Ikylab-trio na kwartaal eilig terug op de aarde OLIEMAATSCHAPPIJEN ONDER VERDENKING Dubbele eindigde gijzeling Aden in Stand in ruimte AMBTENAREN IN BONDSREPUBLIEK WILLEN STAKEN Revolte in Opper Volta in vogelvlucht ÏJUJIJP in vogelvlucht Rechter wijst eis senaatscommissie wer bandjes af DAG 9 FEBRUARI 1974 BUITENLAND [JS De afgelopen tijd zijn delen van de wereld bit- rwijten gericht aan het adres multinationale oliemaatschap- ipan en Frankrijk heeft men Cchuldigd van weigering olie en, in de V.S. van samen- ng met de olieproducerende en in Italië van corruptie, verwijten houden verband in andere kwestie. Men ver- ie grote oliemaatschappijen er namelijk van, dat zij een akkoord hebben gesloten met de olieprodu cerende landen om de brutoprijs van de olie te verhogen, waardoor de winsten vergroot en het onderzoek naar nieuwe bronnen van energie vergemakkelijkt kan worden. Ook vermoedt men dat de maatschap pijen een kunstmatige schaarste hebben geschapen, met de bedoeling zo veel mogelijk te profiteren van de gestegen prijzen van de eindproduk- ten. De oliemaatschappijen hebben heftig ontkend dat zij zich aan deze manipulaties schuldig zouden heb ben gemaakt. Het verwijt van samenspanning met bepaalde olieproducerende landen is in de Washington Post gedaan door Jack Anderson. Hij verweet de Aramco, die vier grote Amerikaan se maatschappijen omvat, het met Saoedi-Arabië op een akkoordje ge gooid te hebben om de prijs van de ruwe olie op te drijven. De Aramco heeft dit onmiddellijk ontkend, en verklaard, dat zij Juist haar best heeft gedaan om tot redelijke prij zen te komen. Erger nog is de beschuldiging van de Amerikaanse senator Jackson. Hij verweet de bij de Aramco aange sloten maatschappijen dat zij de mi litaire veiligheid van de V.S. in ge vaar hebben gebracht door te weige ren de Amerikaanse strijdkrachten met olie te bevoorraden toen het olie-embargo van de Arabische lan den van kracht werd. In Italië worden de oliemaatschap pijen ervan beschuldigd dat zij over heidspersoneel hebben omgekocht om de werkelijke oliereserves van Italië te verzwijgen. In Frankrijk verwijt het vakverbond C.G.T. de Franse dochtermaatschappij van Exxon dat zij de aankomst van haar tankers in de Franse havens opzet telijk vertraagd heeft. In Japan heeft de president-direc teur van een van de grootste olie maatschappijen ontslag genomen na bekend te hebben dat hij de Japan se regering en het publiek had mis leid met betrekking tot de stijging van de prijzen van de olieprodukten om zo van de brandstofschaarste te kunnen profiteren. Zijn maatschap pij had haar klanten ook gedreigd geen olieprodukten meer te leveren als zij de hoge prijs niet wilden be talen. In diverse landen, met name in Frankrijk, West-Duitsland en de VS, wordt de oliemaatschappijen boven dien verweten dat zij van de oliecri sis en het Arabische embargo ge bruik hebben gemaakt om zich te ontdoen van concurrenten, in het bijzonder de kleine "onafhankelij ke" ondernemingen, die geraffineer de produkten van hen kopen. Al deze verwijten zijn op een ogen blik gekomen dat de hele wereld van de olie de schok van de in het laatste kwartaal van 1973 genomen besluiten nog moet verwerken. Om 16.17 gistermiddag onze tijd is een einde nen aan de langdurigste ruimtevlucht tot dusver: ruim jgen ofwel bijna een kwartaal. De Apollo-capsule, waar- Carr, Gibson en Pogue op 16 november naar het ruimte- Skylab vertrokken, landde in een vrij ruwe zee in de ic, 280 kilometer ten zuidwesten van San Diego in Cali- op ongeveer 4,5 kilometer van het bergingsschip New tns. De astronauten werden in de Apollo aan boord van lergingsschip gehesen, waar zij enigszins waggelend over ek liepen naar hun scheepsverblijf, waar zij een urenlange sche controle ondergingen. De artsen verklaarden na dat ■zoek, dat de ruimtevaarders in zeer goede conditie ver- ien, maar dat wel verwacht moet worden dat zij zeker dagen nodig zullen hebben om weer te wennen aan de zwaartekracht. u' Jkylab-bemanning heeft een hoeveelheid wetenschappe- lateriaal mee naar de aar van Skylab-3 was nog, dat tijdens deze vlucht voor het eerst Russen en Amerikanen gelijktijdig in de ruimte ggenomen, ondermeer meer zijn geweest. Van 18 december (.000 foto's van de aarde, de 26 december waren namelijk ook komeet Kohoutek en vele he- twee Russische kosmonauten in de eten. Het zal waarschijnlijk ruimte met de SoJoez-13. Deze vlucht uren, voordat die wetenschap- was een test van de verbeterde So- joez met het oog op de gezamenlijke Amerikaans-Russische vlucht van er nog een kleine moeilijk- juli volgend jaar. nstreeks het middaguur kop- Apollo los van het ruimte- b, dat nog enkele Jaren Elders in dit blad wijden wij meer aandacht aan de betekenis van de Skyliab-experimenten, die vooral tot nd om de aarde blijft cirke- doel hadden de mens in de ruimte Drens in de atmosfeer te ver- te testen. l Kort na die ontkoppeling eerde men in het vluchtlei- E ïtrum in Houston, dat een brandstoftanks in het dienst- fciment van de Apollo lekte. en daarmee ook een van irraketten werden uitgescha- asbromiauiten gingen zuur- kera dragen om eventuele m in de atmosfeer in hun te kunnen ondervangen. Die gen bleken later overbodig en rliep volgens schema. srkelijk waren de verklaringen voorzitter van de Amerikaan- atscommissie voor de ruimte- tank E. Moss aan boord van gingsschip nadat de ruimte- veilig aan boord waren ge- Hij verklaarde, dat een ge- ippelijk Russisch-Ameri- De ruimtevlucht van de Skylab-3-bemanning heeft in totaal 2017 uur en 13 minuten geduurd, waarmee de recordvlucht van Skylab-2 (1427 uur 9 minuten) royaal werd overtroffen. De drie ruimte debutanten Carr, Gibson en Pogue hebben hiermee alle duur- records op hun naam gekregen en daarmee onderandere het per soonlijk record van Bean (in twee vluchten 1671 uur 45 minuten) overgenomen. Het gisteren gelande Skylab-trio heeft 1396 omlopen om de aarde gemaakt en daarbij meer dan 55 miljoen kilometer afgelegd. Zonder twijfel zijn zij daarmee de meestbereisde mensen uit de geschiedenis geworden. Het komt neer op ongeveer zeventig retourtjes aarde-maan! Amerika heeft thans 21853 uur 42 minuten man-uren ruimte-erva ring opgedaan in 30 bemande vluchten. Rusland kan op slechts 4880 uur 35 minuten bogen in 20 bemande vluchten. Het Ameri kaanse cijfer komt neer op één man gedurende tweeëneenhalf jaar in de ruimte. Het Russische cijfer op ongeveer negen maanden. Amerika heeft in totaal 68 maal een man in de ruimte gebracht van wie 41 verschillende, Rusland 36 maal van wie 29 verschillende. BONN Al uren voor de sluiting van de stemlokalen om twaalf uur afgelopen nacht is duidelijk gewor den dat een grote meerderheid van leden van vakbonden van personeel afkondigen. Vijfenzeventig procent van de georganiseerde overheidsdienaren moest „ja" stemmen om de vakcen- een staking te kunnen laten in overheidsdienst in de Bondsrepu bliek, vóór een staking is om Bondskanselier Brandt heeft zich met leiders van zijn partij over de vijftien procent loonsverhoging af te situatie beraden. Hij had eerder ge- iSL Een lachende astronaut Edward Gibson wordt aan boord van het bergingsschip New Orleans door het luik van de Apollo-capsule be groet door de leider van de bergingsoperatie Mel Rich mond. Gibson ivas de enige van het Skylab-trio, die glad geschoren op aarde terug keerde. Zijn collega's Carr en Pogue hadden hun baard la ten staan en keerden met een geheel ander uiterlijk op aar de terug dan zij een kwartaal geleden waren vertrokken. dwingen die minister van binnenland se zaken Genscher heeft afgewezen Gensoher heeft 9,5 procent aange boden. Ongeveer 1 miljoen van de 2,2 mil- zegd dat een loonsverhoging van tien procent al teveel was. Intussen heeft één Westduitse vak bond, die van kantoorbedienden in rijksdienst, zijn 120.000 leden al op- dienst zijn, zijn bij een vakbond aan- joen Westduitsers die in openbare groepen maandag niet meer op J - - het werk te verschijnen. Voorzitter Heinz Groteguth zei dat 83,4 procent van zijn bond vóór sta- Steekproeven hebben uitgewezen king had gestemd Andere bij het loonconflict be trokken bonden hebb enmeegedeeld dat ongeveer negentig procent der vakbondsleden zijn stem heeft uitge- TOKIO/KOEWEIT Met de aan- idë ruimtevlucht naar komst gisteravond in Aden van een Intussen duurde de gijzeling door vijf Arabieren en Japanners van Japans passagiersvliegtuig met negen Japanse ambassadeur en negen an- commando's aan boord zijn de dra ma's van de bezetting van de Ja panse ambassade in Koeweit en de rplaneet Mars een logische w zijn nadat door het Sky- gramma is aangetoond, dat is zonder groot risico langdu- gewichtsloze toestand in de kaping van een veerboot in Singapo re afgelopen. De piraten krijgen in Aden asiel en hun gijzelaars hebben hun vrij heid teruggekregen. De affaire in Singapore was op 31 dere leden van de Japanse diploma tieke vertegenwoordiging en Arabieren in Koeweit, voort, wachtten op de inwilliging van hun eisvrijheid en de aankomst in Koe- Gistermiddag kort nadat de re gering van de democratische repu bliek Jemen had laten weten dat zij de commando's wilde opnemen, zette twee het Japanse passagiersvliegtuig Zij koers naar Aden. Direct na de landing daar werd 't et programma staat een kort- e gemeenschappelijke Rus- merikaanse vlucht in gekop- polio- en Sojoez-capsules voor januari begonnen met een aanslag OEAGADOEGOE In de Afri- bekend dat alle politieke activiteit is toestel door politie omsingeld en kaanse staat Opper Volta heeft het verboden en dat een regering van weit van de commando s uit Singa- deelde een woordvoerder mee dat de gisteren de macht gegrepen, nationale vernieuwing zou worden ■vol- De grondwet is opgeschort en het gevormd, bestaande uit militairen regering van Jemen de 15. Dit zou dan slechts een zijn voor veel langdu- op de Shell-raffinaderij die overi gens maar weinig schade aanrichtte, zamenlijke vluchten, bijvoor- gevoigd door de C™MarS' Ee° der8el«ke boot Ladjoe, waarbtj drie beman- pore. Donderdagnacht landde de Ja panse DC-8 in Koeweit. Het zou daar nog vijf uur duren voordat de commando's de Japanse ambassade verklaard" dat onder escorte van de politie verlie- parlement is ontbonden. Het staatshoofd, generaal San- comm s hadden goule Lamizana had eerder op de dag een uitgaansverbod ingesteld zij het linksradicaleo ten en ook hun eiizelaars de vrilheid S*?6* lef[er" valn „Japa" en hefc van 20 uur 6.30 uur. Samenscho- Volksfront voor de Bevrijding van lingen zijn verboden. Palestina vertegenwoordigden. ff de terugreis vergen. Volgens Jongste vlucht van 'lab-trio aangetoond, dat ook De Japanse regering stuurde een vliegtuig van Japan Airlines naar Singapore om de vier commando's inlange ruimtereis binnen de op te haIen die er eindelijk in had- kheden is gekomen. Een vlucht naar Mars zou finan- sien boven de macht liggen enkele natie, zowel wat de eiding betreft als de financie- i de vlucht zelf. Dit is volgens uidelijk een project dat door sheid en niet door een natie wden gelanceerd, bijzonderheid van de vlucht i toegestemd hun wapens af te ge ven. Het zette koers naar Koeweit en landde daar gistermorgen. De regering van Koeweit had aan vankelijk geweigerd het Japanse vliegtuig toe te laten, maar ze kwam tenslotte van dit besluit terug en stelde alleen als voorwaarde dat de commando's het land meteen weer zouden verlaten. De federale Gerhard A. Gesell heeft een verzoek van de Wa- van de Amen de Senaat president Nixon erplichten tot het aan haar lan van vijf magnetofoon- in het Witte Huis, afge- verklaarde een tegeneis president Nixons advocaten het verzoek zou worden af- Sen, voor ontvankelijk, ill zinspeelde erop dat hij een ire uitspraak zou kunnen als de Justitiecommissie van Huis van Afgevaardigden, die of er reden tot „im- van de president be- t. om de vijf banden zou vra- «chter verklaarde in zijn von- dat overdracht van de vijf banden aan de senaatscommissie het onderzoek door de speciale officier van Justitie in de Water- gatezaak, Leon Jaworski, zou kunnen doorkruisen. „Aantijgingen rond de president vallen onder de bevoegdheid van de speciale officier van Justitie, die ze moet onderzoeken en even tueel besluiten tot strafrechtelijke vervolging", aldus Gesell. De rechter deed zijn uitspraak korte tijd nadat was bekend ge worden dat Jaworski een lang durig onderhoud met de advo caten van het Witte Huis had ge had. Het onderhoud is waarschijnlijk gegaan over de Jongste touwtrek kerij rond het Nixon afhandig maken van nog meer (vermeen de) bewijsstukken. teruggaven. Ook over hen ontferm de zicht het Koeweitse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Japanse ambassadeur in Koe weit, Isjikawa, vertelde naderhand dat iedereen in goede welstand was en goed was behandeld. Nieuwe grote olievondst in Brits deel van Noordzee LONDEN (AP) De Burmah Oil Company heeft in de Noordzee een olieveld ontdekt dat ongeveer de helft van het huidige Britse ollever- bruik zal kunnen leveren, zo meldt de Engelse pers. De Burmah Oil Company heeft alleen gemeld, dat de vondst er be moedigend uitziet en dat verdere bo ringen nodig zijn. Het olieveld bevindt zich 110 mijl ten noord-oosten van de Shetland Eilanden en slechts 4 mijl van het Ninian Field van British Petroleum. Het Ninian Field werd in Januari gevonden en wordt eveneens als be langrijk beschouwd. Volgens de Daily Mail wordt de uiteindelijke olieproduktie van Bur- mah's blok reeds thans geraamd op 38 miljoen ton per jaar. Burmah heeft een aandeel van 30 pet. in het nieuwe veld. De andere deelnemers zijn ICI (26 pet.), Chevron (24 pet.), Murphy Oil (10 pet.), en Ocean Ex ploration j(10 pct.)A bracht en dat ruim ^tachtig procent dat zij het resultaat van de stemming on^er leden op donderdag en vrijdag in het weekeinde bekend zul- Een laatste stemming van deze *en ma^en. aard had in 1968 plaats. Er volgde een staking van één dag op, waarna de regering bakzeil haalde. Onder het personeel in overheids- t i -« dienst zijn ambtenaren, spoorwegbe- I Iz nn lilt' ambten, PTT-personeel en politie v UI l beambten. BAGDAD Duizenden mensen hebben gisteren feest gevierd in de straten van Bagdad nadat de Iraakse regering een salarisverhoging en een belastingverlaging had afgekondigd. Met da)t royale gebaar wil de rege ring de 11de verjaardag vieren van de revolutie, die de Baath-partij aan het bewind bracht. De lonen stijgen zes tot 19 dinar per maand (ongeveer 50 tot 175 gul den) en gehuwden krijgen kinder bijslag voor de eerste vijf kinderen. Belastingen op onroerend goed zijn verlaagd ep de defensieheffing op olieprodukten en poststukken is in getrokken. Onderwijs wordt gratis en alle werkloze afgestudeerden van de universiteit kunnen in over heidsdienst treden. en burgers. Persvrjheid en vrijheid van vak vereniging en godsdiensten zou den blijven Er zijn geen meldingen over ge welddadigheden voor of onmiddellijk Het staatshoofd maakte voorts na de staatsgreep. Volgende maand gaat de Amerikaan- dat is, se minister van Buitenlandse Zaken, gezien de miserabele resulta- nen op alle mogelijke manieren dwars zenden Cubanen waren opgetrom- ten, wel wat te veel. Brezjnew zou te zitten. Anderhalf miljard gulden Kissinger, naar Moskou om president het waarschijnlijk toejuichen als er, steun per jaar is, zelfs voor een rijk Nixons bezoek aan de Sow jet-Unie door een veranderde houding van - -- voor te bereiden. Natuurlijk weet de Castro, een einde kon komen aan de Amerikaanse president maar al te goed, dat zijn reizen naar Peking en land als de Ver. Staten, geen aanlok kelijke uitgave en opent geen aange- Moskou zijn populariteit niet weinig ten goede kunnen komen en dat is ook, voorstander van iets wat hij wel kan gebruiken, gebruiken. meld verstandig noemde samen te leven met kapitalisten. En Castro zag ervan af tekeer te gan tegen het „yangki (Yankee) imperialisme" zoals hij gewoonlijk doet, en s1 -ak over het navolgen van Moskou's ont- spanningspolitiek met het Westen. De Cubaanse „grote leider," el lider X1JJ maximo, weet maar al te goed, dat wordt naar zijn mening tijd, dat de's bestuur) voor zijn rekening te die „ontspanning" bovenaan staat op Castro dit voorbeeld gaat volgen. Dat nemen, reden waarom deskundige het prioriteitenlilstle van het. KrPm- ruim tien jaar durende Amerikaanse name perspectieven. Het blijft niette, blokkade van het eiland. De partij- min een feit, dat Moskou deze dure leider is, met welke bedoelingen dan kostganger liever kwijt dan rijk is, J .ontspanning" zoals het er evenmin veel voor voel- tussen de twee supermachten en hefc de een armlastig Chili (tijdens Allen- wordt naar zijn mening tijd, dat Anderzijds mag niet vergeten worden, dat het her in de eerste plaats gaat cm een tegenbezoek voor dat van Brezjnew in juni van 't vorig jaar. en in de tweede plaats om het beper ken van de bewapeningswedloop on der ogen te zien. Ter inleiding van Ni xons reisplan bracht de Sowjetrussi- p sche minister van Buitenlandse Za- Soekarno en voor tal van andere po- enorme sommen te willen uitgeven indien de Amerikaanse minister Kis- zou dan o.m. moeten blijken uit ver mindering of liever volkomen stop zetting van de „uitvoer van de re volutie" van Cuba naar de Latijns- amerikaanse staten op het vasteland. Voor de agressieve Castro is dat wèJ deskundige waarnemers er zich dan ook nauwe lijks over verbaasd hebben, dat Mos kou's protest naar aanleiding van Al- lende's val opmerkelijk zwak klonk. Zeker in een gebied als Latijns-Ame- rika, met de Verenigde Staten op de het prioriteitenlijstje van het Krem lin. En zolang hij geen kans ziet zijn snoevende woorden van vijftien jaar geleden waar te maken, dat hij Cu ba „volledig onafhankelijk" zou ma ken, acht hij het verstandig de huik naar de wind te hangen. Het zou een offer. Want evenals voor wijlen stoep, lijkt de Sowjet-Unie liever geen dan ook eigenlijk niemand verbazen, ken, Gromiko, een tweedaags bezoek aan Nixon en Kissinger, waarbij al lerlei onderwerpen onder de loep wer den genomen, met name het Midden- Oosten, Berlijn en de ontwapenings gesprekken, en vermoedelijk ook Cu ba. Toen Gromiko in Washington riveerde had hij namelijk juist bezoek aan het suikereiland achter de rug. Daar had hij deelgenomen aan de ontmoeting tussen partijleider Brezjnew en hun beider geestverwant Castro. Wat daar tussen deze com munistische chefs vanmaxi- en mini- tentafcen, al of niet meer in leven, voor een soort satellieten, dat aan- singer, na zijn activiteiten in Viet- se ambassadeur in Mexico, Lopez Muino, begin januari was en is het voor hem veel gemak- zienlijk meer kost dan opbrengt. Op- nam en in het Midden-Oosten, dit- kelijker elders de boel op stelten te vallend trouwens is, dat de Cubaan- maal dichter bij huis naar verbe terde relaties zou gaan streven. Voor Cuba zal dit wel betekenen, dat Voor dat laatste is inzicht en schep- de hervatting van de Cubaans-Ameri- Castro moet afzien van een kunst- pingskracht nodig, voor de „revolu- kaanse betrekkingen. Washington matig in stand gehouden „experi ment", waarvan zelf in Moskou dui- matig in stand gehouden „experi-- ment," waarvan zelfs in Moskou dui delijk was geworden, dat het tot de Latijnsameri- lating van Muino viel Juist vóór het volslagen mislukkingen moest worden bezoek van Brezjnew en leek kenne lijk bedoeld om de Sowjetrussische partijchef te laten horen, dat Castro precies naar zijn pijpen wilde dan- altijd in sterke mate financieel-eco- vendien benadeelt zijn agressieve ac- sen. Intussen heeft Amerika, bij mon- zetten dan ervoor te zorgen, dat het Cubaanse binnenhuisje aan kant is. tie" alleen maar een grote mond en zou dan wel de blokkade moeten op- van wapens, die van el- heffen, maar van het verdwijnen van formaat is besproken,laat zich niet al de man is duur, zijn „resultaten" temoeilijkraden.Cubais immers nog missen alle wervingskracht en bo- ders zijn ingevoerd. Dat Brezjnew de Amerikaanse marinebasis Guanta- zijn mislukte satelliet bepaald namo werd niet meer gerept. Die uit- géén reclame kaanse landen! graag kwijt wil, ligt om drie redenen voor de hand: nomisch afhankelijk van de Sowjefc- Unie, en wel zó, dat het Kremlin tie in Latijns-Amerika Moskou's be trekkingen met de Verenigde Staten. langzamerhand genoeg van krijgt de Nu rijst de vraag of het voor Wa- bodemloze put van Castro's domein te blijven vullen. Cuba kost het Kremlin bijna an- shington wel zo aantrekkelijk is Cuba van de Russen "over te nemen". Tot voor kort heeft Castro geen gelegen- derhalf miljard gulden per jaar en heid laten voorbijgaan de Amerika^ de van Kissinger, laten weten, dat er alleen van betere betrekkingen spra ke kan zijn als Cuba afziet van het "exporteren van de revolutie". Verrassend was, dat Brezjnew het op een openlucht-bijeenkomst in Ha vanna waarvoor vele honderddui-* gerekend, waardoor het bewind, door de kwalijke invloed van gedwongen arbeid, niet eens bij machte was voldoende suiker te produceren. Ove rigens zal ook Washington zich wel eens afvragen of de zittende macht hebbers, die er een ruïne van ge maakt hebben, wel de meest geschik- ten zijn om een nieuwe koers te va ren. Rl.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9