Sauren: Leiden heeft geen ideaalbeeh DEN HERTOG PROF Mindszenty afgezet ZEBRAPADEN OF BLOKBANDPADEN? Verkeers- en vervoersplan niet in kast PAGINA 10 LEIDEN ZATERDAG 9 FEBRUAR „Om de Leidse raad zich een standpunt te laten vormen over het probleem zebrapaden-blok- bandenpaden gaan we de mening vragen van een centraal politie- orgaan en van de kring van ver keer sdeskundigen van grote ge meenten. Voorts komt er een uitspraak van de stichting weten schappelijk onderzoek verkeers veiligheid, die ermee bezig is". Ir. E. IV. Sauren nu bezig met het opmaken van zijn laatste "Leidse" vakantie, maar deze maand nog steeds hoofd van het bureau verkeerszaken van ge meentewerken is er blij mee. In de discussie over de vervanging van zebrapaden door blokbanden als oversteekplaats voor voetgan gers is hij min of meer "de kwaaie pier" geworden, het grote "blok hoofd", zoals iemand hem onlangs noemde. „Alsof ik de uitvinder van de blokbanden zou zijn", zegt hij. Die bestaan al vele jaren. In Lei den lag er o.a. één op de Haagweg, toen ik hier zes jaar geleden kwam. In andere steden, o.a. in Utrecht, zijn de laatste tijd 150 zebrapaden vervangen door niet wettelijk beschermde oversteek plaatsen, waarvan de blokband- markering een voorbeeld is. Ik sta echt niet alleen in mijn mening, dat zebrapaden, de wet telijk beschermde oversteekplaat sen, gevaarlijk zijn. Men verwijt mij, dat ik alleen aan automobi listen denk, maar de zebra's zijn gevaarlijk voor de voetgangers, die het spel niet goed (kunnen) spe len. Dat zijn kinderen en bejaar den, die, denkend op hun recht te staan, oversteken op een moment, dat een auto niet meer kan stop pen. Wat heb je aan een wette lijke dooie?" Sausen heeft daarom geadviseerd ook in Leiden zebra's te ver vangen en hij heeft daarbij geko zen voor de duidelijke blokband- markering, voorzien van een goe de verlichting„Juist in het don ker gebeuren de meeste ongeluk ken op oversteekplaatsen, omdat automobilisten het niet op tijd zien. Een donker zebrapad mag dan wettelijke bescherming geven, maar geen feitelijke". Op De Sitterlaan hoort z.i. geen zebra, al zal die er wel komen na veel aandrang. Over het tiveede geval in de discussie, de Rijns- burgerweg bij de Vogelbuurt, twij felt Sauren. „Het is mogelijk, dat er zoveel aanbod van auto's is, dat je als voetganger de kans niet krijgt over te steken op een blok- band pad. In dat geval is een ze brapad beter. Het zou onderzocht moeten worden". Daarmee zet ir. Sauren een punt achter dit actuele verkeers- vraagstuk. In onderstaand inter view vertelt hij over de andere verkeerszaken, waarmee hij zich zes jaar heeft bezig gehouden. Door Hans M eiker t F oto Jan Holvast LEIDEN „Leiden heeft geen ideaalbeeld op verkeersge bied. Andere steden, ook oud-Hollandse, hebben dat wel. Daar kun je zeggen: als we het zus en zo doen, gaat het er goed uitzien. Overzichtelijk wordt het in Leiden nooit. De structuur van de stad is er te moeilijk voor". Ir. E. W. Sauren (38) vond dat zes jaar geleden, toen hij naar Leiden kwam als eerste hoofd, van de afdeling verkeerszaken. En hij vindt het nog, nu hij met ingang van 1 maart Leiden verwisselt voor Venlo, waar hij chef openbare werken van gemeentewerken wordt. Civiele werken dus en geen ver- keersfunctie? "Dat klopt. Ik wil ge woon eens iets anders. Ik heb in Delft weg- en waterbouw gedaan, en ben op verkeerskunde afgestudeerd. Ik heb vier jaar bij prof. Volmüller, de hoogleraar verkeerskunde, ge werkt. Voordat ik naar Leiden kwam, werkte ik op stedebouw in Den Bosch en deed daar verkeer". "lets anders" betekent voor de ge boren Limburger ook "terug naar het zuiden". Sauren: "Mijn buur man in Koudekerk, waar we fijn wo nen, zei laatst: jij verlangt gewoon terug naar de heuvels en het groen. En gelijk heeft-ie. Ik ben uitgeke ken op de polder en het strand hier". Sauren komt binnenkort nog één keer terug naar Leiden voor een of ficiële gebeurtenis. In maart wordt het verkeers- en vervoersplan voor de Leidse agglomeratie officieel aan geboden. Het is nu bij de drukker. Sauren en zijn rechterhand J. van Grinsven zijn erop uitgestudeerd. Van Grinsven verlaat Leiden tege lijkertijd. Hij wordt docent op de verkeersacademie in Tilburg. De hele staf van het bureau weg? Wat gebeurt er nu? Sauren: "Er zijn geen twee mensen meer nodig. Eén is genoeg, maar die moet er ko men en komt er ook wel om voort te zetten wat wij hebben op gebouwd. Zijn belangrijkste taak zal zijn de "vertaling" van het verkeers- en vervoersonderzoek. De stuurgroep van beleidsmensen moet blijven en aangeven wat ze wil weten. De ver- keersdeskundige moet dat uitreke- En kan dat uitrekenen, want het model ligt er als resultaat van vijf jaar werken. Het bureau verkeers zaken deed dat, gesteund door een particulier bureau. Wat heb je aan zo'n studie? Sauren doet zijn best om het uit te leggen, omdat hij weet, dat het niet gemak kelijk is om niet-verkeersdeskundi- gen te vertellen wat je met compu termodellen doet. "Je kunt progno ses op middellange termijn doen. Je kunt bekijken of het wegennet klopt. Bij de aanleg van elk stuk weg kun je kijken of je het goed doet. Een paar voorbeelden We hebben uitgerekend, dat de geplande brug over het Galgewater nodig zal zijn. De ook Scheidend hoofd verkeerszake Churchillbrug kan de functie van de Galgewaterbrug gewoon niet overnemen. Dat weet je en daarop kan het beleid worden gebaseerd. De zuidtangent om de binnen stad, de cityring in het verlengde van de gedempte Trekvliet, was ge dacht over de Koninginnelaan. We hebben de andere mogelijkheden bekeken en die berekend. Gevolg: de zuidtangent kan het best langs de spoorlijn Leiden- Alphen worden voortgezet. De Warmonderweg zal worden doorgetrokken door het Mors- kwartier. Op tekening is dat een grote weg met klaverbladen, afritten e.d. Wij hebben dat toegerekend en het kan een eenvoudige weg wor den. Sauren: „Eigenlijk heeft het on derzoek zich nu al betaald". Het heeft bijna f 2 miljoen gekost. Leiden zit er aardig mee vooraan. Op deze schaal is het op weinig plekken in dit land gebeurd. De makers hopen, dat het onderzoek gebruikt zal wor den. „De stuurgroep moet blijven, an ders wordt het een plan voor de De onderzoeken hebben ook waar de voor het probleem van de rijks- weg-provincialeweg. Sauren: „Eén moet er komen. Allebei hoeft niet. Dat hebben we uitgerekend. En als er geen verbinding komt tussen bei de rijkswegen, loopt het op de Willem de Zwijgerlaan vast". Van toekomst naar verleden. Ir. Sauren heeft in zijn Leidse jaren veel gedaan. De verkeersafhankelij- ke lichtinstallaties hebben hun in trede gedaan. Busbanen en voet gangersgebieden zijn ontstaan en in de binnenstad moeten de lichten daar op worden afgestemd. De verkeers- deskundige vindt het zelf te gek zoals het op de marktenroute gaat. Door dat het meeste verkeer de cityring kiest, is er hier geen drukte meer. Toch staan voetgangers achter V en •D. minutenlang te wachten op igroen, terwijl er geen auto komt. „Het is een kwestie vat Van prioriteiten ook en je be neigd voorrang te geven ken, waaraan niets gedaan is, helemaal niets is". Suren tekende de eerste spe ten, toen de bewoners daarom gen. Dat haalt hij aan als hei weten wordt, dat hij allee auto's denkt. Een bouwsteen verwijt is het feit, dat hij zich verzet tegen afsluiting van straat. Hij is van mening, Breestraat langzamerhand gangersstraat moet worden, bijv. op zaterdag. „Op de ande gen kan ook een versmalde het verkeer best aan. Dat is a! te regelen met verkeerslichte den duur blijft er geen verkeer DORDRECHT Fedor den Hertog heeft gisteravond in Dordrecht een tweejarig contract als wielerprofessional bij Frisol getekend. Frisol heeft bovendien een optie om Den Her tog nog twee jaar onder contract te houden. Als laatste van het viertal Fedor op de achtervolging. Als achtervol den Hertog, René Pijnen, Jan Kre kels en Joop Zoetemelk, dat goud won tijdens de Olympische Spelen van Mexico Stad, heeft Fedor den Hertog een contract als professional getekend. Den Hertog beëindigt daarmee vrij onverwacht een onvergelijkbare loop baan van ruim acht jaar als ama teur. Een carrière, die hem niet al leen de bijnaam de eeuwige amateur bezorgde, maar die hem bovendien vrijwel alle prestaties schonk die in de wielersport mogelijk zijn. Naast de gouden Olympische medaille, ver overde Den Hertog in de ploegentijd rit nog zilver (1971, Mendrisio) en brons (1970, Leicester) bij de wereld kampioenschappen. Hij won de Ron de van de Toekomst in 1972, nadat hij in dezelfde Franse ronde vijfde (1967). tiende (1969) en tweede (1971) was geworden. Hij was eerste in de ronden van Bulgarije en Nieuw Zee land, triomfeerde twee keer in de Milkrace (1969 en 1971) van Enge land. beheerste een jaar de ronde van Rijnland-Palts, waarin hij op elf ritten negen etappeoverwinnin gen behaalde, veroverde het Neder landse kampioenschap op de weg in 1968 en twee keer bovendien de titel hij twee jaar ongenaakbaar in de Grand Prix des Nations en vijf keer in de grote prijs van België en in 1973 won hij Olympia's Ronde van Nederland met een voorsprong van ruim zeven minuten, een ongekende marge in de nationale ronde voor amateurs. Deze Fedor Iwan den Hertog, de mysticus, de onbegrepene ook vaak, is op bijna 28-jarige leeftijd overge stapt naar de harde wereld van de professionals. „Er is een reeks van oorzaken voor", verklaarde de eeuwi ge amateur gisteravond. „Vorig jaar Kerst heb ik mij verloofd met Lilian Otten, dat is één punt. Ik heb nu een thuis, een doel. Ik ben niet meer die altijd reisde, die dat ook verschrikkelijk graag wilde, maar in feite nergens aankwam. Mijn broertje Nidi is professional gewor den, dat telde mee. Ik heb de zeker heid dat ik by Frisol goed zal wor den opgevangen. Zou ik eerder bij Frisol hebben gereden, dan had ik eerder een dergelijk intensief contact gehad met ploegleider Piet Liebregts, dan had ik het plan om over te stap pen, dat ik ook al eens in 1967 heb gehad, waarschijnlijk vroeger ver wezenlijkt. Voor het geld alleen heb ik het niet gedaan. Nog drie weken geleden kreeg ik een aanbieding uit Italië met praktisch een blanco cheque erin. Ik zou zeker twee keer zoveel hebben kunnen verdienen als nu. Maar ik heb het niet gedaan. Daar beloven zij Je koeien met gou den horens, maar als het niet lukt, sta je ook zo weer op de keien. Hier weet ik dat zij mij niet zullen laten verdrinken als blijkt dat ik toch niet zo goed kan zwemmen als men al gemeen denkt". Den Hertog heeft niet alleen een prof-contract ondertekend. Hij heeft ook een metamorfose ondergaan. Zijn antwoorden zijn niet meer ontwij kend of raadselachtig. Zijn gedach ten zijn veel directer geworden. Hy zelf bevestigt die wijziging onmid dellijk. „Inderdaad". Vroeger heb ik mijn pessimistische karaktertrekken vaak willen verbergen, inpakken als het ware. Ik geloof dat ik die instel ling, ook door de yoga die ik beoefen, enigszins van mij heb afgezet. Hier in Dordrecht, bij Piet Liebergts niets slechts overigens over mijn vorige ploegleider Herman Krott, maar wij dachten nu eenmaal op een andere golflengte bij Frisol, ben ik veranderd". Vredeling laat martelingen onderzoeken DEN HAAG Minister Vredeling heeft, na overleg met en op verzoek van de commandant van het korps mariniers, de Koninklijke Mare chaussee opgedragen na te gaan in hoeverre de beschuldigingen jegens het korps juist zijn en of er straf bare feiten zijn gepleegd. De minis ter verklaarde gistermiddag dat hij de beschuldigingen in de nota van de VVDM en de defensiecommissie van de PvdA over martelingen bij de ma riniers zo ernstig vindt dat een gron dig justitieel onderzoek op zijn plaats is. Amnesty International zal zelf standig een onderzoek naar eventuele misstanden bij het korps mariniers instellen, zo verklaarde een woord voerder van deze organisatie. PETER POSTMDaJk±rich^ RUSTIG AAN' SCH 27 met 21.100. SCH 55 SCH 196 12.550. Voorts ware: Holland bezorgd over complex in Leidse Hout LEIDEN De jaarvergadering van de atletiekvereniging AV Holland, die gisteravond in de LFC-kantine aan de Boshuizerkade plaats vond, had een zeer vlot verloop. Voorzitter W. Rietbergen memoreerde in zijn ope ningswoord om. de koninklijke goed keuring die het afgelopen jaar aan de AV Holland was verleend en de le dengroei, waarbij hij vooral de ver heugende opkomst van de jeugd naar voren haalde. Waarschuwende woor den liet hij horen t.a.v. het sintel- baan'complex in de Leidse Hout. Riet bergen: „Met bezorgdheid sla ik de ZEIST Jack van Zanten zal tij- toestand en het onderhoud van het dens het wereldkampioenschap voet- huidige sintelbaancomplex gade. Dit bal 1974 in West Duitsland niet op- complex is niet aangepast aan de treden als assistent van supervisor eisen die je tegenwoordig aan een Rinus Michels. Een gesprek tussen behoorlijke atletiek-beoefening kunt mr. Jacques Hogewoning, voorzitter stellen. Het feit dat ook andere dan van het bestuur wk, supervisor Ri- atletiekclubs het complex bespelen nus Michels en Jack van Zanten maakt het er bepaald niet beter op. heeft als conclusie opgeleverd dat de We moeten er als atletiekgemeen- assistent voortdurend in West Duits- schap voor waken niet in het gedrang land aanwezig dient te zijn. Op grond daarvan heeft Jack van Zanten, tot nu toe chef d'équipe van het Neder lands elftal, meegedeeld dat hij een eventueel verzoek die functie te gaan vervullen ontkennend zal beantwoor den. Zijn zakelijke bemoeienissen ma ken het hem namelijk onmogelijk zo veel tijd ter beschikking te stellen. „Jack van Zanten blijft echter wel als algemeen medewerker aan het be- (V,an Zanten geen assistent van Rinus Michels te komen" Hoogtepunt vormde weer de uitreiking van de di verse bekers en prijzen. De I. M. Cor Guldemond Bokaal voor het meest verdienstelijke lid ging naar Carel van Venetiën; de Toekomstbokaal was voor Keer Riemens; de Erich v. d. Water Cup voor Eddy Monsels; de W.R.-loopbeker voor Dre de Wit en de W.R.-technische beker voor stuur-wk toegevoegd", aldus de heer Kees de Groot. Voor de beste pres- Hogewoning. tatie, geleverd in de dames of meis- Later op de avond deelde een woord- jesgroep, was een beker beschikbaar voerder van de KNVB mee, dat in die werd toegekend aan Alice Saat. geen geval een lid van het bestuur Stimulansprijzen werdien voorts uit- wereidkampioenschap voetbal de gereikt aan Dick v. d. Vijver, Resie functie van assistent van supervisor Fransen, Joske Boom en Barry van Rinus Michels zou gaan bekleden. Haarlem. VATICAANSTAD De paus heeft Joszef kardinaal Mindszen ty ontheven van zijn functie van aartsbisschop van Esztergom en primaat van Hongarije. De pau selijke bekendmaking zegt dat de zetel van Esztergom nu vacant is. Deze maatregel heeft de voor naamste bron van wrijving tus sen het Vaticaan en communis tisch Hongarije weggenomen. Het afzetten van de 81-jarige Mindszenty is juist drie dagen voor diens 25ste verjaardag van zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf in Hongarije ge komen. Het Vaticaan zegt dat de maatregel de instemming van Mindszenty heeft. Hongaarse ballingen hadden dit al weken geleden voorspeld. Zij zeiden dat de paus gehandeld heeft onder buitengewoon zware druk van de Hongaarse regering. Kardinaal Mindszenty woont in ballingschap in Wenen. De paus heeft in een brief aan de kardi naal zijn maatregel een pastora le noodzaak genoemd. Tevens spreekt hij zijn deelneming met het lot van de kardinaal uit. Het Vaticaan heeft voorts te- yens de benoeming van bisschop pen op een aantal vacante plaat sen bekendgemaakt. Kardinaal Mindszenty werd op 8 februari 1949 na een gerucht makend proces tot levenslang ver oordeeld. Dinsdag j.L gaf hij een verklaring uit waarin hij zegt dat de 25 jaar die voorbijgegaan zijn geen aanleiding zijn tot feestelijk heden maar wel tot overweging. "God zij dank ben ik in leven gebleven en ben ik nog in het be zit van mijn lichamelijke en gees telijke krachten. Ik vergeef de overleden en nog levende daders, zoals ik dat in 1948 al heb gezegd. Wat zij gedaan hebben, zoals het in de verklaring van de regering van Imre Nagy staat, was objec tief gezien ongegrond en onwettig. Daarom blijft die daad van de misdadigers een misdaad voor al tijd. Ik dank God, dat ik geen ge bruik gemaakt heb van het aan- de partij, mij nog voor de arrestatie naar het wes ten te begeven." "De beste priesters en gelovigen thuis en de Hongaren die over de wereld verspreid zijn hebben begre pen dat het hoofd van de Hon gaarse kerk niet uit eigenbelang handelde maar slechts zijn plicht gedaan heeft. Door dik en dun heeft men de belangen van de partij er in geslagen in een land dat volgens het vredesverdrag van na de oorlog onafhankelijk en vrij zou zijn, maar dat slechts een vertekend beeld geeft van het oude verdrag van Jalta en de van Wenen." De paus heeft het proces tegen Mindszenty vergeleken met de doornenkroon van Jezus. Na het proces verbleef de kardinaal in de gevangenis, waar hij tijdens de mislukte opstand van 1956 uit kon vluchten. Daarna bleef hij 15 jaar lang in de Amerikaanse am bassade in Boedapest, voordat hij toegaf aan een persoonlijk verzoek van de paus en Honga rije, als balling verliet. Hij noem de dit "het zwaarste kruis van mijn leven". V7 BREDA Feter Post heeft giste ren duidelijk gesteld dat hij zijn wierlerploeg in het eerste jaar nog niet naar de zware karwei en zal sturen. De ploegleider van de Nederlands/Engelse Ti-Raleigh- ploeg gaf tijdens de officiële voc stelling van zijn twaalftal in Breda inzicht in de plannen voor het ko mende seizoen 'Tk heb", vertelde Post, "bewust gekozen voor een niet te zwaar pro gramma in dit eerste seizoen. Dit jaar dus geen rondes van Italië, Spanje of Frankrijk en ook niet Pa- rijs—Nice. Ik heb mijn kalender aangepast aan de renners die ik heb en het aantal is gewoon niet groot genoeg om al meteen naar de zwaarste wedstrijden te gaan". De Raleigh-ploeg bestaat voor dit seizoen uit achttien renners, van wie er zes als "home-team" in Engeland zullen blijven en twaalf als Euro- ploeg aan een reeks wedstrijden op het continent zullen deelnemen, 't Twaalftal voor het vasteland be staat uit Rene Pijnen, Tino Tabak, Jos van Beers, Theo van der Leeuw, Bas Hordijk en Wim de Waal en de Britten Dave Lloyd, Phil Bayton, Gary Crewe, Bill Bilsland, Sid Bar ras en Brian Sjolly. Verrassende zege van Starlift: 3-2 RIJSWIJK Starlift/Blokkeer heeft gisteravond in de Marimbahal te Rijswijk de wedstrijden in de hal- ve-finalegroep in het Europacuptoer nooi voor landskampioenen volleybal ingezet met een verrassende zege op de Hongaarse vertegenwoordiger Uj- pesti Dosza. De Rijswijkse formatie, die zijn beste vorm sinds jaren bereikte, klaste de Hongaren na een nogal wil loos verloren eerste set (915) in de twee volgende reeksen met gevari eerd en doortastend spel, goed voor de cijfers 158 en 159. Hoewel de vierde set uit gewonnen positie (104) nog verloren ging, was de start in de vijfde met 70 dermate overdonderend, dat de orthodox spe lende Hongaren het hoofd lieten hangen en met 1512 werden ge vonnist. Dinamo Boekarest won met 31 van AZS Olsztyvinof Polen: Set standen: 15—3, 11—15, 1&—16, 15—13. Raak SFC is zijn wedstrydenreeks in de halve-finalegroep te Mielec (Polen) in het volleybaltoernooi om de Europese beker voor bekerwin naars begonnen met een nederlaag van 03 tegen Akademik Sofia. De uitslagen van de wedstrijden van de eerste dag te Mielec zijn: Re- sovia Rzeszow (Polen)Zwezda Wo- rosjilovgrad (Rus) 2—3 (12—15, 17— 15, 11—15, 15—3, 11—15); Akademik Sofia (Bul)Raak SFC Assen (Ned) 3—0 (15—10, 15—7, 15—7). kustvissers -10.77. tong km 10,3 tong I 10.31—10,72, II 9.52—9 85, schar 240—250. ;estript 37—54. ■er 100 kg: kabelja 'erwachte aanvoer Per stuk Amaryllis 50, Ane Anthurium 27, Euphorbia 1.8 clnth met. bol 27. Krokus 75, 31, Anlers AM imp. 38. Gerbera Gladiolen imp. 49. Rozen gr Anjers tros imp. 27. Azal< gonia 2.01, Cyclaam 1,07, S1 Dlv. Potplanten 1,75. Gladiolen 50. Glad. eurovision 60, kiss of spie span 56. peter pea len 57, Gl. colv. charm. Hyacinthen 1.36. 25-30. waspeen 14-18. KATWIJK A. D. RIJN. Gro ling, 8/2 Waspeen per - 680, All 260-520, BI 800-: 730. CII 200-540, knolselderie Per stuk Anjers William Sin Rose Sim 23-47, White Sim 20- Slm 21-45, Dusty Sim 16-34, C 36-73, Arthur Sim 21-48, Keeier 45, Orchid Beauty 40-75, Yellö Tangerine 23-58, Vertakt 26-51 gr. bl. Baccara 130-190, Bridal 85. Carina 65-95, Coral Prince. Dr. Verhage 110-130, Geh. I n, 120-185, Ester Ofarim 78. Fun11' 175, Nordia 80-105, Pink Sensat 95, Roselandia 63-85, Sonia 80-1 per Star 100-125, Ilona 120-155 Master P. 125-165, G. Fantas; Rozen kl. bl. Carol 32-74, Coroni ei Evergold 36-70, Jack Frost 40- rlmba 26-54, Miss Ellen nc 32-72, Annabella 40-79. J: Belinda 40-92, Golden Belindi - Zorina 23-54. Diverse bloi rbla lulgen 51-i20, Gladiolei „v,-™. ~vhes tak 120-300. Narcis 260, Nerine 80-160, Strelitzia Tulpen 170-340, Tulpen lel! r 210-400, Snijgroen 69-185, Stel r kop 100-200. 2 kop 60-135. Pi loba 90-175, Forsythia 40-85, ballen 110-235. Schaken De Honga; tisch heeft gisteren in Mallorca de tiende partij i kamp voor het kandidaten! tegen de Rus Tigran Petros - wonnen. De oud-wereldkamp na 33 zetten op. Het zege van Portisch in deze tvfl Petros jan had reeds twee ningen behaald. In de elfde partij van M kamp, die in Augusta (VS) gehouden, zijn de tor Kortsjnoi (Rusland) en Mecking (Brazilië) na 41 ze! mise overkomen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10