Tuinbouw en Plantkunde in Boskoop 100 jaar 'Geen reden om ongerust voor ouders te worden' Baron van Dedem: ambassadeur van de sierteelt Nationaal Cum Laude Concours Mavo-directeur Niele: PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 7 FEBRUARI 197 BOSKOOP Burgemeester G. W. baron van Dedem van Bos koop is een waar ambassadeur voor de Nederlandse sierteelt. Na tionaal en internationaal geniet hij grote bekendheid. Dat komt niet in het minst door zijn voor zitterschap van Plant Propagan da Holland. Hij bezoekt nagenoeg alle nationale en internationale tuinbouwtentoonstellingen. Voor al als ons land met een inzending aanwezig is. Baron van Dedem is sinds vo rig jaar ook voorzitter van de ruim 30.000 leden tellende Ko ninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkun de. Een organisatie, die tijdens de "Floriade" in Amsterdam in 1972 haar honderdjarig bestaan her dacht .Dit eeuwfeest kreeg grote glans doordat koningin Juliana als beschermvrouwe van T. en P. bij het RAl-Congrescentrum een Koningslinde plantte als her innering aan dit glorieuze Jubi leum. Burgemeester Van Dedem, die zich bepaald geen deskundige op kwekersgebied wil noemen, maar er naar onze mening door zijn contacten toch wel heel wat van af weet, is erg blij, dat de T. en P.-afdeling uit de gemeente, die hij als eerste burger mag die nen, bijna even oud is de maat schappij waarvan hij het voor zitterschap bekleedt. Trots zegt hij: "Arnhem en Amsterdam waren vorig jaar de eerste afdelingen, die hun hon derdjarig bestaan vierden en dit jaar volgen Boskoop en Den Haag. Natuurlijk zal ik in mijn hoedanigheid van burgemeester en van voorzitter van T. en P. de feestelijke jaarvergadering bij wonen. 't Is toch een belangwek kend feit, dat je in je gemeente een organisatie hebt, die kan bo gen op honderd jaar vol van ac tiviteiten. Veel waardering heb ik voor de Boskopers, die door al die jaren heen leiding aan de af deling hebben gegeven. Geen eenvoudige opgave. Er gaat heel wat vrije tijd inzitten". De sinds 1923 Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde telt 133 afdelingen door het gehele land. De activiteiten bepaalden zich kort na de oprichting aanvanke lijk tot het organiseren van le zingen en tentoonstellingen. Daarna kregen voorlichting en tuinbouwonderwijs bijzondere be langstelling. Reeds in 1976 werd het initiatief genomen tot het op richten van de eerste rijkstuin bouwschool in ons land. Ook heeft de maatschappij steeds op ie bres gestaan voor de stichting van tuinbouwveilingen. Baron van Dedem: "Boskoop neemt wel een bijzondere plaats in tussen de andere afdelingen. Het is vanouds een afdeling met veel vakmensen. De functie van de maatschappij, waarvan ik nu voorzitter ben, is proberen een brug te slaan tussen de vakmen sen en de liefhebbers. Landelijk is de maatschappij betrokken bij het organiseren van tentoonstel lingen, zoals de "Floriade" in Am sterdam. Ook de vaste keurings commissies zijn een onderdeel van onze activiteiten. Die keurin gen ten behoeve van door de kwekers ontwikkelde nieuwe ge wassen genieten internationale bekendheid. Ze worden de laat ste jaren in Aalsmeer gehouden. T. en P. werkt voorts nauw sa men met allerlei verenigingen op tuinbouwgebied. In de afdelin gen worden talloze activiteiten ontplooid: iezingen, cursussen, dia- en filmvoorstellingen en keuringen". Boskoops burgemeester Van Dedem maakt geen deel uit van het bestuur van de eeuwfeest vierende Boskoopse afdeling van T. en P. Door zijn drukke bezig heden heeft hij nauwelijks tijd de vergaderingen te bezoeken. Daarom zal zijn aanwezigheid tijdens de feestelijke Jaarverga dering bijzonder op prijs worden BOSKOOP Het Boskoopse kwekerscentrum telt maar liefst veertien verenigingen op tuinbouwgebied. Een aantal dat aanspraak maakt op een wereldrecord. Waar vindt men en zo veel in één dorp? Eén van die verenigingen heeft al een eerbiedwaardige ouderdom. Het is de afdeling Boskoop van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Zij bestaat een eeuw. Er zal dit jaar de nodige aandacht aan dit honderdjarige bestaan worden geschonken. Wat allemaal is nog een geheim. Het wordt onthuld tijdens de feestelijke jaarvergadering met informele receptie op vrijdagavond 15 februari in de Lido-zaal van hotel „Florida". Het trefpunt van de kwekerswereld Door Cees Combee Foto's Wim Dijkman werd bezocht door werkers in de be drijven. Het onderwijs was eenvou dig van opzet, maar voor de tuin- bouwvakopleiding bijzonder goed. Alleen was het Jammer, dat de deel neming aan deze cursus in de eer- ste Jaren 20 gering was in verhou ding tot 't aantal kwekerijen in Bos- Met T. en P.-secretaris G. W. vaai koop en omgeving en het aantal Gelderen hebben we in dat zelfde tuinders, dat daarin werkzaam was. "Florida" wat zitten terugblikken op Aan de stichting van de Rijks Tuin- die honderdjarige periode. Als oud- bouw Winterschool in 1898 heeft T. boomkweker en exporteur is hij al en P. ook enthousiast meegewerkt, jaren lid van de "maatschappij" en In 1920 werd de wintercursus van nu al zo'n kleine twintig jaar ("pre cies weet ik het niet") secretaris van de afdeling. Een functie, die hij met anderhalf jaar duurde en in '26 werd groot enthousiasme vervult ook het tweede Jaar met een zomer- aarvan proeftuin-medewerker H. J cursusjaar 1957—1958 is de school Laar voorzitter is, vele malen vergaderd om het feestprogramma samen te stellen. Wanneer we er iets meer over te weten proberen te driejarig en heet deze sindsdien Rijks Middelbare Tuinbouwschool. Er is aan de school vanaf 1946 een oplei ding tot tuinarchitect aan verbonden. komen schudt Van Gelderen het Terug naar die honderdjarige perio- boofd en zegt: "Dat is een verrassing. Als bestuur hebben we afgesproken daarover niets naar buiten te bren gen voor onze feestvergadering". De afdeling Boskoop van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij sproken Tuinbouw en Plantkunde werd werden de. Van Gelderen vertelt, dat ledental niet zo sterk wisselt als bij dere afdelingen. Er zijn naar ver houding veel vakmensen lid. Een lo gisch gevolg. Boskoop is een uitge» tuinbouwgebied. Vroeger vaak tentoonstellingen ge- 14 januari 1874 opgericht. Door de organiseerd. Dat is verleden tijd. De Boskopers P. O. van Nes, P. Hooft- Koninklijke Verenigingen voor Bos- Jzn.. W. C. Boer Fzn., C. d. Vos. Jb. van Hoff, J. d. Loos Jaczn., J. v. Nes Dzn., H. van Nes, K. J. W. Otte- lander en G. Boer. De beide laatsten waren al lid van de maatschappij, die in 1872 het levenslicht zag. Toen Boskoop zich bij de landelijke orga nisatie T. en P. aansloot, waren er twee afdelingen. Arnhem koopse Culturen heeft de taak genomen. Om de vijf jaar houden de "Culturen" een grandioze expositie in "Florida". Zegt Van Gelderen daarover: "Voor een kleine afdeling als de on ze is dat tegenwoordig niet meer te doen. Het organiseren van tentoon- ÈtertaX"<ÏÏe°vorig Jaar "hun eeuw- stellingen kost handen vol geld. lezingen en organiseerde tentoon stellingen. Later ging men zich ook bemoeien met het tuinbouwonder- wijs. De eerste instelling op dit gebied, kwam door toedoen van de afdeling in 1897 tot stand. Het was 'n avond cursus. van de beide andere tuinbouwver- enigingen in het dorp. De cursus feest vierden en kort daarna kreeg daarover beschikken we helaas niet. Den Haag een afdeling. Dat houdt ir., dat men dit Jaar niet alleen In Bos koop festiviteiten rond het honderd- Jarig bestaan gaat organiseren, maa'r ook in Den Haag. Van Gelderen nadrukkelijk: "Bij de oprichting waren hoofdzakelijk vakmensen lid. Boomkwekers en tuinbazen. Daar is na verloop van tijd wel verandering in gekomen. Tuinbazen zijn er nauwelijks meer, en de kwekers hebben hun eigen or- eanisaties gekregen. Natuurlijk zijn gamseren, want dan is iedereen druk er nog velen lid, doch het aantal bezig op de kwekerijen en ook rond liefhebbers is beduidend toegeno- oktober is het moeilijk. In die tijd men Met die liefhebbers bedoel ik gaan de bestellingen de deur uit bij mensen, die niet in de kwekerij de bedrijven. Er wordt dan vaak tot werkzaam zijn, maar wel met ent- 's avonds laat gewerkt", housiasme hun eigen tuintje onder houden en veel belangstelling heb ben voor bloem, plant en boom. On ze afdeling telt rond de tweehonderd leden. Voor zover ik heb kunnen na- gaan is dat al Jaren zo. Het ene Jaar plant^ndë*^' ^langrijke Wel houden we geregeld lezingen en dia-avonden en organiseren we in het najaar in de kelder van "Floria de" een bloemschikcursus. Vroeger deden we dat ook in het voorjaar. De bloemen zijn echter zo duur, dat we daar van hebben afgezien. Ook de lezingen worden niet zo met de re gelmaat van de klok gehouden als bij andere afdelingen. In maart en april behoef Je in Boskoop niets te or- HAZERSWOUDE Het gemeentebestuur van Hazerswoude zoekt al geruime tijd naar een oplos sing voor de bewaking en later de bediening van de Rhijnenburchermolen in Hazerswoude. Daarbij vindt men het noodzakelijk dat een eventuele watermolenaar permanent bij de molen woont. Dit heeft als consequentie dat de nog bij de molen aanwezige ivoning zo moet worden verbouwd dat deze geschikt is voor permanente huisvesting van een normaal gezin. De nettokos- ten van de verbouwing zullen ongeveer 25 duizend gulden bedragen. B en W van Hazerswoude stellen de raad voor dit krediet beschikbaar te stellen ten laste van de begroting 1974. De huur van de molenwoning zal worden vastgesteld op f 225 - per maand. De woning zal worden beivoond door een ervaren watermolenaar die moet worden belast met het toezicht op en het beheer van de molen. Het gemeentebestuur heeft deze man gevonden in de persoon van W. Rademakers, werkzaam bij de secretarie als gemeentebode. Deze woont nu in een afgeknotte molen aan de spoorlijn UtrechtLeiden, achter de Molenlaan. (Foto Wim Dijkman) GRONINGEN (ANP) In Gro ningen zijn de voorronden afgesloten van het Nationaal Cum Laude Con cours voor Jonge Nederlandse solis ten. Voor de slotronde op 13 februari werden geselecteerd de klarinettist Reinier Hogerheyde van het conser vatorium in Arnhem, de violiste El- se Krieg, Amsterdam, en de bariton Ger Withag, Maastricht. De pianis te Toni Ehlen kreeg van de interna tionaal samengestelde jury moedigingsprijs van f750,-. leerling aan het conservatorium i Maastricht. Aan het concours dat voor de c keer werd gehouden kunnen deeln men leerlingen van Nederland conservatoria, die het afgelopen J afstudeerden en daarbij de aant kening "met lof" verwierven. Er waren dit jaar 25 aanmeldinge De vraag wie uiteindelijk dit laude concours wint wordt woen dag 13 februari beslist tijde een openbaar concert van het Noo delijk Filharmonisch Orkest i Cultuurcentrum in Groningen, drie deelnemers aan die slotrond zullen dan als solist optreden. Het concours wordt georganisee onder auspiciën van het NFO en samenwerking met de stichting Ga deamus. Er is een eerste prijs van f3000 beschikbaar gesteld door de meente Groningen. De tweede p; is f 2000,- en de derde prijs f 1000 Forumdiscussie van SSR over vredespolitiek LEIDEN In het gebouw van de studentenvereniging S.S.R. aan de Hogewoerd (108) wordt a.s. dinsdag avond een forumdiscussie gehouden over vredespolitiek. In het forum zul len zitting hebben dr. C. Boertien, de voormalige minister van ontwikke lingssamenwerking in het kabinet- Biesheuvel, mr. S. Rozemond, ad junct-directeur van het Europees In stituut voor Vredesvraagstukken, Ch Kok van het Interkerkelijk Vredes beraad, P. A. Hausmann van E.R.E., Ph. P. Everts van het Instituut voor Internationale Studiën (I.I.S.) en drs. L. v. d. Mey eveneens van het I.I.S. De bijeenkomst begint om acht uur en is voor iedereen toegankelijk. Schaatsen op radio en tv HKDVEIRSiUM (ANP) De NOS- televisie en -radio zullen het komen de weekeinde uitvoerig aandacht besteden aan de wereldkampioen schappen schaatsen voor heren, die in het Duitse Inzeil worden gehou den. De NOS-televisie zendt zaterdag het stoplicht. Tot^op de dag van 14.30 tot ongeveer 16.30 uur via Nederland 2 reportages uit van de wedstrijden op de 500 en 5000 meter. Zondag kan men tussen 14.17 cn 15.30 uur en van ongeveer 15.55 tot 16.40 uur via Nederland 1 kijken naar reportages van de strijd op de 1500 en 10.000 meter. De laatste reportage zal worden onderbro ken voor een samenvatting van de hoogtepunten uit di wereldkam pioenschappen skiën in Sankt Mo- ritz. Ook de radio zal uitvoerig aan dacht besteden aan de wereldkam pioenschappen schaatsen en wel za terdag tussen 12.30 en 13.00 uur in het VARA-programma op Hil versum 1 en daarna van 15.15 tot 15.30 uur en van 16.03 tot 18.00 uur via Hilversum 3. Zondag zijn re portages te horen in het NOS-pro- gramma „Langs de lijn" op Hilver- WD en DS'70 maak haast met Schiphollijn DEN HAAG (ANP) De regerl moet de uitvoering van de aanleg v de Schiphol-spoorlijn (van Amst« dam, via Schiphol en Leiden na Den Haag) ten spoedigste opdrai aan de Nederlandse Spoorwegen, j dus de samenvatting van de mol welke het liberale tweede-kamer) Koning, mede namens zijn colle Drees (DS'70) gisteren heeft inn diend bij het kamerdebat over de l groting van Verkeer en Waterstaat De regering besloot vorig Jaar t aanleg van de Schiphollijn en het sein op groen. „Het lijkt dat het kabinet lijdt aan een beken kleurenblindheid: het niet kuni) onderscheiden van rood en groen.) trein staat namelijk nog steeds het stoplicht. Tot op de dag van v daag is nagelaten een opdracht a de NS te verstrekken over te ga tot aanleg van de nieuwe spoorlij! aldus mr. Koning. "Angst voor cholesterol relativeren'" LISSE In het gemeentelijke sportpark in Lisse zijn gisteravond door atletiekvereniging De Spartaan prijzen uitgereikt voor de prestaties, die in 1973 zijn geleverd. Waarne mend voorzitter H Wilmer reikte de prestatieprijzen uit. Brigitte Meekel en Hannie van Ruiten (meisjes D) ontvingen een prijs, net als Gé de Munck (jongens D). Annelies van Noort (meisjes C) en Dirkjan Vee- ger (jongens C). Dp waarderingsbe ker 1973 i elvtned el eanaon C ny ker 1973 viel ten deel aan Conny Sweekliorst. "Toch", zo stelt T. en P.-secreta- ris Van Gelderen met klem, vervult de nu 100 Jaar oude afdeling Bos koop van de Koninklijke Nederland se Maatschappij voor Tuinbouw tact tussen ae vakmensen en ue nei- ten zich ln de eerrte Jaren na de hebbers WQrdt er door oprichting van de afdeling to het b.J- aantal vakmensen levert "°™L.0P.-e wel eens problemen op bij de keuze spreker voor de lezingen. Moet een deskundige bij uitstek zijn. De meeste leden weten namelijk al- het kwekersvak af. Men graven i al enige tijd in het nieuws, elf docenten. Pas als de school drie behoeft hen niets wijs te maken. Het Er gaan geruchten dat de school te achtereenvolgende Jaren niet M.'n^iSev Iteoö spreker "vTnuit" d^ïaT^crd "gecor- te kunnen bestaan en dat zij daarom leerlingen zou rigeerd. Daarom is de keuze vaak gedoemd is te verdwijnen. Het ver- wijs gestaakt niet eenvoudig". nog langer zelfstandig dan viermaal zestien, dat is dus 64 staat en dat betekent dat de leerlin- zullen de brugklasleraren van bei tellen, zou het onder- gen volop keus hebben of ze nu de de scholen in het vervolg het ni- moeten worden. Dat exaxcte richting, de commercieel-eco- trek per 1 februari direkteur betekent dus dat het leerlingenaantal nomische richting of de talenrich- LISSE Het bestuur van de stich ting dienstencentrum Lisse heeft be noemd tot leider v&n het centrum, de heer H. J. M. Booijen uit Utrecht. Tot voor kort was hij werkzaam in het maatschappelijk werk in Rotter- de inhoud en de te volgen thodes van elk vak bespreken, zodat dat leerlingen die in Bodegraven de Tijdens de feestelijke Jaarverga- kelijk verklaard worden als de vlucht dat pessimisme lijkt de heer Niele tuurlijk als belangrijk voordeel dat brugklas volgen de garantie hebben zonder moeite naar het An- Kester kan dientengevolge gemak- met de helft zou moeten dalen. Voor ting kiezen. Bij dat alles komt dering op vrijdag 15 februari, 's avonds half acht in "Florida", worden eerst enige huishoudelijke za ken afgewikkeld. Daarna gaat men over tot een gezellig samenzijn met i dia-quiz zonder botanische strui- dam. Intussen is de heer Booijen al kelblokken en zal de leden worden toont c zinkend schip. Is er reden geen enkele grond aanwezig, voor dat pessimisme en is het nog wel verstandig kinderen naar deze school te sturen? Wij spraken daar over met de nieuwe direkteur, Niele lijk te klein is om de leerlingen vol- voorheen decaan te Nieuwkoop, die doende keuzemogelijkheden te bieden. kleine klassen, UTRECHT (ANP) Wat bescheidenheid bij het poeieren s stellingen over de gevolgen paalde verkeerd genoemde eet woonten zou geen kwaad kunn De relatie tussen het eten lijk vet en de verhoogde cholester waarde van het bloed is niet af do de bewezen. Dit zei vanmiddag mr. A. Geurti voorzitter van de Roka-levensnut) lenbeurs in Utrecht op een pers) eenkomst ter gelegenheid internationale levensmiddels beurs "Roka", die van 18 tot 22 februari in vier hallen van Utrechtse jaarbeurs wordt gein den. De heer Geurtsen zei de uitspral over de schadelijke gevolgen onze gezondheid van verkeerde s gewoonten niet te willen aanvecht Wel is het goed ze te relative! Als alle cholesterol uit de voed zou worden geweerd, zou ons licha onmiddellijk zelf cholesterol maken. Het enige dat vast staat dat overdaad schaadt. Autodief gepal LEIDEN De politie heeft teravond in Leiden een 25-jai schipper aangehouden, die wd verdacht van verduistering stal van een aantal auto's. I die geen vaste woon-of vetblijfpia1 heeft, werd ook door politiekorp in het noorden van het land geza eveneens in verband met autodi stallen. Hij is voorlopig ingesloten het bureau aan de Zonnefl straat. CITROEN TOTAAL VERNIELD OEGSTGEEST Een bestuur van een Citroën kreeg op de to sing van de Dahlialaan-Korenbloe 15 a 16 leerlingen werkt, tonius kunnen doorstromen om laan geen voorrang daar Havo of VWO te gaan volgen, de Korenbloemlaan komende autfl Voor de Jeugd, die pas van de ba- stuurder (64 Jaar). De auto in Lisse in dienst getreden in band met het openstellen van dienstencentrum in Eikenhorst. verteld hoe het bestuur zich heeft de toekomst voorgesteld het eeuwfeest dit Jaar ben. verder te vieren. veel optimistischer kijk op waardoor zij dus later in hun ver zijn school te heb- dere studiemogelijkheden kunnen Mavo en het St. Antoniuscollege in worden belemmerd. Niele garandeert Gouda. De bedoeling is dat met in- dat er geen enkele reden is voor De MAVO telt thans ruim hon- Inmiddels is ook een vorm van sa menwerking ontworpen tussen de jaar blijven en dus geen dagelijkse gang van het volgend schooljaar de naar Gouda hoeven te maken. mogelijkheid de kans het eerste der reed na de botsing het trott eigen woonplaats te kunnen op en ramde een lantaarnpaal. P reis soonlijke ongelukken deden zich t

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4