ten mochten eigenlijk nog heel blij zijn dat het bij 102 bleef. Als de vele uitstekend aange speelde break-out passes van Wil Schulte alle waren benut was SOS er nog heel wat slechter af gekomen. Basketbal HEREN. Iievi's Flamingo'sRaak Punch 8374; EBBC Den Bosch Nat. Ned. Donar 8682; Star-tapijt/ FACFrisol 10083; Delta Lloyd ASVU 105—59. Stand promotiepoule Transol 26-48 Typsoos 27-36 Levis 27-48 EBBC 27-34 BS Leiden 26-40 N.N./Donar 27-30 R./Punch 27-40 Stand degradatiepoule G. de Lange 27-28 Startapijt 27-8 Delta Lloyd 27-22 DED 28-6 Frisol/RZ 27-16 Cardinals 27-4 ASVU 27-16 DAMES: AMVJ—BOB 55—77; Tran- sal R/zWilskracht SNL 6653. Door Ad van den Kommer LEIDEN —Zonder een aan de knie geblesseerde en een met rug klachten tobbende Lambert Hoe ve ging Gemini/Kangeroes be paald niet hoopvol naar Were Di waarvan thuis in de sporthal te Voorschoten kansloos met 03 was verloren. Maar misschien was juist die gedachte een stimuleren de. Hoe 't zij, Were Di kwam met 12 achterGemini/Kangeroes werkte zich met een sterke defen sie. zowel aan het net als in het veld, naar een 15—13, 10—15 en 158 voorsprong. Vooral in de derde set was het spel van Gemini/Kangeroes van hoog niveau. Wiebe Pera bedien de z'n aanvallers onder wie de niet fitte Lambert Hoeve!, met zoveel afgepaste set-ups dat het Were Di blok herhaaldelijk volledig mistastte. Jammer dat Gemini/ Kangeroes zichtbaar tevreden was met het ene winstpunt je. Na de winst van de derde set was het vuur gedoofd. De geblesseerde spe lers gingen zich na iedere misser hun blessure, herinneren en Were Di kon zodoende toch nog onbe dreigd overeind blijven, 158, 15 —8. Zaterdag a.s. komt de degrada tie-kandidaat no. 1 in Voorscho ten, Sigma. Dan zal er moeten worden gewonnen om moeilijkhe den te voorkomen. Aan de staart van de ranglijst van de eerste di visie is de situatie nu zo: Gemini/ Kangeroes 16 pnt, Compri Delta 13 pnt, Asbiton 11 pnt, Sigma 8 pnt. De wedstrijd vangt aan om 3.30 u. De dames van Leython AC 1 werden in Noordwij k door een zeer goed spelend NOVO met 30 geklopt, setstanden 151, 1511 en 2018! Pas in de derde set kwam Leython A.C. los uit de omklemming van NOVO. De ploeg uit Noordwijk daverde in de eerste set met groot machts vertoon over Leython A.C. heen. Opvallend was in deze fase het zwakke blokkeren van Wil van de Wijngaard cs. Daardoor werd het toch al niet zo sterke verdedigen in het veld helemaal een hopeloze zaak. De tweede set bracht echter een goed herstel. Leython AC kwam, fel vechtend, op 62 voor. Een se rie harde molenwiek-services van NOVO betekende juist toen een dreun die Leython AC weer even uit kadans bracht. NOVO profi teerde daarvan om de achterstand om te zetten in een 86 voor sprong. Via 11—11 drukte NOVO door. In de derde en laatste set leverden beide formaties hun bes te spel. Het duel ging toen ook vol komen gelijk op. De Leidse aan val had nu, dankzij de voortreffe lijke set-ups van Lenie Kneppers: voldoende tegenwicht voor het Noordwijkse geweld. Novo was in deze fase de gelukkigste ploeg. De dames van Leython A.C. 2 traden aan tegen de no. 3 van de ranglijst in de derde divisie, Tem po Team 4. Het werd een be nauwde zege voor Tempo Team 4 dat het verschil in klassering, Tempo Team no. 3 van boven en Leython AC no. 3 van onderaf, op de ranglijst bepaald niet kon waarmaken. De setstanden in dit treffen waren 155, 156, 1115, 1215 en 157. De toonaan gevende speelsters bij Leython AC 2 waren spelverdeelster Elly Kou- wenberg en aanvalster Helmlen van Noordenbrug. In de derde set werd het centrum van de Tempo Team defensie slim bestookt met plaatsballen en korte smashes. Jammer dat met de niet gedachte zege binnen bereik Leython A.C. het hoofd niet koel kon houden. ii Eer met nog twee minuten plaats daarvaa stand van 81-61 op iefbord toverden. 20 punten ver- op dat moment was BS er. zou dat zo blijven? spanning die toen ontstond aan ieder van de (teleurstel- g weinig) 1300 toeschouwers tien het leven hebben gekost: ju reenvolgens miste Dinkins, mis- Royals en met nog 45 worpen onder een hels pande- gestamp en gefluit, scoorde BS 83-61 en met nog te gaan was het 83-63. Heuts, Royals grijp Je nou zo'n ploeg, eerst kansloos had toen door iets meer inzet een verliezen van Transol en dan in de- kleine voorsprong van 4 punten ver zelfde week diezelfde ploeg vernede- overd, die in de laatste minuten door ren, onbegrijpelijk" zei voorzitter een paar fouten en wat ongelukkig Menken na afloop, daarmee de alge- schieten weer teniet werd gedaan, mene gedachtengang onder woor- Verder was het een wat vlakke ver den brengend. toning met niet al te best spel en slecht schieten. Niemand had dit ook maar dur- Direct na de hervatting begon ech- venrvetrmaedeoi, en waairom gebeurde ter bet feest: BS liep uit naar 50- het dan toch? Natuurlijk heeft 44, en toen begon de 1-3-1 verdedi- Transol de zaak schromelijk over- ging van BS vruchten af te werpen, schat, him overwinning dinsdag Jl. Dinkins en Richarsons, die de mees- op dit BS het toch aatn duidelijkheid te punten voor Transol vanaf de zij- niets te wensen over. Jan Bruin er- kant scoorden, werden moe, dus min- kende dan ook zijn fout dat hij zijn der nauwkeurig en Jan Loorbach met grote spelmaker Jan Dekker veel zijn 2.17 meter werd geheel door Reg- te laat in de strijd had geworpen, gie Royals aan banden gelegd, hij scoorde maar 2 punten! In de zesde Toch had de grote nederlaag van minuut begon de sensatie zich af te dinsdag voor BS voordelen. Ten eers- tekenen met 56-48 en het publiés te koesterden de spelers enorme re- begon zich te roeren met als „hoog- vamche gedachten en ten tweede tepunt" een minutenlang fluitcon- bad Transol als het verschil in die cert bij een verkeerde beslissing van te alleen de laatste: 84-63 (is 21 pun- eerste ontmoeting maar bijv. 14 pun- die scheidsrechters die het verder bij- ten verschil) en Transol had nog drie was geweest de zaak Leldea zonder goed deden, seconden de tijd om ..gelijk» te in handcn houden TerwlJ, maken wat een verlenging zou heb- toen Bs eemnaal 14 toJ Furieus ben betekend. Dat lijkt een onmo- vooretond as t, wm£n gelijke opgave, maar dat het kan 6 B EIDEN In de dertiende minuut van de tweede helft was heksenketel compleet. BS Leiden stond tegen Transol op 54 en iedereen wist wat dat betekende: Transol en BS den stonden precies gelijk in deze bekerronde. Nu was er alles mogelijk. Transol wankelde, coach Jan Bruin was maal in paniek, terwijl BS Leiden feest vierde, maar wei- voorbarig? iaf dat moment is het geen Webster hield koelbloedig de bal vast, maar kreeg een alles proberen de Dinkins op zijn nek, wat deze laatste een P kostte. wedstrijd meer enorme spanning zonk dat het niet. Eerst haalde Tran- buit ogenschijnlijk binnen door i te lopen tot 75-61. In stonden de Rotterdammers 5 punten voor en haalden opgelucht adem, n minuut later 'eer een onbeschrijflijke juichende en springen- J Voordelen Toen had het toch nog mis kunnen gaan al heeft vrijwel niemand dat de "ö- in de alSemene feestvreugde (ook coaches Wit nietj de zijkant te pen en moest in twee vrije wor- Butch Webster m aak- bewezen de Russen op de laatste Olympische Spelen, toen zij in de laatste drie seconden het al feestvie rende Amerika de das om dedein. Het toen was het te laat. gaan faalde ook Welch in twee vertwijfelde schot hoewel precies in de goede richting, had net geen lengte genoeg. Pas toen was de strijd beslist en had BS het „wonder" volbracht. „Be- Tot de rust: 43-42 voor B. er nog niets van een sensatie lucht. Het was duidelijk dat Tran sol zich alleen verdedigen van de voorsprong niets meer. Beide ploegen Na dit moment geloofde BS in zichzelf ondanks dat Transol het hoofd koel hield en terug kwam tot 58-52. Onder de BS basket speelden zich nu furieuze rebound duels af 'bepaalde" tot het met Heuts' Kop ea R°ya,s in de oepaaiae tot net hrmfHrntlon torroni Outer rla hoofdrollen, terwijl Peter de Jong (ongelukkig uitgeschakeld met 5 P's) Rob Wallaart en Butch Web- AD VERTE NTIE De Handige De lichte melange en het handzame formaat zijn ideaal ols "afwisseling'.' Omdat het maar 's uit moet zijn met de idee lat alleen duur roken lekker is! Graag gedaan! maakten evenveel fouten in de be- ginfase en speelden even goed in z°rederL Precies m de tiende mmuut het midden van de eerste hflft. BS Sf® ^™so1 op hol: BS ®ln® 5teeds beter spelen, en opeens was de zelf beheersing bij Dinkins en Richard son weg en gingen zij missen. Een time out, die BS zftitenid dn volle con centratie doorbracht, hielp Tran- in de dertiende mi- Er werden in de Vijf Meihal vele reboundduels "uitgevochten". Ditmaal in actie voor BS Leiden Butch Webster (links) en Peter Kop, voor Transol Jan Loorbach en verscholen achter Webster Jack Dinkins. Tennis Tilnie Zwaan heeft dit weekeinde opnieuw duidelijk gemaakt sol niet meer de „first lady" te zijn in het winter- nuut was BS op gelijke hoogte met maar dat moet niet te alle gevolgen van dien. den, want dan gaat het doelsaldo Rob de Wit na afloop: „Onze 1-3- tellen. Tegen Raak wordt gespeeld 1 verdediging heeft het gedaan, de- op 20 en 28 februari in de Vlieger- hield Dinkins en Richardson op molen te Voorburg, wedstrijden die B. Webster 40 26 11 6 l- vooral nu zeer interessant beloven R- Wallaart 27 Jan te worden. circuit dat de KNLTB organiseert. Tine Zwaan liep met opmerkelijk ge- malk door haar partijen tegen Leone van de Wildenberg (6-0, 6-0), (6-1, en 6-0) en Nellemiek Briuwer (6- minder dan twintig punten, 3 en 6-2) en Ingrid de Jonge (6-1 gie Royals had geen kind (Foto Jan Holvast) tenslotte het M DP T VW B R P Loorbach. Een heerlijke avond met Tot slot nog een nieuwe r geen uitblinkers, het team als ge- het noteren der BS Leiden i-0) heel heeft dit Jan Hordijk, winnaar bij de heren, Als BS nu de volgende bekerronde had het moeilijker. In de voorronde tegen Raak Punch wint is de ploeg Jong P. Kop B. Heuts 38 6 3 2 1 In kolommen wordt voor elke speler Royals balanceerde hij langs de rand van de eerste in deze poule en is een plaats hielt aantal doelpogingen (DP), het Dekker 8, Wim Weemhoff 6, Mar- afgrond tegen Theo Gorter, die met in de halve finales bereikt. Verlies aantal Vrije Worpen (VW), het aan- twee maal 6-7 verloor. tegen Raak Puch is ook niet zo erg, tal daarvan benut (B) het aantal LEIDEN Jeugdleden van de AV Holland waren zaterdag in Utrecht tijdens nationale indoor-atletriek- wedstrijden uitstekend op dreef. Sprintsters Barry van Haarlem en Josfce Boom boetoten een dubbele zege op de 50 m bij de meisjes B. Barry van Haarlem won in 7.0 sec. nadat zy in de serie zelfs tot 6.8 was gekomen. Josk© Boom werd tweede in 7.1 sec., een tyd die zij zaterdag driemaal verwezenlijkte. Een knappe overwinning sleepte Dick v. d. Vijver op de 50 m bij de jongens A in de wacht. Van de Vijver, date eind vorig seizoen uit het „niets" naar voren kwam, liet 6.2 sec. voor zich afdruk ken waarmee hij even snel was als de heren in de A-klasse. Van de Vij ver sprong verder nog 5.52 m ver, Rudie Evelieens sprong bij de jongens B 5,63 m ver, liep de 50 m in 6.7 sec. en kwam op de 50 m horden tot 8.0 sec. Bij de heren sprintte Alfred Ver hoef en Eli Vermond in de A-klasse naar een 2e en 3e plaats in resp. 6.2 en 6.3 sec. Anne Riek Roosing liep de 50 m bij de dames iro 7.4 sec. Van de AV Leiden kwamen ook en kele dames in actie. Marjan Bruins- ma liep een prima race op de 50 m horden B die zij won in 8.9 sec. en sprong bovendien 4.66 m ver. Marriet Boot sprintte naar 7.3 op de 50 m en sprong 4.63 m ver. De AV Holland organiseerde giste ren een onderlinge wegloop over ruim 15 km met start en finish in de Leidse Hout. De harde wind maakte het de lopers niet gemakkelijk. Jae, Smits kwam na 57 min. 26.4 sec. win nend over de finish, op ruim een mi nuut gevolgd door Gé Mulders (58.30.0) die in de slotfase Nico Vol- ker (3 in 59.01.0) van zich had weten af te schudden. Gerard v. d. Klugt, een nieuw gezicht in de Holland-ge lederen, deed het in zijn eerste wed strijd met een vierde plaats (62.17.8) prima. Frans Feitsma eindigde als vijfde in 62.44.0. PALMA DE MALLORCA De Hon gaarse grootmeester Lajos Portisch heeft zaterdag in Palma de Mallorca de tiende partij in de tweekamp te gen de Rus Tigran Petros jan voor de kwartfinales van het kandidatentoer nooi gewonnen. De beslissing viel bij de 33ste zet. De stand is thans 21 in het voordeel van de Rus die de vijfde en negende partij op zijn naam bracht. De elfde party die gisteren zou wor den gespeeld, moest worden uitge steld omdat Petrosjan zich ziek meldde. LEIDEN Waterpolo-hoofdklas- ser De Zijl/LGB heeft een eind ge maakt aan de serie nederlagen en versloeg in Leiderdorp het Haagse HZ en PC. In een nerveuze slotfase Door Jacques de Graaf wisten de Leidenaars de 76 voor sprong nog net vast te houden. In 2a zette LZ '86 tegen De Walvisch in het laatste speldeel een 4—3 ach- sterstand om in een 57 voorsprong De Joegoslavische bondscoach Ivo Trumbic merkte na afloop van het duel De Zijl/LGB Hz en PC op: "Beide ploegen speelden in de laat ste twee minuten erg nerveus en de Leidenaars mogen wel blij zijn, dat HZ en PC zo slecht is in het spe len met een man meer". Hiermee deed de, zich voorlopig nog van het Engels bedienende bondscoach de Leidse ploeg wel wat tekort. De Zijl/ LGB blijkt nu eenmaal telkens in om in het nogal smalle bassin De Does met een man minder het doel goed schoon te hou den. Nadat Kees Pont uit een nu merieke meerderheid 7—6 had inge schoten, moest Frits Welling uit het water, maar HZ en PC profiteerde niet. Toen kort daarna Kees Pont eruit moest, had HZ en PC weer geen succes en de rood-witten kregen even een adempauze, toen de Hagenaar Tittel Pont al snel volgde. Even voor tijd liep Wim Bergman zijn derde persoonlijke fout op, maar ook dit maal kwamen de volgelingen van Frits Smol niet verder dan een slap schot naarbij de bal een gemakke lijke prooi was voor doelman Uit- tenhout. Na de wedstrijd heerste- er in het Leidse kamp behalve vreugde over de overwinning ook ongerustheid over de blessure van Albert Spijker. De De Zijl/LGB-spits had halver wege de wedstrijd een klap tegen zijn oor gekregen. Met vette watten in het oor en een badmuts op had hij de wedstrijd echter toch nog uitge speeld. De blessure bleek echter ernstiger dan aanvankelijk werd ge dacht .want Albert Spijker moest gisteren al een ooroperatie onder gaan. De mannen van coach Van der Moolen hadden zaterdag een flit sende start. Albert Spijker en Rob Schouten tilden met afstandsscho ten de score al snel naar 20. De voor de met een handblessure tob bende Maltha ingevallen HZ-kee per Rolf Goedhart had aan minstens één van de treffers schuld. Simon Ouwerkerk kon echter nog voor het aanbreken van het tweede part de stand op 21 brengen. Daarna ont wikkelde zich een gelijk opgaande strijd, die, vooral doordat arbiter Goose vrij veel mensen uit het wa ter stuurde, geen erg aantrekkelijk polo te zien gaf. De Zijl/LGB bleek in de opbouw cap tain Jacob Spijker (vakantie), duide lijk te missen. Scoreverloop: eerste periode 1-0 Al- bert Spijker, 2-0 Rob Schouten, 2-1 Simon Ouwerkerk, tweede periode 2- 2 René Bartels (man meer), 3-2 Leo Onderwater (man meer), 3-3 René Bartels (strafworp), 4-3 Paul Belt der), 5-5 Kees Pont (man meer) vier- (man meer), derde periode: 4-4 Freek van de Belt, 4-5 Bartels (man min de periode 6-5 Leo Onderwater, 6-6 Frank Schadt, 7-6 Kees Pont (man meer) Invaller-scheidsrechter Lukje heeft op een nogal werkwaardige manier zijn stempel gedrukt op de wed strijd De Walvisch - LZ'86 in Gro ningen. De uit het noorden afkomsti- gen arbiter floot maar liefst vier maal voor een strafworp tegen LZ'86. De Leidenaars zelf mochten niet één maal een vier-meterworp nemen. LZ '86-keeper Erik de Vos slaagde erin één keer een strafworp te stoppen. Vrij vlot kwam de Walvisch op 2-0 door doelpunten van Van Oseti (strafworp). Joop Siera verkleinde na een snelle combinatie de achterstand tot 2-1 en dezelfde speler bracht met een afstandsschot de stand weer in evenwicht (2-2). In het derde part kreeg Van Osen weer een strafworp te nemen, maar Dick Houthoff nivelleerde al snel 3-3 bij numerieke meerderheid). Door Van Ose, en Jan Breedeveld kwam in het laatste speldeel 4-4 op het scorebord. De straffe mandek king, die de Leidenaars de hele wed strijd hadden toegepast, ging toen resultaat opleveren, want de Gronin gers bleken duidelijk aan het eind van hun krachten. LZ'86 nam voor het eerst in de wedstrijd een voor sprong, toen Joop Siera doelpuntte* terwijl LZ'88 met een man minder speelde. Lu'kje wilde kennelijk de strijd spannend houden, want weer kende hij de gastheren een vier-me terworp toe (5-5). In de slotfase liep LZ'86 weg naar 5-7 door Jan de Graaf en Wim van ZijL

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13