Nieuwe huizen in Vernedepark 150 gulden per maand doen gaan Gespreksgroepen over contact-moeilijkheden agenck jllGff IK Leiderdorps Samenwerkingsverband organiseert: Rechten van de Mens onderwerp volgende avond Wereldwinkel PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 7 FEBRUAR: LEIDERDORP Evenals vorig jaar zuilen er, uitgaande van het Samen werkingsverband voor Gezondheids zorg en Maatschappelijke Dienst verlening in Leiderdorp, weer ge spreksgroepen worden gevormd, waarin mensen van gedachten kun nen wisselen over de vragen en de problemen die hen bezig houden. El ke groep wordt begeleid door één of meer vrijwillige begeleiders, die een "training" hebben ondergaan bij het hierboven genoemde Samenwerkings verband Uit een gesprek met drie van de vrij willigers (William den Heeten, Theo van der Geest, Lieske Vorst) blijkt dat men met deze gespreksgroepen een bijdrage wil leveren "tot het voorkomen van problematieke situa ties waar later huisartsen e.a. aan te pas zouden moeten komen". Het gaat, zegt het drietal, om een voor stadium, om een stukje wrevel, waar iets aan gedaan kan worden. "Alleen al het feit dat je merkt in een be paalde situatie niet alleen te staan, maar dat anderen met soortgelijke problemen kampen, werkt in zekere mate bevrijdend en verlichtend. En deelneming aan een der groepen kan men zich wenden tot: Truus Moritz, Van der Marckstraat 4, Leiderdorp, Donderdag tel. 92737. De vraag die bij dit alles rijst is: doet zich in een op zichzelf tamelijk zorgenvrije gemeente als Leider dorp deze problematiek op grote schaal voor? Breestraat 19, sociëteit voor gel capten, 25 uur nam. Breestraat 66. Kreatief Sentrui fenslevoorlichting, 89 uur nam. Geversstraat 65, Oegstgeest, soi voor kamerbewoners en alleenstaj 8—12 uur nam. 3e Binnenvestgracht 3, L Kantine Clos en Leembri Jaarvergadering, aanvang 2 uur, Vrouwenkerkkoorst-raat 9, huys, gespreksavond over as gie, inleider Rogier van Vlissi astroloog, aanvang 8 uur nam. van daaruit, met die uitwisseling van ervaringen, moet je zien verder te komen". Op basis van de verwijzingen uit de artsen-praktijk, het maatschappelijk werk en het kerkelijk leven heeft men de volgende groepsindeling ge maakt: voor jongeren van 20-30 jaar, die willen werken aan vragen als: hoe maak ik betere contacten, waarom bevredigt mijn werk me niet, ervaren de mensen me zo als ik verwacht? ft voor echtparen. "We kunnen door wat we in deze groep van de anderen horen en beleven, ons meer bewust van onszelf, van de ander en van elkaar worden. Er kunnen tussen twee mensen (in een huwelijk) bepaalde gewoonten gegroeid zijn, waar zij gevoelens van onbehagen over hebben. Wij stellen ons voor aan wagen als de ze in de groep te gaan werken", ft voor ouders van kinderen tot on- veer 12 jaar, "die de opvoeding be langrijk vinden en het soms als 'n opgave ervaren, bestaat de moge lijkheid om door het uitwisselen van ervaringen te komen tot een beter inzicht in hun relatie tot hun kinderen". voor moeders van tieners met als doel uitwisselen van ervaringen en adviezen, "je bewust worden dat Je eigen gevoelsleven sterk be trokken is bij dat van het kind, dat Je vaak emotioneel reageert en dat je eigen gedrag het kind beïn vloed". Als een rode draad loopt dus door alle groepen, het "relatie-patroon". Elke groep zal een tiental keren bij elkaar komen, de eerste maal begin maart, de laatste eind mei. De kos ten van deelneming bedragen f2.50 per persoon per bijeenkomst. Voor William den Heeten: "Leiderdorp heeft voor het grootste deel een be volking die ergens anders werkt. Dan wil nogal eens gebeuren dat men terugkomend van het werk zich thuis "opsluit" en geen relaties heeft. Dat leidt niet zelden tot een Vrijdag isolement met alle moeilijkheden vandien. Er kan in deze situatie ook een spanning ontstaan tussen wat hoort en moet (zoals Je Je op de werkplek gedraagt) en wat Jezelf Lijtweg 7, Oegstgeest, Soc. Ned. graag wilt (op de plaats waar Je woont en Je ontspant). Het komt Herenstraat 95 ingang 3 Oei straat), Jeugdsociëteit "Time". 7 Bevrijdingskerk, rullclub Boshu r ouderen, 2-4 i 65, Oegstgeest, dat 1 het te zeggen, de werksituatie "mee naar huis neemt". Dat leidt op den duur tot een gevoel van onbehagen". RUUD PAAUW kamerbewoners betoncentrale, aanvang 6 Zaterdag Hooglandse Kerkgracht 48, dansen J oorschotenaren kunnen binnen jaar verhuizen VOORSCHOTEN De bewoners van de 61 woningen in het Burge meester Vernèdepark in Voor schoten zijn door burgemeester en wethouders uitgenodigd voor een voorlichtingsavond in het Cultu reel Centrum over de voorgeno men afbraak van hun woningen en nieuw te bouwen woningen op dezelfde plaats. B. en W. delen de bewoners mee dat het gevelonderzoek negatief is uitgevallen en dat de gemeenteraad in de vergadering van 22 februari zal moeten beslissen over de af braak. Met deze uitnodiging van de voor lichtingsavond komt een einde aan een vier jaren durende onzekerheid. In 1969 besloot de toenmalige wet houder van openbare werken, Baron De Vos van Steenwijk, de eerste woningen dicht te spijkeren en niet meer te verhuren. In 1970 werd door het gemeentebestuur een hearing gehouden voor de bewoners en tij dens deze hoorzitting bleek dat de bewoners best tevreden waren met hun huisjes en meenden dat opknap pen mogelijk zou zijn. Weinig heil De dienst openbare werken zag echter weinig heil in renovatie en had hiervoor diverse goede redenen. De in de Eerste Wereldoorlog gereed gekomen woningen waren gewoon slecht gebouwd. In die jaren waren arbeiderswoningen niet alleen klein, maar ook slecht. Voorbeelden van een dergelijke bouw zijn in het ge hele land te zien. Samenspraak met de rijksoverheid bracht aan het licht dat voor iedere wonhig f 20.000,- beschikbaar gesteld zou worden voor renovatie (opknappen), maar dat dit bedrag door de bewo ners zelf opgebracht zou moeten wor den door middel van huurverhoging. Het verzoek van openbare werken om op dezelfde plaats nieuwe wo ningen te mogen bouwen, kreeg niet direkt de instemming van het rijk. Begrijpelijk omdat de nieuw te bou wen woningwetwoningen geheel ge- financieerd zouden moeten worden door het rijk en daar waren niet voldoende financieringsmogelijk heden voor. De Nationale Woningraad werd in geschakeld en deze instelling heeft thans de zienswijze van de dienst openbare werken bevestigd. Herstel van -de woningen is vrijwel onmoge lijk en alleen nieuwbouw van wo ningwetwoningen op dezelfde plaats biedt een oplossing voor het huisves tingsprobleem in de sociale sektor. De gemeente Voorschoten mag daarom na vier jaar zeggen dat alle kanten van het probleem onderzocht en bezien zijn en dat vervanging van de woningen de enige oplossing is. Wanneer op dezelfde plaats woning wetwoningen gebouwd worden, dan zullen deze in een huurklasse komen van rond f 150,- per maand. Een bedrag waarvoor men nergens meer kan huren. De gemeenteraad is gisteravond in een besloten zitting bijeengekomen, om het plan van de dienst openba re werken te bespreken: bouw van 60 nieuwe woningen, gefaseerd bou wen d.w.z. per vrijkomend blok hui- De start kan al snel gebeuren omdat er van een blok al vier huizen dicht gespijkerd zijn. Wie uit zijn oude wo ning stapt kan dan binnen een jaar overstappen in een moderne woning. Toch zal de gemeenteraad moeite genoeg hebben met dit voorstel, vooral omdat de meerderheid van de bewoners er niets voor voelt. Met 'n beetje geluk kunnen de bewoners, van het Vernèdapark zelfs 'n raad zetel bezetten en dat is wel zwaar wegend vlak voor de gemeenteraads verkiezingen. Eigen De bewoners van het Vernèdapark vormen een eigen gemeenschap. Het zijn veelal oudere inwoners van Voorschoten en zij hebben geleerd te leven met alle gebreken en onvol maaktheden van hun woning. De gemiddelde huur bedraagt f 40,— per maand, er zijn woningen, die f 8,— per week doen en woningen van on geveer f 10,- per week. Reëel bezien betalen de huurders veel te weinig voor hun "vergulde" krotten. De gemeente Voorschoten komt jaarlijks ruim f 25.000,- te kort om het onder houd te betalen. Wanneer de ge meente inderdaad woningwetwonin gen bouwt voor een huurprijs van f 150,- per maand, dan betekent dat altijd nog een meerbedrag van f 100 Missen Er zijn woningen, waarin de be woners kans gezien hebben op wer kelijk wonderbaarlijke wijze het vocht te verbergen. Ze zien er knap uit van binnen, ook al blijft de keu ken zonder afvoer en de w.c. direkt bij de voordeur beneden de normen. Woongenot is echter moeilijk te om schrijven. De bewoners missen veel gemakken welke er in ieder eenvou dig nieuw huis aanwezig zijn, maar zij hebben er geen weet van. Zij we ten wel wat ze voor hebben op de moderne woningen en dat is veelal buiten te vinden. Ze hebben allemaal een eigen tuintje, romantisch gele gen en geschikt voor het houden van duiven, kippen en konijnen. Zij heb ben huizen, die zo gesitueerd zijn, dat buurpraatjes mogelijk zijn en met zomers weer zet je gewoon de huiskamerstoel op de stoep en zit Je te zonnen zoals elders vrijwel niet mogelijk is. Voor de bewoners hoeft het allemaal niet meer. Ze wo nen goedkoop en gezellig. De toevallige bezoeker aan het Ver nèdapark geeft de bewoners direkt gelijk: het is een gezellig, romantisch complex woningen. De praktijk is echter dat de woningen vochtig zijn, de voorgevels op instorten staan en alleen afbraak overblijft om goedko pe huisvesting te waarborgen. Misschien had de gemeente de be woners wel huurverhoging moeten ge ven, dan was de sprong minder he vig. Nieuwe borden WASSENAAR In het die renpark Wassenaar is men enige tijd geleden begonnen met 't aanbrengen van nieuwe naam borden op de verblijven van die ren. De naamborden, die tot voor kort werden gebruikt voldoen niet aan de eisen van het pu bliek. Op deze borden werden alleen de naam van het dier en de wetenschappelijke naam en het land van herkomst aan gegeven. Op de nieuwe borden wordt het bedoelde dier afge beeld en ook zijn oorspronkelij ke woongebied. Daarnaast wordt over de diersoort op het geplastificeerde naambord in 't kort wat informatie verstrekt. WASSENAAR De Rechten van de Mens zullen het onderwerp zijn, van de tweede avondbijeenkomst die de Wereldwinkel Wassenaar sinds haar oprichting organiseert. Volgen de week vrijdag, 15 februari, zal daarover in het gebouw van de NPB Lange Kerkdam 46 (achteringang), van gedachten worden gewisseld. Als spreker en discussieleider is uitgenodigd A. J. Eshuis uit Voor schoten, die als medewerker van Am nesty International bijzonder goed in het onderwerp thuis is. Amnesty International is een internationale organisatie welks leden op de bres staan voor allen in de wereld, oost of west, die om politieke redenen Drie inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN Bij de Voor- schotense politie kwamen vanochtend drie meldingen van inbraak binnen. Het betrof inbraken bij drie naast elkaar gelegen panden aan de Industrieweg. Uit een opslagplaats voor cosmetica werd f 1900,- wegge haald en een ravage aangericht door het openscheuren van dozen. De inbrekers zijn na het beklim men van het dak via een raam bin nen gekomen. Ook bij de andere twee panden is men op deze manier bin nengekomen. achtervolgd en onderdrukt worden, en daarbij van him fundamentele mensenrechten worden beroofd. De laatste Jaren heeft zij zich daarbij in toenemende mate zorgen moeten maken om het steeds meer voorkomen van martelpraktijken die geen uitzondering meer zijn, maar eerder regel in een heel groot aan tal landen. Belangstellenden, die vol gende week willen komen, 'krijgen in de zaal een drietal vragen uitgereikt die vermoedelijk tot een intensieve discussie zullen leiden, temeer waar een ervan betrekking heeft op ons eigen land en op onze eigen houding. De Wereldwinkel Wassenaar die eind vorig Jaar een avond hield over de hongersnood in Ethiopië, is inmiddels nog steeds een winkel zon der winkel. Op de avond in de NPB zal er echter gelegenheid bestaan, koffie en rietsuiker te kopen. Ook de koffie die er geschonken wordt is af komstig van kleine boerenbedrij ven uit een ontwikelingsland. DuinreU in trek Zo op het oog zien de huizen in het park er nog aardig uit maar van wooncomfort is weinig (Foto Jan Holvast) -te|e|oon 25260 Staminee U weet dat de Belgen van sport hou den. Vooral het biljarten, het boog schieten en het wielrennen hebben ae grote liefde van onze zuiderburen. Waarom zult u vragen. Dat is niet zo moeilijk. Kijk, het biljarten vindt plaats IN het café, het boogschieten ACHTER het café en het wielrennen van café TOT café. pen jaar niet bestraft zijn. Redacteuren van dit blad, die in gro te haast door het rode licht rijden om op tijd ergens te kunnen zijn, hebben het geluk natuurlijk nooit aan hun kant. Gemor(tel) Waardevol "Aangezien de filmkunst een van de belangrijkste kunstuitingen van deze tijd is en bovendien grote waarde heeft voor toekomstig historisch on derzoek, zou de overheid meer aan dacht moeten besteden aan het be houd van de meest waardevolle film". En: Morgenavond om 8 urn* zal wethou der Ham aanwezig zyn in de Petra- kerk, waar de woningbouwverenigng "de Eendracht", het wïjkcomité De Kooi, de actiegroep ter wering van de betonmortelcentrale en het actie comité bewoners Leiderdorp een bij eenkomst organiseren om te protes teren tegen de bouw van de beton mortelcentrale aan de Sumatrastraat. Redactie: Paul Wolfswinkel Leuk hoor Bejaarden in Noordwijk krijgen een gratis toneelvoorstelling aangeboden door de Noordwijkse reddingsbrigade. De titel? Zeer opwekkend: "Het lijk is zoek". Het betreft hier een komische thril ler, hetgeen u wellicht al zult heb ben begrepen. Konijn Jodelfeest BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Marco Jacobus, zn v. D. J. Devilee en A. H. de Kreij, Martin Mar- tinus Jacobus, zn v. J. M. M. Heruer en F. M. van der Zande. Philip Willem Erwin, zn v. I. C. Verboom en C. C. Kroes. Jan Anthonie Benjamin, zn v. J. A. C. de Bruin en A. M. van Dieren. Overleden: M. W. Buitendijk, (71), man, C. de Feber. (71), man, P. G. M. Jansen op de Haar, (12) zoon. WASSENAAR Camping Duin rell heeft vroeger dan ooit en meer dan ooit folderaanvrageti en reser veringen binnen gekregen voor kam peren. Dit houdt ongetwijfeld ver band met de olie-crisis, waardoor vele Nederlanders hun vakantie in eigen land zullen doorbrengen. Rectificatie LEIDEN In het bericht over de politieke scholing voor vrouwen in ons blad van gisteren werden de organisatoren niet volledig genoemd. Het zijn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, het Katholiek Vrouwengilde en de Nederlandse Christen Vrouwenbond, Twee stellingen van C. Raadschel- ders-Buijze, die in Den Haag is gebo ren en aan de Vrije Universiteit in Amsterdam gepromoveerd is in de wiskunde en natuurwetenschappen. Kassa De Leidse politie heeft in het afgelo pen Jaar 32.000 bekeuringen uitge deeld. Wat dat betreft staat Leiden in Nederland op de tweede plaats. Dat betekent nog niks, want de ge meente wordt er geen cent wijzer van. Het geld verdwijnt mooi in 's- rijks kas. Blijft natuurlijk de vraag, hoeveel verkeersovertredingen er het afgelo- Zaterdag 16 gebruari om 9 uur wordt er in het Antoniusclubhuis het vas tenavondfeest voor de middenstand gehouden. De avond staat in het te ken van Oostenrijk, want het wordt een regelrechte Tirolerwinterfeest- avond. De Tiroler Alpen Rose Kapel zal er zorg voor dragen dat er lustig (ofwel: "loestig") gejodeld en gedij- enkletst kan worden. Kaarten bij: G. Heemskerk, Kort Galgewater 3; fa. Van Velzen, Noordeinde 41; De Gouden Sleutels, Haarlemmerstraat 220; fa. Van Zijp, afd. radio, Haarlemmerstraat 279. Ter geruststelling zij vermeld dat iedere kledingstijl zal worden geac cepteerd. Het zeventiende eeuwse geheel ge restaureerde pandje aan de Lange- straat 14 is helemaal ingericht als kinderdagverblijf. Sinds kort is na melijk ook de bovenste etage - vroe ger bewoond door een van de leid sters - voor de oudste peuters inge richt. Met de gemeentelijke subsidie heeft men deze bovenverdieping van het Konijn ingericht met een keukenhoek eigen toilet en een spe ciale kindertrap die leidt naar een speelzoldertje. Het kinderdagverblijf, waar de peuters ook een halve dag (ochtend of middag) kunnen door brengen kan door de uitbreiding in de groep van 2-4-jarigen vooral 's- middags nog wel wat peuters gebrui ken. Ook is er 's morgens op de ba by-afdeling (kinderen vanaf zes we ken) nog een plaatsje vrij. De kinde ren kunnen om acht uur in het Ko nijn worden gebracht en na werk tijd (tot zes uur) worden afgehaald. Bijdragen: Wirn F. J. Wirtz, John M. Kroon, Willem Chr. Nijeboer en Henriëtte A. F. M. van der Hoeven Burcht-plein, Antiekmarkt. 9.30 v Geverstraat 65, Oegstgeest. soc voor kamerbewoners en alleens den. 8-12 uur nam. Morsweg 114 I^idse Jeugd Scha clëteit, schaaklessen voor beginne gevorderden van plm 10 tot 18 Zondag Antonlus Clubhuls, dansen 8-11 Middelweg 19c, Lelds Poppenthi kindervoorstellingen, 2.30 uur nan Hooglandse Kerkgracht 48, dansen af 8 uur nam. Geverstraat 65, Oegstgeest. sod Maandag Rapenburg 10, gebouw Rehoboth. se Amateur Fotografen Veren SteenscLuur 6, ruilavond Leidse zegel vrienden. 8 uur nam. Charlotte de Bourbonhof 1/hoek lem de Zwijgerlaan, "Honk". sprei reisvereniging "De Wijde Vlucht' Apotheken De avond-, nacht- en zon dienst der apotheken in de regie den, wordt waargenomen door: t-heek Reyst, Steenstraat 35, Ia tel. 20136. Apotheek Voorscl Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Tevens zaterdag tot 13 uil middag Oegstgeestse Apotheek, helminapark 8, tel. 53274. Maatschappelijk werk Stichting Bureau Maatschap Werk Leiden. Oude Rijn 44c, tel. 20931. Spreekuur dagelijks i Vogelasiel Anna Paulownastraat 15, Le Gewonde en uitgeputte vogels e.d 34687. Kinderopvang Informatiebureau Dienstencentrum Noordelnpleln 2b, tel. 40483. alj ie Informatie, dag- ,A Hofdijck 32. Oegstgeest. tel. 01 53652. Sociale raadsvrouw Maandag: 10.3011. I; dinsdag: 10.30— Herenstraat 45. Twentwel Sociëteit Twentewel, Breestras openingstijden: elke dag behalv ma. do. v.a. 21.00 uur Toegang v.a. 20 Jaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEli EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad 8 Witte Singel 1 - LeideE Telefoon directie en admlnlsti tie 01710-25041. Hoofdredacteur Han Mulder Telefoon redactie 01710-21507. Postbus 54 - Giro 57055 Maandabonnement Kwartaalabonnement f 30 Per Post f32 Jaarabonnement f 11 Losse nummers f 0,: Abonnementsgelden by vooru betaling te voldoen By auton tische overschryving geen adn nistratie- en Incassokosten. Nabezorging tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur TelefooD 01710-30500 Verspreidingsgebied stadsedit Benthuizen Leiden, Leid Oegstgeest Vourschoten. mond Wassenaar eD Zoeterwoui Correspondenten Oegstgeest: N van Weizen zenboslaaD 2 tel 01710-61402 Warmond; j Luyten ti 123 t.el 01711 2482 Leiderdorp: R. Veeren, LuyKe dreef 32, tel. 01710-92222. Voorschoten: J Peelers Leid! 1 wee 139 tel 01717-2421 WARMOND Bram Schaven i ker. Dorpsstraat 20, tel. 01711 2370 en Selma Schavemaker, r Steenlaan 12. tel. 017112395. DufvenvoordelaaD^iM^tel0 0171 3387 Zoeterwonde: R Kaiser OranJfc laaD 20 Hoee Rllndllk tel 0171 33694 Zoeicrwonde: Q M j de roml Menslnk Burg Brandtstraat I rel 01715—1877 Verspreiding overige edities: Duin-, Bollen- en Rynstreei

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2