De situatie rond Oranje moet begin maart djn opgeklaard' ,\VB WEET NU ZELF OOK DAT HET EEN KLUCHT IS Supportersclub voor Oranje... Nederlandse hoekeyploeg bedwingt Maleisie (1-0) Spelers zijn geloof ik akkoord' APP1E HAPPIE tichels: "Wie er dan bij is, begrijpt waarom het gaat MET 33 MAN SPERDAG 7 FEBRUARI 1974 SPORT r A GIN A 13 EIST Het officiële programma de persconferentie, die de KNVB eren in Zeist hield om de voor- ■iding van de Nederlands elftal r de wereldkampioenschappen de doeken te doen. was geheel in ilerstijl gehouden. liet papier neldde een „eerste bedrijf met ^voordracht van twee heren" (de iriciële experts), een tweede be- f en een finale. Zelfs een rolver - iging was er bij. Het heeft dan even geduurd, maar de KNVB er nu kennelijk zelf ook achter zijn optreden in dat hele wereld- ipioenschap-gedoe thuishoort in ategorie van de kluchten. epla, dat eerste bedrijf. De Oegst- stenaar Maarten v. Wamelen, di- [fur van een reclamebureau, ont- ffde dat er een officiële suppor- dub voor het Nederlands elftal it, Het lidmaatschap kost vijf gulden. Daar krijg je een oranje paspoort voor terug, met stickers, reductiekaartjes voor oefenwedstrij den van het oranjeteam en nog en kele dingseltjes. Er waren wetenschappelijke toe standen aan te pas gekomen (er werd duister gesproken over een pennel- check. wat ik abusievelijk even hield voor een nieuwe hondesoort) en daaruit was gebleken dat deze grap tenminste een miljoen florijnen gaat opleveren. Temeer omdat de ama teurafdelingen, die een kwart van de opbrengst krijgen, enthousiast hun medewerking hadden toegezegd. Het leek me allemaal tamelijk omslach tig. Waarom geen kwartje extra ge heven op elk toegangsbiljet voor 'n voetbalwedstrijd gedurende enkele maanden? Of iets met de toto in de zelfde richting gedaan? De Duitsers legden in 1971-'72 ook een dubbeltje extra op elk lottobiljet ten behoeve van de Olympische Spelen. In de pauze, tussen de „be drijven", heb ik dat maar eens aan Van Wamelen gevraagd. Zijn antwoord: „Het had allemaal veel eenvoudiger gekund, maar we zijn voor dat soort zaken nu eenmaal te laat. Ik kan het ook niet helpen, ik ben er pas zes weken geleden bijge haald". Terwijl de verloren zoon, de Ti-ta- tovenaar uit Barcelona, Rinus Mi- chels, duidelijk maakte dat hij en niemand anders als de onverbid delijke leider van het Nederlands elf tal moet worden beschouwd, zat ach ter in de zaal dr. Fadhronc met een gezicht waarop bijna in hoofdletters de bekende stelling geschreven stond: „We zijn niet in dit leven om ge lukkig te zijn, maar om onze plicht te doen". Ach, als je nu toch eens nagaat, wat die man in korte tijd over zich heen heeft moeten laten gaan. Van der Hart, geschermutsel achter de schermen met Hogewoning, een re volte onder een deel van zijn spelers (Van Hanegem, Hulshof) en tenslot te Michels. En God weet wat er alle maal nog meer is gebeurd. Er kan weinig twijfel aan be staan dat Fadhronc niet de goede man is om dat lawaaierige Neder lands elftal in Duitsland aan te voe ren. Hij is te gespannen en niet krachtig genoeg. Dat laatste maakte hem destijds zo geschikt als bonds coach in de ogen van vele KNVB- bonzen. Want laten we wel zijn: als er geen wereldtitel op het spel staat, stelt het Nederlands elftal bitter wei nig voor. Ajax en Feyenoord hebben in het verleden wat af gedonderjaagd om him spelers ma«r niet te hoeven afstaan. Dus moest je meestentijds geen sterke figuur als bondscoach hebben. Die zou ten opzichte van de topclubs een hele hoop niet pikken en gaan zeggen waar het op staat. Fadhronc slikte alles. Hij was een (zenuwachtige) vader voor de spe lers, een lieverd voor de topclubs en een lam voor de bonzen van de KNVB. Zijn loon: in het beslis send stadium van de voorbereiding om het wereldkampioenschap werpt men hem figuurlijk (maar wel krachtig) rottend ooft naar het hoofd. En in Duitsland mag hij, als hoofdtrainer, geen woord aan de bui tenwereld kwijt. Dat doet Michels, die het Nederlands elftal tot die tijd via lange-afstandsbediening bestuurt. Om in toneeltermen te blijven: aan Fadhronc is de rol van L. Lampe katoen toebedeeld. Maar de boer hij ploegde voort. Michels hanteerde ten opzichte van de trammelant rond het Neder lands elftal een heel luchtig toontje. „Problemen? Ach, zo lang ik in de voetballerij zit, heb ik met proble men te maken gehad. Ze horen er bij, ze zijn goed tegen de verveling Hogewoning, een zeer vermoeide man, straalde bij die woorden ein deloze triestheid uit. Je hóórde hem bijna denken: „Ja, jij hebt makke lijk praten, je zit mooi verweg van alle rumoer, iedereen kan de boom in, jij hebt Cruyff en Jij staat met zes punten roor, jij kunt gewoon niet kapot, MAAR WIJ Nog 130 dagen resten ons voor het wereldkampioenschap, had Michels uitgerekend. En dat is niet veel. Te weinig in elk geval, zei hij, voor een ideale voorbereiding. Maar aan de andere kant weer méér dan genoeg voor een nieuwe serie imponerende rellen. Dat het nu plotsklaps dood stil zal worden rond het Nederlands elftal en Co, dat gelooft toch nie mand. Want hoe zat dat ook weer met de vrouwen van al die spelers, waar slapen die straks nu eigenlijk in Duitsland? RUUD PAAUW. Maarten van Wamelen lIST Ri'nus Michels. Daair was hij dande man die klaarheid zou gaan brengen in de nd Oranje losgebarsten strijd om het wereldkampioenschap verwarring scheppen. Om- ven door het hem door de buitenwereld aangeplakte aureool van de enige „echte" liner, de „opziener, inspecteur, studieleide r" van het Nederlands elftal, want zo laat de voor hem bedachte taakomschrijving vertalen. De supervisor uit Barcelona kon liter zelf nuchter afstand nemen van het hier te lande in zijn afwezigheid opgebouwde lage van de „Grote Redder". Toen hij gisteren in het KNVB-sportcentrum in Zeist ji plannen kwam ontvouwen, rekende hij daarmee snel af. Soms op een luchtige ma li, vaak ook op de hem eigen koele wijze. ADVERTENTIE Pittige piepkleine pikzwarte ZEIST Temidden van de vele ac ties voor zaken of personen die "moe ten blijven", lijkt het een goed stre- onder het motto „Oranje moet van Columbus zou moeten vinden. Men kwam op het idee een actie on der het Nederlandse volk te gaan omdat, aldus reclamedes- gaan". Morgen wordt de "Stichting kundige M. C. J. van Wamelen, „Wy Oranje Wereldkampioenschap 1974" opgericht, de officiële mond vol voor een supportersvereniging die de beu'rzen leeg moet maken ten be hoeve van het Nederlands elftal. betreft reclame met het Ne derlands elftal weinig te bieden heb ben. In dit geval kloppen wy dus by firma's en zaken aan, zonder dat wij de mogelijkheid hebben er iets te- Vanaf 15 maart kunnen particulie- genover te stellen. Dat is de zuivere bedrag van f 5,storen 1 mee de zogenaamde sponsorpot Oranje gevuld zal worden. In ruil dat sponsering, e niet haalbaar". Uit de actie, die op 15 maart dit geval die vfjf gulden krijgen betalers start gaat bij „de bekende een sticker, plus een "paspoort.", waarin reductiebonnen van 2,50 voc oefenwedstrijden van het Nederlands elftal (2) en van Jong Oranje (1). Verder bevat het" ruilpakket" club speldjes, foto's en een lot waarmee reizen naar WK-wedstrijden te verdienen zijn. De KNVB is, na de teleurstellende respons uit het bedrijfsleven, bij 't Haagse reclamebureau Markos te rade gegaan, dat het sponsorei let woord is aan Rinus Michels. Gelukkig nog niet het verlossen- woord, maar nog gewoon het >rd". schertste die trainer. Die even onmiddellijk en serieus wenste duidelijk te maken dat ook zal moeten roeien met de riemen hij heeft. De woorden "het is niet aal" vielen herhaaldelijk teleur- teld uit zijn mond in zijn verdere slijke monoloog, waarin hij de schillende voorbereidingsfasen delijk afpaalde. Waarmee Mi lls maar wilde zeggen dat het te tisom Oranje nog de ideale eind- landeling voor het wereldkam- iu!de Tombe enschap voetbal mee te geven, ter nu in de tragi-komedie rond nationale selectie-op-weg-naar- Itsland weer een nieuw intermez- ls geschreven door de Negen van Michels: "Er zijn nog zo'n 130 ZEIST De Oranje-selectie die op 12 Juni naar Duitsland zal af reizen, zal bestaan uit 33 personen. Behalve de 22 spelers en de drie trainers (Fadrhomc, Van der Hart en De Vroet), zijn dat bondsarts Kessel, een orthopaedisch chirurg masseur Pierre van de Akker en een tweede nog aan te wijzen fy siotherapeut. Verder gaan mee de kok en de materiaal-man van het KNVB-sportcentrum en natuur lijk supervisor Rinus Michels met een assistent. Die assistent zal zich gaan bezighouden met de or ganisatorische zaken "naar bui ten" "Zoals het gasten ontvangen of weren", grapte Michels. klaard. "Wie er dan bij is, begrijpt waar het om gaat. Die weet wat de bedoeling is", volgens Michels. maar dat zal gaan op de manier van: twee dagen op, één dag af. In deze voorbereidingsfase zal zo laat mogelijk nog een drietal officiële oefenwedstrijden worden geprojec teerd. Gedacht wordt aan de data 1, 5, 7, 8 Juni. Op 12 juni vertrekt de selectie dan naar Duitsland (het Waldhotel) - dan is het aantreden voor de polonaise." Duidelijk Een dans ln driekwartsmaat die, fjs-i en -weder (Barcelona) dienende, zal worden geleid door Rinus Mi chels. Daarover liet hij geen enkele twijfel bestaan. Hij zal alleen de beslissingen ne- „Ik geloof niet dat de clubtrainers hebben gezegd dat ze daar bij willen zijn. Als je naar een succes wil toewerken zijn er vele moge lijkheden, maar één man slechts kan de beslissingen nemen. Daarbij is de aanwezigheid van anderen onmoge lijk. Iedere trainer weet dat en OAKLAND Nederland heeft gisteren zijn eerste optreden na de Australische trip op Nieuwzeelandse bodem succesvol afgesloten. Op New- sealand Day, die voor het hele land een Vrije dag betekent, versloeg de Nederlandse hoekeyploeg onder een brandende zon bij een temperatuur van 25 graden in Oakland Maleisië met 10. Maleisië komt evenals Nedenand uit in het zevenlandentoernooi, dat zaterdag in Christchurch begint, 't Was geen eenvoudige zege de vijf de in de reeks interlandwedstrijden die beide landen tot nu toe tegen el kaar speelden en waarin de Malei- siërs nog geen enkel doelpunt wisten te scoren tegen Nederland acht sterkere eenheid vormde en boven dien over meer technisch begaafde spelers bleek te beschikken dan de Maleisiërs, die het voornamelijk van inzet moesten hebben. Deze was soms zelfs zo groot, dat het predi- "Ik moest zelfs mijn schoenen poet sen(de Nieuwzeelanders bewa ken hun economische bron, de land bouw en veeteelt, zeer streng en el ke kiem van besmetting, zoals vreemde aarde onder een hockey- De overwinning kwam tot stand Auckland aan, waar juist voor het de dertigste minuut van de eerste helft door een doelpunt van Ron Steens, die goed profiteerde van eerst na Kerstmis regen viel. Coach Cees Tania, is over de tot toe behaalde resultaten alleszins en alle geïnteres seerde zaken, die door middel van aanplakbiljetten te herkennen zijn, hoopt men de sponsorpot te spekken met een miljoen gulden bruto. Dat valt althans te concluderen uit CG woorden van Van Wamelen die mel ding maakt van „een reprensentatie- ve est" die heeft plaatsgehad: „Vol gens een pessimistische schatting naar aanleiding van deze test kun nen wij rekenen op 200.000 suppor ters". Van het veronderstelde miljoen gaat een kwart naar het amateurvoetbal. De financiële man van het sectie bestuur betaald voetbal, Ton Zwik- stra: "De twintig amateurafdelin gen hebben alle medewerking toege zegd om de actie te doen slagen. We vinden bovendien dat zij hoe dan ook wel iets van de opbrengst mochten zien". Na aftrek van de kosten van stickers en paspoorten en de donatie aan de amateurs rest dan 65 procent van de bruto opbrengst. Dit bedrag plus hetgeen er in de komende maanden nog te verwachten is uit incidentele acties van het be drijfsleven (geschat op IVz 2 ton), gaat rechtstreeks in de sponsorpot. Binnenkort zal trouwens ook de 20.000 gulden die de spelers nog te goed hebben, worden uitgekeerd. De KNVB zal het daarmee gemoeide bedrag van 320.000 gulden voorschie ten aan de eerder genoemde sponsor pot. voldoende wegwerken van de bal tevreden, ondanks de twee nederla- [en voor het grote gebeuren. Dat niet ver verwijderd ligt Het is niet toevallig dat die datum «Til, V l nb* vpr vprwiiriprri lipt. van rtP PeCteert dat' Ik Zal Wel met ze pra' dit officials en coach toch wel Ongegrond niet hardop uitgesproken, t veel. maar dat is het niet. Het fan ook zaak dat itief gaan opstellen ten opzichte waarop Nederland een oefenduel te gen Oostenrijk (27 maart) speelt. Dat is de eerste, maar tevens ook de 1 de voorbereiding van het natio- enige landenwedstrijd die elftal. Het is tenslotte de 'ding op een toernooi dat ogen het hoogst bereikbare machtig toernooi. Ik teel vaststaat. Michels heeft echter voorgesteld op 1 mei nog een offi ciële interland te spelen, tegen een nog nader te vragen tegenstander. ten als hun spelers geselecteerd zijn". Michels stelde het nog harder: „Als er zaken zijn die de trainers van Oranje aangaan, dan is het al leen ondergetekende die praat". Dat is tenminste duidelijke taal. gein tegen Australië. 'Bij de eerste deden de (straf) cor ners het niet en de tweede neder laag, in Brisbane, bel ik helemaal Nederland weliswaar niet. Het gras stond op dat veld zo hoog, dat je soms de bal moest zoe- dat het Nederland- ken. Het veld was niet eens geschikt DEN*" HAAG De tulpenrally 1974, voetbal. Australië en Neder- Tulpenrally afgelast jongens ongetwijfeid stralië zou zijn uitgeblust of door l maandag 22 tot en met hierop een bedroeven- terdag 27 april zou worden gehouden niet tot hun beste spel, zo luidde zijn mening. Niettemin toch weer een overwinning en geenszins onver diend bovendien, daar Nederland "n blessures danig verzwakt, is onge grond gebleken. Gebruind, wat mor rend over de strenge douanecontro le} op het vliegveld Frans Spits: land de partij hockey, die door de geluk kigste werd gewonnen. Met 10. Vriend en vijand waren het daar over eens". En de debutanten? Ta nia: "Ze komen redelijk mee". 0 ^.v „ww pp. uug imuer te vragen tegeiisbanuei. 0. tico. Ik ben er door gepakt. En ik op 1 mei wordt evenwel de finale 'l toch nuchter te zijn. Er zijn nog ar 130 dagen. Voor sommige spe- I is dat nog erg ver weg, zoals ten kunnen merken. Maar het KNVB-bekertoernooi speeld. "Er is overleg of daarvoor een andere datum gevonden kan wor den. Kan dat niet dan wordt het graag bij zijn endan moet oefenduel verschoven tos gebeuren' - Behelst"Favoriete vraag v mjaarden zou nu zijn: wat Michels de perfectionist: "Dat 1 de fase vóór Zeist. Daarna komt er het fase Zeist, die begint op 21 mei. Van- ZEIST Ton Zwikstra, de nieu- over het percentage van de baten uitspraak we financiële expert van het bestuur dat aan de spelers wordt uitgekeerd, er wel niet de concrete bedragen". Oorspronkelijk in Zwikstra. Hy voegde percentage op zich geen punt toe: „Maar dan moeten zit helemaal niet vast aan die de cijfers wel uitmonden in bedra- procent. Alleen wil ik niet de 1 afgelast. Ook dit jaar zouden de belangrijkste 2000 kilometer van de rit in Pools gebied moeten worden af gelegd. De start zou in Warschau zyn, de finish hoogst waarschynlyk in Noordwyk aan Zee. De organisatoren hebben een telegram ontvangen van de heer Niziolek. De secretaris-gene raal van de Poolse Automobiel Club laat daarin weten lat in zyn land het verbod autosport oe bedryven, gezien de energiecrisis, nog steeds van kracht is. „De tyd is te kort gewor den", aldus voorzitter Zwikstra van het rally-comité „om elders nog een alternatieve route uit te zetten i van wat er moet gebeu- af die dag tot 12 luni zullen de eenstemming zal komen de van Telstar tot de dook vervolgens middenin de Rijkheden. Deed ze in eerste in- Qtie bijna nonchalant af. "We ruk hoeven te worden 'ten problemen rond de selectie. f hoort erbij. In de voetballerij to Je je niet kunnen vervelen. Als later maar wel probeert weer tot te komen". oreel supervisor, eigenaar van een «t nuchtere visie, gaf in tweede lantie een hint wat er dan wel 'Eebeuren als de partijen elkaar 'wensen te naderen. "In het toer- waar we heen gaan, zullen zo'n 't ploegen zijn die elkaar niet veel •open op het gebied van de tech- "he en tactische kracht. Een van 'belangrijkste factoren die mee spelen bij het kiezen van de se- y-spelers, zal deze zaak van 't feel zijn. sullen de vraag stellen: hoe is het pto van de speler ten opzichte het geheel. Wie daarin niet posi- S' gaat niet mee. Hoeveel tech no en tactische kwaliteiten hij 1 maart zullen alle Oranje loten de uitslag van die test ®en. Dan moet de selectie 'rond' de situatie moet dan zijn opge- lers in een trainingskamp bijeen komen. Dat zal niet in éér uitgezeten", Hennie Kuiper niet naar WK cycle-cross OLDENZAAL (ANP) Hennie Kui per, Nederlands kampioen veldrijden bij de professionals, heeft de KNWU bericht gestuurd dat hij niet zal in gaan op de invitatie Nederland te vertegenwoordigen bij het we reldkampioenschap, dat op 24 februa ri wordt gehouden. Kuiper, in Ï972 Olympisch kampioen op de weg, geeft er de voorkeur aan met de Ro- kado-ploeg, waarvan hij kopman is, het gehele trainingskamp in Frank- ryk mee te maken. De equipe ver blijft van 15 februari tot 5 maart in het Zuidfranse Cagnes-sur-mer en zal aansluitend daarop starten in Parija- tftov de financiële vergoeding deelsleutel gekomen: 40 procent s de voorzitter gen, die hoger liggen dan de eerder- de cijfers komen. Daar heb ik angst route uxi ve -seoien en volgende ver- genoemde. Overigens ben lk niet zo voor. Vergeet niet dat we het bu- :i™>obsaMuke vergun- „Ik geloof dat de spelers in principe 20 procent akkoord zyn met het systeem betaling," zei hij gisteravond i „Maar laat ik het voorzichtig dan dient wel te worden gepraat onderhandelt, bevestigde later Jansen, de secretaris-generaal Zeist, vereniging van contract spelers, die de spelers met de KNVB id". Jansen dacht Karei ging van de 20 de KNVB zelf. ningen te krygen". bondspersoneel be- De organisatoren hebben evenwel nog ik het vreemd dat de hoop de rit naar oktober van dit spelers niets heb gehoord, jaar te verschuiven. „Door de ben- hun weigering te zineschaarste zyn heel wat rally's e hebben ge- afgelast", betoogde mede-organisator zulke dingen ge- Maarten van Wamelen, „en daardoor is er op de internationale autosport- kalender de nodige ruimte gekomen. ik zelf dat ze mij niet spelen op de hoogte hebben bracht. Kijk, als

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13