vergat ik wel (ens dat het voor 't ubliek een show is 95 Van Gemert: „Verrassing" BERG GEESINK LAAT ZICH NIET OMDOPEN Primeur HAPPIE tlAUW ZWART UYS-PAPENDRECHT 'Nummer 14' in Sportpanorama De berg laat zich niet om dopen. Zelfs niet nu de afspra ken er zijn met catch-specia- list Brakkeniers uit België, promotor van Iwan de Ver- schrikkelijke tot de Razende naam bejubelen. Hij traint. In de bossen bij Huis ter Heide: een hijgende oud, beroepsofficier, „maar", gezicht. Soms krijg ik 't moei- zal Geesink later zeggen, „die lijk, maar dan roept hij, kom- reus die volmaakt in cadans gek die loopt, niet te geloven op Anton, je kan een man van hij als worstelaar in de ring zijn maat 47 afdrukt in het gewoon. Zonder moeite, zonder 53 toch wel bijhouden. Zoiets staat zal het publiek hem bij rulle zand, voortgetrokken door een greintje inspanning op zijn stimuleert". Tornado. Anton Geesink is het altijd geweest, Anton Geesink zal het altijd blijven, en zolang zijn instructeur. De luit, 53 ja cersvers uit de hete sauna, lij schoon aan de haak te wegen. Ploft, gehuld kamerjas, neer op de de huiskamer, liefderijk door zijn vrouw. Houdt zang op het sauna-wezen, voor mij, Anton Geesink. niet goed voor iedereen. Ik, ik loop elke dag, ik train me kapot. Mijn vaak 160 slagen. Dus oe, ïart kan die verhoogde in de sauna wel •n. Maar de directeur, de r, die geen sport beoefent, i hart maakt plotseling in 3eha in plaats van 80, 120 Dat wreekt op den duur". Geesink de arts? Hij „mooi beroep, dat geef ik j ikter of advocaat had ik ,len worden. Maar ontevre- ik niet", die zware training elke (verbaasd)„om in komen natuurlijk. Als ik j maart in de Ahoy' in aj lm mijn eerste profwed- vaderlandse bodem il ik in vorm zijn. Ik kerel twintig minuten ■Slle hoeken van de ring len en dan zal ik hem lig onderuit werken. Zon- p, 1 spoortje van vermoeid - ei aar daarom moet er nog 1 in een kilootje of tien, lat is nogal wat hoor. eten. Geen biertjes meer", 9 'd: „die lust hij zo graag". „Ik kan ze laten staan iaar ik loop wel de hele e iterven". Wrijft zich om de kamerjas puilende impo- maagstreek. Bezwijkt later voor de verleiding en bonbon. Zuigt er >op. lgidat lopen? Welnee. Juist ïo idat het echt moet. Gaat '58 ter 's morgens, dan kijk ik y. liten en als er dan maar atje valt zeg ik tegen vrouw, kijk het eens en bliksemen, ik blijf dan ga ik 's advertentie dag 2.30 uur n.m. sin Boshuizerkade. Anton Geesink: „Soms heb ik het wel eens moeilijk tijdens de training". sies vie vecht hij eigenlijk in 12 onverschillig: „weet ik ri n Canadees geloof ik. Zal i'n Joekel van een vent terk dat die gasten zijn. geloven gewoon. Die met gewichten en zo, ik ojarniet van". expert in het worstelen? Geesink: „kijk, er een paar wedstrijden in opzitten. En een maand in Amerika. Het was ifflen". tijgt even. Zegt dan: üjk moet Je concessies moet Je twintig minuten i aliseren dat Je er voor het bent. Voor mij was dat liet eenvoudig. Bij het probeerde ik de tegen- altijd zo snel mogelijk te Op naar de volgende. ii ier kan dat niet". de mondhoeken opkrul- pret. „De eerste keer in komt ik tegenover een «e staan, een soort a beer. Wist ik veel. Die ieft me er een. Rats. op mijn pens. Ik word kwaad, pak hem op en l N het publiek in. Geen eo. Uit woede gewoon. achterna hè. Verkoop ik op de eerste rang nog ar klappen. Pluistert-ie me or terwijl-ie me „careful, we have three more minutes to go", is het. Twintig minuten *t publiek, alles laten zien, JeQ, salto's, zware smak- kke klappen en dan zegt de scheidsrechter zachtjes; Go Home. Dan weet Je, Je hebt nog vijf minuten. Dan wordt het menens. Dan, dan pak ik hem". Is An ton Geesink dan onver slaanbaar? Geesink (bedachtzaam)„kijk, in die eerste twintig minuten ben ik tot alles bereid. Iemand boven me schouders tillen, in de richting van de camera natuur lijk, zelf klappen oplopen, alles. Maar als het menens wordt, dan wil ik winnen. Heb ik altijd gehad. En dan, Ja dan, met mijn Judo-ervaring valt er voor de anderen natuurlijk weinig te beginnen. Tot op heden natuur lijk". Hij pauzeert langdurig. Zegt dan: „de reacties die ik in Nederland heb gehad nadat die worstelpartijen van mij op de tv zijn gekomen. Enorm. En de uitnodigingen blijven binnenstro men. Of ik voor de studenten wil optreden, voor Jubilerende clubs, ik weet al niet wat." Piet Heiin Ook negatieve reacties? Korzelig: „kijk, in Nederland zal iedereen zich altijd met iederen bemoeien. Eigenlijk had ik een advertentie moeten zetten. Men sen, Anton Geesink gaat worste len, wie is er tegen. Weet Je wat het probleem hier is, dat we nog steeds in de tijd van Piet Hein leven. Maar zulke geweldenaren hebben we niet meer." Maar we hebben Anton Geesink toch nog steeds? Hij"ja tot plezier en tot verdriet van velen. Omdat ik nu eenmaal graag en eerlijk voor mijn mening uitkom." Heeft het hem diep in zijn hart geen pijn gedaan om de edele judosport te vervangen door de catch? Geesink, met verbaasd opgetrok ken wenkbrauwen: „edele judos port? Ja, dat maken ze er hier van. Al die tradities. Waanzin. In Japan, en daar hebben ze het toch uitgevonden, weet Je, in Japan, daar is het gewoon een kwestie van pakken en smakken". Maar al die mooie woorden dan van de officials indertijd toen hij Olympisch goud meebracht, bij voorbeeld: dat het boeket van Olympische sporten een tekort heeft aan kleur en variatie als de witte bloesem der Judo daarin ontbreekt? Geesink, gefronst: „kwatsj. Pak ken en smakken. Dat is het. Ook bij judo. In Japan weten ze daarbij dat het publiek waar voor zijn geld moet hebben. Net zoals in Amerika," Stilte. Een denkrimpel. Dan een argwanende blik op de blocnote. Schrijf nou niet alles op, hè. Maar die bokspartij Clay-Frazier, mooi he. Ja mooi, maar wel doorgestoken kaart". Heftig: „wat denk Je nou. Elke sport in Amerika waar geld bij te pas komt is doorgestoken kaart." Hij hakkelt even: „heb Je, heb Je gezien hoe Clay op een moment volkomen onbeschermd naar de camera knipoogt, zijn handen langs zijn lijf. Dat is in wezen natuurlijk onbestaanbaar, want die Frazier kan de kop van een stier kraken met zijn vuisten. Dus dat risico mag Je nooit lopen. Maar Fraaier sloeg op dat moment niet. Logisch, want in de Verenigde Staten zat iedere bioscoop vol met mensen die de partij via een gesloten tv-circuit volgden. Twintig dollar per plaats. Zo'n pot mag gewoon niet in de eerste paar ronden afgelopen zijn, zo'n pot moet twaalf ronden duren". Waarom is hij eigenlijk nog gaan worstelen op 39-Jarige leeftijd? Een financiële nood zaak? noodzakelijk was het absoluut niet. Ik heb de sportschool, ik geef les aan de academie". Vertrouwelijk en wijzend in de richting van de keuken: „eigen lijk heeft zij me er toe geprest. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur Ik zat zo te tobben met die ruzies met de Budo-bond dat ik wat chagrijnig werd. Ze vond dat ik afleiding moest hebben. Toen kreeg ik dat contract voorgelegd van die Japanse impressario en toen dacht ik, ach Anton, stap er maar eens in". Miljonair Hij heeft al eerder een aanbieding gehad, in 1962 al. Geesink: „uit financieel oogpunt had ik dat toen moeten nemen. Dan was ik mu miljonair geweest. Weet Je wat ik in Japan kon verdienen als ik 250 wedstrijden per Jaar wil worstelen? Een half miljoen schoon". Maar waarom heeft hij het dan niet gedaan indertijd? Geesink: „toch de affiniteit met het Judo". Spijt nu? Geesink, laconiek: „geen stuiver. Waarom spijt. Wat heb ik hier allemaal niet meegemaakt, die laatste twaalf Jaar. Toneel gespééld, filmacteur geweest". Hij blikt met een opgeruimd gezicht terug. „Die film. Simson speelde ik. Nou was ik op een christelijke school geweest vroe ger. dus ik kende het verhaal. Maar die regisseur in Rome zag het allemaal toch heel anders. Geen leeuwen er in bijvoorbeeld. Was zeker te gevaarlijk voor die leeuwen. Wel de filistijnen natuurlijk. Gelachen dat we hebben, niet te geloven. Een zee van pret, elke dag. Moest ik het kamp van die Filistijnen plat slaan. Stonden er veertien tenten vol van die makkers en elke tent was zo opgezet dat ik, als ik een draad stuk trapte, de zaak instortte. En binnen hadden ze kLstjes gezet, waarover ik moest lopen. Daar achter hurkten die lui dan. Ik denk, Ja de groeten. Acteren is lijden. Dus ik loop niet over die kistjes maar over de ruggen van die gasten van tent tot tent. De regisseur zei achteraf dat-ie nog nooit zo'n goede geluidsopname van pijnlijk geschreeuw had gekregen. En die ezelskinnebak hè, had ik Geesink: Tiointig minuten moet je je realiseren dat je er voor het publiek bent". die in mijn hand, en kwamen die lui eraan. Voorop de Filistijnen- hoofdman. Zo'n joekel. Met een knuppel in zijn grijpvingers. Ik denk, dat zal je berouwen vader. Geef ik hem er een met die kinnebak. Op de zijne. Hij ging falikant neer. De tranen liepen hem door de schmink". Show-toer Was Delilah mooi? Geesink: „ach wat. Die heb ik maar één keer gezien zoals ze was. Bij een voetbalwedstrijd. Voor de rest was ze altijd zwaar geplamuurd. Aardige mevrouw hoor, daar niet van. Maar niet mijn type." Was hij tevreden over zijn eigen acteursprestaties Geesink, grinnikend: „nou, die film hier was een enorm succes. Mijn hele familie heeft hem in Het Rotterdamse Ahoy heeft de primeur voor Nederland. Op 1 maart zal daar Anton Geesink zijn eerste worstelwedstrijd op vaderlandse bo dem houden. Tegenstander de Cana dees Danny Linch. Gewichtsklasse: zwaar. Geesink 135 kilo tegen stander Lynch 128 kilo. De wedstrijd is georganiseerd door de zaterdag tweedeklasser DOTO, uit Pernis die de opbrengst bestemd voor de bouw van een tribune. ieder geval gezien. Ben Je gek. Ik kan er niets van. Maar ik heb wel mijn best gedaan. Dat doe ik altijd als iemand vertrouwen in me stelt. Daarom train ik ook zo hard voor het worstelen. Als ik straks in de ring kom, dan zal ik het publiek aan me verplichten, gewoon omdat het daar recht op heeft". Maar dat contract met Brakke niers. Dat impliceert toch dat hij nog meer de show-tour op moet, want Brakkeniers brengt toch de zuivere catch? Geesink, kwaad: „oh, ik moet niets. Ik heb ook nog geen contract. Hij wil me hebben en hij kan me krijgen op mijn voorwaarden. Maar ik hoef er geen boterham minder om te eten als het niet doorgaat". Zal hij het zo nog lang kunnen volhouden, tenslotte is hij al bijna veertig? Geesink, ernstig nu: „als ik geen blessures krijg wel". Filosofisch: „Je moet het' nemen zoals het valt. Je niet verkijken op Jezelf. Toen ik begin zestig wereldkampioen Judo werd, na drie Japanners gevloerd te hebben, dacht ik eerst, nou daar ben je Anton, de beste, de sterkste, de wereld aan je voeten. Maar mu, nu denk ik, Anton, je hebt in die tijd zo veel gegeven, je hebt zoveel opgeofferd voor dat ene doel, zoveel energie besteed aan judo, dat Je wel wereldkampioen moest worden". Aarzelend: „stel, stel nou dat ik al die energie voor iets anders gebruikt had. Dat ik was gaan studeren of zo. Dan was ik nou toch advocaat of dokter geweest. Als Je maar wilt kum Je alles bereiken". Wegkwijnen En als straks het applaus verstomd is, als de naam Geesink niet meer bij machte is volle zalen te trekken? Hij staat op, loopt naar de kast. Komt terug met een stapel foto's. „Ik weet dat er een eind aan komt. Maar kijk hier. Dit huis in Tirol. Heb ik met mijn zwager in zeven jaar tijd opgebouwd. Met deze handen. Zonder hulp van anderen. Nee, als ik straks definitief uit de sport ben, dan zal ik niet wegkwijnen. Gewoon omdat ik met een troffel en een smak specie een gelukkig mens kan zijn". LONDEN Arie vam Gemert gaat definitief naar het wereldkampioen schap voetbal als scheidsrechter. De scheidsrechterscommissie van de FIFA plaatste hem tijdens zijn ver gadering van gisteren te Londen op de lijst van 30, die de wedstrijden in West-Duitsland zullen leiden. Het organiserende land is met drie scheidsrechters vertegenwoordigd. Naast Schulenburg, Tschenscher en Weyland heeft de Duitse voetbal bond nog vier scheidsrechters op de lijst staan, die alleen als grensrechter zullen optreden, de vier grensrechters zijn Aldinger, Biwersi, Ohmsen en Eschweiler. De complete lijst van 30 ziet er als volgt uit: Luis Pestarino (Arg.); To ny Boskovic (Aus.)Erich Linne- mayr (Oos.)Vital Loraux (Bel.) Armando Marques (Bra.)Werner Winsemann (Can;); Omar Delgado (Col.)Moestafa Kemal (Egy.)John Taylor (Eng.)Rudi Glöckner (ODD Gerhard Schulenburg, Kurt Tschen scher en Hans-Joachim Weyland (WD1.)Karoly Palotai (Hon.); Ja- far Namdar (Irn.)Aurelio Angonese (Ita.); Alfonso Gonzales Archundia (Mex.)Arie van Gemert (Ned.) Edison Perez Nunez (Per.); Nicolae Rainea (Roe.)Bob Davidson (Sch.) Joessoe n'Diaye (Sen.)Govindasami Soeppiah (Sin.)Pablo Sanchez Iba- nez (Spa.); Rudi Scheurer -(Zwi.); Dogan Babacan (Tur.)Ramon Bar- reto Ruiz (Uru.)Pavel Kasakow (Rus.); Vincente Lobregat (Ven.; Clive Thomas (Wal.). 'De benoeming blijft een prettige vertelde Arie van Gemert, "al lag het min of meer in de lijn der verwach tingen. Na de wedstrijden in Seoel en Hong Kong tussen Australië en Zuid-Korea was ik er bijna zeker van dat ik zou worden aangewezen. De waarnemer uit Thailand, die bij die twee wedstrijden was, had mij verteld dat ik het geweldig had gedaan." hem vaak hogere cijfers op dan zijn prestaties in eigen land. Heeft hij daar een verklaring voor? "Ik dacht", verklaarde Van Gemert, "dat ons land te klein is. De Nederlandse voet balwereld kan worden vergeleken met een dorpsgemeenschap, waarbij iedereen iedereen kent. Mede daar door staan de scheidsrechters te vaak en veel te veel in de belangstelling. De groep van top-arbiters, die wij hier hebben, komt bovendien geregeld bij dezelfde ploegen." Arie van Gemert, die dit weekeinde niet zal fluiten, hij schreef af voor VitesseHeerenveen omdat hij al een paar dagen met een griep loopt, zal zich voor het wereldkampioenschap net zo voorbereiden als hij geduren de het seizoen in Nederland doet. "Dat betekent conditie op peil houden door wekelijks drie keer te trainen. Voor zondag heb ik afgezegd omdat ik mij niet honderd procent fit voel de. Het zal mij nooit meer gebeuren, dat ik aan een wedstrijd begin, wan neer ik niet op en top ln conditie ben." Vijfenveertig minuten lang brengt AVRO's Sportpanorama vanavond via Nederland I (21.55 uur) een ver korte versie van de film „Nummer 14", handelend over Johan Cruyff. Sportjournalist Maarten de Vos en cineast Ruud vam Buren hebben deze door Cruyffs schoonvader Cor Cos- ter geproduceerde film gemaakt; Wim Jesse verzorgde de tv-versie. Johan Cruyff is hierin te zien tij dens een training in het Amster damse bos, bij Ajax, in de Europa Cupfinale, maar ook in het Beton dorp, waar Cruyff is geboren en waar hij zich het ongenoegen van de buren op de hals haalde, omdat hij de planten in de voortuintjes kapot schopte met de voetbal.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11