'Jeugd SJZ moest naar oude kern toegroeien' libelle'74 KWART BEVOLKING MAAKT TESTAMENT Jj „Nixon geeft banden intermeubel V.D.KLUGT Hoogleraar bepleit andere benadering huisarts-patienten FEBRUARI 1974 "Zo snel mogelijk veiligheid proberen te (Foto Jan Holvast) LEIDSCHENDAM/ZOETER WOUDE De frisse wind, die SJZ aa>n het begin van de competitie liet waaien door zijn eerste elftal dreigde de voorbode te worden van een diepe depressie. Na negen wedstrijden hadden de Zoeter- woudenaren immers pas drie schamele punten bijeenge schraapt. Met de komst van de 16-jarige junior Wim Bos bleken de punten echter niet langer op de bon te zijn. In de laaitste vijf duels ging de prestatiecurve bijna recht omhoog en steeg SJZ naar 1 1 punten. Met die demarrage heeft de ploeg zich losgemaakt van de lichtgewichten van de vierde klasse A. ADVERTENTIE rtsnoj tegen Mecking remise sta De tiende partij in ae heeft de Amerikaan Jim Tarjan de latentweekamp voor het we- leiding in het algemeen klassement, npioenschap tussen Viktor De Nederlander Langeweg en Floring ioj (Rus) en Henrique Mecking Georghi (Roemenië) kwamen na 12 is gisteren in Augusta remise zetten tot remise, igd. Beide grootmeesters kwa- puntendeling na 28 zetten op voorstel van Mecking. ie voorgaande partijen loj er twee. Bij een derde ig plaatst hij zich voor de hal- ig- RCL tegen CS VD les. To'rremolinos om 2.30 uur een vriendschappelijke thuiswedstrijd tegen de Delftse eer steklasser CSVD. atsen Henk Portengen uit heeft gisteravond op de Gro- kunstijsbaan de vierde wed m de Heineken-schaatstrofee len. Dries van Wijhe werd In het algemeen klassement Portengen tweede achter Jo- 7ardenier. Bij de dames won Westenbroek. De Oostenrijkse Annema- ser Is gisteren In Santt Mor- BR,USSEL Voor het tweede toer- ereldkampioene afdaling ge- om het Europese hockeykam- Op de 32e plaats eindigde pioenschap, dat van 2 tot 11 mei in landse Linda Esscher. Madrid wordt gehouden hebben acht- tien landen ingeschreven. Daaronder zijn Nederland en bekerhouder West- Duitsland dat in de finale van het T~% T eerste toernooi Nederland met 41 se Bulgarije O J De achttien landen zijn: West- Duiitsland (bekerhouder), Nederland, Engeland, Oostenrijk, België, Dene- X5IA Het Bulgaarse voet- da,L marken, Schotland, Spanje, Finland, °- [Prainkrijk, Wales, Ierland, Italië, Po llen, PortugaüZwitserland, Tsjecho- Slowakije en Zuiid-Slavië. wereldkampioenschap groep als Nederland speelt, fisteren op Cyprus een oefen- (jd tegen het Cypriotische jewonnen met 41. De doel- van de Bulgaren werden ge- door Bonev (3) en Kolev. Btbalbond van Uruguay zal de Spaanse club Granada spe- lulio Castillo toevoegen aan de het eindtoernooi om het kampioenschap. Ook zal de ïroberen de bij Sevilla uitko- Victor Esparrago voor de se rrij te maken. ieelzaal voor hakers 'Reed' Inschrijvingen voor Europese hockeystrijd Het team heeft althans de eerste tekenen van zuurstofgebrek het hoofd weten te bieden. Het zou echter te ver voeren die lancering op de ranglijst uitsluitend op het conto van Wim Bos te schrijven. Trainer De Visser uit Leidschendam (waa'r hij bedrijfsleider is van het sportcentrum De Fluit)„Na net vorige seizoen ging Loek Helder naar Randstad Sport, Corry van Tonge ren naar Roodenburg, stopte Albert Bosman wegen studieredenen met voetbal, maar werd tegelijk besloten dat negen a-junioren naar de senio ren zouden gaan. Een vrijwel com pleet elftal, dat vorig jaar bijna kampioen is geworden. Van hen zijn Wim Mooyman, Jan Lelieveld, Ge rard Bos en Ton v. d. Meer met Dick van Leeuwen van UVS 3 direct in het eerste elftal gekomen. Dat betekende dat ik een oude kem kreeg van 26/27 Jaar en een gtroep Jonge ren van 17/18 jaar. Die twee groepen moesten naar elkaar toegroeien en dat heeft enige tijd geduurd". Keerpunt Moeilijke opgave Starlift in - de halve finale Rijswijk De opgave voor Starlift is moeilijk. In de halve finales van de strijd om de Europa Cup moet de Rijswijkse ploeg optornen tegen dire Oost-Europese clubs. Dynamo Boekarest is daarvan de meest be kende en deze ploeg zal dan ook zeker de eerste plaats opeisen en zich aldus plaatsen voor de finales IDEN De schaakvereni- Jleed" kan weer nieuwe leden die op 1, 2 en 3 maart kken. Sinds kort hebben de worden gehouden, laars namelijk de beschikking Tegen de beide andere ploegen UJ- le pas gebouwde kantine ia Reece N.V. in de Roosevelt- De vaste clubavond is maan- yenoord-Ajax uitverkocht pest Dosza uit Hongarije en AZS Olstyn uit Polen zijn er kansen. Het Hongaarse volleybal is veruit het zwakste van alle Oosteuropese landen. „We hebben de Hongaarse kampioen vanavond al in de eerste wedstrijd en dat zou wet eens een verrassing voor die Hongaren kun nen worden, omdat ze ons nen", aldus coach Johan van der Haar. Prognoses over het eventueel bereiken van de tweede plaats, die ook recht geeft op „Parijs" durft sterdam Voor het top- in de eredivisie tussen Feye- tV" Airnr ,7 h'l met te 8eVen' »Ik Weet weI- en Ajax, op zondag 17 februa- totterdam, is geen kaartje meer ken. Dit houdt in, dat het loor ruim 66.000 toeschouwers rden bekeken. BETERING LOTTO een verbetering van het pers- i DPA blijkt dat het eerste ude getal in de Duitse lotto van pen zaterdag een is in plaats de lotto luidt dan: fflde getallen: 1 12 20 30 38 39. 'egetal 34. lianummer 0202. felaten Uit een gevangenis buurt van Cadiz in Spanje 31 Spaanse dienstweigeraars bericht het Spaanse „Ya" Sommigen zaten al ar in de gevangenis. Hun vrij- vloeit voort uit de parle- fre goedkeuring op 19 deceip- wet inzake dienst- Jong en „oud" vonden elkaar vijf wedstrijden terug in de ontmoeting tegen Warmunda, het keerpunt voor SJZ in de zo somber gestarte com petitie. „Het was bepaald geen goe de wedstrijd, maar we wonnen wel met 42 en dat vond ik op dat mo ment wel zo belangrijk". SJZ ver scheen in dat gevecht tegen de on dergang met Wim Bos in de spits. Een 16-jarige, die de plaats overnam van Wibo Ammerlaan. „Wim heeft het nadeel dat hij niet zo groot is en niet zo stevig gebouwd, maar qua snelheid en techniek is hij voldoen de. Hij past ook beter in het 442 systeem dat wij spelen, waarin ik Theo van Klink als aanvallende middenvelder heb en Sjaak Slinger land met Bos nu in de voorhoede Wibo Ammerlaan is een speler, die nog teveel de rechtsbuiten van vroe ger is". Hoe zeer het zelfvertrouwen door de winst op Warmunda werd opgevijzeld bleek later tegen het naar een plaats in de derde klasse sollici terende Rijpwetering. SJZ versloeg op zijn complex Haasbroek (waar de acbcommodatie door de spectaculaire groei in vijf Jaar verdubbelde het aantal leden: van 250 tot 500 bin nenkort met twee velden zal worden uitgebreid) de Alkemaders met 21. De Visser kwam daardoor dichter bij verwezenlijking van zijn ideaal: zo snel mogelijk in veiligheid zien te brengen. „Dat was de opzet aan het begin van de competitie. Met zoveel nieuwe spelers in het eerste elftal mocht je eenvoudig niet verwachten dat het een rol in de kopgroep zou gaan spelen. Voor de jeugd ben ik blij dat we er nu wat beter voor staan. Het is niet goed voor Jonge spelers als ze steeds tegen degradatie moe ten blijven knokken. Op den duur zou niet ken- hen dat wel eens kunnen gaan op- vnn Hpr breken". De Visser wil ook zo snel mogelijk zonder de by SJZ tradi tionele (degradatie) zenuwen verder aan de opbouw gaan werken. De voormalige oefenmeester ZWIJNDRECHT-ROODENBURG. Hennie de Klerk, die afgelopen zondag in de derby tegen UVS op de bon werd geslingerd zal door Roo denburg niet worden opgesteld voor de wedstrijd tegen Zwijndrecht. Trai ner Smits: „Het zal nog wel even duren voor we bericht krijgen van de KNVB. Maar omdat Hennie te gen UVS een gekneusde voet heeft opgelopen en zondag toch niet had kunnen spelen, willen we hem nu alvast schorsen, zodat we straks, als het rapport van de KNVB wordt toegestuurd, die wedstrijd in minde ring kunnen brengen". Vervanger van Hen „Volkstuin" de Klerk zal waarschijnlijk Hans Hannaart zijn. Smits over de vroegere aanvaller: „In het tweede elftal doet Hans het op het middenveld erg goed. Bo vendien heeft hij sinds kort weer meer tijd door voetbal en kan hij het gemakkelijk combineren met zijn studie". UVS-PAPENDRECHT. Henk Rol, voor wie de derby te gen Roodenburg er al na 65 minu ten opzat, zal normaal meespelen te gen Papendrecht. Trainer Van Schoo- ten: "We moeten proberen zo snel mogelijk die vier, vijf punten, die we nog nodig hebben voor de hoofdklas se, binnen te halen. En daar heb Je de meeste kans op met een compleet elftal". Niettemin voorziet Van Schooten enige moeilijkheden voor 't treffen van zondag: „We hebben nu gewonnen van Roodenburg. Je zou dat kunnen vergelijken met een Europa Cupwedstrijd van Ajax. De zondag er op speelt Ajax minder ge concentreerd. Die kans zit er bij ons ook in. Daarvoor zullen we moeten waken". Prognoses Zaterdag: KNVB: Ter Leede—RVVH 2, Loos duinenRynsburgse Boys 3, Spirit —Koudekerk 3, ARC—SVOW 1, Die Haghe—Woubrugge 1, Semper Al- tiusZwammerdam 1. Afdeling Leiden: Randstad Sport MVKV 1, Spel. LisseValken '68 1, Hazerswoudse Boys—VWS 1, Lei den—VVSB 3, Sleutels—GWS 1, AlphiaKagia 2, SJZMeerburg 3, SVLV—VNL 1, LSVV '70—Stomp- wijkse Boys 1, Unitas Leiden—Kic kers '69 1. Maandag a.s.in Leiden: w Libelle presenteert u de 'w praktische mode van het nieuwe seizoen. Niet de onbereikbare haute couture...wèl de kleren die u zelf kunt dragen en maken. Maar dan ook alles: van vlot zomerjurkje tot exotische kaftan-van katoen-kanten bloesje tot uitgaans- japon.U ziet er de modellen voor iedereen: voor de grote-matenmoeders èn voor de dènslanke dochters. Bekijk het allemaal in de gezellige omlijsting, verzorgd door Libelle.U kiest uit 3 voorstellingen: Maandag 11 februari Stadsgehoorzaal Leiden 14.30,19.00 en 21.30 uur.Kaarten a f.3,00 aan de zaal vanaf een half uur voor de aanvang. uw gezellige modeshow Prof. Wiersma in diësoratie: LEIDEN Ongeveer 27 procent van de Nederlandse bevolking maakt op de een of andere wijze een uiter ste wilsbeschikking. Het testament behoort dus niet louter tot het ter rein van een kleine elite. Deze in formatie gaf professor mr. K. Wiers ma, hoogleraar in het burgerlijk en Volgens Ford: Nederland Stompwijkse Boys, die geboren is in ik betwy- Zeeland: „Vorige week ben ik al tot fel toch sterk of dat de volledige overeenstemming gekomen met SJZ ploeg Men zal in ieder geval dit weekein de in de Marimbahal een aantal boeiende volleybalduels land kunnen bekijken, veau, dat men niet elke d verlenging van mijn contract. Dat is dus geen punt meer. Enkele plannen heb ik al uitgewerkt. Voor Neder- de nieuwe competitie willen we er :en ni- bijvoorbeeld met de hele groep een t. weekend tussenuit". ADVERTENTIE >73 i rïdg wegens gewetensbezwaren. Panje zitten 220 dienstwei- rs in de gevangenis, op vier katholieken na allen Jeho- Setuigen. Verwacht wordt dat anenkort nog 150 op vrije voe- m ZONDAG: KNVBUVSPapendrecht 1, ZwijndrechtRoodenburg 3, LFC Blauw Zwart 1, DHLLugdunum 3, Spel. LisseODB 1, Bodegraven Hillegersberg 2, RKDEOASC 3, Randstad Sport—Teylingen 3, VVSB Warmunda 1, HillegomForehol- te 1. UDOLDWS 2, Rijpwetering DOCOS 1, SJZ—Van Nispen 3, Al- tiorSJC 3, De PostduivenAlphen 1, VTLPDK 2, NieuwerkerkESTO 1. Afdeling LeidenDOSRAlphia 3, Bernardus—Stompwijkse Boys 1, SVLVMMO 3, Alphense Boys VVOA 1, Oranje GroenVNA 3, Unitas LeidenMeerburg 2t VNL KRV 1, ZLCLeidse Boys 1. Grond voor uitbreiding van Diaconessenhuis LEIDEN In een vergadering van de commissie voor de stadsontwikke ling a.s. dinsdag zal een voorstel ter tafel komen om aan de Christelijke Vereniging voor ziekenverpleging „Het Diaconessenhuis" een stuk grond van circa 3535 vierkante meter aan de Houtlaan in erfpacht uit te geven. Volgens het voorstel zal het stuk grond worden gebruikt voor de uitbreiding van de polikliniek van het ziekenhuis en in een later stadium voor uitbreiding van het beddenhuis. Gedeeltelijk zou het per ceel ook moeten worden benut als parkeerruimte. Zoals bekend wilde het Diacones senhuis al eerder zijn bedden bestand uitbreiden, maar door de bouwstop eind '72 was men gedwon gen de plannen voorlopig in het diepvries op te bergen. Nadien ver klaarde de directeur mr. J. W. Filippo dat hij er, gezien de overbedding (te veel aan bedden) in de regio, niet aan zou denken het aantal bedden te ver groten. WASHINGTON (AP) Vice-pre- sident Gerald R. Ford heeft van daag verklaard van president Nixon vernomen te hebben dat hij over weegt de belangrijkste geluidsbanden en samenvattingen van de Waterga- teaffaire ter publikatie vrij te geven. Op een persconferentie verklaarde Ford te geloven, dat het vrijgeven van de desbetreffende materiaal al leen op het Juiste tijdstip wacht. Ford verklaarde een dag of tien ge leden door Nixon op de hoogte te zijn gesteld van de eventuele plannen tot vrijgave van het materiaal. Op de vraag of dit betekende dat het ma teriaal met betrekking tot de ge sprekken tussen president Nixon en John Dean II op een gegeven mo ment zou worden vrijgegeven, ant woordde de vice-president, dat hij dienaangaande niet over vastomlijn de informatie beschikte. In Jordanië is nu alles rustig AMMAN (AP) Koning Hoessein heeft gisteren een bezoek gebracht aan opstandige legereenheden ten Noorden van de Jordaanse hoofd stad en premier Zaid Rifai heeft be kendgemaakt dat "het probleem is notarieel recht, vandaag in zijn dië soratie op de 399ste geboortedag van de Leidse universiteit. Professor Wiersma constateer de dat ook het testament als rechts handeling niet door de sterk wijzi gende maatschappelijke omstandig heden onberoerd is gebleven. Een be langrijk aspect daarbij is de verschui ving van familievermogen naar ge zinsvermogen. Dat uit zich ondermeer in allerlei constructies om een nala tenschap helemaal te kunnen bestem men voor het levensonderhoud van de achterblijvende echtgenoot, in fei te voornamelijk gericht op de verzor ging van de weduwe, omdat in twee van de drie gevallen een huwelijk eindigt met de dood van de man en bovendien de man voor zijn levens onderhoud doorgaans veel minder is aangewezen op de nalatenschap van zijn echtgenote. Geërfd of gespaard vermogen, al dus professor Wiersma, speelt tegen woordig een kleinere rol bij het le vensonderhoud. Elementaire behoef ten worden door verzekeringen en so ciale uitkeringen opgevangen. Dat leidt ertoe dat er minder aan vermo gen te erven overblijft. Om twee re denen: enerzijds dringen de kinderen erop aan dat hun ouders hun kapi taaltje aanspreken om van hun oude dag te genieten, anderzijds dragen die ouders stukken van hun vermogen over op de kinderen om zo ln aan merking te komen voor een uitkering van de Bijstandswet. Uit de woorden van prof. Wiersma bleek dat de rechtswetenschap zich in toenemende mate de vraag stelt of men de inhoud van een testament in alle gevallen ongemoeid kan laten. Moet die inhoud soms niet aan een billijkheidstoets worden onderwopren pen? Kan iemands redely kerwys op gewekt vertrouwen door een testa ment beschaamd worden? Prof. Wiersma meende dat men een actie tot schadevergoeding zou kunnen in stellen, indien dat vertrouwen in de sfeer van een overeenkomst is opge wekt. Dat beperkt volgens hem ech ter niet de bevoegdheid om in een testament op te nemen wat men wil, maar een correctie in de sfeer van het verbintenissenrecht. Hij illus treerde dat met het historische geval van het Groningse professor die een onderwijzer Jarenlang voor zich had laten werken onder de toezegging dat hij in z'n testament bedacht zou wor den, een belofte die de hooggeleerde heer niet nakwam. Aan het slot van zijn oratie be toonde de professor zich bezorgd over de langzame manier waarop de her codificatie van het privaatrecht plaatsvindt. Meer spoed is van het grootste belang voor de gehele rechtsorde, zo vond prof. Wiersma. De Jordaanse televisie verbrak gis teren de stilte in de nieuwsvoorzie ning over de ontevredenheid binnen het leger over de lage lonen en cor ruptie onder officieren, dor beelden uit te zenden van het bezoek van Hoessein aan de troepen. De koning zou twee maanden gele den al kenbaar hebben gemaakt dat de salarissen omhoog zouden gaan, en het kabinet had hieraan vorige week zijn goedkeuring verleend. Rifai zou hebben gezegd, dat slechts een klem aantal troepen be trokken was geweest bij de acties, van de afgelopen week. "Vijanden, van Jordanië hebben de afgelopen dagen echter onjuiste informatie over de incidenten verspreid", aldus de Jordaanse televisie. In Beiroet hebben reizigers, die zo- Juist uit Jordanië terugkeerden ver klaard, dat zo'n 2.000 bedoeïnen, die gestationeerd zijn in de garni- zoenstad Zerqa, bij de opstand be trokken waren. AMSTERDAM (ANP) Bij de aanvaarding van zijn benoeming tot hoogleraar in de geneeskunde, aan de Vrije Universiteit te Amster dam heeft dr. H. J. van Aalderen vandaag gepleit voor inkrimping van de huisartsenpraktijk. Zijns in ziens heeft de huisarts te weinig ge legenheid om toe te komen aan be handeling van de patiënt als individu, waarbij de arts ook kan luisteren, naar het relaas dat de patiënt doet van zijn gevoel van ziek zijn. "Vrijwel alle ernstige fouten die ik in de praktijk heb gemaakt en ande ren heb zien maken, waren te voor komen geweest door simpele onder zoekingen. Ik liet ze niet na omdat ik deze onderzoekingen nooit deed. maar vanwege een vooroordeel". Prof. Van Aalderen pleitte daarom voor een vanuit de patiënt redene rende aanpak. "Een ander soort be nadering van de patiënt, in de zin van: "Ik weet niet waarvoor Je komt Jij weet het niet, laten we samen proberen er achter te komen". "Aangezien deze benadering een open benadering is, waarbij het niet om de mening van de huisarts maar Juist om de mening van de patiënt gaat, is de kans op het nalaten van noodzakelijke onderzoekingen eer der geringer dan groter". Een aanzienlijk probleem voor 't vernieuwen van de behandeling in die richting is volgens de hoogleraar het voetstuk waarop de huisarts staat. "Het is voor de huisarts vrij wel ondoenlijk om een werkelijke re latie met zijn patiënten aan te gaan, waarin iets gebeurt, zolang de pa tiënt tegen hem blijft opzien. We kun nen het ons ook economisch niet meer permitteren. Wanneer de artsen, met de huisart sen als poortwachters voorop, de klachten blijven autoriseren, zullen ze moeten blijven voortgaan alle klachten te onderzoeken op hun or ganische relevantie. Dit leidt tot een steeds verdere verfijning van onder zoekmethoden, waarbij de kwaliteit van het leven niet wezenlijk wordt verbeterd en waarbij, zoals de sta tistieken van de laatste Jaren aan tonen, ook de levensduur niet .neer wordt verlengd". Prof. van Aalderen zei inkrimping van de huisartsenpraktijk binnen het huidig maatschappelijk bestel niet mogelijk te achten. Naar verwacht wordt zal 't aantal huisartsen toene men "maar wanneer er niets aan 't bestel verandert zal dat geen voor deel opleveren. In dit bestel immers betekent toename van het aantal huisartsen een toename van de con currentie. Een huisarts die moet wer ken in een scherpe concurrentiesi- tuatie is niet in staat te komen tot een houding die noodzakelijk is voor deze benadering. Ik ben geneigd te zeggen: overheid en beroepsorgani satie: help snel en doe iets", aldus de nieuwe hoogleraar.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19