Reserves over het prijsbeleid ïraker droogt tranen met akdoek van de rechter... f.A.-bestuur wil deel Dennendal sluiten Valsemunter beroept zich op „vrijheid van drukpers Opnieuw loting van uitgelote studenten ouperus beheerst e Boekenweek '74 Middenstandsorganisaties F. 2500 boete geëist voor explosie door hamsterbenzine Landbouw prijzen negen pet. omhoog? jpDAG 9 FEBRUARI 1974 BINNENLAND fan een onzer 5TERDAM De Boekenweek dit Jaar in het teken van s Couperus. Het Boekenweek- henk, de speciale uitgave voor ingen van het voortgezet on- js, de openingsbijeenkomst iet Boekenbal zijn geheel aan lerus gewijd. openingsfeest wordt natuur - n Den Haag gehouden en be- met een Couperus Revue in koninklijke Schouwburg. Het ramma staat onder leiding Luc Lutz en de Couperus ier Albert Vogel. De versiering pulchri Studio, de plaats van Boekenbal, wordt door Hep Delft ontworpen in de stijl die ten tijde van Couperus oiiuikelijk was. Dat wordt Ju- Istil dus. :ns de Boekenweek geven drie le peruskenners lezingen in Pul- Studio. Od 5 maart spreekt il Reijnders over Couperus als b ijver, op 6 maart Albert Vogel de onbekende Couperus en maart Kees Pens over Cou- als Journalist. kj{ Boekenweekgeschenk is dit een Bert Bakker-produktie iet er zeer fraai uit. Het heet ik bijvoorbeeld de geest van n moeder op den rand van JfCHT Het bestuur van de Arntszstichting in Den Dol- mijn bed zag zitten" en is een verzameling knipsels van occulte- passages uit het werk van Cou perus over de stille krachten, geestverschijningen en duivels. Het boekje is meer geestig dan volledig, maar het zal in ieder ge val beantwoorden aan zijn doel: het prikkelen tot nieuwsgierigheid naar het andere werk van Cou perus. Er is het afgelopen jaar veel van Couperus herdrukt en verschillende uitgeverijen hebben voor 1974 nog meer herdrukken aangekondigd, dus wie Couperus wil lezen hoeft er niet meer voor naar de bibliotheek. Tijdens de komende boekenweek wordt natuurlijk ook aandacht besteed aan hedendaagse schrij vers. In het Van Goghmuseum in Amsterdam wordt vrijdag 8 maart de manifestatie „Horen, zien lezen" gehouden in de vorm van een ontmoetingsbijeenkomst van schrijvers en dichters met hun le zers. De organisatie is in handen van Simon Vinkenoog. Die dag wordt op de Van Stolkweg 35 in Scheveningen een proza-bijeen- komst gehouden waar Mensje van Keulen, Kees Simhoffer, Frank Martinus Arion, Guus Luyters, Hans Vervoort, Jan Donkers, Hans Plomp en Christiaan te Winkel uit eigen werk lezen. DEN HAAG De dirie centrale middenstandsorganisaties KVO, NKOV en NCOV, hebben gisteravond verldaard de 's middags door het kabinet genomen besluiten met betrek king tot het prijsbeleid in de detailhandel gereserveerd tege moet te treden. In het de laatste dagen gevoerde erkennen van de prijsconsequenties, overleg hebben de bonden het kabi- van het falend dispensatiebeleid van net kennelijk kunnen doordringen, minister Boersma inzake de mini- van de ernst van de voor de midden- mum jeugdlonen is in ieder geval stand ontstane situatie. Het volledig positief te beoordelen, aldus een mmdoor algemeen secretaris van het lonesische libcissadeur wgen terug HAAG Morgen keert de ische ambassadeur in Neder- ïitenant-generaal Perwirane- aar Indonesië terug, na een I van bijna twee jaar in Den - Volgens het Indonesisch pers- Antara krijgt hij in Indo- „j en zeer belangrijke post", rins de ambassadeur was hij Nederland gekomen met een taak: het oplossen van het probleem, pogingen te doen iforisohe objecten die voor het a deel in Nederland zijn, te- l wengen, en intensivering van omische samenwerking. >enmalige minister-president vel had hem toegezegd in de- i ties te zullen samenwerken, hitara, die de ambassadeur j tibassadeur verklaarde, dat hij 1 rok koesterde jegens de Ne- ers of de Molukkers in Ne- Graag zou hij zien dat de ers in de Nederlandse ge- een waardige posite zou- kleden en niet worden be- onrustzaaiers en twee- 1 iburgers. der heeft gisteravond besloten een deel van de zwakzinnigeninrichting Dennendal te sluiten. Het bestuur van de W.A.-Stichting deelde in een verklaring mee de situatie rond de drie paviljoens van de zwakzinnigen inrichting Dennendal waar de zeven „pro-Mulleraa-stafleden momenteel nog werken hoewel ze eigenlijk al door 't bestuur zijn ontslagen van dien aard is dat het bestuur niet lan ger de eindverantwoordelijkheid voor de zorg van de aldaar verblijvende pupillen kan dagen. ^Jet W.A.-bestuur ziet zich daardoor genoodzaakt deze paviljoens op kor te termijn te sluiten. Het gaat om de paviljoens De Witte Hul in Zeist, Van *t Hoff en Lorentz in Den Dol- der. Het bestuur meent dat op grond van de verklaring van staatssecreta ris Hendriks van Volksgezondheid, van 6 februari jl. de verantwoordelijk heid voor de herplaatsing van de be trokken pupillen nu bij hem moet berusten. Het bestuur heeft de staatssecretaris gisteravond van dit besluit op de hoogte gesteld. Een woordvoerder van het W.A.-be- stuur verklaarde dat het nu van de staatssecretaris en van de plaat singsmogelijkheden voor de pupillen afhangt, wanneer Dennendal pre cies zal worden gesloten. Voorts gaat het W.A.-bestuur een kort geding aanspannen tegen de ze ven ontslagen stafleden om het aan hen opgelegde verbod zich op terrei nen en in de gebouwen van de W.A.- stichting te bevinden door 'n rech terlijke uitspraak "kracht bij te zet ten". Woordvoerder Jan Mulder van de zeven ontslagen pro-Muller stafle den betitelde het besluit van het W. A.-bestuur om de pupillen te evacu eren en Dennendal te sluiten als 'n "rampzalig unicum". "Wij blijven op Dennendal werken, ze zullen ons weg moeten sleuren", zo verklaarde hij. De stafleden zijn ook niet van plan zioh iets aan te trekken van 'n evt. gerechtelijke uitspraak. "Wij la ten ons door niemand wegjagen". Jan Mulder zei niet te zien hoe de in totaal circa 160 pupillen kunnen worden geevacueerd "zonder dat on herstelbare schade aan hen wordt toegebracht. Zij zyn zo ingeleefd in het leefklimaat van Dennendal dat evacuatie waarschijnlijk voor hun behandeling noodlottig zou worden. Wat hier gebeurt is een aanklacht tegen de volksgezondheid. Het W.A.-bestuur bewijst met dit besluit zijn incompetentie om in een conflict als dit op te treden". De zeven willen nu via de politie ke partijen en "de publieke opinie de staatssecretaris tot het inzicht brengen "dat er hier iets ongehoords dreigt te gebeuren. Als dit kabinet dit zou toestaan zou dat volslagen on begrijpelijk zijn", aldus Jan Mul der. Een woordvoerder van het minis terie van Volksgezondheid en milieu hygiëne deelde gisteravond desge vraagd mee dat staatssecretaris Hendriks pas commentaar op de nieuwste ontwikkeling op Dennen dal zal geven, als hij schriftelijk kennis heeft genomen van de voor nemens van het W. A.-bestuur. Vol gens de woordvoerder was het op het ministerie wel bekend dat het be stuur van de Wllem Ernts-stichting gisteravond zou vergaderen. KVO, mede namens de twee ande re organisaties, ondertekende verkla ring. Gistermiddag werd een aantal wij zigingen in de prij zenbeschikking af gekondigd waarbij handelaren voor wie alleen al de invoering van het minimum-jeugdloon een stijging van de totale loonkosten betekent met 10 of meer procenten, toestemming hebben gekregen om de op 1 janua ri toegestane verruiming van de geldmarge met één punt te verhogen, d.w.z. van 7 naar 8 procent. De betrokken handelaren hebben bovendien vrijstelling gekregen, van de plicht tot inachtneming van een periode van vier weken voordat gestegen inkoopprijzen in de verkoop prijzen tot uitdrukking mogen wor den gebracht. In gevallen waarbj ondanks deze wijzigingen van de prij zenbeschikking goederen en diensten 1973 in de bedoelde sectoren onaanvaardbare gevolgen blijven optreden, zal ontheffing worden ver leend. De wijzigingen zijn het gevolg van het nader overleg dat is gevoerd, tussen de minister en staatssecreta ris van economische zaken, de cen trale middenstandsorganisaties en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf, over het samenvallen van de ver scherping van het prijsbeleid en de invoering van het minimum-jeugd loon per 1 januari jl. De drie middenstandsorganisaties, vinden dat de toezegging van minis ter Lubbers van een volledige nacal culatie per 1 april, waarbij alle kos tenfactoren betrokken worden (waar onder een eventuele optrekking van het minimumloon) een zware hypo theek legt op de regering. Of de nieuwe prijsmaatregel in de prak tijk zal leiden tot een herstel van 't evenwicht in inkomensvorming voor de zelfstandigen in vergelijking met anderen blijft voor de bonden een punt van grote twijfel. liperkraker die in zes Jaar tijd eer dan zevenhonderdduizend heeft bijeengeroofd, legt aan jse rechtbank uit dat misdaad Hij meent wat hij zegt, der van negen kinderen, die zyn illegaal vergaarde rijk- ijwel nooit een rustig moment ekend. Stamm neeste criminele wapenfeiten hij gedurende het laatste frar, toen de politie met man pht naar hem zocht. Hij toer- zijn luxe-automobiel van het karwei naar het ande- (niaakte volle brandkasten buit 'smeet met geld. Maar rustig krantje lezen of naar de ken, dat was er nooit bij. (33) vertelt het de rechtbank Jgekozen bewoordingen. Maar toe hakkelt hij en vaak wrijft t de vingers in zijn ogen. Dan, in een zin, zwijgt hij stil. mr. Stolk kijkt hem aan en lt de tranen over Cors wan- pmen. „Hebt u geen zakdoek," de rechter. ontkennend het hoofd. zegt mr. Stolk. het podium en neemt gestreken witte zakdoek [angst. .Hartelijk dank", vermant de inbreker zich weer Volgt hij het relaas, dat ge- tof oplevert om er een span- film van te maken. Het eerste hij terechtstaat, da- 1966: de inbraak in een an- swinkel te Haarlem, waar Cor tee maats een brandkast buit- 1 Inhoud 180.000 gulden. Smokkelboot Van zijn aandeel laat Cor een zeewaardige motorzeilboot bou wen, waarmee hij een winstgevend smokkelhandel denkt op te bouwen. Want liever dan inbreken gaat hij smokkelen. Zijn strafregister spreekt ook wat dit betreft boekdelen. Het schip strandt echter op een zandbank in de Noordzee. Cor wordt op het nippertje gered door de red dingboot Prins Hendrik uit Den Hel der. Maar zijn trotse jacht vergaat en de verzekering betaalt niet uit. Inbreken dus maar weer. Het ene karwei levert al meer op dan het an dere. Wanneer hij wordt gepakt krijgt hij twee jaar (1970). Als hij weer vrij komt gaat hij even eerlijk werken, maar hij krijgt ontslag en de maats van vroeger weten voor een criminele vakman nog genoeg ander „werk". Het lieve misdadige leven begint weer van voren af aan. Bijna acht honderdduizend gulden aan buit in zes jaar tijd, net is bijna onvoorstel baar dat een eenvoudige inbreker 't bij elkaar kan stelen. "Maar het lijkt meer dan het was", zegt Cor. "Want gestolen goed brengt maar een fractie op van wat het waard is. De opbrengst moest meest al verdeeld worden. En als je in dit vak zit, dan heb je zo veel kosten. vooral als je voortvluchtig bent, daar valt niet tegenop te stelen". De zakdoek komt er weer aan te pas als Cor voortgaat. „Wat heb ik er aan overgehouden? Zenuwen. Wat je ook steelt, hoeveel het ook is, je hebt er toch geen voldoening van. Je kunt er nooit iets behoorlijks mee doen. Je kan 's avonds nog niet eens rustig je krantje lezen". Mr. Stolk: "Kortom, Je zit met een kwaad geweten". "Ja, zo'n gevoel heb Je. Het lijkt naar buiten allemaal veel mooier dan het is". Bloemlezing Cor, van origine een vishandelaar uit IJmuiden, was behalve in brand kasten ook gespecaliseerd in vis en vlees. Officier van justitie mr. Schim mel heeft uit twee en veertig kra ken er vijf gekozen voor de tenlas telegging. "Een bloemlezing", zegt de officier zelf. De Haarlemse brandkastroof is de oudste en de gewichtigste zaak. Dan volgt de diefstal van 160.000 sigaret ten uit een entrepotloods in IJmui den in oktober 1969, daarna in mei 1973 diefstal van 3.000 kilo rundvlees en 300 blikken ham uit een koelveem te Rotterdam, vervolgens in Juni vo rige Jaar te Scheveningen diefstal', van Chinese garnalen en krab ter waarde van 38.000 gulden uit de vis- afslag en tenslotte in september dief stal van sigaretten, sterke drank, en koffie ter waarde van f26.000 uit een levensmiddelengroothandel te Purmerend. Namen Na zijn arrestatie heeft Cor uit eigen beweging "schoon schip ge maakt". Hij vertelde alles wat hij in zijn leven ooit misdaan heeft, 't Enige wat hij pertiment weigerde, was namen noemen van mededaders en afnemers. Ter zitting van de Haagse recht bank volhardt hij in deze weigering met verontschuldigingen aan de president. Slechts één keer toont de zachtmoedige kraker zich een kei harde jongen. Zijn mededaders heb ben zijn vrouw bedreigd met repre sailles. Dat laat Cor niet op zich zit ten "Ik heb tot nog toe gezwegen", waarschuwt hij, "maar nog één zo*n aan mijn vrouw en ik ga namen noemen. Dan kunnen zij óók gaan zitten!" Wat hem betreft wil Cor verder definitief met de misdaad breken. En met de drank. Het ene houdt nauw verband met het andere, zo verklaart hij. Door de drank kwam hij telkens tot misdrijf en van de buit kocht hij weer drank. Deze kringloop moet doorbro ken worden, vindt Cor, die er zelfs een (voorwaardelijke) ter beschik kingstelling voor over zegt te heb ben om een doeltreffende psychiatri sche behandeling te krijgen, een an- ti-drankkuur en een behoorlijke vak opleiding. "Van gevangenisstraf, wordt niemand wijzer" houdt hij het edelachtbare college voor. Officier van justitie ziet de nood zaak van een tbr vooralsnog niet zit ten. Hij meent dat Cor ook in de ge vangenis gelegenheid genoeg zal krijgen om zich geestelijk en sociaal te hervormen. Gelegenheid en ook tijd genoeg. Want mr. Schimmel eist twee en een half jaar. Böloniing Verdedigster mevrouw mr. Van der Kuil't Hul acht met deze eis geen recht gedaan aan Cors zelfinkeer. „Als hij niet uit eigen beweging al les had bekend, dan had de officier hem al deze feiten ook niet tenlaste kunnen leggen. Voor zijn medewer king dienen Cor en zijn gezin te wor den beloond met een korte straf hooguit een jaar plus alle hulp en steun die de samenleving heeft te bieden". Bij het afscheid wil Cor de inmid dels natte en verfrommelde zakdoek teruggeven aan de president. Mr. Stolk glimlacht en maakt het ge baar: laat maar zitten. Vonnis 22 februari. Bij de grensovergang De Poppe in de nabijheid van Denekamp is gistermiddag het eerste bord geplaatst dat automobilisten die Nederland binnenkomen, waarschuwt tegen snelheidsover schrijdingen. UTRECHT De officier van Justitie heeft voor de rechtbank in Utrecht f 2500 boete geëist tegen de 42-jarige inkoper V. uit Loenen. Hij stond terecht voor een overtre ding en een reeks misdrijven: het door een onachtzaamheid tot explo sie komen van een hamstervoorraad benzine in zijn bungalow. De bun galow vloog in de lucht, met als ge volg vijf gewande brandweerlieden. Deze waren met nog een collega in de nacht van 30 november ge alarmeerd voor een klein brandje in de bungalow. V. had toen zelf al 20 minuten gepoogd de brand te blus sen, die naar hij zei ontstaan was doordat er een fles benzine gevallen was en in brand geraakt was. Hij vertelde er echter niet bij dat de ge broken fles vlakbij 15 tot 20 andere flessen en vier jerrycans met ham sterbenzine stond, samen 115 liter. De officier sprak van een opeensta peling van nalatigheden en stommi teiten. Voor de overtreding van de hin derwet (het opslaan van benzine) eiste hij een boete avn f 250 of een week hechtenis en voor de misdrij ven (het door schuld veroorzaken van brand, het door schuld anderen in levensgevaar brengen, het ver zwijgen van de voorraad hamster- benzine tegenover de brandweer en het door schuld veroorzaken van let sel) samen f 2250 of twee maanden. Prijsverhoging witwasserijen DEN HAAG De minister van Economische Zaken is er mee ak koord gegaan dat de witwasserijen met ingang van 15 februari hun ta rieven met 6 Vz procent verhogen. Hij heeft de verhoging toegestaan om te voorkomen dat deze arbeids intensieve ondernemingen als gevolg van de loonkostenstijging en de stij ging van andere exploitatiekosten in kostendekkingsmoeilijkheden zou den komen. In zaak-Oegstgeest: weer eis van 3 jaar Na het uitzitten van zijn straf we gens het drukken van valse postwis sels zette hij samen met zijn vroe gere compagnon een drukkerij op poten voor het drukken van valse dollars. Toen de zaak vorig jaar werd opgerold vond de politie voor anderhalf miljoen dollar aan vals» Amerikaans bankpapier. DEN HAAG De ministerraad van de EG zal wellicht besluiten de landbouwprijzen voor het komende seizoen met gemiddeld negen procent te verhogen. Dit heeft het tweede kamerlid C. Laban (PvdA), onder voorzitter van de landbouwcommissie van het Europese parlement, gisteren op een persconferentie in Den Haag verklaard. De Europese Commissie heeft voor gesteld de prijzen met gemiddeld 7,2 procent te verhogen. De COPA, de organisatie waarin de Westeuro- pese boerenorganisaties zijn verenigd, wil een prijsverhoging met 12,4 pro cent. Het parlement, dat zich in de loop van de volgende week over de com missievoorstellen zal uitspreken, zal vrijwel zeker slechts om een „sub stantiële" prijsverhoging vragen zonder percentages voor de afzonder lijke produkten te noemen. Deze term „substantieel" is een compromis tussen de tegengestelde verlangens van enerzijds de Engelse conservatieven die aan de voor avond van de tegen het einde van deze maand te houden verkiezingen niet het risico willen lopen dat La bour hen kan verwijten een verho ging van de kosten van levensonder houd te bepleiten, en anderzijds o.a. Franse en Italiaanse afgevaardig den, die zich tegenover him platte landskiezers verijlicht voelen op een grotere prijsverhoging aan te drin gen. Een prijsverhoging met 7,2 procent, zoals de Europese Commissie wil, zou tot gevolg hebben dat de consumen tenprijzen van de belangrijkste levensmiddelen in de gemeenschap met 0,7 tot 0,8 procent zouden stij gen. Een stijging van de landbouw prijzen met ruim tien procent zou een consumentenprijsstijging met on geveer één procent tot gevolg hebben, dat wil zeggen een stijging van de kosten van levensonderhoud in het algemeen met een half pro cent. Niettemin beweert Jan van der P. (55) voor het Haagse gerechtshof zonder blikken of blozen: "Ik dacht dat er vrijheid van drukpers be stond. Desgevraagd licht de Rotterdam se crimineel toe dat hij meende val se dollars te mogen drukken, zo lang hij ze maar niet zou uitgeven. En hij heeft ze immers niet uitgegeven. De president houdt hem voor dat het maken van vals geld ook straf baar is als men het oogmerk heeft het uit te geven. En de president kan niet aannemen dat Jan van der P. en diens mededaders zo maar voor de grap maanden lang als be zetenen hebben gewerkt om dit val se dollardrukwerk te vervolmaken. Buitendien heeft Jan van der P. zelf toegegeven dat hij en zijn bei de compagnons ieder honderddui zend gulden hoopten over te houden aan deze onderneming. Ze wilden de valse dollars slijten achter het ijze ren gordijn, waar minder risico zou bestaan dat iemand hen zou aange ven, omdat <et kopen van dollars daar op zichzelf al strafbaar is. Rotterdammer Jan van der P. en zijn Amsterdamse compagnon Wil lem B. (42) zijn in oktober vorig Jaar door de Haagse rechtbank ieder tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De 35-jarige slager Ma- cel van E. uit Kloosterzande kreeg een jaar omdat hij de valse munte- rij had gefinancieerd met twintig mille voor aankoop van machines en materiaal. Negen maanden kreeg Jan S. (36) omdat hij zij huis aan de Warmonderweg te Oegstgeest ter beschikking had gesteld. Alleen Jan van der P. is in hoger beroep gegaan tegen zijn vonnis. Zijn verweer komt er op neer dat de tot het moment van de inval gedruk te dollars niet waren bestemd om te worden uitgegeven, omdat de ver valsingen niet goed genoeg warcin. Zijn verdediger mr. De Jongh Swe- mer heeft een expert gedagvaard om dit te bevestigen. Daar staan de meningen van an dere experts tegenover en het feit dat Amsterdamse rechercheurs bij wijze van experiment hoeveelheden van het in beslag genomen valse bankpapier hebben ingewisseld, bij officiële bankinstellingen, zonder dat er ergwaan rees. De procureur- generaal eist dat het vonnis tegen Van der P. zal worden bevestigd. Uitspraak 22 februari. DEN HAAG Wie vorig jaar werd uitgeloot voor een studierichting, waarvoor een numerus fixus is vast gesteld, zal ook dit jaar niet recht streeks worden toegelaten: hij zal opnieuw moeten meeloten. Deze wij ziging wil staatssecretaris Klein van Onderwjs en Wetenschappen aan brengen in het selectie-systeem voor de inschrijving van studenten. Hij wijkt daarmee af van het ad vies van de Academische Raad. Dit doet hij ook door het handhaven, van rechtstreekse plaatsing van de zogenaamde militaire contractanten, militairen die zich verplichten na hun stude een aantal jaren in dienst te blijven. De Academische Raad wilde, dat voor deze militai ren niet langer een uitzondering werd gemaakt. Staatssecretaris Klein heeft de se lectieprocedure voor het komende studiejaar meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer om zo spoe dig mogelijk "zekerheid te bieden aan de betrokken aspirant-studenten. Hij schrijft voorts spoedig het wetsont werp in te dienen om de "Machti gingswet inschrijving studenten" die op 31 augustus vervalt, te verlengen en te wijzigen. De numerus fixus, werd vorig jaar vastgesteld voor de studierichtingen: geneeskunde, tand heelkunde, diergeneeskunde, far macie, biologie en lichamelijke op voeding. Vorig jaar werden eerstejaars bij voorrang toegelaten als ze in 1972 waren uitgeloot. Hieruit vloeide een wachtlijstensysteem voort, waardoor aldus dr. Klein, binnen enkele ja ren voor geneeskunde en tandheel kunde zo'n omvangrijk stuwmeer zal ontstaan, dat een gehele nieuwe lichting gegadigden op de wachtlijst zou moeten worden geplaatst. De bewindsman had eerder laten weten de studentenstop nog drie jaar te willen laten voortbestaan. De Aca demische Raad wilde de machti gingswet met slechts twee jaar verlengd zien. In die periode zou een. samenhangend beleid moeten worden ontwikkeld voor het wetenschappe lijk en hoger beroepsonderwijs.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7