EIDSCH DAGBLAD ingeland geheel ntwricht naar tembus Tariefsverhoging NS jaagt reizigers Israël blijft in Golan vandaag 1lijnwerkers toch in staking Minister Lubbers op de bon LEIDSCH DAGBLAD KWART MILJOEN ROMEINS SCHIP IS NU ROND Piraat maakte gijzelaars Nog even de tanden op elkaar OPGERICHT I MAART I860 34243 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )EN (AP) De overgrote meerderheid van de lei- van de Britse mijnwerkers heeft gisteren besloten de morgen vastgestelde staking te laten doorgaan. Dit aks de dringende verzoeken van premier Edward i om de staking ,,m het belang van de natie" uit te n tot na de algemene verkiezingen van 28 februari. isluit zal er waarschijnlijk toe leiden dat Groot-Brittannië 5 de verkiezingscampagne te kampen zal krijgen met te il in de elektriciteitsvoorziening en daardoor massale loosheid. JERUZALEM (AP) Premier Golda Meir van Israël heeft gis teren een onverzoenlijk standpunt ingenomen over de mogelijkheid van een troepenscheiding met Sy rië. Zij zei, dat zij de bezette hoogten van Golan zal beschou wen als een „onscheidbaar gedeel te van Israël" en niet zal afstaan in ruil voor een vrede in het Mid den Oosten. Mevrouw Meir verklaarde dat Is raël zich niet zal terugtrekken van de Syrische-Israëlische be- standgrens, die bestaat sinds de oktoberoorlog van vorig jaar. Zij zei dit tijdens een toespraak tot bewoners van Joodse nederzettin gen op de hoogten van Golan. Zij verklaarde dat Israël niet al leen de heuvels van Golan zal be houden, maar dat het de neder zettingen in dit gebied zal opne men in zijn defensiesysteem aan het noordelijke front. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Abba Eban, liet weten dat er nog geen vorderin gen zijn gemaakt op het punt van de scheiding van de Israëlische en Syrische troepen. Hij herhaal de het standpunt van zyn rege ring dat Israël pas dan over deze troepenscheiding met Syrië zal praten als Damascus een lyst overhandigt van de namen van de Israëlische krijgsgevangenen en vertegenwoordigers van het Rode Kruis deze gevangenen laat be zoeken. Britse politieke zal de actie van de mijnwer- toe leiden dat de Conservatie campagne voeren onder het ,Wie regeert Engeland, de ge- regering of de militante vak- 1 een stembuswinst zullen heeft zijn aanhangers laten it hij tijdens de verkiezings- pe zal mikken op de gema- die de meerderheid van het publiek zouden vormen. De wil de oppositiepartij, La- lentificeren als de aanhangers extremisten in de leiding van ïwerkersbonden. ar itieleider Harold Wilson heeft de verkiezingen in te zullen r het motto „Weer aan het Labour". Hij heeft beloofd ichil met de mijnwerkers tot 06sing te zullen brengen. inleiding van het verkie- jgramma van Labour schreef „De regering heeft dezever- q in paniek uitgeschreven, et in staat te regeren en het waarheid te vertellen". Uit eilingen in Groot-Brittannië niet duidelijk gebleken welke alle waarschijnlijkheid kiezingen zal gaan winnen, ast staat dat de staking van nwerkers centraal zal staan verkiezingen. ritten zyn voor hun elektri- oorziening voor 10 procent af- 1 van de steenkolenvoorra- kolenproduktie is al met een gedaald ten gevolge van de mijnwerkers. De rege- eath had al een driedaagse •ek in het land afgekondigd ndstof te besparen, gering heeft nu gewaarschuwd land wellicht negen uur per rstoken zal zijn van elektrici- inneer de staking inderdaad it. Tot dusver zijn nog geen n die richting genomen. r weer regen Failliet De Britse industrie schat dat vóór de verkiezingen waarschijnlijk al een groot aantal bedrijven failliet zal zijn gegaan en dat het werkloos heidspercentage dan zal zijn geste gen tot 16 procent van de beroepsbe volking, ofwel vier miljoen personen. Joe Gormley, voorzitter van de nationale mynwerkersbond had zich voor uitstel van de staking uitgespro ken en daar ruim twee uur voor gepleit in de bestuursvergadering, maar de militanten in het bestuur van de bond, dat 27 leden telt, vorm den de meerderheid: 20 tegen 7. In verband met een staking van het spoorwegpersoneel zullen morgen in Engeland geen treinen rijden. De boot Hoek van Holland-Harwich vaart wel normaal.. Tussen Harwich en de Britse hoofdstad worden bus- Mijnwerkersleider Joe Gormley steekt zijn duim omhoog ten tekendat de staking van de mijn werkers doorgaat ondanks het dringend verzoek van premier Heath om uitstel tot na de verkie zingen. eerst ook bier Minister Lubbers DEN HAAG Minister Lubbers van Economische Zaken is gister avond door de Haagse politie op het Haagse Willem Witsenplein aangehouden, nadat hij even daarvoor met zijn Mercedes 280SL op het Kleine Loo een verkeers- zuii omver had gereden. Aanrijding na enkele whisky's litie enkele glazen whisky te heb ben gedronken, terwyl hy nog niet gegeten had, aldus de politie. De minister was van een receptie in Wassenaar op weg naar de mi nisterraad in het Catshuis. Mi nister Lubbers heeft de politie bloedproef te ne- de uitslag daarvan vaststaat. Tegen Lubbers is proces-ver baal opgemaakt wegens het door rijden na aanrijding. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde na afloop van de verga dering van de ministerraad, om half één 's nachts, mee dat het laatste deel van deze vergadering weer door minister Lubbers was bijgewoond. i toe harde wind uit west lwest. Minimum temperaturen t 5 graden, maxima morgen oir- ONDERNEMINGSRAAD onder te 9.19 te Katwijk te 6.1 afwater te 2.05 en 14 Brand verwoest winkelcentrum in Sliedrecht SLIEDRECHT Een groot deel van een nieuw winkelcentrum „De Mer- wede" in Sliedrecht is vanochtend door brand getroffen. In het grote pand waren ongeveer tien winkels gevestigd. Hiervan zijn uitgebrand: de zaken in sportartikelen, stoffen, fotoartikelen, wol en een snackbar. Door water- of rookschade zyn on bruikbaar geworden de zaak van de Hema, een supermarkt, twee kleding zaken, een banketbakkerswinkel, een brillenzaak en een reinigingsbedryf. De schade loopt in de miljoenen. De oorzaak is nog onbekend. Dit is de tweede grote brand deze week in Sliedrecht. Maandag brand de de plasticfabriek Van Dalen af. Schade 4 miljoen. Driessen - v. Duyn b.v. JUWELIER - ANTIQUAIR In- en verkoop van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Ook aan huis te ontbieden. Breestr. 89, Leiden, tel. 23313 'er kennismaking 4 weken voor de halve prijs. 9 9 Jk word abonnee per 25 febr. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: Adres: plaats: üironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (tonder poetzegel) sturen ean Leidsch Dagblad, •ntwoordnummei 214, Lelden. UTRECHT De gekozen leden van de ondernemingsraad van de Neder landse Spoorwegen hebben als him mening uitgesproken dat ais het "re kenvoorbeeld" van een tariefsverho ging van N.S. met 12 pot per 1 mei werkelijkheid zou worden, dit zowel traditionele als nieuwe klanten aal „De maatschappelijk uitbreiding van gebruik van het open baar vervoer wordt daardoor onmo gelijk. De verhoging zou tevens vol ledig in strijd zijn met het door de regering en volksvertegenwoordiging gewenste prijsbeleid", aldus de onder nemingsraad van de N.S. Het treinkaartje zou, zo wordt ver der gezegd, dan per 1 mei liefst 20 pet duurder zyn dan een Jaar tevoren nl. 7 pet per september 1973 en 12 pet per 1 mei 1974. De ondernemingsraad noemt de eventuele prijsverhoging in- faltiebevorderend en daardoor onver enigbaar met het door de regering beoogde inflatiebeleid. De tweede kamerfractie van de par tij van de Arbeid vindt het een droe vige zaak dat cijfers over het mogelijk hoger worden van da tarieven bij de Nederlandse Spoorwegen in de open baarheid zijn gekomen nauwelijks een halve dag nadat de minister van Ver keer en Waterstaat alle gelegenheid had om de Tweede Kamer daarover te informeren. De fractie gaat ervan uit dat een vervoersafstotende werking zal uit gaan van een tariefsverhoging. De PvdA-fractie is in ieder geval van oordeel dat tariefsverhoging bij de NS ander het niveau van de algemene prijsstijgingen moet blijven. Op 20 februari, bij de hervatting van het begrotingsoverleg over ver keer en waterstaat, zal de fractie op deze zaaJk terugkomen. Met uw krant naar de WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOETBAL 1974. ZIE PAGINA 5 l&uïwsn ME.UBE.LE1NI [RUNS&URG!] VEILIG GEKOCHT 1 I b'J DE. VAKMAM ALPHEN AAN DEN RIJN Het kwart miljoen voor het Romeinse schip is definitief rond. Er waren al eerder toezeggingen gedaan tot dat bedrag, maar pas gisteren stond deze som in concreto op de girorekening van de Alphense Stichting tot be houd van het schip. Daarnaast is er nog een garantie van f 50.000 van het Prins Bernhardfonds. De nog lopende geldacties gaan onverminderd door, omdat de stichting vermoedt dat de werkelijke bergingskosten wel meer dan f 250.000 zullen gaan bedragen. Met het slaan van een damwand, nodig voor de berging wordt eind komende week begonnen. De kijkda gen waarop het publiek het dan blootgelegde schip kan bezichtigen, zullen vermoedelijk vallen in de pe riode eind maart-begin april, 26 PAGINA'S In Parijse studio Radio-Luxemburg PARIJS (ANP) Een gewapende man heeft vannacht vier uur lang twee personen in gijzeling gehouden in de Parijse studie van Radio-Lu xemburg. Hy liet een verklaring om roepen, maar gaf zich pas over nadat hem voor vanavond een halfuur zendtyd op de Franse televisie was beloofd en nadat men hem een „persconferentie" had toegestaan. De „radiopiraat", die zei dat hy Jac ques heette en 40 Jaar oud was, was gisteravond laat tot de studio aan de Rue Bayard bij de Champs-Elysees toegelaten, nadat hij „als vrachtwa genschauffeur" discjockey Max Meu nier te spreken had gevraagd die een nachtuitzending voor vrachtrijders verzorgde. Eenmaal binnen haalde de man een pistool tevoorschijn en een handgranaat (die later van plastic bleek). Hij loste een waarschuwings schot en dwong de omroeper een ver klaring voor te lezen met scherpe kritiek vooral op het fiscale beleid van de Franse regering. De man liet een secretaresse vry, maar sloot zich met de discjockey en een technicus in een studiovertrek op. Het gebouw werd intussen door een politiemacht omsingeld. Langdurige telefonische onderhande lingen volgden, o.a. met de president- directeur van de Franse staatsom roep ORTF, Marceau Long, die ten slotte de eisen van de piraat inwil ligde. Long zei: „Juridisch ligt de zaak moeilijk, maar er staan men senlevens op het spel". „Jacques", die een vastberaden indruk maakte en tegen Meunier had gezegd dat hy in het verleden al zes Jaar gevangenis straf had uitgezeten voor een soort gelijke „vrijheidsdaad" kreeg nog de gelegenheid zijn opvattingen tegen over de pers uiteen te zetten, waar na hy zich omstreeks half vier zon der verzet door de politie liet weg voeren. Zyn gijzelaars waren onge deerd. De astronaut William Poque tij dens het medische onderzoek gis teren na de puntgave landing van het laatste Skylab-trio. De lang ste ruimtevlucht tot dusver bij na een kwartaal was niet zo lang tevoren geëindigd in de Stil le Oceaan. De Amerikanen heb ben met deze prestatie cum laude eindexamen afgelegd voor de ruimte en een bijna niet meer in te halen voorsprong verworven op de Russische kosmonauten. PAGINA'S 9 en 15 Filmportret van Otto Klemperer. Prof. dr. W. Glasbergen, de weten schappelijk onderzoeksleider van de operatie in Zwammerdam, houdt maandagavond in Alphen een lezing over de Romeinse vondsten. Hij doet dat op een bijeenkomst van de Histo rische Vereniging die hem daarvoor ai een jaar geleden uitnodigde, niet vermoedende dat dit onderwerp juist nu zo sterk in de belangstelling zou staan. De lezing wordt gehouden in het Alphense raadhuis aan het Burg. Vis serpark, aanvang acht uur. Ook niet. leden van de Historische Vereniging zyn welkom. Als er meer toehoorders zijn dan de trouwkamer van het raadhuis kan bevatten, kan eventueel worden uitgeweken naar het gebouw van het christelijk lyceum aan de overkant van het gemeentehuis Anton Geesink (foto) over het worstelen: „Eerst vergat ik nog wel eens, dat het een show is". Het stenen tijdperk is nu echt verleden tyd. Ook officieel. PAGINA 13 f. 3.423.550,44 Nog vijf puzzels en de grote klap gaat vallen. Nog even puzzelleger en de eind- hoofdprijzen, de extra eindhoofd- prijzen en de bijzondere hoofdprij zen op de bijzondere hoofdprij zen hebben alleen trouwe puzze laars (sters) kans omdat notaris Birkhof uit één van de 26 weken 6 kaarten trekt zullen als rype appels van de prijzenboom vallen. En dat is nogal wat: f. 50.000. f. 30.000.—, 2 x f. 20.000.—, een auto plus caravan, een stacaravan, rei zen, een keuken, filmapparatuur, een jaar Skol-bier enzovoort, enzo voort. Deze week steeg de thermo meter weer hoger namelijk naar: f. 3.423.550.44 Nog zo'n 76 duizend gulden en de drie-en-een-half-miljoen Is be reikt. Maar het MOET mogelyk zyn de vier miljoen ruimschoots te overschrijden. Daarom puzzelaars en puzzelaarsters nog even de tanden op elkaar. Plak eens iets extra's boven de (ver plichte) f. 1.voor de Aktie Na tuur. De pryzen deze week zoals een Peugeot 104, een afwas machine, spaarbankboekjes met f. 500.een kleurentelevisietoe stel enzovoort, enzovoort zijn het meer dan waardPAGINA 17 LEO VAN DUYN'S barcentrum RIJNSBURG GRATIS TOEGANG. Tot ziens bij LEGk

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1