IJZELAARS IN INGAPORE EN OEWEIT VRIJ Heath zet loopbaan op het spel Jansen wantrouwen griep Pompidou Olie-embargo Mindszenty boos over afzetting is chantage" Als je er lid van bent merkje pas goed hoe onmisbaar hetNWis! bon Een occasion koopje bij Kamsteeg ipans toestel toch geland eer Moeilijke tijden staan Engeland te wachten >ARIJS (AFP) De officiële nededeliaig dart president Georges 'ompidou hjdJt aan een „griep- nfectie" en „enkele dagen" de earner moet houden, heeft in franse politieke kringen veed ver assing gewekt. n de eerste plaats is het opge- rallen dat de mededlelling is on- [ertekend door prof. Jean Vigan. ou, de huiisamts van de president iie tevens hoofd is van de afde ling voor chronische ziekten van en ziekenhuis in de omgeving an Parijs. jy vorige griepaanvallen van het taatshoofd is nooit zo'in officieel ommuniqué uitgegeven. In de cember 1972 leed Pompidou aan jat genoemd werd een „hard BUITENLAND ADVERTENTIE nekkige griep", waardoor hij ver scheidene weken zijn activiteit moest beperken. Toen hij op 31 mei van het afgelopen jaar in Reykjavik op IJsland president Nixon ontmoette, deden alarme rende geruchten de ronde over zijn gezondheid. Op 5 juni maakte het Elysee be kend dat de president „omdat hij geen gelegenheid had gehad uit •te rusten na de herhaalde griep aanvallen, had besloten gedurende de komende weken niet deel te nemen aan manifestaties van re presentatieve aard". Voorts komt de officiële medede ling over de ziekte van het staats hoofd na een golf van nieuwe ge ruchten over zijn gezondheidstoe stand. Deze begonnen naar aan leiding van een reis diie de pre sident op 24 januari maakte naar het gebied van Poiibiiers. Talrijke mensen die hem daarbij mee maakten, was het opgevallen dat Pompidou er bijzonder „ver moeid" uitzag. Wat er ook van de veronderstel lingen waar mag zijn, zij wer den door verscheidene partijen serieus genoeg genomen om reke ning te gaan houden met een af treden van de president. Zo ver klaarde de secretaris-generaal van de Franse communistische party, Georges Marchais, na Pompidou's bezoek aan Poitiers voor het eerst dat zyn party er geen bezwaar in zag, dat de linkse oppositie al in de eerste stemronde by presi dentsverkiezingen met een kandi daat optreedt. Woensdag maakte de voorzitter van de radicale party, Jean-Jac ques Serven-Schreiber, die samen met Jean Lecanuet de Beweging van Hervormingsgezinden leidt, bekend dat deze groepering zich ook met de presMemtskwestie moet gaan bezighouden. Na een beraadslaging van de fractie van de Hervormingsgezin den zei Servan-Schreiber dat de beweging in de tweede helft van maart „op democratische wqze een kandidaat zal kiezen voor het presidentschap". Volgens hem heeftt links al zyn keuze gemaakt, terwijl in de regeringsmeerderheid „komplötten worden gesmeed". ?EIT Het Japanse toestel, dat uit Japan via Singapore naar Koeweit moest om cJaar de Palestijnse overvallers van de Japanse ambassade op te halen, is tend in Koeweit geland. Aan boord zijn de vier guerrilleros die met hun gijzelaars ing hebben rondgedobberd in de haven van Singapore, na een mislukte aanslag olieraffinaderij ïstijnen, die in de Japanse ambassade in Koeweit gijzelaars vasthouden, hadden de rnst van hun collega*® uit Singapore geëist. (achter iederlid staat de macht van meer dan 665.000 andere leden van het NVV) Ik geef mij hierbij op ais lid van de NVV-bond voor mijn beroep: Mijn naam is:- Straat-- 2-Z-i Plaats: Geboortedatum--..„.vrouw/rr Nationaliteit: .u-..—- Mijn beroep is: Ik werk bij: Adres bedrijf: heeft pas na lang aar- stemming voor de landing sullen amakanaal dragen A De Verenigde Staten gisteren in beginsel in- net overdracht van hun irende soevereiniteit" over naai aan Panama, op tekeningsceremonie in Pa- larop de Amerikaanse mi- Buitenlandse Zakep Hen- ger sprak over een „nieuw n de Amerikaanse betrek- it Zuid-Amerika". r en zijn Panamese oot Juan Antonio Tack on- 1 een beginselovereen- acht punten die zal die- eidraad voor de onderhan- ie een nieuw verdrag over ia-kanaalzone zullen op- oespraak verklaarde minis- ger dat hij namens presi-i n kon meedelen dat de Ver- iaten zich nu met kracht erpen op de vorming van skrachtige gemeenschap op ijk halfrond. ls plan Koerden 5T (AP) De regering van 't een plan bekendgemaakt igen bestuur wordt gegeven Koerdische meerderheid die !i! het noorden van het land, ig van 11 maart, uirden hebben het voorstel ormeel aanvaard. Het plan, bijzonderheden bekend zyn door radio Bagdad, houdt lieer in dat alle districten Koerden de meerderheid samengevoegd tot de elijke provincie Koerdistan' ïtegraal deel vormt van de iaat. vvincie zal worden gesticht fOd van een volkstelling van is ondertussen iets waarte- Koerdische leider Moella Barzani zich al lang gele want by die volkstelling ken zyn dat er minder dan 'en Koerden waren, terwyi en dat de Koerden 25 pro laken van de hele bevolking die 9 miljoen mensen telt. verleend en verlangt nu dat 't vlieg tuig zo spoedig mogelijk weer ver trekt met ook de commando's uit de Japanse ambassade aan boord. Het is nog niet duidelijk welk land de commando's als hun bestemming zul len kiezen. Japan heeft bij verschei dene Arabische landen geïnformeerd, maar tot dusver is geen land bereid gevonden de guerrilleros te ontvan gen. De regering van Koeweit besloot gisteravond alsnog het vliegtuig en de terroristen uit Singapore toestem ming te geven om in het sjeikdom te landen. De Koeweiti's zeiden op hun oor spronkelijke standpunt te zijn te ruggekomen, nadat Japan herhaalde lijk daarom verzocht had. De minis ter van Binnenlandse Zaken en Landsverdediging, Sjeik Saad Ag- doellah was op het vliegveld om de overbrenging van de te'rroristen uit de Japanse ambassade naar 't vlieg veld te regelen. De terroristen in de ambassade, volgens de politie zeven man, zullen zich voegen bij de vier terroristen uit Singapore en vervolgens met het Japanse vliegtuig naar een niet bij name genoemd Arabisch land rei zen. By sjeik Abdoellah voegde zich op het vliegveld Ali Yassin, hoofd van het bureau van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie te Koeweit, alsmede Abdoel Fida, vertegenwoor diger van het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina, de Guerilla- groep, die de verantwoordelijkheid voor de operatie in Singapore aan vaard heeft. Troepen bewaakten de Japanse am bassade en verschillende Jeeps en gevechtswagens stonden op de wegen rondom het gebouw, waarin ze ven Japanse diplomaten, waarbij am bassadeur Ryokooo Ishikawa, nog steeds door de terroristen worden vastgehouden. De terroristen hebben de autori teiten van Koeweit telefonisch om ze ven zwarte Kaffiyas (de traditionele hoofdbedekking van Arabische gue- rilleros) gevraagd. Volgens de poli tie is dit verzoek echter afgewezen. De terroristen willen hom gelaten blijkbaar bedekken met de kaffiyas, wanneer zij van de ambassade naar het wachtende vliegtuig worden ge bracht, aldus de politie. Twee van de drie Arabische secretaresses, die door de bezetters van de Japanse ambassade in Koeweit zijn vrijgelaten. Boze Henry Kissinger: Ik treed niet vrijwillig af ADVERTENTIE WASHINGTON De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dr Henry Kissinger, heeft de Arabische olielanden in krasse taal van „chan tage" beschuldigd. „Sinds oktober," zei hij, .hebben we in het Midden- Oosten een wapenstilstand bereikt, een akkoord tot stand gebracht en voor een scheiding van de partijen gezorgd. Het handhaven van een olie-embargo nog langer, zal door ons worden opgevat als een vorm van chantage." Het was Kissingers zwaarste be schuldiging aan het adres van de boycottende landen en hij scheen het voornamelijk op Saoedi-Arabië ge munt te hebben. In Washington is bekendgeworden dat koning Feisal, een oude vriend van de Verenigde Staten, vorige week in een brief aan de Amerikaanse president had laten weten dat de boycot nu spoedig op geheven zou worden, maar toen Ni xon dit in zijn „State of the Union" bekendmaakte zonder daarbij de bron te vermelden, gebeurde er niets. Erger nog: de olieminister sheik Ahmed Zaki al-Yamani, verklaarde van geen enkele toezegging af te we ten, en dit nu nam Kissinger niet langer. Hij sprak zijn beschuldiging uit tijdens een bijeenkomst waarin hij senatoren informeerde over de komende energiebesprekingen van de voornaamste olieconsumerende lan den. volgende week in Washington. Dat Frankrijk nu ook van de par tij zal zijn, kwam hier als een verras sing. Dat de Franse minister Jobert herhaalde tegen „blokvorming" te zijn, kwam als oude koek. Blokvor ming is bovendien Amerika's bedoe ling niet. Kissinger heeft herhaalde lijk de nadruk gelegd op samenwer king, niet op confrontatie. De bespre kingen van de olieverbruikende lan den dienen er volgens hem op gericht te zijn een vorm van samenwerking met de olie-producerende landen te vinden teneinde een wereldcrisis te voorkomen, en in dat opzicht wijkt de Amerikaanse mening niet zo veel af van die van de negen Westeuropese landen. Volgens de officieel in Brus sel uitgegeven verklaring immers, willen de negen de mogelijkheden van een dialoog onderzoeken. Zij wensen echter niet een gezamenlijk „actie programma" zoals door de Verenig de Staten zal worden voorgesteld. WENEN (AP) De Hongaarse kardinaal Mindszenty, die in Wenen in ballingschap woont, heeft daar met klem ontkend dat hij vrijwillig was afgetreden als aartsbisschop van Esztergom en primaat der Hongaarse katholieke kerk. Uit de verklaring van de kardinaal klinkt scherpe kritiek op het besluit van het Vaticaan hem af te zetten. Zij werd opgelezen, in het Duits en het Hongaars, door de secretaris van de kardinaal, mgr. Meszaros, kort nadat Mindszenty de pauselijke nuntius in Wenen, mgr. Rossi, had meegedeeld dat dat de verklaring aan de pers zou worden meegedeeld. De kardinaal, die op 29 maart 82 jaar wordt, zegt dat hij noch is af getreden als aartsbisschop noch als primaat en dat het besluit hierom trent uitsluitend en alleen was ge nomen door de Heilige stoel. „Enige nieuwsbureaus," aldus de verklaring, „hebben het besluit van het Vaticaan op dusdanige wijze weergegeven dat de indruk was ge vestigd dat Jozsef kardinaal Minds zenty zich vrijwillig had teruggetrok ken". „In het belang van de waarheid", had Mindszenty zijn secretariaat op dracht gegeven een verklaring op te stellen waarin werd tegengesproken dat zijn ontslag het gevolg was van een gemeenschappelijke overeen komst, van de kardinaal en het Va ticaan dus. Verder werd in de bisschoppelijke LONDEN Engeland maakt zich op voor een bittere ver kiezingsstrijd. Een voorproefje daarvan was gisteren de laatste zitting van het Lagerhuis, die regelmatig ontaardde in een ordinaire schreeuwparty. Het debat werd gedomineerd door premier Heath en oppositieleider Harold Wilson. Beide politici wierpen elkaar voor de voeten, niet genoeg te hebben gedaan om het conflict met de mijnwerkers te regelen. Heath verweet Wilson de regering op alle manieren in de kou te heb ben laten staan. Wilson zei dat de pogingen voornamelijk waren mislukt door de onbuigzaamheid van Heath zelf. 'king —Tijdens een jacht ■volger van de terroristische groep, is het huis i-jarige Raimond Böll, zoon obelprijswinnaar voor de li- Heinrich Böll, in Keulen De politie achtte dit nood- ,iadat in een van de schuil- van de eerder deze week «"de extremisten een iden- 'rt van het leger met Bölls drie paspoorten met de zijn vrouw waren aange- ndo-aanval In de nacht isdag op donderdag hebben, eerste maal sinds 13 Juni orige jaar, Arabische o's van Libanon uit een ndernomen op Noordisraë- ted. 3ij een kibboets, ruim ve kilometer van de grens, let tot een vuurgevecht «n Israëlische soldaat werd Met het afkondigen van algemene verkiezingen, heeft Heath zijn hele politieke carrière op het spel gezet. Vaststaat, dat als de conservatie ve partij de verkiezingen verliest, hij het leiderschap van de partij op zal moeten geven en op zijn 57ste Jaar naar een ander baantje om zal moe ten zien. Het is niet ondenkbaar dat zijn voornaamste opponent binnen de partij, de militante Enoch Powell, hem dan zal opvolgen. Dit geldt ook voor oppositieleider Harold Wilson. Een nieuw verkie- zingsverlies voor de Labourpartij zal de strijd om het leiderschap van de partij pas goed doen ontbranden tus sen de militant-linkse, fel anti- Eu ropese vleugel en de sociaal-de mocratische en pro-Europese vleu gel, die nu met het oog op de reeds lang verbeide verkiezingen een ge wapende vrede bewaren. Wilson zelf heeft meermalen laten doorscheme ren by verlies niet langer aan te blijven. De verkiezingen zelf, anderhalf jaar eerder dan normaal het geval zou zijn geweest, zijn het directe ge-! volg van de confrontatiepolitiek die de conservatieve regering de laatste maanden ten opzichte van de vak bonden in het algemeen en de mijn werkers in het bijzonder heeft ge voerd. Inzet: het niet of wel accepte ren van de wettelijke loonbepalingen, die inhouden dat de lonen slechts be perkt mogen stijgen, om de inflatie tegen te gaan. Hoewel aanvankelijk de grote vakbonden meewerkten aan de anti-inflatiepolitiek van de rege ring, waren het de mijnwerkers die eind vorig jaar de kat de bel aan bonden, door eerst uit protest te wei geren over te werken en ten slotte een algemene staking uit te roepen. Hoewel de Britse premier altyd ten stelligste heeft ontkend de mijnwer kersacties in het politieke vlak te hebben willen trekken, mag dit op zijn vriendelijkst gezegd worden be- twyfeld. Aan de andere kant hebben de communistische- en extreem-link se mijnwerkersleiders nooit onder stoelen of banken gestoken dat hun acties bedoeld waren om de conser vatieve regering omver te werpen. Er bleef dus voor Heath en de zijnen weinig keus over dan het been stijf te houden en de anti-inflatiewetge ving als een heilige koe te beschou wen. Toen drie weken geleden het eer ste diepte*—ut in de stroef lopende besprekir werd bereikt, zoemde het van geruchten over de op handen zijnde verkiezingen in de Londense regeringswyk Westanin- stetr. Vooral in conservatieve krin gen werd de kreet: Wie regeert En geland, de regering of de vakbonden? steeds meer gehoord. Het kwam er eigenlijk op neer dat alleen 'n won der verkiezingen zou kunnen tegen houden. En dat leek te gebeuren na de briljante zet van Len Murray, de secretaris-generaal van het Britse vakverbond TUC, die voorstelde de mijnwerkers als een "speciaal ge val" te beschouwen, waarvoor de TUC in ruil al haar aangesloten vak bonden zou verzoeken hun looneisen voorlopig te matigen. Premier Heath, die nog kort daar voor had gedreigd het Britse volk te laten beslissen door middel van verkiezingen, haastte zich na het voorstel van de TUC voor de televi sie te verklaren: "Een regering is er om te regeren en niet om voortijl dig weg te gaan". Op dat moment lagen elders in het gebouw van de BBC de lijsten ge reed met de zalen waar de premier en de oppositieleider tijdens hun ver kiezingscampagnes zouden spreken. Ook de andere televisiemaatschap pijen waren reeds druk bezig voor bereidingen te treffen. De laatste ontwikkelingen, zoals 't uitroepen van de mijnwerkerssta king, het niet ingaan op de dringen de uitnodiging van minister Whitelaw van arbeid om "nog eens te pra ten", hebben de twee voornaamste partijen alleen maar verder van el kaar verwijderd. De bom barstte, toen het nationaal instituut voor eco nomische ontwikkelingen begin deze week voorspelde dat de gevolgen van de driedaagse werkweek binnen een maand vier miljoen werklozen zou den zijn: bijna een derde van de ge hele Britse beroepsbevolking. Bovendien zou binnen afzienbare tijd de gehele staalproduktie van de nationale Britse staalindustrie tot stilstand zijn gekomen. Terwijl de eerste mijnen in Zuid-Wales reeds begonnen te sluiten, pakte premier Heath de telefoon en belde met de Britse koningin, die op dit moment in Nieuw-Zeeland verblijft, om haar te vragen het parlement te ontbin den. Koningin Elizabeths telegrafi sche toestemming arriveerde in Dow- ningstreet 10 in de nacht van woens dag op donderdag. Het duurde ech ter nog tot gistermiddag een uur En gelse tijd, voordat premier Heath zijn beslissing aan het parlement bekendmaakte. Premier Edward Heath wuift bij het verlaten van zijn ambts woning naaz de verzamelde foto grafen na zijn aankondiging dat op 28 februari vervroegde verkie zingen zullen worden gehouden. verklaring nog gezegd 1. Hongarije en de Hongaarse ka tholieke kerk zijn niet vrij, 2. Het leiderschap van het bisdom in Hongarije is in handen van een kerkelijk bestuur dat is geschapen en dat onder toezicht staat van het communistische regime, 3. Geen enkele aartsbisschop, bis schop of apostelijke administrateur is Tin Hongarije) in een positie om iets ter veranderen in de samenstelling van de wijze waarop het bovenge noemde kerkelijke bestuur functio neert, 4. Het regime (in Hongarije) be slist wie welke kerkelijke posten zal bekleden en hoe lang de benoemde dit zullen doen. Bovendien maakt het regime uit wie de bisschop tot priester aanstelt. Onder deze om standigheden kon de kardinaal geen ontslag nemen, aldus de verklaring. Weduwe Allende wil onderzoek van VN in Chili VERENIGDE NATIES (AFP) Mevrouw Hortensia Allende, de we duwe van de omgekomen Chileense president, heeft de Verenigde Naties gevraagd in Chili te interveniëren om de rechten van de mens te be schermen in de "ernstige situatie die op het ogenblik in Chili heerst" Ze meent dat een VN-missie van on derzoek het meest in staat is om steun te kunnen krijgen van die rege ringen en internationale organisa ties die het VN-handvest zijn toege daan. In haar brief aan secretaris-ge neraal Waldheim zegt mevrouw Al lende dat veel Chilenen zonder pro ces onder onmenselijke omstandig heden gevangen zitten op het eiland Dawson, bij de poolcirkel. Met ingang van gisteren nemen de militaire autoriteiten in Chili geen verzoeken voor vrijgeleides naar het buitenland meer in over weging, zo is uit officiële bron ver nomen. Sinds 11 december werden alleen nog vrijgeleides verstrekt aan vluchtelingen in Latijns-Ameri kaanse ambassades, die met Chili 'n asiel-verdrag hadden gesloten. Deze week is daar nu ook een eind aange komen, zo heeft de junta de betrok ken ambassades laten weten. India ongerust over basis in Indische Oceaan NIEUW DELHI (AP) Een woordvoerder van het Indiase minis terie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd „zeer ongerust" te zijn over het voornemen van de Verenigde Staten en Groot Brittannië op het in de Indische Oceaan gelegen eiland Diego Garcia een marinebasis te ves tigen. Hij verwees op het protest inzake die plannen geuit door de premier, mevrouw Gandi, tijdens een toe spraak elders in het land. Volgens haar waren de twee genoemde lan den van plan op het eiland een kern wapenbasis te stichten, hetgeen, vreesde zij, de veiligheid van India in gevaar kon brengen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9