Braziliaanse betrouwbaar unisex pil voor 100 Antiek-cursus voor vrouwen deale choen uwelijk ATERDAG 9 FEBRUARI 1974 EXTRA PAGINA 21 Getest door 30 echtparen Frankrijk gaat men de ge- idheidsaspecten van het huidige zenhoge modeschoeisel kritisch ijken. Medici waarschuwen tegen vervorming van de houding, niet :en van de voeten maar van het e lichaam tengevolge van het eizaam voortbewegen op hoog buigzaam schoeisel. De vrouw verzorgt haar huid, ar haren, haar handen, maar ze int een totale minachting voor ae stand van haar voeten", aldus «kblad Elle in een berichtje over ideale schoen". ideale schoen is in dit geval de oen voor de verpleegster, tworpen in het kader van een idie over voetzorg. Volgens onder gingen leggen de Franse ver- «gsters in hun dagelijks werk wel een afstand van bijna 20 iter af. Voor dit gemiddelde zo'n kleine „dertigduizend stap per uur" is een schoen uit de gekomen die uit leer is gemaakt, 'iak van vier centimeter, een she anti-slipzool en een leren inenzooltje heeft, en van voren is lerond zodat de tenen niet in de kunnen komen. Zo'n schoen h volgens het onderzoek, !t alleen voor de verpleegstersvoet aar voor de voeten van elke vrouw *n zegen" zijn. De huwelijken vliegen stuk in de enkaanse ruimtevaartstad Cape ^edy. Ruimtevaartaspiraties en relijksgeluk lijken slecht te com- wen. Op de dag, dat de eerste n °P de maan landde, werd in Ca- Kennedy de drieduizendste echt- eiding binnen twee jaar uitgespro- Met twee echtscheidingen op :e drie huwelijken heeft het ralm- aartcentrum het hoogste echt- '""ngspercentage van de Ver staten. En van de hele wp frijwel altijd komt de eis tot ecbt- leiding van de vrouw, die de vol- ide motieven aanvoert: Hij keert helemaal van het familieleven Sex interesseert hem niet meer. ben 'n vreemdeling voor hem, al to die vervloekte raketten interes- en hem nog. "Ze werken zo'n ^den uur per dag, maar de rust een zijn nog erger", zegt de duw van een ruimtevaartdeskundi- "Dan lopen ze rusteloos door het s als verslaafden, die hun verdo lde middelen missen". DEN HAAG Vrouwen bhj ken antiekliefhebsters te zijn, want tallo ze Jonge moeders, die door hun kin deren nog aan huis gebonden zijn, maar thuis toch iets leuks willen doen, hebben zich bij het Nederlands Talen Instituut ingeschreven voor de cursus "Antiek", die binnenkort van start gaat. De leergang waarin uitvoerige infor matie over meubels, schilderijën zil ver, tin, prenten, aardewerk en vele andere objecten wordt gegeven, werd samengesteld door Nederlands antiek-kenner bij uitstek, mr. Frans L. M. Dony. Een veelzijdig expert niet alleen bekend door de antiek-encyclopedie die hij voor de Elsevier schreef en waarvan onlangs de zesde geheel her ziene druk verscheen, maar ook door zijn vele andere publikaties op dit gebied. Mr. Dony ziet het verzamelen van antiek als een hobby, maar ook als een waardevolle geldbelegging. Ook huisvrouwen, die de gelegenheid hebben om op een rustige ochtend antiquairs af te lopen, kunnen er vol gens hem him voordeel mee doen. Zelf is mr. Dony, die In Leuven rechten- en kunstgeschiedenis stu deerde, een man van de praktijk. Als student begon hij al met het verza melen van antiek. Op veilingen, markten en in rariteitenwinkeltjes, zocht hij naar nog betaalbare oude objecten. En hij had geluk want op de markt in 's Hertogenbosch kocht hij voor de oorlog voor een paar gul den een paar oude prenten, die bij thuiskomst originele schetsen van Vincent van Gogh bleken te zijn. Ze legden de basis voor zijn privé-col- lectie. In de loop der Jaren kreeg mr. Dony zo veel "kijk" op antiek, dat hij van een oude klok, een Chi nees bord, een zilveren kandelaar en talloze andere voorwerpen feilloos kan vaststellen uit welke periode ze komen. Het gaat om Ideine be roepsgeheimen die mr. Dony in zijn antiekcursus uitvoerig uit de doeken doet. Waardevolle tips, die bij het kopen van oude voorwerpen van groot belang kunnen zijn. De cursus, die in 72 weekafleverin- gen verschijnt, komt op nog geen f 35 per maand. Het verzamelen van oude prentjes, die men nu nog voor een paar tientjes kan bemachtigen kan al een goede investering zijn. Maar wanneer men er wat meer geld voor over heeft is het verzamelen van antieke siera den ook bijzonder lucratief. Volgens het in Den Haag en Am sterdam gevestigde Juweliersbedrijf Simons, dat zich in antieke sieraden heeft gespecialiseerd, brengen Vic toriaanse Juwelen op veilingen de laatste tijd steeds hogere prijzen op. In 1960 werd nog een armband van goud en bloedkoraal liit deze periode voor f 650,- verkocht. Nu is hij f 2500 waard. Een medaillon waarvoor in 1961 f550 werd betaald, wordt nu op ruim f1200 geschat. En de veel ge vraagde lange kettingen met 9 ka raat diamantjes zijn in een paar Jaar tijd met maar liefst 400% in prijs ge stegen. Naast Victoriaanse juwelen staan sinds kort ook de Jugenstil sieraden sterk in de belangstelling. Ze gelden net als briljanten voor experts niet alleen als een goede, maar ook als geldbelegging. Burenhulp AMSTERDAM Burenhulp hangt dikwijls af van de steun die men later weer van anderen denkt terug te krijgen. Alleenstaanden buitens huis werkende vrouwen en bejaar den krijgen over het algemeen vrij wel geen hulp van hun buren, omdat men hen niet in staat acht wat te>« rug te doen en daardoor minder waardevol vindt. Tot deze conclusie komt dr. A. P. N. Nauta in zijn proefschrift over burenrelaties, waarvoor hij een uit voerig onderzoek instelde in een aantal Amsterdamse buurten, RIO DE JANEIRO. De unisex pil die de Braziliaanse onderzoeker dr. El- simar Coutinho onlangs heeft ont wikkeld, blijkt voor honderd procent betrouwbaar te zijn. De pil kan om beurten door man en vrouw voor ongeveer een jaar worden ingeno men, waardoor het lichaam van de partner, in die periode, de gelegen heid krijgt om zich van eventuele bijverschijnselen te herstellen. Dr. Coutinho, die in opdracht van de Wereld Gezondheids Organisatie met een aantal artsen uit Chili, de Verenigde Staten, Zweden, Finland en Oostenrijk, naar bruikbare alter natieven voor anti-conceptietablet ten zoekt, laat de unisex pil al ge ruime tijd door dertig echtparen proberen, maar het zal nog zeker twee jaar diïren voordat het middel door de farmaceutische industrie in de handel zal worden gebracht. De 37-jarige dr. Coutinho, vader van twee dochters, heeft hierdoor tegelijkertijd een bruikbare anti conceptiepil voor mannen ontwik keld. De pil, die gebaseerd is op no- resteroïden, vodrkomt de vorming van sperma terwijl een daaraan toegevoegde dosis van androgenen er voor zorgt, dat de geslachtsdrift van de man op een normaal peil blijft. Volgens dr. Coutinho is de pil voor mannen een even effektieve maar minder ingrijpende en daar door betere vorm van anti-conceptie dan de traditionele pil voor vrou wen. Bij uittesten van de nieuwe pil door een groot aantal mannen werden geen onplezierige bijver schijnselen geconstateerd. Het duurt ongeveer zes weken voor dat de mannenpil volledig effefctief wordt. Vijf weken nadat er met het innemen van de tabletten wordt ge stopt keert de vruchtbaarheid dooi de vorming van sperma weer terug. Volgens dr. Coutinho is het voor artsen nu alleen nog een probleem om mannen er van te overtuigen dat zij, door het innemen van de pil, hun mannelijkheid niet zullen verliezen. Hij verwacht dat de voor oordelen in de Verenigde Staten het kleinst en in Zuid-Amerika het grootst zullen zjn. In de Verenigde Staten is overigens de belangstelling voor de prikpil „Depo Provera", die ook in Neder land aan vrouwen wordt toegediend, plotseling sterk afgenomen. Dit als gevolg van een waarschuwing van de Amerikaanse geneesmiddeletim- spectie FDA, dat door langdufge toediening van de prikpil onvrucht baarheid op kan treden. PARIJS Wij gaan een sober jaar tegemoet, maar de ontwerpers van Parijse boetiekjes maken zich daar weinig zorgen over want van een paar losse lapjes zijn de leukste creaties te maken zoals deze jurk. Koffie Amerikanen gaan al jong aan de koffie: de Amerikaan van negen jaar en ouder drinkt per dag gemiddeld bijna tweeëneenhalve kop. Maand blad Hotel Revue dat cijfers over de Amerikaanse koffiedrinkerij publi ceert, vertelt dat de meeste koffie, namelijk ruim 60 procent, thuis wordt gedronken. Twintig procent van de 'koffie wordt tijdens het werx geconsumeerd, 15 procent van het totale koffieverbruik in de horeca bedrijven. Het kopje koffie tijdens het werk op kantoor en in fabriek komt in Tuim negen van de tien ge vallen uit een koffieautomaat. Het ziet er wel naar uit dat in die totale koffieconsumptie de koffieboon mo menteel een beetje wordt verdron gen door de instantkoffie. Recht "Veel te vaak zien werkende vrou wen hun ontslag bij zwangerschap als een onvermijdelijk levensfeit. De werkgevers gaan er van uit dat vrouwen uit het arbeidsproces moe ten worden verwijderd als ze zwan ger worden", zegt (in maandblad NOVA) Schirley Frost van de Britse actiegroep „Mothers In Action". De groep is een "zwangerschapscam pagne" begonnen waarmee ze in de eerste plaats wil bereiken dat vrou wen bij zwangerschap niet worden ontslagen, recht hebben op een mi nimum van twaalf weken doorbe taald moederschapverloor, tijdens him zwangerschap mogen verzui men voor medisch onderzoek en na de geboorte voor het voeden van hun babies. Shirley Frost: „Vrouwen moeten niet worden gestraft omdat ze toe vallig over de uitrusting beschikken om dé volgende generatie te produ ceren. Ze moeten de vrijheid hebben om zelf te beslissen over al dan niet doorwerken bij het krijgen van een kind, inplaats van afhankelijk te zijn van de goodwill van hun werk gevers.". Topper „Magere kost" wordt een topper op de Westduitse voedingsmarkt. De industrie komt met steeds nieuwe happen op het gebied van de calorie arme produkten en de omzet van vo rig jaar wordt al op 100 miljoen mark geschat, meldt tijdschrift Jas min. Voedingsdeskundigen hebben echter zo hun bedenkingen tegen de ze rage en vinden dat de overheid zich bezig zou moeten houden paet een groot aantal vraagtekens rond om dit verschijnsel op de voedings markt: maakt zogenaamde „slank- heidskost" de gebruiker werkelijk slanker, zijn de produkten wel on schadelijk voor de gezondheid, wor den de calorie-arme produkten niet veel te duur betaald? Intussen is het aantal verschillen de middeltjes en kuren om slank te worden dan wel om de eetlust te remmen, op de Westduitse markt tot zo'n 500 gestegen. Een marktonder zoeker: „alles wat snelle vermagering belooft, wordt door de doofrsnee^con sument tamelijk onkritisch gekocht en verorberd". Nodig is het overigens wel dat de Westduitse burger een beetje afvalt: in doorsnee eet lnj per dag 400 calorieën te veel. Tien procent van alle kleuters en kinde ren in de Bondsrepubliek zijn oos al te dik.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21