A)ONREM WEG was u 'Toen u hem liet geen mens meer... verzuipen Maximumsnelheid een blijvende maatregel ie hard Ier km. Castrol-olie kunstmatig op een hoog prijsniveau? ONDEN: KVP zwaaide om: Subsidie aart De Tijd is een voldongen feit IJDEN: GULDEN iven jaar •or broers ZEER LAGE LUCHTDRUK Bestuur grijpt nog niet in op Dennendal SKSffs-S fefssar- Eis 10 maanden tegen illegale jeneverstoker Aanklacht van procureur-generaal Vervuiling oorzaak ademhalingsziekten DERDAG 7 FEBRUARI 1974 BINNENLAND HAAG De loonmaatregel moet per 1 april ver- jnen. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft dat gis- N liddag te horen gekregen van de loonspecialisten van rakcentrales, geleid door NVV's vice-voorzitter Adri de >n. Over twee weken zal de vakbeweging concrete loon- U n op tafel leggen. Daarna zal er zo spoedig mogelijk on- M landeld moeten worden over nieuwe c.a.o.'s. vakbeweging wiil oak niet lan- jachten dan half februari op e ramingen over de eoonomi- ontwikkeling van het Centraal lureau. "Die ramingen zullen fens toch een grote onzeker- [actor hebben" aldus De Boon P is dan maar beter om op het n J af te gaan om te voorkomen zaak uit de hand loopt", j zijn eigen departement ontving Boersma gistermiddag de loonspecialisten van de vak- lues en enkele uren later een leversdelegatie om met hen te i i over de verdere gang van en i aan het loonfront. de zijde van de vakbeweging aantal problemen voor het i ode overleg aangegeven. Be- Uk is vooral wat er met de ver- ei ng voor de prijsstijging in dit gaat gebeuren. De vakcentra- jj Delen veel voor een compensa- kwartaal inplaats van twee per Jaar, zoals nu gebeurt. An- die aan de orde moeten zijn: een loonsverhoging per een minimum in prijscom- tie en beperking van de ver- D0 van prijsstijgingen voor ho- :omens. t erhandelen reensteming tussen vakbe- wesrkgevers op loongebied nfagens De Boon weinig waar- il ilijk. Het is daarom ook aller zeker of de Stichting van de het topoverlegorgaan, zal ggen over het cao-beleid, ikcentrales willen in elk geval iel him arbeidsvoorwaardenbe- ïebben vastgesteld dat er nog ende gelegenheid is om voor te onderhandelen over nieu- werkgevers handhaven hun punt dat er eerst nieuwe ge- over de economische ontwik- op tafel moeten komen. Zij hun beraad in eigen kring ens ook nog niet voltooid. „Het - veel te vroeg om te juichen hde economische ontwikkeling" mr. G. van Muiden (chris te- ondernemers in midden- en ledrüf), „de lente voor de huis de werknemer is zeker nog ;ekomen". DEN HAAG Door de ver rassende ommezwaai van de KVP-fractie heeft een meerder heid in de Tweede Kamer zich gistermiddag akkoord verklaard met financiële overheidssteun aan de dagbladen De Tijd en Trouw, met zijn vier kopbladen, en ver moedelijk ook aan het weekblad de Haagse Post. Deze meerderheid werd behalve door de KVP ge vormd door de fracties van PvdA, D'66 en PPR. Deze vier fracties (samen goed voor 83 van de 150 zetels) steunde een te elfder ure gewijzigde motie van de KVP-or Van der San- den. In zijn nieuwe versie vroeg de motie de regering op korte ter mijn een stichting Bedrijfsfonds voor de Pers op te richten. Boven dien bond de motie de regering op het hart om „nieuwe aanvra gen om steun aan individuele bla den aan het bestuur van het Be drijfsfonds voor te leggen". Minister Van Doom (Perszaken) legde zich neer bij deze wens van een Kamermeerderheid, maar hij behield zich uitdrukkelijk het recht voor alsnog „noodverband aan te leggen, zolang de stichting Bedrijfsfonds voor de Pers niet tot stand is gekomen. Hij liet doorschemeren dat hij de aan vrage voor een renteloze lening van De Christelijke Pers ten be hoeve van Trouw en de Kwartet bladen en het verzoek om hulp van de Haagse Post niet als „nieu we aanvragen" zou beschou- Deze uitleg werd door Van der Sariden niet bestreden. De minister vond wel de frac ties van VVD, CHU, ARP en DS'70 op zijn weg. Woordvoerder Scholten van de ARP zei, dat ae minister „de grens overschrijdt" als hij de opiniërende weekbladen betrekt in de overheidssteun aan de pers. Hij koerste daarom aan op overleg vooraf met de volks vertegenwoordiging als steun aan de Haagse Post vaste vorm zou krijgen. De gelegenheidscombina tie van PvdA. KVP. D'66 en PPR stak hier evenwel een stokje voor. De oorspronkelijke opvatting van de KVP-fractie was, dat een rechtstreekse subsidie aan De Tijd alleen voor dit jaar mocht worden verleend. De door de minister toe gezegde financiële bijdrage in 't exploitatietekort van twee mil joen gulden in de jaren 1975 en 1976 zou eerst aan het op te rich ten Bedrijfsfonds voor de Pers moeten worden voorgelegd. Gisteren kwam de fractie van dit standpunt terug. Van der San- den: „De beslissing is nu eenmaal genomen". Minister Van Doorn had gezegd, dat hij moeilijk een zijdig de afspraak met De Tijd (gedurende drie jaren een subsidie van twee miljoen gulden per jaar) kon verbreken. Hetzelfde argument gebruikte hij om het voorstel af te wijzen van de CHU. Deze fractie had de regering willen vastleggen op een „kredietverlening voor een be perkte duur" een formule die wel past op de aanvrage van Trouw maar niet op de beslissing inzake De Tijd. De KVP-er Van der San- den had zijn ommezwaai ten gun ste van De Tijd vooraf laten gaan door forse kritiek op het beleid van minister Van Doorn. Hij verweet de bewindsman, dat hij niet vooraf overleg heeft gepleegd met de volksvertegenwoordiging. Hij zag een onafhankelijk Be drijfsfonds als middel om van de ze voldongen feiten verschoond te blijven. DEN HAAG Ook al oliecrisis geweest, dan w£ de Nederlandse wegen op korte ter mijn een maximumsnelheid gekomen. Dit is een blijvende maatregel, die de verkeersveiligheid moet vergro- er geen Minister Westerterp wees erop dat toch op het kabinet de bevordering van het gebruik van het openbaar vervoer tot vervolging van overtreders had ontkracht. Volgens hem had minister Wester als absoluut noodzakelijk ziet. Volgen terp als argument de verkeersvei- hem kan er slechts van een werke- ligheid gehanteerd, terwijl premier Hjke verbetering van de stedelijke Den Uyl de limieten toeschreef aan die alleen door die crisis wat sfeer sprake zijn als het gebruik van de benzinedistributie. Koning meen- o „c de partiCuliere auto rechtstreeks de dat de limiet van 100 kilometer wordt teruggedrongen ten gunste van die bus, tram of treön, maar zeker ook van taxi, bromfiets of fiets. ten eerder is ingevoerd", aldus minister Westerterp (Verkeer en Water staat) gisteravond in de Tweede Ka mer tijdens de begrotingsbehande ling. Binnenkort zullen alle maxima en minima op de wegen in een gewone wet worden geregeld en op zijn hoogst zal de snelheid op autosnel wegen worden aangepast. De minister kondigde verder aan dat zeer snel een aparte dienst voor de verkeersveiligheid op zijn minis terie in het leven zal worden ge roepen. Deze dienst zal zich spe- Enkele maatregelen die daartoe keer e zullen moeten worden genomen zijn onder meer het beperken van het iTSÏra?' het afsluiten van be- ongeveer zeshonderd kinderen paalde straten in binnensteden voor demonstratie het verkeer het populariseren van de taxi en het creëren van parkeerge legenheid nabij openbaar vervoer- haltes buiten de steden. f ir De bewindsman was ervan over- ciaal belasten met de samenstelling tulgd dat °°jf de uivoering van de nationaal verkeersveiligheids- j^axlmumsnelheden in feite het ge bruik Malie veld naar het Binnenhof. Een regen van stickers met rouwrandj es en pamfletten werd op het rege ringscentrum neergelaten. Op de spandoeken stond onder meer: „Wij willen niet worden uitgeroeid". plan. Daarnaast zal interde- het openbaar vervoer HAAG De vijf pro- rs-generaal van de gerechtsho- n ons land hebben als richtlijn de boete bij overtreding van «imuihsnelheid gegeven: f 3,- edere te hard gereden kilome- Bt gaat hier om het zgn. schik- edrag. Overtreders die niet «schikken" zullen zo snel mo erden berecht, aldus het mi-* van Justitie. s de bedoeling dat de politie itensieve controle zal uitoefe nt brengt mee een versterkte personeel en materieel (ra- s, surveillanceauto's etc.», luktschap: Minimumprijs leïfc moet cent hoger HAAG De minimumprijs Melk moet met twee cent om- tot 73 cent per liter. Dat vindt •estuur van het produktschap nnvel. Minister Lubbers (Eco- tthe Zaken) moet die verho- ^ter nog goedkeuren. 1 is niet uitgesloten dat Lub- ezwaren heeft, vooral nu aan kijk werd gedacht aan een ver- 0 van de minimumprijs met fcnt. Het produktschap vindt cent verhoging nodig met het gestegen distributiekosten. Zeshonderd kinderen heb ben gistermiddag in Den Haag als climax van de aktie Stop de kindermoord' gede monstreerd voor veiliger ver keer, autovrije schoolroutes en woonwijken zonder snel verkeer. Zij voerden een woud van spandoeken met zich mee en lieten een regen van pam fletten en stickers-met-rouw- randjes neerdalen op Het Binnenhof, waar zij vanaf het Malieveld heenliepen. Op de spandoeken stond o.m. te le zen 'Wij willen niet uitge roeid worden'. De leiders van de aktie bo den aan de voorzitter van de Tweede Kamer 5.000 handte keningen aan behorende bij een petitie waarin op ver keersveilige maatregelen wordt aangedrongen. De stichting 'Stop de kinder moord' wil dat daarvoor jaar lijks een bedrag van een mil jard gulden op de begroting gezet zal worden. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat, die voor de be handeling van de begroting van zijn departement in de Tweede Kamer was, kwam naar buiten om de demon stranten voor te houden dat discipline in het verkeer het allerbelangrijkste is. Hij kreeg een door Eindhovense kinderen vervaardigd schil derij aangeboden, tcaarop is uitgebeeld hoe kinderen het slachtoffer kunnen worden van het autoverkeer. partementale commissie voor de hijzonder de trein zal verkeersveiligheid worden samenge- vergroten Zeker op lange afstan den", zo meende hij. Tevoren had de VVD-er Koning het kabinet verweten dat het door verschillende tegenstrijdige uitlatin gen van bewindslieden over de noodzaak van de invoering van de maximumsnelheden de mogelijkheid steld en de minister van Verkeer en Waterstaat zal op dit gebied als coördinator gaan fungeren. DEN HAAG "Dit proces dient niet om de handel in namaaksel te belet ten, maar ter bescherming van een monopolie om een kunstmatig hoog prijsniveau op de Nederlandse markt te handhaven". Deze beschuldiging uit de Haagse advocaat mr. W. Alexander in kort geding voor de vice-president van de Haagse rechtbank. Pleiter komt op ting van de verkoop, terugname van de reeds verkochte olie van de afne mers en afgifte van een adreslijst van afnemers, dit alles op straffe van een dwangsom van f 25.000 per overtreding. Mr. Alexander betoogt dat Castrol- Nederland dan maar eens moet be wijzen dat de Amerikaanse Castrol olie dezelfde ingrediënten bevat als de belangen v an de Haagse de Engelse, die door het Nederlandse auto-onderdelenhandel "auto Italië" aan de Prinsegracht, die door Cas trol-Nederland is gedagvaard omdat hij Castrol-motorolie verkoopt voor bijna de helft van de vastgeste.de prijs. "Auto Italië" importeert de Castrol olie rechtstreeks uit de Verenigde Staten. Sinds augustus van het vo rige Jaar heeft de ondernemer al 60.000 liter verkocht aan particulie- octrooi wordt beschermd. En als het inderdaad dezelfde olie mocht blij ken te zijn, dan acht hij de strijd met het EG-verdrag inzake het doordat de barometer een DEN DOLDER CANP) Het is niet uitgesloten dat er een situatie ontstaat waarin het bestuur van de Willem Arntzstichting de verant woordelijkheid voor Dennendal niet meer kan dragen en diait 't staatstoe zicht op de geestelijke volksgezond heid d'ie verantwoondehikheid meet ARNHEM De procureur-gene- DE BILT Door vele bezitters bjk» geëist tegen de 40-jarige land- Vrije goederenverkeer. Tenslotte betoogt dat er helemaal geen sprake kan zijn van een octrooi-inbreuk, omdat de olie van "auto Italië" in elk geval een Castrol-product is en géén na maak. Hij vindt dat het octrooirecht stand te zien gaf. Dit Alexander bouwer J. O. van E. (Eeckhout) uit België, die in hoger beroep terecht- zeer lage stond wegens het illegaal stoken van ook een ge- jenever. De rechtbank in Arnhem omvangrijke depressie, had hem hiervoor veroordeeld tot land naar het oos- tien maanden gevangenisstraf. De Belgische landbouwer had in een schuur van een boerderij in het dorp Drumpt bij Tiel jenever ge stookt en volgens deskundigen zou die Juist ten trok, waarbij barometer tot 72)8 mm daalde. Doo/lait het lage drukgebied zeer omvangrijk was, wa de luchtdrukverschillen op korte de prijs van f 2,65 per liter, door eisers wordt misbruükt Bij alle andere handelaren kost deze zelfde olie van Castrol-Nederland f 5,10. het c oncurrentie de De vice-president Volgens de dagvaarding maakt rechtbank N. W. de Grooth "Auto Italië" zich aldus schuldig aan schorst de verdere behandeling van inbreuk op het octrooirecht van Cas- het korte geding voor de tijd van trol-Nederland. Castrols pleitbezor- een maand, om Castrol-Nederland in ger mr. J. W. Sodderland eist stopzet- staat te stellen te bewijzen dat de hard en later hier en daar tot storm achtig toe te nemen, waarbij buien het land binnenkwamen, buien gingen vergezeld val natte sneeuw. Vooral in Zeeland Brabant viel gisteren wat betekenis, met in Eindhoven totaal scholden ging hij met deze illegale activiteit. In België was Van E een jaar tevoren voor ge- w Enkele lijksoortige activiteiten veroordeeld heeft' hagel of tot twaalf maanden cel en een hoge Be ontstegen directeur de informaties die hy van de inspec tie krijgt noodzakelyk vindt. Op het ogenblik is er nog geen 'se van „evacuatie" van pupillen, zijn er na het ontslag van Den nendal-directeur Carel Muller en van zeven van de dertien stafleden nog geen andere ontslagen gevallen. Maar de mogelijkheid dat ook groepsleiders en andere medewerkers ontslag krij gen aangezegd en dat mede daar om pupillen moeten worden „ver plaatst" bestaat wel. Een en ander biykt uit mededelin gen die het W.A.-bestuur gisteren op glT persconferentie in Den Do'-'er boete. Toen hem een belangrijk deel van de gevangenisstraf werd kwyt ge- hij op vrije voeten kwam r Nederland. Van onze rechtbankverslaggever "U hebt hem laten verdrinken als een hond. Dat vind ik nog het erg ste, nóg erger dan het feit dat u hem in het water zwiepte, want dat deed u in een roes. Maar toen u hem liet verzuipen, toen was u geen mens meer!" Dit zegt de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof mr. Bos tot de twee gebroeders Pieter en Tedje, die in hoger beroep terecht staan om dat zij in de nacht van 3 op 4 maart vorig jaar samen met hun vriend "Aadje de Pad" een Marokkaanse gastarbeider in het water van de Houtzagerssingel zouden hebben pWcEM De twee broers Jan en Kinny K. (36) uit Otter- Nieuw Millingen zyn gisteren net Arnhemse Gerechtshof tot Jaar gevangenisstraf veroor- de moord op de 46-ja- Harderwyker koopman Piet I Broer Ernst (46), wiens rol ernstig was, kreeg vijf Jaar. Pieter en Tedje ontkennen en de Marokkaan zelf kan niet meer getui gen. Want Ahmed Abouttahar (32), huisvader van een gezin met twee kinderen, is dood. Hij kon niet zwemmen. Aadje de Pad, Pieter en Tedje, zijn door de Haagse rechtbank ter zake van dodelijke mishandeling, leder veroordeeld tot een gevange nisstraf van tien maanden met af trek. Aadje heeft zich bij dit vonnis neergelegd. Hij is altijd de enige geweest die ruiterlijk bekende. Tedje (25) en Pieter (21) beweren dat zij wel met de Marokkaan op de vuist zijn geweest, maar van de te waterlating weten zij niets af. Van een in de "Kofferbar" gemaakte af spraak om de Marokkaan in het wa ter van de singel te laten "afkoelen" weten zij nog minder. Hun ontkenningen zijn in strijd m de verklaringen van ooggetuigen, 'n Jonge vrouw zag uit het raam van haar bovenwoning hoe de Marok kaan eerst voor de "Kofferbar", werd afgetuigd en vervolgens hoe hij door drie man naar de waterkant werd gesleept: twee man hielden hem vast aan weerszijden, de derde zwiepte het slachtoffer met een fer me duw tegen diens rug in de plomp. Aadje de Pad (23) erkent onder ede dat hij de duw heeft gegeven na dat Pieter en Tedje het sleepwerk hadden gedaan. Het dossier bevat verklaringen van getuigen die dit be vestigen, óók dat er tevoren in de bar Den |-n- dal Carel Muller heeft gisteren uit naam van het collectief Nieuw Den nendal het bestuur van de Willem Arntzsticbtinig in een brief gevraagd "de situatie van vandaag te bevriezen en met alle by Nieuw Dennendal be trokkenen in een open gesprek te treden". Carel Muller stelt nog eens dat 't be stuur geen enkele mogelijkheid benut om uit het conflict te komen. „U draagt uiteraard de volle verant woordelijkheid voor dit negatieve be leid en zijn gevolgen. Wy zullen in tussen voortgaan met ons werk en met de vernieuwing van het belang rijke stuk gezondheidszorg dat wy de naam „Nieuw Dennendal" hebben gegeven". Staatssecretaris Hendriks (Volks gezondheid) heeft geen enkele be stuurlijke bevoegdheid om in de Den nendal-zaak in te kunnen grypen. Hij ziet voor zichzelf alleen een rol in deze zaak weggelegd als er bemiddeld i herplaat- buitenlander in het water te gooien, klaringen tegenstrijdig." Subsidiair noodlottige'afloop vin" hét gibiiren". SeId^^\Tren'meegeSl d^naSt De Drocureur-eeneraal eist. Hat vramsn ?ni c«v,f jxienanss gisteren meegeaeeia naoac hy op het ministerie een gesprek had gevoerd met het bestuur van de De procureur-generaal eist, dat vragen zaj een kortere straf voor bepaalt de president de uitspraak op het rechtbankvonnis tegen de twee de broers, die niet ongunstig bekend 20 februari, broers zal worden bevestigd. De staan. Nadat Pieter en Tedje beiden Willem Arntzstichting. ROTTERDAM (ANP) In de zeer zwaar geïndustrialiseerde gebie den van Japan zyn de laatste jaren tientallen mensen gestorven door een te grote hoeveelheid cadmium in hun eten. Dat een dergehjk lot een Ne derlander zal treffen, mag onwaar- schijniyk worden genoemd. Tegen zo'n ernstige verontreiniging van het voedsel is de keuringsdienst van waren wel opgewassen. Maar dat ga randeert nog niet, dat de Nederlan der in een industriegebied gevry- waard zal biyven van alle „milieu- ziekten". Gisteren bleek uit een tot dan ge heim rapport van de saneringscom missie Rynmond dat er dageiyks in het Rynmondgebied door de indus- triën 571 ton zwaveldioxyde en 122,4 ton giftige stikstofdioxydeverbindin- gen de lucht in worden geblazen. Het is mogeiyk, dat door deze uitworp van vuil by voorbeeld vele Vlaardin- gers aanzieniyk eerder dood zullen gaan dan andere, in schonere gebie den levende Nederlanders. In medische kringen begint men hoe langer hoe meer het verband te leggen tussen luchtverontreiniging en aandoening van de ademhalingsor ganen. Het kwalyke effect van vuile lucht op mensen die aan chronische aandoening van de luchtwegen lyden, kent men allang. Nu is men echter geneigd een stap verder te gaan en te veronderstellen dat sommige men sen dergelyke aandoeningen krijgen, terwyi ze daar, als ze in schonere lucht zouden leven, nooit last van hadden gekregen.. In Japan keert de staat een ver goeding uit aan dergelyke slacht offers van de milieuverontreiniging. In Nederland is men niet zover. Hier probeert men eerst een onomstotelyk bewys te krygen. Een van de artsen die zich daarmee bezighoudt is E. H. E. Wolfs, directeur van de gemeen telijke geneeskundige dienst in Vlaardingen, een van de meest door vervuiling geplaagde gebieden van Nederland. ,Jn de oorlog was het voldoende om op een open tram te gaan staan om tbc te krygen. Zo ver zwakt en daardoor vatbaar waren we. Nu zyn er bepaalde gevoelige men sen, voor wie de vuile lucht zou kun nen fungeren als een open tram", aldus dokter Wolfs.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7