ordaans leger omsingelt hoofdstad JAPANS TOESTEL MAG NIET LANDEN Toekomst Suezkanaal onzeker Muiterij verrast Hoessein Koeweit bang voor complicaties Egypte overweegt heropening en modernisering Prijzen platen zijn vrij BUITENLAND Militairen verhinderen Mexicaanse 'boerenmars' MEXICO (Reuiter) In Mexico hebben 600 militairen en politie agenten met machinepistolen gedekt door lichte tanks woensdagavond verhinderd dat 3000 boeren een 'vrij- heidsmars" hielden om vrijlating van een boerenleider te eisen. Het leger belette de boeren de plaats Puebia te verlaten. Ze waren van plan in die naburige stad Alixo de vrijlating van de boe renleider Roman Danzos Palominos fn van 200 politieke gevangenen te BEBOET Opstandige Jordaanse militairen hebben be- acties langrijke gebouwen in de buitenwijken van Amman om singeld om kracht bij te zetten aan hun eis dat premier Zaid Riifai wordt ontslagen en een militaire regering wordt geïn stalleerd, aldus verklaren Palestijnse kringen in Beiroet. r\<* T j l i., zijn do militairen in de kazernes ge- veertigste Jordaanse pantserbngade die de opstand comsigmeerd. Bij gewapende bezettin- ontketende heeft volgens Wafa, het Palestijnse persbu- t?n J01?*11 <teze vier sta- 1 i ta i. rrY te*1 zyn de afgelopen weiken verschea- reau, net gebouw van radio Amman, een olieraffinaderij deno mensen gewond, ten noorden van de hoofdstad, een van Koning Hoesseins paleizen en het hoofdkwartier van de landmacht belegerd. StclKCFS QOQ6I1 van boeren geleid om landbouwgron den tae bezetten. In het hele land zijn veiligheids maatregelen getroffen in verband met acties onder boeren, studenten en dorpelingen. In vier deelstaten zijn de militairen in de kazernes ge- Koning Hoessein °aus Paulus rraadt indszenty" TKAilNSTAD ((AP) Onhe il hebben op gebouwen van het tan slagzinnen gekalkt als pro egen het afzetten, door de paus, ce Hongaarse bisschop Minds- ton men dingen lezen als "Paus i VI, u hebt Mindszenty verra- en "Mindszenty moet paus u". In Vatikaanse kringen aangenomen dat de slagzinnen eik zijn van een rechts karho- groep die al meer heeft gepro- rd tegen de pogingen van de tot betere betrekkingen te kp- met de communistisch e regerin- Europa. )HN DEAN ITORDE WOCATEN 11NGTON De vroegere juri- adviseur van president Ri- Nixon, John Dean, is uit de advocaten in de staat Vir- gezet wegens „onethisch ge- is hoofdgetuige-è.-charge te- resident Nixon in de Water- ik. De advocaten van Dean n bij de tuchtcommissie van de ingedrongen op uitstel van een l tot de Watergatezaak geheel n opgehelderd. zitting waarop Dean werd uit- si had plaats in Alexandria, örstad van Washington. isten Bij een van de terro be incidenten die gisteren in Irgentinië plaatsvonden heeft n man die ervan wordt ht lid te zijn van het revolu- Volksleger (ERP) in Tucu- aodgeschoten. Eerder op de dag tal guerrilleros, vermomd als en artsen, een ziekenhuis om Tonde mede-terrorist, die door atselijke politie was gearres- te bevrijden. In Buenos Aires Sr:de de politie een gebouw zen vergadering van linkse pe il werd gehouden. Hierbij wer- jongelui gearresteerd en tal- apens in beslag genomen. 'lies De Spaanse politie (Ie afgelopen tijd meer dan 30 sa gearresteerd omdat zij als van communistische organi- verantwoordelijk waren voor gen in Sevilla, Cadiz en Cordo- I hadden zich ook schuldig ge- aan wapendiefstal, iurus-eieren Werklieden die to land in de buurt van Cha- feuf-le-Rouge aan het. vlak hebben zeven dinosau- gevonden, zo heeft het Na- museum van Aix-en- gisteren bekend gemaakt, leren hebben een doornsnee '25 centimeter en wegen per B kilo. jjnder gepakt De 28-jarige Mer Johannes Verspeek is bij de Spaanse grenspost omdait hij verdo- 1 middelen had vervoerd. Hij I kilo hasj bij zich. De Italiaanse regering Nloten tot een verandering tot dusver bestaande zon- Nrbod. Voortaan mogen |met even en oneven nummer- ibeurtelings een weekend rij- benzinepi-ijs in Italië blijft ongewyzigd. Zuid-Vietnam en het van de Vietcong 1.404 gevange- 1 te wisselen. Nadat binnen 24 sr vergaderingen waren gehou- de bijzonderheden te regelen, «en dat vrijdag wordt begon- de uitwisseling. Het Bevrij dt zal 100 militairen en 104 vrijlaten, en Zuid-Vietnam en burgergevangenen. 16 schade De grote oliebrand 37 dagen in Aboe Rodeis in &i woedt, heeft al een schade ntiljoen gulden veroorzaakt, Zvi Dinstein, hoofd afde- in Tel Aviv meege- Deskundigen menen dat de idog aanzienlijk groter zal bly- als men de brand een- ^der controle heeft. WAFA Dat het regime van Hoes- dige militairen Hoessein vier dagen sein niet gunstig is gezind deelde de tijd gegeven om hun eisen in te willigen, en hebben ze gedreigd met dat de muiters in aantal zijn toegenomen en dat ze samen de sterkte van twee divisies hebben. De opstand wordt geleid door generaal- majoor Chaled El-Hadjoedj El-Ma- maatregelen als tegen een van hen opgetreden zou worden. Bij Zerka op 20 'kilometer ten noorden van Amman, hoofdkwartier Jali, die commandant van de veer- van de veertigste brigade, is machi- tigste brigade was toen zij tijdens de negeweervuur gehoord. oktoberoorlog in Syrië gelegerd 1 Volgens diplomatieke en andere be- Welke lunette hij nu bekleedt ie niet richten had Hoessein, die een be- bekend. zoek aan de Verenigde Staten voor werkwillige chauffeurs CHICAGO Een werkwillige Amerikaanse vrachtwagenchauffeur is doodgeschoten aangeibroffen in ae cabine van zyn vrachtwagen. Hij is de tweede chauffeur binnen een De Ja-panse premier Kakoeei Tanaka (midden) tijdens het spoedberaad met zijn minister van Bui tenlandse Zaken (rechts) en eerste kabinetssecretaris over de bezetting van de Japanse ambas sade in Koeweit. KOEWEIT (UPI) De regering van Koeweit heeft bekend- De regering in Tokio haalde voor de gemaakt dat zij geen landingsrechten zal verlenen aan een nlteeü^st^uMThe"tMsM^n Japans lijnvliegtuig dat is uitgestuurd om in Singapore extre- japan Air Lines om de extremisten misten te halen en naar Koeweit over te brengen. Radio Koe- in Singapore op te halen. De extre- weit riep de verklaring van het departement van Binnenlandse misten hi Koeweit hadden geëist dat Zaken om, ruim acht uur nadat Japanse en Arabische extre- misten de ambassade van Japan in Koeweit hadden bezet en de Maar ambassadeur en andere diplomaten hadden gegijzeld. De muiters zouden ook het out- overleg met president Nixcn moest wee^ d*e wer<* vermoord. majoor afgelasten, onmiddellijk na zyn te- De staking van de Amerikaanse ADVERTENTIE slag eisen van generaal- Zaid Ben Sjaker, chef van de gene- rugkeer 'n stormachtige vergadering "eigen rijders", chauffeurs die eige- rale staf, en soldij verhoging voor of- met het opperbevel van het leger. naar zijn van hun vrachtwagen, ficieren ep manschappen. Radio neemt steeds gewelddadiger vormen Amman deelde mee dat de soldij bij Bedoeïnen aan. Ook gisteren werd dynamiet ge- koninklijk besluit met 10 procent vonden onder een brug over de auto- was verhoogd. Volgens de berichten is de 39-Ja- snelweg door Pennsylvania. Verschci- Volgens WAFA hebben de opstan- riSe vorst gisterochtend naar Zerqa pene chauffeurs meldden dat hun gereden om te spreken met de be- ruiten sneuvelden door kogels of ste- doeïnen-troepen die daar zondag aan nen het muiten sloegen uit pretest tegen arwieerde gisteren on- de hoge kosten van het levensan- ^SScorte een konvooi van derhoud en tegen de corruptie in het vaMmeeas met vlees uit ambtenarenapparaat veeteeltgebieden van de Mid-West. Volgens zegslieden zijn de muiters Chaaïteais m dienst Van vervoers- trouw aan Hoessein gebleven en eisen en nog werkende eigen ro zijn slechts het ontslag van een ders Ti^etl hoofdzakelijk in kon- aantal functionarissen rond hun vooien om minder kwetsbaar te zijn vorst. voor gewelddadige acties. De super- Reizigers die uit Jordanië in marktten, die gewaarschuwd hebben Beiroet aankwamen, vertelden dat dat er tekorten ontstaan als gevolg de chef staf van het leger, It. gen. vain staking, zeggen dat het vlees- Sherif Zaid Bin Shaker, een neef transport maar voor enkele dagen van koning Hoessein, de voornaamste soelaas biedt, woordvoerder is van de groep die streng optreden tegen de imuiters elsh. Muiters Kwaliteit van Andere stafofficieren, voornamelijk kolonels, zouden er bij Hoessein op y/ pmiQ-TOtn^ hebben aangedrongen de argumen- vil Uö"L UIU O ten van de muiters in overweging i 1 te nemen, die maandagavond na |iitcfp|rPTIfl twee dagen van luidruchtige demon- LtlLOLC/JVC/llLl straties in Zerqa naar hun kazernes terugkeerden. De onmiddellijke aanleiding tot PASADENA De Amerikaanse de rebellie zou zijn Hoesseins besluit geleerden hebben geestdriftig com- geldieningen aan lagere officieren en mentaar geleverd op de eerste fo- soldaten te verbieden, „hoewel hoge to's van de atmosfeer van de planeet officieren leningen van duizenden Venus, die de "Mariner-10" naar de dinar kunnen sluiten". Ook zou Hoes- aarde heeft geseind. Er zijn zelfs klei- sei 50 miljoen dollar van Amerika ne details op te zien. Het zal echter hebben gekregen zonder dat hij er nog wel enige tijd duren voordat de in de begroting een bestemming aan foto's volledig onderzocht zijn. Het gaf. De regering van Jordanië zou overseinen van de in totaal 3712 fo- hociderden officieren hebben gear- to's zal tot 23 februari duren, resteerd. Een uur voordat de Mariner Venus Volgens diplomatieke zegslieden tot op 5300 km zou naderen werden was de koning verrast door de om- de televisiecamera's aangezet. Met- vang van de ontevredenheid onder een werden duidelijke beelden ont- de troepen. Het was de eerste maal vangen, die in het begin de nacht dat de Jongste vorst geconfronteerd zijde van de planeet lieten zien. La- werd met ontevredenheid onder de ter werden foto's van het noordelijk bedoeïnen-troepen die traditioneel poolgebied van Venus naar de aar- zeer koningsgezind zijn. de gezonden. CARNAVALSPRIJZEN JONGE JENEVER, extra zacht liter - f8,95 NAPOLEON 1769 Franse brandy, fles f8,95 PONTE'S WHISKY 100% Scots, fles f 10,95 TEENAGER-WINE, knalt als champagne, fles f 1,98 MARTINI VERMOUTH de enige echte fles f4,95 PILSENER-GILDE 12 Euro flessen f6,25 STEENSTR 8 TEL 21341 HERENSTR 6 - TEL 3006» HAARLSTR 204 TEL 21611 Een bezetter van de Japanse ambassade in Koeweit kijkt uit een raam van het gebouw naar de zware bewaking op het plein beneden. SUEZ Het Suezkanaal - stille getuige van felle strijd aan beide oevers in de oktober-oorlog en gesloten sedert de juni-oorlog van 1967 - zal na de terugtrekking van de Israëli sche troepen tot 20 km in de Sinaï bevaarbaar worden gemaakt. De zeven jaar sluiting zal dan meer dan dertig miljard gulden hebben gekost. Het 166 kilometer lange en 80 tot 135 meter brede kanaal vormde de belangrijkste verbinding tussen Euro pa en het Verre Oosten. De afstand tussen Tokio en Rotterdam werd een kwart deel korter. De reis van Londen naar de havens aan de Perzische Golf werd met de helft bekort. Met de sluiting steeg over de hele wereld onmiddellijk de vraag naar olietankercapaciteit met 25 procent. Het toen betrekkelijk lage kostenpeil van bouw en vervoer maakte het eco nomischer grote tankschepen te ge bruiken voor olievervoer van de Golf naar Europa dan kleine tankers via het kanaal toen dit nog open was. Maar sedert 1970 zijn de kosten aan zienlijk gestegen en de ontwikkeling in de scheepsbouw heeft precieze voorspellingen over de vermoedelijke ontwikkeling na opening van het ka naal moeilijk gemaakt. Zeehandel Wat het vervoer betreft, in 1950 werd 73 miljoen ton door het Suezkanaal verscheept. In 1960 was het al 169 miljoen ton. In 1966, het laatste Jaar voor de sluiting .transporteerden 21.250 schepen, waarvan 10.000 olie tankers 242 miljoen ton, dat is 14 pro cent van de totale zeehandel ter we reld. West-Europa betrok in 1966 een. derde van zijn olie-invoer via het ka naal. Na de nationalisatie in 1956 voerde de Egyptische Suezkanaalautoriteit een herzieningsplan uit waardoor het ka naal bevaarbaar werd voor grotere tankers. Met de huidige diepte van 12 meter kunnen slechts (volle) tan kers tot 70.000 ton passeren. Met buitenlandse en financiële en technische steun zal Egypte samen werken bij de opruimingswerkzaam heden en de uitdieping van het ka naal. Na 5 maart zullen genie-een heden, springstofdeskundigen en kik vorsmannen hun taak beginnen. Zij zullen mijnen lokaliseren, onschade lijk maken en verwijderen en alle soorten explosieven in en langs het kanaal opruimen. Dit zal naar schat ting ca twee weken in beslag nemen. Dreggen Daarna zullen 14 schepen die het ka naal blokkeren, waarvan er negen praktisch gedumpt zijn, moeten wor den opgeruimd, waarvoor er in ver schillende landen, waaronder Neder land, gegadigden £yn. Dan zullen de 15 buitenlandse schepen uit acht lan den die al bijna zeven jaar vastzitten in de Bittermeren, kunnen vertrek ken of weggesleept worden. Er zal kunnen worden begonnen met dreg gen om het kanaal weer op de oude diepte te brengen. De kosten van de opruiming zullen 225 miljoen dollar en ca. drie maanden tijd vergen. Vervolgens zal worden begonnen met de uitvoering van een plan van twee fasen op lange termijn om het kanaal te verbreden en dieper te maken. In de eerste fase moet een diepte van 15 meter worden bereikt om schepen van 150.000 ton te kunnen toelaten. In de tweede fase moet de diepte worden gebracht op 21 meter ten behoeve van tankers van 250.000 ton. Opening van het Suezkanaal zal een einde betekenen van een bewogen pe riode uit de geschiedenis van het ka naal, een geschiedenis die op 17 no vember 1869 begon met het openen van de vaargeul. Toen voer het jacht van de keizer van Oostenrijk met aan boord keizerin Eugénie, naar Port Saïd. De opening van het toen acht meter diepe kanaal betekende ver werkelijking van het „dwaze" plan van de Franse diplomaat Ferdinand de Lesseps. Voor het graven van de waterweg door de landengte van Suez moest hij aan enorme financiële, po litieke en technische moeilijkheden het hoofd bieden. Op 26 juil 1956 nationaliseerde pre sident Nasser van Egypte de voor 45 procent Britse en 26 procent Franse Suezkanaalmaatschappij. In augus tus kwamen Engeland en Frankrijk militair tussenbeide. Zij stuiten ech ter in de VN op sterk verzet van de VS en de Sowj et-Unie. Zy moesten zich terugtrekken en op 22 december kwam aan hun aanwezigheid in Egypte een einde. Op 24 december werd het standbeeld van de Lesseps neergehaald. In de Juni-oorlog van 1967, toen de Egyptenaren uit de Sinaï werden ver dreven, werd het kanaal gesloten. Tot de oktober-oorlog vormde het de scheidingslijn tussen de Israëlische troepen op de Oostelijke oever en de Egyptische troepen aan de Westelijke zijde. Op 6 oktober 1973 trokken de Egyptenaren de waterweg over en tien dagen later vormde de Israëliërs een bruggehoofd op de Westelijke oever. De op 18 januari 1974 getekende over eenkomst tot scheiding van de troe pen was voor Egypte aanleiding de oude plannen tot modernisering van het Suezkanaal uit het stof te halen en bij te werken. Opening van de waterweg voor alle schepen is echter een zaak die in gro te mate afhangt van de voortgang van het vredesoverleg. President Sa- dat van Egypte maakte duidelijk dat, als er geen vredesregeling met Israël is tegen de tijd dat tot heropening wordt overgegaan, schepen onder Is raëlische vlag geen doorvaart zal worden verleend. En wil een vredes regeling voor de Arabieren aanvaard baar zijn, dan moet zij voorzien in Israëlische terugtrekking uit alle in 1967 bezette gebieden en herstel van de rechten van de Palestijnse Arabie ren, Suezkanaal binnen 6 maanden weer open CAIRO De Egyptische re gering heeft besloten het sinds de zesdaagse oorlog van 1967 gesloten Suezkanaal binnen zes maanden weer voor de icheepvaant op te stellen. Dit leeft het semi-officiële blad El Achram vandaag gemeld. Vice-premier Mohammed Ab- del Hatem heeft, aldus dit blad. de voorzitter van het bestuur va de Suez kanaalmaatschappij: Masjoer Achmed Masjoer, op gedragen contact op te nemen met de landen die financiële steun hebben toegezegd bij het opruimen van de waterweg. Dit zijn Japan, de Verenigde Sta ten en Italië en verder ook nog de Wereldbank. Met de eerste fase van de op ruiming, bestaande uit het her stellen van het vooroorlogse wa terpeil, zal een bedrag van ruim een half miljard gulden gemoeid zijn. de Koeweitse verklaring stond: „Koeweit heeft besloten geen landingsrecht aan het Japanse vlieg tuig toe te staan, om de complicaties te vermijden die er het gevolg van zouden kunnen zijn". In de verklaring van het departement stond dat Koeweit de Japanse auto riteiten zowel als de extremisten en hun gijzelaars in de Japanse ambas sade, van het besluit op de hoogte had gebracht. Koeweit heeft de bezetters van de Japanse ambassade laten weten dat zy een vrijgeleide voor vertrek uit Koeweit naar een land van keuze kunnen krijgen als zij eerst hun gijze laars in de diplomatieke vertegen woordiging laten gaan. De vier extremisten die door het Ja panse lynvliegtuig opgehaald worden, bezetten al sinds een week een veer boot in Singapore. De bezetters van de ambassade van Japan in Koeweit zyn vermoedelijk negen in getal vier Japanners en vyf Arabieren. Zy hebben gedreigd met de dood van ambassadeur Yosji- taka Isjikawa en nog minstens vyf andere diplomaten als aan hun eisen niet wordt tegemoetgekomen. De twee Japanse en twee Arabische extremisten in Singapore die na een poging olie-installaties van de Shell op te blazen, een veerboot kaapten, hadden geen luchtvaartmaatschappy kunnen vinden die bereid was hen op te halen en uit Singapore weg te brengen, noch een Arabisch land dat hen wilde opnemen. Het vliegtuig het Japanse hebben ze, maar nu weigert Koeweitt medewerking. De regering van Singapore had geen vliegtuig beschikbaar willen stellen zolang de extremisten hun wapens niet wilden afgeven. Yasser Arafat, de leider van het Pa- lestynse Bevrijdingsfront, heeft het optreden tegen de Japanse ambas sade in Koeweit veroordeeld, zo heeft het Palestynse persbureau WAFA be kendgemaakt. Arafat verklaarde dat zyn organisatie niets met de zaak te maken heeft.. Hy sprak zijn veroordeling uit na een on derhoud met de ambassadeur van Koeweit in Beiroet.. Danseres wil gaan boksen OMAHA ReuterRosemary Daviseen 21-jarige, 55 kilogram wegende Amerikaanse revue-dan seres, heejt gedreigd naar de rechter te gaan omdat haar in schrijving voor een bokstoernooi „Er zijn vrouwelijke jockeys en er wordt basketbal gespeeld door vrouwen. Trouwens in vele spor ten kunnen vrouwen uitkomen. Waarom dan ook niet in boksen Het is pure discriminatie". James McKay, de trainer van Rosemary Davis, kondigde giste ren aan dat Rosemary en hij de zaak voor de rechter zouden bren gen. BRUSSEL Sinds het begin van dit jaar zyn in Nederland de belem meringen voor de vrije concurrentie op de grammofoonplatenmarkt opge heven. Dat is het resultaat van een actie van de Europese Commissie, het "dagelyks bestuur" van de EG. In de loop van vorig jaar heeft de commissie bezwaren gemaakt tegen het kartel, dat bestond uit een 20-tal fabrikanten en importeurs van gram mofoonplaten. Het kartel had zo'n 1600 kleinhandelaren in grammo foonplaten nauw aan zich gebonden. Het kartel controleerde zo ongeveer 90 pot van die Nederlandse grummo. foonptetenmarkt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9